Directeur S. van Tuinen de bloemetjes gezet WELZIJNSORGAAN TEN DIENSTE VAN VELSER SAMENLEVING MATER AMABILIS BOUWT NIEUW VORMINGSCENTRUM HEEMSKERK Matroos in tank gestikt Veiser Gemeenschap koos moderne structuurvorm in V.G. wordt nu culturele herdenking vierde mei Nieuwe baskets in Prinsenhal Velser Gemeenschap gaat meningen peilen over Beverwijk Vertrek uit stichting BI ...A Kwart eeuw bij Raiffeisenbank Tankhoofd niet Na botsing gewond naar ziekenhuis gesloten na lossing fl 7 6 Dierenmaskerade door straten van Heemskerk '1 -y I "I DONDERDAG 19 OKTOBER 19 72 Fotoboek Ronde tajel nte gratie Flexibel (Van een onzer verslaggeefsters) HEEMSKERK B. en W. zijn voornemens 5.300 m2 grond in de wijk „De Die” te verkopen voor nieuwbouw van het vormingscentrum Mater Amabalis, thans gevestigd aan de Schouwenaarstraat in Beverwijk en aan de A. Verherentstraat in Heemskerk, waar m eneen dependance heeft op de bovenverdieping van de voormalige St. Jozefschool, boven het jongeren centrum „Don Quichot”. Als de nieuwbouw gerealiseerd is komen beide huidige vestigingen te vervallen. Het nieuwe vormingscentrum komt tussen de eerste en de tweede flat aan de Maerelaan, bij de lagere technische school in aanbouw en de nog te bouwen huishoudschool, hetgeen in de toekomst mogelijkheden zou kunnen bieden voor enige samenwerking. De mogelijkheid lijkt niet uitgesloten, dat het nieuwe vormingscentrum al per september 1973 in gebruik kan worden genomen, maar dan moet alles wel meelopen. il gj -w* 1 ife I R I (Van een onzer verslaggeefsters) (Van een onzer verslaggevers) I (Van een onzer verslaggevers) men, afgeschaft. J 777* brengen er aan toe. In dit hele spel van welzijnszorg en contacten kan men zich goed voorstellen, De Velser Gemeenschap denkt daarbij bijvoorbeeld aan Oud-IJmuiden. Vele genodigden, onder wie burgemees ter H. Nielen, de wethouders Van Beek en Roozen en de gemeentesecretaris, woon den het officiële gedeelte van de receptie bij. Burgemeester Nielen achtte de heer Van Tuinen, die zijn vader in 1947 als kassier opvolgde en in 1965 de directeurs- titel kreeg toegekend „een man van geld, ziel en negotie.” Hij herinnerde aan het jarenlange raadslidmaatschap van de ju bilaris, die, „daar hij zeer goed besefte dat een gulden honderd centen waard is,” de gemeentebegroting nauwlettend in het oog hield. „Van Tuinen,” aldus de burgemees ter, „dient de burgerlijke en kerkelijke gemeenschap, en eens in het jaar St. Nicolaas, die de uitgelopen kinderschare vanaf het bordes van „de bank van Van Tuinen” telkenmale toezwaaide.” Het grote probleem zou zijn, dat de Culturele Stichting niet eerder verwezen lijkt kan worden dan wanneer het SLO er is, terwijl het SLO pas gevormd kan worden als de Culturele Stichting er is. Als oplossing daarvoor is nu gevonden zo werd woensdagavond de aanwezigen meegedeeld accoord te gaan met het Heemskerk in dat opzicht dus centraal ligt, met bovendien goede verbindingen. De drie vormingscentra in de IJmond werken al geruime tijd samen en op basis van ‘die samenwerking heeft men het totale rayon in drieën gedeeld. Het vor mingscentrum Alfons Ariëns in Velsen- Noord vangt in principe de partieel leer plichtigen uit Beverwijk en Velsen-Noord op, het Kennemer Vormingscentrum de partieel leerplichtigen uit Velsen en de Mater richt zich dus op Heemskerk, Ca- stricum en Uitgeest. HEEMSKERK „Jij was het „gezicht” en het „visitekaartje” van de bank. Vooral jü hebt bjj de mensen vertrouwen in de Coöp. Raiffeisenbank Heemskerk opge bouwd.” Zo karakteriseerde de heer H. van der Kolk, voorzitter van het bestuur van de Raiffeisenbank Heemskerk gistermid dag in het Heemskerkse café-restaurant Ntfmans de werkzaamheden van de jubi lerende bankdirecteur S. W. van Tuinen. Namens het bestuur van de Raiffeisenbank overhandigde de heer Van der Kolk de zilveren directeur en zijn gezin een ste- reo-radiocombinatie. HEEMSKERK. Het besluit van de gemeenteraad om nieuwe, afneembare