Allende verwijt Gemeenteraadsverkiezingen in Duitsland VERKIEZINGSWINST pers foute VOOR SPD EN CDU berichtgeving Twee doden bij brand Vermoedelijk 37 doden Grieks vliegtuig gestort in zee Bomaanslag op trein Italië in Burgemeester van Gaza ontslagen Politieke stoelendans op de Antillen Van den Doel hoogleraar Afkorting „SER" voor nieuwe partij mag niet Sovjet-Unie laat joden gaan zonder diplomaheffing Vol vakbondsleden op weg naar een betoging Jemens beginnen vredesoverleg in Cairo 3 MAANDAG 23 OKTOBER 1972 „Mislukt” Bovengronds A pathie W erkloosheid WIESBADEN/HANNOVER (DPA) - Bij de gemeenteraadsverkie zingen in de twee Duitse deelstaten Hessen en Nedersaksen hebben gisteren de sociaal-democraten en de christen-democraten flinke stemmenwinsten geboekt, terwijl de liberale vrije democraten een zware nederlaag leden. De uiterst rechtse NPD werd gedegradeerd tot een te verwaarlozen splintergroep. (Van onze medewerker in Willemstad, G. Habraken) WILLEMSTAD De politieke wereld op de Nederlandse Antillen is momenteel in beroering als gevolg van reorganisatieactiviteiten binnen de grote politieke partijen, die in hun kielzog de nodige zetel verschui vingen met zich meevoeren in het landelijke en eilandelijke bestuurs apparaat. Interne machtsstrijd binnen de partijen en persoonlijke am bities vormen de voornaamste oorzaken voor deze politieke stoelendans, die tevens gezien moet worden als een voorpostengevecht voor de ko mende verkiezingen van de Staten van de Nederlandse Antillen. J I 1 1 r Brandweerlieden zijn bezig 5 I 5 1 De communisten hadden weinig succes. Slechts in de universiteitsstad Marburg behaalde de communistische partij, die voor het eerst aan de verkiezingen mee deed, een stemmenpercentage van enige betekenis, namelijk 5.3 pet., waarmee zij twee zetels in de gemeenteraad veroverde. 1 c 1 t i i I I een De acht van de negen grote steden van Hes sen hun meerderheid te vergroten. Het gaat ditmaal om 80 gezinnen, waar van 50 uit het gebied van Moskou en 30 uit Kisjenev, de hoofdplaats van de repu bliek Moldavië. Hoeveel geld zij in totaal hadden moeten betalen is niet bekend. Tot dusver hebben 139 joodse gezinnen toestemming gekregen te vertrekken zon der de omstreden belasting te betalen. Het bleek slechts een schijnmanoeu vre: Ronchi Isa werd de voornaamste adviseur van de nieuwe premier, O. R. A Beaujon, een uiterst integer en be trouwbaar ambtenaar en partijlid, die met tegenzin op de voorzittersstoel te recht kwam, waar hij handelde zoals dat in de schaduw van Isa betaamt. De politieke activiteiten die momen teel de Antillen bezighouden, staan duidelijk in het teken van de heersen de politieke armoede. Er wordt druk georganiseerd, maar er is geen sprake „De staking, die tot een algeniene sta king had moeten uitgroeien, is mislukt, absoluut mislukt”, zei Allende. De busbestuurders zijn na een staking van een dag weer aan het werk gegaan, t 5 a r r 1 t it i a De enige oppositie, die momenteel iets van zich laat horen, is de buiten parlementaire. die haar eigen middelen gebruikt. Het lijstje aanslagen met Mo- lotov-cocktails begint voor een klein eiland ai een respectabele omvang aan te nemen Papa Godett, de grootste tegenstan der van Isa, heeft weliswaar een tele gram gestuurd, maar hierin protesteert hij niet tegen het komende premier schap van de heer Isa, maar tegen diens voornemen om binnenkort in Is raël een eredoctoraat te aanvaarden. Overigens een merkwaardige promotie, want de heer Isa is van oorsprong Arabier, en dat is geen bevolkingsgroep die in Tel Aviv bij voorkenr in aan merking komt voor eredoctoraten. gekomen zyn, is alleen te danken aan net feit, dat de schipbrug „fout” werd gedraaid MOSKOU (UPI en DPA). De Russi sche autoriteiten hebben opnieuw aan joodse gezinnen die naar Israël willen emigreren, de heffing kwijtgescholden die zij wegens in de Sovjet-Unie gevolgd