Rijkswaterstaat reageerde negatief op verzoek om enige jaren uitstel IJmuider Reddings Brigade ziet post Twee hearings over welzijn in Zeewijk In de vishal BUURTHUIS DE SPIL ORGANISEERT ZEVEN VERKIEZINGSAVONDEN Nappa kleding VELDHUIS Suède- aan het strand de grond in boren Brand op zolder door spelen met lucifers auto in sloot Verlichtings- controle in Velsen zal nog voortduren Havenberichten Bazaar van St. Engelmundus in Oud-IJmuiden Frontale botsing door linkshouden Automobilist lag bewusteloos naast Reddingspost was door leden in vrije tijd gebouwd 5 b.v. VELSEN k DONDERDAG 26 OKTOBER 1972 IJMUIDER COURANT r e Jobstijding Gemeentearchitect Brokken Kort IJmondnieuws voor dames en heren en a n :t r B reestraat 12 Beverwijk Tel. 25629 (Van een onzer verslaggevers) IJMUIDEN In de gelederen van de IJmuider Reddings Brigade heerst momenteel een wat droevige ver slagenheid. Een van hun belangrijk ste steunpunten aan het strand van IJmuiden is sinds kort veranderd in een puinhoop. Wat voorheen een riante en doelmatige reddingspost was, wordt nu brokje voor brokje door middel van explosieven en ma chinale boren met het strandopper- vlak gelijk gemaakt. De post van de reddingsbrigade werd gefundeerd door een massieve bunkerkolos, over gebleven uit de tweede wereldoorlog. Een steviger fundering moet nog worden uitgevonden, zo moeten de IJmuider mensenredders gedacht hebben. Zij rekenden echter buiten de waard, in dit geval Rijkswater staat. BURGERLIJKE STAND (vrijblijvend) HAARDOLIE 0,18 per liter bij kontante betaling H.B.0.1 (c.verw.) 12,per liter incl. b.t.w. partikulier H.B.O. I (c.verw.) v.a. 13,85 per liter excl. b.t.w. niet partikulier H.B.O. II (c.verw.) v.a. 13,55 per liter ecxl. b.t.w. niet partikulier Brandstoffenhandel „De Spaarnestad” Friese Varkenmarkt 2-10 - HAARLEM 023-31 04 40* PW I s. 1 ADVERTENTIE ■t r (Van een onzer verslaggevers) e Bestaat er behoefte aan informatie en (Van een onzer verslaggevers) (Van een onzer verslaggevers) (Van een onzer verslaggevers) (Van een onzer verslaggevers) I i de actuele politiek, maar nauwelijks In de gelegenheid zijn deze te uiten. Velen heb ben drempelvrees om naar specifieke par tijpolitieke bijeenkomsten in de gemeente te gaan. Buurthuisleider H. van den Brink wil deze mensen „niet aan de kant’1 laten staan en ze in de eigen buurthuiskring laten discussiëren. De Spil verwacht voor deze bijeenkom sten zeer grote belangstelling. Voor elke avond zijn ongeveer honderd plaatsen be- schikbaa»-. Men kan vooraf toegangskaar ten bij het buurthuis bestellen. De Spil is ook woensdagavond 29 november geopend. Op een televisietoestel kan men dan de verkiezingsuitslagen volgen en met elkaar van gedachten wisselen. Jazzconcert. Zondagavond 29 oktober wordt in het PEN-jeugdcentrum aan de Kanaalstraat in IJmuiden een jazz-con- cert gegeven, met medewerking van de tenorsaxofonist Harry Verbeke. Deze mu sicus behelsde destijds tot de bekende „Diamond Five, terwijl hem in 1968 de Wessel Ilckenprijs werd toegekend, als kort vertegenwoordigt hij Nederland in Parijs, als lid van de „E.E.G. Big Band”. Zondagavond zal hij in het PEN-jeugd centrum worden begeleid door Dan van Golberdinge, piano; Frank Noya, basgitaar en Louis de Lussanet, slagwerk. VELSEN. Bij controle op verlichting bij weggebruikers heeft de Velsense poli tie woensdagavond zesentwintig keer pro ces verbaal opgemaakt. De verlichtings- controle zal in de komende periode voort duren omdat de wintertijd weer voor de deur staat, zo deelde de politie mee. Draagt het organiseren van cursussen voor volwassenen en kinderen bij tot het welzijn in Zeewijk? Donderdag vertrokken van IJmuiden: Elisabeth Oldendorf. West Indies: Hein von Bargen, Flixbrough; Uithom, Rens- burg; Pamela C, Londen, IJmuiden. (Als geen nadere