Voorraad Haagse Rijnconferentie FRANKRIJK WIL ZOUT OPSLAAN IN SILO’S Moskou breidt hulp Egypte uit aan UITGE VERS VAN 15 REGIONALE BLADEN GAAN SAMENWERKEN napalm brandt Kieuw Esso album (3,45) met gratis kleurenfoto’s De lastige Surinamers VVDM-bladen in Nunspeet zoekgeraakt Twee leiders in Servië treden af Volgens premier Asis Sidki Esso I ÉM FDP VERBINDT VOORWAARDEN AAN COALITIE MET SPD GEZAMENLIJKE OPLAGE 1,3 MILJOEN KRANTEN POMPIDOU WIL MANSHOLT ORTOLI ALS OPVOLGER VAN Gratis stickers bijBambix 3 DONDERDAG 26 OKTOBER 1972 2 „Koehander Na kritiek van Tito f'W* - J ’t Nieuwe album bevat al 66 kleurenfoto’s. Er ontbreken nog 34 zelfklevende foto’s. Die zitten in 16 zakjes. U krijgt bij bijna alle Esso dealers steeds een zakje gratis bij 20 liter benzine of 2 liter Esso Mix.’t Album is dus snel vol! lii'W i|iié& 'sis I 'I®1 ’•'ni: van nd (Van onze Haagse redactie) (Van een onzer verslaggevers van MQTBICia De vennootschap is gevestigd te Am sterdam. Het maatschappelijk kapitaal be draagt één en een kwart miljoen, waar- 1. Verkoopbevordering in het algemeen alsmede de verkoop van advertentie- ruim 250 miljoen een Voorlopig. De Oostenrijkse regering heeft zich op verzoek van het hoge commis sariaat van de Verenigde Naties voor de vluchtelingen bereid verklaard voorlo pig 1200 Aziaten uit Oeganda op te nemen. Tijdelijk twee grappige stickers van Loeki als Sportheld in elk pak Bambix. De hele serie be staat uit twaalf vrolijke afbeel dingen. Het sparen gaat sneller dan u denkt. Daarom is het nu extra fijrT om uw kinderen Bambix te geven. Bambix - beter voor uw kind. iet ;ht re- re- rst le ng en en - :en :ht ng •k- >r- is- ee ti ps, oij ?e, n), iat )r- ?r- 31e :e- )o! ikt dt en n- a- an te en mt at- ës, ig- oe en ter te ke n- o- er n- >rt ar 1e- ra, iet In lig ;r- :n- >r- is- n- n- en te ns >e- p- jn 2 IT en dj de )it d- De ?rs en e- •r- ng sn. !S- en il- en ig er nt ht e- van vriendschap en vredigende resultaten zal leiden”. Tijdens een gisteren gehouden alge mene vergadering van aandeelhou ders vond de oprichting plaats van „KRING dagbladuitgevers B.V.”. Op richters en aandeelhouders zijn de uitgevers van 15 vooraanstaande re gionale dagbladen, waarvan de mees te al samenwerken in de GPD, de Ge meenschappelijke Pers Dienst. Het in formele contact dat zij al vele jaren onderhouden wordt nu uitgebouwd om tot concrete resultaten van de sa menwerking te komen. DEN HAAG. Rond 1000 exemplaren van het VVDM-afdelingsblad „Aksie” zijn sinds 8 september spoorloos verdwenen uit de legerplaats Nunspeet. Een onder zoek naar die verdwijning, ingesteld door de marechaussee, heeft tot nu toe geen resultaat gehad. Minister De Koster (De fensie) deelt dit mee in antwoord op vragen van het Twentse PvdA-Kamerlid Wieldraaijer. Tot directeur van Kring werd benoemd de heer J. P. C. ten Hove, ing., die tot voor kort als Senior Adviseur was ver bonden aan het bureau Berenschot. In die functie deed de heer Ten Hove een geva rieerde en internationale ervaring op met betrekking tot de leiding en organisatie van ondernemingen. Hij hield zich als adviseur onder andere veelvuldig bezig met het starten van nieuwe bedrijven. In eerste instantie zullen de activiteiten van Kring zich concentreren op de vol gende gebieden: heeft gesloten. Deze geruchten zijn vol gens Kosigin verspreid door „huurlingen van het imperialisme die proberen twee dracht te zaaien tussen de Sovjet-Unie en de Arabische landen”. De doelstelling brengt mede, dat er in beginsel ruimte is voor toetreding van andere gelijksoortige ondernemingen tot Kring. FREIBURG (DPA). De Westduitse vrije democraten willen in hun nieuwe verbond met de sociaal-democraten van bondskanselier