SCHATKISTBEWAARDER P. J. SIGON: de goeie Wij zitten aan van rode kant streep HOEVEEL WAARVOOR Inwoners gaan in 1973 bijna 300.000 meer aan gemeente betalen LEVEN IN BEVERWIJK WORDT STUK DUURDER tarieven verhoogd Half miljoen meer aan subsidies STRAKKER AANHALEN TOUWTJES Belastingen en w 11 VOOR JEUGD EN JONGERENWERK BIJNA TWEE TON EXTRA Voor f26 miljoen niet goedgekeurde kredieten 1 Voorlopig geen verhoging van gastarieven Huurverhoging sportvelden niet opgenomen in subsidies t-4 7 IJMUIDER COURANT WOENSDAG 25 OKTOBER 1972 6 99 (Van een onzer verslaggevers) Bodemloos Vrijwillig Klappen Onderhoud Bezuinigingen Muziekschool ER, orn wen BEVERWIJK Voor de derde achtereenvolgende maal is de schatkistbewaarder van de ge meente Beverwijk, de wethouder van financiën, P. J. Sigon, er in geslaagd een sluitende begroting aan te bieden. Maar voor het zover kon komen, heeft hij in samenwer king met de topambtenaren heel wat rode potloden versleten om de wensen van de diverse gemeente lijke afdelingen wat in te krimpen of zelfs geheel te schrappen. Dit bezuinigingswerk met het rode potlood mondde uiteindelijk uit in een vermindering van uitgaven van ruim twee miljoen gulden op de zogenoemde primitieve begro ting: in gemeentelijke kringen al tijd de praatbegroting, die als ba sis dient voor de definitieve be groting. IHH guldens kunnen gevist WETHOUDER P. J. SIGON in 1972 in 1973 nke (Van een onzer verslaggeefsters) 3 51. dak lige uig- mer (Van een onzer verslaggevers) BEVERWIJK Het leven in Beverwijk wordt in 1973 een stuk duurder. In de toelichting op de begroting voor 1973 kondigen Burge meester en Wethouders belastingverhogende maatregelen aan, die niet alleen de burger „in de straat” treffen, maar ook de sportvereni gingen, die gebruik maken van gemeentelijke sportvelden. B. en W. stellen de gemeenteraad de volgende maatregelen voor: maal van Deze maatregel wordt in gemeentelijke kringen nu niet exact als een forse, finan- De gewone dienst van de begroting voor 1973 sluit met 35.700.947, of te wel een verhoging van 3.665.010 in vergelijking met die van 1972. Wat de Nederlandse worden. 22,84 10,46 13,90 1,72 2,48 ƒ22,36 28,95 6,25 2,68 46,37 ƒ25,41 ƒ21,15 9,45 12,77 1,18 1,47 ƒ22,11 28,95 7,58 0,37 ƒ45,87 ƒ23,10 geen een besparing van ongeveer veertig mille oplevert. Beverwijk heeft de bezuinigingen ook gezocht in de dienst openbare werken. Het Al die bezuinigingen leveren niet zo’n groot bedrag op maar volgens wethouder P. J. Sigon vergt het administreren en het overmaken van deze betrekkelijk kleine bedragen ook een hoop geld. i (Van een onzer verslaggeefsters) BEVERWIJK. Volgens de financiële wethouder P. J. Sigon zal het gehele ge meentelijke programma, zoals dat voor 1973 al werd vastgelegd in de „proeve van een meerjarenplan”, die vorig jaar ver scheen, nagenoeg kunnen worden uitge voerd, althans „budgetair”, zoals dat dan in het financiële vakjargon heet. De zogenoemde urgentielijst is in zover re afgewerkt, dat de door het provinciale bestuur goedgekeurde raadsbesluiten kun nen worden uitgevoerd. MVWtfWWWtfWVWWWVWWWWWWVWWWVWWWWVWUV Bij het opstellen van de begroting is men er van uitgegaan dat de ramingen van betalingen aan derden tenopzichte van 1972 maximaal met 3 percent mochten toenemen.Eventueel absoluut noodzakelij ke meerdere stijgingen van een aantal posten zijn of moeten worden opgevangen door bezuinigingen op andere posten en I De handhaving c.q. verbetering van het verzorgingspeil hangt nauw samen met het beschikbaar komen van vaste financieringsmiddelen. De verwachtin gen voor 1972 waren bij het college niet hoog gespannen, maar de kente