de NAV) Wessel Wessel (voorzitter van werkt door op belangstelling van het publiek Piet Schrijvers meest geplaagde doelman van dit seizoen Beidschat wil jeugdteam gaan opleiden Honkbalmoeilijkheden rond plan van de Raak Nicols E1O speciaal cassis voor de slanke lm PRIJS WINNAARS levensmiddelencheques 1ste week ƒ1000- ƒ250.- ƒ100.- slijk vanfc7voor „Alles wat ik doe in het „Een Grand Prix doel is verantwoord” CSKA 26 oktober Panathinaikos- Fadrhonc koos tweeëntwintig man 22 23 F Sfeer VRIJDAG SO OKTOBER 1971 99 (Van onze sportredactie) F Pechseizoen I DOE WEKELIJKS MEE MET .1 s En als er dan een paar duizend men sen zijn, die zeggen: wij gaan de vol gende race weer kijken, dan is dat toch meegenomen”. Versuft de tien ADVERTENTIE iAAAAAAAAAAA/VUVVW\AAAAAAAAAA/VVVVVV\AAAAAAAAAAAA/VV\AAAAA/VVU\AAAAAAA/UVVVV\A JWWVWVWVVVVWWWWWVWWWWMWVWVMVWVVVVUWVMVVVVVVWMVVWVVVVVM\AAAAAAA?V\AA/\AAAJVV\A/VV\A/VVVVVVVVVMAA/VVVVVVVVVLAAJ\AAAJVtAAAAAAAAAAAAA^AAMMAAA?MVV\J F (Van onze sportredactie) 0 Wordt er daarbij wel op de capaciteiten (Nan onze sportredactie) ADVERTENTIE Hh.U OLDENZAAL Piet Schrijvers zal het nooit toegeven. Hoe kritisch de buitenwacht ook mag denken over zijn toch wel degelijk gewaagde stijl van doelverdedigen. Zeker, iedere doelman loopt een bepaald risico, maar Schrijvers’ manier van ingrijpen lijkt zo gewaagd, dikwijls zo roekeloos, dat FC Twente’s laatste man het noodlot als het ware tart. Althans zo denkt het overgrote deel van het Twentse voetbalvolk over de Enschedese nummer zeven. Daarom veroorzaakte de uitschakeling van Piet Schrij vers in de confrontatie van afgelopen zondag met Telstar ook geen verrassend shock effect onder FC Twente’s meest trouwe supporters. Men had het tenslotte al lang van tevoren zien aankomen. (FIA), waardoor Nederland opnieuw in het bezit zou komen van een inter nationale racelicentie, die het moge lijk maakt om met name een Grand Prix te organiseren. Een belangrijke zaak, want al blijft een Grote Prijs van Nederland ieder jaar slechts een moment-opname in het racegebeuren, de invloed is duidelijk merkbaar. Wessel: „Een Grand Prix werkt door op de publieke belangstelling. Er valt vaak niet eens zo vreselijk veel te beleven, maar het is iets waar je bij ■geweest moet zijn als toeschouwer. tussen vader Ronnenbergh en mij. Jam mer dat de zoon daar de dupe van moet worden”. speciaal o Mevr. M. v.d. Geld, Maastricht Mevr. Cramer, Amsterdam Mevr. H. Vonk, Geleen Mevr. J.R. Damstra, Putten Mevr.T.Teuns, Berkel-Enschot Mevr. H.J. Boulonois, Heiloo Mevr. P.M. Kooman, Bruinisse Mevr. S.D. v. Oudheusden, Oud-Beijerland Mevr. O. Dolman, Bergen en nog vele andere winnaars van ƒ100.-, ƒ25.-, ƒ10.- s Deze week aankomst bij de Chinese muur. Haal de gratis 3-D foto op het Shell-station en plak 'm in het Shell wereldreisalbum. y Die summiere interesse geldt niet voor al die "snelle” jongens die daadwerkelijk de baan op willen om coureurtje te spe len. In een tijd van toenemende bewe gingsarmoede zou je misschien beter kun nen gaan handballen. Wessel: „Het ts altijd al een sport geweest met een merk waardig aureool eromheen. Het is na tuurlijk een gek iets om te gaan doen. Dat vind ik als ex-coureur ook. De prak tijk is echter dat de startvelden steeds groter en groter worden. Zo zelfs dat wij in verschillende heats moeten gaan rij den.” Tegenover mij zelf en tegenover de ande re spelers. Andere zou ik FC Twente duperen. Zeker in zo’n belangrijk compe titieduel als tegen Ajax.” AMSTERDAM. Niet zonder de nodige spanning kijkt ook de voor zitter van de Nederlandse Autoren- sport Vereniging, Wessel Wessel, uit naar dinsdag 31 oktober wanneer in de Zandvoortse gemeenteraad