Hallo, de wereldoorlog KAMER VOELT WEL VOOR DIENSTTIJD VERKORTING Naam LPR beter maar Fanfare voor Europa Donkere wolken boven kabinet-Eyskens niet meer gebruiken „Geef Max de zak" 1 rrico Defensiebegroting zorgt voor verdeeldheid KVP-protest tegen Haagse Libanon meldt luchtaanval Oeganda wijst van Israel ook West- Afrikanen land uit KJ Hongerige wolf vlak vingerwijzing inzake circuit bij Parijs achtergrond Kardinaal Alfrink terug uit Rome: Pakketbom voor Italiaanse douane bezoek naar Brug in Engeland ingestort; drie mensen gedood Palestijnse guerrillaleider ontdekt Peron voor kort staakt drie dagen Argentinië e 2 WOENSDAG 25 OKTOBER 1972 (Van onze parlementsredactie) 4 99 Ver stuur d uit Belgrado Brussel Binnenskamers L 99 1 ft van avond niet vergeten... Frico eten ^WVWVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVWVWVWVVVVWVVVVVVWWVVWVWVWVVVVVVVVVVVWVVVVVVVVVVVVVVWVVVVWVVVN (Van onze medewerker in Brussel) DEN HAAG. De stemmingen over de defensiebegroting voor 1973 hebben in de Tweede Kamer gisteren aanleiding gegeven tot een opmerke lijke verdeeldheid in tal van fracties. BRUSSEL. Belgische kabinetten vallen naar het schijnt doorgaans zo ongeveer tegelijk met de bladeren. Vorig jaar gebeurde dat, en ook nu weer hebben zich dichte stapels sombere voorspellingen samenge pakt boven het hoofd van eerste minister Gaston Eyskens, wiens rege ring tot nu toe nauwelijks iets heeft kunnen waarmaken van de beloften waarmee zij na de verkiezingen van vorig jaar haar ingewikkelde werk is begonnen. lat de ien an is lie :en ir >r Ongeveer twintig werklieden raakten bedolven, zij konden worden bevrijd. DIT OP zichzelf betekent, dat het parlement wordt ontkracht door be- Brussel is momenteel een agglomera tie van 19 gemeenten. De Franstaligen willen uitbreiding, zogenaamd op eco nomische gronden. De Vlamingen wei geren, omdat het alleen maar een toe nemende verfransing in de hand zou werken, met meer vestiging van Frans taligen in de randgemeenten die thans nog als Vlaams kerngebied te boek staan. pen spitst zich uiteraard toe in het tweetalige Brussel. Maar in de steegjes van de Belgische politiek bloeit dank zij dit soort inge wikkelde bepalingen een soms vreemde koehandel. Want in dit koninkrijk is het nog niet tot de praktijk doorge drongen dat elke politieke beslissing nu eenmaal winnaars kent, maar ook ver liezers en vermisten. Over de moeilijkheden met de Landelij ke Pastorale Raad zei kardinaal Alfrink: „Ik geloof dat wij het beste doen om de naam LPR maar niet meer te gebruiken, want wij moeten ons hoeden voor allerlei misverstanden, waardoor het klimaat en de sfeer van de wederzijdse verhoudingen alleen maar in slechte zin beïnvloed kun nen worden.” ig- in lV- >or n l- le Ie LONDEN (DPA en UPI).Drie mensen zijn gisteren gedood en dertien gewond toen in de omgeving van de Zuidengelse stad Reading een brug in aanbouw over de rivier de Lodding instortte. ige ren rem Is- kt, ia- ra- (Van onze medewerker in Parijs) PARIJS. Al langer dan een half jaar zaait een levensgrote wolf paniek in het departement van de Seine en de Marne, nauwelijks zeventig kilometer van Parijs. Hoe het beest in Frankrijks bewoonde wereld verzeild is geraakt, is een vraag waarop al vele antwoorden zijn gegeven. te ar et •t” en ig en ri de an a- rr- s- en ad e- :h- m, tst. en iry iet si- ran ise iet n- :he ree la- >r- •li- eit iie en 2T- ‘én ng el- ili, de Ite de ?e- :he len ‘n- ele in •d i- te in Ht w ?d jn Wel had hij de congregatie in Rome enige toelichting gegeven over de omstre den catechismus. „Ik heb getracht inzicht te geven in de situatie van deze catechis mus. Ik geloof dat men het helemaal geen catechismus moet noemen, maar veeleer als een cursus