Maar met ruimte voor contacten Uitbreiding bestuur met vijf IJmondgemeenten tot zeven leden HEEMSKERK ondersteunt Gewest Kennemerland BEVERWIJKSE AFDELING 40 JAAR Jonge huisvrouwen maken zich tegenwoordig niet zo druk meer Nieuwe bestuursleden Alexanderstichting Speelmoeders gevraagd ■O in de raad Castricum en Uitgeest niet loslaten Wethouder en raadslid in bestuur recreatiecentrum Heemskerk Gelijkwaardige Motorrijder vloog door botsing over auto partner voor Groot-A rnsterdani Gewestvorming 31 oktober GV Hercules gaat 45-jarig bestaan met eenvoud vieren f f Winkelopenstelling de panty met het korte broekje en de lange benen (in de blauwe verpakking) Uk FAMILIEDRUKWERK VRIJDAG 20 OKTOBER 1972 IJMUIDER COURANT 7 6 WIJKRAAD DE MAER-DE DIE Cursussen Niet uit geteld Progressief V ergrijzing GEBOORTE VERLOVING HUWELIJK VAN RIXEL zo'n drukker! yshort AMSTERDAM RAAKVLAKKEN ■fel panty short J (Van een onzer verslaggeefsters) BEVERWIJK De afdeling Beverwijk en omstreken van de Nederlandse Vereniging van Huis vrouwen bestaat binnenkort veer tig jaar. De afdeling indertijd opgericht door mevrouw Spits viert dit jubileum donderdag 2 no vember met een geheel door eigen krachten verzorgde feestdag in de Heemskerkse Vrijburcht. (Van een onzer verslaggevers) HEEMSKERK De zorg voor het welzijn in de regio kan alleen dan worden behartigd als er een gewest Kennemerland wordt gevormd, waar in opgenomen de gemeenten Benne broek, Bloemendaal, Haarlem, Haar lemmerliede en Spaarnwoude, Heem stede, Zandvoort, Velsen, Beverwijk, Heemskerk, Castricum en Uitgeest. Dit gewest is zeker in staat aan toe komstige ontwikkelingen leiding te geven en biedt voldoende ruimte om met de directe nabuurgemeenten (Velsen, Beverwijk, Castricum en Uitgeest), die zaken te regelen en te behartigen, die nu bijvoorbeeld in di verse gemeenschappelijke regelingen vervat zijn. Dit schrijven B. en W. aan de gemeenteraad, die het voor stel donderdagavond 26 oktober in de Vrijburcht behandelt. (Van een onzer verslaggevers) (Van een onzer verslaggevers) ADVERTENTIE zal ook de ADVERTENTIE als is nu Ook de overloop is in dit verband te noemen”, aldus B. en W. De suggestie van G.S., dat het logischer is om bij de vorming van een gewest Ken nemerland Castricum en Uitgeest bij een gewest te voegen, dat Alkmaar als cen trum zou hebben, wordt door B. en W. niet onderschreven. BEVERWIJK. Dinsdagavond 31 ok tober gaat de raad Beverwijk de nota over de gewestvorming behandelen. De agenda van deze vergadering, die gewoon te getrouw om half acht begint, vermeldt voorts de installatie van het raadslid P. C. Dijkman Dulkes (P.P.R.), die de plaats inneemt van mevrouw Van Oostveen. De door het hoofdbestuur van de Neder landse Vereniging van Huisvrouwen te Den Haag voorgestelde progressievere lijn ziet mevrouw Van der Laan ook niet als hèt middel om in dit gebied jonge leden aan te trekken. OOSTERDUINWEG 29 IJMUIDEN - TEL. 147 68 Vele standaardmodellen in monsterboek thuis te bekijken Ook naai eigen ontwerp De gemeente Heemskerk heeft het re creatiecentrum, dat toen alleen nog over een open zweminrichting beschikte, medio 1971 een bijdrage ter grootte van het jaarlijks nadelig saldo toegezegd bij de ingebruikneming (waarschijnlijk eind van dit jaar) van een overdekte zweminrich ting. Dit exploitatietekort dat door de gemeente Heemskerk zal worden gedra gen, bedraagt naar schatting f 100.000. Gezien deze op stapel staande niet on aanzienlijke financiële medewerking van gemeentezijde, acht het stichtingsbestuur van het recreatiecentrum het niet juist de nodige bestuurs- en beheersbesluiten te nemen zonder dat de gemeente hierin door middel van een vertegenwoordiging in het stichtingsbestuur zeggenschap heeft. Voorts vindt het stichtingsbestuur het niet verantwoord, het nieuwe overdekte in- structiebad onder dezelfde bestuursvorm te exploiteren als thans