aanduiding volgt, is het schip van of naar Amsterdam gegaan.) e 0 d d 9 n e 1 n 0 r n 1. n n De reddingsbrigade heeft de laatste ca tastrofale dagen echter al enige tijd zien aankomen. Dit voorjaar kreeg haar voor zitter, de heer G. J. Timmermans, bezoek van enige ambtenaren van Rijkswater staat en zij deelden hem mee dat langs de gehele kust de aan de zeereep grenzende bunkers moesten worden opgeruimd, te beginnen bij Den Helder en eindigend bij IJmuiden. Ook de bunker waarop de post van de IJmuiden der Reddings Brigade gevestigd was, zpu er aan moeten geloven. Om precies te zijn stond deze bunekr driehonderdzeventig meter ten zuiden van strandpaal 57, direct naast de plek waar het wandelpad door de duinen, dat dit voorjaar gereed kwam, uitmondt op het strand. nieuwe post. Het enthousiasme in de vere niging is door dit voorval behoorlijk ge daald. Er zal voor het voorjaar wel een tijdelijke voorziening moeten komen en daarvoor hopen we dan maar weer op steun van de bevolking. Zo’n nieuwe post zal toch wel weer op het duin moeten komen, want je moet het strand over een behoorlijke lengte kunnen overzien.” Hoe is de IJRB aan het gebruik van de bunker gekomen? De heer Timmermans: „Die bunker en de grond er omheen was destijds eigendom van baron Van Tuijll van Serooskerken en van hem kregen Wij toestemming om de bunker te gebruiken om er een reddingspost op te bouwen. Dat was in 1965. Later is de grond onteigend door de gemeente, waarvan wij toen een briefje kregen dat de grond van eigenaar was veranderd. Het gebouwtje dat wij daar hadden is zelfs mede ontworpen en in overleg met de gemeentearchitekt.” OVERLEDEN: H. E. de Gier, 42 jr., echtgenote van C. Talsma, Velsen(noord), G. Mooij, 80 jr., echtgenoot van H. C. Avontuur, IJmuiden. E. C. Plokker, 59 jr., echtgenote van J. Brachter, IJmuiden. C. van der Kaaij, 81 jr., weduwnaar van E. M. G. Oosterbaan, IJmuiden. M. C. Dubbeld, 83 jr., echtge noot van F. J. van Dijk, IJmuiden. G. Prins, 75 jr., echtgenoot van G. W. Deci der, IJmuiden. VELSEN Een frontale botsing tussen twee personenauto’s vond woensdagavond omstreeks half tien plaats op de Noorder- sluisweg, nabij de ingang de Cemij. Een automobilist uit Velsen reed in oostelijke richting op de Noordersluisweg, geheel aan de linker zijde van de weg, waardoor hij in botsing kwam met perso nenauto, die bestuurd werd door een 29- jarige verpleegster uit Amsterdam. De Velsenaar is opgenomen in het Zeeweg Ziekenhuis met gebroken ribben, een her senschudding en een diepe wond aan het hoofd. De verpleegster mocht naar huis, nadat de Ongevallendienst een wond aan haar hoofd had verbonden. Haar auto was geheel vernield, die van de Velsenaar was zwaar beschadigd aan de voorzijde. Woensdag aangekomen in IJmuiden: Pamela, C. Londen, IJmuiden; Ondine, R’dam, IJmuiden; Uithorn, Delfzijnl; Ac tuality, Dagenham; Helena Oldendorff, Lulea, IJmuiden; Genie, Norfolk; Tairlow, R’dam; Vlistborg, Skogby; Hein von Bra- gen, Flixborough; Kattenturm, Cont Plat; Sybille, Hamburg; Harting, R’dam; Marie Christine, New Castle, IJmuiden; Don Ri cardo, Hamina, Z’dam; Bard, Kristian- sand; Lori Dreyer, Le Havre, Beverwijk; Chantenay, Londen, IJmuiden; Carsbeka 6, Avonmouth; Slutsk, R’dam. Woensdag vertrokken van IJmuiden: Tower Julie, Whitby, IJmuiden; Briele, Oslo; St. Herblain, Basse Indre, IJmuiden; Clairhill .Londonderry; Tor Anglia, Qo- tenburg; Vincent, Londen, IJmuiden: Gra tia, Bilbao, IJmuiden: Boekanier, Londen; Andrastus, Antwerpen; Anders, Lübeck; Sunny Baby, Felixstowe; Ask, Antwer pen; Linda. New Castle; Texelstroom, R’dam; Mynias .Hamburg; Inari, Turku; Joan C. Whitby, IJmuiden; Smit Lloyd 18 Cont. Plat, IJmuiden; Tairlow, London; Gazelle, Boston, Z’dam; Kattenturm, Cont. Plat; Harving, Grimsby. Donderdag aangekomen in