voorrang krijgen op de auto's WINKELIERS PRATEN IN KRAS OVER ACTIEPLAN BINNENSTAD Haarlemse markiezin op de Zeedijk 1 I I I I I I I "I I „Mens moet weet nö L.Z BEREGEZOND WINKELTJE VONDSTEN IN MOERAS FINS GLAS BULGAARS ETEN, SPONSORS EN SPROOKJES ARCHITECT VIKTOR GRUEN: Wijn en kloosterbanken voor leuke mensen 19 18 DONDERDAG 26 OKTOBER 1972 Per spoor A anrijdingen Speculanten DE LIEFTALLIGE Haarlems* Franny van Haaren loopt de kans straks tot de markiezin van de Zeedijk te worden uitgeroepen maar dan wel in het ordentelijke, want met het Amsterdamse rosse leven heeft het allemaal niets te maken. Met haar vriend Rix Mes- ker en de hulp van een handjevol andere jonge Haarlemmers open de zij daar het wijnhuis De mar kies van Carabas op korte afstand van het al even sfeervolle eethui» „Le chat qui pelote”. weer voorrang op de auto krijgen, zegt hij, maar met het afsluiten van een paar winkelstraten voor het ver keer los je niets op. Integendeel, het gevaar dreigt dan dat het vuil zich in omringende straten ophoopt en de binnenstad met haar vele functies volledig de vernie ling wordt ingewerkt. Zijn woorden maken indruk op de ondernemers, die het gisteren door de winkeliers vereniging Kalverstraat-Heiligeweg belegde congres over de acute problemen van de Amsterdamse binnen stad bijwonen. ALS EEN ACTEUR voor de camera, zo staat de kleine Amerikaanse meester van de stedebouw Viktor Gruen een uur lang in het licht van de schijnwerper gevangen op het podium van grand hotel Krasnapolsky en het congres luistert. Hij tovert landschappen met wolkenkrabbers en honinraatachtige leefstructuren te voorschijn en praat over het weer vitaal maken van oude binnensteden. Heel algemeen, hoewel hij over de plannen voor zijn geboortestad Wenen al heel concreet is. De mens moet in deze historisch gebonden omgeving ONDER REDACTIE VAN ROLF STALLINi niet I VIKTOR GRUEN afsluiting paar straten voldoende stuurstafel voorzitter voorhoudt, ten, waardoor er over 15 tot 20 jaar van de 16.000 auto’s die er nu rondrij den, nog slechts 700 overblijven. De metro en mini-busjes voor 20 passa giers en rijdend met een maximum snelheid van twaalf kilometer moeten de vervoerssores - ook voor het trans port van goederen - oplossen. Victor Gruen vindt zo’n afgesloten Kalverstraat, Nieuwendijk of Leidse- straat wel aardig („het psychologisch effect is belangrijk”) maar het bete kent wel een verplaatsing van de pro blemen. Het kan er ook aan meewer ken dat de culturele, sociale, artistieke en andere functies, die het centrum zo moeten tekenen, worden verwoest. De binnenstad moet een logisch geheel, ’ieuse leven van de Amsterdammers in de middeleeuwen. Omdat ze zelf vaak geen tijd hadden om naar Rome t« trekken, werd deze heilige daad door beroepspelgrims verricht. Het is de be doeling dat de collectie binnenkort een olaats krijgt in het Historisch Museum. Op de foto’s is zo’n pelgrimsinsigne te zien en voorts een lage schoen, waarin de teenafdrukken na 560 jaar nog her kenbaar zijn. DR. IVO SAMKALDEN veel ongelukken het en ge- k »i In dit moerassige gebiedje van wel-» eer is ook veel gevochten, wat blijkt uit de vondst van talrijke wapens. Aan de hand van deze gegevens wordt het mogelijk de hiaten in de kennis over het bestaan van Amsterdam als agrari sche nederzetting en zijn ontwikkeling tot handelsmetropool aan te vullen. Er zijn fraai bewerkte dolken uit 1400, een handelswapen van de Hansa uit de 14de eeuw, sieraden, kettingen, gespen en een grote hoeveelheid leer: zoals schoenen, etui’s, messcheden en derge lijke die in het veen goed bewaard zijn gebleven. Vermeldenswaard zijn ook pelgrims- insignes, die blijk geven van het reli- Franny wil er een zaak van maken voor leuke mensen in het leukste deel van de hoofdstad. Is ze niet bang voor problemen in deze geharde rosse buurt? „Het is hier,” zegt ze, „heus niet alleen dat harde gangsterleven. De mensen in de buurt zeggen, dat ze het niet zien zitten omdat dit op de Zee dijk niet kan, maar wij geloven dat het wel kan”. De Haarlemse heeft nog plannen van het aangrenzende pand een koffiebar te maken met een Antwerps terras. Op de foto wordt Franny omringd door de jongens, die haar een handje gaan helpen. Het aantrekken van een uit smijter vond zij niet nodig. De auto moet voor de mens wijken Het klinkt heel simpel maar Wenen denkt er