met de bestaande open zweminrichting het geval is. Een motivering, die door het Heemskerkse col lege van B. en W. aldus het voorstel aan de raad alleszins wordt ondersteund. Mevrouw Van der Laan: „Het hoofdbe stuur van de Nederlandse Vereniging van Huisvrouwen huldigt het stand punt: „vrouwenverenigingen zijn niet uitgeteld”. Zij zijn op velerlei terreinen doende inspraak te verkrijgen en ver hogen tevens de service-verlening aan de leden, bijvoorbeeld via de Stichting Instituut voor Huishoudtechnisch Ad vies, die zich voornamelijk bezig houdt met het beheren van het goedkeurings- merk (het bekende groene zegel) van de Nederlandse Vereniging van Huisvrou wen en het geven van voorlichting aan de consument. In onze afdeling leeft dat, hoe hard we er ook aan trekken, allemaal niet zo. We kregen onlangs van het hoofdbestuur het verzoek, met onze leden de onderwijsproblematiek te bespreken. We hebben een keurig brief je teruggestuurd, dat we daaraan niet hoefden te beginnen. Het overgrote deel van onze leden heeft geen schoolgaande kinderen meer: waarom zou men zich dan druk maken over inspraak in het lesprogramma?” van den Waals-Brouwer, Dreef 2, Bever wijk, secretaris; C. Scholten, plaatsver vangend secretaris, G. Zegwaard, penning meester; mevr. W. Albrecht-De Korte; mevr. F. Brinkhuis-Bal, G. Breuring en H. J. F. Liefting, bestuursleden. De heren Schouten, Zegwaard en Breu ring zullen zich speciaal belasten met de dagelijkse werkzaamheden betreffende de peuterspeelzaal. Het aantal kinderen dat regelmatig de speelzaal bezoekt, heeft aangetoond dat in een behoefte wordt voorzien. Men vraagt nog de medewerking van enige moeders, die als „speelmoeder” zouden kunnen hel pen. Zij kunnen zich aanmelden bij de hoofdleidster, mej. D. Duin. Door een geringe uitbreiding van de maximum-bezetting kunnen thans nog enige kinderen worden geplaatst, die kun nen worden aangemeld op de woensdagen 25 oktober en 1 november, tussen 11.30 en 12 uur. Hulde en dank brengt het bestuur voor het zeer vele werk dat mevrouw Subrata heeft verzet. „Zij heeft zich in stilte teruggetrokken, maar haar naam zal on verbrekelijk aan de stichting verbonden blijven. Zij was de initiatiefneemster en dankzij haar enthousiasme en inbreng, haar doorzettingsvermorgen en warme be langstelling heeft de Alexanderstichting gestalte gekregen”, aldus het bestuur. men, ooit eens een lezing voor huis vrouwen en plattelandsvrouwen teza men gehouden. Het probleem is alleen, dat de plattelandsvrouwen veel avond programma’s hebben, terwijl onze leden liever overdag als de kinderen de deur uit zijn onze programmapunten bezoeken.” ook wel willen, maar met zeg drie leden begin je natuurlijk niets”. In zijn openingswoord maakte de heer Duinker ook nog gewag van een aantal geslaagde activiteiten in de afgelopen pe riode. Met name noemde hij de viering van Koninginnedag, de excursies naar Texel en Waterland, de Bloemschikcursus en de bewegingsleer voor kinderen. Zou samenwerking met andere in Bever wijk bestaande vrouwenclubs een ver steviging van het ledenbestand kunnen inhouden? De energieke voorzitster: „Wij zijn de grootste vrouwengroep in Beverwijk. De samenwerking met bij voorbeeld plaatselijke afdeling van de plattelandsvrouwen het hoofdbestuur in Den Haag is daar overigens op hoger niveau ook mee bezig is uitstekend. Het Beverwijkse KVP-Tweede Kamer lid mevrouw Groensmit-van der Kallen heeft, om maar een voorbeeld te noe- zijn gezin. In het kort schetste de heer Duinker de destijds gekozen structuur van de vereniging, die geleid werd door een uit drie personen bestaand bestuur en enkele werkgroepen, waarvan een verte genwoordiger in het bestuur zitting kreeg. Zowel binnen het bestuur als binnen de werkgroepen was men volgens de heer Duinker tot de conclusie gekomen, dat deze opstelling niet heeft gefunctioneerd als verwacht werd, zeker