IJmuiden: Rattray Head, R’dam; Rona, Baie Co- neau; Diabas, Flixbrough: Caroline, Olden dorf, Antwerpen; André, Grangemouth; Kennemerland, Bremerhaven; Mercantic, Felixstowe; Gattopardo .Toledo. Door deze bijeenkomsten wil de Spil een bijdrage leveren om de buurtbewo ners wat meer politiek bewust te maken. Het centrum heeft daarnaast gesignaleerd dat veel mensen allerlei kritiek hebben op De melding luidde: „woning in brand aan de Wijk aan Zeeërweg, de mensen zitten er nog in”. Dit was reden voor groot alarm. Op dat moment bevond zich in de buurt een autospuit welke op de terugweg was van een duinbrandje aan de Orionweg, zodat nog geen twee minuten GEBOORTEN: H. T. de Back-Steeman, z., Haarlem, M. M. Komduur-Opdam, d., IJmuiden. M. H. Breimer-Bos, z., Sant poort, M. P. Roosen-van der Velden, z., v.d.Berg, Santpoort. M. H. Schaafsma- Sanders, z., Velsen(zuid). W. M. de Haas- Braam, d., IJmuiden. C. M. Adam-van der Pol, d., Santpoort. G. Scholder-Moes, d., IJmuiden. A. V. Vink-van Wonderen, z., Velsen(noord). A. Stoop-Kramer, d., IJ muiden. (Van een onzer verslaggevers) VELSEN. In de sloot langs de Am sterdamse weg trof de Velsense politie woensdag om één uur een personenauto aan waarnaast eveneens in de sloot de bewusteloze bestuurder lag, een 36-jarigo man uit Leeuwarden. „De reddingspost op de bunker is des tijds helemaal in zelfwerkzaamheid door mensen van de reddingsbrigade gebouwd,” vervolgt de IJRB-voorzitter, „U begrijpt dus wel wat het voor de werkers van toen betekent dat alles nu zomaar tegen de vlakte gaat. Die jongens krijg je echt niet gauw meer zover dat zij de handen uit de mouwen gaan steken voor een Zo ziet de IJmuider Reddings Brigade, waarvan de watervlugge leden gedurende het strandseizoen waken over de veilig heid van vele duizende strandliefhebbers, één van haar fraaiste reddingsposten de grond in boren. Maandagavond 6 november zal een nog onbekende vertegenwoordiger van de VVD naar IJmuiden komen. Dinsdag 14 november spreekt d e heer J. Voogd uit Haarlem voor de PvdA. Velsens wethou der H. A. de Boer (AR) is maandagavond 20 november in het buurtcentrum te vin den en dinsdagavond 21 november de heer Meijer voor de PSP. De volgende bijeen komst wordt georganiseerd op woensdag 22 november Spreekster is dan mevrouw A. Groensmit-Van der Kallen. De CPN heeft toegezegd op donderdagavond 23 november een vertegenwoordiger te zen den en namens de CHU spreekt op vrij dagavond 24 november mevrouw Boers. Wat voor taken zou een dergelijke Welzijnsraad moeten hebben? D.e hearings worden georganiseerd op vrijdag aanstaande in de entresols aan het Zeewijkplein en op dinsdag 31 oktober in de Planeet aan de Mercuriusstraat. De bijeenkomsten beginnen om 20 uur. Intussen zit de IJRB nu met de brok ken. De in de post aanwezige materialen zoals een brandingsboot van circa negen duizend gulden en twee reddingsvletten met buitenboord motoren moesten met Onmiddellijk na het vernemen van deze jobstijding tekende de IJRB bezwaar aan. ook al omdat het zomerseizoen voor de deur stond en op zo korte termijn geen vervangende oplossing voor de reddings post zou kunnen worden gevonden. Er werd uitstel verkregen tot half september. De reddingsbrigade had de bezwaren te- gen de sloop van hun bunker schriftelijk vastgelegd en vooral ook de noodzaak van m de aanwezigheid van de post op die plek, waar steeds rrfeer strandbezoekers zomers verkoeling komen zoeken, en waar men een uniek uitzicht tot steun had om over de veiligheid van de strandbezoekers te waken, benadrukt. Doch Rijkswaterstaat ging niet door de IJMUIDEN. Enige spelende kinderen zijn er woensdagmiddag de oorzaak van geweest, dat brand ontstond op de zolder van een woning aan de Wijk aan Zeeër weg, waar in minder dan geen tijd forse rookwolken door het