Scheidende voorzitter N. P. Zwager door district tot erelid benoemd BRIDGE NEEMT GROTE PLAATS IN BIJ HET ECHTPAAR ZWAGER schadelijke Strijd over invloed uitlaatg assen Trimmer Gerard Hermsen werkte zich op tot marathon-loper Anti-roest bij Ford WfeG ©e iPogtfioebe ^aarlem=iloou F I SUBARU NAAR ONS LAND Herfststrandloop DEM en BRC Ir 5 z Op loodsymposium: Nieuws in het kort I Wasserij DUYN Til SI ij I DONDERDAG 19 OKTOBER 1972 en Golf team in achterhoede Specialiteitenrestaurant I g I o I -1 Ernstige gevolgen Schadelijk ra ■F" H 1 L A 1 Mevrouw C. Zwager-van Vrede en de heer N. P. Zwager. L Gerard fiermaon trainend in de ftraten van IJmuiden. Voor gezinswas en bedrijfskleding in drie dagen retour. Sportweg 5 - Telefoon 265110 (zijweg Planetenlsuui bij RIjksstraatweg) Verse kreeften, oesters en zalm Diverse wildspecialiteiten Reserveringen telefoon 26 51 10 Volg bordjes „Haarlem Stadion” tot PLanetenilaan - Chevron pompstation warm. Medio dit jaar krijgt Gerard Herm sen de smaak van de sportieve uitdaging pas goed te pakken: hij wil de marathon gaan lopen, die slopende afstand van 42 kilometer en 200 meter. 8 z N I ra I o o I ra I E -I o O)| o N I ling te harmoniseren, is het noodzake lijk nauwkeuriger te bepalen welke gevolgen de overwogen maatregelen voor de gezondheid hebben. Én men zou de werkelijke omvang en de hoe danigheid moeten vaststellen van het risico dat de bevolking loopt, hetzij door de huidige situatie te handhaven, hetzij door een eventuele wijziging van de motoren of de brandstof”. De bridgesport heeft de laatste jaren een enorme vlucht genomen. De heer Zwager hierover: „Een paar jaar geleden waren er in Nederland zo’n zeventiendui zend aangesloten bridgers, nu is dat aan tal reeds opgelopen tot 25.000 of meer. De bond is vooral bezig met het propageren van bridge voor jongeren. Er is een speci ale jeugdcommissie in het leven geroepen en op verscheidene plaatsen in Nederland wordt zelfs onderricht op scholen gege ven. In ons district is men nog niet zover, maar hopelijk duurt dat niet al te lang’’. Over zijn vijftienjarig voorzitterschap van het district Kennemerland zegt de Santpoorter: „Ik ben altijd een man van compromissen geweest. De wedstrijd-tech nische zaken werden door anderen ge daan. Vooral in de beginfase heb ik wat kleine „ruzietjes” moeten sussen. Ik zei in Zondags behalve voor Volgens sommige deskundigen in Nederland vormt het lood in de uitlaatgassen van auto’s niet de meest verontrustende verontreiniging van het milieu. Deze Nederlanders stellen zich hiermee lijnrecht op tegenover de Westduitse experts. In dat land heeft de regering besloten de toevoeging van het anti-klopmiddel lood aan de benzine te beperken. BUENOS AIRES Na de eerste ronde van het toernooi om het wereldkampioen schap golf (voor amateurs), dat wordt gehouden in het Argentijnse Olivos, staat het gastland Argentinië bovenaan. De vier Argentijnen gebruikten 212 slagen voor de 72 holes. Tweede is Australië met 215. Spanje en West-Duitsland delen de derde plaats met 217 slagen. Het Nederlandse team verkeert met 236 slagen in de ach terhoede. Swane en Van Neck waren goed op dreef met respectievelijk 77 en 76, maar Streutgers en Roosenburg hadden 83 •n 86 slagen nodig om rond te komen. het begin nooit wat en men vroeg mij dan, waarom zeg jij niets. Ik gaf dan als antwoord, jullie zullen het beiden wel fout hebben. Vaak kwam dat uit. Als voorzitter moet je de zaak leiden en dele geren. Er is weliswaar veel tijd in mijn bestuursfunctie gaan zitten, maar ik heb het altijd met plezier gedaan. Omdat