Willy Brandt, gesteld dat deze partij de verkiezingen van 19 novem ber wint, een krachtiger liberaal accent laten doorklinken. Op haar gisteren geëindigde partijcon gres van drie dagen in Freiburg in de deelstaat Baden-Württemberg wees de FDP niet alleen onomwonden een coalitie met de christendemocraten (CDU-CSU) in de komende vier jaar af; zij nam ook duidelijk afstand van vele socialistische denkbeelden. Ondanks de sprekende nederlaag van de liberalen in de zondag in Nedersaksen en Hessen gehouden gemeenteraadsverkiezin gen, verklaarde secretaris-generaal Karl- Hermann Flach in zijn slotrede, dat de liberale partij de verkiezingsstrijd „met opgestoken zeilen” ingaat. Zij wijzen de bewindslieden erop, dat de bevolking concrete maatregelen van deze conferentie verwacht, om de leef baarheid langs de Rijn te bevorderen. De Rijngroep, waarin Fransen, Duitsers en Nederlanders samenwerken, heeft be sloten een witl^pek samen te stellen over de verontreiniging van de Rijn vanaf het Bodenmeer in Zwitserland tot aan de Noordzee. Dit boek zal in 1973 verschij nen. „Als men blijft streven naar halve op lossingen zoals de opslag van slechts de halve hoeveelheid Frans zout, is het dui delijk dat men het probleem in zijn omvang niet aankan”, aldus de leider van de Nederlandse delegatie bij de alternatie ve conferentie, de heer P. J. Konijn. De actiegroepen kwalificeren de ministers conferentie als ,,een koehandel”. Aandeelhouders van Kring zijn de uit gevers van de volgende vooraanstaande regionale dagbladen: Leeuwarder Courant, Nieuwsblad van het Noorden (Groningen), Zwolse Courant, Tubantia (Twente), Arn hemse Courant, Ameirsfoortse Courant, Utrechts Nieuwsblad, Gooi- en Kernlan den Alkmaarse Courant, Haarlems Dag blad, Leidsch Dagblad, Haagsche Courant, Rotterdamsch Nieuwsblad, Provinciale Zeeuwse Courant, Brabants Nieuwsblad, Limburgs Dagblad en Dagblad voor de Zaanstreek/De Typhoon. Dit overzicht is niet volledig, omdat uitgevers van ge noemde bladen veelal ook nog een aantal zogenaamde kopbladen uitgeven. DEN HAAG Minister van Buitenlandse Zaken Schmelzer heeft gistermidddag aan het begin van de ministersconferentie over de vervui ling van de Rijn in Den Haag de hoop uitgesproken, dat de „bestaande geest samenwerking tussen de deelnemende landen tot be- Het onderzoek wordt nog voortgezet. Naar de mening van de minister kan een commandant verspreidingsmateriaal in beslag nemen. Op 9 september werd in Nunspeet een „alternatief boekje ter gele genheid van de manifestatie open d ag” van de WDM in beslag genomen, omdat het wetboek van het militair strafrecht zou zijn overtreden. „In latere instantie is door de comman derende generaal beslist dit als strafzaak te seponeren”, deelt de bewindsman ver der mee. De Koster ontkent dat WDM-afdelin- gen geen stencils of boekjes zouden mo gen verspreiden. De commandanten bezit ten echter, meent hij, een eigen verant woordelijkheid. PARIJS. Frankrjjks staatshoofd Georges Pompidou heeft de voormalige mi nister Francois-Xavier Ortoli 47 jaar, nu officieel voorgedragen als kandidaat voor de Europese Commissie in Brussel. Door dat Frankrijk, vanaf 1 januari ook recht heeft op de voorzitterszetel is Ortoli dus tevens voorbestemd komend jaar de hui dige Nederlandse president dr. Sicco Mansholt in die functie op te volgen. Zonder van het principe af te stappen, dat de vervuiler betaalt, toont Nederland Naar gisteren verluidde, woonde presi dent Sadat de bijeenkomst bij. Volgens Sidki is tijdens zijn besprekingen in Mos kou het „ijs in de Egyptisch-Russische betrekkingen ontdooid”. De betrekkingen verslechterden na de uitwijzing door Egypte van de 15.000 militaire Russische adviseurs in