moet beschouwen. Daar ontstaan dan alleen maar misverstanden over.” Twee eerbiedwaardige Lords zijn als ceremoniemeester van de pret aange wezen en met een team van getrainde denkertjes in gein ei| ontspanning heb ben zij een programma samengesteld dat onder meer voorziet in een Miss Europa-verkiezing, een soort Europese talentenjacht via de televisie en een voetbalwedstrijd in het Wembley-stadi- on tussen een elftal dat wordt samen gesteld uit topspelers van de drie nieu we lidstaten (Engeland, Denemarken en Ierland) en een selectie van cory feeën van de zes. Het totale program ma omvat meer dan 200 verschillende onderdelen, variërend van opera’s tot musicals, van klassieke concerten tot jazz en pop in grote verscheidenheid. DEN HAAG. Het Tweede-Kamerlid Van Zeil (KVP) meent dat het gemeente bestuur van Zandvoort op „zuivere gron den” moet kunnen beslissen over het al of niet voortbestaan van het circuit. Als er vanuit Den Haag „vingerwijzingen zijn gegeven, waarin de kandidatuur van Zandvoort voor de vestiging van een casi no afhankelijk is gesteld van het voortbe staan van het circuit, dan moet de rege ring het gemeentebestuur laten weten dat die ten onrechte zijn gegeven, aldus het Kamerlid in schriftelijke vragen aan de staatssecretaris van economische zaken. Het meest onverwacht was, dat het KVP-Kamerlid Mommersteeg voor een oppositiemotie van Wieldraayer (PvdA) stemde, waarin voor het ko mende jaar gepleit wordt voor ver korting van de diensttijd van dienst plichtigen tot 12 maanden. En zodoende kon minister Simonet dan ook i n de Belgische Kamer en maandagavond nog voor de socialisti sche partij in Anderlecht verklaren: „De federalistische fracties beogen het einde van de Belgische staat”. Dit lijkt een krasse uitspraak. Doch stelt u een ogenblik een regionaal Vlaanderen voor, waar een meerderheid van res- tensignatuur volgens de socialistische partijvoorzitter Van Eynde dan vrij spel zou krijgen; bedenk dat federalis me naar de overtuiging van vele Wa len juist de belangen van hun taalge bied zou schaden. De heer Van Zeil haakt met zijn vragen in op een publikatie in onze krant van 20 oktober waarin melding werd gemaakt van een bespreking, die een delegatie, bestaande uit de directeur-generaal voor midden- en kleinbedrijf van het departe ment van Economische Zaken en de di recteur van het Nationaal Bureau voor Toerisme op 17 oktober hebben gehad met een vertegenwoordiging van het Zand- voortse gemeentebestuur over „enkele toe ristische facetten”. In dat gesprek zou het Zandvoortse gemeentebestuur zijn aange raden de exploitatie van een circuit nor maal voort te zetten om de kandidatuur voor het casino niet te verspelen. De heer Van Zeil vraagt de staatssecretaris uit te spreken dat dit verband ten onrechte is gelegd. ROME (DPA). Aan de Italiaanse grenzen, op de vliegvelden en in de ha vens moeten de toeristen sinds gisteren geduld oefenen. Voor de knelpunten van het rege ringsbeleid heeft de regering in het parlement een tweederde meerderheid nodig, waarin dan bovendien nog een meerderheid binnen elke taalgroep moet figureren. Dit is, zoals de kaarten nu liggen, uitgesloten. In Eindhoven is Max Tailleur gister middag begonnen met zijn nieuwe actie „Geef Max de zak”. Mensen kunnen bij hem plastic zakken met oude kleding brengen, waarvan de op brengst ten goede zal komen aan aan reuma lijdende bejaarden. In ruil voor hun gave vertelt de Amsterdam se moppentapper aan de gevers zijn nieuwste bak. Op de foto Max Tail leur temidden van de opbrengst van één middag. „Niet voldoende,” zeiden echter de Ka merleden Schaefer (PvdA), Imkamp (D'66) en De Gaay Fortman (PPR). Ook de fracties van CPN en PSP stemden tegen de gehele