Kissinger bereikt nog Contacten zeer weinig in Saigon IRA en UDA THIEU VOELT NIETS VOOR REGELING Me tro-afta kking naar Schiphol Maatregelen tegen terreur De Voordeel-prijs van Biolon I i Korting 35 cent! i/gl wis Explosieve structuurverandering Indien nodig oorlogsbodems naar Ijsland Minister Van Agt: Israel volgt politiek van annexatie Conflict in hartchirurgie ontoelaatbaar Jordanië helpt Israel tegen Palestijnen te u M| Zeven ton als FINANCIERING IS NOG PUNT VAN OVERLEG vergoeding voor blind worden fiPIJI Biolon, uw veilig-wasser 3 óóknog een prijs weirasser! U wordt mateloos verwend: ■■Èk' Biolon,uw was-verwenner, Biolon,uw fijnwas-kenner, Biolon, uw kleur-ophaler, Biolon,uw witgoed-straler, 1 pF 3 VRIJDAG 20 OKTOBER 1972 Volgens Brits leger: IN LONDEN ENGELAND: V N -commissie Eindhovense ziekenfondsen: 7 Egyptisch blad: r te F ■H 7y: 9 K .fe JTUDHUK Sl VAN 204 VOOR 1U9| U kunt de poesieversjes nog insturen tot 4 november a.& IU9l\ve<^ i l (Van onze medewerker in Londen) een vrouw is toegekend. (Van onze parlementsredactie) ac- r*l ge- i-?. Is- TEL AVIV (Reuter). Functionarissen van het Israëlische ministerie van buiten landse zaken hebben gisteren de conclu sies van een VN-commissie inzake de situ atie in de bezette Arabische gebeden afge,- wezen. Volgens de commissie volgt Israel in deze gebieden een politiek van „annexa tie en kolonisatie", hetgeen een inbreuk zou vormen op de rechten van de mens van de bevolking. Genoemde Israëlische functionarissen ver klaarden dat de commissie was samenge steld uit vertegenwoordigers van „landen die niet alleen vijandig staan tegenover Israel maar ook geen diplomatieke be trekkingen met dit land onderhouden”. Deze landen zijn Srilanka (het voormalige Ceylon), Somalië en Joego-Slavië. De commissie heeft in haar rapport gesteld dat Israel geweigerd heeft met haar samen te werken en haar ook niet heeft toegelaten tot de gebieden die het sinds de oorlog in juni 1967 bezet houdt. Hierin wordt verder gezegd dat Jorda nië dossiers met informatie over Palestij nen aan Israel ter beschikking heeft ge steld. Tijdens de gisteren gehouden persdag over de metrobouw in Amsterdam, konden de bezoekers ook een model op ware grootte van een metrowagon me- het BELFAST (UPI). Het Britse leger heeft meegedeeld over bewijzen te be schikken die duiden op een of andere vorm van samenwerking tussen de mili tante provisionele vleugel van net Ierse Republikeinse Leger (IRA) en de militante protestantse Ulster Defensie Bond (UDA). Van één van de IRA-mannen, die zich nog in een interneringskamp in Long Kesj bevinden, werden een brief en een foto gevonden van een groep UDA-leden. van wie één een IRA-wapen droeg. CAIRO (UPI). De Jordaanse en raelische geheime diensten werken nauw samen bij de voorbereiding van een geor ganiseerde terreurcampagne tegen de Pa lestijnen. Dit meldde gisteren het Egypti sche dagblad Al Achram. Het blad noem de Palestijnse kringen als bron van het bericht. De parlementaire onderstaatssecretaris van Buitenlandse Zaken Anthony Royle deelde dit in het Lagerhuis mee. Volgens hem hoopt de regering dat het niet nodig zal zijn de Britse marine te laten optreden, terwijl er vooruitzichten zijn op verder overleg met Ijsland. DEN HAAG. Het commando bij ties tegen terreurdaden, ligt feitelijk in één hand nu het onderzoek naar de da ders van de bomaanslagen is gecentrali seerd bij één officier van Justitie. Dat zei minister Van Agt (Justitie) gisteren in de Tweede Kamer bij de behandeling van zijn begroting. Hij kondigde maatregelen aan ter bescherming van burgers tegen terreuracties, maar wilde in het belang van de strategie niet aangeven in