Buurthuispret in Politie heeft intern richtlijnen de herfstvakantie GROTE BEDRIJVEN IN DE IJMOND GESPITST OP BOM-MELDINGEN J. Mosk vijfentwintig jaar trouw aan bedrijf IN DE VISHAL EN OP ZEE Rapport over gemeentelijk cultuurbeleid in provincie Brievenbussen aan de straat H personeelsleden PvdA-raadslid Boottocht voor minder validen IJmond besteedt muziekscholen Havenberichten stelt havenvragen aan B. en W. Velsen IJmuiden Stores huldigde zilveren werknemer Bij Pen-centrale instructies voor Nelissen blijft bij verhoging BTW-tarief veel geld aan bibliotheken en Initiatiefgroep vraagt inspraak bij scholenbouw in Zeewijk r 5 f 4 DONDERDAG 19 OKTOBER 1972 IJMUIDER COURANT ynrnnmnmnm - tmnn Alles mag-dag -• (Van een onzer verslaggevers) VELSEN. De initiatiefgroep „Zee- en Duinwijk” heeft een brief aan de gemeenteraadsleden in Vel sen verzonden, met het verzoek tij dens de hedenavond te houden ver gadering wel te besluiten tot het stichten van een derde openbare basisschool voor dit deel van de ge meente, doch de beslissing over de plaats van vestiging drie weken uit te stellen. Het is de initiatiefgroep namelijk gebleken dat door de be woners van deze wijk nogal verschil lend over de plaats van vestiging wordt gedacht. IJMOND. Nu bomaanslagen ook in Nedrland met de regelmaat van de klok gepleegd worden, tref fen enkele grote en belangrijke bedrijven in de IJmond, zoals Hoogovens, het Provinciaal Elec- triciteitsbedrijf van Noord-Holland en Van Gelder Papier uitgebreide maatregelen om hun personeel te instrueren wat te doen bij bom meldingen. Het is bekend dat veiligheidsfunctionarissen van de PEN-centrale in Velsen-Noord een lange lijst met Instructies hebben opgesteld voor onder meer het portierspersoneel. Hierop staan duidelijke aanwijzingen wat men moet doen als telefonisch of op een andere wijze een melding bin nenkomt. en de Door onder meer extra schijnwerpers 'i l een Daarnaast getallen gepubliceerd mjn f L."'i Wil inlIllillWMBMliii i i i i i Tenslotte de bedragen uitgesplitst voor Beverwijk, Heemskerk en Castrioum voor de hierboven genoemde onderdelen. Bibli otheken 4,87, 5,04. 14,90), muziekscholen 8,37, 3,87, 4,59), amateurskunst 1,28, 0,52 0,67) schouwburgen (Velsen 1,67), musea (Beverwijk 0,23 en Velsen ƒ0,11) en beroepskunst 0,82, 0,14 en 0,65). (Van een onzer verslaggevers) IJMUIDEN. „De vijfentwintig jaar dat U bij ons in dienst geweest bent, sla ik eigenlijk nog hoger aan dan een vijf tigjarig jubileum. Want van zo’n vijftig jaar zijn er minstens de helft bij dat een werknemer door sociale omstandigheden gedwongen was te blijven, terwijl dat de laatste vijfentwintig jaar niet meer het geval geweest is. U zou best weg gekund hebben, maar U heeft dat niet gedaan. Dat bewijst in deze tijd oprechte trouw aan het bedrijf”. een heeft (Als geen nadere mededeling volgt is het schip van of naar Amsterdam ge gaan.) Deze woorden sprak de oud-directeur van NV IJmuiden Stores, de heer M. A. van Oosterhout, woensdagmiddag tot de heer J. Mosk, die temidden van zijn collega's, zijn echtgenote en directieleden, zijn zilveren jubileum bij dit bedrijf van scheepsbenodigdheden vierde. Het was een ongedwongen bijeenkomst, die het karak ter droeg van een familiefeestje. Eerder had ook de huidige directeur van het bedrijf, de heer G. van der Toorn lovende woorden gesproken en de effi ciënt verrichte werkzaamheden van de jubilaris (vroeger chauffeur en nu werk zaam in de interne dienst) in deze