ring diende zich onlangs aan en het gemeentebestuur is thans minder pessi mistisch geworden. De in de afgelopen maanden ontsta ne gunstige situatie op de kapitaal markt is voor het college aanleiding in de toelichtingsnota van de begroting op te merken, dat de voorgenomen inves teringen in 1973 tot uitvoering ge bracht kunnen worden. Schatkistbewaarder P. J. Sigon, maan dagmorgen tijdens de persconferentie in het Stadskantoor: „Die ruimte in de kapitaalmarkt komt ons heel goed uit. Wij zitten nu aan de goeie kant van de rode streep. De urgentielijst is bijna afgewerkt en met nieuwe projecten hoeven wij niet te wachten op aanwij zing van de financieringsmiddelen”. Wanneer u in 1972 aan de gemeente honderd gulden betaalde, moet u in 1973 zeven gulden meer neerleggen. BEVERWIJK Beverwijk gaat in 1973 in totaal aan subsidies bjjna tweeëneenhalf miljoen uitgeven 2.427.369) tegen bjjna twee miljoen 1.995.726) in 1972. Dat is een stjjging van plus minus 21 percent. De belangrijkste verschuiving zit in een verhoging van de subsidie ten behoeve van de bibliotheekcentrale met 200.000. De Beverw(jkse Sociale Culturele Raad (BSCR) staat ook voor 18.000 meer op de begroting. De Kruisverenigingen krijgen 10.000 meer en een verhoging met 191.750 van de sub sidie ten behoeve van het jeugd- en jongerenwerk houdt onder meer verband met de ingebruikneming van het nieuwe buurthuis „Wijk aan Duin” en uitbreiding van „De Lichtboei”. In het algemeen vervallen alle subsidies aan landelijke verenigingen en organisaties, die in Beverwijk geen afdeling hebben. Wethouder Sigon is gematigd optimis tisch over de goedkeuring door het pro vinciale bestuur van nieuwe plannen, voor zover daar dekkingsmiddelen voor aanwe zig zijn. En in dat opzicht biedt de begroting 1973 enige ruimte. BEVERWIJK De ruim 32 miljoen gulden, die door het gemeenetebestuur in 1973 worden gebruikt, om het leven, wonen en werken in Beverwijk op het huidige peil te handhaven of waar mogelijk te verbeteren, komen per inwoner op het volgende bedrag: 7. Verhoging van de begrafenisrechten met 20 percent. Meer opbrengst 15.000. De begroting voor 1973 sluit met een totale telling van 32.358.697. Ten opzichte van vorig jaar betekent dit een vergelijkbare verhoging van 3.665.010. Een pluspunt voor de gemeente wordt de belasting op onroerend goed, maar het ziet er niet naar uit, dat invoering van deze belasting vóór 1 januari 1975 kan gebeuren. Als de belasting reeds inl973 tot maximale percentages had kunnen wor den ingevoerd zou er voor de gemeente een hogere bate van maar liefst 201.000 zijn uitgekomen. „Niet te versmaden”, al dus wethouder Sigon. 6. Verhoging van de secretarieleges met gemiddeld 20 percent. Meer opbrengst 28.000. 4. Verhoging van de vergoedingen met 50 percent voor het gebruik van de gemeentelijke sportvelden oftewel 300 per veld per sei zoen. Meeropbrengst 4.000. Als alle gemeenten in Nederland hun subsidies aan de landelijke organisaties intrekken, heeft dat voor die organisaties wel belangrijke consequenties en die ten dens lijkt aanwezig te zijn. 2. Verhoging reinigingsrechten met 2.8 percent. Meeropbrengst 95.000. 2. Verhoging reinigingsrechten 73.000. 