defensiebegroting. Opvallend feit: de PPR-fractie van twee man stemde voor het eerst sinds het optreden in de Kamer verdeeld. Fractieleider Aarden verschilde van mening met zijn fractiege noot De Gaay Fortman. Voor deze sluis die de politieke ni veauverschillen moet nivelleren, hoopt zich intussen het drijfhout op: de kwestie rond de Voerstreek, bestuurlijk van minuscule proporties maar binnen het raam van de Vlaams-Waalse strijd een onderwerp van de eerste grootte; de herziening van het schoolpact; de verdeling van bevoegdheden tussen cultuurraden en het nationale parle ment; de begrenzing van het gewest Brussel. De Israëlische toestellen waren over Libanon gevlogen voordat zij Meissaloen aanvielen, dat zich op de internationale route tussen Beiroet en Damascus bevindt Gestaakt werd er gisteren in Italië ook in de cementindustrie, in de meel- en deegfabrieken en in de pelterijen. Het pakje was in Belgrado gepost. Er zat een uitgehold boek in, waarin zeer explosief materiaal was verborgen. Bij het openen van het boek zou dit materiaal ontploffen. Een stukje kabel dat uit het pakje stak, had de argwaan van een postbeambte gewekt. De Arabische terreurorganisatie „Zwar te September” beraamt volgens Israëlische persberichten aanslagen op Palestijnse lei ders die voor gematigd doorgaan. Voorts zou zwarte september „spectaculaire aan slagen” op Israëlische vestigingen in Eu ropa en in Israel zelf in de zin hebben. Een van de gematigde Palestijnen die volgens het dagblad Maariv in Tel Aviv voor een aanslag door zwarte september in aanmerking komen, is Sjeik Moham med Ali-Chaberi, een Jordaanse oud-mi- nister en huidige burgemeester van de stad Hebron in het door Israel bezette West-Jordanië. KORTOM, christen-democraten en socialisten vrezen om geheel verschil lende redenen die verdere opdeling, maar de belangen die zij in het kie zersvolk hebben geïnvesteerd, laten een oplossing volgens eenvoudiger formules niet toe. De strijd tussen de taalgroe- „Hallo, de wereldoorlog is voorbij”. Met dergelijke kreten, met oude strijdliederen uit de jaren 1940-1945 en met een Japanse vlag speurt men op het Filippijnse eiland Loebang naar militairen die kennelijk nog niet weten dat hun land inmiddels heeft gecapituleerd. Vorige week ontstond hier in de buurt een vuurgevecht tus sen politieagenten en voormalige Ja panse militairen. Der gewoonte getrouw zijn het ook ditmaal weer de vraagstukken die de samenleving van Vlamingen en Walen opwerpt die aanleiding lijken te wor den tot een aftreden van Eyskens, dat daarna onvermijdelijk door nieuwe verkiezingen moet worden gevolgd. Op deze wijze zakt ook de Belgische buur staat bedenkelijk af in de richting van democratische onbestuurbaarheid, om dat de politieke krachtsverhoudingen nu eenmaal nauwelijks een andere re- geringsopstelling mogelijk maken. Brussel kent zijn ruzies over het regeren in soorten. Sommige spelen zich af tussen politieke partijen, andere binnen politieke partijen, en weer an dere langs Vlaams-Waalse scheidslijnen die dwars door de partijen heen lopen. Anders dan in Nederland, zijn het in België niet in de allereerste plaats de economische feiten die over het voort bestaan van de regering-Eyskens be slissen. Weliswaar maakt men zich ook hier zorgen over de toenemende inflatie en over de werkloosheid, maar de con junctuur heeft zich in he t algemeen onder de straffe aandacht van de soci- olistische minister van Economische Zaken Henri Simonet gunstig ontwik keld. Misschien is hij uit een dierentuin of een rondtrekkend circus gevlucht. Moge lijk heeft hij op zijn eentje ook wel de lange tocht gemaakt vanuit Polen of de Pyreneeën, waar wolven nog in het wild leven. Het „uit de boot vallen” van