Jacobs ongelukkig op tribune Licht op rood bij PSV Spartaan Van der Veen: a de bal geslagen GEWIJZIGD HAARLEM BLONK UIT DOOR EEN VOORBEELDIGE INZET Vosmaer met drie Benauwde Telstar-zege op FC Den Bosch Bischot scoorde, waar aanval Telstar in gebreke bleef van goals de grote held id „Ik heb niet naar w 3 I !llw q .AG Eredivisie in cijfers sau I BBlil H» I MARTINI ^43 s|M v^STAil ■Kr5*®» ■br,, Hl 10 MAANDAG 23 OKTOBER 1972 M 1 9 INI IMM f W w ha ..H (Van onze sportredactie) riem 10 (Van onze sportredactie) Van der Kroft discussieert met Sparta-spelers. (Van onze sportredactie) ROB KAT PETER HEERKENS Leeuwar- Met „Ik zweer het je. Ik heb niet naar die bal geslagen. Dat was onmogelijk. Van twee meter afstand schoot Kristensen keihard in mjjn richting. Dan heb je toch geen tijd om je arm op te tillen/’ vertelde Jan van der Veen wel hon derd maal. Van der Kroft was echter onvermurwbaar en hield Van der Veen ook nog een gele kaart voor. „Hij werd handtastelijk tegen mij,” verklaarde de Haagse arbiter. Na twintig minuten snapte Sparta dat dit Feyenoord ook met een andere taktiek kon worden bestreden. Ver- 11 11 D» 11 11 11 11 11 11 11 11 11 11 11 11 11 9 8 8 7 6 5 6 4 4 4 3 3 3 4 3 2 0 1 0 2 4 1 2 3 1 2 2 1 3 3 3 1 2 3 6 3 2 1 1 3 3 3 4 5 5 8 5 S 5 6 6 6 5 7 18 18 16 15 14 13 13 10 10 9 9 9 9 9 8 7 6 5 manier van spelen en zijn jagen op de meest onmogelijke ballen. Het „gevaar- Beek” diende zich al in de derde mi nuut aan, toen Van der Meeren maar halt kon redden en Beek een nieuwe kans kreeg. Bischot kopte tot opluch ting van al wat Telstar was de bal van de doellijn. Remmers had zijn ploeg in de tweede helft met een 3-4-4-opstelling aange spoord tot aanvallender voetbal. Het doelpunt viel echter aan Den Bosch- zijde toen Bond een strakke voorzet gaf, waarnaar Van Kooien en Bischot beiden opsprongen. Bischots hoofd tou cheerde de bal en het was 01. ruimen voor Leen van der Lugt. Meer malen leek een treffer op komst, al kwamen de mooiste kansen, door het verre opdringen van Den Bosch, nog voor Bond en De Wit aan Telstar-zijde. had het wel gekund door midde) van een contactman of zo, die tus sen mij en de bank op en neer nad gependeld, maar dat is kinderachtig. Ik had dan ook de leiding in han den gegeven van mijn hulptrainer. Ik zeg niet dat hij het slecht heeft gedaan. Maar ik heb de teugels 32— 7 29— 6 20— 11 14— 9 18—10 29—12 21— 17 13—15 13— 22 14— 18 11—16 11— 17 12— 19 11— 19 12— 20 6—18 6—18 3—23 I liever zelf in handen. De drie we ken straf zitten me meer dwars dan de duizend gulden boete. Nee, ik heb er niet nog eens duizend gulden voor over om die drie weken kwijt te raken. Bert Jacobs heeft hoger beroep aangetekend tegen de beslis sing van de tuchtcommissie. Gelukkig of niet. Bischot was in De Vliert voor Telstar van onschatbare waarde. Al in de derde minuut kopte hij de bal na een inzet van Dick Beek van de doellijn. In de tweede helft kopte hij uit een strakke voorzet van Dick Bond de bal op onnavolgbare wijze in de touwen (Remmers: „een geluksgoal”) en in de slotfase was Bi schot weer present om een inzet van Graaumans van de doellijn te halen. FC Den Bosch viel nog vertwijfelder aan en Telstar kwam in grote moei lijkheden. (Rab later: „Vergeet niet ik het nog steeds moet doen zonder mijn vaste middenvelders Jonker, De Vries en Fens, maar met name Monne de Wit, na vele weken eindelijk de volle negentig minuten van de parti" heeft het uitstekend gedaan”). Den Bosch zocht vergeefs