niet bij een optreden naar buiten de vereniging. Enkele leden waren van mening, dat het voorstel van het bestuur niet kon worden gerealiseerd zonder een vooraf gaande wijziging van de statuten. Ande ren vonden, dat het door het bestuur gelan ceerde voorstel in wezen exact de huidige structuur omvat. De voorstanders van het bestuursvoor stel concludeerden dat bij aanvaarding van het voorstel de vereniging beter kan werken, doordat elk probleem door het bestuur aangepakt kan worden zonder dat de verantwoordelijkheid naar de werk groepen wordt teruggeschoven. De verkiezing van het nieuwe bestuur leverde na de discussies niet veel moei lijkheden meer op. Met algemene stem men ging de vergadering accoord met de voorgestelde kandidaten. In het bestuur werden opgenomen mevrouw Rikumahu en de heren H. S. Ruimschoots, C. D. Duinker, H. Booster, R. Stoffels, H. La moen en A. Rijboroek. De functies wor den onderling verdeeld. De waarnemend-voorzitter, de heer C. Duinker, zei in zijn openingswoord onder meer, dat de voorzitter P. J. Aertsen zijn functie had neergelegd in verband met drukke werkzaamheden naast ziekte in „Onder leiding van de toenmalige voorzit ster, mevrouw Drijver, is zo’n twee jaar geleden een discussiegroep gevormd. Een klein groepje vrouwen, dat regel matig bij elkaar kwam en dan diverse problemen besprak. De belangstelling, die toch al niet bijzonder groot was, verwaterde snel. De discussiegroep is een snelle en pijnloze dood gestorven. De oude idee: huisvrouwen-gezellig- heidsvereniging, waar het hoofdbestuur juist vanaf wil leeft hier nog bijzonder sterk. Een man-vrouw-maatschappij werkgroepje zou dan ook bijvoorbeeld niets voor ons uiterst gemêleerde leden bestand zijn: de belangstelling voor dit soort problematiek is vrijwel nihil”. Toch zou met name uit de gemeente Heemskerk een jonger potentieel leden moeten kunnen worden aangetrokken. Mevrouw Van der Laan daarover: „In derdaad, Heemskerk is zeker in verge lijking tot Beverwijk een jonge ge meente. Maar hoe gaat het in de prak tijk: de jonge huisvrouwen worden ge activeerd, bezoeken één van onze mid dagen, zien dan de oude garde zitten en denken „dat is niet voor mij”. Maar zo komen we er natuurlijk niet. Een vi- cieuse cirkel. Onze Haarlemse vereni ging, die tussen haakjes over een eigen verenigingsgebouw beschikt, heeft een speciale jongerenclub. Dat zouden wij De huidige voorzitster van de afdeling Beverwijk en omstreken van de Neder landse Vereniging van Huisvrouwen, mevrouw J. van der Laan-de Roo, ziet de toekomst van de afdeling „gematigd optimistisch” tegemoet. „Beverwijk ver grijst”, aldus de nu twee jaar in functie zijnde presidente, „en dat mist z’n uit werking op ons ledenbestand niet. De gemiddelde leeftijd van de aangesloten dames ligt vrij hoog. Hoe hoog? Dat zeg ik liever niet, dat zou jongere adspi- rant-leden misschien afschrikken. En juist die jonge vrouwen hebben we, al was het alleen maar voor bestuursfunc ties, broodnodig”. B. en W. van Heemskerk gaan voorts in op de vraagstelling of een gewest IJmond sterk genoeg is om als een gelijkwaardige partner op te treden tegenover het te vormen gewest Groot-Amsterdam. „Indien daarnaast relatief kleine gewesten zouden worden geformeerd, zou dit in bestuurlijk Op donderdag 9 november wordt in gebouw „De Schakel” aan de Maerlaan, in Heemskerk een ouderavond gehouden, tijdens welke de kinderpsycholoog drs. A. van Dijk iets zal vertellen over het ge drag van peuters in het algemeen, terwijl hoofdleidster mej. L. Duin spreekt over het gedrag van de peuter in de speelzaal. Mevrouw Van der Laan: „Het is een bekend verschijnsel, dat de jonge Be verwijkse gezinnen, als het financieel maar enigszins mogelijk is, nieuwe een gezinswoningen in Heemskerk of Heer- hugowaard betrekken. Daarmee gaat een groot potentieel leden voor ons verloren. Vermoedelijk alle voorte- (Van