KANSEN GENOEG OP BINNENHOF 17 KAMERLEDEN VERTREKKEN naar NIEUW!M@ï®te HA Ei Oploskoffie deluxe Fa. B. ENGELENBERG PRUIKEN NIEUWS „Doorstroming" brengt parlement aan winsten «KÖ 1 Trudeau gooit er niet met de pet hoe*5—«3 heetuwbabj? Twee doden Vlaamse tenor door eruptie wil duelleren vulkaan Wapen vondst bij Roermond Dinosaurus Stevin-prijs gevonden voor Engelse amateur- astronoom 1 U bent veel lutliiurl ijker dan een siipêrslanke mannequin... V, EXPORfJONGE JENEVER een zuiver natuurproduct, de enige jonge jenever ter wereld met dit Certificaat. 1 de zuivere Jonge Jenever met KWALITEITS CERTIFICAAT DONDERDAG 19 OKTOBER 1972 17 (Van onze parlementaire redactie) Brautigam Vijfde wiel 1 Gezondheid Te licht bevonden BETON REPARATIES MATERIAAL Compliment -4 Raaks 22 Haarlem OFFICIëLE VERKOOP SIKKENS LAKKEN BALMEY Ki DE KUYPER EXPORT JONGE JENEVER Egas en 1 joh£ Ir - QjfOïj O O ADVERTENTIE ADVERTENTIE ADVERTENTIE ADVERTENTIE balspel, bocce genaamd. Zo te zien ADVERTENTIE Voor Koudijs (V.V.D.) en Geelkerken (A.R.P.) is het afscheid minder pijnlijk. Zijgt, an met pensioen. De kabinetscrisis vanwege de manier waarop hij het echte politieke spel van aanvallen, prikken en doorprikken speelt. Het geheel was verpakt in plastic zak ken. Hoe de vondst daar gekomen is is nog een raadsel. NICE (AFP). Een groep paleontolo gen van de universlteit van Nice heeft op het plateau van Canjuers in het Franse departement Var het complete skelet ge vonden van een dwerg-dinosaurus die 150 miljoen jaren geleden moet hebben ge leefd. Het dier was 1.25 meter lang. Tot dusver was slechts één exemplaar van deze soort bekend, de comsognathus die in Beieren is aangetroffen. Dinosaurussen bereikten over het alge meen een lengte van 25 tot 30 meter met een gewicht tot 35 ton. De dwerg-dinosau rus was een hagedisachtig dier dat zich op zijn twee achterpoten voortbewoog en zo wel op het land als in het water kon leven. Gerda Brautigam, de vertegenwoordig ster van alle prijsbewuste huisvrouwen in Nederland, trekt zich terug uit vrije wil, maar de kans was niet klein, dat anders BRUSSEL. De Brugse tenor Kurt Fleming heeft zich aangeboden om in plaats van de Belgische minister Vle rick (Financiën) te duelleren met de Belgische voorzitter van de tabakshan delaars Lekeux. Fleming die zojuist terugkeerde van een tournee door de Verenigde Staten, heeft geen enkele ervaring met een degen, maar daar bekommert hij zich niet om. „Omdat Lekeux de Vlamingen toch als „oermensen” beschouwt stel ik voor dat het duel met de wapens van de oertijd uitgevochten wordt: de speer de hamer, de bijl of de blote vuist”, aldus Fleming. De tenor heeft inmiddels al een brief naar minister Vlerick gestuurd waarin hij aanbiedt diens plaats in te nemen. De minister gaf nog geen antwoord. heeft hij er een goede gooi naar ge daan. HOEVEN. Prof. dr. C. de Jager, voor zitter van de stichting volkssterrenwacht „Simon Stevin” in Hoeven, zal zaterdag 4 november de Simon Stevin-prijs 1972 uitreiken aan de Engelse amateur-astro- noom Patrick Moore. Deze onderscheiding wordt ieder jaar overhandigd aan mensen die zich verdien stelijk hebben gemaakt voor het populari seren en het verbreiden van de astrono mie en het ruimte-onderzoek. de mode zo mooi tonen als ze u staat. Wij hebben do nieuwe najaarsmode in huis. Juichend-blije modellen die U staan en passen. Nu moet u komen. Welkom! Onder parkeergarage TEL. 3105 26 Grote Houtstraat 26-30 Haarlem Doelstraat 39 - Haarlem - Tel. 312206 Door een geheel nieuwe manier van in planteren is men erin geslaagd pruikjes te maken van 70 gram. Dit biedt opnieuw mogelijkheden voor de moderne vrouw, omdat hierdoor de bezwaren van de pruik zijn weggenomen. Deze vederlichte pruik jes die niet van haar zijn te onderscheiden zijn verkrijgbaar in 19 kleuren bij Na 29 november komt de nieuwe ploeg. Ook daar weer nieuwe gezichten van mensen, die het willen gaan maken in de politiek. Hopelijk