naar een opening in het Telstar-bolwerk waa doelman Paul van der Meeren en de verdedigers Zwaan en André knappe dingen deden. Om de defensie te ver sterken haalde Rab Stout uit de ploer voor Hans Driesen. Het bleef spannen en het werd nog spannender toen de geblesseerde Zwaan het veld moest ROTTERDAM De met woede ge laden teleurstelling in de Ridderzaal, de sociëteit van de Spartaspelers, was te snijden. Met verbeten gezichten spuw den de Spartanen hun gal over scheidsrechter Van der Kroft, die hun vlak voor tijd had afgehouden van de zo felbegeerde overwinning op Feyen oord. Nadat Feyenoord vierentachtig minuten met 01 had achter gestaan, mocht Dick Schneider vanaf de straf schopstip op de valreep gelijk maken. DEN BOSCH Zo dicht als winst en verlies in een voetbalwedstrijd bij elkaar liggen, zover uiteen lopen vaak de meningen van trainers. Neem nu eens de uitlatingen van Rab (Telstar) en Remmers (FC Den Bosch) na het met 01 door Telstar gewonnen duel. Rab zei: „Gezien de kansen was het voor ons een verdiende overwinning.” Remmers echter: „Wij hadden moeten winnen, vooral gezien ons overwicht in de tweede helft en de veelheid aan kansen. Hoe mooi die goal van Bi schot ook was, ik blijf erbij, dat van middag de gelukkigste heeft gewon nen.” Vooral De Wits inzet, na een mooie actie, had een beter lot verdiend. Het bleef, ondanks de goede bedoe lingen aan beide kanten, 01. Overtui gend was het spel van Telstar niet, maar deze twee punten mogen toch weer hoop geven voor de toekomst. De ploeg heeft bewezen, dat met inzet veel valt te bereiken ook al blijven de mannen van de doelpunten (Van Koo- ten en Bond) opvallend improduktief. Bob Vosmaer vierde de afgelopen dagen herfstvakantie en kon zich dus volledig concentreren op de wedstrijd tegen Eagles, maar Joop Brand hield hem toch even in reserve. „Langzaam brengen, die jongen,” legde hij uit. Met zijn eerste en Haarlems derde doelpunt, legde Bob Vosmaer in de achttiende minuut als beloning voor de collectieve Haarlemse aanvalsdrift, Go Ahead Eagles definitief aan banden. Het herstel van een matige eerste helft (gekenmerkt door de twee vergissingen van Poldervaart die zich later goed herstelde en het gezoek naar cadans van de door blessures gewijzigde linies) zette zich zo stormachtig door dat het Deventer elftal van de kook raakte. De chaos die Haarlem aanrichtte in de Eagles-achterhoede uitte zich het dui delijkst in de opeenstapeling van mis verstanden tussen Warnas en Overweg, en misgrepen van doelman Van Zoghel die zijn eerste blunder maakte bij een aanval van de naar een grote hoogte groeiende Piet van de Berg, waardoor het 22 werd. „Dat,” foeterde Barry Hughes later, „had nooit mogen gebeu ren. Als je met 20 voorstaat moet zoiets niet kunnen voorkomen. Hope loos was het. Toen die derde goal erin vloog was het gebeurd.” Down door de opdoffer die Vosmaers doelpunt was, gleed Go Ahead Eagles steeds verder weg onder de druk van het soepele Haarlem-spel. Fernandez, Boszhard, Vosmaer en Van de Berg forceerden openingen die nog goed waren voor twee treffers, beide van Vosmaer (de eerste uit een pass van Fernandez, de laatste na een combinatie met Bosz hard). „Haarlem,” prees Barry Hughes, „strafte onze zwakke punten goed af, meer kan ik er niet van zeggen.” Zijn collega Joop Brand: „Ik wordt niet gauw trots, maar nou ben ik het. Ik vond het geweldig dat de jongens na 32 doordrukte en niet behoudend gingen spelen. Het werd nu een specta