TWENTE EN FEYENOORD SCOORDEN MEESTE GOALS Derby County ruim langs Benfica: 3-0 HAPPEL EN MAR O VIC K WAMEN P MET ALTERNATIEVE PLANNEN Scheidsrechter Gow: grote invloed op duel FC TWENTE KREEG ALLE VRIJHEID VAN FREM: 0-5 er X ’Kaas uit’t vuistje’ Nederlandse speelfilm? rt Weinig lol van trip Geen eerste toto-prijs Geen geld voor E.K. schaatsen M MM Loting UEFA-cup op 10 november 1 DONDERDAG 26 OKTOBER 1972 vn 60 Gow W anhopige verdedigers Lastige mug We denken er ernstig over. De ene Nederlandse film na de andere barst los - daar willen we niet bij ontbreken. Misschien maken we ’Geen paniek, er is nog meer in de keuken’ of 'De inbreker lustte Leidse’ of ’Wat proef ik?'. We moeten wel, want tegenover 'Turks fruit’ mag de Nederlandse kaas geen verstek laten gaan. Bovendien: kaas uit't vuistje^, is de enige filmster die /S-- onaangekleed door elke - -4 M Vi m SPITZ MOHN DE i— i— Poelman Borota komt er niet meer bij. Het eerste doelpunt van Feyenoord. Willem van Hanegem, de maker, kijkt de bal na. S JOHN DRIE8KEN8 ADVERTENTIE van LONDEN De eerste speeldag van de tweede ronde van het toernooi om de Euro pese beker voor landskampioenen is een doorslaand succes voor de thuisclubs ge worden. De grootste verrassing was de overwinning van het in de Engelse league laag geplaatste Derby County op Benfica: 30. Net als vorig jaar in de kwartfinales ont moette Celtic IJjpest Dosza uit Boedapest. International Ferenc Bene gaf de Hon garen in de eerste helft een voorsprong. Twee treffers na rust van Kenny Dalglish zorgden voor enthousiasme onder de 55.000 toeschouwers. DEN HAAG. Geen van de 642.78» deelnemers aan sporttoto 12 van 21 en 21 oktober blijkt de uitslagen juist voorspeld te hebben. Het bedrag van de eerste prijs Is gevoegd bij dat van de andere prijzen. De bruto-inleg bedroeg 1.493.951, het prijzenbedrag f 631.941.27. beplakt met de eretitel Weltmeister - had het nog niet eens nodig gevonden om de OFK te bekijken in Joegoslavië. Hij ken de slechts vier clubs in dat land Rode Ster, Partizan, Olympia Serajewo en Haj- duk Split. Daar was OFK Beograd niet bij. Wat hem (Happel) betrof zou die situatie niet veranderen. Tegen zijn gewoonte in gaf Happel al voor de wedstrijd zijn opstelling. Slechts de naam van de doelverdediger (Treytel of Reitsma) verkoos hij niet te noemen. Verder stond voor hem vast dat Feyen oord met drie verdedigers zou spelen. Het publiek suggereerde Happel zou kun nen genieten van een doelpuntenregen. vorige week bij zijn spelers op het initia tief bij Feyenoord te laten. Doe je dat niet, zo zei hij, dan ga je de boot in. Evenals de FC Utrecht is gebeurd. OFK liep met open ogen in de val. Feyenoord ontspande zich even om via een vrije trap van Vos tot 2-1 terug te komen. Van Hanegem was de maker. Nog geen minuut later dook Rijsbergen in een enorme krater op de rechter verdedigings- flank van de OFK om vervolgens De Jong aan te spelen 2-2. Het vervolg Ladinski’s doelpunt en dat van Hasil (uit een penal ty), was minder interessant voor de aspi rant-trainers. ge naar Belgrado kan worden afge reisd. ze actie van Pahlplatz, die zijn directe opponent Finn Hansen deze avond nauwe lijks heeft gezien, kreeg hij de bal via een voet van de Deense doelman aangeboden. vandaan Twente na het duel in de eerste ronde tegen Dynamo bepaald geradbraakt terugkeerde. I 00 tag: aan los liep na En :uw ZÜRICH. De loting voor de acht ste finales van het toernooi om do UEFA-cup zal op 10 november in Zürich plaatsvinden. Om 12 uur zal de trekking