het voorstel zal worden besproken om 600.000 gulden beschikbaar te stellen voor de restauratie van het circuit. Het zou de aanzet kunnen betekenen tot een weer wat beter florerende au- torensport in Nederland, want een gefatsoeneerd Zandvoorts circuit zou bijvoorbeeld weer kunnen voldoen aan de veiligheidseisen van de inter nationale Automobielfederatie SOFIA. De wedstrijd Panathinai kosCSKA Sofia voor de eerste ronde van het toernooi om de Europese beker voor landskampioenen, die op last van de UEFA moet worden overgespeeld, is een dag verschoven en staat nu voor donder dag 26 oktober in Athene op het pro gramma. Dit in verband met het concur rerende duel voor de UEFA-cup tussen Olympiakos Piraeus en Tottenham Hot spur op woensdag 25 oktober. DEN HAAG. De KNVB heeft aan de FIFA een selectiegroep van 22 spelers opgegeven voor de wedstrijd tegen Noor wegen, op 1 november in het Feyenoord- stadion te Rotterdam. Bondscoach Fadr honc koos het gehele Ajax-elftal, uiter aard met uitzondering van de Westduitser Horst Blankenburg en Jan Mulder, die aan zjjn knie wordt geopereerd. Mulder behoorde aanvankelijk wel bij de selectie. Ook Sjaak Swart is er bij. Verder komen Feyenoorders, drie spelers van FC Twente en een van PSV, FC Den Haag, Sparta en MVV. In een later stadium zal de bonds coach zijn definitieve selectie van zestien man bekend maken. De 22 spelers zijn: Heinz Stuy, Wim Suurbier, Barry Hulshoff, Ruud Krol, Arie Haan, Johan Neeskens, Ger Mühren, Sjaak Swart, Johan Cruyff, Piet Keizer (allen Ajax) Henk Wery, Dick Schneider, Theo de Jong, Wim Jansen, Wim van Hanegem (allen Feyenoord), Theo Pahl- platz, Piet Schrijvers, Jan Jeuring (allen FC Twente), Jan van Beveren (PSV), Aad Mansveld (FC Den Haag), Hans Venneker (Sparta) en Willy Brokamp (MW). niet toegestaan. Maar nogmaals: iedereen mag gewoon van club veranderen”. De grote animator achter het plan van Haarlem-Nicols is pitcher Herman Beid schat. De veelvuldig international legt uit dat geen enkele speler, wat officieel ver boden is, voor zijn komst naar de Nicols een geldbedrag in handen krijgt. Beid schat: „Er is wel een geldbedrag mee gemoeid. En dan springt de buitenwereld erop als een bok op een haverkist, want geld is blijkbaar erg belangrijk voor ie dereen. Het zit echter zo. Wij hebben een bedrag van de sponsor losgekregen en dat gaan wij besteden aan die jeugdspelers. Zij krijgen nu eindelijk eens goed materi aal in handen. Wij gaan ook in een sporthal trainen. Dergelijke zaken, waar zij bij hun eigen duppie niet aan toeko men, kosten nu eenmaal geld. Ik ben teleurgesteld in het huidige honkbal en nu tracht ik op deze manier met mijn kennis wat terug te doen om de honkbal- sport weer op wat hoger peil te brengen in Nederland. Ik ga dit voorlopig één jaar doen. Rob Snoek wordt mijn assistent. En als ik dan voor de ronselcommissie van de bond moet verschijnen, het zou trou wens niet de eerste keer zijn, dan zal ik de heren wel uitleggen welke misverstan den er in het spel zijn”. Als bewijs dat Beidschat niet alleen het belang van Raak Nicols op het oog heeft kan gelden dat de spelers na hun twee jarige opleiding vrij zijn om te gaan honkballen waar zij willen. Op dit mo ment heeft men de beschikking over elf spelers. Het ligt in de bedoeling om de selectie uit te breiden tot zestien „honk- balleerlingen”. Het jeugdteam zal uitko men in de jeugdcompetitie, waar het Am sterdamse RAP altijd zo succesvol was Bovendien wil men iedere vrijdagavond een lichtwedstrijd organiseren. Eén speler heeft inmiddels geen toestemming gekre gen om naar Nicols te verhuizen. Het gaat hier om Martin Ronnenbergh, de vijftien jarige zoon van