KIC-bestuur uit impasse Gemeente vernieuwde bij wijze van proef acht woningen SPIJKER Zuiniger visserij begroting Er wachten nog 174 huizen In de vishal Speciale begeleiding voor kinderen bij bezoek expositie „Sportbeeld TET1T WIS OVER GORDIJNEN gesproken Voor goedkope OLIE ZWANENBURG OLIEHANDEL BBSBOI3E blijft achter Geen voorrang, auto totaal loss Overheidssteun bij buitenland ZAAL Ui 5 WOENSDAG 28 OKTOBER 1972 ÏJMUTDER COURANT 4 De vloot 1 A7og geringe huur Projecten Enthousiast Met inspraak VELSEN De Velsense scholen die tot 13 november aanstaande de expositie „Sportbeeld” in het noorde lijk koetshuis van Beeckestijn bezoe ken, kunnen hierbij gebruik maken van een speciaal begeleidingsformu lier voor leerlingen. Hierop worden verscheidene vragen gesteld, die zor gen dat de jongens 0n meisjes in feite met hun neus op de ruim twintig kunstwerken van deze reizende expo sitie worden gedrukt en deze zeer kritisch bekijken. Gistermiddag wa ren zo’n vijftien leerlingen van de IJmuidense Pleiadenschool op deze wijze „aan het werk” in de tentoon stellingsruimte van de Stichting Feli- son. Exclusieve couture i Kdrt IJmondnieuws nK i ft 31® ■s (Van een onzer verslaggevers) (Van een onzer verslaggevers) Eikenstraat gerealiseerd. groepen kinderen (Van een onzer verslaggevers) MARKTPLEIN 7 Modehuis Snelliusstraat 23- 27, IJmuiden Telefoon 1 56 53 Kromhoutstraat 56 Telefoon 1 71 50 SPECIALISTEN IN DEKORATIESTOFFEN Spreekuur. Het wekelijkse spreekuur van wethouder A. Klomp zal woensdag 25 oktober niet ’s middags gehouden worden, maar ’s morgens van 9 tot 10 uur. an an de iek Regelmatige bezoekers van vooral grote -mueee kennen ongetwijfeld het beeld van VELSEN" IJMUIDEN Voor kosten en subsidies ten behoeve van sport- en binnenvisserij staat ruim anderhalf miljoen genoteerd. De Vereniging Hospitaalkerkschip De Hoop krijgt veertigduizend gulden meer subsidie dan het miljoen dat ze voor dit jaar heeft gekregen. Het visserij-onderzoek mag 4,6 miljoen kosten, of een half miljoen meer. ‘g- ijn MWVVVWVVVWVVVVWVWWWVWV/WUVUVK/WWX/WWV fWWWWWWWWWWWWWWV)/W%A/WW\A/WVW an us ?er de is 'P- La- lic >er iet Leeuweriklaan 34 - IJmuiden-O. Telefoon 1 54 04 ee “r- la, tor nd lij ri jn, ;id ad laf n). 23 nd ir- ADVERTENTIE Aanleg en onderhoud van Licht- en Krachtinstallaties KRUISBERGLAAN 2 IJMUIDEN Telefoon 0 2550 -1 22 32 n- mt sel tot rk >r- Ing de van de concurrentie-positie van de Neder landse visserij wel erg moeilijk lijkt). Een kijkje in de geheel veranderde woning aan de Eikenstraat 4, waar van twee kleine kamertjes één grote is gemaakt en bovendien geheel achteraan een keuken is aangebouwd. Links achterin bevindt zich de ruime douchecel. Scholen die deze expositie willen bezoe ken, kunnen gratis gebruik maken van deze begeleidingsformulieren. Geadviseerd wordt vooraf contact op te nemen met de heer Helmer van de Stichting Felison, telefoon 02550-J6700. Voordat daartoe werd overgegaan is er tweemaal een gesprek geweest met de betrokken huurders. Door die inspraak van de bewoners zijn enkele belangrijke veranderingen tn Tiet oorspronkelijke plan aangebracht. De verbetering van de huizen had tot gevolg, dat de bewoners gedurende de tijd, dat hun huizen als het ware binnen ste buiten gekeerd werden, vervangende woonruimte kregen. De Woningstichting Velsen heeft die verhuizingen zoveel mo gelijk begeleid. De gemeente nam de ver huiskosten voor haar rekening. Daarnaast werd die vervangende woonruimte voor zien van een passende vloerbedekking, vitrage en, gordijnen. De overtollige huis raad is voor elke bewoner