geschieden. scoorde één keer. Bij rust stonden de Zweden zelfs met 21 voor. De Westduitse club FC Kaiserslau tern zorgde voor een opvallende ver richting door in de uitwedstrijd met 31 te winnen van CUF Barreirense (Port). Eenzelfde prestatie leverde Ara rat Jerewen bij Grasshoppers Zürich. De Russen zijn wellicht de tegenstan ders die FC Twente het meeste vreest. Niet wegens hun voetbalcapaciteiten, maar wel wegens de afstand die En schede van het Kaukasus-gebergte scheidt: Jerewan ligt een paar honderd kilometer ten zuiden van Tiflis, waar De Enschedeërs riepen de hulp van de politie in. Enkele agenten hebben zich een paar uur zij het zonder veel resul taat met de zaak bezig gehouden. Daar door miste het groepje ook nog het gtoot- ste deel van de eerste helft van de wedstrijd. stelde. „Moet je niet met nog ma*r een kwartier te spelen bij de stand 4-2 het zekere boven het onzekere kiezen? „Ja,” vond Willem, die in de achtentwintigste minuut van de tweede helft het veld had verlaten. „Dat is de vraag,” zei Schneider. „Voor het zelfde geld hadden we nog een doelpunt gemaakt. We hadden pech. De Joegoslaven scoorden.” Stoijanovic maakte enkele minuten voor tijd 4-3. Geen moeite zullen Plooyers leerlingen hebben gehad met de rol van scheidsrech ter Gow. Hij keurde ten onrechte het eerste Joegoslavische doelpunt goed. Het was buitenspel, terwijl er ook aan de tweedie treffer een luchtje zat. Bovendien was een penalty voor de overtreding van Popadic tegen Jürgen Kristensen een veel te zware straf. (Van onze sportredactie) ROTTERDAM. KNVB-theoloog fiiem Plooyer had vyfentwintig van zijn studenten naar het Rotterdamse hoogaltaar, het Stadion Feyenoord, gedirigeerd. Plooyer had de kandi- daat-trainers de opdracht meegege ven een analyse te maken van het UEFA-cupduel FeyenoordOFK Beo grad. Een zo scherp mogelijke ontle ding aan de hand van leermeester Plooyer» richtlijnen. „Plooyer kan zijn boeken wel weg gooien”, gniffelde bondscoach Fa- drhonc na de wedstrijd. „Die raakt ’ie nooit meer kwijt”, grinnikte ook Wil lem van Hanegem. Feit was dat de Plooyer-pupillen gisteravond voor een onverwacht zware opgave werden ge steld door twee arrivé’s in de trai- nerswereld Happel en Marovic. De taktische plannen van beide heren waren als geheel alternatief, dat Plooyer dergelijke ontwerpen nimmer van zijn leerlingen zou hebben getole reerd. OSLO De Brandbu SC, dis het Euro pees kampioenschap hardrijden voor da mes zou organiseren, heeft de Noorse schaatsbond meegedeeld daartoe niet in staat te zijn. De club heeft voor de wedstrijden, die op 10 en 11 februari in het Rosendalstadl- on zouden worden gehouden, een kosten berekening gemaakt van ongeveer 40.000 Noorse kronen. Aan vaste inkomsten heeft de club niet meer bij elkaar kunnen krijgen dan 15.000 kronen uit subsidies van gemeente en de Noorse schaatsbond. De vereniging meent dat het financiële risico te groot is. toch als zeer kundig en geroutineerd te boek staande Ahlberg werden als school jongens omspeeld, waarna in het centrum Jörgen Hansen een geweldige mistrap maakte. Jeuring benutte de aldus voorbe reide gelegenheid onhoudbaar: 0-1. Toen weer Jeuring nauwelijks zes mi nuten later opnieuw raak schoot, kon FC Twente eigenlijk al niets meer gebeuren. Drost was tot diep in de Deense helft doorgedrongen en bereikte Rene van de Kerkhof. Die zag zijn eerste poging om langs Ahlberg te glippen mislukken, maar kreeg de bal meteer weer in bezit. Toen was een slim pass je naar Jeuring, achter Ahlberg langs, voldoende. In