Communistische leiding in delicate positie BRANDT IS IN DE DDR KROESJTSJEV TARTTE KENNEDY Tien jaar geleden crisis om Cuba Winter in VS twee maanden Wereldvrede stond op het spel Modehuis i te vroeg EXPOSITIE WK international „ELEGANT” I special sizes zelfs langer dan 2.18 meter lammerts Kennemerlaan 36, IJmuiden 02550 - 1 44 53 G-G lange mannen maten „AANBEDEN” POLITICUS terstal interieurs Ph. JANSEN s Assemblee Raad van Europa GERARD DE LANGE Onderzoek huur MEUBELFABRIEK OISTERWIJK toonzaal Leidsekade 102 Vrije toegang woningen van burgemeesters stemt tegen vrijere abortus afval Industrie wil nationaal beleid over chemisch 11 BIJVAL VERBROKEN Eksklusieve stoffen 3 a VRIJDAG 20 OKTOBER 19 7k (Van een medewerker) WK 479 het rulmte-wonder J Blokkade Oisterwijkse dekenkisten 0 23 -3217 61 BERLIJN De Duitsers die het meeste te winnen hebben bij de ko mende verkiezingen in de Bonds republiek, hebben geen directe in vloed op de uitslag. Het zijn de 17 miljoen DDR-burgers, die gespan nen afwachten hoe zwaar de Bonds- burgers straks de Ost-Politik van Willy Brandt zullen wegen. S T“ INDESIT Wagenweg 1, 3 en 15, Haarlem. Tel. 023 - 31 2172 Hoek Wagenweg-Houtplein. Spanning steeg Een opwindend wandmeubel-systeem dat in elke kamer, groot of klein, toegepast kan worden. Dit geweldige bouwsysteem is op te bouwen in étappes, van één enkele plank tot een volledige woonwand, met ruimte genoeg voor al uw boeken, apparatuur en hobby’s. Terstal helpt u graag met ideeënrijke suggesties! Kom eens kijken bij Terstal, er is elke keer weer nieuws. GERARD DE LANGE F t ADVERTENTIE (Door AP-correspondent W. L. Ryan) ADVERTENTIE ZIJLSTRAAT 95, t.o STADHUIS F/l Massief eikehouten deken kisten, maar ook wandkas ten, tafels, tv-kasten, hoek- kasten,broodkasten,stoelen, bankstellen, bijzettafels, e.d. ziet u in de gezellige sfeer van onze toonzaal Leidse- kade 102, Amsterdam. Oostduitse die vorige Onder deze leden zit een aantal oppor tunisten omdat het lidmaatschap van de C.D.U. iemands carrière- en studiemoge lijkheden verhoogt. Maar er zijn in deze partij zeer veel simpele gelovige mensen te vinden die er vóór zijn dat christenen meewerken aan de opbouw van een socia listische staat. Een aanbeveling die beoogt gezinsplan ning te bevorderen verkreeg wel de ver eiste meerderheid. AMSTERDAM-ROTTERDAM DEN HAAG-UTRECHT-HAARLEM HILVERSUM-BREDA Grote Houtstraat 167 Haarlem Telefoon 023 - 316502 WASHINGTON (DPA). Twee maan den te vroeg heeft de winter gisteren in de Verenigde Staten zijn intrede gedaan. Voor het eerst in 103 jaar tijd viel in New York op 19 oktober sneeuw. EUROPA Amsterdam (naast Lido, dus vlakbij Leidseplein). tel. 020-233917 Maandag t/m zaterdag 9-18 uur. donderdag van 9-21.30 uur. Opleiding Coupeuse Ontwerpster en naaien en knippen voor eigen gebruik, ook voor gehuwde dames Grote Houtstr. 3 rd Ing. Spekstr. H’lem Verenigde Staten een luchtvloot samenge trokken. 5000 mariniers scheepten zich in en ongeveer 40 Amerikaanse oorlogssche pen stoomden onder het mom van een oefening op naar het Caraïbische gebied. De spanning steeg. De Amerikanen ver hoogden de druk door een Russisch schip aan te houden en te onderzoeken alvorens het toestemming te geven door te varen. De Verenigde Staten waren van zins in het uiterst geval over te gaan tot een bombardement op de bases, maar nooit werd serieus een invasie overwogen. Dat kon het Kremlin toen niet weten. De ene boodschap na de andere werd gewisseld tussen Washington en Moskou maar pas op 27 oktober gaf Chroestsjov te verstaan, dat hij de raketten zou terug trekken als Kennedy de