in een aparte bergruimte opgeslagen, zodat de bewoners op ieder moment over hun eigendommen kunnen beschikken. Gedurende de ver bouwing betaalden de bewoners onge acht de huur van de tijdelijk betrokken woning de huurprijs van hun oude woning. Bij het herstel en verbeteren van de proefwoningen zijn de volgende werk zaamheden verricht: herstel van de bui- tengew' ‘"ing van de bestaande ko- De sfeer op de felisonzolder was gister middag ongedwongen tijdens het „werk bezoek” van de leerlingen van de IJmui dense Pleiadenschool. „DE POORT VAN PLEIN 1945-4 Telefoon 1 66 51 - 02550 verandering al een verbetering betekent. Doch wil men de zaken goed aanpakken en voldoen aan de wooneisen welke van daag de dag gesteld worden, dan zal een grondige aanpak zoals in de acht huizen die nu onder handen zijn, zonder meer noodzakelijk blijken. schoolexcursies. Grote slenteren achter hun rondleid(st)er aan en luisteren dikwijls wat verveeld naar het geen wat verteld wordt. Op de Felison zolder was dit echter niet het geval. Er was geen centrale uitleg; de jongens en meisjes gingen zelf op zoek om hun vragen te beantwoorden. Vooraf was op school uitgelegd wat precies de bedoeling was, zodat iedere leerling wist wat hij te doen had. Niettemin kon bij moeilijkhe den de onderwijzer worden geraadpleegd, hetgeen ook gebeurde. Een overzicht van de steunmaatregelen in enkele belangrijke Westeuropese visse rij landen met name de Duitse bondsre publiek. Engeland en Frankrijk laat zien dat men in die landen veel verder gaat op dit gebied zodat een verbetering VELSEN. Het was dinsdagmorgen een komen en gaan van buurtbewoners in de woningen Eikenstraat 2 en 4. Geen mensen met cadeaus en bloemen in de banden, want van enig feestelijk vertoon rond een jubilerend bruidspaar of een jong getrouwd stel was geen sprake. Al- jierminst want de woningen waren totaal (leeg. Dat betekent echter niet, dat er niets bijzonders op te merken was. Beide wo ningen in deze oude buurt namelijk zagen er niet alleen als nieuw uit, zij zijn in wezen ook nieuw. Naast deze twee zijn er nog zes van de 182 woningen in deze omgeving die door de gemeente totaal zijn vernieuwd, herbouwd en gemoderniseerd. Twee proefwoningen waren nu voor de buurtbewoners opengesteld. Nieuwe gordijnen hangen zo mooi. Zijn een lust voor het oog. Worden ’s avonds gesloten weer opnieuw bewonderd. Onze prachtige stoffen vallen magnifiek. De prijzen in uw smaak Vergelijkt u ze maar. De besommingen waren: HD 125 ƒ7.300, 215 ƒ10.500, VD 77 ƒ5.800, IJm 57 ƒ76.100. SCH 171 ƒ53.600, VL 34 32.000, 90 ƒ27.800, 115 30.000. Van de totale begrotingspost is eenderde bestemd voor personeelskosten van het ministerie. Kosten en subsidies voor maatregelen op het gebied van de visserij worden geraamd op nog geen vier en een kwart miljoen, of bijna drie miljoen minder dan in 1972. VELSEN-NOORD. In de kantine van het sportpark Rooswij k hield de suppor- tersverengiing KIC dinsdagavond haar jaarlijkse algemene ledenvergadering waarbij opviel, dat slechts voorzitter H. van der Veen en penningmeester H. Kra nendonk achter de bestuurstafel hadden plaats genomen. Voordat de voorzitter het redelijk aantal belangstellenden kon be groeten deed zich met een der oudste leden van de vereniging een incident voor naar aanleiding van het feit, dat bestuurs leden van de sportvereniging KIC deel hadden aan deze bijeenkomst, wat overi gens statutair was toegestaan wegens hun lidmaatschap van de supportersvereniging. De opponent kon zich met een verwijzing naar vroegere reglementen niet verenigen