Kamerlid Maidenspeech van H. de Boer over visserij mijden elkaar DeKrokosinterfantenrace start met een extra voordelige driedaagse Tal van vragen aan minister „Wegwijs” en KGIJ INDEUMOND VERENIGINGSNIEUWS UIT DE IJMOND Hofleverancier van St Nicolaas de Bijenkorf IJmuiden Beverwijk Ledenvergadering KGIJ onderdeel komende viering Dekenaal blad weigert kopy van Kritische Gemeente Steigerbouwer kreeg stellage op hoofd 7 DONDERDAG 26 OKTOBER 1972 6 l Heemskerk Velsen-Noord De Deskundigen City GELET op het grote succes van de klucht „What’s up, doc?” met Bar bara Streisand en Ryan O’Neal, is het Nederlandse bioscooppubliek nog al tijd bijzonder ontvankelijk voor het degelijke, ouderwetse lachwerk. Wel nu, in deze film komt men wat dit betreft niets tekort, want het verhaal gaat over de dolle avonturen van Ju dy, een lichtelijk „getikt” meisje en Howard, een al even mesjokke jonge man, die verwikkeld raken in een dol verwisselingsincident met vier kof fers. De koffer van Judy bevat een nachtjapon en een studieboek, in die van Howard is een stenenverzameling opgeborgen en de beide anderen zijn respectievelijk gevuld met een ju welenschat en uiterst geheime dos siers. U weet ’t: tot Sinterklaas geeft de Bijenkorf weer stempeltjes weg. De kaarten krijgt u op elke afdeling. Is uw kaart vol dan ontvangt u het vermakelijke kaartspel: En de poes legde een ei. En in dat spel vindt u weer de wedstrijd voorwaarden voor de Krokosinterfantenrace met prijzen van zoo tot 1000 gulden. Maar goed, aan die glorieuze wedstrijd zijn we nog niet toe. Donderdag, vrijdag, zaterdag 10% op uw levensmiddelen! Wijk aan Zee We beginnen net. Maar dat begin van de aktie is al even feestelijk. Maak nog voor dit weekend uw kaart vol. ’t Loont de moeite om vandaag, morgen of overmorgen uw kaart vol te krijgen. Oftewel: voor 100.- in de Bijenkorf besteden. Ten eerste bent u dan een van de eersten die ’En de poes legde een ei’ in huis hebben. Trendsettertje, zogezegd. Maar bovendien krijgt u alleen deze drie dagen een biezonder profijtelijke Waardebon. 10% korting op al uw levensmiddelen. Met die Waardebon stapt u naar de afdeling Levensmiddelen. U toont de bon. En dan krijgt u één keer een korting van io°/o op net zoveel artikelen als u op deze afdeling koopt. Misschien een extra reden om uw wijnvoorraadje op peil te brengen. Of bij de kazen rond te neuzen. Of... U ziet maar. Als u maar onthoudt: met de Waardebon heeft u een korting van io°/o op alle artikelen. Luxor V elsen-Hmuiden Beverwijk Stadsschouwburg Kennemer theater films (Van een onzer verslaggevers) m d H. de Boer in de Kamer (Van een onzer verslaggevers) voor ADVERTENTIE (Van een onzer verslaggeefsters) or er m ef er Het is de minister ongetwijfeld bekend dat het Visserijschap gaat studeren op de gevolgen van de voorgenomen afsluiting van de Oosterschelde voor de visserij. De CHU en KVP fracties zouden het waarde ren wanneer de minister zich bereid ver klaarde ook zijn deskundigen volledig aan dit onderzoek te laten meewerken. De op verzoek van de heer Dusarduijn door de minister uitgebrachte nota inzake de sportvisserij heeft warme instemming gevonden bij de sportvissersorganisatie. Zulks geeft een goede basis om het verde re beleid in samenspraak met deze orga nisatie op te bouwen. De gedachte van een vispaspoort, de veiligheid van kleine vissersbootjes, de samenwerking ook in het waterbeheer via de waterschappen zijn punten die dan besproken dienen te worden. Een uitvoerige bespreking van deze lovenswaardige nota in een openbare commissievergadering wordt zeer op prijs gesteld. Het aan banden leggen van de veront reiniging van viswater door lozingen van voor de visstand gevaarlijke afvalstoffen kan op krachtige steun van de minister rekenen. In dit kader wordt het Verdrag van Oslo