welke richting deze maatregelen gaan. De brief was afkomstig van twee geïn terneerden, Sean O’Hara en Cyril Can ning, en had uit de gevangenis moeten worden gesmokkeld. Deze eindigde met het naschrift: „Men deelde mij nadat ik mijn artikel had geschreven, mee, dat ik geen kritiek op de UDA moest leveren daar de jongens buiten dat niet willen. Wil in mijn artikel daarom UDA wijzigen in protestantse extremisten. Ik weet niet waarom dit zo is. Misschien weet u er méér van dan ik, maar ik kreeg hierover een mededeling uit Belfast”. De woordvoerder zei dat uit de brief en de foto viel op te maken dat er tussen beide organisaties, ofschoon zij wat hun politieke doeleinden betreft, tegenover el kaar staan, op een of andere wijze met elkaar in verbinding staan. Er kon nog geen commentaar van UDA-leiders wor den verkregen. De vice-voorzitter van de UDA Thomas Herron, heeft echter ontkend dat er ban den bestaan tussen UDA en IRA. LONDEN. (UPI) Engeland heeft gis teren een beroep gedaan op Ijsland zich in het visserijgeschil te matigen. De rege ring kondigde aan dat zij zo nodig oor logsschepen opdracht zal geven de Britse trawlers te hulp te komen. Intussen zou zij schadevergoeding vragen voor de schade die IJslands kanonneerboten aan Britse vissersboten en hun vistuig hebben toege bracht. Dit staat in een gisteren door de in Eindhoven werkzame ziekenfondsen gepu bliceerde verklaring. Gezien de in Eindho ven gedane investeringen en verzamelde kennis en ervaring op het gebied van de hartchirurgie zijn de ziekenfondsbesturen van oordeel dat alsnog een uiterste poging moet worden gedaan een hartchirurgisch centrum voor Noord-Brabant in Eindho ven tot stand te brengen. In een gesprek met het bestuur van het binnenziekenhuis hebben de ziekenfonds besturen gesteld dat zij het conflict als hoogst ernstig en in feite ontoelaatbaar beschouwen. Zij hebben als suggestie voorgesteld in Eindhoven een autonoom hartchirurgisch centrum te vestigen. Het resultaat van deze operaties is dat ze nu via een speciale bril tenminste een vaag gezichtsvermogen heeft en in staat is om aan de universiteit van Houston in Texas met behulp van taperecorders En gels, filosofie, Latijn en Spaans te stude ren. In de civiele procedure, die zij heeft aangespannen tegen de zusterschool, in welks laboratorium de mislukte proef met de noodlottige gevolgen plaatsvond, stelde de rechter haar in het gelijk. De compen satie die zij kreeg toegewezen is de hoog ste die ooit door een Engelse rechter aan bekijken. Hier zijn de wethouders Brautigam (zittend) en Lammers aan het „conducteurtje spelen" in de ca bine van de metrowagen. Van het front in Vietnam is gemeld dat gisteren Vietcongstrijders een plaatsje op zestien kilometer van Saigon hebben ver overd. Met deze verovering, van het dorp je Than Hoa, heeft de Vietcong de diepste penetratie in de richting van Saigon sinds drie jaar tot stand gebracht. In een uit zending van het radiostation van de Viet cong, worden de verzetstrijders aange spoord het beleg rond Saigon te verstrak ken en „grote, belangrijke overwinningen” te behalen. UTRECHT. De besturen van de in Eindhoven werkzame ziekenfondsen nen dat door de ontwikkeling van conflict rondom de hartchirurgie in het Binnenziekenhuis in Eindhoven een weldige impasse is ontstaan. De besturen „vermogen niet in te zien welke patiën tenbelangen hierbij een rol hebben ge speeld”. Zij menen dat de medische staf in zijn geheel een grote verantwoordelijk heid op zich heeft genomen door het feitelijk onmogelijk te maken het behan- delschema voor hartchirurgie onmiddellijk in volle omvang te hervatten. Ook menen zij te moeten opmerken