en verliet later onder protest de vergade ring. Slechts een dag zijn deze twee woningen voor een ieder ter bezichtiging open gesteld. Daarna worden zij maar al te graag weer betrokken door de oorspron kelijke bewoners, die bijzonder enthousi ast zijn over de aangebrachte vernieuwin gen en veranderingen. Voor het inriohten krijgt elke huurder van rijk en gemeente een bijdrage van totaal 1500. De ver huiskosten naar de vernieuwde woning neemt de gemeente eveneens voor haar rekening. Deze proefwoningen geven slechts een indruk van de voorgestelde plannen voor de gehele wijk. Het wachten is nu op de inzichten van het ministerie van volks huisvesting en ruimtelijke ordening met betrekking tot de in de huizen bereikte resultaten. Wanneer de financiële gevol gen zijn afgewogen, kan worden bepaald of verdere vernieuwing bij de overige van de 182 woningen voortgang kan vinden. En dat is iets waarop alle overige huur ders met spanning naar uitzien. Bij bezoe ken aan woningen welke nog niet onder handen genomen zijn, hebben wij dinsdag kunnen vaststellen, dat zelfs de geringste Eventuele experimentele projecten voor 1973 zullen opnieuw in overleg met de Commissie Experimentele Visserij worden opgesteld. zijnen, vernieuwing van de buitendeuren, de dakbedekking en de goten, wijziging van de rookafvoerkanalen, het samentrek ken van de woonkamers, met aanpassing en modernisering van de keuken. Bij de tussenwoningen is een geheel nieuwe keu ken aangebouwd. Verder zijn de spauw- muren hersteld en veelal verbeterd; werd een mooie, ruime douchegelegenheid inge bouwd, zijn de netten van water-, gas- en elektriciteitsleidingen gewijzigd. In enkele panden zijn trappen omgezet teneinde meer ruimte te krijgen. Mede daaroor kon een extra slaapkamer worden gecreëerd. De huizen zijn tevens voorzien van centrale verwarmingsinstallaties. Waar nodig zijn tenslotte schuren en erfafscheidingen aan gepast. Alhoewel het bij het Hebridenproject een groot experimenteel visserij gebied be trof, werden door de goede vangsten nabij het eiland Sint Kilda potentieel in aan merking komende gronden in dit gebied niet voldoende verkend. Ondanks de moeilijk bevisbare gronden kan dit pro ject als zeer succesvol worden beschouwd. Het Spanproject met aanlandingen in de Franse haven Brest is weliswaar organisatorisch goed verlopen, maar de vangsten zijn beneden de verwachtingen verlopen. IJMUIDEN. Voor de Nederlandse visserij staat op de landsbegroting 1973 ƒ18.230.000; dit is 1.3 miljoen minder dan voor dit jaar was toegestaan. Reeds direct daarna deelde de heer Van der Veen mede, dat wegens aftreden van niet minder dan vier bestuursleden de vereniging tot ondergang gedoemd zou zijn als niet in de vakatures zou kunnen worden voorzien. Belangrijk vooral was dat de heer C. Molenaar wegens verande ring van werkzaamheden het secretariaat voortijdig moest neerleggen zodat geen notulen voorhandig waren. Penningmees ter H. Kranendonk kon meer opbeurende geluid laten horen want de supporters- vereiging „draait” goed zodat een be hoorlijk batig saldo kon worden aange toond, bereikt door contributie, klaverjas- drives en verlotingen. Zelfs kon de sport vereniging KIC een bedrag van duizend gulden uit de baten tegemoet zien ten behoeve van de inrichting van een be stuurskamer. Het aanvankelijke plan de supportersvereniging wegens gebrek aan bestuurskrachten te beëindigen werd zeer vereniging „draait” goed zodat een be- IJMUIDEN. Een 22-jarige automobi list uit Amsterdam verleende dinsdag op het kruispunt Waalstraat/Lekstraat geen voorrang