genoemd, waarin het lozen van een aantal afvalstoffen geheel wordt ver boden. Op welke wijze krijgt dit verdrag effect, en op welke wijze vindt kontrole plaats? Is de minister van oordeel dat de verdragspartners voldoende instrumenten in handenhebben om de uitvoering van het verdrag veilig te stellen? ..In dit kader vernemen wii ook gaarne of de Gezond heidsraad reeds normen voor de kwaliteit van het water heeft ongesteld”, aldus de heer De Boer. wanneer omringende en at rk en or en e- :>k us Ift M VRIJDAG 27 OKTOBER Openbare bibliotheek. Filiaal Wijker- straatweg; geopend 14.30-17.30 en 19-21.30 u. o- m m 5- n. 3: ;r S g at h 1- k ie if IJMUIDEN. Bij de in aanbouw zijnde kooksfabriek 2 van Hoogovens had een bedrijfsongeval plaats, waarbij een 21- jarige steigerbouwer uit Beverwijk ge wond raakte. Hij kreeg tijdens het verho gen van een stellage, het bovenste gedeel te op zijn hoofd. De steigerbouwer die een veiligheidshelm droeg, moest met een hersenschudding, een wond in het achterhoofd en een gekneusde rib in het Rode Kruis Zieken huis in Beverwijk worden opgenomen. op een wijze, zoals en wanneer de redac tie van Wegwiijs dat goeddunkt”, aldus de KGIJ, die meent, in het belang van de lezers van Wegwijs, het dekenale blad voortaan te moeten mijden. DONDERDAG 26 OKTOBER Progress-sociëteit, Const. Huijgensstraat. Geopend vanaf 20 u. Zaal Dam, Ruijsdaelstraat, 20 u„ volks- tuindersvereniging „Tot Ieders Genoegen”. VRIJDAG 27 OKTOBER Progress-sociëteit, Const. Huijgensstraat. Geopend vanaf 20 u. Zaal Dam, Ruijsdaelstraat, 20 u„ volks- tuindersvereniging „Tot Ieders Genoegen”. VRIJDAG 27 OKTOBER Progress-sociëteit, Const. Huijgensstraat. Geopend vanaf 20 u. Zaal Dam Ruijsdaelstraat. 20 u. verga dering Tropica. De Zandkraai, Handelstraat, 20 u., kien- avond. Donkey Shot, A. Verherentstraat. 20 u. discotheek. Vereindigde openbare bibliotheek, Kerk- weg 45: volwassenen 14-17.30 en 19-21 u.; Ruijsdaelstraat 7: jeugd 15.30-17.30 u. behoeve van visserij in verschillende eu- ropese landen, heeft de minister in een instructief overzicht zichtbaar gemaakt. Niet ingegaan wordt op de vraag naar harmonisering van de diverse steunmaat regelen waarom in een vorige Openbare Commissievergadering is gevraagd. Is de minister bereid in een later stadium als nog dieper op de verschillen en de stand van zaken betreffende die harmonisering in te gaan? Overeind blijft dat er aan zienlijke verschillen zijn, wanneer de steunbedragen met de ons landen worden vergeleken. Sprekers fractie zou het op prijs stel len het oordeel van de minister over de IJslandse stap te vernemen en horen graag of hij alsnog wil overwegen de toestemming tot aanlanden ongedaan te maken. Bij deze internationale visserijza- ken past de vraag wanneer er binnen de EEG een beslissing valt te verwachten over de minimummaat voor de voor men selijke konsumptie bestemde haring en makreel. Wanneer is deze voor de visstand zo belangrijke beslissing te Binnen de dekenale pastorale raad werd al geruime tijd een discussie gevoerd of berichten zou moegeen plaatsen als Ruyter eenmaal gehuwd zou zijn. Wegwijs be sloot toen maar om het KGIJ-nieuws niet tussen de informatie van de andere paro chies te plaatsen, maar het op de voor- of achterpagina van het dekenale blad de Kritische Gemeente IJmond nog wel berichten zou mogen plaatsen als Ruyter dus tussen het algemene nieuwste pu bliceren. Voor de KGIJ betekende deze maatregel, dait haar kopij voortaan de re dactie van het dekenale pastorie in de Breestraat zou dienen te passeren. Volgens de redactie van Wegwijs moest dit niet als een vorm van censuur worden gezien, doch louter als een organisatori sche maatregel. Toen echter met name pastoor L. Pas uit protest tegen opname van het KGIJ- nieuws, geen parochienieuws meer naar Wegwijs