Chileens koper gelost WERKGEVERS SLUITEN EIGEN AKKOORD MET Belastingen VAKCENTRALES Beverwijk omhoog Bombrieven in bagage van diplomaat op Schiphol Christelijke eenheid wankelt wedbwf ■ff r Sociaal contract wellicht van de baan Zaak met een luchtje Vliegende Deen gesignaleerd Justitie laat man na verhoor doorreizen Loos bomalarm Staatslening in Utrecht A. J. DEVIES ZN. AR ligt dwars I ingetrokken i BON *£0 1^3 Prof. Van Niftrik overleden AGENDA pagina 9 Verder in de krant HET WEER Keukens-Buffetten STROET-VIVO overhemden 1972 JAARGANG NUMMER 299 WOENSDAG 2 5 OKTOBER WAARIN OPGENOMEN DE KENNEMER COURANT EN HET DAGBLAD VOOR IJMUIDEN Het woord is aan.. (Van onze redactie economie) ADVERTENTIE 9.- en 9.- d- se in lat bal gd. VIVO VOORDEEL ige t yi ag. 2 3 3 9 13 13 15 16 16 17, 18, 19 Plaatselijk mist Verschijnt dagelijks, beh. zon- en feestdagen. Abonnement, bij vooruitbetaling, ƒ8,70 per maand, per kwartaal 25,20 (per post 28, Abonnement per jaar 100,Losse nummers 40 cent. Postgiro 129288. Postbus 18. Diplomatiek paspoort „Reis vervolgd” 62e IJmuider Courant Seneca: (Van een onzer verslaggevers) h r (Zie verder pagina 5) voor het tweede kind; van i de rechts Links Ook zaterdag en zondag geopend. 300 m2 showruimte Turfmarkt 6-8, H’lem, tel. 313645 tot KNMI het I café-bar café-bar w.pauw kerkplein 16 bloemendaal tel (023)262162 trVVVVVkrilVVVVVVVVVWWVVVVVVlA/VVVVVVVVVVVUVVVV' L. Nieuwstraat 9 Pegasusstraat 56 2 rijdende wnkels Hoofdredactie: Jos. L. Lodewijks E. Koning leerrapporten Binnen- en buitenland 2, A chtergrond Plaatselijk nieuws 4, 5, 7, Radio en tv Strips T oerisme Economie Beurs Sport Deze krant bestaat uit twintig pagina’s Het noodlot wacht op u op de plek die u uitkiest om uw nood lot te ontlopen. DEN HAAG. „Maandagmiddag laat heeft de douane op Schiphol bij bagage- controle twee koffers met springstof en vuurwapens aangetroffen. In de ene kof fer werden gevonden een grote hoeveel heid trotyl ontstekingsinrichtingen, enige handgranaten en een aantal niet geadres seerde bombrieven.” Directie: Mr. H. C. van der Mije, H. P. Stuurman H. van Looij, onderdirecteur jek VWWWWWWWWVWWWWV^VW^MWWWWWWWW MVWWWWVWVWVWVWWMra^^^MWWWWWVWt Bij de nieuwe onrust in het confessio nele kamp gaat het om het gemeenschap pelijk verkiezingsprogramma. De A.R.P. wil niet verder gaan dan het overeenko men van een paar hoofdpunten voor een AMSTERDAM. De bekende protes tantse theoloog prof. dr. S. C. van Niftrik is in de afgelopen nacht plotseling overle den. Gisteren op zijn 68ste verjaardag werd hij in de morgen opgenomen in een ziekenhuis in Amsterdam met een hart aanval, die zich aanvankelijk licht liet aanzien. Zijn toestand verslechterde ech ter en kort na middernacht overleed hij. Prof. Van Niftrik was theologisch hoog leraar aan de universtieit van Amsterdam in de dogmatiek, de vaderlandse kerkge schiedenis en de zending. Ook was hij kerkelijk hoogleraar vanwege de Her vormde kerk. Dit heeft het ministerie van Justitie gis teravond meegedeeld. was echter pas vorig jaar aan de statuten toegevoegd. taat van het onderzoek, besloten af te zien van strafrechtelijke vervolging. in open enveloppe zonder postzegel’ opsturen naar: IJmuider Courant Antwoordnummer 416- Haarlem het bedrijven de ondeme- DEN HAAG. Minister Nelissen Zie de speciale VIVO-aanbiedingen elders in dit blad (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG. Opnieuw lijkt de een heid tussen de drie christelijke partijen K.V.P, A.R.P. en C.H.U. bijzonder wankel te zijn. Opnieuw dreigen moeilijkheden rond de onwillige houding van de A.R.P. en opnieuw eisen een aantal K.V.P.’ers en C.H.U.’ers van hun besturen dat de chris- ten-democratische samenwerking desnoods zonder de A.R.P. met de grootste spoed wordt voortgezet. V. LR free time sportswear grote houtstraat 124 haarlem Deskundigen verwachten dat nu de weg is vrijgemaakt voor een verhoging van het disconto. „De hele internationale ont wikkeling van de rente maakt een verho ging van het Nederlandse bankdisconto meer dan waarschijnlijk”, aldus een insi der. Om kwart voor twee waarschuwde een vrouw dat ze in een niet afgesloten vak van de bagagekluis op het eerste perron een pakje had zien liggen dat een tikkend geluid maakte. Uit voorzorg werd de kluis omgeven door strobalen. Om drie uur constateerde de mijnopruimingsdienst dat er met het pakje niets aan de hand was. UTRECHT De drie vakcentrales (NVV, NKV en CNV) en ook de twee werkgeversverbonden (VNO en NCW) gaan niet akkoord met de voorstellen die de kabinetsdelegatie onder leiding van minister Boersma (Sociale Zaken) gistermiddag aan de Stichting van de Arbeid voor de af sluiting van een sociaal contract heeft gedaan. Werknemers en werkgevers zullen nu een eigen overeenkomst af sluiten, zonder dat de regering ver der nog partij is. KLEINMATERIALEN Ged. Oude Gracht 11 [(Postkantoor, teL 311140 Het voorstel staat in de toelichting op de begroting 1973, die 19, 20 en 21 decem ber wordt behandeld. B. en W. wijzen in de toelichting op de noodzaak tot bezin ning op gemeentelijke taken. De gemeente zal bijna een halve ton minder uit het gemeentefonds krijgen we gens een geraamde daling van het inwo nertal tot 39.900. van de positie van Hij is van oordeel dat ook na grondig onderzoek niet is komen vast te staan dat de betrokkene met de inhoud van de meegegeven koffer bekend was, zodat een strafvervolging geen zin heeft. De man heeft inmiddels, na afstand gedaan te hebben van de gevonden goederen, zijn reis naar Zuid-Amerika vervolgd. Het ministerie van Justitie verklaarde dat het geen verdere inlichtingen zal ge ven. Havenarbeiders in Le Havre lossen de 1.250 ton Chileense koper, bestemd voor twee Franse maatschappijen uit het Duitse vrachtschip „Birte Oldendorff”. De partij koper was de inzet voor juridisch touwtrekken in Frankrijk en Nederland. 4 A.R.-voorzitter Veerman heeft inmid dels tegengesproken dat de Anti-Revoluti- onairen proberen de christen-democrati- sche samenwerking af te houden. Volgens Veerman wil de partijraad van de A.R.P. geen uiitgebreid gemeenschappelijk pro gramma accepteren, omdat de A.R.-leden zich er niet meer over kunnen uitspreken. Tijdens het wekelijks overleg van de drie christelijke partijen zullen de leiders van K.V.P. en C.H.U. volgende week dinsdag een sterk beroep doen op de A.R.P. om alsnog mee te werken. Ook A.R.P.