Op weg naar veiligheid Noord-Vietnam stelt Amerikanen verantwoordelijk voor uitstel VREDESOVEREENKOMST IS REEDS OPGESTELD CAO-lonen harde noot Israël onderschept bombrieven voor Nixon en Rogers Naar links Israël vraagt opheldering over vrijlaten diplomaat V c morris before you buy your real sheepskin coat. I u overleg ■n i tl in NOS wil 112 kijkgeld MEMO Stakingen in Chili lopen ten einde de schatkamer van sint nicolaas is geopend Üli Sociaal contract Palestijnen gewond bij aanslagen AGENDA pagina 15 HET WEER AUTOBEDRIJF KONING B.V. S I Willy 20 Verder in de krant I DONDERDAG 26 OKTOBER 1972 JAARGANG NUMMER 300 WAARIN OPGENOMEN DE KENNEMER COURANT EN HET DAGBLAD VOOR UMUIDEN Het woord is aan... :t 3.35 W apenhandelaar 2 (Van onze medewerker in Jeruzalem) Haarlem: Barteljorisstraat.Tel. (023) 3126 55 Amsterdam: Leidsestraat, (bij Koningsplein),Tel. (020) 223596 Directie: Mr. H. C. van der Mije, H. P. Stuurman H. van Looij, onderdirecteur JERUZALEM Hanan Bar-On, de Israëlische ambassadeur in Den Haag, heeft de Nederlandse autoriteiten om opheldering gevraagd over het vrijlaten van een Algerijns diplomaat, die dinsdag op Schiphol werd aangehouden met een koffer vol wapens en explosieven. Israel is boos over de manier waarop de Nederlandse justitiële autoriteiten de zaak hebben afgehandeld. De autoriteiten in Israel menen dat de man, een Jordaniër, met een Algerijns diplomatiek paspoort, voor nader onderzoek in voor lopige hechtenis had moeten worden gehouden. Er wordt op gewezen dat de diplomatieke onschendbaarheid alleen geldt voor het land waar een diplomaat geaccrediteerd is. llmuidens dealer Showhal Vechtstraat 2 tel: HOOI Service+Adm. BIoemstr.54 tel: 15141 GROTE SPECULAASAKTIE S' I i4 sn hazenberg Plaatselijk regen Verschijnt dagelijks, beh. zon- en feestdagen. Abonnement, bij vooruit!- taling, ƒ8,70 per maand, per kwartaal 25,20 per post 28, Abonnement per jaar f 100, Losse nummers 40 cent. Postgiro 129288. Postbus 18. 1 6 2e IJmuider Courant Prins Bernhard: 5 5 n r ►r van m Mary, pag. 1. Palestijnen gewond bij VROOM DREESMANN het KNMI tot van A Voor dit baantje heb je de huid van een olifant nodig. Hoofdredactie: Jos. L. Lodewijks E. Koning In laraelische veiligheidskringen gelooft men dat er een luchtje zit aan de zaak met de diplomaat. Dat de koffer van een diplomaat wordt geopend, is zeer onge woon. Men vermoedt dat er een tipgever is geweest, die als voorwaa<rde heeft ge- Praktische produktie Prima produkten Prettige prijzen DEN HAAG. De Nos wil de jaarlijk se omroepbijdrage voor 1973 en 1974 ver hoogd zien van 75.- tot 112.- per jaar. De NOS meent dat de door de regering voorgestelde verhoging tot 108,- een te kort over beide jaren zal veroorzaken van 24 miljoen gulden. Op grond van dit akkoord aldus de Franse uitzending van radio-Hanoi zullen Naar links! Twee borden met dezelfde boodschap. Willy Brandt zit goed als het gedrag op de weg overeenkomt met dat in het stemlokaal. Mogelijk slaat het verkeer scherper linksaf - dan de Westduitse SPD, die zich zo te zien volop in de verkie zingsstrijd heeft gestort. In de Libanese hoofdstad Beiroet ont plofte een dergelijke brief in het postkan toor, waarbij volgens de politie een post beambte licht werd gewond. Kort daarna explodeerde een brief in de handen van een secretaresse van de Niversal Handel maatschappij, waarbij zij en een manne- De Israëliërs vinden dat als de Neder landse