inzond, deed de redactie de con- sessie voortaan geen berichten van KGIJ meer te plaatsen. „Er zou noch slechts over de KGIJ worden gepubliceerd en wel VRIJDAG 27 OKTOBER Verenigde openbare bibliotheek, Zwaanstraat 4a. Geopend 19-21 u. BEVERWIJK Tussen het weekblad „Wegwijs” van het dekenaat Beverwijk en de Kritische Gemeente IJmond botert het niet erg. De redactie van het blad heeft besloten geen berichten meer van de KGIJ te plaatsen. De KGIJ op haar beurt kon digde aan „Wegwijs” voortaan te zullen mijden en geen berichten over activiteiten of andere informaties over de KGIJ, aan het dekenale blad te verstrekken. „Een zich uitbreidend net van olielei- dingen en het toenemen van boringen kan in stijgende mate nadelige gevolgen heb ben voor de visserij. Ik denk aan het onttrekken van visgronden en aan schade die kan ontstaan door het stuktrekken van netten. Enige vorm van aansprake lijkheid, wanneer onverhoopt schade ont staat, is er op het moment niet. Kan de minister meedelen of hij aan het tot standkomen van een dergelijke regeling wil medewerken? Wij zouden het zeer opprijs stellen als de minister terzake initiatieven zou willen nemen om in over leg met het visserijbedrijfsleven, tot aan vullende wetgeving te komen, waarin de aansnrakeliikheid bij schade geregeld wordt.” Afsluitend, stelde het Kamerlid, de vraag of bekeken kan worden of enige soepelheid mogelijk is bij de afgifte van vergunningen oprandmeren. Het komt nu voor dat Genemuider vissers wel vergun ning hebben op roofvis te vissen in het Zwartewater en het IJsselmeer en niet in het Ketelmeer. Een en ander komt een doelmatig bedrijfsbeheer bepaald niet ten goede. Barbara Streisand en Ryan O’Neal in een dolle situatie, waar de klucht „What’s up, doc?” zo rijk aan is. (City). IJMOND. In de dienst van de Kriti sche Gemeente IJmond (zaterdag aan staande om 19.15 uur in de Beverwijkse Vredevorstkerk aan de Laan der Neder landen) wordt teruggekomen en voortge borduurd op de onlangs gehouden leden vergadering van de KGIJ. Een aantal mensen, dait tijdens deze ledenvergadering een inleiding heeft ge houden, komt gedurende de viering aan staande zaterdag weer aan het woord. Hiermee wil de KGIJ de kloof tussen de ongeveer tweehonderd aanwezigen op de ledenvergadering en de bezoekers van de viering wat geïnformeerdheid betreft zo klein mogelijk houden. Om ditzelfde doel te bereiken krijgen de bezoekers van de komende viering naast het gebruikelijke boekje van de viering ook het volledige verslag van de onlangs gehouden ledenvergadering op schrift uitgereikt. Voorts wordt in de dienst van de KGIJ de eerste zogenaamde „open-huis” bijeen komst van de kerngroep van de KGIJ aangekondigd. Door middel van dit expe riment hoopt het bestuur van de KGIJ aan haar leden de mogelijkheid te bieden elk idee en iedere suggestie samen met de indiener daarvan te kunnen honoreren. IN DIT THEATER zal van heden- tot en met woensdagavond „Clockwork oran ge” worden vertoond, eens omschreven als een satire op iets, waar men zich onder andere omstandigheden voor zou moeten schamen om over te lachen. De „mechani sche sinaasappel” uit de titel is de boef Alex - gespeeld door Anthony Burgers -, die na zijn zoveelste gewelddaad voor moord wordt opgepikt, om aan een expe riment te worden onderworpen. VIA EEN hersenspoeling met een over daad van sex en geweld, gaat hij walgen van beide, zo sterk zelfs dat hij in een DONDERDAG 26 OKTOBER Openbare Bibliotheek Velsen, filiaal Zeewijkplein, IJmuiden-west, 19-21.30 uur. Sporthal Zeewijk, Planetenweg, IJmui- den-west, 19-23 u. BC Velsen. VRIJDAG 27 OKTOBER Velserbad, Briniostraat, IJmuiden, ge mengd zwemmen: 6.30-8 u.; 10.30-12.20 u.; 16.45-18 u.; 19.30-21 uur. Openbare Bibliotheek Velsen, Centrale Bibliotheek, Plein 1945, IJmuiden, 14.30- 17.30 u. en 19-21.30 u.; Centrale Jeugd- en tienerbibliotheek, Willemsbeekweg 96, IJ- muiden-oost, 15.30-17.30 u.; filiaal Wüste- laan 79, Santpoort-Noord, 19-2130 u.; fili aal Wijkerstraatweg 177, Velsen-Noord, 14.30- 17.30 u. en 19-21.30 u.; filiaal Zee wijkplein, IJmuiden-west, 14.30-17.30 uur. Stichting huishoudelijke en gezinsvoor- lichting, spreekuur leidster van 9.30 u. tot 12.30 uur in Willebrordstraat 102, IJmui den, tel. 10715. Bazar St. Engelmundus, oud-katholieke vrouwen ver. van 15 u. tot 23 u. in O.K.