basketballinstallaties aan te brengen in de Dr. Prinsenhal is goedgekeurd. Er kan nu onmiddellijk uitvoering worden gegeven aan het besluit dat een bedrag van 6677,- vergt. dat er behoefte is aan een Ronde Tafel, waar men in wisselende samenstelling omheen kan gaan zitten. Zowel burgerij met overheid en particulier initiatief, als in andere samenstellingen. (Iets van die Ronde Tafel is er al, indien men denkt aan het overleg tussen de Initiatiefgroep Zeewijk en de gemeentelijke overheid in overleg met de Velser Gemeenschap). Die Ronde Tafel heet Samenlevingsop bouw. Het werk daarin bestaat onder meer uit coördineren, stimuleren, advise ren, En daartoe moet men nu komen. Dan kan de Velser Gemeenschap omgezet wor den in een culturele stichting, welke deel uitmaakt van de vele sectoren, die de Samenlevingsopbouw (hier verder kortweg SLO genoemd) gaan, vormen. Deze hele opzet valt en staat met de bereidheid van de drie factoren: bevol king, particulier initiatief en overheid om Hij merkte op, dat de culturele sector steeds bijzonder veel aandacht heeft ge had. Op sociaal-maatschappelijk gebied lag dit anders voor de Velser Gemeen schap. Dat was ook voor de hand liggend omdat door particuliere initiatieven reeds veel tot stand kwam. Daarnaast waren er tal van andere zaken. Voorts is Velsen aan het worstelen met een saneringspro- bleem met al hetgeen daaraan vastgekop peld is. Kortom het werd tijd zich af te vragen of de Velser Gemeenschap oude stijl nog zou passen in deze tijd. Het bleek zinnig te zijn om te gaan denken aan een andere structuurvorm: een welzijnsorgaan. Het is moeilijk een definitie te geven van „welzijn”, maar iedereen weet, dat het populair gezegd betekend „je prettig voelen in deze samenleving”. Nu bestaat die samenleving uit een heterogene bevolking samengesteld uit al lerlei groeperingen, die alle hun specifieke wensen naar voren brengen, welke met dat welzijn te maken hebben. Bij Ret voldoen aan die welzijnsfacto- ren, die wensen van de burgerij heeft men te maken met enerzijds het particu lier initiatief (zoals de Initiatiefgroep Zee wijk, de Federatie voor Bejaardenzorg, de Contactcommissie Velsen-Noord). Alle or ganisaties, die pogen de welzijnsbehoeften te vervullen. Tussen het particulier initia tief en dfe bevolking bestaat over het algemeen een goed contact over en weer. Naast dit particulier initiatief is er ook de overheid (gemeentebestuur en gemeen telijke diensten). Het contact tussen de gemeentelijke overheid en de bevolking is iets „dunner”, althans is niet zo sterk. Daarentegen is er weer wel een goed contact tussen het particulier initiatief en de gemeentelijke overheid, mede als ge volg van de subsidiëring. aan die ronde Tafel te gaan zitten. Door ■lies moet het SLO gezien worden als een goed en juist contactpunt. Erin zitting dienen te nemen alle vertegenwoordigers uit al de sectoren in de Velser samenle ving. Die sectoren moeten dus de Ronde Tafel gaan uitmaken en ook een bestuurs vorm daarin formeren door een stuur groep te vormen. Uit handen van de voorzitter van het bestuur van de Coöp. Raiffeisenbank in Heemskerk ontving de zilveren jubilaris een stereo-radio-installatie. voorgestelde en de startdatum van de Culturele Stichting te bepalen op 1 janua ri 1973. Tot nu en de eerste dag aan het volgend jaar zal dan 'het SLO gesticht moeten worden. Dit houdt tevens in, dat verschillende secties, welke thans in de Velser Gemeen schap zitting hebben, doch zich niet op cultureel terrein begeven, hun plaats krij gen in het SLO. Na enkele vragen van de zijde van het algemeen bestuur en de beantwoording ervan door het dagelijks bestuur werd besloten accoord te gaan met het voorge stelde. Na afloop van de tocht door Heems kerk genoot de stoet in het buurthuis van een spannende dierenfilm. Ter af sluiting van het dierenproject wordt zaterdag in het buurthuis een „kinder huisdierententoonstelling’’ gehouden, die voor iedereen vrij toegankelijk is. Aanvangt 