-lijst- trekker Biesheuvel zal bij dat voorzitters- overleg aanwezig zijn. De veronderstelling kan gelden dat de koffers, die de douane passeerden, een bestemming in Nederland hadden. De jus titie heeft zich dan willens en weens de kans laten ontgaan, via de gearresteerde iets meer te weten te komen van de in Nederland aanwezige kernen die met bombrieven en bommen politiek bedrij ven. Als de justitie zou zeggen dat zij in dit geval omwille van de diplomatieke vrede en daartoe geïnstrueerd door Buitenlandse Zaken niet de normale weg heeft mogen volgen, dan zou men daar nog vrede mee kunnen hebben. Maar de nu gebruikte argumenten en verklarin gen zijn uitstekend geschikt om als voor wendsels te worden beschouwd. (Van onze medewerker in Utrecht) UTRECHT. Ruim één uur is gisteren een deel van het Utrechtse station afgezet geweest wegens een loos bomalarm. Enke le treinen werden uit voorzorg over ande re sporen geleid. Er deden zich geen vertragingen voor. van Financiën heeft vandaag de staatslening van 6,75 percent ingetrokken. Dit op grond van de recente ontwikkeling op de kapitaalmarkt. In beurskringen toonde men zich niet erg verrast over het intrek ken van de afromingslening. Minister Boersma heeft in het overleg gisteren namens het Kabinet de volgende concessies gedaan: geen verhoging van het lager BTW- tarief van 4 naar 5 percent; het laten vallen van het eigen risico in de ziekenfondsverzekering; het bevriezen van de kinderbijslag BEVERWIJK. B. en W. van Bever wijk stellen de raad voor, een aantal plaatselijke belastingen en tarieven te verhogen, waardoor de opbrengst 283.000 hoger zal worden. Het gaat om de riool- belasting, het reinigingsrecht, de personele belasting, de begrafenisrechten, de tarie ven van strandhuisjes, de huur van sport terreinen en de leges. ABERDEEN (Reuter). De gestolen Deense treiler Nordkap, die met een dron ken kok als enig bemanningslid, zondag avond uit Aberdeen vertrok, is gisteren in volle zee door een helikopter gesignaleerd. „Matig u” minister Boersma, J. Lanser. Verwachting van donderdagavond het volledig invoeren van twee dagen per week cursussen voor de werkende jongeren. Het laten vallen van deze regerings- plannen was voor de vakcentrales en de werkgeversorganisaties niet voldoende. Zij besloten daarom een eigen principe-ak- koord verder uit te werken en ze hebben deze overeenkomst vanmiddag openbaar gemaakt. Uitgave Grafische Bedrijven Damiate N.V. Kantoor: Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden. Telefoon administratie 15437 en 16450. Redactie tel. 15389, na kantoortijd tel. 10709. Klachten bezorging 18.30 tot 19 uur tel. 10519 van stropdas-vragers tot bonte jersey’s: 25.-/ 85.- In de andere koffer zaten enkele pisto len met patronen. De koffers bleken te behoren bij een reiziger op doorreis van Damascus naar Zuid-Amerika. Deze man, 33 jaar oud en geboren in Jordanië, was in het bezit van een Algerijns diplomatiek paspoort en zou volgens zijn zeggen ver bonden zijn aan een ambassade in Zuid- Amerika. Bij het verhoor heeft hij verklaard niet bekend te zijn met de inhoud van de koffer met springstof en handgranaten. Deze koffer had hij te Damascus ontvan gen. Hij meende dat er documenten in waren, bestemd voor „iemand bij een Algerijnse ambassade in Zuid-Amerika.” „De pistolen met amunitie had hij aan geschaft voor collega’s-diplomaten. De of ficier van Justitie te Haarlem heeft, na kennis te hebben genomen van het resul- Overwegend droog weer met opklaringen. In de nacht en ochtend plaatselijk mist. Mi nimumtemperaturen van 8 tot 2 graden, maxima morgen on geveer 14 graden. Zwakke tot matige wind uit zuid tot zuid west Minister Boersma wil komende zaterdag verder praten met de Stichting van de