blokkade ophief. In Washington kon men wat ruimer adem halen. Toen kwam op zaterdag een nieuwe boodschap: Chroesjtjov eiste in ruil voor de terugtrekking van de raket ten ontmanteling van NAVO-raketbases in Turkije. Weer moest hij zwichten voor zijn militaire apparaat. Prinsengracht 458, I (naast de Uitkijk), I A’dam 020-226339 J WASHINGTON Zondag is het tien jaar geleden dat president John F. Kennedy voor de televisie de aanwezigheid van Sovjetrussische raketbases op Cuba onthulde en een blokkade van het eiland aankondigde. Het was het begin van de Cubaanse raketcrisis, welke de wereld zeven dagen lang in benauwende spanning hield. His torici zullen deze crisis waarschijnlijk ook eens bestempelen als een keerpunt in de verhoudingen tussen Moskou en Washington. Voor de Amerikanen begon deze angst aanjagende gebeurtenis op maandagavond 22 oktober 1962, toen de president plotse ling voor de televisie verscheen en zjjn landgenoten deelachtig maakte van hetgeen hem en zijn adviseurs reeds vanaf september bezig hield. De C.D.U. staat onder leiding van Ger hard Gotting, de belangrijkste niet-com- munistische politicus in de D.D.R. Vorige week is hij herkozen. Tegelijkertijd wer den enkele nieuwe leden, die meer libera le opvattingen hebben, het bos in ge stuurd. internationale recht en verontwaardigd tegensprak, dat offensieve wapens op Cuba in stelling waren gebracht. Toch klonk In de verklaring zenuwachtigheid door welke consternatie verraadde over betrapping op heterdaad. WAT U ALS CONSUMENT WEL EVEN MOET WETEN Gerard de Lange verkoopt al 20 jaar alle merken wasautomaten tegen de laagste prijzen in Europa. verkoopt uitsluitend met 100% service en Ned. garantiebewijzen. bezorgt uw wasautomaat gratis thuis. De speelruimte van de C.D.U. is gering en daarom viel het vorige week op dat Gotting in zijn officiële toespraak verder ging dan de S.E.D.-mensen gewoonlijk doen. Gotting pleitte niet slechts voor vreedzame coëxistentie met de Bondsre publiek doch riep op tot vreedzame sa menwerking, al hield hij nog wel staande dat hij de Bondsrepubliek beschouwde als een imperialistische staat. Met deze voor D.D.R.-begrippen vrij vergaande vriende lijkheid jegerv Bonn oogste Gotting onge twijfeld bijval. Ook buiten de kring van de C.D.U. In talrijke steden, zoals Minneapolis, Kansas City en Rochester, werden d« laagste temperaturen sedert mensenheuge nis gemeten. In Duluth in Minnesota vroor het tien graden. Dé meteorologen deelden mee: het wordt nog kouder. Van 598,- voor 378. Per week f4,65 (p.l.) Geschatte gemiddelde levensduur 6 jaar. •Tijdelijke aanbieding Sinds Hitler is geen politicus zo aanbe den in Erfurt, Leipzig, Dresden en Berlijn als de huidige Bondskanselier in Bonn. In Erfurt waar Bondskanselier Brandt en premier Stoph elkaar vorig jaar voor het eerst hebben ontmoet onder het gejuich van de duizenden, wordt nog steeds met een echt Duits soort heimwee aan die dag teruggedacht. De bevolking van de D.D.R. hoopt dan ook dat haar leiders aan Mi chael Kohl, wanneer die 24 oktober zijn Westduitse gesprekspartner Egon Bahr weer ziet, een „Verkiezingscadeautje” voor kanselier Brandt zullen meegeven in de vorm van een basisverdrag dat de verhou ding tussen de beide Duitse staten regelt. Nadat de Oostduitse Volkskamer het verkeersverdrag met de Bondsrepubliek 16 oktober heeft geratificeerd is het in wer king getreden en het voorziet in een aanzienlijk verbeterde reismogelijkheid voor D.D.R.