rust voor Schrijvers Rotterdam aanvallen TWENTE LIET TELSTAR ZIEN HOE HET MOET BRAND: WIJ GAA N IETS MEER RESULTAAT VOETBAL SPETEN :OL ajia» Voorlopig „In Belgrado en in 9 Trainer Boris Marovic: Superioriteit laat beloond TOEKOMST 0 Afwezigheid Piet Hoeben een handicap in Amerika Hazelhekkes Eredivisie in cijfers Van Hanegem en Gerrie Mühren Beenders nog steeds niet positie wordt bedreigd topscorers 13 MAANDAG 16 OKTOBER 1972 ff Gehinderd e, rse te 0, n Dom ders ■u SI •de jen iaar 777777. iet rok -xniifii/i/in/nniUHii I Mm l 77 I VA (Van onze sportredactie) -N i THEO KLEIN (Van onze sportredactie) MARC SERNE. 89 7///, ///////////z/z/zz EP 7/z/zzzz//zzzz/z//z/z/z77i 1//I,///////,;,,/////. 8 8 6 7 5 5 5 4 3 3 3 5 5 7 17 16 15 15 12 12 11 9 9 9 8 8 8 8 7 7 5 4 Het scheelde allemaal wel even. Er was geen aansluiting tussen de linies en Haarlem speelde zonder een speci- Feyenoord Ajax FC Den Haag FC Twente Sparta MW (Van onze sportredactie) ROTTERDAM Boris Maro vic (39), trainer van OFK Beograd, Feyenoords tegenstander in de tweede ronde voor de UEFA-Cup, is zondagmiddag in de Rotterdam se Kuip niet veel wijzer geworden. „De tegenstander was niet tegen Feyenoord opgewassen, zodat ik niet veel heb kunnen zien. Toch is het voor mij duidelijk geworden dat mannen als Van Hanegem, Jansen en De Jong van Europese topklasse zijn”. 28— 5 31— 7 19—10 14— 8 28—11 16—10 19—16 13—14 11—14 11—17 8—13 10—15 10— 16 11— 21 10—19 6—17 6—18 3—23 Excelsior vergeleek Marovic met een staartclub uit de Joegoslavische eerste divisie (gelijk aan onze eerste divisie). Marovic, die nu twee jaar bij OFK zit en voordien drie eerste-divisie-vereni- gingen de Joegoslavische eredivisie bin nenloodste, vertelde dat zijn team op 25 oktober aanvallend zal gaan spelen tegen Feyenoord. „U zult in Rotterdam én in Belgrado een aanvallend OFK Net voor de rust aanbrak had Dick Bond, in de tweede helft vervangen door Monne de Wit, de beste kans voor Telstar kunnen krijgen. De Volendam- mer ontving de bal in het strafschop gebied, maar werd bij het aanleggen zwaar gehinderd door Willy van der Kerkhof, die hem demonstratief enkele seconden aan zijn arm trok. Boosten deed alsof zijn neus bloedde en liet doorspelen. Daarmee onthield hij de Velsenaren een strafschop en voor kwam tegelijkertijd dat Twente onver diend op een achterstand zou komen Na onderzoek in het Enschedese ziekenhuis „Ziekenzorg” is Schrij vers zondagavond naar zijn woning in Oldenzaal vervoerd. FC Twentes clubarts Heslinga kon vooralsnog geen datum noemen waarop Schrij vers weer zou kunnen spelen. HAARLEM. Nol Beenders, die tij dens de Haarlemse honkbalweek werd uitgeroepen tot de meest waardevolle Nederlandse speler en die als prijs de toezegging kreeg, dat hij als gast van een luchtvaartmaatschappij de World series in Amerika zou kunnen bijwo nen, heeft de teleurstelling van zijn leven gekregen Vrij spoedig na afloop van de honkbalweek heeft hjj zich met de luchtvaarmaatschapplj in verbin ding gesteld, waar hij te horen kreeg, dat deze de reis en de entreekaarten voor zijn rekening zou nemen en dat Beenders zelf de verblijfskosten zou moeten betalen. Beenders, die daarmee volkomen akkoord ging, kreeg verder te horen, dat hij nader zou worden geïn formeerd. terst ongelukkig behandeld door Lelie veld. Via zijn vuisten sprong de bal voor de voeten van Husers en het