eenling Mommersteeg moet vooral voor zijn frac tiegenoot Van Eisen nogal pijnlijk zijn geweest. Hij immers had een veel gema tigder motie over deze zaak ingediend die na verwerping van de motie-Weldraai- jer (naast Mommersteeg stemde alleen de linkse oppositie voor) met overweldigende meerderheid en steun van de linkse oppo sitie werd aangenomen. Alleen de CPN stemde tegen. In de motie-Van Eisen wordt op spoed aange drongen met betrekking tot rapportering over de mogelijkheid tot diensttijdverkor- ting tot 12 14 maanden. De vraag: „Wel of geen vrijwilligersle ger” hield de Tweede Kamer zeer sterk verdeeld. Een motie waarin onderzoek naar de mogelijkheid tot een uit diverse groepen vrijwilligers bestaand leger werd gevraagd werd door een meerderheid van de Kamer afgewezen. Deze motie-Keu- ning (DS’70) kreeg de steun van de frac ties van WD (op mr. Koning na), D’66 (op Wilbers na), ARP, CHU, NMP en De Jong. Zoals te verwachten was werden alle oppositiemoties en amendementen (voor namelijk met sterke bezuinigingsvoorstel len) verworpen. Een motie van De Jong (over alsnog opname van registratiegege vens van verzetsmilitairen) kreeg slechts de steun van de indiener en de tweemans- fractie van de PSP. De linkse oppositie was ook al aange stoken door het verdeeldheidsvirus dat gisteren in de Kamerzaal rondwaarde. Te- Zijn jachttableau mag nu al ruim schoots worden gezien, want de wolf moet in dat goede halve jaar al negentig scha pen en lammeren, twee rammen, twee kalveren en talloze kippen, eenden, fazan ten, patrijzen, konijnen en hazen hebben buitgemaakt. De politieagenten en de jachtopzichters hebben van alles beproefd om het roof dier te verschalken. Niets heeft geholpen. De lekkerste hapjes wild waarin vergif is verwerkt, laat hij onaangeroerd, zoals hij ook iedere keer weer behendig alle vallen weet te ontlopen. En klopjachten hebben evenmin iets uitgehaald. Om zijn eetlust wat in te tomen, sluiten alle boeren in de buurt hun vee nu iedere nacht op. Maar nu is des wolf ook al niet bang meer om zijn slag op klaarlichte dag te slaan. Officieel was de aartsbisschop naar Ro me gegaan voor de jaarlijkse bijeenkomst van de congregatie voor de evangelisatie onder de volkeren, waarvan hij lid is. Maar daarnaast had hij „een heel bijzon der prettig en welwillend onderhoud” gevoerd met de paus, dat ongeveer drie kwartier duurde. Bij dat onderhoud was de alternatieve pastorale raad „als men die uitdrukking al wil gebruiken” niet ter sprake gekomen. Evenmin was explicet de omstreken ex perimentele catechismus aan de orde ge komen, die in de bisdommen Breda en Den Bosch op middelbare rooms-katholie- ke scholen wordt gebruikt. Op de vraag wat hij dan wel met de paus had bespro ken, bleef de kardinaal het antwoord schuldig. „Is het u helemaal onmogelijk om iets te zeggen op welke wijze u met de paus gesproken hebt over de situatie van de kerk in Nederland?” „Het is nu eenmaal een zeer persoonlijk onderhoud geweest,” aldus de kardinaal, „dat men moeilijk in de publiciteit kan brengen.” Deze strijd speelt zich af tot in zulke eenvoudige dingen als het inkopen bij een supermarkt: Vlamingen worden soms gedwongen t e gaan naar een nederzetting van een Frans concern in een Vlaamse gemeente - zij willen dan ook in het Nederlands worden bediend, zij wensen Nederlandse recla mes te zien. „Om dat te bereiken”, aldus een Vlaamse collega, „moeten we er tenminste één maal in de week praktisch met de wapens in de hand naar toe”. gen die artikelen waarin de „balans van afschrikking” wordt uiteengezet door de regering, stemden op principiële gronden twee PvdA’ers: Franssen en Van Ooijen. Tot het en bloc tegen de defensiebegro- ling stemmen kwam het dit keer