scheidsrechter Henk Ron nenbergh. Beidschat: „Daar liggen echter andere motieven aan ten grondslag. Dat ligt helemaal in het persoonlijke vlak Net ontslagen uit het ziekenhuis kroop Piet Schrijvers sinds kort lid van de Oldenzaalse wielerclub elke dag op de racefiets. „Toen pas heb ik echte bewon dering gekregen voor wielrenners. Wat heb ik na die operatie verschrikkelijk moeten afzien. Elke dag reed ik zo’n 30 tot 40 kilometer om maar zo snel moge lijk weer te kunnen spelen. Had ik dat niet gedaan, dan had het misschien nog wel drie tot vier weken langer geduurd voor ik weer in het doel had gestaan. Maar ik wist, dat het allemaal voor mijn eigen bestwil was. Daarom kon het me ook niet schelen, dat ik doodvermoeid van die fiets stapte.” Maar niet alleen voor zichzelf, ook voor zijn tegenstanders is Piet Schrijvers spij kerhard. Bewust maakt hij - hij zal het nooit HAARLEM. Raak Nicols heeft, mede op instigatie van Raak-directeur Jimmy Müller, een plan opgezet om met finan ciële steun van zijn sponsor een aantal prominente jeugdhonkballers van zestien en zeventien jaar in één selectie samen te brengen met de bedoeling om hen in een periode van twee jaar op te leiden tot hoofdklassespelers. Het plan van de Nicols heeft bij verschillende clubs echter kwaad bloed gezet. De Amsterdamse vereniging RAP, dat al jaren een uitstekend jeugd team heeft waarvan inmiddels al twee spe lers naar de Nicols overschrijving hebben aangevraagd, gaat in haar gramschap zelfs zo ver dat zij in een aan de bond gerichte brief de Nicols zelfs beschuldigt van ronselpraktijken. KNBSB-voorzitter Guus van der Heijden wist echter nog nergens van. Hij vertelde: „Ik ga echt geen uitspraken doen over een zaak waar van ik nagenoeg niets weet. Ik wacht eerst maar even af. Ronselen op zichzelf is verboden. Overschrijving aanvragen staat iedereen echter vrij. Het ronselen van spelers staat ook nergens nauwkeurig omschreven in de reglementen. Daadwer kelijk de belangen van derden schaden is Vooral het aanvallende karakter heeft duidelijk meer gestalte gekregen. Schrij vers: „Er wordt nu veel meer ontspannen gevoetbald. Als ploeg hebben wij ook bewust wat meer risico genomen en daar door zijn wij in aanvallend oozicht ge vaarlijker geworden. Er wordt nu ook meer vanuit de tweede lijn geschoten. Rijvers was daar ook een vurig voor stander van, maar onder hem kwam dat er nog niet helemaal uit. Nu gaat het aanzienlijk beter.” WIELRENNEN. Het Belgische koppel Norbert Seeuws-Julien Stevens heeft in de zesdaagse van Montreal de leiding overgenomen van het Nederlandse paar Jan Janssen-Gerard Koel. Janssen en Koel delen met de Italianen Motta en Chemello de tweede plaats. Toch is het nog lang niet zeker dat de Grand Prix, die al op de internationale racekalender staat en waarvan de finan ciën al rond zijn, er ook werkelijk komt. En zelfs niet als de in eerste instantie vereiste zes ton ook werkelijk beschikbaar wordt gesteld. Deze eerste investering is namelijk een minimale vereiste, aangezien de baan op verschillende plaatsen door „afslijting” gewoon smaller is geworden en er helmgras groeit op plaatsen die vroeger door asfalt werd ingenomen. Wes sel hierover: „Stel dat het gemeentebesluit wordt aanvaard, dan moet de FIA zo snel mogelijk met ziin veiligheidseisen op tafel komen. Daarover kan nog veel verschil in internretatie bestaan. WH hebben momen teel de hoop dat de guard-rail artiesten een bee+1e on hun vroegere inzichten wat de Zandvoortse baan betreft zijn terugge komen.” Daar is met „veiligheidsaoostel” Jackie Stewart als voorzitter van de GPDA de vakbond voor coureurs weinig reden toe. Wessel: „Ja, maar gelukkig voor