W. Bakker op Toneelvereniging ADVENDO van Westerveld gaat jubileum vieren Ricciotti-ensemble gaf Heemskerk een ongevraagd cadeau I Blijspel van Noel Coward in Stadsschouwburg De Mei tevreden over feestweek voor de jeugd Zes auto’s op elkaar jnJrukwekkend afscheid in de Velsertunnel i dubbel verkeer in Velsertunnel MUZIEK OP (ZATERDAGSE) PLEINEN Inbrekers bezochten Vogelvrienden op gevaarlijk verboden terrein Dronken sport visser gewond na vechten Doorgereden na aanrijding Weer aanrijding bij „De Noordersluis „IK ZIE, IK ZIE, WAT JIJ NIET ZIET” 4 HOOGTEPUNTEN HISTORIE INDRUK MAANDAG 23 OKTOBER 1972 IJMUIDER COURANT (Van een onzer redacteuren) VELSEN Het deze maand vijfendertig jaar bestaande „ADVENDO” uit Velsen behoort tot de weinige toneelverenigingen, waarvan het be stuur over een vrijwel geheel compleet archief kan beschikken. Dit bevat, behalve oude programma’s en recensies, onder meer ook alle notulen van de oprichtingsdatum af, geschriften dus van ijverige secretarissen en secre taressen die nauwkeurig hebben opgetekend, wat er door de jaren heen allemaal op de ledenvergaderingen werd behandeld. Thans vormen deze verslagen dikwijls interessante en soms zelfs vermakelijke lectuur, omdat het vele lief en leed van een toneelvereniging in de notulen zo omstandig werd vastgelegd. Want zoals het een rechtgeaard gezelschap van amateur toneelspelers betaamt, zijn „ADVENDO” de gebruikelijke stormen even min bespaard gebleven. Zo wordt in deze boeken herinnerd aan de traditio nele ruzies om een hoofdrol en ernstige meningsverschillen in het bestuur, waarbij een verbolgen functionaris eens woedend alle bescheiden bij het woonhuis van zijn opponent naar binnen slingerde. Genoteerd werd ook de laconieke reactie van het bestuur op enige vernietigende recensies in de plaatselijke bladen: „In ieder geval heeft deze voorstelling ons een aantal (Van een onzer verslaggevers) HEEMSKERK Nog maar nauwelijks bekomen van het traditionele uitslaapritueel zagen de bewoners van het regionale woonwagencentrum in Heemskerk zaterdagmorgen omstreeks tien uur dertig jongens en meis jes naar het middenterrein van het centrum schuifelen. Het Ricciotti- ensemble verzorgde daar, temidden van woonwagens en kletsnatte wei landen, een concert in de openlucht. Houtblazers, strijkers en bassisten brachten een uurtje klassieke muziek in het centrum, waar de culturele praktijken van de „buitenwereld” nauwelijks doordringen. Maar de sectie cultuur van de Heemskerkse Gemeenschapsraad wilde die ban eens gaan doorbreken en nodigde het Ricciotti-ensemble uit voor een eendaagse tour nee door Heemskerk, te beginnen ’s morgens vroeg in het woonwagenkamp. nieuwe donateurs bezorgd en dit is toch altijd het belangrijkst”. «U. Ai:'5' If! - a sp ,".x -k: (Van een onzer verslaggevers) (Van een onzer verslaggevers) (Van een onzer verslaggevers) JAN VAN DAM (Van een onzer verslaggevers) vrouw S. Broekman- Hunsche, die met deze voorstelling wenst te demonstreren dat de spelers van dit ensemble ook het minder eenvoudige genre beheersen. Een van de bassisten had het wat moeilijk met de stemschroeven van zijn instrument, die door kleine meis jes en jongens werden losgeschroefd. Na wat stemoefeningen vervolgde hij zijn deelname aan het concert in de openlucht. (Van een onzer verslaggevers) rokers een sigaretje op of laaft men zich met limonade. Zaken als pluche-stoelen, uitgaanspak, gepoetste schoenen en meer van dit alles vindt het ensemble niet nodig. Zelf treedt men op in moderne, eigentijdse kleding. 