autoriteiten de diplomaat niet aan andere veiligheidsdiensten wilden uitleve ren, zij hem op zijn minst zelf uitgebreid lijnt 2.000 ons iling per lans ent, - en ebr, ille- 1324. i sB uw- to- BiU. erk. L 200 verrassingen bij aankoop van 250 gram speculaas of speculaas brokken, dus naar Hazenberg. Neem ook eens zo’n VRUCHTENCOCKTAIL met veel slagroom van 3,75 voor rza- uw bij ode! IJ- Voor Vuurdooms, Coniferen, allerlei soorten bloembollen, Violen 35 et, Vergeet-mij-niet 40 et, en Muurbloemen 45 et naar Uitgebreide sortering dames- heren-en kinder suede- nappa-en lamsvacht jasse- ons tza- .,de rin- ren, oed. sn. 411 Volgens de Noordvietnamese radio heb ben de Verenigde Staten en Noord-Viet nam op 8 oktober een overeenkomst ter beëindiging van de oorlog in Vietnam opgesteld. De afgelopen 36 uur zijn in drie Arabi sche hoofdsteden, Beiroet, Tripoli en Al giers, vier bombrieven ontploft waarbij twee Palestijnse guerrillaleiders gewond raakten, van wie een ernstig. Tevens lie pen vijf Arabieren, voornamelijk lichte, verwondingen op. Een vijfde bombrief geadresseerd aan Faroek Kaddoemi, een leider van El Fatach, kon in Cairo wor den onderschept en onschadelijk gemaakt. Volgens Arabische berichten waren drie van de brieven in de Zuidslavische hoofd stad Belgrado op de post gedaan. SAIGON (Reuter) Radio-Hanoi heeft vandaag gemeld, dat Noord- Vietnam en de Verenigde Staten een overeenkomst hebben opgesteld tot het beëindigen van de oorlog in Vietnam. Dit is gebeurd tijdens hun ge heime besprekingen. Tegelijkertijd beschuldigt radio-Hanoi de Amerikanen van trouwbreuk en van schending van de overeenkomst. r"e troepen van de Verenigde Staten en van met de Amerikanen verbonden lan den binnen zestig dagen Zuid-Vietnam verlaten. de regering van Noord-Vietnam zich zal blijven houden aan de bindende afspraak tussen de twee partijen (Noord-Vietnam en de Verenigde Staten), dat de tekst van de overeenkomst onveranderd moet blij ven en dat het tijdstip van de onderteke ning ervan 31 oktober 1972 is. Andere belangrijke punten uit het ak koord: TEL AVIV (UPI EN REUTER). De Israëlische veiligheidsdienst heeft gisteren explosieven ontdekt in brieven die gea dresseerd waren aan president Nixon, de Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken William Rogers en de Amerikaanse minister van Defensie Melvin Laird. PTT- beambten hadden de brieven dinsdag aan getroffen bij de post in het stadje Kiryat Sjemona, in Noord-Israel bij de grens met Libanon. Bij onderzoek van de brieven door de veiligheidsdienst bleek dat de enveloppen dezelfde soort explosieven be vatten als die zijn aangetroffen in de bombrieven die vorige maand vanuit Am sterdam verstuurd werden. Weerrapporten Binnen- en buitenland 2, 3, 9, 11, 19 Van Dag tot Dag 3 Piaatselijk nieuws 4, 5, 6, 7 Kunst 13, 13 Poprubriek 13 Uitwijxer 13 Radio en tv 17 Strips 17 Economie 21 Beurs 21 Sport23, 23 Deze krant bestaat uit achtentwintig pagina’s Uitgave Grafische Bedrijven Damiate N.V. Kantoor: Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden. Telefoon administratie 15437 en 16450. Redactie tel. 15389, na kantoortijd tel. 10709. Klachten bezorging 18.30 tot 19 uur tel. 10519 Het volk van Zuid-Vietnam moet zelf door middel van werkelijk vrije ver kiezingen, onder internationale con trole, over zijn toekomst beslissen om te komen tot „verzoening en interna tionale overeenstemming”. Er zal een bestuursvorm