Arbeid. Hij had de resterende dagen van deze week willen gebruiken voor overleg met de Tweede-Kamerfracties, om hen te bewegen akkoord te gaan met de conces sies die hij van het Kabinet had meege kregen. Nu de Werkgevers- en werkne mersorganisaties verder willen, zal het voor hem een zware dobber worden nog meer concessies van zijn collega’s en de Kamerfracties los te krijgen. In het akkoord tussen werkgevers en vakcentrales komen onder meer de vol gende punten voor: verbetering lonen en andere arbeids voorwaarden in 1973 met 3,5 percent; het in 1975 bereiken van een werk week van 40 uur; het gelijkstellen werk met mingsraad. Het 122 ton metende schip voer op 150 zeemijl ten oosten van Schotland. Volgens een woordvoerder van het ministerie van Defensie in Londen zijn een Brits en een Nederlands marineschip de Tonijn op weg om de Nordkap te onderschep pen. De treiler had zondag voor de ogen de verbijsterde kapitein en overige be manningsleden het ruime sop gekozen na de kade en een schip te hebben geramd. De achterblijvend en had hij nog toegeroe pen, dat hij naar Denemarken terugging. I I I i Bezorg mij 14 dagen gratis IJmuider Courant Naam: Adres: Plaats: Daarna kunt u mij noteren als: maandabonnee f 8.70 kwartaalabonnee f 25.20 •doorhalen wat niet verlangd wordt De vondst van wapens en explosieven in koffers van een luchtreiziger op Schip hol wordt door de Haarlemse justitie, onder wier bereik Schiphol valt, kennelijk met de mantel der diplomatieke liefde bedekt. De schuldige is intussen al uitge knepen, niet door de justitie, maar naar Zuid-Amerika. Er zit een naar luchtje aan deze zaak. In de eerste plaats klopt er weinig van de mededelingen, die van officiële zijde over deze kwestie zijn gedaan. Als de Jordaniër aan wie de koffers behoorden, inderdaad op doorreis was van Damascus naar Zuid- Amerika, dan was er geen douane aan te pas gekomen. Want doorgaande reizigers worden niet gecontroleerd. Dat de man niet wist wat er in zijn ene koffer zat, namelijk trotyl en bombrieven, kan nooit een argument voor de justitie zijn om geen vervolging in te stellen. De justitie heeft opsporings- en onderzoekbevoegdheid, maar kan niet als rechter optreden die „het bewijs niet gele verd vindt.” Verboden wapenbezit en het vervoeren van springstof zijn natuurlijk wetsover tredingen, die tot een rechtszaak moeten leiden, indien tenminste alles gaat zoals het normaal gaan moet. Iedereen die op Schiphol betrapt wordt op het bezit van wapens, verdovende middelen of andere ongeoorloofde zaken, zegt dat hij niet wist dat het spul in zijn koffer zat. Zo gemak kelijk laat de justitie zich in normale gevallen niet om de tuin leiden. Dit is dus een abnormaal geval, abnormaal afgehan deld en door onjuiste informatie abnor maal toegelicht. beleid. De K.V.P. wil echter een volledig uitgewerkt programma, dat het beleid voor de komende vier jaar zou schetsen. Met iets anders dan een uitgebreid pro gramma wil de K.V.P. geen genoegen nemen. Eerder dit jaar weigerde de A.R.P. al in te gaan op een uitdrukkelijke wens van K.V.P. en C.H.U. om bij de verkiezingen van 29 november met één lijst uit te komen. De A.R.P beriep zich daarbij op een regel in haar statuten, waarin wordt geëist dat eerst de leden gehoord worden over een dergelijke stap. Deze bepaling De grootste speciaalzaak voor

IJmuider Courant | 1972 | | pagina 1