kosteloos onderwijs moesten betalen. Dit is zaterdag in joodse kringen in Moskou vernomen. Van den Doel, die bij de oprichting van Nieuw Links in 1967 al zei dat acht jaar voor het Kamerlidmaatschap wel het maximum moest zijn, had zijn vertrek uit de politiek al eerder aangekondigd. Dr. Van den Doel was al eerder docent aan de universiteit van Amsterdam. Tijdens en na de mei-onlusten van 1969 voerden Papa Godett en zijn Ar beidersfront een felle campagne tegen Isa en Kroon, als de voornaamste DP- kopstukken, die verantwoordelijk wa ren voor de o nderdrukking van dc arbeiders. Ronchi Isa verdween van het politieke toneel. Achter de schermen bleef hij druk doende om aan de opmars van Papa Godett en zijn volgelingen een einde te maken. Daar is hij volkomen in geslaagd. Na de val van het kabinet Petronia in januari 1971 verscheen de heer Isa plotseling weer in de bovengrondse po litiek. Tot verbazing van vriend en vijand werd hij niet alleen formateur, maar ook premier van de nieuwe rege ring. In Hessen, dat door een socialistisch- liberale coalitie wordt geregeerd, kwam 81,4 percent van de 3,8 miljoen stemge rechtigden naar de stembus. Langer dan een paar maanden heeft dit omstreden premierschap van de heer Isa niet geduurd. Toen zijn De mocratische Partij bij de eilandraads- verkiezingen van mei 1971 een fikse nederlaag leed, achtte hij het raadza mer zijn ontslag in te dienen. Aan deze schijntoestand is nu een einde gekomen. Ronchi Isa wordt ook formeel weer premier en. tekenend voor de huidige apathie in het Antilli aanse politieke leven, deze keer zonder protest van oppositie of vakbonden. Deze weten blijkbaar ook geen ant woord op de vraag: „Isa niet, maar wie dan wel?” maar de piloten van de staatsluchtvaart maatschappij, de artsen, de winkeliers en anderen zetten haar voort. Ze doen het uit solidariteit met vrachtautobestuur- ders die op 11 oktober in staking gingen, omdat het expeditiebedrijf in de provincie Aysen genationaliseerd zou worden. De Chileense president arriveerde voor de persconferentie met een mand vol x-vormige spijkers ,die hij op ’t marmeren blad van zijn bureau gooide. Hij zei dat ze op een weg waren gezaaid om vracht auto’s en autobussen tot stilstand to dwingen. Hij beschuldigde zijn politieke tegenstanders van het strooien van de spijkers. Het Westduitse vrachtschip „Birte OI- dendorff”, dat zaterdag met zijn lading van 1250 ton Chileens koper uit Rotter dam vertrok, is gisteren in Le Havre teruggekeerd, waar de havenarbeiders van hun besluit om het koper niet te lossen zijn teruggekomen. Zij zullen vandaag met hun werkzaamheden beginnen. Op de lading was eind september op last van een Franse rechtbank beslag gelegd, nadat de Amerikaanse maatschap pij „Kennecott” hierom had gevraagd. Za terdag gaf het Amerikaanse bedrijf echter de lading vrij, omdat de Chileense maat schappij „Codelco” zou hebben toegegeven dat zij geen recht op de lading heeft. ATHENE (UPI en Reuter). Een vliegtuig van de Griekse luchtvaartmaat schappij Olympic Airways is zaterdag avond in een hevige onweersbui bij het vliegveld van Athene in zee gestort. Van de 53 inzittenden (49 passagiers en vier bemanningsleden) zijn er vermoedelijk 37 om het leven gekomen. Van de 16 overle venden wisten de meesten zwemmend de kust op 100 meter afstand te bereiken. ARNHEM. Dr. H. van den Doel, sinds zes jaar lid van de Tweede Kamer voor de P.v.d.A.. wordt hoogleraar in de politicologie aan de universiteit in Nijme gen. Op 1 september van het volgend jaar zal hij daar aan de faculteit der sociale wetenschappen zijn Intrede doen. Hetzelfde beeld liet Nedersaksen zien. In deze deelstaat waren slechts 4,3 mil joen van de 5,2 miljoen stemgerechtigden opgeroepen. De overigen gaan in het voor jaar naar de stembus, nadat de gebieds- hervorming nieuwe indeling van kies kringen en samenvoeging van kleine ge meenten