een onzer verslaggeefsters) HEEMSKERK. Het Heemskerkse college van B. en W. heeft de leden van de gemeenteraad voorgesteld, voor wat betreft de winkelopenstelling in de Sin terklaas- en kerstperiode dezelfde regeling als in Beverwijk en Velsen geldt, toe te passen. Dit houdt in, dat de winkels in de gemeente Heemskerk dinsdag 28 novem ber, woensdag 29 november, donderdag 30 november, vrijdag 1 december en maan dag 4 december tot 21.30 uur geopend mogen zijn. Het voorstel zal donderdaga vond door de gemeenteraad worden be sproken. Heemskerk heeft zich al eerder uitge sproken vóór deelneming aan de I.S.K. Intergemeentelijk Samenwerkingsverband Kennemerland), en wel tijdens een raads vergadering op 13 januari j.l. In de structuurschets van Gedeputeerde Staten voor de bestuurlij kse indeling van Noord-Holland werd een afzonderlijk IJ- mondgewest opgenomen, bestaande uit Velsen, Beverwijk, Heemskerk, Uitgeest en Castricum. Volgens het gemeentebe stuur van Heemskerk doet dit geenszins recht wedervaren aan de feitelijke relatie van de vijf IJmondgemeenten met de gemeenten, die reeds in het ISK met elkaar zijn verbonden (Bennebroek, Bloe- mendaal, Haarlem, Haarlemmerliede en Spaarnwoude, Heemstede en Zandvooort). Velsen neemt al sinds 1965 deel aan besprekingen in ISK-verband. Uit een onlangs verschenen rapport van de ISK blijkt duidelijk, dat IJmond en Zuid-Kennemerland als zeer nauw sa menhangende regio’s zijn te beschouwen. De samenstellers van dit rapport pleiten dan ook voor de vorming van een gewest Kennemerland. Volgens B. en W. van Heemskerk spelen de toekomstige ontwikkelingen en taak stelling bij G.S. kennelijk geen rol van betekenis. „Juist deze gegevens zijn van veel be lang bij de samenstelling van de struc tuurschets.” Een eenheid van beleid kan met name gezocht worden in planologi sche aangelegenheden, de werkgelegen heid, de infrastructuur, het milieubeheer en de recreatie, de openbare orde en de veiligheid, de hulpverlening,. „Deze zoge noemde macro-taken hebben raakvlakken tussen Zuid-Kennemerland en IJmond. VELSEN-NOORD. Op het kruispunt. Rijk de Waalweg-Schulpweg heeft zich gisteren een ongeluk voorgedaan, waarbij een negentienjarige motorrijder uit Heemskerk gewond werd. De man zou volgens de politie geen voorrang hebben gekregen van een personenauto, die be stuurd werd door een vijftigjarige vrouw uit Velsen-Noord. Door de ontstane bot sing vloog de Heemskerker over de auto heen, waarna hij met een dubbele been breuk en vermoedelijk rugletsel bleef liggen. Hij is in het ziekenhuis opgeno men. Af gezien van alle bestuurlijke problema tiek gaat de afdeling Beverwijk het veertig jarig jubileum luisterrijk vieren. Kaarten voor het bijwonen van de festiviteiten kunnen worden afgehaald bij presidente mevrouw J. van der Laan-de Roo, Anemonenlaan 14; eerste secretaresse mevrouw H. A. Pletting- Smits, Pieter Verhagenlaan 48; eerste penningmeesteresse mevrouw J. H. Reijnders-Venus, Anemonenlan 12, allen te Beverwijk, met het vriendelijke ver zoek van de bestuursleden in verband met organisatorische moeilijkheden zich zo vroeg mogelijk op te geven. HEEMSKERK Na uitgebreide dis cussies is de wljkvereniging Wijkberaad De Maer-De Die donderdagavond tijdens een vergadering in de christelijke basis school „De Ark” accoord gegaan met een voorstel van het dagelijks bestuur de bestaande werkgroepen in naam op te heffen en het huidige bestuur uit te breiden tot minimaal zeven leden, die een aantal groepen blijven activeren en sti muleren voor bepaalde facetten van het verenigingswerk. kenen duiden daarop recente opening van Huis ter Wijck een aanzienlijk ledenverlies betekenen. Vele, nog niet eens zo érg bejaarde leden bezochten onze verenigingsdagen gro tendeels voor de gezelligheid alléén. Die gezelligheid vinden ze nu ook binnen de in Huis ter Wijck opgerichte clubs. Waarom