dak naar buiten drongen. De intense rookontwikkeling maakte het voor te hulp geschoten omwo nenden onmogelijk verder emmers water aan te dragen, zodat de hulp van de brandweer werd ingeroepen. Moeten er mogelijkheden worden ge schapen voor recreatieve en culturele activiteiten? (trimbanen, filmmidda- gen)? Is het mogelijk een Welzijnsraad op te richten? IJMUIDEN. De Initiatiefgroep Zee- en Duinwijk wil twee hearings organise ren om opnieuw te praten over het rap port „Plan Zeewijk, wonen in de duinen”. Zoals bekend, is begin 1970 door het Provinciaal Opbouworgaan een onderzoek uitgevoerd met betrekking tot het woon- en leefmilieu in Zeewijk. De Velser Ge meenschap vormde een werkgroep met vertegenwoordigers van de gemeente en de initiatiefgroep teneinde dit rapport te bestuderen. Vorig jaar werd over het eerste deel van het rapport betreffende enkele praktische voorzieningen een hea ring georganiseerd. Enkele van de daarbij naar voren gebrachte wensen en ideeën zijn door het gemeentebestuur van Velsen overgenomen en gerealiseerd (kleuter- speelplaatsen bij flats). Momenteel wordt het tweede deel van het rapport dat handelt over het welzijn in Zeewijk, be studeerd. Door middel van twee hearings wil de initiatiefgroep de inbreng van de bevolking opnieuw garanderen. Enkele vragen die men hierbij wil stel len, zijn: De plaats waar eertijds de IJmuider Reddings Brigade in het zomerseizoen op haar post was. Nu is er van de red dingspost nog slechts een puinhoop over. Volgens getuigen was de automobilist met zijn auto van de weg geraakt omdat hij moest uitwijken voor een tegemoetko mende vrachtauto, die op de weghelft reed, die bestemd was voor verkeer in de andere richting. De betreffende vrachtautochauffeur is opgespoord doch heeft de politie meege deeld zich niets van een dergelijk voorval te herinneren. De automobilist uit Leeu warden is met inwendige kneuzingen in het Zeeweg Ziekenhuis opgenomen. Zijn auto is geheel vernield. Het onderzoek naar de oorzaak van het ongeval duurt nog voort. U.t. IJMUIDEN. Het buurtcentrum „De Spil” aan de Meeuwenlaan 2 zal in de komende maand november enkele verkie zingsbijeenkomsten organiseren. Hiervoor zijn sprekers uitgenodigd van zeven poli tieke partijen, te weten de KVP, AR en CHU, voorts de PvdA, VVD, PSP en CPN. ander reddingsmateriaal tijdelijk ergens anders worden ondergebracht. De ge meente Velsen was behulpzaam door op slagruimte ter beschikking te stellen, doch het reddingsmateriaal bevindt zich daar door niet meer in parate staat, verre van dat zelfs. De heer Timmermans zegt over dit trieste slopersverhaal: „Ik heb nog ge vraagd aan Rijkswaterstaat: Geef me eni ge jaren uitstel. Dan kunnen we zien wat er gaat gebeuren aan het strand. Tenslotte ligt er nog steeds het plan zeebad, waar van de realisering wel niet onmiddellijk zal gebeuren, doch die wel te verwachten is. Bovendien hebben we rekening te hou den met het voorhavenplan en met dat al weten we op dit moment niet welke veranderingen de eerstkomende jaren op het IJmuider strand zullen komen. Er kon geen uitstel komen, want er was nu geld om die bunker te slopen, zo deelde Rijks waterstaat mee.” Aan het licht kwam, dat kinderen met een kaars en lucifers hadden gespeeld, welk spel uit de hand is gelopen getuige de gevolgen. De half verbrande resten werden naar buiten afgevoerd, waarna de schade kon worden opgenomen. Deze bedraagt aan bouwkundige, aan dak- en enige water schade aan een plafond van een slaapka mer ongeveer f 500,- en aan zoldergoede- ren omstreeks 200,-. na de melding de autospuit voorreed. Direct daarop verschenen een ladderwa gen en een ambulance van de Ongeval lendienst. Gelukkig bleken geen personen in gevaar te verkeren. Met behulp van persluchtapparatuur en een hogedruk slang werd