is voltooid. De opkomst bedroeg 81,5 percent tegen in 1968 76,6 pet. Hiervan veroverden de sociaal-democraten 48,6 pet. tegen vier jaar geleden 41,4 pet. De CDU verbeterde haar aandeel van 39,2 pet. in 1968 tot 43.3 pet. nu. Ook hier was de FDP de grote verliezer met 5,2 pet. tegen 9,2 pet. in 1968. De NPD, die vier jaar geleden nog 5,2 pet. op zich verenigde, kwam nu niet verder dan 0,6 pet. Zijn come-back bleek echter te vroeg. Oppositie en vakbonden reageer den fel op zijn terugkeer in het Fort Amsterdam. Terwijl premier Isa door de gouverneur werd beëdigd, verzamelden zich aan de overkant van de Annabaai enkele honderden stakende arbeiders voor een nieuwe protestmars naar de regeringsgebouwen. Dat ze niet zover ROME (AFP-REUTER). In Italië ia zaterdagavond tussen Rome en Napels een bomaanslag gepleegd op een speciale trein waarmee 900 arbeiders op weg waren naar Reggio di Calabria. Vijf inzittenden raakten gewond. Volgens vakbondskringen is de aanslag gepleegd door rechtse ele menten die al eerder telefonisch hadden gedreigd feen demonstratie in Reggio, waaraan de arbeiders zouden deelnemen, te verhinderen. Volgens de politie waren op 45 kilome ter van Rome twee bommen op de rails gelegd. Door de explosies werd de vloer van een der treinwagons zwaar bescha digd. De trein kon nog doorrij den naar het station Priverno-Fossanova, waar de arbeiders een woedende protestdemonstra tie hielden. De spoorlijn Rome-Napels ii dermate beschadigd dat het treinverkeer in beide richtingen is stopgezet. De aan- slagplegers lijken hun doel te hebben bereikt: de aankomst van een deel van de betogers in Reggio te verhinderen. plaats. In vergelijking met de gemeenteraads verkiezing van vier jaar geleden boekten de sociaal-democraten (SPD) 1,5 pet. winst door van 49,9 percent naar 51,4 percent te stijgen. De werkelijke winnaars waren hier echter de christen-democraten (CDU), die hun percentage van 29,5 op 38,1 brachten. Dat ging voor een groot gedeelte ten koste van de liberalen, die van 10,4 pet. naar 6,4 pet. kelderden. Ondanks haar succes bereikte de CDU in Hessen niet ha ar voornaamste doel, namelijk de SPD-meerderheid in de ..rode raadhuizen” van de grote steden te bre ken. De sociaal-democraten wisten zelfs in j met het blussen van de brand in Arnhem waarbij twee doden vielen. stander Is van de harde lijn. Voor inspraak is weinig plaats in zijn ideeën van orde en gezag. ARNHEM. Bij een brand aan de Rozendaalsestraat in Arnhem zijn in de nacht van zaterdag op zondag twee men sen om het leven gekomen. Het zijn de 62-jarige W. E. Koenen en zijn 59-jarige luster H. Th. Koenen. Een straatgenote zag zondagmorgen vroeg bij thuiskomst rook en vlammen uit de woning komen. Op haar bellen werd niet open gedaan. Bij buren heeft zij daarop de politie gewaarschuwd. Met veel moeite kwamen brandweer en politie de als een fakkel brandende woning binnen. Aan de achterzijde van het totaal uitge brande pand vond men later bij de keu kendeur het stoffelijk overschot van de heer Koenen en op de eerste verdieping dat van zijn zuster. De oorzaak van de brand is nog niet bekend. Acht mensen zijn dakloos geworden door een felle brand die in de afgelopen nacht woedde in een huis in de Bellamy- dwarsstraat in Amsterdam. Twee bewoners, een 65-jarige man en een 14 jarige jongen, liepen lichte brand wonden op. De politie heeft een 22-jarige man aangehouden die heeft bekend het vuur te hebben aangestoken. In de nacht van zaterdag op zondag is brand gesticht in het trapportaal van een studentenhuis aan de Raamgracht in Am sterdam. Een student ontdekte om kwart over drie bij de trap een hoeveelheid brandend papier, waarop een plastic zak met huisvuil was geplaatst. Hij doofde het vuur met een snelblusser. In het station van Alkmaar heeft zon dagmorgen vroeg brand gewoed in archiefzolder boven de restauratie, oorzaak ervan is nog niet