aan een voor hem van rechtsko- mende personenauto. De Amsterdammer reed zijn auto door de botsing die volgde, total loss. De automobilist die hij aanreed, een 26-jarige IJmuidenaar kreeg een hoofdwond en zijn auto werd aan de sche uitrusting worden verleend en bij dragen worden gegeven voor individuele technische experimenten. In Scheveningen en IJmuiden is het totale vlootbestand in nog sterkere mate verminderd dan in Katwijk. Ook de totale aanvoer van de .vloot van Scheveningen en IJmuiden is in de laatste tien jaren meer gedaald dan die van de Katwijker vloot. In overleg met de afdeling Visserij van het Landbouw-Economisch Instituut zal worden nagegaan in hoeverre tot een juiste analyse van deze situatie kan wor den gekomen (zulks als onderdeel van een landelijk onderzoek). Deze huizen behoren tot wat in de gemeentelijke annalen genoemd worden de woningwetcomplexen Velseroord I. II ,en III, eigendom van de Woningstichting Velsen. Die complexen dateren uit de jaren tijdens en kort na de eerste Wereld oorlog 1914-1918. Zij zijn dus gebouwd in een tijd gedurende welke revolutiebouw werd gepleegd, hetgeen ook duidelijk aan de ruim een halve eeuw oude huizen te zien is. Het zijn zoals wij al schreven in totaal 182 woningen gelegen aan de Velserduinweg, Popelstraat, Eikenstraat, Zanderstraat, Tuinderstraat en Tuinders- shofje. Alle verkeren in een dusdanis slechte staat, dat een noodzakelijke aan passing aan de huidige wooneisen belang rijke bedragen vragen. Het herstel en verbeteren namelijk van de woningen gaat gemiddeld ƒ36.500 bedragen. Deze vernieuwing van woningwetwoningen dient gefinancierd te worden door middel van rijks voorschotten, welke bij het rijk aangevraagd moeten worden. Bij het overleg met het ministerie is tot uitdruk king gekomen, dat de plannen tot ver nieuwing aanvaardbaar zijn, indien de financiële gevolgen binnen bepaalde gren zen blijven. Door een architectenbureau is toen in overleg met de dienst voor de volkshuis vesting een plan tot algemeen herstel en verbetering van de huizen ontworpen en bij acht woningen aan de Popelstraat en Ten tijde voor de vernieuwing en ver betering van de huizen bedroeg de maandhuur, welke de laatste jaren niet meer verhoogd was, 43,95. Daarna is met betrekking tot deze acht woningen, de afspraak gemaakt, dat de huur 115 per maand zal bedragen. Als vergoeding voor de centrale verwarmingsinstallatie en warmwatervoorziening, welke in zeven van de acht woningen op verzoek van de huurders is aangebracht, zal een bedrag van 30 per maand worden betaald. Zoals wij al schreven heeft het herstel en de verbetering gemiddeld f 36500 be dragen ongeveer de kosten van een nieuwe flatwoning in Zeewijk. Een be langrijk deel van die kosten zal, in de vorm van een jaarlijkse bijdrage door rijk en gemeente moeten worden gedekt. De kosten voor het aanbrengen van de cen trale verwarmingsinstallatie zijn vierdui zend gulden per woning. gelukkig teniet gedaan doordat de zittende gen in de personen van de heer D. van As, twee bestuursleden nieuwe bijstand kre- G. Dekker (IJmuiden), en J. Sneekes. Zaterdagavond wordt in de kantine op Rooswijk door de supportersclub een ca baretavond gegeven. Voorts worden da klaverjasavonden voortgezet. Namens het bestuur van de sportvereni ging KIC dankte de heer A. Wisse, voor zitter, de supportersvereniging KIC voor haar grote financiële steun aan het jeugd werk en namens alle seniorenploegen be halve voor de financiële steun ook voor de grote morele steun. Vorming. De officiële opening van „In Holland staat een