8 De Vrijheid. In zaal idam heeft de schietvereniging De Vrijheid weer de we kelijkse schietwedstrijden gehouden, de uitslagen waren: A. Robben 97 punten, H. Wouda 96 punten, H. J. Koper, R. Lig- thart, J. vann Vlaanderen met 95 punten, D. van Blanken, Jb. Castricum, T. Lute, D. v. d. Meet, A. v. d. Meet met 94 punten. In het gemêleerde gezelschap belang stellenden in het woonwagencentrum was er een die wel actief aan de voor stelling wilde meedoen. Als geregelde en professionele bezoeker van deze voorstellingen heb ik de indruk overgehouden dat het bestuur bij de sa menstelling v»n het repertoire zich in de eerst plaats voortdurend laat leiden door de smaak van het publiek. En dit bestaat kennelijk uit bezoekers die „Advendo” voornamelijk beschouwen als een vereni ging van vrienden en kennissen, waar van tijd tot tijd een avond vol amusement en spanning valt te beleven. Vandaar dat zij op enkele uitzonderingen na vrijwel nimmer met het werk van prominente auteurs worden geconfronteerd, doch met stukken van schrijvers die een eenvoudi ger genre prefereren. Titels als „Drie is teveel”, „Stoepkind”, „Moppie”, „Vriendinnetje”, „Tante Jutta” en „Hoogheid, uw kameel staat voor!”, vormen voor deze stelling een duidelijke aanwijzing, hoewel de eerlijkheid gebiedt ook de opvoeringen te vermelden van „De dorpsdokter”, „Bekentenis” en „De wre kende god”. In ieder geval heeft het bestuur met een dergelijk repertoire „Ad vendo” gedurende vijfendertig jaar geheel kunnen handhaven. Tot de hoogtepunten uit het bestaan van „Advendo” behoren o ngetwijfeld de geslaagde viering van het vijfentwintigja rig bestaan in 1962. waarbij de jubileren de vereniging de penningen van de Velser Gemeenschap en de „N.A.T.U.” mocht ontvangen; het aanvaarden van het be schermheerschap door F.C.H. Baron Van Tuyll van Serooskerken en de verschillen de voorstellingen, welke door „Advendo” ten bate van charitatieve organisaties werden gegeven. En het zou stellig on rechtvaardig zijn bij dit alles de naam F.A.J. Hunsche onvermeld te laten, want deze „oude rot” heeft het ensemble als regisseur vele jaren onder zijn enthousias te hoede gehad. Het feit dat „Advendo” nu reeds vijfen dertig jaar lang over voldoende levensvat baarheid beschikt om zich als zelfstandige toneelvereniging te kunnen handhaven, zal vrijdag 3 november in de Velsense Stadsschouwburg worden gevierd met een speciale opvoering van Noel Cowards be kende blijspel „Ik zie, ik zie, wat jij niet ziet” („Blythe spirit”). Regisseuse is me- rieuze rentree op 11 en 12 oktober 1945 in het Patronaatsgebouw ten gevolge gehad, waar met de klucht „Welkom binnen” het blijde weerzien met de trouw gebleven donateurs werd gevierd. Tevens waren deze voorstellingen het begin van de ge bruikelijke reeks successen en tegenslagen, waarmee elke toneelvereniging nu een maal wordt geconfronteerd. In ieder geval resulteerde dit alles bij „Advendo” in het huidige jubileum. VELSEN. Zes auto’s waren vrijdaga vond omstreeks kwart voor negen betrok ken bij een kettingbotsing in de Velser tunnel. Toen de file auto’s tot stilstand kwam, reageerde een autobestuurder te laat. Hij botste op zijn voorganger, waar door vier auto’s tegen elkaar schoven. Eén der voorste auto’s raakte uit de rij en botste tegen een tegemoet komende auto. Het verkeer werd op dat moment van beide richtingen door de westbuis geleid. Door de aanrijdingen ontstond naast vertraging alleen grote materiële schade. VELSEN. Een lange rij van familie leden, collega’s, vrienden en bekenden heeft zaterdagmorgen op Westerveld het stoffelijk overschot van de heer W. Bak ker, In leven lid van de Raad van Bestuur van Hoogovens BV, naar diens laatste rustplaats begeleid. DRIEHUIS. Ter hoogte van de Drie- huizerkerkweg werd