GROTE DRUKTE IN Boeken in brailleschrift en andere hulpmiddelen BUURTHUIZEN Expositie leesmogelijkheden premiebonnen OVER GORDIJNEN Gouden „Velsen” vierde feest stadsschouwburg in Verantwoorde kwekerij in zee SPIJKER voor gehandicapten in Velsen Duo vervalste vakantie- en Ir gesproken 1 1 I i n I Oud-bestuursleden werden spontaan gehuldigd Carillonklanken over IJmuiden Belgische trawler lek voor kust Gids van prof. dr. P. Korringa op verzoek uit USA van Engeland 4 1BÈiü Ik. VRIJDAG 20 OKTOBER 1972 9 VELSEN (Van een onzer verslaggevers) (Van een onzer redacteuren) Reële mogelijkheden t 9 Tirr ct a wr n SPECIALISTEN IN DEKORATIESTOFFEN Snelliusstraat 23-27 IJmuiden Telefoon 1 56 53 Nieuwe gordijnen hangen zo mooi. Zijn een lust voor het oog. Worden ’s avonds gesloten weer opnieuw bewonderd. Onze prachtige stoffen vallen magnifiek. De prijzen in uw smaak Vergelijkt u ze maar. jn en 95 95 IJMUIDEN. Prof. dr. P. Korrin ga, directeur van het Rijksinstituut voor Visserij Onderzoek in IJmuiden en buitengewoon hoogleraar aan de Universiteit van Amsterdam, is aan gezocht een boek te schrijven over het kweken van zeevis, schaal- en schelp dieren. Het verzoek is gedaan door een groot uitgeversbedrijf in de Ver enigde Staten. Met name in Amerika zijn in de laatste jaren enorme bedra gen in het water gegooid door onder nemers die, volslagen onvoldoende ge ïnformeerd, miljoenen dollars hadden gestoken in een „business” waarvan zij verwachtten snel rijk(er) te zullen worden. Maar niet alleen in de USA heeft dit avontuur tot een levensgrote flop geleid; het is, kan men wel zeg gen, een mondiaal verschijnsel. (Van een onzer verslaggevers) VELSEN Met een daverende feestavond in de stadsschouwburg heeft de voetbalvereniging „Velsen” donderdagavond de feestelijkheden rond het gouden jubileum van de l\ w 2.. :ige I vereniging besloten. Vele vrienden en leden van „Velsen” genoten met volle teugen van het optreden van Joop van den Ende’s vrije theaterproduk- tie „Blij Blijven”, waarin als voor naamste artiesten André van Duin, Conny Vink en Frans van Dusscho- ten optraden. 1st a 8 cS a 2 ft BU VELSEN In de centrale Open bare Bibliotheek aan het Plein 1945 is een reizende expositie aangekomen waar allerhande zaken te zien zijn die het voor de gehandicapte mede mens mogelijk moeten maken een boek te lezen. De tentoonstelling heet „Boeken voor iedereen” en draagt als ondertitel „Leesmogelijkheden voor gehandicapten”. Drogisterij-Parfumerie „DE CEDER” lis. IJmuiden Ook gisteren hebben de buurthuizen in de gemeente Velsen niet te klagen ge- -***■“’' Prof. dr.P. Korringa On- met succes om (Van een onzer verslaggevers) toongesteld. Daarbij zijn eenvoudige blad- omslagapparaten die niet zo erg feilloos werken, maar er is er ook één bij waarbij het omslaan van een bladzijde voortreffe lijk gaat. Andere hulpmiddelen zijn een spectrumbril voor bedpatiënten, leeslinea- len voor slechtzienden en boeken met een groot lettertype. De Velsense Openbare bibliotheek heeft daarvan trouwens zelf een aantal in huis. IJMUIDEN. De recherche heeft een 55-jarige aannemer en 27-jarige admini strateur, beiden uit IJmuiden, aangehou den die ervan verdacht worden een groot aantal vakantie- premiebonnen te heb ben vervalst. Voor tot de arrestatie kon