3. Verhoging tarieven voor strandhuisjes e.d. met 20 percent. Meer opbrengst 6.880. Niet alleen het leven in de particu liere sector van de maatschappij wordt duurder, ook de gemeentelijke overheid krijgt klappen van de prijzenmolen. Verhogingen van enkele belastingen zullen een zwaardere financiële druk op de ongeveer 40.000 inwoners van de schaakstad leggen. Het leven in Bever wijk wordt dus een stuk duurder en komt hierop neer: In de begroting is een ruimte opgeno men van 747.364., die onderverdeeld wordt in 589.000 wegens de dekking van de lasten van nieuwe voorzieningen, die in de proeve van het meerjarenplan zijn opgenomen en 158.364 wegens onvoorzie ne uitgaven. Deze cijfers zijn iets gunsti ger dan vorig jaar, toen de gemeentebegro ting een ruimte bevatte van 414.409 B. en W. wijzen er op, dat dit resultaat slechts mogelijk is geworden door het treffen van de bovengenoemde maatrege len. Landelijke instellingen, die in Bever wijk geen afdeling bezitten, krijgen voor taan geen subsidie meer. Dit betekent ruw Speeltuincentrale die ongeveer 5000 min plaatselijke instellingen moeten het in 1973 ook met wat minder geld van de gemeentelijke overheid stellen. Het gaat hier voornamelijk om de subsidie aan de Stedelijke Muziekschool, die voor 1973 is gehandhaafd op 409.000 de Beverwijkse Speeltuincentrale die ongeveer 5000min- der ontvangt en verenigingen voor vakan- tlebezigheden, die tweeduizend gulden minder in de kas krijgen. Beverwijk kreeg enkele fikse financiële klappen te verwerken. Het inwonertal heeft de laatste jaren de neiging te dalen en bij de berekening van de algemene uitkering uit het gemeentefonds is uitge gaan van een inwonertal op 1 januari 1973 van 39.900. Het nadeel van deze verlaging is behoorlijk en wel bjjna 50.000. Daar staat tegenover, dat Beverwijk bin nen de norm van 1 percent of meer daling van het inwonertal is gekomen en daartoe van het rijk 70.000 extra ontvangt. gewone dagelijkse onderhoud zoals straat vegen en dergelijke wordt minder fre quent gedaan of te wel getemporiseerd en het buitengewone onderhoud van gebou wen (niet jaarlijks terugkerend schilder werk) wordt ingekrompen. Dit geldt even zeer voor de dienst voor lichamelijke opvoeding en sport. aanzien van het subsidiebeleid aan Beverwijkse verenigingen, die stringenter dan in het verleden is gebeurd, hun uitgaven zullen moeten beperken en het peil van de contributie in de gaten moe ten houden. Voor de Stichting Dorpshuis te Wijk aan Zee is voor 1973 een bedrag van 25.000 gereserveerd. openbare veiligheid huisvesting volksgezondheid openbaar kleuteronderwijs bijzonder kleuteronderwijs openbaar basisonderwijs bijzonder basisonderwijs openbaar voortgezet onderwijs bijzonder voortgezet onderwijs cultuur-recreatie belastingen „Wil ons gemeentebestuur echter in staat zijn en blijven om het verzor- gingsniveau te handhaven en te verbe teren, dan zijn deze offers van de inwoners onvermijdelijk”, aldus het college in de toelichting op de begro ting 1973. Hoewel het gemeentebestuur zich niet ontveinst ,dat een studie over waar kan worden bezuinigd in de na bije toekomst zeer zeker nodig zal zijn, want ook de gemeentekas Is geen bo demloze put, waaruit ongestoord dure burgers van Beverwijk allemaal te wachten staat in het nieuwe gemeente lijk „seizoen” kunt u elders op deze begrotingspagina lezen. 5. Verhoging van de tarieven met 10 percent voor het gebruik van de gemeentelijke sportvelden door het onderwijs. Meeropbrengst 4.300. (Van een onzer verslaggevers) BEVERWIJK In het financiële hoofd stuk komt ook de sport naar voren. De verhoging van de huur van de sportvelden komt per veld per seizoen op ongeveer ƒ300. Volgens wethouder Sigon komt dit bedrag geheel ten laste van de verenigin gen, want een verhoging van de subsidie aan de verenigingen zit er echt niet in. De verhoging gaat in als het nieuwe sei zoen 1973-1974 is bereikt. Wethouder Sigon: „De huur voor de sportvelden is jarenlang óp hetzelfde peil blijven staan en zelfs een jaarlijkse trend- verhoging is niet doorgevoerd. De plotse linge