B Nu weer bom in Utrecht POLITIE VERWACHT AANSLAGEN BINNEN WEEK OP TE HELDEREN Onbeschadigd tijdmechanisme Raad Volks- wijst weg naar daders gezondheid tegen eigen risico Ondanks kritiek VVD en motie oppositie partijen: W. Bakker Schoolgeldwet komt Artsenstaking overleden vandaag door er Verschil van mening binnen NVV Machinefabriek dicht: 350 Raad Bergen gaat tegen minister in in Oostenrijk ontslagen I D ft. J. DEVIES ZN. I Over sociaal contract en stemadvies Verder in de krant HET WEER ministers Kamerlid vraagt interventie Vliegtuigen zoeken naar fractieleider AGENDA pagina 9 Keukens-Buffetten kostuums w 62e JAARGANG NUMMER 293 WOENSDAG 18 OKTOBER 1972 WAARIN OPGENOMEN DE KENNEMER COURANT EN HET DAGBLAD VOOR IJMUIDEN ■■I iiiinmii Het woord is aan... Motie tegen gaswinning Lid Raad van Bestuur Hoogovens 2 13 13 15 15 17, 19 r 300 m2 showruimte Turfmarkt 6-8, H’lem, tel. 313645 Ontslagen Van Gelder E. Koning „Chn hint <L overal Dineren boet d bij strooit prijzen van lekkere vlotters tot beste voor-de-dag-komers’: 218.-/388.- Uitgave Grafische Bedrijven Damiate N.V. Kantoor: Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden. Telefoon administratie 15437 en 16450. Redactie tel. 15389, na kantoortijd tel. 10709. Klachten bezorging 18.30 tot 19 uur tel. 10519 Verschijnt dagelijks, beh. zon- en feestdagen. Abonnement, bij vooruitbetaling, ƒ8,70 per maand, per kwartaal 25,20 (per post 28, Abonnement per jaar 100,Losse nummers 40 cent. Postgiro 129288. Postbus 18. Plaatselijk een bui jren tent n eren, ding etest ?n 1-0 |B I i IJmuider Courant (Van onze onderwijsredacteur) (Van onnze redactie economie) leerrapporten Binnen- en buitenland 2, 3, 11 3 Achtergrond Plaatselijk nieuws 4, 5, 6, 7 Radio en tv Strips Economie Beurs Sport KNMI tot het I Koning Gustaaf III van Zweden: Hoofdredactie: Jos. L. Lodewgks Directie: Mr. H. C. van der Mije, H. P. Stuurman H. van Looij, onderdirecteur De wet is geen recept tegen de mening. Deze krant bestaat uit twintig pagina’s groep van Het is niet de bedoeling dat de werk- het onderzoek uit handen neemt de plaatselijke politiekorpsen. In een gezamenlijke bijeenkomst van de drie vakcentrales over het af te sluiten sociaal contract, was NW-voorzitter Har ry ter Heide van mening, dat de vakbe weging zonder meer naar de totstandko ming van dit contract moest streven. Arie Groenevelt en zijn Industriebond NVV en Voor spoedgevallen is een nooddienst in het leven geroepen. De medische studen ten van de universiteit van Wenen hebben zich achter de stakende artsen geschaard. Kleine Houtstraat 44, Haarlem Telefoon 32 37 34 Speciaal: Filet de Chevreuill Cl 0) 4 in op V.I.1> grote houtstraat 124 haarlem (Van onze redactie economie) DEN HAAG De Centrale Raad voor de Volksgezondheid heeft zich in een advies aan de minister van Volksgezond heid en Milieuhygiëne uitgesproken tegen de invoering van een gedifferentieerd be perkt eigen risico in de ziekenfondsverze kering. De grootste speciaalzaak voor ELEKTROTECHNISCHE KLEINMATERIALEN Ged. Oude Gracht 11 Postkantoor, ‘el’ 311140 DEN HAAG/UTRECHT Het lijkt nu vrijwel zeker dat alle bomaan slagen van de laatste tijd het werk zijn van één groep, die waarschijnlijk uit Nederlanders bestaat. Vanmorgen vroeg was het na Utrecht, Eind hoven en Rotterdam opnieuw Utrecht dat op het nippertje aan een ramp ontsnapte. Bij het gebouw van de Zwolsche Algemene Verzekeringsmaat schappij aan de Oudenoord werd een bom ontdekt van dezelfde makelij als de vorige drie, en onschadelijk gemaakt. De politie heeft „sterke ver moedens” welke groep hier aan het werk is en veronderstelt de zaak binnen ongeveer een week opgelost te hebben. Van groot belang bleek, dat de Eindhovense politie er gisteren in geslaagd is het tijdmechanisme van de bom die gevonden werd onder de auto van de ex-Philipsdirecteur