tijd van kostenstijging van groot belang voor het bedrijf genoemd. Hij overhandigde de heer Mosk de zilveren speld van de Ver enigde Touwfabriek, alsmede een geschenk onder couvert. IJMOND. Vorig jaar heeft de Cultu rele Raad Noord-Holland zich door mid del van een brief tot alle gemeentebestu ren van de provincie gewend met een aantal vragen die betrekking hadden op het cultuurbeleid van deze gemeenten. Het doel van de vragen wae het verkrij gen van een globaal overzicht in het door de gemeenten gevoerde beleid inzake cul tuur om zodoende hierop een provinciaal beleid te kunnen afstemmen. Ónder cul tuur wordt niet alleen de wel of niet beroepsmatige kunstbeoefening verstaan, maar ook alles wat te maken heeft met vormings- en ontwikkelingswerk, creativi- Ook Van Gelder Papier is intern en „in het geheim” aldus een veilig- heidsambtenaar bezig met een stu die over de bescherming van het be drijf. Zoals te verwachten kunnen hierover geen mededelingen door het concern worden verstrekt. Besommingen: SCH 81 ƒ44.700, SCH 25 1.320, SCH 31 2.100, SCH 64 4.400, IJM 9 33.900, MM 23 1.300, ZL 6 765, YE 25 1.500, WR 49 13.100. VD 25 1.780, HD 49 4.300, HD 106 1.090, UK 56 910., EB 28 en UK 78 1.960 KW 33 en KW 180 10.600, UK 23 en UK 107 1.930, UK 89 en 218 4.060, 135 en 145 1.500, UK 141 en 271 8.700, UK 142 en 236 4.400, UK 163 en 242 3.600, UK 196 en 234 2.580. Kleine collega’s in de journalistiek troffen we aan in „De brulboei”, waar met ijver gewerkt werd aan een eigen jeugdkrant. DEN HAAG. Minister Nelissen (fi nanciën) heeft de Tweede Kamer meege deeld, dat het niet'verhogen van het vier- procent BTW-tarief zal leiden tot verlies van f 200 miljoen in 1973. op de hekken te plaatsen hoopt men ’s nachts te voorkomen dat ongewensten van buitenaf tot de centrale kunnen doordringen. De voorlichtingsdienst van Hoogo vens wilde uit veiligheidsoverwegingen niet vertellen of het staalconcern in structies voor bommeldingen heeft ge geven of maatregelen tegen terreurac ties heeft genomen. Toch is men bij het bedrijf zeer zeker gespitst op moei lijke situaties, zoals een functionaris mededeelde. Brugge; Pamir, Rotterdam; Rijnstroom, Shoreham; Hilvarenbeek, Patanini; Tor Hollandia, Gothenborg; Smit Lloyd 18, Cont. Plat. IJmuiden; Hein mon Bargen, Flixborough; Trident Amsterdam, Le Ha vre; Christine, Great Yarmouth; Riet, Norwich; Constance, Stettin; Formality, Selby; Norse River, Bremerhaven; Mer- cur, Stavanger; Pamela C, Whitby, IJmui den; Jata, Kemi; Alfred Everard, Londen; Caroline, Bremen; Kendingerland, Goole; Timrix, Whitby, IJmuiden; Ali Teekman, Colchester; Tekla, Plymouth; Rino, Helge- sund; Polaris, Hull; Walenburgh, Rotter dam; Butrates, Lissabon. Het is overigens bekend dat PEN-centrale een eenvoudig veilig heidssysteem heeft voor bezoekers. Daarentegen kunnen personeelsleden, althans zeker mensen in werkkleding, ongemoeid het terrein op en af rijden. In dit schrijven wordt voorts herinnerd aan een onderhoud met de wethouder van onderwijs, waarbij deze destijds de wen selijkheid heeft uitgesproken de initiatief groep bij de plaatsbepaling van scholen in Zeewijk te betrekken. Vandaar dat in deze brief wordt aangedrongen op een gesprek met de bevolking, alvorens door het college en de raad hierover een defi nitieve beslissing wordt genomen. VELSEN. Een groot aantal minder validen heeft gisteren deelgenomen aan het jaarlijks door de gemeente georgani seerde boottochtje, dat ondanks de