met de naam „nationa le raad van verzoening en nationale eendracht” komen, die uit gelijke partijen zal bestaan en die de toepas sing door de revolutionaire regering en het bewind van de républiek Zuid-Vietnam moet bevorderen van de getekende akkoorden en die de algemene verkiezingen moet organi seren. De hereniging van Vietnam zal gelei delijk „met vreedzame middelen” worden verwerkelijkt. De VS eerbiedigen de onafhankelijk heid. de soevereiniteit en de on schendbaarheid van Vietnam, zoals deze in de akkoorden van Genève in 1954 werden erkend. Op een hedenmorgen in ’t gebouw van de Tweede Kamer gehouden openbare hoor zitting heeft een NOS-delegatie aange drongen op een verdergaande verhoging, om althans „de omroep op behoorlijke wijze zijn taak te kunnen laten vervul len”. Als alternatief werd voorgesteld om over te gaan tot invoering van een kleu ren toeslag van 50,- per jaar, waardoor de voorgestelde verhoging zou kunnen worden teruggebracht tot 105,-. Tegen standers bleken hedenmorgen bejaarden en invalidenorganisaties. L' Deze staking en andere die eruit zijn voortgevloeid, hebben het land naar schatting honderd miljoen dollar gekost. lijke collega verwondingen opliepen. De brief was geadresseerd aan Rafik Nadsjeh, de Palestijnse mede-eigenaar van de maatschappij, die betrokken is bij de wapenhandel tussen buitenlandse staten en de landen van het Midden-Oosten. In Tripoli, de hoofdstad van Libië, ont plofte een brief die bestemd was voor het bureau van de Palestijnse Bevrijdingsor ganisatie. Het hoofd van het bureau, Moestafa Aboe Zeid, werd ernstig gewond en zal het licht in beide ogen moeten missen. Twee andere personen een Pales tijn en een Libiër, met wie Aboe Zeid voor het postkantoor stond te praten toen hij de brief opende, liepen lichte verwon dingen op. Tot haar middel door het water wadend brengt een vrouw een kind in veiligheid. Overstromingen troffen de Fiji-eilanden, nadat de orkaan Bebe over dit gebied was getrokken. Verwachting vrijdagavond: In de nacht en ochtend veel bewolking met plaatselijk regen en hier en daar mist. Morgen ook af en toe zon. Zwakke tot matige wind tus sen zuid en oost. Minimum temperaturen van 10 graden in het zuiden tot ongeveer 2 graden in het noordoosten van het land. Maxima morgen omstreeks 15 graden. hadden kunnen ondervragen, temeer daar deze zaak een tastbaar bewijs is dat Arabische landen actief betrokken zijn bij de Palestijnse terreur. Volgens veiligheids- autoriteiten bevestigt deze zaak de opvat ting dat voor aanslagen door Palestijnen Arabische ambassades worden gebruikt voor het leveren van wapens en andere diensten. De V.V.D.-Kamerleden Geurtsen en Berkhouwer hebben inmiddels in schrifte lijke vragen minister Van Agt om ophel dering verzocht over het vrijlaten en niet- vervolgen van de man. Ook de P.v.d.A.- Kamerleden mevr. Haas-Berger en Dan- kert hebben vragen gesteld over het inci dent. Voor DS’70 is de affaire met de diplo maat aanleiding om te pleiten voor beper king van de diplomatieke onschendbaar heid. De partij beraadt zich nog over de wijze waarop deze wens onder aandacht van de politici zal worden gebracht. Deze overeenkomst, die voorzag in een staken van het vuren, uitwisseling van krijgsgevangenen en een einde van de Amerikaanse militaire betrokkenheid in Vietnam zou op 31 oktober worden gete kend. Maar op 23 oktober lieten de Amerika nen Noord-Vietnam weten, dat zij