10 uur. Een deskundige jury, bestaande uit leden van de dierenbe scherming, zal de huisdieren beoor delen. (Van een onzer verslaggevers) VELSEN Indienalles verloopt zoals de initiatiefnemers dat voor ogen hebben, zal de Stichting De Velser Gemeenschap per 1 januari volgend jaar ophouden te bestaan en plaats maken voor de „Culturele Stichting de Velser Gemeenschap” als onderdeel van de nieuw te stichten structuurvorm: de Stichting Samenlevingsopbouw. Deze laatstgenoemde moet dan tussen nu en 1 januari 1973 tot stand zijn gekomen. To deze beslissing kwam het algemeen bestuur van de Velser Gemeen schap woensdagavond tijdens een vergadering in het Cultureel Centrum onder voorzitterschap van ir G. A. Schoon kind. weinig moeilijkheden, want op grond van de invoering van de partiële leerplicht heeft de minister zelf vele miljoenen extra op zijn begroting kunnen zetten voor het vormingswerk, want invoering van de leerplicht houdt ook uitvoering in en overal zouden dus nieuwe accommodaties tot stand moeten komen of uitbreidings mogelijkheden worden benut. De aanvraag van het vormingscentrum Mater Amabilis lag extra vroeg bij de minister op tafel, omdat deze min of meer gekoppeld was aan het in gebruik mogen nemen van de tijdelijke behuizing in Heemskerk. er nieuwbouwplannen bestaan, die nood oplossing dan wel eens een al te perma nent karakter kan krijgen. Een geheel nieuw centrum is overigens noodzakelijk geworden in verband met de invoering van de partiële leerplicht voor vijftienjarigen per augustus 1971 en voor zestienjarigen per augustus 1972. Mogelijk wordt per augustus van het volgende jaar een tweedaagse partiële leerplicht voor de vijftienjarigen ingevoerd en dat zal de toeloop van het aantal deelnemers(sters) nog aanzienlijk vergroten. Thans telt het vormingscentrum Mater Amabilis al zo’n vier honderd werkende jongeren die nu één dag per week het centrum bezoeken. De staf bestaat thans uit vijftien bevoeg de, vaste krachten. Men heeft Heemskerk als plaats van vestiging gekozen omdat het werkgebied de gemeenten Castricum, Uitgeest, Heems kerk en noordelijk Beverwijk omvat en In september 1971 heeft het vormings centrum „Mater Amabilis” bij het minis terie van Onderwijs en Wetenschappen" een aanvraag ingediend om een nieuw centrum te mogen bouwen ter vervanging van de accommodatie aan de Schouwe- naarstraat en de A. Verherentstraat. De dépendance in Heemskerk was toen nog niet eens ingericht en in gebruik geno men, maar de toestemming daarvoor kon alleen worden verleend, als er een aan vraag voor nieuwbouw op tafel zou lig gen. Bij het ministerie bestaat namelijk de vrees dat als men een vergunning afgeeft voor een noodoplossing xonder dat In de toekomst verwacht men landelijk wel enige integratie van vorming en op leiding der partieel leerplichtigen en in dat opzicht zou de ligging bij de huis houdschool en de technische school gun stig kunnen blijken te zijn. Op 8 juni 1972 heeft de Mater Amabilis van de minister een brief ontvangen, waarin hij zich in beginsel bereid ver klaard heeft de kosten van de nieuwbouw in semi-permanente uitvoering voor ver goeding in aanmerking te laten komen, als men accoord zou kunnen gaan met het tevens toegezonden lokalenplan voor een instituut voor 400 dag-deelnemers. Die semi-permanente uitvoering is een voor waarde, omdat het vormingswerk zo in ontwikkeling is, dat men bij voorbaat aanpassingsmogelijkheden wil open hou den, zowel wat uitbreiding als indeling betreft. Met die uitbreiding is bij de grondaan koop al rekening gehouden. In financieel opzicht verwacht De heer Schoonkind heeft aan het begin van de avond onder het motto: „Wat is er nu eigenlijk aan de hand een duidelij ke uiteenzetting gegeven van de achter gronden bij de aan het begin van de avond nog voorgenomen herstructure ring van de huidige Velser Gemeenschap. Vanaf de oprichting is het doel geweest het aan de gang brengen van het maat schappelijk leven in Velsen na de