worden overgegaan heeft er een vrjj uit gebreid onderzoek plaats gehad, waarbij meerdere personen zijn gehoord. GEBOREN: C. A. Kallenbach-Tuinhout, z„ Verbrande Vlak 16, IJmuiden, L. Grooten- boer-van der Zwan, d.. Oosterduinweg 33, IJmuiden. Vanzelfsprekend zijn de hulpmiddelen voor lichamelijk gehandicapten vrij kost baar om particulier aan te schaffen. Een deel ervan kan worden betrokken via de blindenbibliotheek (op de expositie wor den daarover inlichtingen verstrekt) ter wijl verder gehele of gedeeltelijke vergoe dingen voor financieel minder draag- krachtigen mogelijk zijn door middel van de bijstandwet. In een stencil wordt er nog eens op gewezen dat een dergelijke aanvraag bij de bijstandswet geen verzoek om een gunst is, doch louter het toepassen van een wet betekent. Op de expositie is een informatietafel waar verscheidene folders voor het grij pen liggen. In Amsterdam zijn een Belg en een Duitser aangehouden die twee inbraken hebben gepleegd bij een schoenenwinkel in de Lange Nieuwstraat. Een partij laar zen werd in beslag genomen, alsmede een kist met radio- en televisiebuizen die eveneens in IJmuiden uit een geparkeerde bestelauto zijn ontvreemd. Beide verdachten zijn inmiddels voor de Haarlemse en de Amsterdamse officier van Justitie geleid. Het onderzoek duurt nog voort. Toen tenslotte de voorzitter van „Vel sen”, de heer A. Hartman en zijn medebe stuurslid, de heer K. Sneekes middels de heer Joosen op applaus uit de zaal waren getracteerd, kon de show doorgaan. Het publiek genoot toen weer van het revue-drietal, van de acrobatiek van het duo El Mondo en van de wervelende begeleiding van Richard Schweizer (pia no), Richard Wanders (slagwerk) en Ron- ny Buhre (bassist). kwesties aan te pas. Geslaagde kwekers weten hierover mee te praten en enigszins merkwaardig is, dat deze succesvolle kwe kers er in hun gesprekken met prof. Korringa maar zelden een geheim van maken hoe zij bepaalde moeilijkheden door eigen vindingen hebben opgelost en hoe zij tot een grotere efficiëncy in hun bedrijf zijn kunnen komen. Het programma van de beiaardbespeling op het stadhuiscarillon in IJmuiden op zaterdag van 16 tot 17 uur, te geven door Hein de Ligt, luidt: La badine van P. J. Leblan; J’ai du bon tabac; Marlborugh s’en va en guerre; Le réveil; Andante; La vendangieuse van Fr. Couperin ;Detto del cucu van F. Gasparini; II était une bergè re; Sur le pont d’Avignon; Sonatine V: van Ign. Pleyel; Ah, le bel oiseau; Les plaintes d’une poupée van César Franck; Gaillarde op 85 van Fr. Thomé. mogelijk zou lijken. Het gaat om gegevens van biologische aard, maar daarnaast ook om de technische en economische proble matiek. Het samenspel van deze drie kan leiden tot een oordeel welke cultuur waar mogelijk is. De gids, basis voor de toekomstige kwe ker, zal dan ook een groot aantal gevari eerde vooreelden uit de harde praktijk bevatten, waaruit lering zal zijn te trek ken. Zoals: de aalkweek in Japan, de har- derkwekerijen in Is raël, oesters en mosse len in Europese landen en in de USA, bandeng in Indonesië (dat oedangs of grote garnalen beter zou kunnen exporte ren naar bijvoorbeeld Japan, waar ze vele malen de prijs zouden opbrengen dan in eigen land) en zalm, om maar een greep te doen uit vele voorbeelden. Wie