culaire wedstrijd en dat is wat het voetbalpubliek vraagt.” Stand Ajax Feyenoord FC Den Haag FC Twente MW Sparta FC Amsterdam 11 Haarlem AZ ’67 PSV NEC NAC FC Utrecht Telstar Go Ahead Eagl. 11 FC Den Bosch FC Groningen Excelsior De kaarten waren geschud. Het over gelukkige Sparta haalde onmiddellijk een groot aantal spelers naar achter en liet Feyenoord komen. Hasil, Jansen en Van Hanegem kregen alle vrijheid op- het middenveld en creëerden inderdaad kansen. Na een kwartier bracht Jansen de snel gestarte Ladinski vrij voor doel man Doesburg, maar de Hongaarse spits schoot voor langs. Mooie combi naties tussen Kristensen en Van Hane gem volgden. Ook het samenspel tus sen Kristensen en Vos bleek vrucht baar. Sparta kon echter overeind blij ven, doordat het zich louter op links behoefde te concentreren. Rechtsbuiten Ressel van Feyenoord bleek hopeloos uit vorm en werd nauwelijks in het spel betrokken. De strafschop in de zesentachtigste minuut was niet het enige sensationele in deze editie van SpkrtaFeyenoord. Voor het eerst sinds lange tijd was er weer eens echt sprake van een Maas stedelijke derby. Een half uur voor aanvang waren de tribunes al tjokvol (32.000 toeschouwers). Men voorvoelde een ouderwetse tweekamp. Die ver wachting werd niet beschaamd. Terwijl het publiek zich nog verbaasd afvroeg wie die voorstopper (Bosgieter) van Feyenoord toch wel was („Ik had Jan sen nodig op ’t middenveld”, aldus Hap- pel), was het eerste doelpunt al een feit. Arie van Staveren, de linksbuiten van Sparta, brak door en werd door Rijsbergen vlak buiten het strafschop gebied neergelegd. Bosveld schoot uit de vrije trap trap tegen de lat, Kreuz reageerde razendsnel en kopte sprin gend in de rechterhoek (Happel: „Een blunder van Bosgieter en Schneider”). HAARLEM De eenvoud van de verklaring voor de geweldige ex plosie (want dat was Haarlems 52 overwinning op Go Ahead Eagles) lag in de uitspraak van Bob Vosmaer, met drie doelpunten de held van de middag. „Kijk”, vatte Vosmaer samen, „we hadden het geluk dat we 22 maakten. Dan gaat een ploeg meteen lopen”. .-. A AMSTERDAM Trainer Bert Jacobs zat gistermiddag in het Olympisch Stadion op de tribune te kijken naar de wedstrijd FC Am sterdamFC Utrecht. De trainer van Utrecht, gestraft door de tucht commissie van de K^JVB voor drie wedstrijden plus een boete van dui zend gulden wegens zijn oververhit te reacties in de wedstrijd FC UtrechtTelstar, voelde zich daar allesbehalve gelukkig. trouwend op de buitenspelval (steeds weer bekwaam opgezet onder leiding van Eykenbroek) vatten Walbeek, Van der Veen en Heyerman hun aanvallen de taak op. Met hun steun groeide Bosveld als organisator uit tot de beste man van het veld. Hij speelde als een maestro, was onverzettelijk aan de bal en strooide kwistig met listige passjes. Zelfs groeide hij uit boven Van Hane gem, bekwaam geschaduwd door Van der Veen. In de drieëntwingtigste mi nuut echter sloeg het noodlot toe voor Bosveld. Nadat Bosgieter in uiterste nood de bal (uit een voorzet van Bos veld) met de had had weggeslagen, kreeg „Charley” de kans Sparta op een wellicht beslissende voorsprong van 20 te brengen. Uit de toegekende strafschop schoot hijveel te zacht in de armen van Treytel. Het pleitte voor Sparta, dat het zich ondanks die tegenvaller staande hield. Het thuisfront mag uit dit alles niet de indruk krijgen, dat Telstar negentig minuten met de rug tegen de muur heeft gestaan. De wedstrijd was, hoe wel