ik nogal slecht ter been ben, kan ik bijvoor beeld geen grote wandelingen maken of andere dingen doen. Je moet je vertier daarom ergens anders in zoeken. En dat heb ik in het bridge wel gevonden. Van het bridge kan ik nog het volgende zeg gen. Je slaat een brug naar je partner tijdens het spel maar ook naar je mede mensen. Wij hebben in de jaren, dat wij bridge spelen veel vrienden gekregen en veel mensen ontmoet. Dat is erg belang rijk. Het bridgen is ook een prettige ontspanning, want om iedere avond naar de tv te kijken, lijkt mij ook niet alles”. Het district Kennemerland omvat zo’n twintig verenigingen, die een paren- en viertallencompetitie spelen. De ploegen zijn verdeeld in een hoofdklasse, eerste en tweede klasse. Boven deze districts- competitie is er een landelijke meester en hoofdklasse. Van het district Kenne- merland neemt BOC(Bridge Oefen Club) met één viertal en drie paren deel aan de wedstrijden voor de landelijke hoofdklas- le Over het bridgespel zelf zegt het echt paar Zwager: „De internationale topmen sen dienen vrijwel dagelijks te spelen om aan de top te blijven. Wij spelen zelf twee avonden per week en dan nog wel eens een extra-wedstrijdje met vrienden. Het is bekend, dat er door sommige top- bridgers vaak om geld wordt gespeeld. Soms zelfs om tienduizenden guldens. Wij spelen nooit om geld. Het bridge behoef je beslist niet aantrekkelijker te maken door om geld te gaan spelen. Bridge is gewoon al fascinerend genoeg”. (Van een medewerker) WIJK AAN ZEE. Op het strand van Wijk aan Zee houden de Beverwijkse sportverenigingen DEM (atletiek) en Ken nemerland (wielrennen) zondag gezamen lijk een herfststrandloop en daarvoor heeft men een speciale medaille laten ontwerpen met de afbeelding van de Wij- kertoren. De lopers en loopsters mogen er een uur over doen om deze „plak" in hun bezit te krijgen. Er zijn voorts drie extra prijsjes voor de senioren, veteranen, da mes, Jongens en meisjes. Gerard vat moed en besluit het marathon-clubrecord van Suomi aan te vallen. „Dat was 16 jaar oud, ik wilde het wel eens proberen”. De poging lukt. In het Duitse Essen finisht hij als drieënveertig ste in een veld van honderdzeventien, breekt zijn „Rotterdamse tijd” met maar liefst achttien minuten en wat belangrij- ker is: hij verbetert het clubrecord met zeven minuten (Van onze sportredactie) SANTPOORT. Het district Ken nemerland van de Nederlandse Brid ge Bond nam vorige week tijdens de algemene ledenvergadering afscheid van voorzitter N. P. Zwager. Vijfen twintig jaar in het bestuur, waarvan vijftien jaar als voorzitter, was voor de vergadering meer dan voldoende om de heer Zwager te benoemen tot erelid. De naam Zwager blijft toch aanwezig in het districtsbestuur, want de echtgenote van de heer Zwa ger, mevrouw C. Zwager-van Vrede trad toe tot het districtsbestuur. In juli 1968 hij is dan dertig jaar besluit hij te gaan trimmen. „Ik woog zesentachtig kilo, veel te zwaar. Ik begon in heuse atletiek. Hij sluit zich aan bij Suomi, neemt deel aan lange afstands- nummers en doet dat met tomeloze ener gie: honderd zestien wedstrijden in ander half jaar! Een doos vol vaantjes, medailles en diploma’s houden de herinnering daaraan Uw gastvrouw en gastheer Liljan en Fons Post en ’s maandags gesloten parties boven 25 pers. Bridge neemt een grote plaats in het leven van het echtpaar Zwager in. Beiden bridgen wekelijks in club- en districts ver band en mevrouw Zwager geeft zelfs bridgeles bij de Stichting Jong Haarlem Vooruit. 