drs. Ba- vinck, onbeschadigd in handen te krijgen. Dit mechanisme is de „sleutel” tot de herkomst van de bommen. De heer Bakker was in Londen ter bijwoning van het congres van de Inter national Iron and Steel Industry, waarop hij een lezing zou houden. (Zie verder pagina 5) Volgens de Utrechtse politie was de bom bij de Zwolsche van dezelfde makelij als die waarmee enige weken geleden een aanslag op het Utrechtse Holiday Inn is gepleegd en die welke maandag in Rotter dam bij de Bank of America en gisteren bij het huis van de ex-Philipsdirecteur eveneens op tijd onschadelijk werden ge maakt. Naar aanleiding van deze reeks aansla gen heeft de politie op verschillende plaatsen uitgebreide veiligheidsmaatrege len getroffen voor een aantal bedrijven, diplomaten en luchtvaartondernemingen. Doordat de bom in Utrecht op tijd werd ontdekt door een onbekende voorbijgan ger, zijn tientallen mensen aan de dood ontsnapt. De bom was neergelegd in een portiek van de fietsenstalling aan de Wes- terdijk. Om half acht zouden de eersten van de 240 werknemers van de verzeke ringsmaatschappij aan het werk zijn ge gaan. De politie kreeg rond half vijf een telefoontje van een onbekend gebleven voorbijganger die vertelde dat hij in het portiek een „verdacht” voorwerp had zien liggen. Toen enige politiemensen gingen kijken, is onmiddellijk alarm geslagen, omdat het pakketje de inmiddels bekende kokervorm van een halve meter lengte en 20 cm doorsnede had. De huismeester van de Zwolsche Alge mene, P. J. H. van Ek en zijn gezin die in het gebouw woont, moest direct zijn wo ning verlaten. Ook werden een paar be woners van de Otterstraat (de meeste huizen zijn daar niet meer bewoond) geëvacueerd. Doordat het tijdmechanisme kapot is geschoten, kon niet worden afgelezen hoe laat de bom had moeten ontploffen. De raad is echter wel van mening dat het dringend gewenst is een onderzoek in te stellen naar de vraag of er een over- cunsumptie in de gezondheidszorg bestaat. Blijkt dit inderdaad het geval dan is de Raad van mening dat een meer verant woord en evenwichtig gebruik van de ..rswA^lijkheden zou moeten worden bevor derd. „De zin van het invoeren van eigen betalingen dient niet zozeer te worden gezocht in de opbrengst van die bedragen, doch in een vermindering der aanspraken, dan wel in een verschuiving van kostbare naar minder kostbare vormen van verzor ging”, aldus de brief aan de minister. Bram Buys, voorzitter van de Bouwbond NW, wilden de sociale partners een brief schrijven met de mededeling, dat zij van een sociaal contract wilden afzien. Juist deze twee grote bonden binnen het NW staan voor de afsluiting van nieuwe col- (Van onze medewerker in Alkmaar) BERGEN. De gemeenteraad van Bergen heeft zich gisteravond via een motie opnieuw uitgesproken tegen gas winning in het Bergens-Schoorlse duinge bied. De raad meent dat de minister van Economische Zaken en met hem de minis terraad alleen staan, wanneer zij menen dat er toch boorlocaties in het duingebied moeten worden geplaatst. Volgens de gemeenteraad zou het tegen alle grondbeginselen van democratie en behoorlijk bestuur in gaan wanneer de mening van de ministerraad zou moeten prevaleren boven die van een overweldi gende en eensgezinde meerderheid. Die meerderheid bestaat uit de gemeenteraden van Bergen en Schoort, Provinciale Staten van Noord-Holland, de Tweede Kamer en de plaatselijke en regionale bevolking. Winning van het gas onder het Pifola- vlak. een belangrijk duingebied, is volgens de gemeenteraad geen werk waarvan het algemeen belang vordert dat het met spoed wordt uitgevoerd. Indiener van de motie was G. R. Monsees van Bergens Belang. Hij zei voor terreurdaden te vrezen, wanneer het gas onder het Pirolavlak toch wordt gewonnen op de wijze die de minister wenst. Burgemeester J. Ritsema zei dat men thans in een soort