bekend. Premier O. R. A. Beaujon heeft aan gekondigd, uiterlijk per 15 november zijn ontslag in te dienen. Hij zal wor den opgevolgd door zijn voorganger R. J. Isa Vice-premier dr. H. Dennert heeft ambities per 1 januari 1973 ge zaghebber te worden van Aruba. Om dat deze functie een figuur vereist, die boven de partijen staat, heeft dr. Den nert bedankt als voorzitter van de Partido Patriotico Arubao (PPA) en dit betekent dan tevens een spoedig einde van zijn activiteiten op ministe rieel niveau. De gedeputeerden (wethouders) van het eilandgebied Aruba hebben van hun partijbestuur opdracht gekregen hun zetels ter beschikking te stellen en Curacao ziet één gedeputeerde ver dwijnen en krijgt er drie voor terug. Het is nog maar een voorlopige balans. Er zal in de komende maanden nog wel verder georganiseerd worden. Ronchi Isa, voorzitter van de Demo cratische Partij (DP), een uiterst be kwaam en geroutineerd politicus, maar ook een zeer omstreden figuur in de DP-regeringen van vóór 30 mei 1969, heeft zichzelf opnieuw tot minister president van de Nederlandse Antillen gepromoveerd. De beleidsdraad, die de DP als gevolg van de mei-onlusten van 1969 moest laten schieten is weer opgepakt. De nieuwe premier heeft er nooit een geheim van gemaakt, dat hij een voor- Economisch glijden de Antillen steeds verder af op het hellend vlak. Terwijl het aantal beschikbare arbeids plaatsen steeds meer daalt, neemt het aantal werkzoekenden, vooral onder de jongeren, met iedere lichting, die de schoolbanken verlaat met een paar duizend toe. Over sociale voorzieningen wordt oneindig veel gesproken, maar er wordt ontstellend weinig aan ge daan. En dan is er nu ook nog een onafhankelijkheidskwestie, waarbij de bevolking volkomen buiten spel staat DEN HAAG. De Kroon heeft een beroep ongegrond verklaard van de partij van Sociaal en Economisch Radl- len in Den Haag tegen het besluit van de Kiesraad, waarbij deze het verzoek afwees deze partij te registre ren onder de aanduiding SER. De par tij is onder haar volledige naam inge schreven. De Kroon zegt dat het gebruik van de aanduiding SER, die ook wordt gebruikt voor de Sociaal Economische Raad, op de kiezers een misleidende indruk kan maken. De Nederlandse Antillen verkeren momenteel in een situatie, die beang stigend veel overeenkomt met de tijd vóór 30 mei 1969. Het wel en wee van het land wordt bepaald door een zeer kleine politieke elite, de volksvertegen woordiging doet alleen maar voor spek en bonen mee. Men neemt de laatste maanden nauwelijks meer de moeite om de volksvertegenwoordiging in vergadering bijeen te roepen. Zo dit al een keer gebeurt, dient dit slechts om de regeringsfracties een slaafs „ja en amen” te laten zeggen op regerings maatregelen. Het gepruttel van de op positie speelt hierbij geen enkele rol. van nieuwe gezichten. Men draait in het oude vertrouwde kringetje rond en schuift elkaar de baantjes toe. Dit geldt voor de regeringspartijen, maar evenzeer voor de oppositie, die ook een duidelijk gebrek aan pepmiddelën heeft. (Van onze medewerker in Jeruzalem) JERUZALEM. Burgemeester Rashad a Shawa van Gaza Is gisteren door de Israëlische militaire gouverneur, generaal Pundak, afgezet. Rashad a Shawa had geweigerd een decreet uit te voeren van het militaire gouvernement waarbij het 26.000 inwoners tellende vluchtelingen kamp Shadti bij Gaza wordt gevoegd. De redenen van de weigering van de burge meester en zijn gemeenteraad zijn van politieke aard. Burgemeester Rashad a Shawa is van mening dat inlijving van een Vluchtelin genkamp bij de stad Gaza de kampbewo ners hun status van vluchteling zal ont nemen en daarmee de onderhandelings positie van de Palestijnen zou verzwakken. Belangriijker reden voor Rashad a Sha- wa’s oppositie tegen de Israëliërs zijn de beschuldigingen die de laatste maanden in de Arabische wereld en vooral in kringen van het