zondagavond door een 36-jarige automobilist uit Haarlem tegen een verkeerszuiltje aangereden. De man was na de aanrijding doorgereden, doch een surveillanceauto van de politie trof hem later aan in de Nicolaas Beets- laan in Driehuis, waar hij bezig was een wiel van zijn auto te verwisselen. De man werd naar het hoofdbureau gebracht en kreeg een proces verbaal wegens doorrij den na aanrijding. Hij had alcoholhouden de drank gebruikt. De bewoners van het woonwagenkamp keken wat onwennig tegen de dertig muzi kanten aan. Het concert van het ensemble zou in de recreatiezaal gehouden worden, maar al wie er kwam: geen belangstellen den. De blazers, violisten en bassisten pakten toen maar hun instrumenten op, stopten onder de andere arm wat muziekstan daards en wandelden naar het middenter rein van het centrum, waar de hele boel werd uitgestald. Pas daarna openden zich de deuren van de woonwagens en kon sectie-lid van de Gemeenschapsraad, Ben Hogendijk. aan zijn surveillanceronde be ginnen, want kleine kinderen graaiden naar alles wat los en vast zat. Een bassist van het ensemble vroeg zich na verloop van tijd af wat er met zijn instrument aan de hand was: een klein meisje had de stemschroeven van het grote instrument losgedraaid.Maar, ala, dat alles hoort er nu eenmaal bij als je muziek op straat wilt brengen. praktisch uitvoerbare adviezen wist te ko kelijk dienen” en eerst nu zo besloot kelijk dienen” en eerst nu” zo besloot de heer Schoenmaker het officiële gedeel te van zijn toespraak „beseffen wij wat de gro'e waarde van zijn leven is ge weest.” Nadat ds. R. van ’t Lindenhout kort had gesproken dankte mevrouw C. A. van der Hoek-Bakker de aanwezigen voor de be toonde belangstelling en medeleven. De leden van de toneelvereniging „Advendo” tijdens een repetitie voor de jubileumvoorstelling op vrijdag 3 november in de Velsense Stads schouwburg. Staande van rechts naar links: Ineke Pronk, Lub Bakker, Jaap Hoogland, Tini Hagedoorn en de regisseuse, mevrouw Sonja Broek- man-Hunsche. Zittend Rie Broek, An neke Kools en Thea Masereeuw. Gelukkig bleef de regen nog even in het zwerk hangen, maar eenmaal terug in Heemskerk, waar drie concerten werden verzorgd, barstte het goed los. Een twaalf meter lange wagen vervoerde de leden van het ensemble, dat volgend jaar subsi die van het r(jk ontvangt, naar het burgt- meester Nielenplein, Europaplein. het Bachplein en het bejaardentehuis St. Ag nes. om daar de muziek van Bach. Ricci- otti, Gabrieli, The Beatles, Mozart en Sulyok, als een ongevraagd cadeautje bij de toevallig passerende luisteraar te bren gen. U wist het al uit vorige publicaties: het Ricciotti-ensemble wil de muziek uit de traditonele concertpraktjk brengen en gaat daartoe de boer op: naar bejaarden tehuizen, bars, cafés, goudgele stranden, pleinen en straten, waar dan ook In Nederland: kortom, de jongens en meisjes, (muziekstudenten) verzorgen concerten op plaatsen waar dat niet gebruikelijk Is. Zij verwachten geen applaus of beleefdheids- praatjes in de pauze van het concert. Als een violist aan een solo begint steken de (Van een onzer verslaggevers) VELSEN. In café restaurant Noord ersluis is ingebroken in de nacht van donderdag op vrijdag. Er werd een raam uit het kozijn gelicht, waardoor men naar binnen kon klimmen. De buit bestond uit een groot aantal pakjes sigaretten, twintig flessen drank, enig wisselgeld en een ste reo cassetterecorder. De waarde van de vermiste goederen bedraagt ongeveer twaalfhonderd gulden. De politie heeft de pier verder ont ruimd, doch de beide mannen aan de kop, die door de bemanning van de reddings boot werden aangeroepen, gaver, te ken