niet. Vooral ook omdat de linkse drie (PvdA, D’66 en PPR) wel en bloc tegen de financieringsartikelen van de begroting hadden gestemd. „Dat is voldoende,” vond Stemerdink (PvdA). Zij vertelden dat ze drie maanden in •en kamp opgesloten hadden gezeten. Hun mannen waren al eerder uitgewezen, na dat ze een maand in een ander kamp hadden doorgebracht. Ze hadden niets mee mogen nemen. Een reden voor de maatregel was niet opgegeven. Wat de regering-Eyskens dwingt tot vergaande machteloosheid, is het ont breken van een betrouwbare kamer meerderheid, aangezien de regerings partijen nu eenmaal directer afhanke lijk zijn van de beloften waarmee zij vorig jaar de steun van het kiezersvolk hebben verworven, dan de regering, die in haar regeerprogramma niet veel overliet van de verdere federalisering van het land die het stembusvolk ken nelijk wenste. Voeg daarbij dan dat al zeer spoedig binnen die regering opnieuw het mate loze wantrouwen tot ontwikkeling kwam tussen de christen-democrati- sche C.V.P. en de socialisten dat tot de verkiezingen van vorig jaar heeft ge leid, en het valt te begrijpen waarom veel volksvertegenwoordigers nauwe lijks meer belangstelling voor hun werk opbrengen. En het wordt ook duidelijk, waarom steeds weer aanvul lende overeenkomsten tussen de rege ringspartijen moeten worden gesloten om tenslotte nog enige wetgeving tot stand te kunnen brengen. BEIROET (OPA en UPI). Veilig heidsfunctionarissen op het vliegveld van Cairo hebben een pakketbom, bestemd voor Faroek Kaddoemi, een Palestijnse guerrillaleider, onderschept en onschade lijk gemaakt. Dit heeft het Palestijnse persagentschap, „Wafa”, meegedeeld. BUENOS AIRES (REUTER).— Oud- president Juan Peron van Argentinië keert op 17 november voor een kort bezoek naar zijn land terug. Het wordt dan de eerste keer sinds Peron door een staatsgreep in 1955 aan de kant werd gezet. (Van onze medewerker in Londen) LONDEN. „Fanfare voor Europa”. Onder deze noemer wil Engeland begin januari twee weken lang vieren, dat het dan lid is van de Europese Econo mische Gemeenschap. Onder Engeland moet men wel verstaan de regering- Heath, die voor het festival ruim drie miljoen gulden uit de schatkist heeft gehaald, alsmede degenen die de aan sluiting bij de Gemeenschap van harte toejuichen. Volgens de opiniepeilingen vormen die een duidelijke minderheid, maar dat is voor de pro-Europeanen kenne lijk geen bezwaar om de bloemetjes buiten te zetten. SCHIPHOL. Terug uit Rome, waar hij negen dagen heeft vertoefd, heeft kardinaal Alfrink zich gisteravond op Schiphol aan een journalistiek spervuur van vragen onderworpen, zonder daarop echter veel directe antwoorden te geven. De douane is een driedaagse staking begonnen omdat de regering een ver wachte wet betreffende de hervorming van de douanediensten nog niet heeft goedgekeurd. Ook de vrachtrijders die goederen naar Italië vervoeren moeten rekening houden met lange wachttijden aan de grenzen. De 77-jarige oud-president reist naar verluidt met een dc-8 van Alitalia, blijft drie of vier dagen in Buenos Aires en keert dan weer terug naar Madrid waar hij sinds 1960 woont. BEIROET (AFP). De Israëlische luchtmacht heeft gisteren het gebied van Meissaloen (op twintig kilometer afstand van Damascus, de hoofstad van Syrië) gebombardeerd. Dit is uit welingelichte bron in Beiroet vernomen. DAKAR (AFP). Oeganda is ook overgegaan tot uitwijzing van mensen uit West-Afrika. Op het vliegveld van Dakar, de hoofdstad van Senegal, kwamen dins dag 31 vrouwen uit Mali en één uit Senegal met hun kinderen aan. raad binnenskamers - een besloten overleg waartegen met rede bezwaren van democratische aard zijn aan te voeren. c F IWI

IJmuider Courant | 1972 | | pagina 3