Palestijnse verzet zijn geuit en waarin Rashad a Shawa van heulen met de zionistische vijand en de Jordaanse koning Hoessein wordt beschuldigd. Dit staat in verband met Rashad a Shawa’s steun voor Hoesseins federatie- plan, waar Gaza ook deel van zou moeten uit maken. Twee maanden geleden heeft Rashad a Shawa enige bezoeken aan Jordanië gebracht om zijn steun aan Hoessein te betuigefl. Wielen van het Griekse vliegtuig dat zaterdagavond in zee is gestort in de buurt van Athene. De wielen spoelden gisteren aan op de rotsachtige kust bij de Griekse hoofdstad. Het ongeluk gebeurde enkele minuten voordat het toestel na een vlucht vanaf het eiland Korfoe op de luchthaven van Athene zou landen. Mogelijk is het vlieg tuig door de bliksem getroffen. Het kwam in ondiep water terecht, maar zonk vrij snel. Een der Griekse stewardessen vertel de later hoe zij en mede-inzittenden in het donkere vliegtuig een wanhopige strijd leverden tegen het binnenkolkende water, tenslotte toch uit het toestel kwa men en vervolgens naar de' kust zwom men, waar ze tegen de rotsen opklauter den. Pas na aankomst van de eerste drenkeling werd alarm geslagen en voe ren boten uit. Ook werden helikopters met schijnwerpers inggeschakeld. De ge zagvoerder had wegens het slechte weer sinds het vertrek van Korfoe geen contact meer met de verkeerstoren gehad. De meeste inzittenden waren Grieken. Er waren zeven buitenlanders aan boord, van wie er drie zijn omgekomen. Hun identiteit is nog niet bekend. Tot de overlevenden behoren de gezagvoerder en twee stewardessen. Een vierde beman ningslid wordt vermist. CAIRO (RTR-UPI) Delegaties van Noord en Zuid-Jemen zijn zaterdag in Cairo aan hun vredesbesprekingen begon nen. Ze hebben niet alleen de ambitie een einde te maken aan hun grensoorlog, ■naar ze willen ook de mogelijkheid van een politieke unie onder ogen zien. Woordvoerders van de Arabische Liga die de partijen bijeen heeft gebracht hebben verklaard dat er hoopvolle te kenen voor een regeling zijn, maar poli tieke waarnemers wezen op grote obsta kels die een duurzame oplossing voor de al drie jaar durende oorlog in de weg «taan. Een van de obstakels is de kwestie van het eiland Kamaran in de Rode Zee. Zuid-Jemen zegt dat het na een aanval van over zee en vanuit de lucht door Noord-Jemen werd bezet, en Noord- Jemen zegt dat het eiland voor honderd percent tot Noord-Jemen behoort, dat er geen aanval is geweest en dat de eiland bewoners niet langer van Zuid-Jemen deel wilden uitmaken. SANTIAGO, (Reuter, AFP en DPA) President Allende van Chili heeft zater dag drie buitenlandse persbureaus DPA, AFP en AP verweten dat ze In het buitenland een „geprefabriceerde en verdraaide sfeer” scheppen door onjuiste weergave van de elf dagen oude expedi- tiestaking. DPA heeft volgens Allende een bericht verspreid over straatgevechten, elf doden en marine-muiterijals bron werd een Argentijns radiostation genoemd. Volgens Allende hebben deze gebeurtenissen nooit plaats gehad. AFP zou een communiqué van het „Zuidchileense bevrijdingsfront” hebben gepubliceerd, hoewel deze organisatie vol gens Allende niet bestaat. De politie werd in het communiqué beschuldigd van moord. Associated Press tenslotte werd gekriti seerd omdat het uit Nederland had be richt dat de Chileense regering tot een overeenkomst met de Amerikaanse koper - maatschappij Kennecott was gekomen in haar geschil over compensatie voor ge naaste mijnen. „Er is helemaal geen over eenkomst met de internationale onderne ming die probeert onze handel met het buitenland te belemmeren”, zei Allende. Hij riep dc correspondenten van deze bureaus op zich aan de ..ethiek van uw beroep” te houden. Allende verklaarde op een persconfe rentie in zijn paleis dat de Chileense arbeiders pogingen van kleine zakenlieden om het land lam te leggen, hadden ver ijdeld. -'"’■'SS

IJmuider Courant | 1972 | | pagina 3