de tweede helft-waarin de Ensche deërs aantraden met Achterberg als ver vanger van de juist voor de rtist licht geblesseerde René van de Kerkhof, legde FC Twente een aanzienlijk hoger tempo op. Notten trof eerst nog met een ferm schot de lat, nadat twee eerdere pogingen van Pahlplatz door doelman Hansen knap waren afgeweerd. Uit een door Achter berg genomen vrije schop (overtreding Ahlberg) zorgde de weer volkomen vrij gemaakte Jeuring in de twaalfde minuut voor 0-3 en drie minuten later rondde deze speler een inleidende actie van Pahl platz en Van der Vall kundig af tot 0-4. Het werd vijf minuten voor afloop nog 0-5, toen Achterberg, die overigens toch nog enkele keren onnodig de aandacht van de scheidsrechter vroeg, verschrikke lijk hard inschoot Uit weer zo’n grandio- KOPENHAGEN Dat het zo getnakkel(jk zou gaan, neen, dat zal wel niemand b(j FC Twente verwacht hebben. Zestien seconden na het eerste signaal van de moeite loos leidende scheidsrechter Oeberg uit Noorwegen lag de bal reeds achter de ver bijsterde Waldemar Hansen. Toen het afgelopen was, had FREM’s moedige doelman zich in totaal vjjf keer gewonnen moeten geven. Maar nog vond Oranje-kandidaat Jan Jeuring, met vier treffers de grote man in de wedstrijd in het Iraetapark dat h|j „er eigenlijk wel zes had moeten maken”. Theo Pahlplatz, één van de andere uit blinkers, typeerde de manier waarop de Enschedese equipe zich in feite nu al voor de derde ronde van het toernooi om de UEFA-cup kwalificeerde, wellicht het beste: „Zoveel vrijheid krijg je maar eens in je leven”. De tweede prijs van f 236.977,98 wordt verdeeld over 27 winnaars, die elk 8.776,90 bruto ontvangen. De derde prijs - eveneens f 236.977,98 wordt verdeeld over 375 winnaars (ƒ631,90 per kolom). De premie ten bedrage van bruto f 156.985,31 wordt na het verstrijken van de reclame- termijn woensdag 15 november 1972 bij loting toegewezen aan een van de tweede prijswinnaars. De premie van sporttoto 8 is ten deel gevallen aan de houder van formulier- nummer t 6237533. Hij ontvangt aan prijg en premie totaal bruto 108.606,50. De premie van sporttoto 9 is gevallen op nummer a 4235182. De houder ervan ont vangt aan prijs en premie totaal bruto 191.004,30. De totale verrassing. Doelman Eddy Treytel kijkt verbijsterd naar de bank. Naar trainer Ernst Happel. Santrac maakte het eerste doelpunt van OFK. dingen mogelijk. Er zullen zich voor de achtste finales evenwel nog een aantal clubs plaatsen die meer ervaring heb ben met Europa-Cupvoetbal. Totten ham Hotspur (30 tegen Olympiakos Piraeus), Borussia Mönchengladbach (30 tegen Hvidovre), Rode Ster Beo grad 31 tegen Valencia), en Liverpool (30 tegen AEK Athene) zijn wel de bekendste. Of Internazionale zo ver komt moet nog worden afgewacht. Het onbevangen spelende IFK Norrköplng. de club van Ove Kindvall, hield de Italianen in het San Siro-stadion op 22. De ex-spitsspeler van Feyenoord Saillant Willem van KOPENHAGEN. FC Twente en Feyenoord, de twee Nederlandse clubs in het toernooi om de UEFA-cup, heb ben in het eerste treffen van de twee de ronde de meeste doelpunten ge maakt. Twente kwam uit tegen FREM Kopenhagen tot de toch wel opvallen de productie van vijf goals, Feyenoord scoorde thuis tegen OFK Beograd vier keer. Een groot gedeelte van de vreug de over deze prestatie wordt evenwel weggenomen door het feit dat de Rot terdamse defensie maar liefst drie keer doortocht moest verlenen, zodat slechts met de kleinst mogelijke positieve mar- Omdat de welwillende amateurs van