een farm begint, die vraagt In zekere zin ook om moeilijkheden: in een betrekkelijk kleine ruimte moet veel op groeien en zo iets lokt ellende uit, waar tegen men zich echter kan wapenen. De ondernemer moet rekening houden met overal loerende vijanden -en dit zijn er nogal wat- die z’n kweek met één klap dan wel geleidelijk om zeep kunnen bren gen. Zoals gezegd: er gaat een ferme cost voor de baet uit. Maar wie niet te arro gant is te luisteren naar de nederlagen van anderen en oplossingen die sommigen na scha en schade voor een totale onder gang hebben behoed, die zou wel degelijk de kostprijs mooi eruit kunnen halen en er aardig op verdienen. OVERLEDEN: M. M. Evers, 62 jr., echtge note van G. Amelsbeek, Melklaan 47, Velsen-noord; J. W. Smit, 69 jr., Driehui- zerkerkweg 53, Driehuis; C. Boeklagen, 79 jr., echtgenoot van S. L. Dekker, Bloe- mendaalsestraatweg 28, Santpoort. De ondernemer zal niet slechts met „natuurlijke” problemen worden gecon fronteerd. Er komen nogal technische Het hoekje waar het brailleschrift verduidelijkt wordt en waar ook een brailleermachine” voor het gebruik gereed staat. Bezoekers mogen er ge bruik van maken en kunnen contro leren wat ze tikken doormiddel van lampjes in het paneel op de achter grond. De tentoonstelling is reeds in verschei dene andere plaatsen in ons land te zien geweest en blijft tot en met 28 oktober in Velsen. Zij kwam tot stand in samenwer king met de Blindenbibliotheek Le Sage ten Broek uit Nijmegen en de Stichting Technische Voorlichting ten behoeve van Lichamelijk Gehandicapten uit Leidschen- dam. Er wordt getracht een begrijpelijke in druk te geven van de vervaardiging van een boek in brailleschrift en er staat ook een brailleschrijfmachine waarop bezoe kers zelf aan de hand van een voorbeeld mogen tikken. Men kan er ook een ge sprokene boek beluisteren. Van plastic folie liggen er reliëfkaarten van verkeers situaties, waarmee een blinde zich vooraf kan oriënteren omtrent een bepaald druk punt in het stadverkeer waar hij regelma tig komt. Er is ook een atlas in reliëf met op de kaarten de namen van de plaatsen in braille. Vier banden zo dik als kan- toorordners tonen aan hoeveel meer ruimte een boek in braille inneemt, ter wijl ook een gesproken boek van gemid delde omvang vier geluidsbanden nodig heeft. De geluidsbanden worden in Nijmegen in het gebouw van de Blindenbibliotheek gemaakt in een speciale opnamestudio. Er is een korps vrijwilligers dat zich be schikbaar stelt om de boeken voor te lezen en het samenstellen van één band neemt ongeveer vijftien uur in beslag. Voor lichamelijk gehandicapten zijn er eveneens diverse leeshulpmiddelen ten- „Farming the sea” wordt ongetwijfeld een mooi fiasco als men niet terdege voorbereid in zee gaat. Zonder „know kan men z’n lieve geld je beter in Samen met vier andere oud-gedienden werden zij voor het begin van het tweede deel van het variétéprogramma door pen ningmeester E. Joosen in het zonnetje gezet en met hun dames op het toneel van de schouwburg door het publiek be jubeld. De dames ontvingen een fraaie bloemenruiker, de heren een ferme kist sigaren. Dankwoorden wijdde de heer Joosen ook aan de leden van de jubileumcom missie, die dit jaar hadden zorg gedragen voor een reeks van festiviteiten, welke