-burgers naar het Westen. De reismogelijkheid naar de D.D.R. wordt voor Westduitsers en Berlijners eveneens zeer verruimd. In deze aanbeveling wordt het comité van ministers gevraagd de verkoop van contraceptiva vrij te geven wat in alle landen van de Raad van Europa thans nog geenszins het geval is met uitzondering van de pil, die slechts op doktersrecept verkrijgbaar behoort te zijn. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG. Minister Geertsem» van Binnenlandse Zaken zal laten onder zoeken of burgemeesters niet te goedkoop wonen. Op dit moment betalen burge meesters maximaal 12 percent van hun inkomen aan huur voor hun ambtswo ning. Volgens een aantal Tweede-Kamer- leden is dat veel te weinig, vooral als men de huurkosten vergelijkt met de kwaliteit van de woningen die de burgemeesters over het algemeen ter beschikking staan. Binnenkort zal volgens minister Geert- sema een enquête worden gehouden onder alle gemeenten. Daarbij zal men vragen naar de kostprijs van de woning, de huurwaarde, de betaalde huurprijs en de onderhoudskosten. De enquête zal volgens de minister ook een antwoord moeten geven op de vraag, of e r wel behoefte bestaat aan een ambtswoning voor de burgemeester. Volgens sommige Tweede Kamerleden moet een burgemeester net als alle andere burgers zelf een huis zoeken in de ge meente waar hij wordt aangesteld. De bevolking verlangt zeer intens naar een opening naar het Westen en heeft daarvoor verschillende redenen. Er zijn in de volksdemocratie nog steeds grote groe pen die liever in het Westen zouden willen wonen. Zelfs de politieke leiders van de D.D.F. tasten in het duister en manoeuvreren uiterst voorzichtig om te verhinderen dat het land zijn waardevolle krachten naar het Westen zal zien vertrek ken, zoals vóór de bouw van de muur. Andere delen van de D.D.R.-bevolking vinden dat de Oostduitse welvaart iets is om eigenlijk trots op te zijn. „Wij hebben genoeg van de laatdunkende Westduitse houding van „de rijke oom uit het Wes ten”. Laten zij maar eens komen kijken hoe groot wij geworden zijn”, hoort men in de D.D.R. zeggen. En dan is er tenslotte een groep - meest jongeren - die werkelijk gelooft in het systeem en ook meent de ideologische confrontatie aan te kunnen. Op de partijdag van de Christen-Democratische Unie, week in Erfuhrt werd gehouden, viel uit de mond van de C.D.U.-voorzitter Ger hard Gotting, Vice-President van de staat en tevens voorzitter van de Volkskamer, een woord als revanchisme of oorlogshit- serij niet te beluisteren toen hij het over Bonn had. ADVERTENTIE ERKAMA De C.D.U. is niet een politieke partij zoals die in het Westen gebruikelijk is. De hoogste macht in de D.D.R. is in feite de (communisticsche) Socialistsche Eenheds- partij Duitsland. Maar in het nationale front is ook een rol toebedeeld aan partij en, die yanuit een andere wereldbeschou wing toch de politiek van de S.E.D. on dersteunen. Deze partijden zijn evenwel meer dan alleen maar informatiekanalen van de S.E.D. De C.D.U. heeft bijvoor beeld tot ieders verbazing vorige maand in de Volkskamer de gebruikelijke politie ke eenheid verbroken, toen een aantal C.D.U.-afgevaardigden niet voor een libe ralere abortuswetgeving stemde. STRAATSBURG J>e assemblee van de Raad van Europa heeft een voorstel van het Tweede-Kameriid P. Dankert (PvdA) verworpen, de abortus-wetgeving in de zeventien bij de Raad aangesloten landen soepeler te maken. DEN HAAG. De chemische industrie hoopt, dat de overheid opschiet met het scheppen van een wettelijk kader, waar door een nationaal beleid voor chemische afvalstoffen tot stand komt. Momenteel worden er niet voldoende verwerkingsin stallaties voor chemische afvallen ge bouwd. De Vereniging