aanva- kelijke tegenwerking van de weergoden een groot succes is geworden. Particulie ren. Rode Kruis en G.G.D. hadden de deelnemers ’s morgens naar de kade ge bracht, war het schip „Bep Glasius” wachtte. De gezagvoerder had in het begin van de reis alle reden om zorgelijk te kijken, want de mist werd steeds dikker. Gelukkig trok de mist later op en werd de tocht naar Amsterdam en daarna naar het Alkmaardermeer zelfs door een stra lend zonnetje begeleid. Tijdens de reis over het water zijn vijfentwintig helpsters van het Rode Kruis, bijgestaan door twee artsen in de weer geweest om de deelne mers te verzorgen. Gemeentesecretaris Hr. A.P. van Uffelen en dominee Van den Brink maakten eveneens de tocht mee. over hetgeen in de verschillende regio’s per hoofd van de bevolking aan culturele activiteiten wordt besteed. Hieruit blijkt dat het bedrag per hoofd van de bevol king in de IJmond voor bibliotheken het hoogste is in geheel Noord-Holland name lijk f 8.66. Het provinciaal gemiddelde is 3,90. Voor de muziekscholen is het bedrag in de IJmond 5,13. Amsterdam geeft hier voor. uit f 1.76. Het provinciaal gemiddelde is 2.55. Ook bij de beoefening van amateur kunst staat de IJmond hoog genoteerd vergeleken met de rest van de provincie. Alleen het bedrag van West-Friesland is in dit verband hoger. De bedragen zijn respectievelijk 0.73 en 0,87. Bij de onderdelen, schouwburgen, mu sea en beroepskunst (muziek, dans, toneel en letteren) zijn de bedragen van de IJmond respectievelijk ƒ0,68, 0.10 en 0,51 hetgeen vergeleken met het provin ciaal gemiddelde laag genoemd mag wor den ƒ2,18, 5,13 en ƒ5,32). IJMUIDEN. Op de woensdagmarkt werden in IJmuiden aangevoerd door 42 schepen: 242 kisten en 237 kleine kisten schelvis, 223 kisten wijting, 712 kisten kabeljauw, 168 kisten koolvis. 1064 kisten en 566 kleine kisten haring, 1010 kisten en 190 kleine kisten makreel. 51 kisten pil chards, 248 kisten schol, 43 kisten schar, 56 kisten varia, 276 stijve kabeljauwen, 680 kilogram tong. Prijzen in guldens, per kg: tarbot 8.77- 7.97, gr. tong 8.34-8.25, mid. tong 9.27-9.02, kim tong 9.39-9.11, tong 1 10.82-9.57; tong 2 10.57-9.56, zalm 11.25-8.50. De suggestie vanuit de Tweede Kamer om bepaalde diensten over te brengen van het algemeen tarief naar het lagere BTW- tarief heeft hij van de hand gewezen. De nu bij de Kamer aanhangige voorstellen tot verhoging van deze tarieven kan, naar de mening van de bewindsman, op zich zelf geen reden zijn om wijziging te brengen in de bestaande tariefindeling van de verschillende diensten en goede ren. Een man van weinig woorden maar duidelijke daden bleek collega B. Ouwe- hand. Namens het personeel bood hij de feesteling een geschenk aan. «NU bij de poort moesten wachten en werk lieden al of niet met veiligheidshel- men keurig doorfietsten. Niettemin kan men zich afvragen of een bedrijf zoals de PEN-centrale afdoende be schermd kan worden tegen het plaat sen van bommen of andere acties, zeker in vredestijd. (Van een onzer verslaggevers) VELSEN. Het P.v.d.A.