oorlog. Daarin is men goed geslaagd. Echter de tijden veranderen. Het te nu niet moeilijk meer de mensen van diverse groeperingen aan één tafel te brengen. Moeilijker is het hen weer van die tafel af aan het werk te voegde de heer Schoonkind IJMUIDEN Een 19-jarige werknemer van Hoogovens is na een verkeersongeval op het terrein van Hoogovens in het Rode Kruis Ziekenhuis in zijn woonplaats Be verwijk opgenomen. De leerling bedie- ningsvakman bij de technische dienst reed ter hoogte van oxystaalfabriek 2 op de Bentz van den Bergweg. Bij het passeren van een voorrangskruising kwam hij in botsing met een overstekende vrachtauto. Hij liep hierbij een flinke hoofdwond en verscheidene andere verwondingen op. Gewapend met oorverdovend pie pende toetertjes, ballonnen en door dierenmaskers onherkenbare snuitjes trokken gistermiddag bijna honderd kinderen door Heemskerkse straten. De optocht was georganiseerd door het buurthuis „De Werf’’ aan de Jan Ligt- hartstraat, in samenwerking met de dierenbescherming afdeling Heems kerk. Uit handen van de districtsdirecteur van de Coöp. Raiffeisenbank, de heer J. F. J. Vreeswijk, ontvingen de heer en mevrouw Van Tuinen een fotoboek van Nederland met oorkonde. De heer Vreeswijk sprak zijn grote waardering uit voor de wijze, waarop de zilveren directeur zijn bank tot een bloeiende vestiging met veertig man personeel heeft weten te brengen. Speciale aandacht wijdde de districtsdirecteur ook aan de manier, waarop Van Tuinen de efficiency verbeterde, onder andere door de introductie van het kas-cheque formu lier. „Van Tuinen is een groot mensen kenner, die immer een aanzienlijk aandeel in de besluitvorming heeft gehad.” Namens het personeel sprak de voorzit ter van de personeelsvereniging, de heer N. J. Rijs. Hij haakte in op Van Tuinen’» schoolopleidng: de zeevaartschool. „Hij is nu toch kapitein geworden, op de Raiffei senbank, een schip van zo langzamerhand een flink tonnage. En hij vaart een goede koers.” Dit onderstrepend overhan digde de heer Rijs namens het personeel een pick-up, een envelop met inhoud voor de aanschaf van grammofoonplaten en een bloemstukje voor de echtgenote van de jubilaris. De heer J. Vosselman Bosch, in zijn functie als ceremoniemeester, besloot het officiële gedeelte van de receptie, nadat nog zeven sprekers lovende woorden tot de jubilaris hadden gericht en geschenken overhandigd. Honderden Heemskerkers maakten nadien van de gelegenheid ge bruik, de directeur van de „bank van Van Tuinen” met zijn zilveren jubileum geluk te wensen. lokaal met kleed- en douche-accommo- datie en een beteeglde oefenplaats, een grote gemeenschapsruimte met een keu ken en voorts veel bergruimten, een rij wiel- en bromfietsstalling en uiteraard lokalen voor directie en administratie. De indeling zal flexibel zijn. Het lokalenplan omvat in totaal 2160 m2, exclusief de gangen en de rijwiel- en bromfietsstalling. Het vormingscentrum Mater Amabilis werkt al meer dan twintig jaren in de IJmond. In september 1963 werd het toen nieuwe centrum aan de Schouwenaar straat in gebruik genomen. Aanvankelijk was het een katholiek instituut, maar het predikaat „r.-k.” is al enige jaren geleden kon zwenken, en dat door die sprong het deksel inderdaad naar buiten is gezwenkt, het tankhoofd open kwam en de matroos is gevallen, lijkt het meest voor de hand te liggen. Indien deze veronderstelling juist is, draagt het gebeurde het karakter van een bedrijfsongeval, dat helaas een fataal ge volg heeft gehad. Van schuld van de kapitein blijkt in ieder geval niet. De vraag dient zich aan, of een ieder aan boord zich wel voldoende bewust was van het gevaar van de open tankdeksels. Daar op de „Dutch Engeneer” een deel van de bemanning uit Spanjaarden be stond, verdiende het aanbeveling om waarschuwingen en aanwijzingen ook in geschrift in de Spaanse taal ter kennis van deze bemanningsleden te brengen. Betrokkene heeft uit dit ongeval de lering getrokken, dat de