32 Beginners en 12 gevorderden worden door mevrouw Zwager de kennis van het bridge bij gebracht. De docente weet waarover zij spreekt. In het seizoen ’63-’64 werd zij met haar echtgenoot zelfs parenkampioen van Nederland in de lan delijke hoofdklasse. Op 1 juli presenteert hij zich aan de start in Rotterdam. „Op geleende schoenen. Ik had maar tweehonderd trainngskilometers, voor een marathon moet je er eigenlijk valt alles mee: van de achtennegentig deelnemers wordt hij vierenvijftigste in een tijd van 3.34. Dr. L. B. J. Stuyt, minister van Volksgezondheid en milieuhygiëne, merkte bij de opening van het congres op, dat het volledig elimineren van tetra-ethyl lood als anti-klop middel nog ernstiger gevolgen zou hebben voor het milieu. De wijzigingen die dan nodig zijn in andere bestanddelen van autobenzine zouden het uitlaatgas an dere maar eveneens schadelijke eigenschappen geven. Het was duidelijk: op de conferentie kwamen zoveel tegenstellingen aan het licht dat een nadere bezinning op het probleem van de uitlaatgassen noodza kelijk is. Niet alleen rezen er verschil len tussen Amerikaanse en Europese vertegenwoordigers, maar ook tussen bedrijfsgeneeskundigen en experts van de volksgezondheid. Volgens deze laat ste groep richten de bedrijfsgeneeskun digen zich te veel op de ervaringen die in de bedrijven werden opgedaan. Tot voor kort werd daar een marge van 200 microgram lood per kubieke meter lucht aangehouden. De experts van de volksgezondheid, die soms in bedekte termen hun tegenstanders verweten, dat zij een te nauwe band met de industrie onderhielden, menen dat men bij het bepalen van hetgeen schadelijk is, niet kan uitgaan van de doses die gezonde mannen in de kracht van hun leven kunnen verdragen. Voor kinde ren zou een concentratie van 2 tot 3 microgram per kubieke meter lucht reeds schadelijk kunnen zijn, aldus de ze experts. Voor hen is het duidelijk dat het loodgehalte tijdens de spitsuren op drukke verkeerswegen waarbij in enkele gevallen 70 microgram per ku bieke meter lucht werd gemeten zonder meer schadelijk is. Het was tenslotte Albert Coppé, lid van de Europese commissie, die dit geharrewar probeerde samen te vatten. „Bij het vraagstuk van de toevoeging van lood aan brandstof”, zei hij „zijn thans zo wel d e autosector als de oliemaat schappijen om verschillende redenen betrokken. Om de huidige of toekom stige maatregelen op dit gebied onder zo gaat dat elke dag en in het begin hebben ze er wel van opgekeken in IJ- muiden. Wie jakkert er nu rond etenstijd zo’n twintig kilometer door straten en over paden? Gerard Hermsen! Marathon loper sinds 1 juli van dit jaar. Een atleet met een voorbeeldige wilskracht, getuige de feiten: Dat zijn in grote lijnen de markante punten in de uit het trimmen gegroeide sportcarrière van Gerard Hermsen wiens doorzettingsvermogen niet alleen blijkt uit de leeftijd waarop hij met atletiek begon. Daar draagt zijn beroep ook toe bij: voorman beton-ijzervlechter, een zware Bijna tweederde van het personen wagenpark in Nederland was in 1970 in handen van mensen met een jaarin komen van minder dan 20.000 gulden. Bijna 20 procent was in handen van diegenen die 20.000 tot 50.000 gulden verdienden. Dit blijkt uit een enquête van het CBS. 45 procent van het wagenpark kan worden aangemerkt als zakelijk gebruikte auto’s, 55 procent als particulier gebruikte wagens. In 1965 was deze verhouding respectieve lijk 52 en 48 procent. Toyota heeft de Corolla serie uitge breid met een eenvoudige uitvoering, de Corolla 1200 Economie. De prijs van dit goedkope model is ƒ7699,-. Deze maand is in Nederland ver krijgbaar de Commodore