dat het gebeuren allerminst het bij de patiënt noodzakelijke vertrouwen in zijn behandelend team zal versterken. LONDEN. Een 18-jarige studente, die zeven jaar geleden tijdens een ont ploffing in een schoollaboratorium vrijwel haar gehele gezichtsvermogen verloor en ernstige brandwonden opliep, is door een Engelse rechter ruim 700.000 gulden scha devergoeding toegewezen. Zes jaar lang heeft het meisje Meredith Hamp voortdu rend zware oogoperaties ondergaan. En alleen al daaraan hebben haar ouders meer dan 250.000 gulden uitgegeven. klaand dat het aantal tot een vrijheidsstraf- veroordeelrien in ons land „uitzonderlijk laag” is: 2900 mannen en veertig vrouwen op een totale bevolking van dertien mil joen. De minister zei bij het debat over de begroting 1973 van Justitie dat hij alle begrip heeft voor suggesties uit de Kamer om het aantal vrijheidsstraffen te ver minderen. De minister ze dat het bestrijden van terreuracties uit het buitenland bijzonder moeilijk is. In de meeste gevallen zijn slechts maatregelen achteraf mogelijk. De internationale acties worden bestraden door een intensieve samenwerking van de politiemachten in de EEG. Terreurdaden door ingezetenen zijn eenvoudiger aan te pakken, al is ook daarbij een sluitende af weer niet mogelijk. Van Agt wees erop dat in 1972, „maar” 82 bankovervallen zijn gepleegd tegen 116 in 1971. Er is dus een dalende lijn in dit soort overvallen, waarbij vooral benzine stations en particuliere bedrijven doelwit zijn. De minister bleek er geen behoefte aan te hebben om de banken wettelijk te verplichten tot het nemen van veiligheids maatregelen. Men is namelijk al op eigen initiatief bezig. Wel beloofde de bewinds man dat de politie sterk zal worden uitgebreid en van meer wapens voorzien. Die uitbreiding geldt ook de recherche- werkzaamheden met de bedoeling dat meer ernstige misdrijven zullen worden opgehelderd. Voorts zei de minister dat, als zich geen „bijzondere omstandigheden” voordoen, hij geen beslissing meer zal nemen over het gratieverzoek. Ook deelde minister Van Agt mee, dat buitenlandse werknemers per 1 november dezelfde rechten op gratis rechtsbijstand krijgen als Nederlanders. Een wetsontwerp, waarin het kraken van woningen strafbaar wordt gesteld, is in aantocht. Het wetsontwerp zal verge zeld gaan van maatregelen, die het node loos leegstaan van huizen moeten voorko men. Minister Van Agt heeft verder ver- SAIGON (DPA, Reuter en AP) Het bezoek van Nixons adviseur Henry Kissinger aan Saigon heeft kennelijk ook op de tweede dag nog niet de doorbraak naar een regeling in Vietnam opgeleverd die er algemeen van werd verwacht. Het is wel duidelijk dat Kissinger niet naar Saigon is ge reisd met het compromis in zijn zak waarmee de regering van president Ngoejen Van Thieu tevreden kon worden gesteld. Thieu heeft gisteren op nieuw laten weten niets te voelen voor regeringssamenwerking met de Vietcong. Met deze belangrijke wijzigingen in het metronet, waarover vier jaar geleden een principe-besluit werd genomen, willen B. en W. een nieuw debat in de gemeente raad uitlokken. Zoals wij reeds eerder berichtten betekent dit dat er geen nieu we metrolijn meer in de binnenstad zal worden aangelegd en hiervoor dan ook geen huis meer hoeft te worden gesloopt. Wethouder Han Lammers van Publieke Werken zei gisteren dat er nog nader overleg moet worden gepleegd met het rijk, Nederlandse Spoorwegen en Amstel veen. Het draait hierbij vooral om de financiële kant van de zaak: Amsterdam wil dat het rijk 80 percent van de kosten betaalt, terwijl dit nu niet meer dan de helft is. Zodra de caissons in de Wibautstraat onder de grond zitten, zal deze