huis”, Hoofdstraat 133 in Santpoort-noord - waar de partieel leerplichtigen van de gemeente Velsen hun recht van vorming komen halen - ia woensdag 1 november om halfacht avonds, door wethouder M. Roessingh. De onderwerpen die bij de gestelde vragen naar voren komen, zijn onder meer de eigen sportvoorkeur, de kritiek van de kunstenaar op bijvoorbeeld sport- verdwazing, de verschillende werkwijzen en de gebruikte technieken. Tenslotte wordt de mening van de kinderen ge vraagd over de expositie waarbij zij kunnen kiezen uit: saai, slecht, rommelig, interes sant, leerzaam en boeiend. De gistermiddg uitgebrachte waarde-oordelen waren over het algemeen positief. Experimentele visserij projecten hebben aangetoond, dat in de Noordzee en in de wateren rondom Ierland en Schotland gunstige alternatieven voor de Nederland se visserij tot exploitatie kunnen worden gebracht. Ook in de komende periode, welke enerzijds zal worden gekenmerkt door overbevissing van de belangrijke visgron den en anderzijds door de uitwerking van het gemeenschappelijk visserijbeleid van de vergrote Europese Gemeenschap, zullen deze experimentele visserijprojecten actu eel blijven. In de gesloten periode voor de haring visserij op de Noordzee werd een tweetal haringexpedities buiten de Noordzee uit gevoerd, namelijk het Hebridenproject en het Span(visserij-)project. In het kader van de maatregelen ter sanering van de zeevissersvloot is in 1972 een aantal moderne hektrawlers in bedrijf gesteld, terwijl andere eenheden in af bouw zijn. Wat de kottersector betreft, blijft de intensieve nieuwbouw onverminderd voortgang vinden. Een bron van zorg vormt hier het steeds toenemend motor vermogen per kotter. De maatregelen tot behoud van de Ne derlandse koopvaardij waartoe de rege ring heeft besloten, zullen in gelijke mate van toepassing zijn voor de Nederlandse zeevissersvloot. De reden hiertoe is, dat het verlenen van investeringsfaciliteiten noodzakelijk is voor het behoud van de concurrentiepositie van de Nederlandse zeevisserij op de gemeenschappelijke markt, aldus de memorie van toelichting, waarin voorts het vertrouwen wordt uit gesproken, dat de vernieuwing van de visserij vloot kan worden voortgezet. In het komende jaar zullen wederom faciliteiten ter verbetering van de techni- voor uw BRUILOFTEN RECEPTIES. PARTIJEN ■n VERGADERINGEN. IJMUIDEN. Aan de dinsdagmarkt werden aangevoerd: 110 kisten en 574 premiekisten schelvis; 19 kisten en 24 premiekisten wijting; 718 kisten koolvis; 137 kisten kabeljauw; 1337 kisten en 1276 premiekisten haring; 1039 kisten en 974 premiekisten makreel; 81 kisten schol; 7 kisten tarbot; 103 kisten diversen; 14 stuks stijve kabeljauwen; 1230 kg tong. Prijzen, in guldens: per 1 kg: tarbot 8,73-8,49; gr. tong 8,93-8,29; gr.m. tong 8,93-8,79; kl.m. tong 9,10-8,99: tong I 9,64- 9,44; tong II 9,39-9,02. Per 125 kg: gr. leng 188. Per hoop’ vleet 224212; roggen 70. Per 50 kg: schelvis 1 95-83; schelvis 2 72-59; schelvis 3 72-44; wijting I 90-64; wijting II 72-56; kabeljauw 1 114-101; kabeljauw 2 112-97; kabeljauw 3 127-102; kabeljauw 4 105-95; kabeljauw 5 86-57; koolvis 1 60; koolvis 2 53-49; koolvis 3 59- 47; koolvis 4 47-40; blanke koolvis I 90- 86; blanke koolvis II 80-76; schol 1 105- 90; schol 2 92-87; schol 3 93-84; schol 4 81; tarbot 315-224; griet 218-165; tong schar 136-120; poontjes 65-40; schartong 55; haai 54-39; haring 40-34,40; makreel 69-20,50; ham 252; kl. leng 56; hake 2 en 3 180 I y i iÉ ADVERTENTIE Laines du Pingouin de beroemde Franse breiwol

IJmuider Courant | 1972 | | pagina 5