matig van kwaliteit, vooral in de tweede helft het aanzien beslist waard. Droevig blijft alleen de manier waarop de aanvallers van zowel Telstar als FC Den Bosch omspringen met de kansen. Remmers was dan ook beslist dicht bij de waarheid toen hij stelde, dat de gelukkigste had gewonnen. Het feit blijft echter, dat Telstar wel en FC Den Bosch niet scoorde. En dat was, geluk of niet, toch de verdienste van Telstar, dat dus eindelijk weer eens een winstpremie mocht uitbetalen aan zijn spelers. Voor beide ploegen, bedenkelijk dicht bij de rode lijn staand, was de ontmoe ting in De Vliert uitermate belangrijk. Telstar begon daarom wat behoudend te spelen om met uitvallen via Van Kooten te trachten tot doelpunten te komen. FC Den Bosch begon in een 4- 4-2-formatie te spelen, met Dick Beek als spits. Beek, bepaald geen grootse voetballer, bezorgde Telstars laatste li nie handenval werk door zijn storende EINDHOVEN. Teleurgesteld door de ook in dit seizoen weer zeer nega tieve verrichtingen van PSV heeft trainer Kees Rijvers besloten niet constant verder te gaan werken met de 13 spelers, in wie hjj bjj zjjn komst naar Eind hoven veel vertrouwen had gesteld. Anderen, en dan op de eerste plaats jon geren uit de B-groep, zullen meer kansen krijgen. Deze maatregel van Rijvers leidde ertoe, dat Oeki Hoekema Jos Dijkstra en Peter Kemper zaterdag opgesteld stonden in de B-formatie van PSV, die ove rigens thuis met 02 van Haarlem-B verloor. Zondag in de uitwedstrijd tegen AZ’67 in Alkmaar, die de Eindhovenaren met de grootste vrees tegemoet hadden gezien en die ze dan ook prompt ver loren, kregen de deze zomer bij DESK uit Kaatsheuvel gekochte Wout van Esdonk en later diens vervanger, Van Dinter uit de B-ploeg, een kans. Ter verduidelijking: Haarlem kwam door twee keepersblunders van Jaap Poldervaart (Lelieveld was geblesseerd) op een snelle 02 achterstand maar de voortreffelijke spelende Piet van de Berg werkte die (mede door het benut ten van een penalty) weg. Voorts om misverstanden te voorkomen: Bob Vos maer bedoelde met geluk geen „maz zel” want daarvoor had Haarlem te voorbeeldig doorgezet om terug te ko men na die zware klap. Met vechtlust en vasthoudendheid tilde de ploeg van Joop Brand zich boven het grauwe begin uit en toen het eenmaal 22 was kwam er de vaart zo in, dat de Eaglesspelers zich suf zochten naar houvast in het flitsende spel van Haar lem dat gedragen werd door de harmo- nica-soepelhëid van de linies, en een zo hartverwarmend enthousiasme dat de toeschouwers (met een opkomst van vierduizend een bedroevend klein ge zelschap) zich moeiteloos overgaven aan vurig medeleven. „Dat,” zei Joop Brand, „vond ik een geweldige genoeg doening. Die houding van het publiek. In onze voorbereiding op deze wed strijd is daar veel over gesproken. Over die „klantenbinding” door opwin dend voetbal. En het is bewezen: we kunnen het.” Dat klopte,, maar vraag niet hoe hard Joop Brand daar toch nog over in de zenuwen heeft gezeten door de last van geblesseerde spelers.’ Hij had er ,van de vierentwintig uit de selectiegroep, acht op de ziekenlijst: De Goede, Lelieveld, Burgers, Hoeben, Dorjee, Van Duffelen, Wetzel en Van de Aa. Hij moest een nieuw centrum gaan vormen met Marijt en Van Bree- voort met De Haan op ’t middenveld en Huyg in plaats van Wetzel als rechts buiten. Alsof de blessure-lijst nog niet groot genoeg was kon Huyg door een trap tegen de knie niet aan de tweede helft tegen de Eagles beginnen, maar dat gemis het harde weken van Huyg ten spijt werd overigens niet gevoeld door de glansrol die Bob Vos maer zich toeeigende. In de rust gaf trainer Steegman orders de taktiek te wijzigen. Walbeek, Van der Veen en Heyerman mochten zich onder geen beding meer naar voren wagen. Er diende massaal te wordeh verdedigd. Daarna bleek de onmacht van Feyenoord pas goed. Hoe wel zij constant konden komen, schie pen de Feyenoorders in 45 minuten precies één kans. In de 55e minuut vergat Sparta even zijn consignes en viel aan. Prompt volgde een snijdende dieptepass op Van Hanegem, die echter tegen Doesburg aan schoot. Voor het overigens was Feyenoord (vooral later met Th. de Jong voor Van Hanegem en Feteres voor Ressel) niet in staat een normale, uitgespeelde aanval op te zet ten. Elke poging smoorde in de acht- mans muur voor Doesburg. Geen won der dus dat de Spartanen na afloop verzuchtten „Als we ooit de kans heb ben gehad „Dat moet je ervaren hebben. Voor mij was het iets geheel nieuws. Op de tribune zie je een wedstrijd uit een andere gezichts hoek. Als het zoals bij mij het ge val was je eigen jongens zijn die op het veld voetballen is de tribune een vreemd soort surrogaat voor wat je op de bank beleeft. Ik wilde ingrijpen, maar ik was er niet toe in staat. Ach, misschien Bert Jacobs op de tribune naast de voorzitter van FC -Utrecht Brouwer. wedstrijd rekening moeten houden met zijn in die week afgewerkte stu dieprogramma.” Het tweede doelpunt van Haarlem, waardoor een ongelukkig opgelopen achterstand volledig werd weggewerkt, deze kopbal bracht Piet van de Berg de score op 22. Achter hem een tevergeefs duikende Nico van Zoghel. FC AmsterdamFC Utrecht 21 HaarlemGo Ahead Eagles 52 AZ '67—PSV 2—1 MW—NEC 2—0 SpartaFeyenoord 11 ExcelsiorFC Groningen 00 FC Den Haag—NAC 1—1 FC Den BoschTelstar 01 FC TwenteAjax 01 Programma eerste ronde KNVB-be- ker: XerxesHeerenveen, denHeracles, Zwart Wit ’28Volen dam, Sparta '25FC Dordrecht, Ede— Willem II, IJsselmeervogelsRoda JC, CaesarHelmond Sport, Elinkwijk Eindhoven, FC VWWageningen, Vi tesseDe Graafschap, Fortuna SC PEC Zwolle, VeendamFortuna VI., SVV—SC Cambuur, HVC—De Vole- wijdsers. „Een raspaardje”, jubelde Joop Brand verrukt en wie hem aan het werkzag kan het daar alleen maar mee eens zijn. „We moeten zuinig met hem omspringen”, herhaalde Brand woorden van afgelopen week, hij is nog jong (twintig jaar, red.) heeft een zware studie (m.o. lichame lijke opvoeding, red.). Ik zal bij elke zijn „want en Het Telstar-gevaar moest vooral ko men van Kees van Kooten, maar de stevige spits had tegen FC Den Bosch- verdediger Schuurman weinig in te brengen. En kwamen er kansen, dan was er wel een of andere mysterieuze kracht die én FC Den Bosch- en Telstar-spelers van scoren afhield. Vooral toen Van Essen een niet te missen kans kreeg, maar de bal via zijnhiel de verkeerde kant zag opspringen. Wildbret kreeg voor de Brabanders ook zo’n unieke kans op minder dan vijf meter van het doel. Hij kopte pardoes de bal in de handen van Van der Meeren. Vlak voor rust incasseerde Kees van Kooten een gele kaart van scheidsrechter Geurens we gens aanmerkingen op de leiding. Geu rens zou in de tweede helft nog enkele keren opvallen door minder juiste be slissingen. Zowel tegen Telstar als te gen FC Den Bosch. yn'-i i "iiif te. fl 'i iaNBönr''iHriniiiHTt; ■■iirpiin -■tti - -- «u- X AssjlH HttUiiutlirtHHHÜltóilHiiiwiJ'1” 8WW WiOl'll

IJmuider Courant | 1972 | | pagina 11