- verenigingsgebouw, Koningin Wilhelmina- kade, oud-IJmuiden. Gebouw Velserduin, Velserduinplein, IJ muiden, 20 uur Damclub Sportief. Stadsschouwburg, 20 u. „Toontje heeft een paard getekend”, door toneelver. En- tre Nous. Sporthal Zeewijk, Planetenweg, IJmul- den-west, 19.30-23 u. basketball-, volley- bal-competitie. DONDERDAG 26 OKTOBER Wijkerbaan, Pres. Kennedyplein, 20 u. Klaverjassen Sociëteit Alpha, Moensplein. Geopend vanaf 20 u Easy, Populierenlaan. Geopend hulpverlening van 20-23 u. VRIJDAG 27 OKTOBER Sportfondsenbad, Kuikensweg. Geopend van 9-12 en 13.30-15 30 u. De Kelder Hilbersplein 14 u. bejaarden- gymnastiek. Sociëteit Alpha, Moensplein. Geopend vanaf 20 u De Wijkerbaan, Pres. Kennedyplein. 20 u. kienavond voor VARA-speelgoedactie Verenigde openbare bibliotheek. Hen drik Burgerstraat 60 en Arendsweg 61: volwassenen 14-17.30 en 19-21 u.; Amstel- straat 44: volwassenen 15-17.30 en 19-21 u.; Stumphiusstraat 46; jeugd 15.30-17.30 u.; Parmentierstraat 2: jeugd 15.30-17 en 18.30- 20.30 u. IJMUIDEN. Wethouder en teven» Tweede Kamerlid H. de Boer heeft in de Kamer bij de behandeling van de rijksbe- groting voor Landbouw en Visserij zijn maiden-speech gehouden met de visserij als onderwerp. Kamerlid De Boer heeft dit gedaan mede namens de CHU en de KVP. Bij de aanvang van zijn speech legde hij het accent op twee noordelijke aangelegenheden. Allereerst stelde hij dat nu Noorwegen zich helaas tegen toetre ding tot de EEG heeft uigesproken, dit naar het oordeel van de beide fracties inhoudt, dat ten aanzien van de invoer van vis en visprodukten op het gebied van de vergrote gemeenschap, er aan dat land geen preferenties gegeven dienen te wor den. Men kan niet de lasten van aanslui ting laten liggen en de lusten meenemen benadrukte de heer De Boer. Beide fracties hebben zich erover verbaasd, dat de zaak van de eenzijdige uitbreiding van de visserijzone door Ijsland niet worëjt genoemd in de Memorie van Toelichting. Daarentegen heeft de regering tegen het advies in van het bedrijfsleven, aan Ijs land wel aanlandingsrechten voor haring en makreel verleend. Is niet te verwach ten, dat deze soepelheid de IJslanderr sterkt op de verkeerde weg voort te gaan? En kan niet worden aangenomen dat oo): Noorwegen dezelfde wegen zal betreden? verwachten en wat denkt de minister te doen om die beslissing te bevorderen? Bij het hoofdstuk haven akkommodatie past dank voor het antwoord dat de minister aan de Kamerleden Schouten en Walburg heeft gegeven inzake de akko- modatie in Den Helder. Is er al iets meer te zeggen over de follow-up met betrek king tot het rapport dat over de Helderse havenakkommodatie verscheen? Kan de minister verder meedelen of er door de Wieringer vissers binnenkort ge rekend kan worden op maatregelen die de verzanding van de haven van den Oever tegengaan? De in de memorie van toelichting ge wijde zinnen aan de positie van de Zuid- vloot zijn teleurstellend. De Memorie blijft in het vage en enig perspectief wordt niet geboden. Het opdoeken van de garnalen vloot zal waarschijnlijk een ver schuiving naar de kleine zeevisserij te zien geven. De vraag dringt zich op of juist die tak deze extra te verwachten impuls kan opvangen. Welke waarborgen kan de minister geven om de rechten van deze vissers