weg het karakter van een stadsallee krijgen met veel bomen en ruimte voor spelende kin deren en voetgangers. Het verkeer zal er beslist niet domineren, aldus Lammers, die voorts pleit voor een directe railver- binding met de toekomstige stad Almere in de Flevopolder. „Het komt er anders op neer, dat de stad wordt belast met een geweldige hoeveelheid blik, die we niet kunnen gebruiken”, zei hij. Na afloop is van Zuidvietnamese zijde een verklaring uitgegeven waarin stond dat „de republiek Vietnam geen coalitie of een oplossing die niet langs democratische weg de instemming van het Zuidvietna mese volk heeft verkregen”, zal accepte ren. Dit houdt een duidelijke afwijzing in van de eis van Hanoi dat president Thieu moet verdwijnen als er een overgangsre geling in Zuid-Vietnam zou moeten ko men. In diplomatieke kringen in Saigon ver- Er leven mensen en groepen in onze maatschappij die vreemde opvattingen huldigen over de manier waarop zij het bestaan van hun medemensen gelukkiger en welvarender kunnen maken. Hun doel heef: structuurverandering. Hun middelen zijn voor de niet-ingewijde echter zó on doorzichtig, dat het moeilijk te begrijpen is hoe dat edele doel ooit op die wijze kan worden bereikt. Dat onze samenleving behoefte heeft aan structuurverandering, is een overtui ging die in heel wat wijder kring leeft dan in die van terroristen, bommensmij- ters en sluipschutters. In ieder tijdperk van gestabiliseerd maatschappelijk leven dat achter ons ligt is de behoefte aan structuurverandering opgetreden en nage streefd, vaak met groot succes. Om een paar sprekende voorbeelden te noemen: de afschaffing van de kinderarbeid, de werkloosheidsverzekering, de verkorting van de arbeidsdag, de ouderdomspensioen- regeling, de grondwettelijk vastgelegde parlementaire democratie, de afschaffing van de doodstraf, de herziening van het strafrecht, de vrijheid van meningsuiting, de opheffing van het demonstratieverbod, de scheiding tussen kerk en staat, de instelling van ondernemingsraden, de toe gankelijkheid van het staatsambt voor alle burgers, de afschaffing van de parti culiere tolrechten, de vrijheid van onder wijs, het zijn stuk voor stuk verworven heden die voorafgegaan werden door de eis tot structuurverandering en verwezen lijkt zijn door de gemeenschappelijke aanvaarding van een structurele omme zwaai. Weinig mensen zullen ontkennen dat er in onze huidige samenleving niets meer te verbeteren of zelfs grondig te veranderen valt. Maar geen mens kan met recht betogen dat veranderingen van onze maatschappijstructuur samengebundeld moeten worden verwezenlijkt door deze samenleving zodanig te chaotiseren en te terroriseren, dat zij uit vrees en zelfs doodsangst der individuen zich schikt in een „machtsovername” door de groep die het tijd vindt worden dat zij eens de baas gaat spelen. Dat zou namelijk geen structuurveran dering zijn, maar een structuurverwoes- ting met een volkomen onberekenbare en dus volkomen noodlottige uitkomst. Niet Iedere revolutie betekent een structuur- verwoesting, want er zijn revoluties ge voerd die een nieuwe en betere structuur introduceerden en deze als stimulerend Algemeen wordt aangenomen dat Kis singer meer bereidheid tot een compromis van Thieu verlangt. Gisteren heeft de Amerikaan tweemaal een langdurig on derhoud met Thieu gehad, waarbij ook de Amerikaanse ambassadeur Ellsworth Bunker en de stafchef van het Ameri kaanse leger, generaal Abrams aanwezig waren. 