verhoging is beslist noodzakelijk, hoewel periodieke stijging van de huren te prefereren is”. Beverwijk wil zoveel mogelijk streven naar een financieel beleid, waarbij voorna melijk wordt getracht de beschikbare ruimte op de gewone dienst voor het financieren van diverse taken van de gemeente zo groot mogelijk te doen zijn. Die ruimte op de gewone dienst van de begroting is bepalend namelijk voor de mogelijkheden om het verzorgingsniveau in Beverwijk te handhaven c.q. te verbe teren. Een extra handicap was wel de verla ging van de begrotingsnorm met 1 percent tot 5 percent. Simpel geredeneerd, betekent dit, dat een begroting met niet meer dan 5 percent mag stijgen ten opzichte van die uit een voorgaand jaar. Deze maatregel van de regering treft alle gemeentebestu ren. Zoals bekend gaan de Midden-Kenne- merland gemeenten (Beverwijk, Heems kerk, Velsen, Uitgeest, en Castricum) de afvalverwerking regionaal bundelen en dat kost de gemeente Beverwijk een lieve duit. In vergelijking met de begroting 1972 komt door de afvalverwerkingsrege- ling een bedrag van een half miljoen gulden meer te staan op de rekening van de gemeentelijke reinigingsdienst. Die half miljoen gulden, die Beverwijk nu voor de belt moet opbrengen, staat in schrille verhouding tot hetgeen Beverwijk in het nabije verleden altijd heeft ontvangen uit de beltzaken. In de 500.000 zijn dus de derving aan inkomsten (ongeveer 3 ton) op genomen. In het overzicht van de geraamde subsi dies zien we dan verder voor het eerst op de begroting 25.000 voor de Stichting Kinderboerderij Meerwijk. Voor voorstel lingen voor de schooljeugd wordt 2500, meer uitgetrokken. De subsidie ten behoe ve van de school- en beroepskeuzebureaus is verminderd met 2000. Voor het Noordhollands Philharmonisch Orkest 3000 meer op de begroting gezet dan in 1972. De Maatschappij tot Bevordering der Toonkunst kan op 200 meer rekenen, maar voor de Beverwijkse Speeltuincen trale is ruim 5000 .minder gereserveerd, overigens overeenkomstig de door de Cen trale ingediende begroting. HEEMSKERK. —De voorstelling, die het artiestenechtpaar Elly Nieman en Rikkert Zuiderveld aanstaande vrijdag geeft in het Heemskerkse Assumberg-the- ater (vroeger: „Wij op vrijdag”) is uitver kocht. BEVERWIJK. De begroting 1973 van het Beverwijks gasbedrijf vertoont een voordelig saldo van 504.000 tegen over 360.000 in 1972. Ten gunste van de gemeente Beverwijk, die ook gas levert aan omliggende gemeenten, komt voor 1973 een bedrag van 353.000, tegenover 250.000 in 1972. Dit resultaat is verkregen zonder verhoging van de gastarieven. Het is namelijk een gevolg van de te ver wachten hogere gasomzet bij het be drijf. Maar B. en W. tekenen daarbij wel aan, dat in 1973 alsnog een verho ging van de tarieven zal worden over wogen, als blijkt dat het geraamde batig saldo niet „haalbaar” is. Voor wethouder Sigon bestaat er slechts één motief om een sluitende begroting aan te bieden: hoe kunnen wij zoveel mogelijk doen voor de bur gers van Beverwijk? „Als daar, na bezuiniging en belas ting verhogende maartegelen, een huis houdboekje uitrolt, waarin de uitgaven en inkomsten elkaar dekken, valt dat mee. Ben je niet in staat een sluitend huishoudboekje te maken, dan komt er van hogerhand toch wel een briefje met de mededeling, dat de belastingen omhoog dienen te gaan. Nu is dit or vrijwillige basis gebeurd; met alle vrij heid van dien”. Maar er ligt bij de provincie nog wel een lijstje nog niet goedgekeurde kredie ten; sinds 1969 de aanleg van het sport complex St. Aagtenbos 2.072.500); sinds 1969 de aanleg van hockeyvelden en paden 220.240. en de aanleg van de