juli. Premier Kosigin zou Sidki de verzeke ring hebben gegeven dat de Sovjet-Unie alle verplichtingen „voor de zaak van de strijd tegen Israel” zal nakomen. „Ik wil er de nadruk op leggen dat voor dit doel praktische stappen worden ondernomen”, aldus Sidki. De Russische premier had volgens Sidki gesproken over geruchten dat de Sovjet- Unie ten koste van „de Arabische zaak” een akkoord met de Verenigde Staten CAIRO (DPA EN UPI). De Sovjet- Unie is bereid „in het kader van de mogelijkheden” aan Egypte verdere mili taire hulp te verlenen. Dit heeft premier Asis Sidki meegedeeld op een bijeenkomst van het Centrale Comité ‘van de Arabi sche Socialistische Unie. Ondanks het voorbereidende werk van de internationale Rijncommissie leverden de Franse zoutlozingen op de Haagse mi nistersconferentie nog zoveel problemen op, dat gisteravond besloten werd een werkgroep van ambtenaren in te stellen. Deze werkgroep zou voor vanmiddag rapport moeten uitbrengen over de ver schillende aspecten van de opslag van het afvalzout uit de kalimijnen van de Elzas. „De politieke wil is aanwezig”, zo liet men na afloop van de eerste ronde gisteravond weten, maar op technisch gebied zijn er vele haken en ogen. De Fransen overwegen verschillende plaatsen om het afvalzout op te slaan. Aanvankelijk werd gedacht aan het ei land Fessenheim in de Rijn, maar daar hebben de Westduitsers nogal bezwaar tegen. Opslag bij de mijn of elders in de Elzas levert weer problemen op met be trekking tot het grondwater. De Franse minister zonder portefeuille, belast met milieuzaken. Poujade. deelde gistermiddag mee dat Frankrijk bereid is het zout in silo’s op te slaan. Dit zou echter grotere kosten met zich meebren gen. De kosten van de andere oplossingen zijn berekend op ongeveer 8 a 10 miljoen gulden. Zelfs met de grootst mogelijke afstand- neming van iedere racistische overweging blijft een zwaarwichtig argument tégen emigratie van te veel Surinamers naar Ne derland over: namelijk, de constatering dat het merendeel der geëmigreerde Suri namers .hier niet gelukkig is, geen behoor lijk werk kan vinden en miserabel is gehuisvest. Het verschijnsel van de massale over komst van Surinamers naar Nederland heeft als diepere oorzaak de ongelukkige situatie in hun eigen land, waar de econo mie zodanig slecht is ontwikkeld dat de toch tamelijk geringe bevolking er geen behoorlijk bestaan kan vinden en vooral de nieuwe generatie weinig of geen kan sen op een goed levenspeil heeft. Het merkwaardige is, dat Nederlandse Instanties zich vóór en zelfs ook na de Tweede Wereldoorlog nog hebben bezon nen op een manier om Suriname aan een bruikbare import van werkkrachten te helpen, aangezien de bevolking, bestaande uit betrekkelijk kleine groepen Indianen, creolen, Hindoestani’s, Aziaten en andere afzonderlijke of gemengde rassen te klein was om een behoorlijk afzetgebied voor eigen produktie te vormen. Bovendien ontbrak het aan goede werkkrachten, dat wil zeggen, hardwerkende mensen die weinig behoeften hadden en op die ma nier de bestaande cultures en industrieën op rendement konden helpen houden. Sinds Abraham Crijnssen, de Zeeuwse vlootvoogd, in 1667 Suriname voor de Republiek der Nederlanden bezette tot ver in de negentiende eeuw heeft in dit land de slavenarbeid de kern voor de werk krachtenvoorziening gevormd. Pas in 1863 werd in Suriname de slavernij afgeschaft, nadat de Westindische Compagnie grote contingenten negers uit Senegal, Angola en elders in Afrika had aangevoerd. Voor dien was de oorspronkelijke bevolking van Suriname, de Indianen, ongeschikt gebleken als goedkope plantage-arbeiders en voor een groot deel uitgeroeid. Na de afschaffing van de slavernij