oorlog is met de rijksoverheid, die ook volgens hem in strijd handelt met het algemeen be lang. De raden van Bergen en Schoort zijn uitgenodigd om opnieuw een gesprek te hebben met minister Langman. „We zul len bij dat onderhoud niet praten over een compromis”, zo zei de burgemeester. De bom met daarnaast de lading; beide in plastic zakken verpakt. De foto werd gemaakt in het Utrechtse hoofdbureau van politie. De faillissementskamer van de recht bank in Den Haag heeft Reineveld tot 26 oktober de tijd gegeven tot liquidatie over te gaan. Over oktober zal het personeel nog het volle salaris krijgen uitbetaald. Over een afvloeiingsregeling zal volgen de week woensdag met de vakbonden worden overlegd. Er is nog kans, dat de Verenigde Machinefabrieken het bedrijf overnemen doch dat betreft slechts een aantal afdelingen, waaronder de verkoop en de service. Voor ruim 300 werknemers zou dan naar andere bedrijven moeten worden uitgezien. De inslagen van de kogels bij de plaats waar de bom werd gevonden. (Van onze Haagse redactie) DEN HAAG —Het D’66-kamerlid Ny- pels heeft een beroep op drie ministers gedaan om te bevorderen, dat de papier fabrieken Van Gelder Zonen NV zo weinig mogelijk personeel ontslaan in de vesti gingen Apeldoorn, Renkum en Wapenveld. Nypels wil van de ministers van Volks huisvesting en Ruimtelijke Ordening, van Sociale Zaken en van Economische Zaken, weten of in deze plaatsen voldoende ver vangende werkgelegenheid aanwezig is. In een toelichting wijst hij er verder op dat Van Gelder ook nog een vestiging in Velsen heeft. lectieve arbeidsovereenkomsten. In de verbondsraadsvergadering van het NVV was men het ook niet eens over de vraag of aan de leden al of niet een stemadvies moest worden gegeven. De twee bonden wilden de aangesloten leden adviseren hun stem uit te brengen op een van de drie progressieve partijen. De verbonds- raad besloot toen geen stemadvies uit te brengen, maar de individuele bonden daarin geheel vrij te laten. De Industriebond en de Bouwbond heb ben de verbondsraad laten weten dat zij hebben besloten hun leden te a dviseren hun stem op P.v.d.A., D’66 of P.P.R. uit te brengen. De bonden hadden bij monde van de heren Groenevelt en Buys van dit voornemen blijk gegeven op de enkele weken geleden in Breda gehouden ver bondsraadsvergadering. Hun mening bleek bij de overige bonden echter geen weer klank te vinden. DEN HAAG. —Binnen het NVV is ernstig verschil van mening ontstaan over de afsluiting van het sociaal contract en het uitbrengen van een stemadvies. WENEN (DPA). Ruim 60 percent van de ongeveer 15.000 artsen in Oosten rijk zijn vannacht voor drie dagen in staking gegaan bij wijze van protest tegen het sociale beleid van de socialistische regering, dat naar hun mening hun be staan bedreigt. De onlangs opgerichte werkgroep ter coördinatie van misdadige activiteiten met politieke achtergrond heeft zijn volle aan dacht gericht op de herkomst van de bommen. De werkgroep was in het leven geroepen nadat vanuit Amsterdam een serie bombrieven was verzonden naar jo den over de hele wereld; vermoedelijk het werk van de Zwarte-Septemberbeweging. berust bij een directoraat-generaal op In de werkgroep, waarvan de leiding Binnenlandse Zaken, wordt samengewerkt door Justititie, Binnenlandse Zaken en de Binnenlandse Veiligheidsdienst. De werk groep ging vrij snel na de eerste bombrie ven functioneren, maar officieel heette het dat de mogelijkheden voor zo’n werk groep zouden worden onderzocht. DEN HAAG. Het gewijzigde ontwerp schoolgeldwet zal vandaag wel door de Tweede Kamer worden aangenomen. Dat bleek uit de beschouwingen, die de ver schillende sprekers gisteren aan dit ont werp wijdden. Van de regeringspartijen deed alleen de V.V.D. erg kritisch bij monde van mevrouw drs. N. Smit-Kroes, maar algemeen werd aangenomen dat