GS-E met 2,8 liter motor. De wagen bezit een elek tronische benzine-injector. De zes cilin der motor ontwikkelt een vermogen van 160 din-pk, waardoor een top van 200 km-uur mogelijk wordt. In 9,3 seconden accelereert deze Opel-Com- modore van 0 tot 100 km-uur. De wagen kost ruim twintigduizend gul den. Fordt heeft een nieuw procédé ont dekt, waardoor - volgens de fabriek - roestvorming op kritieke punten van de wagen wordt voorkomen. Deze kri tieke punten zijn vooral de „holle ruimten” in de carrosserie, die met de gebruikelijke middelen niet volledig beschermd kunnen worden. In de nieuwe modellen Consul en Granada heeft Ford de rechte zijwan den van de laadbak en de ruimten tussen de achterste spatborden en de buitenwand bespoten met polyurethan- hardschuim. Dit materiaal vult de mo gelijke schuilplaatsen waar roest kan ontstaan volledig op en dekt ze daar mee meteen af. Andere punten in de carrosserie waar roestvorming vaak optreedt, vor men de omgebogen onder- en zijkanten van de deuren, de motorkap en het kofferdeksel. Met middelen als zink- stofverf kan op deze plaatsen de vor ming van roest nooit geheel worden tegengegaan. Daarom behandelt men bij Ford deze plaatsen thans met een speciale kleefstof die ruimten opvult. Daarna worden deze plaatsen nog met een roestvrij middel bestreken. Dit najaar zal een nieuw Japans merk op de Nederlandse markt komen: Subaru. Men is bezig met de stichting van een nieuwe werkmaatschappij, de Subaru Neder land n.v. Deze maatschappij wordt gevestigd in Hagestein bij Utrecht. Subaru is bezig met de opbouw van een dealersnet en de vestiging van servicepunten. Op het leveringsprogramma voor Nederland staan om te beginnen een vierdeurs sedan, een tweedeurs sedan, een snelle coupé en een vijfdeurs combiwagen. De wagens bezitten alle een vier cilinder boxermotor met een inhoud van 1361 x cc. Deze krachtbron is watergekoeld en drijft de voorwielen aan. De sedan en de station wagen hebben een motoruitvoering die 80 sae-pk levert, goed voor een top van 160 km per uur. De sportcoupé met de typebenaming GSR heeft een krachtbron die 93 pk levert, voldoende voor een maximumsnelheid van 170 km per uur. Deze sportcoupé heeft schijfremmen voor en trommels achter, de overige uitvoeringen hebben trommelremmen rondom. Alle typen hebben rondom onafhankelijke vering. Op de foto de vierdeurs sedan van Subaru. AMSTERDAMSEVAART 20 HAARLEM - TEL. 322462 IJMUIDEN Door schemerig IJmui- den, het loopt tegen zessen, draaft een man in hel-rood: Gerard Hermsen (34 jaar). Hij rent met stevige passen over de trottoirs, zwenkt af naar een fietspad, koerst langs een bosrand en eindigt na een uur of wat draven op het terrein van de voetbalclub Stormvogels waar hij een paar vijfhonderd meter banatjes trekt. Als Gerard thuiskomt hebben zijn vrouw en vijf kinderen al gegeten. Gerard z’n hon ger is over. Dit verschil van inzicht kwam on langs naar voren op het zogenaamde loodsymposium, dat door de Europese commissie en het Amerikaanse bureau voor milieuhygiëne van 2 tot 7 oktober ih Amsterdam werd gehouden. Aan dit congres nam vijfhonderd geleerden deel uit 26 landen. In de afgelopen jaren is er ernstige bezorgdheid ont staan over de schadelijke invloed die het loodgehalte in de uitlaatgassen van auto’s op het milieu zou hebben. Vele landen hebben getracht door metingen en andere proeven deze schadelijkheid te analyseren. Maar al deze metingen zijn onderling verschillend, evenals hun uitslagen. De geleerden zijn het in Amsterdam dan ook niet eens geworden over de interpretatie van deze