het vijftig jarig bestaan van de voetbalvereni ging extra glans hebben gegeven. De voorzitter van de jubileumcommissie, de heer G. Hermans liet echter blijken dat ook bij de feestvierders van een dergelijk financieel beleid sprake is geweest en overhandigde de penningmeester van zijn vereniging tweeduizend gulden, die on danks de royaal opgezette feestelijkheden nog in de jubelkas waren blijven liggen. De heer Hermans verzekerde het bestuur van „Velsen” tevens dat de commissie niet uiteen zou gaan, maar actief zou blijven om middels acties geldelijke steun te blijven verlenen. Vermoedelijk aan het begin van de herfstvakantie is ingebroken in de Adel- bert Huishoudschool aan de Zeeweg. Uit een geldkistje verdween een bedrag van vijftig gulden. Bioloog prof. Korringa beschikt over een zeer grote kennis op de terreinen waar de toekomstige ondernemer onher roepelijk mee te maken gaat krijgen. Zijn autoriteit is internationaal erkend. Uit persoonlijke contacten met bedrij ven in vele landen, zowel in als buiten Europa, welke door hem meermalen zijn bezocht, is een rijk inzicht gegroeid van wat werkelijk kan en niet wat alleen vanaf de schrijftafel in de studeerkamer ONDERTROUWD: J. H. C. Sieverts, Kom passtraat 66, IJmuiden en J. T. A. Veld man, Bellatrixstraat 199, IJmuiden, t.a IJmuiden, Kompasstraat 66; K. Geertse- ma, Radarstraat 92, IJmuiden, en C. M. van Veelen, Kastanjestraat 15, IJmuiden, t.a. Niedorp, Margrietlaan 12; H. C. Ven- mans, Gladiolenstraat 25. Santpoort, en G. C. Vollenga, Gladiolenstraat 25, Santpoort: P. Keersemaker, Streekweg 10, Hoogkar- spel, en I. H. Blaauboer, Biallosterskilaan 15, Santpoort, t.a. Hoogkarspel, Anemo nenlaan 120; C. B. M. Boer, Alexander Bellstraat 5, IJmuiden en P. M. Roodzant, Kromme Mijdrechtstraat 39, IJmuiden, t.a. IJmuiden Gïjzenveltplantsoen 165; T. van Ombergen, Kruidbergerweg 68, Santpoort, en P. C. Duineveld, Overbildtweg 17, Santpoort, t.a. Velsen-noord, Wijkeroog- straat 36; J. W. van Toneren, Planetenweg 130, IJmuiden, en S. J. Roland, Planeten weg 130, IJmuiden: H. P. Scheffer, Kei zerstraat 5, Haarlem, en J. A. Sieben, Orionweg 104, IJmuiden, t.a. IJmuiden, Orionweg 104. ELEKTROTECHNISCH BUREAU „BRANDENBURG” Oosterduinweg 20 - Tel. (02550) 1 34 05 voor uw: licht- en krachtinstallaties, nieuwbouw en onderhoud Levering van alle ELEKTRISCHE APPARA TUUR, industrieel en huishoudelijk. «VVWWWWVVVWWWWWVWWWWWWWVWVWWVWVWWWWWWWWWWW’ «i 75 N c E 3 8 d t? 'O GETROUWD: D. H. van Kalkeren-H. G. Slot, Heemskerk, Jan van Bergenstraat 1; A. P. J. Stroomer-H. C. Gesink, Haarlem, Velserstraat 80; A. van Hooff-C. A. Rol- vink, IJmuiden, de Lumeystraat 40; G. J. Kroon-A. P. Vos, Haarlem, gen. Joubert- straat 25 rd; H. Blok-M. Visser, IJmuiden, Scheldestraat 24; A. H. van Staden-C. C. Nanne, Haarlem, van ’t Hoffstraat38;J. C. F. Verkooijen-A. M. Huider, Andijk Rose Précosestraat 5; D. G. Roos-C. F. Vosse, IJmuiden, Wijk aan Zeeërweg 9; R. Kimmijzer-I. Pennenberg, IJmuiden, Schiplaan 498; H. Diederiks-C. R. van den Eijnde, IJmuiden, Sparrenstraat 16. zeevis, schaal- en schelpdieren op een farm in zee te kweken zijn er inderdaad, maar ze zijn werkelijk niet onbeperkt. Het kan niet overal en onder alle omstan digheden. Dit soort kweek lost tussen twee haakjes