haar fractie vandaag niettemin vóór zou stemmen. ANCHORAGE. (Reuter) Zeker 30 vliegtuigen zijn boven Alaska op zoek naar het vermiste vliegtuigje van de De mocratische fractieleider in het Ameri kaanse Huis van Afgevaardigden, Hale Boggs. De Cessna-310, waarmee hij met twee andere politici en een piloot reisde, wordt sinds maandagavond vermist. (Van een onzer verslaggevers) IJMUIDEN. In een ziekenhuis Londen is in de nacht van dinsdag woensdag overleden de heer W. Bakker, lid vain de Raad van Bestuur van Hoogo vens IJmuiden. Verwachting van donderda gavond Eerst nog opklaringen maar morgen veel bewolking en plaatselijk een bui. Matige tot krachtige wind uit noorde lijke richtingen. Minimum temperaturen van 8 tot 3 gra den en plaatselijk nachtvorst. Maximumtemperaturen onge veer 11 graden. Het door minister Van Veen op het nippertje gewijzigde ontwerp ziet af van de aanvankelijke bedoeling om schoolgeld te heffen ook over de eerste drie leer plichtige jaren van het voortgezet onder wijs, maar het blijft erbij dat over de latere Ierjaren een verhoogd schoolgeld zal worden geïnd. Daarnaast wordt de grens waaron der geen schoolgeld betaald hoeft te wor den, aanmerkelijk verhoogd en wordt de inning van de schoolgelden strakker gere geld door deze aan de belastingdienst op te dragen. Mevrouw Smit had nog twee grote bezwaren tegen het restant van Van Veen’s oorspronkelijke ontwerp. In de eerste plaats mist de V.V.D. er een werke lijke visie in op de problematiek van het onderwijs: Het ontwerp ademt een oppor tunistische geest, wat al blijkt uit het feit dat het binnen vijf maanden na de indie ning gewijzigd werd omdat de gezinsbud getten anders te zwaar belast zouden worden; dat wil zeggen: op grond van niet-onderwijskundige oorzaken. De mi nister houdt intussen vol dat hij zijn principe leerplichtig onderwijs hoeft daarom alleen nog niet vrij te zijn niet heeft laten schieten. Het tweede bezwaar van de V.V.D. was vooral van belastingtechnische aard. De fouten die toch al vastzitten aan het bepalen van de draagkracht bij de inkom stenbelasting worden volgens de V.V.D. nog eens vergroot wanneer andere heffin gen, zoals het schoolgeld, daaraan worden vastgeknoopt. De andere regeringspartijen hadden nauwelijks nog bezwaren tegen het wets voorstel. K.V.P.’er A. J. Hutschemaekers, ook sprekend namens A.R. en C.H.U., noemde de kwestie niet meer van princi piële aard. „Wij stemmen gaarne in met de aanmerkelijke verhoging van de schoolgeldvrije voet en vinden de verho gende aanpassingen, ofschoon nooit pret tig, voor ons aanvaardbaar.” De oppositiepartijen kondigden aan te gen het ontwerp te zullen stemmen. Drs. W. Wilbers (D’66, ook sprekend namens P.P.R.) en C. Laban (P.v.d.A.) noemden het principieel onjuist dat de trend naar kosteloos onderwijs nu wordt omgebogen. Zij vreesden ook dat de toevloed van leerlingen uit minder geschoolde milieus door het hogere schoolgeld zal worden beperkt. De drie oppositiepartijen dienden een motie in, waarin de Kamer gevraagd wordt zich uit te spreken tegen het heffen van schoolgeld over leerplichtige jaren. Minister Van Veen had in de schriftelijke voorbehandeling van het ontwerp gewei gerd op dit punt in te gaan, omdat hij deze kwestie na de wijziging niet meer ter zake vindt. De oppositie wil principieel vastgesteld zien, dat de bewindsman ook voor de toekomst de weg naar schoolgeld- heffingen ovei’ verplicht onderwijs niet open mag houden.” DELFT. Nog deze maand zal de machinefabriek Reineveld al haar 350 werknemers moeten ontslaan wegens op heffing. De machinefabriek die eerder uit stel van betaling had verkregen, verkeert nu in een dusdanige slechte financiële positie, dat noch de grootste crediteur Bank Mees en Hope, noch het ministerie van Economische Zaken, extra steun verlenen.

IJmuider Courant | 1972 | | pagina 1