was 2-1. Haarlem was toen al geslagen, want een tweede treffer Ia Van den Berg zat er eigenlijk niet meer in. Wentink: „Die eerste helft kreeg je ze achter links en rechts om je oren omdat er niet resoluut genoeg werd ingegrepen. Bij Amsterdam wordt een bal onmiddellijk de tribunes ingejaagd als het kritiek wordt. Bij ons proberen ze dan te voetballen. Dat is het ver schil.” En Nieuwenhuis: „Er moet bij ons eerst wel tien keer iemand onder uit worden gehaald voordat de betrok ken man iets terugdoet. Wij zijn toch te lief.” de eerste helft tegen FC Amsterdam voetbalde, vormde een buitenspeldoel- punt van Amsterdams rechterspits Theo Husers. Al na vijf minuten tikte Hu sers, die enkele ogenblikken daarvoor met een strak diagonaal schot een door Couperus verlengde voorzet van Van der Ban had afgerond en Amsterdam de leiding had bezorgd, de bal voor de tweede keer, nu uit een passje van de uiterst actieve Dekker, achter doelman Lelieveld. Haarlem was als lam gesla gen door de gang van zaken en zag nauwelijks dat de grensrechter met zijn vlag stond te zwaaien. Joop Brand later: „Het mooiste is dat je dan vanaf de bank naar je spelers in het veld moet schreeuwen dat zij naar die grensrechter toe moeten gaan. Als spe ler moet je dat toch zelf zien. En ook onmiddellijk protesteren.” Telstar kwam met die doelpuntloze ruststand ongelooflijk goed weg. „Ge zien het vertoonde spel”, verklaarde Telstar-trainer Jan Rab na afloop, „had Twente de wedstrijd in de eerste helft al af moeten maken. Het was vandaag veel sterker. Wij hadden toch nog wel te lijden onder de grote 9-2 nederlaag van vorige week bij Ajax. De verdediging begon rommelig. De zenuwen speelden zeker een rol”. PSV NEC FC Utrecht Haarlem Go Ahead E. NAC AZ ’67 Telstar FC Den Bosch FC Groningen Excelsior Haarlem had het geluk dat arbiter Pijper er geen prestigezaak van wenste te maken. Na enige samenspraak met zijn grensrechter anulleerde hij zijn beslissing loyaal. Het leverde ook van Amsterdam-zijde geen enkele moeilijk heid op, want al in die eerste minuten combineerde de nieuwe combinatie zo vlot door de Haarlem-defensie, dat het definitieve vonnis slechts een kwestie van tijd leek. Er waren natuurlijk wel enige oorzaken voor Haarlems rustige bijkans fatalistische begin. Het elftal was niet alleen aanvallend ernstig ge handicapt, Wetzel is een goede voetbal ler maar op dit niveau geen vervanger voor De Goede (Brand: „Je hebt nu weer eens duidelijk kunnen zien dat er toch wel een groot verschil tussen die B-elftallen en ere-divisievoetbal be staat”), maar o ok verdedigend. Rene van Breevoort, die al eens eerder met veel bravour deze rol in Jong Oranje had gespeeld, moest tegen Amsterdam als laatste man opdraven, aangezien Piet Hoeben vrijdag op de training door zijn enkel was gegaan. zien. Wij zullen onze conceptie in Ne derland niet wijzigen”, aldus de trainer die zelf ooit enkele malen in het Joegoslavische jeugdteam speelde. OFK Beograd staat op het ogenblik op de vijfde plaats in de competitie, met vier punten achterstand op leider Rode Ster Belgrado. Twee OFK-spelers hebben een vaste plaats in het nationa le team. Petrovic en Stepanovic zullen donderdag in Las Palmas tegen Spanje van de partij zijn. Santrac, topscorer in de Joegoslavische competitie, zal naar alle waarschijnlijkheid reserve zijn. OFK Beograd, dat vier keer de