Frem op nagenoeg dezelfde manier wer den overrompeld als FC Twente vorige week zaterdagavond op zijn beurt door Ajax- al was de voortzetting toen wel enigszins anders - valt natuurlijk moeilijk te voorspellen of de retumontmoeting op 8 november in het stadion Diekman een soortgelijk doelpuntenfestijn zal bieden. Dat er zoveel wonderen in de (voetbal wereld zijn, dat de Denen in staat geacht mogen worden FC Twente nog de voet dwars te zetten, kan evenwel uitgesloten worden geacht. Dat wenste ook John Kramer, de trai ner van Frem, die diep in zijn hart nog op althans een positief resultaat van de thuiswedstrijd had gehoopt, na afloop graag te erkennen. „We hebben nu gezien hoe voetbal gespeeld wordt Dit FC Twen te vormde een hecht team, dat zeker eens zo goed was als het Franse Sochaux, dat wij in de eerste ronde uitgesdhakeld heb ben. Mijn spelers hebben geweldig hun best gedaan, maar ook het individuele onderscheid was te groot”. Toch merkte ook Kramer op, zoals zijn Luxemburgs-Nederlandse collega Kohn dat na de verloren wedstrijd tegen Ajax deed, dat de snelle achterstand ook veel tot de ondergang van Frem had bijge dragen. Onmiddellijk na de aftrap maakte Van der Vall op het middenveld de bal vrij en stu'irde hij Willy van de Kerkhof er op rechts mee naar voren. Ulriksen en de Die goals kwamen er. Maar beslist op een andere manier als Happel bedoelde. Trainer Marovic hield namelijk woord. Terecht stelde hij na de wedskijd niet zonder trots, dat OFK Feyenoord had aangevallen. Marovic maakte op een con ventionele wijze gebruik van Happels plannen. Tot zo var hadden Plooyers leer lingen dan ook geen moeite met hun werkstuk. OFK counterde volgens het boekje. Via flitsende uitvallen werden de spitsen Petkovic en Santrac aan het werk gezet. Maar wat daarna gebeurde was allerminst normaal. In Feyenoords achter hoede stonden inderdaad maar drie man gereed om de Joegoslaven op te vangen (Vos, Schneider en Rijsbergen). Volgens Happels plannen zou de ouderwetse stop perspil Dick Schneider tijdens de Joegos lavische attaques rugdekking moeten krij gen van zijn terugstomende middenvel ders, maar daarvan kwam weinig terecht. Het gevolg: enorme gaten en wanhopige verdedigers, die verbaasd slimmerd San trac twee doelpunten op een rij zagen maken. Zo had Ernst Happel het verloop de wedstrijd niet voorspeld en ook niet bedoeld. was wel weer de vraag die Hanegem na de wedstrijd Feyenoord-OFK Beograd. De wedstrijd kan niet los worden gezien van het voor spel. Een potje vooraf, dat dit keer nog meer dan gewoonlijk bij cup-duels een belangrijke rol speelde. Alles begon met Boris Marovic. De man had in zijn land al diverse van zijn collega’s tegen de haren ingestreken door in het openbaar te verklaren dat zij het voetbal met hun defensieve systemen vermoorden. Marovic, een gezett» man met Betty Boop-ogen, pasta zich ook na aankomst in Nederland niet aan bij de bestaande hiër archieke verhoudingen. Hij weigerde hat pokerspelletje normaal te spelen. Hij kon digde aan te zullen aanvallen zo veel als mogelijk zou zijn in het Feyenoord-stadi- oïi. Marovic bewerkstelligde bij de zeer traditioneel ingestelde grootmeester Hap pel een waarneembare wrevel. En dat was een prestatie op zich omdat Happel In het voetbalvak een door de wol geverfd man mag worden genoemd. Happel was geïrri teerd door Marovic’s voorspellingen. Hij behandelde Marovic op de door Feyenoord georganiseerde persconferentie voor de wedstrijd dan ook eerder als een lastige mug die de olifant Feyenoord