van de Nederlandse Che mische industrie zegt dit in een commen taar naar aanleiding van de recente vond sten van chemische afvalstoffen in België. De Nederlandse industrie, aldus de vereni ging, wenst een wettelijke regeling voor de chemische afvalstoffen. Over het wettelijke kader heeft de werkgroep een aparte interimwet geadvi seerd. Een dergelijke interimwet zal een vergunningenstelsel moeten bevatten voor de verwerking van chemisch afval, waar bij zaken als registreren, melden, infor matie, inspectie en controle tevens gere geld zullen worden. Het Witte Huis antwoordde, dat het niet kon ingaan op met elkaar in strijd zijnde voorstellen en dat het ook niet wilde onderhandelen zolang het werk aan de Cubaanse bases werd voortgezet. Een nieuw en zeer gevaarlijk element dook op in de crisis. Een U2 vliegtuig werd boven Cuba vermist. Luchtafweer geschut had op nog een Amerikaans verkenningsvliegtuig geschoten. De woe dende Fidel Castro doorspekte zijn rede voeringen met tal van dreigementen. Was hington riep 14.000 reservisten van de luchtmacht op. Toen liet het Witte Huis Moskou weten, dat het de blokkade zou opheffen als Chroestsjov onder toezicht van de Ver enigde Naties de wapens zou verwijderen. In ruil zou Kennedy beloven dat de Ame rikanen geen Inval op Cuba zouden doen. Op een ogenblik, dat een nucleaire bot sing in de lucht scheen te hangen, zond Radio Moskou op zondagmorgen een boodschap uit van Chroestsjov, waarin hij aankondigde opdracht te hebben gegeven het werk aan de bases stop te zetten. Hij zou instemmen met toezicht van de Vere nigde Naties op de verscheping van de wapens uit Cuba. Hij accepteerde de be lofte van geen invasie. Het was eindelijk voorbij. Kennedy noemde het besluit van Chroestsjov dat van een wijze staatsman, en de wereld kon weer eens opgelucht adem halen. Vraag ook onze prijslijst met de laagste prijzen in Europa: alle merken koelkasten, diepvriezers, fornuizen, droogtrommels, afwasautomaten en centrifuges. r Op 18 oktober had Kennedy een onder houd van 2"/« uur met Andrei A. Gromy ko. De Russische minister van Buitenlandse Zaken verzekerde hem, dat de militaire hulp aan Cuba slechts van defensieve aard was. De president wist wel beter en twee dagen later gaf hij bevel voort te gaan met de voorbereidingen voor de blokkade. Deze zou 22 oktober om 19.00 uur worden bekend gemaakt. De Ameri kaanse bondgenoten werden ingelicht en de organisatie van Amerikaanse Staten werd bijeengeroepen. In zijn bekendmaking voor de t.v. ge bruikte de president het woord quarantai ne omdat volgens het internationale recht blokkade een oorlogshandeling is. Het duurde 13 uur voordat het Kremlin in een briesende verklaring reageerde over een ongekende schending van het De blokkade begon officieel woensdag 24 oktober om 10.00 uur. Op dat tijdstip waren 25 Russische koopvaardijschepen op weg naar Cuba. Die avond vervolgden zij nog steeds hun koers. Moskou stelde dat de eisen van Kennedy onaanvaardbaar waren, maar Chroestsjov stemde gredig in met het voorstel van Oe Thant, toenter tijd waarnemend secretaris-generaal der Verenigde Naties, dat beide partijen zich twee of drie weken van alle acties zouden onthouden om besprekingen mogelijk te maken. Washington stond afwijzend tegenover het voorstel. Het wilde niet wijken van zijn standpunt, dat onderhandelingen geen zin hadden zolang de Russen zich niet bereid verklaarden de raketten te demon teren en te verwijderen. Donderdag kwam het nieuws, dat 12 van de 25 Russische koopvaardijschepen rechtsomkeert hadden gemaakt. Intussen meldde de Amerikaanse