tankdeksels na leeglosssing van de tanks terstond moeten worden dichtgemaakt. De raad betuigt zijn deelneming aan de nagelaten betrekkingen van het slachtof fer» VELSEN. Een bijzonder moeilijke vraag waarmee woensdagavond de verga dering van het Algemeen bestuur van de Velser Gemeenschap zich heeft bezigge houden was: „Moet de herdenking van de vierde mei in haar huidige vorm gehand haafd blijven?” Het was niet het voorne men van het dagelijks bestuur direct een uitspraak te forceren. Men was er meer voor de meningen te peilen en vervolgens een schrijven te sturen aan alle organisa ties en personen, die zich bezighouden met de organisatie van die herdenkingsdag, waarin deze vraag wordt voorgelegd. Het nieuwe centrum zal onder meer omvatten lokalen voor groepswerk, hand- vaardigheidslokalen, lokalen voor huis houdelijke vorming, een donkere kamer (voor fotografie), een video-ruimte, een spellokaal of dojoruimte, een gymnastiek- Hoe Martinez in de met stikstof gevulde tank is terecht gekomen, kan niet worden vastgesteld. Er zijn geen getuigen en de lichte verwondingen die op zijn stoffelijk overschot zijn aangetroffen leidden niet tot een bepaalde conclusie. De door de kapitein van het schip geuite veronderstelling, dat Martinez over het loopbrughek is gesprongen op het zich daarnaast bevindende tankhoofd, waarvan het deksel -dat niet gekneveld was en omhoog was gedraaid- gemakkelijk om •en vertikale as in het horizontale vlak IJMUIDEN. Aan boord van de „Dutch Engeneer”, een motortankschip van 499 brt., dat op 12 april van het vorige jaar in de Rotterdamse Brittanië- haven lag, werd het levenloze lichaam van de Spaanse matroos Avelino Martinex Hermelo in een zuurstofarme ruimte van een tank aangetroffen. De Raad voor de Scheepvaart heeft deze zaak onderzocht en de beslissing van de raad is, dat de kapitein geen schuld heeft aan het ge beurde. Bovendien moet men met medewer king uiteraard van het gemeentebestuur een opbouwwerker, wellioht zelfs te zijner tijd meerdere, aantrekken. Vast staat namelijk dat voor een gedegen aan pak van dit alles ook de medewerking noodzakelijk is van vakkrachten. Voor het SLO ligt dan een groot werkterrein braak. Voor de stuurgroep, welke zich bezig gaat houden met allerlei problemen die opkomen is er tevens de taak, daar waar wel problemen zijn, doch die op een of andere wijze niet naar boven zijn geko men, die problemen naar boven te halen. Ieder jaar weer wordt de herdenkings dag gekenmerkt door kransleggingen op Duinhof en Plein 1945 alsmede de Stille Tocht naar Westerveld. Tot het bestuur van de Velser Gemeenschap zijn stemmen doorgedrongen, die zich afvragen of de 4- mei herdenking op deze wijze gehand haafd moet blijven. Voor hele grote groe pen jeugdigen is die herdenking thans een moeilijke zaak. Voor anderen weer is het een soort van sleur geworden. De gedachtengang van het bestuur is, dat ieder, die individueel behoefte heeft bij de herdenking op 4 mei stil te staan, de gelegenheid moet hebben dit te doen. De vraag is echter of men door moet gaan met het „optrommelen” van grote groepen in een soort van keurslijf. Een van de aanwezigen stelde voor op die dag indien daartoe een beroep wordt gedaah op de medewerking van de Velser Gemeenschap een bijeenkomst te houden met de jeugd teneinde door die bijeenkomst in een gesprek of op andere wijze ook degenen te herdenken, die lij den onder overheersing of dictatuur. Ook al- omdat het verzet niet dood is, integen deel sterk in de wereld leeft. De voorsteller achtte dit een vorm van actief eren van de gevallenen, naast de passieve vorm van kransleggen en Stille Tocht. Een commissie zal zo besloot de vergadering aan de hand van het door het bestuur naar voren gebrachte en het laatstgenoemde voorstel een brief samen stellen, welke naar de reeds eerder ge noemde organisaties en personen wordt gestuurd om daar de meningen te peilen. HL - ppwmm i, jtHiiH tfuirtw

IJmuider Courant | 1972 | | pagina 7