westelijke randweg 12.300.000, waarvan overigens slechts 600.000 ten laste van de gemeente blijft); sinds 1972 de ontsluiting van het industrieplan „De Pijp” 11.200.000) en wat recente kredieten voor onderwijs voorzieningen, de aankoop van een zout- strooimachine, en dergelijke. In totaal voor 26 miljoen. Zo vervalt bijvoorbeeld het subsidie voor de Europese Beweging in Nederland 20), voor het Kon. Wilhelminafonds (ƒ205); voor de reumatiekbestrijding 205); het subsidie voor de R.K. Leergan gen te Tilburg; voor de Nationale Com missie tegen het Alcoholisme 100); Bond tegen het vloeken 25)militaire tehui zen en vormingscentra 650); Nederlands Gesprekscentrum 15) en Nederlands Centrum voor Amateur Toneel 150). m et 2.8 percent. Meeropbrengst Met deze verhoging van enkele belas tingen en tarieven schuiven de inwoners van Beverwijk 283.980 meer in het laat je van de gemeentekas. Omgerekend naar het bedrag per inwoner komt dit neer op ongeveer 7. Overigens is de stijging van de begroting met ruim 3,5 miljoen niet zo spectaculair als die er in eerste instan tie uitziet. In die 3.5 miljoen namelijk zitten heel wat uitgaven, die Beverwijk gedwongen heeft moeten opnemen: 500.000 voor de afvalverwerkingsregeling, 200.000 subsi die aan de bibliotheek, 200.000 subsidie- verhoging voor jeugd en jongerenwerk ƒ200.000 aan rente en afschrijving, ƒ1.8 miljoen meer aan salarissen en sociale lasten en 300.000 meer ruimte voor kapi- taalswerken. Resteert ongeveer 450.000 voor wat kleinere zaken, zoals 61.000 meer voor het kleuteronderwijs. Voor experimenteel jeugdwerk is een post van 4.000 opgenömen. De verenigin gen voor vakantiebezigheden staan voor 2.000 minder op de begroting (nu 5.500). B. en W. schrijven dan ook: „Het resul taat voor 1973 kan slechts worden verkre gen door het verwezenlijken van een aanzienlijk pakket maatregelen: bezuini gingen op bestaande belastingen en andere gemeentelijke heffingen. „Hoewel de begroting sluitend is ziet Beverwijk de financiële toekomst met zorg tegemoet. Volgens wethouder Sigon X WUrte Pagina ontkomt men niet aan een interne herbe zinning bij de diverse sectoren van het gemeentelijk huishouden, maar ook ten het treffen van verdere efficiencymaatre gelen. Volgens wethouder P. J. Sigon is op de begroting absoluut geen rekening gehou den met de al of niet door te voeren bezuinigingen bij de dienst Openbare Werken. „Dit punt is nog helemaal in discussie”. De bezuinigingen op perso neelskosten in 1973 komen voor rekening van de brandweer, waar een brandmees ter met pensioen is gegaan. In de ontstane vacature wordt niet voorzien. Bovendien zijn twee ambtenaren bij Openbare Wer ken na hun vertrek niet vervangen, het- Een flinke hap is ook de subsidie aan de Stichting Verenigde Openbare Biblio theek Beverwijk-Heemskerk, die aan de Kerklaan, vlak bij de Wijkertoren een nieuw gebouw neerzet. Na de ingebruik neming kost dit gebouw de gemeente jaarlijks 200.000 aan subsidie. Een voordeeltje is echter weer de wijzi gingen, die in 1973 worden aangebracht in de algemene uitkering van gemeentelijke bijstandskosten uit het gemeentefonds. De kosten worden nu overgeheveld naar de begroting van CRM. Die lagere uitgave van bijna 3.5 miljoen gulden levert een voordelig verschil op van ongeveer 130.000. de ciële klap gezien, daar men er globaal genomen toch nog iets van overhoudt, maar de verlaging heeft wel consequen ties voor het beleid in de toekomst. Het huishoudboekje van Beverwijk kreeg wel een zwarte pagina opgedrongen door het inwerking treden van de regiona le regeling inzake de afvalverwerking. 'r‘*' -

IJmuider Courant | 1972 | | pagina 7