ons zijn niet alle collega-coureurs het met mijn heer Stewart eens. Ickx is bijvoorbeeld uit die GPDA gestapt omdat hij het met veel punten van die GPDA domweg on eens is. Die materie van die guard-rail kan op Zandvoort grotendeels worden on dervangen met grotere uitloopstroken. Daarbij heb je nog genoeg conflictstof om het niet met elkaar eens te worden. Zij eisen misschien op een bepaalde plaats een uitloop, van vijf meter, terwijl wij dan misschien zullen zeggen: wij gaan tot vier meter met een hekje ervoor. Dat zijn allemaal gradatieverschillen. Eén punt mag echter bij al deze zaken niet over het hoofd worden gezien. Het gaat ons niet alleen om de veiligheid van de coureurs. Het publiek is minstens even belangrijk. Daar komt bij dat wanneer je toch pittige entreeprijzen vraagt de accommodatie voor die toeschouwers daaraan zal moeten worden aangepast. Daarin zit natuurlijk ook een stuk van het niet komen van de mensen naar de races. Zij hebben geen zin om voor veel geld in de kou op stenen tribunes te zitten. Die terugloop in publie ke belangstelling komt natuurlijk ook omdat wij dit jaar te vaak te slecht weer hadden.” B(j FC Twente lijkt Piet Schrijvers momenteel bezig aan „een waar pech sei zoen”, zoals hij zelf wat verbitterd vast stelt. Ontbrak Nederlands tweede doelman de laatste drie seizoenen slechts in vier competitieduels, waarvan twee door een schorsing, tot dusver in deze competitie heeft trainer „Spitz” Kohn al vjjf keer een beroep moeten doen op reserve-doelman Zoran Misic. Al voor het seizoen was begonnen, heeft Piet Schrijvers getoond hoe hard hij voor zichzelf kan zijn. Want anders is er bij voorbeeld nauwelijks een verklaring te vinden voor zijn razendsnelle rentree na de meniscusoperatie enkele dagen voor het begin van deze competitie. ontkennen dankbaar gebruik van zijn forse lichaamsgewicht. Wel voegt hij er onmiddellijk aan toen: „Maar ik ga in alle gevallen sportief de lucht in. Dat wil zeggerij dat ik nooit zal proberen een tegenstander met unfaire middelen uit te schakelen.” „Maar het spreekt toch vanzelf, dat ik in een duel met een lichtere tegenstander profiteer van mijn 88 kilo. Ik ben nu eenmaal in het voordeel wanneer ik met een lichter gebouwde aanvaller de lucht in ga. Vanaf de tribune krijg je misschien soms wel de indruk, dat het gewicht in zulke gevallen de boventoon voert. Maar dat is slechts ten dele waar. Al kan ik mij bijvoorbeeld best voorstellen, dat een jongen die tien kilo minder weegt terug deinst wanneer hij mij de lucht in ziet gaan. Maar het verschil is dan ook wel aanzienlijk.” De voortreffelijke sfeer binnen de club is bepalend voor FC Twente’s stijgende prestatiecurve, hetgeen voor een niet on aanzienlijk deel de verdienste is van trai ner „Spitz” Kohn. Het is in feite opmer kelijk in welke korte tijd FC Twente onder zijn bewind een complete gedaante verwisseling heeft ondergaan. Speelde de Twentse equipe onder sunervisie van Rij vers het vorig seizoen nog behoudend en vaak angstig voetbal, van het „nieuwe” FC Twente gaat aanzienlijk meer daden drang en spelvreugde uit. Ook Piet Schrijvers schrijft dit toe aan de aanzien lijk grotere vrijheid die bepaalde spelers binnen het elftal hebben gekregen. Verwacht Wessel niet het nodige gekra keel als de Zandvoortse raad zal besluiten om het principebesluit van een jaar gele den, toen werd besloten om het circuit op te doeken, weer ongedaan te maken en men vrolijk verder kan racen? Wessel; „De grootste oppositie bestond uit het feit dat het een rot kabaal is. Het paste niet in de gedachte van de milieu hygiëne. Ik krijg de indruk da* dat mo menteel ook wat minder leeft. Het is hetzelfde