zouden ze dan, mede gezien de dit jaar doorgevoerde contributieverho ging, lid blijven van de vereniging van huisvrouwen?” (Van een onzer verslaggeefsters) HEEMSKERK. Op verzoek van het bestuur van de Stichting Recreatiecen trum „De Waterakkers” te Heemskerk, zal de Heemskerkse gemeenteraad donderdag avond moeten beslissen of van gemeen tewege in het stichtingsbestuur van het recreatiecentrum zal worden gepartici peerd. Volgens het voorstel van het colle ge van B. en W. van Heemskerk zouden in het stichtingsbestuur zitting moeten nemen onderwijs-wethouder A. F. M. van Herpen en een nader aan te wijzen raads lid. Zo’n twintig vrijwilligsters uiteraard leden van de vereniging hebben on der leiding van voorzitster mevrouw J. van der Laan-de Roo het organieke deel van de jubileum-viering op zich genomen. Tien dames, onder regie van de heer W. Gregouir, brengen een revue- tje op de planken, terwijl ook het zestien leden tellende zangkoor zich niet onbetuigd zal laten. Ter afwisseling worden in de programma-pauzes dia’s, genomen ter gelegenheid van het 35- jarig bestaan, vertoond. Filmbeelden moeten de komende lustrumviering voor het nageslacht vastleggen. De fes tiviteiten rond het veertig jarig jubi leum van de Huisvrouwen in de Vrij- burcht beginnen om 9.30 uur en eindi gen omstreeks 17 uur. Mevrouw Spits, die het 35-jarig bestaan van de door haar opgerichte afdeling met haar aanwezigheid opluisterde, startte Indertijd met vijfenzeventig le den, die voordien al regelmatig geza menlijk koffieochtenden belegden. Nu telt de vereniging al enkele jaren rond de 300 leden, organiseert vakantietoch- ten, excursies, cursussen, voorlichtings dagen en nog steeds koffieoch tenden. BEVERWIJK. De Christelijke Gym nastiekvereniging „Hercules” bestaat 45 jaar. Voor het bestuur van de 500 leden tellende vereniging geen feit, dat groots herdacht moet worden. Het leek Hercules zinvoller zich nu al te gaan bezig houden net het uitwerken van de feestplannen >m het vijftigjarig bestaan te gaan vieren. opzicht een evenwichtige Indeling van Noord-Holland verstoren”, aldus B. en W. „Het is duidelijk, dat een zoveel moge lijk gelijkwaardige partner met Groot- Amsterdam moet kunnen spreken over problemen, zoals de havenmonding, ha venindustrie, inrichting afschermende groenzones, enz.”. B. en W. constateren, dat een gewest IJmond slechts 165.000 inwoners zal tel len, een gewest Kennemerland met inclu sief de IJmond, 410.000 inwoners en Groot-Amsterdam zeker op een inwoner tal van 1.2 miljoen gesteld kan worden. De zienswijze van een gewest Kenne merland wordt zo menen B. en W„ ook volledig ondersteund door de nota „Drie- miljoen Noord-Hollanders”. f tWxv, w Voor Beverwijkse huisvrouwen staat de mogelijkheid open door de afdeling Haarlem georganiseerde cursussen te bezoeken. Mevrouw Van der Laan: „Van die mogelijkheid wordt op kleine schaal wel gebruik gemaakt. Men for meert hier in Beverwijk groepjes, die dan met één auto in Haarlem een cursus bezoeken. Dat drukt tevens de kosten”. Onder aanvoering van de heer W. Gregouir zijn tien huisvrouwen al enige weken bezig met de instudering van een ter gelegenheid van het 40- jarig jubileum op te voeren revuetje. Hier een spelmoment. (Van een onzer verslaggeefsters) HEEMSKERK. In het bestuur van de Alexander Stichting zijn enige wijzin gen gekomen omdat enkele bestuursleden van het eerste uur op eigen verzoek geen deel meer uitmaken van het bestuur. De uittredende bestuursleden en met name mevrouw A. Schram-Nouwens en de heer Q. E. G. Schram, hebben een belangrijke inbreng gehad en zij hebben zeer veel vrije uren aan de stichting besteed. Nieuwe kandidaten hebben zich inmid dels bereid verklaard het bestuur aan te vullen. De bestuurssamenstelling volgt: ir. J. H. Naber, voorzitter; F. W. J. M. Hendriks, vice-voorzitter; mevrouw H. s®

IJmuider Courant | 1972 | | pagina 7