veilig te stellen? Het verschil in steunmaatregelen ten Het verwisselen van deze koffers heeft de meest krankzinnige verwikkelingen ten gevolge, zoals de dolle rit van Judy err Howard op een bakfiets dwars door San Fransico, waarbij de ene auto na de andere in puin wordt gereden. In ieder geval kan nu eindelijk weer eens een echte lachfilm worden gesignaleerd, slapstick in nieuwe stijl, waar men van heden tot en met woensdag in City een kostelijk avondje uit aan kan beleven. IN DE MATINEE van zondag zal nog „De zwaardvechter van de koning” wor den vertoond, een romantisch filmverhaal uit de grimmige periode van puriteinse hervorming in Engeland. De tijd waarin de stugge strijders van Cromwell de aan hangers van het koningshuis te vuur en te zwaard vervolgden. REGISSEUR Richard Fleischer heeft voor de thriller „Blind terror” Mia Far row als de blinde Sarah laten omringen door een bende niets ontziende moordenaars, die haar oom, tante en nichtje hebben gedood. Een der killers heeft echter zijn zilveren armband op de plaats van de misdaad achtergelaten en op deze manier wordt het blinde meisje bij deze gruwelen betrokken, omdat de schurk het verloren voorwerp tot elke prijs weer In zijn bezit wil krijgen. Met als resultaat een reeks enerverende ge beurtenissen in het afgelegen landhuis, waarbij Sarah nog maar nauwelijks van een wrede dood kan worden gered. Deze spannende film draait zaterdag- en zondag avond in de Velsense Stadsschouwburg, in de matinee van zondag afgewisseld door „De wraak van Ivanhoe”, een historisch avonturenverhaal over ridders, jonkvrou wen, krijgers en verraders. demonstratie van zijn onmacht om nog „slecht” te doen, de schoen van een aan valler likt, in de hoop niet meer te worden geslagen. Waarschijnlijk heeft re gisseur Stanley Kubrick met deze film willen aantonen dat de moderne mens zo langzamerhand niet meer over een vrije wil kan beschikken. Vandaar zijn even briljante, bizarre als gruwelijke en tot nadenken stemmende visie op onze, niet bijster lieve samenleving. VOOR DE matinee van zondag wordt daarbij nog de vertoning aangekondigd van „King Kong ontsnapt”, nu eens een Japanse visie op de strijd tegen dit legen darische filmmonster, met gebruik van robots, hoovercrafts en computers. DE ENGELSE film „The girl on a motorcycle”, die men voor Nederland de pakkender titel „Naakt onder het leer” heeft meegegeven, behandelt een rit per motor van de verliefde Rebecca(Mariaime Faithful), die haar man heeft verlaten om haar vroegere vriend Daniël (Alain Delon) weer eens in Heidelberg op te zoeken. Zij doet dit slechts gekleed in zwart-lederen motorkleding- vandaar wellicht de Neder landse titel -, hetgeen een aanwijzing vormt voor het feit dat zij Daniël vooral bemint om zijn sadistische neigingen. DIT VERMOEDEN wordt bevestigd door de flash-backs tijdens Rebeccas’ mo tortrip, waarin iets over haar vroegere contacten met de Heidelbergse hoogleraar en hun liefdeleven wordt onthuld. Op deze wijze schoot regisseur Jac. Carman modieus in de tijd voor- en achteruit, waarschijnlijk met de bedoeling een bij drage te leveren tot de eigentijdse filme- rij. In de nachtvoorstellingen van vrijdag en zaterdag kan men dan controleren, in hoeverre hij hier in is geslaagd. HET WEEKPROGRAMMA bestaat ver der uit de van heden tot en met zaterdag avond te vertonen western „De rauwe leerschool”, welke film ook voor de twee de matinee van zondag is bestemd. In de eerste draait „Sjakie en de chocolade goochelaar”, een Kleurenfilm die tevens voor de jeugd aantrekkelijk is gemaakt. Tenslotte van zondag- tot en met woens dagavond „Maagd in Zweden”, een traditi oneel verhaal over een zestienjarig meisje van het platteland dat in Stockholm haar eerste erotische avonturen beleeft.

IJmuider Courant | 1972 | | pagina 7