heeft men op vele manieren geprobeerd door „vrijwilli ge” immigratie het gebrek aan werkkrach ten op te vangen, maar wat men en dat is het Nederlandse bestuur nooit voldoende heeft geprobeerd is de Suri naamse economie een behoorlijk eigen fundament te geven, zodat de aanwezige ^AZVVVVVVVVVVVVVVV^A/VVVWVVVVVVVWVVVVVWVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVWVVVVVVVVVVVVVVVVV»AA/VVVVV 'VVVVVVX/VVAAA/VVVVVVVVVVVVXAAAA/VVVVVVVVVXAAA^/VVVA/VVXA/VVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVA/VVVVVV By een raketaanval op de Ameri kaanse basis Da Nang in het noorden van Zuid-Vietnam werd een opslag plaats van napalmbommen geraakt. Het brandbare oorlogstuig ging in vlammen op. De man op de voorgrond is een Amerikaanse militair, die bij de aanval van het Zuidvietnamese Bevrijdingsfront gewond raakte. In kringen rorrd de Europese Commissie heeft men tot dusver nooit erg warm voor de kandidatuur-Ortoli kunnen lopen. Men zag in hem, meer een technocraat dan een kundig politicus. Ortoli heeft in verscheidene Franse re geringen achtereenvolgens de portefeuilles van Financiën, van Onderwijs en Weten schappelijk Onderzoek beheerd. Pompidou heeft hem naar voren ge schoven in de wetenschap, dat er geen enkel risico bestaat dat Ortoli als opvol ger van dr. Mansholt buiten zijn Franse boekje zal gaan. BELGRADO (Reuter en AP) De voorzitter van de Servische Communisti sche Partij Marko Nikezic en de secretaris Latinka Perovic hebben van hun posten afstand gedaan na de kritiek op hen door president Tito. Het Joegoslavische persbureau Tanjoeg meldt dat het centraal comité van Servië de ontslagen vorige week zaterdag heeft aanvaard. Er zijn nog geen opvolgers aangewezen. Nikezic, een 51-jarige intellectueel, is vier jaar lang voorzitter van de Servische Communistische Partij geweest. Ook was hij minister van Buitenlandse Zaken en ambassadeur in de Verenigde Staten, Egypte en Tsjecho-Slowakijke. Hij staat bekend als de leider van een groep com munisten die vreest dat Tito’s nieuwe harde lijn zou kunnen leiden tot herstel van de sterke partij-invloed op alle secto ren van het leven. Die invloed is juist in de afgelopen tien jaar sterk verminderd. Tito had het gebrek aan zelfkritiek bij de Servische communisten gekritiseerd en geëist dat de partij een grotere rol zou gaan spelen, met name bij de bestrijding van economische en andere gebruiken. zich bereid 46 percent van de kosten voor zijn rekening te nemen. Samenwerkende actiegroepen van de Rijnstaten, die naast de ministersconfe rentie over de Rijn in Den Haag een alternatieve bijeenkomst houden, hebben gisteren een brief aan de deelnemende ministers aangeboden. 3. Centralisatie van ontwikkelingsprojec ten op het gebied van de produktie, zoals bijvoorbeeld van het fotogra fisch zetten. 4. Ontwikkeling van informatie-over- dracht via andere communicatiemid delen, waaronder met name wordt gedacht aan radio en televisie via kabelverbindingen. Juist de regionale dagbladen hebben een unieke kennis en ervaring op het gebied van de garing en verwerking van regionaal en lokaal nieuws. De hoofdredacteu ren van de dagbladen zullen dan ook nauw bij de voorbereiding en uitvoe- rirfg van dit project worden betrok- kèn. 5. Andere gezamenlijke commerciële akti- viteiten, die niet noodzakelijkerwijze behoeven te liggen op het terrein van de actuele informatie-overdracht, maar waarbij lokaties of diensten van de dagbladen een ruimere toepassing krijgen. bevolking in staat zou zijn in eigen land een goede boterham te verdienen. Dat nu zovele Surinaamse jongeren naar Nederland trekken, is een enigszins verlaat gevolg van die nalatigheid. Wan neer er eertijds meer geld in Suriname