nen dat zij op de pier vilden blijven wachten tot het laag water zou worden. Om zes uur ’s avonds zag de politie de twee mannen naderen op één fiets. Zij vertelden laconiek dat zij vanaf ’s mor gens elf uur op de pier waren geweest om de vogeltrek te bestuderen. Ze hadden de reddingsboten wel gezien en gehoord, doch meenden dat zij niet verplicht wa ren met de boot naar de kust terug te varen. De politie heeft een hartig woordje met de beide mannen gesproken. Het waren een 24-jarige inwoner van Aalsmeer en een 20-jarige Amsterdammer. Zij werden overgebracht naar het hoofdbureau en kregen een proces verbaal. Het laatste gedeelte van de zuidpier is verboden toe gang. IJMUIDEN. Een Duitser die gedu rende het weekeinde een dagje wilde sportvissen, keek in een IJmuidens café te diep in het glaasje en werd bij een vechtpartij gewond. Hij werd overge- bracht naar het Zeeweg Ziekenhuis en na behandeling mocht de man zijn roes ko men uitslapen op het hoofdbureau van politie. In de aula van het crematorium, waar de plechtigheid op verzoek van de nabe staanden, geheel in de geest van de over ledene, kort en sober werd gehouden is uit naam van Hoogovens het woord ge voerd door ir. W. H. Schoenmaker lid van de Raad van Bestuur en de heer W. H. Bunte als representant van de Onderne mingsraad. De heer Bunte benadrukte het grote vertrouwen dat de heer WBakker van de werknemers genoot. „Hij had een ongelo felijk brede belangstelling en grote visie op de maatschappij en een even grote belangstelling voor de mens in die maat schappij. Hij overdacht en doordacht de zaken steeds serieus alvorens de moeilijk heden, welke hij nimmer uit de weg ging, tegemoet te treden. Daarom, was het, dat de Ondernemingsraad vorige week zeer verheugd was met het voorstel van de Raad van Bestuur om de heer Bakker tot commissaris te benoemen. Dit heeft niet zo mogen zijn”. Uit naam van allen, die op enigerlei wijze en irr enigerlei verband in binnen- en buitenland met de heer W. Bakker hebben samengewerkt sprak ir. W. H. Schoenmaker, die in een treffende karak terschets van de overledene afscheid nam. „Het was moeilijk” aldus de heer Schoenmaker „om na een poos met de heer Bakker te hebben samengewerkt, niet de vriend te worden van deze grote, zo op het oog vaak stugge Noorderling, die steeds bezig was anderen te helpen waar en wanneer dat maar mogelijk was. In de oorlog heeft hij menigmaal zijn leven geriskeerd omdat hij nooit de moei lijkheden uit de weg ging. Hij was een begenadigd leermeester met een opmerke lijk grote visie. Op tal van gebieden had hij een glasheldere kijk op de toekomst, hetgeen hij combineerde met een prakti sche aanpak, waardoor hij steeds tot Deza conclusie is nu waarschijnlijk de reden, waarom „Advendo” de vooral de laatste jaren zo moeilijk geworden strijd om hei bestaan heeft kunnen volhouden. De meeste toneelverenigingen uit de IJ- mond moesten immers reeds tot opheffing besluitea, terwijl andere zich nog slechts door een fusie konden handhaven. „Ad vendo” echter kan nog altijd rekenen op de financiële steun van bijna vijfhonderd donateurs, die de spelers in staat stellen per seizoen van drie stukken telkens twee opvoeringen te geven. VELSEN-NOORD. De staf van buurtcentrum „De Mei”, met actieve me dewerking van een tiental jonge mensen, kan terug zien op een geslaagde week: liefst 670 kinderen bezochten namelijk het buurtcentrum aan de Geelvinckstraat. De slotdag, die in het teken stond van sport en spel-onderdelen, was een passende af sluiting van deze herfstaktiviteiten die dit keer gekenmerkt werden door een veel heid aan kreatieve elementen. Mede In het kader van de „Kinderboekenweek 1972” ontstonden programmapunten als: leeswedstrijd. toneelspelletjes uit kinder boeken enz. In de ochtenduren van deze slotdag waren dan ook de kinderen van 7- 12 jaar welkom op de ruime zolder van het centrum. Werd er begonnen met een aantal „kringspelen”, het slot bracht een aantal ware acteurs naar voren, ’s Mid- dgs werd ruim baan gemaakt voor het „sportieve” gedeelte: de grote zaal was uitsluitend bestemd voor de kleuters, ter wijl de schoolgaande jeugd verdeeld werd over twee groepen die in de kleine zaal en de ruime hall hun onderdak vonden. De middag die verliep in een fijne sfeer, bracht een onverwacht groot aantal kin deren binnen het buurthuis. Dat de kinde ren de aktiviteiten ook prettig vonden bleek wel uit het grote enthousiasme van de deelnemers. Het algehele aantal bezoe kers was eveneens verrassend: vooral door het feit dat de diverse kinderslubs en de peuter/kleuterspeelzaal normaal doorgang vonden. De ervaringen die dit keer werden opgedaan bieden goede per spectieven voor een volgend vakantiepro- gramma: daarover zal nog gesproken worden op een latere datum als de staf en de medewerkers nog eens terugblikken over hetgeen zich in deze afgelopen perio de in buurtcentrum „De Mei” heeft „afge speeld”. (Vair een onzer verslaggevers) IJMUIDEN. Reddingsboten en kust wacht voeren zondagmiddag omstreeks half drie uit nadat van verschillende zij den melding was gemaakt dat zich op de kop var. de zuidpier een aantal mensen bevond. Zij zouden door het hoog over slaande water niet meer van de pier af kunnen VELSEN. In de nacht van vrijdag op zaterdag vond in de Velsertunnel om streeks half drie een aanrijding plaats waarbij twee personenauto’s betrokken waren. Een 32-jarige Spanjaard uit IJ- muiden moest plotseling afremmen, waar door een 20-jarige automobilist uit Ursem aan de achterzijde tegen hem op botste. De man uit Ursem en een 21-jarige passa gier werden aan het gezicht gewond. Zij zijn voor onderzoek naar het Zeeweg Ziekenhuis overgebracht. Op het moment van de aanrijding werd het verkeer van beide richtingen door de westelijke tunnelbuis geleid. In feite is de thans jubilerende toneel vereniging ontstaan uit de organisatie „Ons Belang”, waar jaarlijks een Sint Nicolaasfeest voor kinderen werd voorbe reid. De door een toneelclub je verzorgde feestavonden moesten de kas dan telkens de benodigde financiën verschaffen. In oktober 1937 ontstond er echter een con flict tussen deze spelers en het bestuur van „Ons Belang”, zodat werd besloten de artistieke werkzaamheden met een geheel zelfstandige vereniging voort te zetten. Tijdens de oprichtingsvergadering werd voor hét nieuwe toneelgezelschap de zin rijke naam „Alleen de Vriendschap en Nederigheid Doen Overwinnen” bedacht, afgekort tot „Advendo”. De nieuwe vereniging debuteerde 5 fe bruari 1938 in d e toneelzaal van „Het Wapen van Velsen” aan de Stationsweg, een gebouw dat op last van de bezetters tijdens de oorlogsjaren eveneens moest worden afgebroken. Onder regie van Henk Bierman werd een opvoering van de klucht „Amor en bananen” het eerste wapenfeit van „Advendo” en het succes daarvan was groot genoeg om aan een gevestigd bestaan te gaan denken. Helaas ir deze voldoening slechts van betrekkelijk korte duur geweest, omdat bestuur en spelers in 1941 weigerden zich bij de beruchte en door de Duitse bezet ters gekoesterde „Kulturkammer” aan te sluiten. Zij gaven er de voorkeur aan de kasgelden op de bank te zetten en hun activiteiten te staken, in afwachting van betere tijden. Dit besluit heeft uiteindelijk een glo- - X j 2^*.. W 'As&V»’*'' i Mwk g

IJmuider Courant | 1972 | | pagina 5