Joego slavische beker won, is nimmer kampi oen geweest. Na de hervatting, toen Huyg Reuser op het middenveld bij Haarlem ver ving, ging het echter opeens een stuk beter. Haarlem greep iets directer in en toen kreeg ook het spel van Am sterdam iets krampachtigs. Uitgespeel de kansen deden zich bijna niet meer voor. Flinkevleugel haalde op de doel lijn een inzet van Peijs, goed aange speeld door Nieuwenhuis, weg, maar toen was ook voor Haarlem de koek op. Van Breevoort: „Onze spitsen konden toch niet voldoende pressie uitoefenen. Het waren niet zulke grote kerels als bij Amsterdam. Je kunt over een Cou perus denken hoe je wilt, maar hij schermt toch een bal goed af. Is er ook moeilijk vanaf te zetten.” doel speelde zich intussen een mini drama af voor doelman Piet Schrij vers. De voor het Nederlands elftal geselecteerde keeper kwam in de be ginfase van de wedstrijd hardhandig in aanraking met Bijl. In eerste instantie speelde nij verder, maar na een half uurttje achtte hij het zelf niet verantwoord door te gaan en nam re- serve-doeiman Misic zijn plaats in. Voor Joop Brand betekende dezt tweede achtereenvolgende nederlaag toch de aanzet tot een wat andere koers die Haarlem wil gaan varen. Brand: „Toen wij in de ere-divisie iwamen hebben wij gesteld: we gaan iet eerst proberen met voetbal. Na tien vedstrijden zouden wij beslissen, als wij een redelijk overzicht hadden hoe veel punten wij hadden gepakt, of wij ermee door zouden gaan. Dat gaat veranderen. Ik pik dit niet langer. Ook wij gaan dan maar meer resultaatvoet- bal spelen.” Vroeg in de wedstrijd wilde Tel- star-middenvelder Bijl de bal in het strafschopgebied spelen. Schrijvers wierp zich voor zijn voe ten en kon een pijnlijke confronta tie met Bijl niet meer voorkomen. Hij speelde nog een half uurtje, maar maakte toen toch noodge dwongen plaats voor reserve-keeper Misic. had, kwam terecht op het hoofd van de ingekomen Piet van den Berg. Jongbloed was na twintig minuten kansloos bij zijn zuivere kopstoot. Van der Meent: „Bij die actie stonden drie Haarlem-spelers vrij. En hoewel het allemaal nu toch wel lijn begint te vertonen bij Amsterdam zijn het zulke dingen waaraan je kunt zien dat je er nog niet bent. Toch zit ik met minde) zenuwen op de bank dan vorig jaar Dit Amsterdam biedt perspectief.” AMSTERDAM.Typerend voor de lethargie waarmee Haarlem vooral in Rab had zijn spelers vooraf inge prent dat deze wedstrijd gewonnen In de achtehoede hadden Jaap Zwaan c.s. ook na rust (met uitzonde ring van het eerste kwartiertje toen Telstar heel even genoeg lef scheen te hebben om terug te slaan), weinig vat op Jeuring, Pahlplatz en René van der Kerkhof. Te vaak verzuimde men dub bele beveiliging aan te brengen om de snelle Twentse aanvallers in ieder ge val' in tweede instantie te kunnen stop pen. Dat leidde in de 25e minuut van de tweede helft tot het tweede doel punt. Driessen („Ik rekende op mijn rugdekking”) kon de langs de zijlijn snellende Pahlplatz niet bijhouden, verzuimde hem op minder elegante wijze te stoppen en moest toezien hoe hij de tweede treffer (kort tevoren had René van der Kerkhof de score geo pend) inschoot In de resterende tijd deed de thuisclub mislukte pogingen om aan het vernederende kat en muis- spelletje van de Twentenaren te ontko men. 1 6 2 3 0 5 1 2 Omdat deze informatie maar steeds uitbleef, heeft hij opnieuw