zou zijn geïnvesteerd, zou het land heden ten dage wellicht beschikken over bedrij ven en cultures die de enkele honderddui zenden Surinamers een menselijk bestaan zouden kunnen schenken, zodat zij niet naar Nederland zouden behoeven uit te wijken. De grote teleurstelling, die deze immi granten hier ondervinden, draagt ertoe bij dat deze groep in Nederland niet tot de meest tevreden bevolkingsgroepen be hoort. Dat zij profiteren van de sociale voorzieningen en aldus een extra last voor de Nederlandse belastingbetaler vormen mag daarbij zeker niet als voornaamste klacht gelden. Nederland heeft door de eeuwen heen te weinig aan Suriname gedaan om het recht te hebben, daarover luide te klagen. Men behoeft niet zo diep in de geschie denis te duiken met de bedoeling schuldi gen te vinden, maar men moet van de geschiedenis van Suriname toch voldoende afweten om nu met enige objectiviteit te kunnen oordelen over bepaalde Surinaam se eisen. Welnu, als Nederlanders van vandaag zich schamen over het feit dat hun voorouders de beste en ijverigste slavenhalers vSn de wereld zijn geweest, dan behoort daarbij toch ook de overwe ging dat het nog niet te laat is om aan Suriname nog iets goed te maken. Het is gemakkelijk, af te geven op Surinaamse jongeren die hier als werklo zen rondlopen en uit verveling tot last pakken worden, maar zij vormen hoe men het ook keert of draait de erfenis van ons koloniaal bewind dat niet tijdig en niet met volle inzet is gewijzigd in een ontwikkelingsbewind ten bate van de in heemsen. De jonge Surinaamse generatie heeft een onbetaalde wissel op Nederland, die eens onvermijdelijk moest worden ge presenteerd en die even onvermijdelijk moet worden betaald. Als Nederland ont wikkelingswerk wil doen, laat het dan in de eerste plaats op dat gebied inhalen wat het in het koloniale verleden heeft ver zuimd, ook al is er niets „aan te verdie nen”. van een vijfde geplaatst en volgestort wordt. De doelstellingen van de nieuwe maat schappij zijn als volgt geformuleerd: Kring bevordert het zelfstandig voortbe staan van regionale dagbladen eh het vervullen van regionale informatie- en communicatiefuncties door zelfstandige ondernemingen. Kring bundelt daartoe al die functies die beter door een grotere eenheid kunnen worden vervuld. De deelhebbers van Kring dagbladuitge vers B.V. zijn van mening, dat de voorde len van kleinere dagbladondernemingen (slagvaardig en soepel beleid, snel antici peren op gebeurtenissen, goede interne communicatie, bekendheid met bijzondere karakteristiek van het verschijningsge- bied) gehandhaafd moeten worden en dat hun onafhankelijkheid het best gediend is door in financieel, commercieel en tech nologisch opzicht gezamenlijk initiatieven te ontplooien. Gezamenlijk vormen^de 15 deelnemende dagbladuitgevers, die inclusief alle kop bladen ruim 30 dagbladtitels produceren, een aanzienlijk potentieel. Met een geza menlijke oplage van 1,3 miljoen kranten wordt dagelijks ruim een derde van alle Nederlandse gezinnen bereikt. De geza menlijke omzet van ruim 250 miljoen gulden vormt daarbij een stevige basis voor verdere uitbouw. ruimte voor de regionale dagbladen. Door centralisatie van deze activitei ten zal een betere service aan adver teerders en reclame-adviesbureaus kunnen worden verleend, zowel be treffende de voorlichting over de media, door volgens éénzelfde patroon uitgevoerde lezerskringonderzoeken, als de verwerking van de opdrachten. 2 Centralisatie van automatiseringspro jecten voor zowel administratie als tekstverwerking, waardoor sterk kos tenbesparend kan worden gewerkt. J. P. C. ten Hove, directeur Kring. ADVERTENTIE van Ml? - w

IJmuider Courant | 1972 | | pagina 3