-rsadslid F. F. J. Reichenfeld heeft het college van B. en W. van Velsen schriftelijk vragen gesteld over de voorgenomen aanleg van een nieuwe insteekhaven in het westelijk ha vengebied van Amsterdam. Hij vraagt het Velsense college of het bekend is dat Burgemeester en Wet houders van Asmterdam de Amsterdamse gemeenteraad verzocht hebben om een aanvangskrediet van vijftien miljoen gul den, bestemd voor de aanleg van de nieuwe insteekhaven, waarvan de mon ding ten westen van de Machineweg moet komen te liggen. Voorts heeft de vragensteller geconsta teerd dat dit nieuwe havenproject niet voorkomt op het streekplan. Hij vraagt B. en W. hem mede te delen op welk be stemmingsplan de haven voorkomt, of B. en W. hem kunnen meedelen wat de gemeente Amsterdam met de aanleg be oogt. De heer Reichenfeld vraagt of het col lege van Velsen met hem van mening is dat het genoemde voorstel het besluit tot herziening van het Streekplan Noordzee- kanaalgebied doorkruist en dat de aanleg van deze haven een verspilling van circa honderd hectaren schaarse ruimte in het overvolle Noordzeekanaalgebied betekent. Hij vraagt zich in zijn schrijven aan het Velsense college af of de gemeente Am sterdam met de aanleg van een dergelijke haven kan beginnen, zonder dat daartoe door andere overheden dan Amsterdam vergunning wordt verleend. Een debat in de gemeenteraad van Vel sen acht de briefschrijver van groot be lang, aangezien dit havenplan van de hoofdstad onder andere ook de belangen van Velsen te na komt. „Alles mag-dag” heette de woensdag in „De brulboei”. Daar mocht de jeugd zich ongeremd uitleven in allerhande „verboden” knoeierijen, die thuis vaak niet mogelijk zijn, of die moeder liever niet ziet. Zoals het creatief kleien, waar bij de hele tafel er uit komt tè zien als een polderbouwland in de regentijd, maar dan gelardeerd met asbakjes, kinderkopjes, dobbelstenen en wat er met klei alle maal nog meer mogelijk is. Verder werd er geverfd, getekend, gehakt in zachte libosteen en we troffen ergens boven in het gebouw zelfs enkele kleine collega’s aan, die een heuse krant aan het maken waren. Zelf hadden ze de redactie verzorgd, de kopij getikt en mochten ze de krant „drukken”. Is het gek, als die kinderen met tegenzin het sluitingsuur zien naderen? De directeur van IJmuiden Stores, de heer G. van der Toorn, bevestigt de zilveren speld van de Verenigde Touwfabrieken op het colbert van de jubilaris. In „De spil” werd door de kinderen driftig pannekoeken gebakken en zij mochten hun lekkernij zelf opeten. (Van een onzer verslaggevers) VELSEN Wie meent dat het buurthuiswerk in Velsen niet veel meer voor stelt zou in deze herfstvakantie eens een kijkje moeten nemen in zo’n buurtcen trum. Het krioelt er deze week elke dag van de kinderen die er in hun vrije schooldagen fijne dingen komen doen. Wij namen een kijkje in „De spil” in de Meeuwenlaan in Velsen en in „De brulboei” in de Kanaalstraat in IJmuiden en bij allebei was het feest. „De spil” was woensdag omgetoverd in een waar luilekkerland waar de jeugd zelf mocht pannekoekenbakken. Op een vierpits kooktoestel siste het beslag in de platte pannen en met verhitte hoof dj es bakten de kinderen hun pannekoeken bruin. En ze deden hun best, want ze moesten ze zelf opeten. Dan wil je wel. Meer dan tweehonderd kinderen schaarden zich beurtelings achter het fornuis en degenen die op hun beurt moesten wachten konden gezellig knippen, plakken of tekenen. Overigens heeft de initiatiefgroep met instemming kennisgenomen van het voor nemen tot het stichten van een derde openbare basisschool, omdat deze in de toekomst waarschijnlijk een oplossing zal kunnen bieden voor het probleem van een overbezetting van de beide bestaande openbare scholen. Woensdag vertrokken van IJmuiden: Andescol, Oostende. IJmuiden; Nieder- mehnen, Whitby, IJmuiden; Pioneer A, Donderdag aangekomen in IJmuiden: Timrix, Noordzee, IJmuiden; Naess Liber ty, Lower Buchanan; Sonority, Londen; Hokkaido, Antwerpen; Mira, Delfzijl; Main Lloyd. Antwerpen; Descubridor, Rotterdam, IJmuiden; Eva Sif, Foynes; Amstelstroom, Hull; Memel, Dagenham; Zaanstroom. Felixtowe. Woensdag aangekomen in IJmuiden: Knud, Lowestoft; Yukan, Noordzee; Frai- eser, Noordzee; Saint Lourent, Noordzee; Proso, Tubaro, IJmuiden; Baus, Intermac, Cont. Plat; Perkun, Stettin; Brightling, Thames; Lana, Lyskill; Helena Husmann- Tilbury; Heljo, Dordrecht; Ladon, Parama ribo; Saar, Rotterdam, IJmuiden; Katten - turm, Cont. Plat; Hansa Bay, Takoradi; Basalt, Rotterdam; Rolf Behrmann, Lon den; Corella. Noordzee. IJmuiden. De leiding van het PEN is zich daarnaast bewust van de mogelijkheid dat de centrale in Velsen-Noord wel eens het doelwit zal kunnen worden van terreuracties. Hoewel over de hier tegen te nemen maatregelen niets ge publiceerd mag worden, heeft de direc tie naar men zei contact opgeno men met de politie van Velsen voor advies. Tijdens verschillende bespre kingen zou bekeken zijn hoe terreur groepen ongezien op het terrein van de electriciteitscentrale kunnen komen. teitsontwlkkeling, dorpshuizen, cursus werk, clubwerk, buurt- en opbouwwerk, verenigingen en dergelijke. Onder het af stemmen van het beleid verstaat de Cul turele Raad begrippen als het nemen van initiatieven, stimuleren, aanvullen, bege leiden, adviseren en coördineren. De gege vens die de gemeenten hebben verstrekt, zijn door de stichting Provinciaal Opbouw- orgaan Noord-Holland in een rapport ver werkt. HEEMSKERK. De PTT heeft aan alle gemeentebesturen laten weten, dat panden die meer dan tien meter van het trottoir of de weg afstaan moeten worden voorzien van een brievenbus aan de straat. B. en W. van Heemskerk hebben de Dienst van Openbare Werken inmid dels opdracht gegeven, na te gaan bij hoeveel panden in de gemeente de afstand tussen straat en brievenbus te groot is. Donderdag vertrokken van IJmuiden: Brightling, Grimsby, Basalt, Flixborough; Belgulf Union, Oslo; Corella, Noordzee, IJmuiden; Timrix. Whitby, IJmuiden; Holsatia. De Velsense politie zegt daarentegen dat alleen informeel en terloops met verschillende bedrijven, waaronder het PEN, gesproken is over bommeldingen. Uitvoerige instructies zijn nooit door staffunctionarrissen gegeven. Er is ook nooit geadviseerd over beschermende maatregelen. Weliswaar zijn intern bij de politie, ook van Beverwijk Heemskerk, richtlijnen opgesteld. Hier is een groot aantal gegevens opgenomen over onder meer de aanwezig heid van cultuur- en subsidienota’s, een inventarisatie van de op cultureel gebied werkzame organisaties en instellingen, de accommodaties, hetf unctioneren van spe ciale advies- en contactcommissies voor culturele zaken enzovoorts. '•'7'f Dat bleek maar weer eens bij de ontploffing in het 150-KV-station en kele weken geleden, toen journalisten Per kilogram: schelvis 1 50-45, schelvis 2 45-43, schelvis 3 45-30, wijting I 70-36, wijting 2 57-28, schar 95-57, kabeljauw 1 122-67, kabeljauw 2 137-73, kabeljauw 3 9258, kabeljauw 4 90-63, kabeljauw 5 75- 36, schol 1 90, schol 2 102-89, schol 3 90- 71, schol 4 77-43, tarbot 329-200, griet 184- 154, tongschar 126-122, haring 55-28800, makreel 47.50-20.50, pilchards 21-20.20, haai 47-33, bot 21, harder 190-178. lever 18-15, poontjes 32, steenbolk 57, ham met kop 138, koolvis 1 52-koolvis 2 52-48, koolvis 3 57-34, koolvis 4 36-31.

IJmuider Courant | 1972 | | pagina 5