inderdaad over na ondanks het gejammer van de theaterbezoekers vanwege de avondtoiletten het me rendeel van de binnenstad af te ilui- een oase, worden van wandelpromena- des met bankjes, podia, fonteinen, ter rassen en bloembedden, aldus de filo soof Gruen die vindt dat ook Amster dam dat waard is. EEN BULGAARSE WEEK is de attractie, die het Esso Motor Hotel in Buiten- veldert van 17 tot 26 november te bieden heeft. In de bistro dragen de hostessen in Bulgaarse pakjes Bulgaarse hapjes aan op Bulgaarse muziek van twee zigeuner orkesten. Voorts is er een typisch Bulgaars winkeltje. Veel eerder, op 28 oktober, begint in het Stedelijk Museum een tentoonstelling te draaien van Fins glas. Het is een overzicht van de ontwikkeling die het Fins glas vanaf 1930 tot nu heeft doorgemaakt. De expositie is ingericht naar een idee van Tapio Wirkkala, een van de 24 deelnemende ontwerpers. Tot 10 december kan men er doorheen kijken. JUIST DOOR de vele tegenstrijdige belangen is er voor een vernieuwings plan veel overleg nodig. De horeca en dienstverlenende sector moet daar ook bij worden gesleept, omdat Amsterdam het ook vooral van de toeristen moet hebben. Dat plan moet er volgens dr. Riemer komen op straffe van het weg vloeien van de levenssappen uit het centrum. Het moet ook erg snel komen want veel centra hangen al de molen J DAT DE Kalverstraat-club het niet bij praten wil laten blijkt uit het voorstel nog voor het eind van dit jaar een stichting „Binnenstad Amsterdam” op te richten, die met een budget van driekwart miljoen gulden voor de eer ste drie jaar de promotie van centrum op gang moet brengen voorts als gesprekspartner met meente, bewoners en alle andere be langhebbenden een actieve rol dient te vervullen. Waarom juist in Amsterdam? „W« vinden dit het meest charmante deel van de oude stad en bovendien hadden we hier bijna allemaal een baan,” al dus de 28-jarige Franny, die nu de brui heeft gegeven aan haar baan als secretaresse. Op eigen krachten werd het aangekochte pandje, een pakhuis, tot een pijpela-achtige uitschenkerij met grill vertimmerd. Er zit ook nog een vroom tintje aan, want voor d« inrichtng sleepte Rix originele kerk banken uit een Brabants klooster aan. Men wil onderzoeken hoe het met de omzetten van de zaken gaat en met wélke motivering men in het centrum gaat winkelen. Voorts zal er met de N.S. worden gepraat over de mogelijk heid van een goedkoop treintarief tus sen tien en vier uur ’s middags voor bezoekers, die uit Kennemerland, de Zaanstreek en het Gooi komen. Dit plan bewijst dat er gisteren in Kras toch ook nog wel zaken zijn gedaan. EEN DIENST bij de gemeente kan bij de metrowerkzaamheden zijn geluk nauwelijks op en dat is de archeologi sche. Een team van drie deskundigen, dat zich pas sinds februari in het betere, historische graafwerk kon stor ten nadat het moeras onder het Water- looplein oude scheepsresten had prijs gegeven. Dat gebeurde bij het afzinken van het eerste metrocaisson. Bij het tweede caisson ging het al heel wat professioneler toe en de resultaten zijn er ook naar. Zo kwam onder meer een uitgebreide collectie gebruiksvoorwer pen boven water. CURIEUS voor gezonde eters is het winkeltje, dat de Amerikanen Charles Lowe en Peter Rose op nummer 5 in de Berenstraat drijven. Het heet Gezond Amster dam en is volgestopt met macrobiotische en reformhuisprodukten. Uitheemse bonen-, graan- en kruldensoorten moeten er voor zorgen dat de consument weer energiek door het leven stapt. Peter, hjj kwam als kok uit de Verenigde Staten overwaaien, verkoopt zelf gemaakte jam-met-honing en samen met zijn compagnon geeft hij ook adviezen op het gebied van voeding en schoonheidsverzorging. Puur natuur zijn in deze winkel van sinkei dan ook de huidverzorgingspreparaten. DE SINT NICOLAASKERK aan de Prins Hendrikkade staat er niet voor niets, want op zaterdag 18 november om twaalf uur staat daar de Amsterdamse Sint te trappelen om aan zijn rondrit te beginnen. Sponsors hebben er voor gezorgd, dat de naar verwachting voor een half miljoen mensenkinderen bekeken intocht ook verder wordt beheerst door sprookjesfiguren als Sneeuwwitje, Assepoester en al die anderen. Nu maar afwachten met wat voor merk frisdrank ze op hun tricootje rondlopen. Misschien een hint voor de heren witmakers van de reclame: ook de gemeente zoekt een