het wereldhongerprobleem bepaald niet op. Het gaat immers om een min of meer luxe-produkt. De kosten zijn fors, maar ze kunnen verantwoord zijn als er een mogelijlkheid voor afzet is. Wel, de prak tijk wijst uit, dat er een markt voor is. Ook ontwikkelingslanden zouden, door de aanwezigheid van zeer gewilde soorten vis, garnalen etcetera en andere gunstige omstandigheden, profijt kunnen trekken van goed opgezette en geleide kwekerij in zeewater: export naar landen, waar rijke consumenten grage afnemers van dure delicatessen zijn, brengt aardig wat geld op, dat ook ten goede kan komen van de arme bevolking van het producerende land. De bedoeling is, een handzaam boek werk samen te stellen, dat een onmisba re gids kan zijn voor een ondernemer die, waar ter wereld ook, een dergelijke far ming zou willen bedrijven, vooropgesteld uiteraard dat aan essentiële basisvoor waarden wordt voldaan. had over belangstelling. Integendeel. In de Mei (Velsen-Noord) waren ’s mor gens ruim honderd kinderen van zeven tot twaalf jaar aanwezig bij een film voorstelling en ’s middags stroomde het buurthuis opnieuw vol met zo’n zestig kleuters die enthousiast aan de slag gingen met verf en klei. In groeps verband of individueel onstonden de prachtige vazen, dieren, poppetjes, asbakjes, stillevens en portretten. In het buurthuis de Spil aan de Meeuwenlaan in IJmuiden zijn eveneens tien tallen kinderen aanwezig geweest op het zogenoemde Speel In-feest. De Brul boei was donderdagmorgen bijna veranderd in een soort Indianendorp waar veel jongens en meisjes enthousiast totempalen hebben gemaakt en versierd. Ongetwijfeld zullen daarbij verhalen over cowboys en indianen geïnspireerd hebben, ’s Middags onderging het buurthuis een metamorfose, want een van de zalen werd door verscheidene meisjes ingericht tot een haute couture-atelier voor haremkleding. Van vitrage, oude lappen en ander materiaal werden de meest excentrieke oosterse gewaden gemaakt. Een verdieping hoger waren de jongens bezig met solderen. Ze hadden oude blikken, wekkers, draden en veren meegenomen die als onderdleen gebruikt werden voor robots. Op de foto boven de activiteiten in de Mei, onder het solderen van de robots in de Brulboei. ZATERDAG AANBIEDING: PHILIPPE VENET s Eau de toilette R Qn van 15,95 nu E. HIENSE Cederstraat 31 IJmuiden Spreekuur. De wethouder van derwijs in Velsen, de heer M. Roessingh, how houdt op dinsdag 24 oktober geen spreek- een minder gecompliceerde zaak steken, uur. IJMUIDEN. De Belgische trawler „Amelie Mathilde” meldde donderdag avond, dat het vissersvaartuig, drie mijl van Dudgeon-lichtschip, water in de mo- torkamer kreeg en dringend assistentie verlangde. De Engelse sleepboot .Typhoon’ was spoedig bij de „Amelie Mathilde,” maar kon weinig anders doen dan „stand by” verlenen omdat ze geen pompmateri- eel aan boord had. Later arriveerde de Engelse sleepboot „Lloyds Man,” waarna het noodverkeer over Humber Radio werd opgeheven. Onder de genodigden in de volle schouwburgzaal bevonden zich talloze oud-bestuursleden van „Velsen”, waarbij ook nog twee mannen van het eerste uur, de heren S. Wittebrood en P. P. Smit, die destijds „de eersté steen” voor de voetbal vereniging hielpen leggen. As af SF

IJmuider Courant | 1972 | | pagina 9