inlichtingen dienst, dat koortsachtig verder werd ge werkt aan de bases op Cuba, blijkbaar om deze zo snel mogelijk operationeel te ma ken. Haute Couture Kleding naar maat Knippatronen naar maat pasklaar FRANSE COUPE Abortus had volgens dit voorstel moge lijk moeten zijn, niet slechts voor thera peutische en eugenetische doeleinden, maar „in uitzonderingsgevallen ook op so ciale gronden”. Voor het voorstel stemden 34 afgevaardigden, tegen 39 en drie ont hielden zich van stemming. Het was de tweede maal, dat de assem blee zich met het abortusprobleem bezig hield. Dankert trok vorig jaar zijn verder gaande voorstel, volgens welke abortus mogelijlk moet zijn voor therapeutische en eugenetische doeleinden „evenals in ge vallen dat sprake 1* van ernstige sociale problemen”, terug nadat duidelijk was geworden dat de aanbeveling aan het co mité van ministers niet de vereiste twee derde meerderheid zou behalen. (De resolutie, waarin het voorstel thans was vervat, behoefde slechts een enkel voudige meerderheid en hield geen ver zoek aan het ministerscomité in). Nadat de Amerikaanse inlichtingendienst melding had gemaakt van verdacht uit ziende bases in Cuba, gaf de president opdracht, dat hoogvliegende U2’s van het gehele eiland foto’s moesten nemen. Zij brachten bewijsmateriaal mee, dat op Cu ba militaire bases werden aangelegd. Pas begin oktober beschikte men echter over de bewijzen, dat er op een vijandig eiland dicht bij de Amerikaanse kust bases wa ren aangelegd voor raketten van middel groot bereik. Op 15 oktober werden de ergste vermoedens van Washington beves tigd en raadpleegde de president zijn hoogste militaire adviseurs. Afwachten zou kunnen worden uitge legd als Amerikaanse zwakte en besluite loosheid en zou de positie van premier Kroesjtsjev versterken. De bases bombar deren? Ook daar was veel tegen -veront waardiging van de publieke opinie In de gehele wereld en het gevaar, dat Russen daarbij zouden omkomen. Moesten de Verenigde Staten Cuba blokkeren en Sowjet Russische schepen aanhouden om deze te onderzoeken of ze materiaal voor de bases aan boord had den? Ook dat zou risico’s inhouden. Nie- maod kon zeggen wat het Sowjet Russi sche antwoord zou worden en de Russen bijv, in het verdeelde Berlijn een grote crisis zouden ontketenen. Ondertussen werd in het zuidoosten der Gotting wordt beschouwd als een ge wiekst politicus, die achter de schermen een enigszins humaniserende invloed schijnt te hebben op de doctrinaire S.E.D.- mensen, die echter van hem eisen dat hij in ruil daarvoor de christenen in de D.D.R. tracht te winnen voor de politiek van de S.E.D. De C.D.U. heeft daartoe een groot partij-apparaat opgebouwd. Er wor den geen officiële ledencijfers bekend ge maakt, maar officieuze schattingen liggen tussen 150.000 en 200.000. De communistische leiding van de D-D.R. geen ontwikkeling a la Praag wil. positie. Zij stelt voorop, dat zij in de D.D.R. geen ontwikkeling d la Praag wil. De huidige ontspanning gaat er dan ook samen met een verhevigde ideologische propaganda en agitatie, om te voorkomen dat de bevolking zou kunnen menen dat de internationale dooi ook de binnenland se ontwikkeling zal versnellen. Anderszijds heeft de D.D.R.-pers zich genoodzaakt gezien haar woordgebruik als het over Bonn gaat te veranderen. Vroe ger werd verkondigd dat Brandtin som mige opzichten zelfs nog gevaarlijker was dan Kiesinger en Erhard. Nu de D.D.R. echter met Bonn regelmatig onderhandelt, kan men moeilijk volhouden dat men slechts te doen heeft met wolven in schaapskleren.

IJmuider Courant | 1972 | | pagina 11