metingen en uitslagen. Met andere woorden, er be staat geen overeenstemming over de vraag in welke mate en onder welke omstandigheid de verontreiniging van de lucht, het water, de levensmiddelen enz. als aanvaardbaar schadelijk voor de gezondheid moet worden be schouwd. Sommige congresdeelnemers meen den dat ook zonder anti-klop middel verbrandingsgassen van benzine scha delijk blijven. Gaat men nu, zo zeggen zij, de toevoeging van een loodhoudend anti-klop middel aan banden leggen, dan zal ten onrechte de indruk worden gewekt, dat men maatregelen neemt tegen de verontreinigende werking van uitlaatgassen. dagtaak die hem ’s morgenns om zes uur het huis uit stuurt, richting Amsterdam. Gerard Hermsen legt die afstand af in een comfortabele auto, maar komt twee keer per week lopend terug. „Dan zeg ik tegen m’n kameraad: joh, als jij de wagen pakt doe ik het wel te voetIn totaal traint de IJmuidense marathonloper onge veer honderdvijftig kilometer per week en neemt hij elk weekend deel aan wedstrij den. „Ik vind het geweldig. Door het contact met andere atleten is er een nieuwe wereld voor me opengegaan.” Bij zijn opofferingen weet Gerard Hermsen zich gesteund door zijn gezin („m’n vrouw en de kinderen gaan elke wedstrijd mee, dat is enorm”), Suomi-secretaris Henk Werk („die staat helemaal achter me, hij regelt alles. Geweldig”) en verzorger Frank Rozing („daar heb ik veel aan te danken”). Het enige wat Gerard Hermsen mist is een sponsor. „Ik heb per seizoen een stuk of vier trainingspakken nodig, vijf paar schoenen die tachtig gulden per paar kosten en ik ben nogal was reisgeld kwijt. Als ik dan lees hoe sommige sportjongens gesteund worden, denk ik wel eens: gut, werd mij ook maar eens wat toegestopt.” Volley balstanden (Van onze volleybalmedewerker) IJMOND In de eerste klas heren van de volleybalcompetitie gaat het een felle strijd worden om de leiding. Vier clubs delen de eerste plaats en van dat kwartet komen Dynamo en Smash 2 vanavond, donderdag, tegenover elkaar in Heems kerk. De standen in de vollebalcompetitie: promotieklas heren Dinsvo 3-9, ODIN 3-8 Zaan 2 3-8, K. en V. 3-7, KDS 3-6, Phoenix a2 3-6, Krovo 3-5, Phoenix a3 3- 2, Argus 2 3-2, Zaan 3 3-1, Molenwiek 3 3-0, VCW 3-0; promotieklas dames: Argus 1 3-9, Phoenix-Aral 3-9, KDS 2 3-9, VC Kennemers 2-6, Smash 3-6, Molenwiek 2 2-3, Phoenix-Aral 2 3-3, Argus 2 3-3, VC Kennemers 2 3-3, Voluit 3-3, Zaan 2 2-0, ODIN 1 3-0, Purvo 2 3-0; heren le klas: Dynamo 2-4, Smash 2 2-4, Axmeriscota 2- 4, 4. Phoenix-Aral 4 2-4, VC Kennemeis 2-2, ODIN-Aral 5 2-1, Axmeriscota 2 2-0, Dynamo 2 2-0, Oranje-Wit 1-0, Smash 3 2-0; dames le klas: Phoenix-Aral 3 3-6, Dynamo 1 3-5, VC Kennemers 3 3 5, Oranje-Wit 3-4, ODIN 2 3-4, Phoenix- Aral 4 3-3, Smash 2 3-3, Voluit 3 3-2. Dynamo 2 3-2, Axmeriscota 3-0, VC Ken nemers 4 3-0; heren 2e klas: Voluit 3-6. Smash 43-5, Voluit 2 3-4. Dynamo 3 2-3, VC Kennemers 2 2-2, Phoenix a6 2-1, Phoenix a7 3-1, Smash 5 2-0, Axmeriscota 3 2-0. Het programma vermeldt voor de ko mende dagen onder meer vandaag, don derdag, Heemskerk 21.15 uur Smash 2-Dynamo 1 heren le klas, 21.15 uur Dynamo 1Phoenix-Aral 3 dames le klas, vrijdag Beverwijk 19.30 uur VC Kennemers 1Smash 1 promotieklas da mes, zaterdag Beverwijk 19.30 uur VC Kennemers 1Smash 1 promotieklas da mes, zaterdag Beverwijk 17.00 uur Smash 1AV 40 2e divisie heren, 17.00 uur VC Kennemers 2Argus 2 promotieklas da mes, 17.00 uur Phoenix-Aral 1Voluit 1 promotieklas dames. 17.00 uur Phoenix- Aral 2—Zaan 3 promotieklas heren. 4 S O* h i Ir’ rv-

IJmuider Courant | 1972 | | pagina 23