toch niet zcri kunnen kwetsen dan als een serieus tegenstander. Hij, Ernst Happel - uit zijn Oostenrijkse periode voor zijn verdiensten FC Twente daarentegen zit op flu weel. De Denen komen nog naar Ne derland, maar de wedstrijd in Ensche de kan niet meer zijn dan een formali teit. „Het is voor FC Twente gemakke lijker de UEFA-cup ie winnen dan kampioen van Nederland te worden,” heeft trainer Spitz Kohn al geroepen. Zonder op de feiten vooruit te lopen: de beste zestien zijn bereikt en gaat de Twentse formatie in deze vorm door dan zijn er inderdaad opzienbarende Real Madrid heeft wankelend het kleine stadion van Arges in Pitesti verlaten. Halverwege de eerste helft scoorde de Roemeense international Dobrin uit een straf schop. Kort voor rust maakte Anzarda gelijk uit een pass van Amancio. De 15.000 toe schouwers zagen dat ook na rust de meeste gevaarlijke aanvallen door Arges worden opgezet. Twintig minuten voor het slot legde Dobrin de basis voor de tweede treffer, die Prepurgel koppend maakte uit zijn haarzuivere voorzet. In Trnava heeft Anderlecht bewust op een gelijkspel gemikt tegen Spartak. De ploeg van Georg Kessler bleef ook verdedigen nadat Dusan Kabat onmiddellijk na de hervatting Spartak een voorsprong had gegeven door de bal van tien meter langs doelman Jan Ruiter te schieten. In het laatste kwartier kwam Anderlecht enigszins uit zijn verdedigende stelling. De Brusselse ploeg had de gelijkmaker voor het grijpen. Na een overtreding van Dobias tegen Ejderstedt legde scheidsrechter Arie van Gemert de bal op de strafschopstip. Pol van Himst schoot de bal een meter langs de verkeerde kant van de paal. Vrij krap viel de overwinning uit van de Italiaanse kampioensploeg Juventus tegen de Oostduitse titelhouder FC Magdeburg. Het doelpunt dat de wedstrijd besliste, werd twintig minuten na rust gemaakt door Pietro Anastasi. (Van onze sportredactie) KOPENHAGEN. Voor enkele sup porters van FC Twente heeft het kort» verblijf in Kopenhagen een minder plezie rig verloop gehad. Een van de Ensche deërs bemerkte tijdens een bezoek aan een café dat zijn portemonnee verdwenen was. Toen hij dit aan enkele reisgenoten vertelde en zijn plaatsgenoot informeerde wat er aan de hand was, kreeg hij totaal onverwacht van een der Deense bezoeker» een klap met een bierflesje tegen het hoofd. Hij moest de wond, die een hevige bloeduitstorting bij het rechteroog veroor zaakte, in een ziekenhuis laten behande len. Na slechts twintig minuten voetbal stond Feyenoord vlak voor een catastrofe. Opnieuw door een onbetekenende tegen stander in een cup-duel en nog wel in eigen huis te worden uitgeschakeld zou te veel van het slechte zijïi. En toch had Feyenoord en ook Happel weinig kunnen doen om een nederlaag te ontlopen als Marovic niet zo’n koppig man was ge weest De trainer had zo veel mogelijk aanvallend spel beloofd. Aan die belofte wilde hij zich houden. Daarom bradht hij Plooyers leerlingen tot wanhoop door niet de moderne leerboeken te volgen en niet zoals dat heet „de boel dicht te gooien”. Met elf man op, voor en achter de zestien meterlijn is het erg moeilijk doelpunten maken. De Noordkoreanen bewezen dat eens tijdens een wereldkampioenschap voetbal. Sindsdien is hun gedragslijn nog vaak nagevolgd. Nee, gedachtig Maro vic’s instructies, viel OFK opnieuw aan. Dat kun je tegen Feyenoord niet al te vaak doen. De Rotterdammers zijn mees ters in de contra-attaque. Niet voor niets hamerde Sparta-trainer Leo Steegman er

IJmuider Courant | 1972 | | pagina 23