krijgen ze langer de kans te bewijzen wat ze waard zijn dan de jongste generatie politici. MEDELLIN (AFP). Officieel is mee gedeeld, dat een vulkaan in het noordwes ten van Columbië tot uitbarsting is geko men en dat volgens de eerste gegevens er twee mensen om het leven zijn gekomen. De Vlaming Fleming, die op de terug reis uit Amerika enkele dagen in Engeland verbleef, hoorde in Londen van het duel waarvoor Lekeux minis ter Vlerick uitgedaagd heeft. „Dat is weer zo’n „Fransdolle” aanval waar door ik me als Vlaming persoonlijk beledigd Voel”, zei hij bij zijn terug komst in België. „Minister Vlerick kan er wegens zijn hoge positie niet op ingaan, maar ik zal het gevecht graag van hem overnemen”. Giftig afval. Sinds gisteren is in België een Koninklijk Besluit van kracht ge worden dat moet voorkomen dat buiten medeweten van de overheid giftig afval wordt opgeslagen. Het verplicht exploi tanten van afvalopslagen om binnen drie maanden nadat ze met zulke op slag begonnen zijn, een vergunning aan te vragen Kansen voor anderen zijn er genoeg op het Binnenhof. Hoewel de Tweede Kamer slechts 150 leden telt, zijn er alleen al in de korte zittingstijd van de huidige Ka mer 177 parlementariërs ingeschreven ge weest. Het grootste deel van de opstappers vertrok naar het kabinet-Biesheuvel, een minderheid promoveerde weg naar een aantrekkelijke en goedbetaalde functie in de burgermaatschappij. Onder de opstappers van 29 november zijn bekende lieden als kamervoorzitter Van Thiel, oud-staatssecretaris van Socia le Zaken Egas, oud-staatssecretaris van Economische Zaken Van Son, „Prijzen- Gerda” Brautigam etc. Voor twee Kamer leden eindigt de politieke carrière al na één jaar: de P.v.d.A’er .lans en de D.S.’70’er Pors. Hun afscheid van de poli tiek onderschrijft nog eens, dat de politiek een hard bedrijf is (Romme) en dat hoge bomen veel wind vangen (oud-Nederland- se wijsheid). Drs. Jans is teleurgesteld in de politiek. Kort geleden verklaarde hij, dat hij wat creatievers zou willen doen dan het sla ken van kreten, die toch in het niets verdwijnen. „Ik heb vrij lang met de gedachte van weggaan gespeeld”, zegt hij na ruim een jaar politiek bezig-zijn op het Binnenhof. Dat bezig-zijn betrof dan vooral het streven om geaccepteerd te worden in de Haagse politieke kring. Voor Jans was dat niet weggelegd. Geen enkele keer heeft hij het woord gevoerd in het parlement, in de fractie had hij geen enkele inbreng en toen hij voor het eerst arriveerde in de fractiekamer werd hij door niemand opgemerkt of voorgesteld aan de anderen. Jans js blij dat ,hij naar huis mag om verder weer gemeentesecre taris te zijn in Gendt (Gelderland). Minder imponerend was het optreden van de nieuwe kamerleden Meis (C.P.N.), Te Pas (N.M.P.) en De Jong (ex-N.M.P.) De activist Fré Meis kon in de Tweede Kamer onder de leiding van Marcus Bak ker minder schitteren dan tijdens zijn geruchtmakende bijeenkomsten in het noorden van ons land. Ingekapseld heette dat vroeger. De tot ieders verrassing in de Kamer gekozen middenstanders Te Pas en De Jong toonden zich het afgelopen jaar een vijfde wiel aan de wagen van het parlement. De Jong vooral vanwege de hinderlijk opzichtige manier waarop hij de publiciteit zocht, Te Pas door zich zoveel mogelijk te onttrekken aan deelne ming van ieder debat, ook als het midden- stadszaken betrof. het partijbestuur haar kandidatuur niet meer had gesteund. De sigarenrokende volksvertegenwoordigster, dochter van een ex-kamerlid, ex-journaliste, heeft' zich met haar afscheid na negen jaar ver zoend. Met haar vertrekt overigens ook haar partijgenote mevrouw Padt-Jansen, die een paar maanden inviel voor mr. Vrolijk, die Commissaris der Koningin in Zuid-Holland werd. Ook Assmann vindt het na zestien jaar welletjes. Pors jr. was een gewaardeerd lid van de D.S’70-fractie, die een grote inbreng had op het terrein van de buitenlandse politiek. Kort nadat DS’70 het