contact met het bedrijf opgenomen, waar men hem verzekerde dat alles geregeld zou wor den, maar dat er voldoende tijd zou zijn om voorbereidingen te treffen, omdat de eerste wedstrijd van de Worldseries eerst op 23 oktober zou worden gespeeld. Wie schetst de verba zing van Beenders, toen hij zaterdaga vond laat vernam, dat die eerste wed strijd al was gespeeld. Het is te hopen, dat men kans ziet de nu erg teleurge stelde Raak Nicolswerper één dezer dagen alsnog in het bezit van de hem toegezegde prijs te stellen. Kansen deden zich voor het domein van keeper Paul van der Meeren ge noeg voor. Vooral de ongrijpbare Jan Jeuring verraste het defensieve Tel- star-blok met enkele schoten op Van der Meeren, die het aan hem toever trouwde houten bouwsel echter won der boven wonder tot de rust schoon kon houden. In het tegenoverliggende VELSEN Twente heeft Telstar geleerd waarin een ploeg zonder uitgesproken goalgetter groot kan zijn. De Enschedeërs missen even als de Velsenaren een Cruyff of Keizer, maar zij hebben onder het regime van Kees Rijvers, en dit seizoen/onder diens opvolger Spitz Kohn, de voetbalfacetten ontwik keld waarbij dergelijke uitblinkers niet per se noodzakelijk zijn. Het verschil werd gisteren voor zes duizend toeschouwers op het Vel- sense sportpark Schoonenberg met een 02 Twentse overwinning blootgelegd. Waar Twente met een surplus aan techniek en snelheid door de Velsense defensie sneed, faalden de verdedigende maten van trainer Jan Rab; waar super- wegwerker Epi Drost de Twente- verdediging feilloos leidde, stond een eenzame Kees van Kooten, soms bijgestaan door Dick Bond, herhaaldelijk voor schut en waar de Enschedese middenlinie fout loos schakelde, was vaak niets meer te bekennen van het eens zo sterke Velsense middenveld. Het enige punt waarop Telstar de Europa-cupgangers, althans in het eerste speeluur, niet toe hoefden te geven, was het benutten van kansen. Toen scheidsrechter Theo Boosten de pauze aankondigde, was er nog steeds geen goal gevallen, een O’nwezenlijke afspiegeling van het voetbal dat zich in de eerste 60 minuten had voorgedaan. Trainer Spitz Kohn erkende: „Wij heb ben inderdaad nog te veel tijd nodig om een doelpunt te maken. Wij zijn begonnen met de opzet vanuit een gesloten verdediging tot een goal te komen. Telstar mocht in geen geval het initiatief overnemen. Dat is ons uitstekend gelukt. Alleen hadden we in de eerste helft wat meer mazzel moe ten hebben, dan hadden we met de rust al voorgestaan”. Dat bleek nog voor de rust toe* Frits Flinkevleugel dreigend opkwan en eerst met drie man om zich heen een ingooi forceerde, waaruit hij ver volgens Peijs op het verkeerde been zette en de bal voor trok. Brand: „Dat had natuurlijk nooit mogen gebeuren. Het leek wel of Flinkevleugel op win tersportvakantie was, zo was hij aan het tkieên.” De lage voorset werd ul- 1 1 0 2 3 1 2 2 1 1 fieke centrum-spits. Aanvallend moest het vooral van de middenvelders Van den Berg en Nieuwenhuis komen, aan gezien Fernandez opnieuw aardige din gen met een bal deed maar zich verder niet effectief kon maken en de handige dribbelende Boszhard zich herhaalde lijk tegen een veelvoud van verdedi gers zag geplaatst. „Lichtgewicht” Wet zel tenslotte was kansloos in de per soonlijke duels tegen Cornwall. Toch kwam Haarlem vrij onverwacht op 1- 1. Een vrije trap van Peijs, die