sponsor. MAAR WAT moet er met de auto gebeuren? Burgemeester dr. Ivo Sam- kalden wijst op het grote belang van de ringweg, die „straks” naar Parijs model het verkeer uit de stad moet zuigen. Er is bij de gemeente een bezinning over de bestemming van de mozaïek, die binnenstad heet. De woonfunctie moet er nieuwe kansen krijgen, maar voor het gemotoriseerde verkeer mag dat zeker niet gelden. Dr. Samkalden becijfert, dat slechts 9 percent van het autoverkeer zich in de binnenstad ophoudt, maar dat het aantal verkeersongevallen naar ver houding bijzonder hoog ligt. Een kwart van alle ongevallen met fiets en brom fiets moet op de binnenstadsrekening worden bijgeschreven en voor aangere den voetgangers ligt dat getal zelfs op eenderde. „Dat stemt tot nadenken en de vraag of deze concentratie niet om maatregelen tot beveiliging van deze groepen nopen”, aldus de burgemeester. Voor parkeergarages is er de komende vier jaar f 7 miljoen uitgetrokken maar een van de belangrijkste beleids- criteria zal zijn, waar de grens moet worden getrokken tussen het gebied, waar ze kunnen komen en de plaatsen waar de gebruikers van de city ze graag zouden zien. Een ondergrondse garage onder de Dam? „Die mogelijk heid is uiterst twijfelachtig”. Viktor Gruen, de architect van we reldformaat die in de V.S. vier miljoen vierkante meter aan winkelcentra tot stand bracht, maar zich nu hij is 68 jaar helemaal concentreert op een eigentijdse renaissance in het oude We nen, zegt dat de stad het lot van de mens is en dat daarom niets wordt opgelost als men wegloopt naar de aanvankelijk nog groene randgebieden. We moeten gezamenlijk een situatie scheppen, waarbij men er niet meer over piekert om te vluchten. Aan be langrijke zaken als gezondheid, veilig heid en de grootst mogelijke vrijheid moet in dat geval wel zijn voorzien. <1 van het verval aan. Voorbereiding en uitvoering moet tenslotte heel duide lijk zijn, want niets is dodelijker dan onzekerheid. Dr. A. W. Luijckx, directeur van de stichting ontwikkelingsbureau winke-1 centra, doet daar nog een schepje bo venop. Wanneer het publiek niet lan ger in groten getale naar de binnenstad kan blijven trekken, wordt de situatie voor het winkelapparaat ernstig ge frustreerd en als hier een afbraakproces eenmaal is begonnen en een aantal tekenen wijst daarop dan is dat in feite niet meer te stoppen. De winkelstand wordt volgens hem ook bedreigd door speculanten, die links en rechts pandjes opkopen en de prijzen opdrijven. Het zijn promotors, die meestal geen inzicht in de detail handel hebben, maar wel plannen ma ken voor warenhuizen, passages en dergelijke waardoor de hele zaak een chaotische aanblik krijgt. Het bedrijfs leven dient zich hiertegen te wapenen, is zijn boodschap. Zijn die problemen inderdaad zo acuut? Iedereen is daar zo ongeveer wel van overtuigd behalve dan wet houder, mr. Jan Bootsma van Econo mische Zaken, die niet zo somber is. Hij strijkt het gehoor flink tegen de haren met de opmerking, dat de zaken in de Kalverstraat best wat meer stui vertje kunnen wisselen en zegt daarna „dat als iemand verschrikkelijk veel aardappelen eet en tevens dronken door het leven gaat je nog niet gerech tigd bent bij het maken van een diag nose hiertussen een verband te leggen. „De bedrukte gezichten achter de be- klaren pas weer op als G. Siegers de wethouder dat het toch weinig zin heeft een diagnose te stellen van een reeds overleden patiënt. Zijn de winkels al patiënten in de city geworden? Dr. H. Riemer, direc- teur-generaal voor het midden- en kleinbedrijf en toerisme, gelooft dat direct nog niet want op de fantasie- markt-in-opmars komt het recreatief winkelende publiek best aan zijn trek ken. De conflictsituatie zit hem in de goede bereikbaarheid van het centrum. Door de suburbanisatie moet de „koop kracht” van steeds verder weg komen en hoe moet dat blik allemaal worden opgevangen? Rigoureuze verkeers- en parkeerdoorbraken vindt hij uit den boze, want op die manier ontstaat er een centrum dat vlees noch vis is eri zijn typische kenmerken zou verliezen. Dolle pret bij de opening van de Nieuwendijk als wandelprome- nade. Stralende middelpunt is burgemeester Van Boven van het Brabantse plaatsje Nieuwendijk, die met zijn tractor voor heel even een landelijk sfeertje in de city achterlaat. ■v

IJmuider Courant | 1972 | | pagina 19