als wanneer .ie aan een snoorlijn woont. Dan wordt je de eerste drie avon den ook wakker van de tien uur elf. Daarna niet meer.” concludeert hij: „Alles wat ik doe is verantwoord. Daar sta ik voor 100 procent achter, anders zou ik het niet doen. Zodra ik in het bezit van de bal ben, draai ik de voorkant van mijn lichaam onmiddellijk van de tegenstander af. Zodoende be scherm ik bijna automatisch de meest kwetsbare delen van het lichaam. Dat heb ik mij in de loop der jaren aangeleerd, nu gaat dat bijna vanzelf." Weet Piet Schrijvers zich niets te herin neren van het pijnlijke en voor FC Twente bittere voorval in Velsen. nie mand kan hem echter wijsmaken, dat de bal nog in het spel was toen Klaas Bijl hem zo gevoelig raakte. „Scheidsrechter Boosten schijnt na afloop te hebben ge zegd, dat ik de bal nog niet klemvast had. Maar omstanders hebben me later verteld dat Bijl in het wildeweg had doorgetrapt. Ik had de bal al vast toen het gebeurde. Ik was zelfs al bezig om overeind te komen. Dus, wat Boosten zegt,kan nooit.” van de betrokken coureurs gelet? Rijders in de grotere toerwagens klagen nu al regelmatig dat het met al die langzamer en veelal slechter rijdende coureurs met deze grote velden een erg riskante zaak is. Wessel weer: „er is een vrij scherpe selectie. Laatst stond ik boven op de pitch. Ik zie Maarten Jonker uit het tijdwaarnemershuis komen en die roept tegne mij: „Numbmer zeventien zeker hè? Ik zeg: hoe kun je het zo raden. Toen hebben wij vriendelijk verzocht of num mer zeventien zich even wilde melden.Wij hebben hem toen aangeraden om eerst eens naar een rensportschool te gaan. Dergelijke figuren pak je er snel uit. Het wordt ook allemaal wat professioneler. Iedereen begint in die Groep 1. Gewone standaardwagens. Dit jaar was er één die na één seizoen via een kleine Simca in de Formule Ford is terecht gekomen. Zo’n jongen kan echt wel racen. Hij is geen gevaar voor zijn mede-coureurs, want an ders komt hij niet zover. Toch sta ik vaak zelf al versteld als ik zie wat voor tijden er al in die Groep 1 worden gedraaid. Ik zie nu Simcaatje’s die tijden realiseren waar ik mij vroeger met mijn Porsche super 90, ik ging toen wel nog wat sneller, niet voor zou schamen.” MARC SERNÉ Ook nadien was Schrijvers nog dermate versuft, dat hij nu rillend vaststelde: „Ik mag van geluk spreken, dat ik in de twintig minuten die ik nog gespeeld heb geen bal op het doel heb gekregen, wat een grote verdienste was van onze achter hoede. Pas toen ik in actie moest komen, merkte ik dat ik mijn arm niet meer omhoog kon krjjgen. Toen ben ik ook onmiddeliyk van het veld gestapt. Het ging gewoon niet langer.” Het bewijsmateriaal draagt Piet Schrij vers in feite met zich mee. Zijn rechter schouder is zwaar gekwetst, hij heeft een diepe scheur in de binnenkant van zijn rechterwang en een lichte hersenschud ding. Schrijvers: „Het klopt dus precies met de theorie, dat ik mij altijd zo snel mogelijk op mijn zij gooi. Had ik de bal nog niet te pakken gehad, dan had die aanvaller van Telstar mij middenin het gezicht moeten raken. Dat dit niet is gebeurd, is voor mij een bewijs te meer, dat ik de bal vast had." Piet Schrijvers ondervindt op dit mo ment nog zoveel hinder van zijn schou- derblessure, dat het vooralsnog uitgesloten lijkt dat hij het Twentse doel zal kunnen verdedigen in de topper tegen Ajax. Toch heeft hij alle hoop nog niet verloren. „Zo lang de dokter nog niet definitief heeft gezegd, dat ik zaterdag niet zal kunnen spelen, blijf ik optimistisch. Maar de kans, dat ik er tegen Ajax bij zal zijn, lijkt me - f Het zal toch ook verantwoord moeten zijn.

IJmuider Courant | 1972 | | pagina 23