moei lijkheden in Saigon hadden. Zij verzoch ten toen om verdere onderhandelingen, aldus radio-Hanoi. Radio-Hanoi verklaart, dat de moeilijk heden, waarop de Amerikanen in Saigon stuitten slechts een voorwendsel zijn om „de reeds geschreven overeenkomst” uit te stellen. In Washington hebben Amerikaanse functionarissen vandaag tot voorzichtig heid gemaand bij gissingen over een vroegtijdig bestand in Vietnam en ver klaard ,dat belangrijke bijzonderheden nog steeds met de Zuidvietnamese president, Ngoejen Vair Thieu, moeten worden gere geld. De functionarissen vestigden er de aandacht op, dat Thieu gisteren in een tv-rede elk bestand heeft verworpen, dat niet een politieke regeling inhoudt. In een uitzending in de Engelse taal heeft radio-Hanoi verder verklaard, dat SANTIAGO (UPI). Een delegatie van vervoerders die gisteren tweemaal een onderhoud met president Allende van Chili heeft gehad, heeft in beginsel over eenstemming met hem bereikt over her vatting van het vervoer per vrachtauto. De bond van vervoerders moet het ak koord nog goedkeuren. steld, dat de man zelf ongemoeid zou worden gelaten. De Noordvietnamese radio stelt „het bewind van Nixon” verantwoordelijk voor uitstel van de ondertekening van de over eenkomst. In een uitzending in de Franse taal van radio-Hanoi die vandaag in Tokio is opge vangen heet het, dat beide partijen over eenstemming hebben bereikt over een program van negen punten, dat onder meer voorziet irr een bestand dat op 1 november ingaat. UTRECHT. De regering is vergaand aan de eisen van de vakbeweging met betrekking tot een sociaal contract tege moet gekomen, zo heeft de voorzitter van het overlegorgaan van de drie vakcentra les, de heer H. ter Heide, gistermiddag op een persconferentie in Utrecht meege deeld. Als regering, werkgevers en vakbewe ging elkaar zaterdag op het thans ter tafel liggende „Totaal-pakket” vinden, is het mogelijk dat er toch nog een sociaal contract komt, hoewel de vakbeweging het liever een „overeenkomst” noemt, om dat het begrip sociaal contract inmiddels een „politieke hypotheek” heeft gekregen. De ter tafel liggende voorstellen maken een reële loonsverbetering volgend jaar van een half a één percent mogelijk. Het verbondsbestuur van het NKV en de verbondsraad van het CNV hebben reeds hun fiat gegeven aan het „pakket” De verbondsraad van het NW beslist vrijdag. Punten, waarover nog harde noten zul len worden gekraakt zijn: De stijging van het contractloon van 3 (zoals de SER had geadviseerd) naar 3.5 percent volgens de jongste eisen van de vakbeweging. De kwestie van het toelaten van vakbondswerk in de bedrijven (het zoge noemde bedrijvenwerk), een eis van de vakbeweging, waarvoor werkgevers zich niet voetstoots gewonnen zullen geven. Tijdens een gistermiddag door de vak beweging gegeven persconferentie zei NW-voorzitter drs. Ter Heide bij de presentatie van een minimumpakket van eisen, dat naar een tussenweg is gezocht en dat men is uitgegaan van de veronder stelling, dat de regering alles zou doen om de vakbeweging tegemoet te komen, ten einde een overeenkomst met het be drijfsleven mogelijk te maken. De vakbe weging deelde mee, dat de regering ver gaand aan de eisen tegemoet was geko men. In een televisieuitzending zei Ter Heide, dat hij wat het bereiken van een akkoord 100 percent meer optimistisch was dan een week geleden. (Zie verder pagina H 8

IJmuider Courant | 1972 | | pagina 1