het als linkervleugelverdediger erg moeilijk moest worden, om tenminste iets van het prestige uit te kunnen deuken. In plaats van een geladen elftal kwam er echter een sloom team het veld op, dat zich al bij voorbaat gewonnen scheen te geven. Twente legde direct beslag op het middenveld, dat bij Telstar door afwezigheid van De Vries, Fens en Jonker onvoldoende verdedigd kon worden. Telstar Ausputzer Jaap Zwaan: „Onze linies sloten helemaal niet aan. Er viel een enorm gat, dat alleen met lange trappen overbrugd kon worden”. Aan de andere kant van het veld stond Kees van Kooten meest al als vanger. Hij vult aan: „Wij staan toch bekend als een elftal dat een balletje in de ploeg kan houden dat gebeurde vandaag helemaal niet Er moet meer gebouwd worden, in plaats van harde trappen op mij. Anders blijf ik steeds alleen voor staan en krijg ik hooit de gelegenheid om eens een bal letje terug te leggen”. Programma voor zondag: Amsterdam Utrecht, HaarlemGo Ahead, AZ PSV, MWNEC, SpartaFeyenoord, ExcelsiorGroningen, Den HaagNAC, Den BoschTelstar, TwenteAjax. FC AmsterdamHaarlem 21, Go Ahead Eagles—AZ ’67 1—2, PSV—MW 13, NECSparta 33, Feyenoord Excelsior 70, FC GroningenFC Den Haag 1—2, NAC—FC Den Bosch 4—0, TelstarFC Twente 02, FC Utrecht Ajax 01. Stand: HAARLEM. Wageninger Hazel- hekke ziet het peloton achtervolgers op zijn toppositie als topschutter steeds groter worden. Met zijn acht treffers staat hij nog op kop, maar vier man hebben nu zeven doelpunten: Meurs (Wageningen), Veenendaal (Vitesse), Heskamp (PEC Zwolle) en Zuidema (SC Cambuur). Stand: Hazelhekke (Wageningen) 8, Meurs (Wageningen), Veenendaal (Vi tesse), Heskamp (PSC Zwolle) en Zui dema (SC Cambuur) 7, Van Leeuwen (Roda JC) en Frankel (HVC) 6, Kreek- els, Prins en v.d. Kerkhof (Helmond Sport), Prinsen (Heerenveen), Stoffels (PEC Zwolle), en Van Meeteren (SC Tilburg). Blotenberg (Fortuna SC), Fie- ne (De Volewijckers), Hoogmoed (FC Dordrecht). Reijgersberg (Fortuna VI.), Brans (Eindhoven), De Blaauw (De Graafschap), Van Mourik (HVC), Hoogendoorn (PEC Zwolle), Van Kerk hof en Vleeming (Vitesse). HAARLEM. Wim van Hanegem van Feyenoord heeft zich door drie doelpunten te scoren in het duel tegen Excelsior naast de Ajacied Gerrit Mühren aan de kop van de topscorers- lijst geplaatst Stand: Gerrie Mühren (Ajax) en Wim van Hanegem (Feyenoord) 7, Re- del (MW), Kreuz en Bosveld (Sparta), Cruyff (Ajax) 6, Venneker (Sparta), Hoogesteeger (AZ’67), Ressel (Feye noord), Bres (FC Den Haag) 5, Schmidt Hansen (PSV), Haan (Ajax), Jeuring en René v.d. Kerkhof (FC Twente), Van Veeh (FC Utrecht), Schneider en La- dinski (Feyenoord), Bonfrère (MW), Janssen» (NEC) en Husers (FC Amster dam) 1 2 3 3 4 5 4 3 4 2 5 2 5 5 (Van onze sportredactie) ENSCHEDE/VELSEN. FC Twente sal het in het topduel tegen Ajax (aanstaande zaterdag) zeker zonder uitblinker doelman Plet Schrijvers moeten stellen. In de wedstrijd tegen Telstar liep de En schedese keeper zondag een lichte hersenschudding, een flinke bloed uitstorting aan de schouder en een scheur In de binnenkant van zijn wang op. - «al 7 iwaan (links) en André (1) kunnen niet voorkomen dat René van der Kerkhof een door Jeuring teruggekopte bal omzet in een doelpunt. 10 10 10 10 10 10 FC Amsterdam 10 10 10 3 3 10 10 10 10 3 2 10 3 2 5 10 3 10 10 10 I HMÜÈ '7'7: 7 7 '77 .7 7\7 7.

IJmuider Courant | 1972 | | pagina 13