kabinet liet vallen, liet de fractie ook Pors vallen. Pors zou zijn fractie in opspraak hebben gebracht door in kennelijke staat achter het stuur van zijn auto plaats te nemen. Op zich nog passeren bij de kandidaatstelling, het feit dat de politie hem betrapte en de pers nogal wat publiciteit aan de affaire gaf, was doorslaggevend. Voor Egas en Brautigam is de crisis een extra argument geweest om het bijltje maar aan een ander over te geven. Egas gaat daarmee in op een advies van zijn eigen vrouw en niet in de laatste plaats op zijn eigen opvattingen over de derde levensfase. De bejaarden-deskundige is niet bang om oud te worden, maar wil er wel alle tijd voor nemen. De prijs bestaat uit een verguld kijker tje van zeven centimeter lang dat twee maal kan vergroten. Het is voorzien van een handtekening van Simon Stevin (1548-1620). De doorstroming van politici heeft de afgelopen periode ook weer een aantal nieuwe persoonlijkheden naar voren ge bracht, die een aanwinst vöor het parle ment genoemd kunnen worden, of die op een andere manier in de kijker liepen. Allereerst is daar de nieuwe P.P.R-leider De Gaay Fortman, die weliswaar het twijfelachtige geluk had dat zijn fractie leider Aarden ziek werd, maar ook zonder deze uitvaller stellig zijn waarde had kunnen bewijzen. De Gaay Fortman is ondanks zijn kleine fractie een volwaardi ge partner in het overleg van de drie progressieve partijden. Hij is een voorlo per van een nieuwe generatie politici. Slechts één afscheid is er, dat alles relativeert. Dat is het afscheid van de D’66’er Minne Dijkstra. Hij had zich voor genomen niet te lang Kamerlid te blijven. Hij is een voorstander van de dobrstro- ming en daarom had hij zich vorig jaar beloofd niet langer te blijven dan tot de nieuwe verkiezingen. Toen die na één jaar al kwamen bleef hij trouw aan zijn eigen belofte, al vroeg hij zich af hoe dat dan verder moest met het nieuwe huis dat hij juist gekocht had. heeft daarop geen invloed gehad. Zij wa ren toch van plan om op te stappen. Koudijs, schout-bij-nacht buiten dienst, beschouwde zichzelf als een laatbloeier in de politiek, die hij pas op 60-jarige leef tijd met zijn persoon kwam versterken. Geelkerken was al vroeg bezig met de politiek. Bij zijn afscheid heeft hij er negen jaar volksvertenwoordigen opzitten. Niet alleen Pors werd dooi’ zijn partij gepasseerd bij de kandidaatstelling. Ook de C.H.U.’ers De Boo en Kikkert, de P.S.P.’er Wiebenga en de K.V.P.’er Dusar- duyn werden door hun partijen te licht bevonden voor een nieuwe periode. Kik kert, sinds 1946 Kamerlid, is inmiddels boos op zijn partij en overweegt naar een andere groepering over te gaan. Een week geleden publiceerde hij nog een uitgebrei de nota over de organisatie van de defen sie, maar de C.H.-defensiespecialist heeft zich met andere defensieplannen al ter zijde van de fractie geplaatst. Hij pleitte onder meer voor een leger van vrijwilli gers en voor de aanleg van het militair oefenterrein bij Ter Apel. De Boo, behorende tot de rechtervleugel van zijn partij, moest weg om ruimte te maken voor jongeren en meer progressie ve Kamerleden, die de opening naar de progressieve drie moesten maken. De rechtervleugel van de C.H. heeft De Boo weer op de lijst weten te krijgen, maar volkomen onverkiesbaar. Wiebenga, de bijzonder intelligente, wat stijve P.S.P.