de smeulende massa van speelgoed, matrassen, poppen en papier gedoofd. knieën en voerde als motief aan dat de bunker diende te verdwijnen voor het behoud van de zeewering. Dat noodzaakte tot sloop. Rijkswaterstaat maakte de red dingsbrigade tevens duidelijk dat de red dingspost met de opgeslagen materialen op de bunker was aangebracht zonder dat daarvoor de vereiste vergunning van Rijkswaterstaat op grond van het Rijks- zeeweringenreglement aanwezig was. Wel onderkende men de noodzaak van de reddingspost, doch deze handhaven zou in verband met de zeewering niet mogelijk zijn. Het bestuur van de IJRB zag dat alle maal niet zo duidelijk; dat die bunker weg moest in verband met de zeewering. Tenslotte, zo redeneerde men, staat die bunker er nu al ruim dertig jaar en nu zou plotseling de noodzaak tot slopen aanwezig zijn. Juist nu de post ten op zichte van het steeds toenemende publiek op het strand ter plekke een beschermen de factor vormde, was hij op die plaats uitermate gewenst. „Goed dan maar een nieuwe bouwen,” reageerde Rijkswater staat laconiek. IJUIDEN. Woensdag werd er in IJmuiden aangevoerd door 14 schepen: 36 kleine kisten schelvis, 100 kisten en 15 kleine kisten wijting, 374 kisten kabel jauw, 4 kisten en 3 kleine kisten makreel, 50 kisten schol, 7 kisten schar, 25 kisten varia, 356 stijve kabeljauwen, 100 kg tong. Prijzen in guldens, per kilogram: tarbot 8,99, gr. tong 9,00 - 8,80, mid. tong 9,46 - 9,30, kim tong 9,78 - 9,51, tong 10,56 - 10,45, tong 11 10,38 - 10,33. Per 50 kilogram: schelvis 2 88, schelvis 3 88, wijting 1 76 - 40. wijting 2 81-51, schar 115 - 98, kabeljauw 1 110 - 91, kabeljauw 2 142 - 112, kabeljauw 3 110 - 83, kabeljauw 4 94 - 70, kabeljauw 5 86 - 60, schol 1 113 - 88, schol 2 112 - 91, schol 3 114 - 89, schol 4 120 - 85, tarbot 275 - 248, griet 175, tongschar 160 - 120, ma kreel 51.20 - 25.50, bot 47 - 35, haal 60, steenbolk 55, lever 38. Besommingen: KW 221 5580, ARN 25 ƒ320, VD 9 1400, VD 25 ƒ2500, VD 23 ƒ2600, UK 163 en UK 242 ƒ7700, KW 33 en KW 180 ƒ6900, UK 218 en UK 89 7500. communicatie ten aanzien van ds problemen die er in de wijk spelen? Wordt het scheppen van contactmoge lijkheden binnen de wijk (koffiebar, klaverjassen enzovoorts) wenselijk geacht? Is het oprichten van dienstverlenende organisaties (Oppascentrale, Hulp dienst voor Bejaarden) wenselijk? Een beeld van de zolder, waar spe lende kinderen woensdagmiddag brand hebben veroorzaakt. IJMUIDEN.De Oud-katholieke vrou wenverenigingen „Samenwerking”, „Sur- sum Corda” en „Onder Ons”, gecoördi neerd werken onder de naam „Sint En gelmundus” houden vrijdag en zaterdag, 27 en 28 oktober haar jaarlijkse grote bazaar in het Oudkatholiek verenigingsge bouw) ingang Wilhelminakade in IJmui den. Deze bazaar zal als elk jaar weer veel te bieden geven aan belangstellenden, die In de verschillende stands van fraaie handwerken, nuttige verbruiksartikelen, levensmiddelen een grote keuze naar deze en andere zaken kunnen vinden. Boven dien zal de theetent voor de nodige hapjes en kopjes of glaasjes met diverse dranken uitnodigen. Voor de kleintjes is er voorts een grabbelton, boordevol pakjes en voor- al het rad van avontuur zal zeker als| beste jazzmusicus van het jaar. Binnen- gewoonlijk des avonds de grote trekpleis ter zijn. Van vrijdagmiddag drie uur af, na de officiële opening door een van de Oud- katholieke geestelijken, tot elf uur ’s avonds, zoals ook zaterdag op dezelfde uren, wordt een grote belangstelling ver wacht die mede zal bijdragen in de baten ten behoeve van de kerkelijke paramenten en andere voorzieningen voor de eredienst, terwijl daarnaast ook op andere wijze steun kan worden gegeven aan kerkelijke instellingen ter plaatse. OLIESTOKERS PRIJZEN OKTOBER 1972 I - jr

IJmuider Courant | 1972 | | pagina 5