'sssxs. (Van een onzer verslaggevers) AMSTERDAM. De oostlijn van de Amsterdamse metro naar de Bijlmer zal aftakkingen krijgen naar Amstelveen en Schiphol. Voorts wil men ook voorrang geven aan een metroverbinding tussen het Centraal Station en Amsterdam-Noord, die echter op zijn vroegst over tien jaar klaar kan zijn. K moedt men dat Kissinger streeft naar een comprömis waarbij Thieu bij het sluiten van een bestand weliswaar als president zal aftreden, maar leider blijft van zijn partij en als zodanig bij nieuwe verkiezin gen als staatshoofd kan worden herkozen. Officieel wordt er echter over de bespre kingen van Kissinger niets meegadeeld. Ook is niet bekend hoe lang hij nog in Saigon zal blijven. Thieu heeft na zijn tweede gesprek van Nixons afgezant de leidende politici en parlementariërs van Zuid-Vietnam voor overleg uitgenodigd. Van de zijde van de oppositie werd die uitnodiging echter niet afgeslagen omdat „men toch niet zou kunnen zeggen wat men wilde”. In zijn uitspraak kwam hij tot de conclusie dat zij door het ongeval niets aan haar jonge jaren heeft gehad. Op dit moment is haar situatie zo dat zij licht en duisternis kan onderscheiden en alleen kan lonen :n een omgeving die zij kent. Om deze toestand te handhaven krijgt ze regelmatig speciale injecties en medicij nen. ideaal wisten te verkondigen. Maar daar bij was nooit de „machtsovername” pri mair, al werd die vaak conditioneel ge steld om de nieuwe structuur te kunnen realiseren. Wat wij in onze huidige samenleving in toenemende mate waarnemen, is de afwe zigheid van elk aanvaardbaar of inspire rend ideaal ten aanzien van maatschappe lijke structuurverbetering, en de aanwe zigheid van normenloos geweld dat op „machtsovername” is gericht. Volgens de bommenplaatsers en saboteurs leven wij allen waarschijnlijk onder een traditione le terreur, tenminste, zo iets moet men veronderstellen ofschoon de bommen plaatsers zich daar niet duidelijk over uitlaten. Men moet dit afleiden uit de middelen die zij gebruiken, want het doen exploderen van bommen in steden en gebouwen kan alleen betekenen dat wij alleen door het alleruiterste van geweld nog gered kunnen worden. Alle andere middelen zijn blijkbaar uitgeput. Dat ar geloze burgers als slachtoffers kunnen vallen, wordt blijkbaar verantwoord ge acht, net als op het heetst van een hete oorlog. In alle ernst: de enige structuurveran dering die op deze wijze zou kunnen worden bereikt is, dat de samenwerking tussen BVD en politie wordt versterkt, dat legeronderdelen worden toegevoegd aan het politieapparaat, dat het gezag wordt verzwaard, dat een aantal vrijhe den worden beperkt, dat de justitie met harde hand gaat optreden, dat de onder linge achterdocht zich ontwikkelt tot po larisatie tussen de meningen, dat politieke tegenstellingen in politieke haat verande ren. De greep van het gezag op het openbare leven zal pijnlijker voelbaar worden, naarmate de misdaad zich in een politiek jasje gaat kleden. Structuurveranderingen die op redelijke wijze organisch in de samenleving zouden kunnen worden inge voerd, zullen worden vertraagd of verhin derd. Geen enkele „massa” zal ooit „macht” krijgen via misdaad en terreur. In Ierland is bewezen dat deze vorm van geweld juist de machten versterkt waar tegen men zegt te willen strijden. Het is ook moeilijk te geloven dat die bommen- helden een „ideaal” bezitten. Straks wor den wij op straat beroofd of afgetuigd onder het motto van „structuurverande ring”. De misdaad heeft vele namen. Maar de werkelijke slachtoffers zijn altijd men sen die nergens schuld aan hebben. kAAA^ATWVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVV\A^A/VVVVVVVVVVVVVVVVV>AA/VVVVVVVVVVVVVVVVVVWVVVVVWVVVVVVVWA k/V\AAAAAAAAAA/VVV*AA/\AAA/VV\^AAA^AAAAAAA/V\AAA/VV\AAAAAAAAAAAAAAAA/VVVVVVVVVVV\AAA/VVV\A/V\/V\A/\/V<

IJmuider Courant | 1972 | | pagina 3