-leider is te „zacht” bevonden voor de politieke strijd van de pacifisten. Na een periode van vijf jaar mag hij wat anders gaan doen. Dusarduyn is na vijf jaar waarschijnlijk ook ten offer gevallen aan het progressieve gezicht van de K.V.P. hem te maar Weinig pijn zullen ook Kamervoorzitter Van Thiel (K.V.P.), zijn partijgenoot Ass- man en de P.v.d.A.’ers Egas en Brautigam hebben van hun afscheid. Ook zij zaten al een tijdje met het plan langzamerhand eens af te haken. Voor Van Thiel komt het afscheid na 24 jaar in de actieve politiek te hebben deelgenomen, waarvan vier jaar als minister voor maatschappe lijk Werk. De laatste negen jaar heeft hij het parlement gepresideerd en dat op voortreffelijke wijze en met veel gevoel voor humor. Zijn afscheid zal meer op de overblijvenden drukken dan bp hemzelf, De crisis heeft het afscheid van Van Thiel met enkele maanden bespoedigd. The Royal Institute ofPublic Health and Hygiene teLonden heeft, na een uiterst zorgvuldig onderzoek, op 18 juli 1972 het Certificaat voor "Quality and Merit” verleend aan Dit Certificaat is een officiële erkenning van de voortreffelijke kwaliteit van "De Kuyper Export Jonge Jenever". De A.R.P.’er Vermaat, financieel- economisch exjert, is eveneens een in het oog lopende nieuweling. Bij de algemene beschouwingen kreeg hij van minister Nelissen menigmaal een compli ment. In het oog liepen ook de K.V.P.’ers Du Chatinier (voorvechter voor de sport) en Zelissen (onderwijszaken), die op niet altijd even evenwichtige wijze hun visie in de fractie inbrachten. Zij horen tot de linkervleugel in de partij. Gematigd pro gressief is de K.V.P’er generaal B. D. Van Eisen, ook opvallend vanwege zijn oncon ventionele wandel als parlementariëer. Behalve als defensie-deskundige ontpopte hij zich als gezelligheidsmens. Minder pijnloos is van Verdijk (K.V.P.) en Zij zijn het slachtoffer van hun eigen zwakke gezondheid. Verdijk, ook pas kort in de actieve politiek, heeft zich teruggetrokken op advies van zijn arts. Datzelfde zal stellig ook het geval zijn met Aarden, de afgescheiden K.V.P.’er, die maandenlang ziek is geweest. Met zijn afscheid vertrekt uit de P.P.R. de laatste man van het eerste uur. Met dank voor bewezen diensten heeft de partij afscheid van hem genomen, maar de vraag is of Aarden tevreden terug kan zien op zijn politieke arbeid nu zijn eigen P.P.R. af schuift in de richting van de P.S.P. DEN HAAG. Minstens zeventien Tweede-Kamerleden zullen na de verkiezingen van 29 november, ongeacht de uitslag, niet meer terugkeren. Om uiteenlopende redenen is voor hen het politieke leven en het politieke streven voorbij. Sommigen vinden, dat ze te oud werden, anderen wer den te laag op de lijst geplaatst en weer anderen, onder wie de D”66-er Dijkstra, vonden dat een Kamerlid ook moet weten op te stappen na ver loop van tijd, zodat anderen een kans krijgen. De overheid van het district Antioquia heeft besloten tot ontruiming van het door de uitbarsting getroffen gebied, dat in de nabijheid ligt van de provincie hoofdstad Medellin. Bij een bezoek aan Timmins in On tario maakte premier Trudeau van Canada kennis met een oud Italiaans D’66 bracht twee nieuwe talenten naar voren. Zowel Terlouw als Wilbers worden algemeen als aanwinsten gezien. Terlouw vanwege zijn bezonnen en deskundige manier van spreken over milieuzaken die hem in de ogen van sommigen als minis- terkandidaat geschikt maken. Wilbers ROERMOND. De gemeentepolitie van Roermond heeft dinsdag een flinke hoeveelheid munitie en wapens gevonden in een beek bij het dorp Asenray nabij Roermond. De vondst omvat een machi nepistool, drie handgranaten, een aantal houders en een grote hoeveelheid machi- negeweerpatronen. het afscheid Aarden (P.P.R.). van Spaar met Ardita voor baddoeken met ingeweven de naam van uw baby (broertje of zusje mag ook). Let op het pak met de kuikentjes. Ardita wegwerpluiers De betere luier TH bijuwkruidemer.Wl Lul/UVV vuöotm nv.amtterrtamp-artxM 1384 z Bij de V.V.D. liep vooral de nieuwe onderwijsdeskundige mevrouw Smit- Kroes in het oog. Niet in de laatste plaats door haar charmante verschijning. Beslist een aanwinst is de recente aanwezigheid van de afgetreden D.S.’70’er Drees in het parlement. De C.H.U’er Huij sen, sinds en kele maanden Kamerlid, onderscheidde zich door zich aan de partijdiscipline te houden toen de crisis uitbrak. Iets dat de progressieve C.H.U.’er naar zijn zeggen in de toekomst zeker niet meer zal doen. geen reden om 7 1

IJmuider Courant | 1972 | | pagina 17