Geen onbekend verschijnsel in Nederlandse historie Duurzaam minderheidskabinet vereist veel gevoel politieke strategie voor Wachten is op af doend vaccin MILJOENEN MENSEN LIJDEN NOG AAN LEVERBOTZIEKTE PRUIKEN NIEUWS Ontdek het ookrook zelf mild VOGUE mshoeven graan- satin ti 1% •ped cigarettes W» wil w K van empelen& van dijk ver «S3 zacht van smaak, zacht op de lippen, mild Vogue met het puur satijnen filter Wik w S Waterslakken verspreiden parasieten KAMER PLANTEN MET GARANTIE »l Tentoonstelling prins Claus afgebroken i ii N7 1 échte graan-genever '4 kl 8 DONDERDAG 26 OKTOBER 1972 Niet gering Welke kans? Vele stoornissen Twee problemen mi i Bestrijding in Egypte xanl dat lage prijzen samen kunnen gaan met prima kwaliteit, kunt u bij ons ontdekken. zuiver natuur- produkt ad UIT EIGEN KWEKERIJ ga ƒ7 (Van onze politiek-wetenschappelijke medewerker) DEN HAAG Een minderheidskabinet is in de politieke geschiedenis van Nederland geen onbekend verschijnsel. Uit de periode na de oorlog kennen we alleen het rompkabinet-Zijlstra, maar voor 1940 zijn wel vaker regeringen opgetreden die slechts op vaste steun van een minderheid aan Kamerleden konden rekenen. Een bij velen bekend voorbeeld is het kabi- net-Cort van der Linden, dat gedurende de hele eerste wereldoorlog aan het roer stond en hoogst gewichtige beslissingen door de Kamers wist te slepen. Loyaliteit BALMEY Raaks 22, Haarlem „De Stoeterij” Sa w I M ADVERTENTIE rink- »t 45 it 122 27 rtraat 1M gerecruteerd tert I de tot shop M §hno 1: rbtad r en komt zij tenslotte in diens lever te- MC». :ren ADVERTENTIE a U B $77 kwijk 8 lenh. !h 1 n 90 27 Onder parkeergarage - Tel. 310526 e> v KZE DUt KEPTU II VOGUE Santpoort Gezellig Frans getint eethuis waar specialité’s uit de Provence in open keuken worden bereid. Tweede voordeel voor de confessionelen zou zijn, dat zij een toekomstige coalitie met de progressieven zou kunnen voorbe reiden, zonder de liberalen voor de gek te hoeven houden. De neiging tot zo’n coali tie is bij ARP en KVP niet gering. Het eigen beleid zou de weg naar de progres sieve partijen kunnen openen. (Van onze medische medewerker, dr. J. Kater) van Bayluscid in de Nijl leggen, waar geen slak levend doorheen kan komen. Een moeilijke, zo niet onmogelijke op dracht, die nog eens laat zien hoe drin gend de behoefte aan een andere bestrij- dingsmethode is: die van af doende vacci natie. juf,. AMSTERDAM. Dank zij enorme of fers en de technische steun van de rijke landen werd in Egypte de Aswan-dam, en in Ghana de Volta-dam gebouwd. Daar mee werden grote bevloeiingsproblemen opgelost en rijke energiebronnen verkre gen voor de elektriciteitsvoorziening. De grote meren achter deze dammen vormen echter ook een heel groot gevaar. Daarin gedijen namelijk grote hoeveelheden zoet- waterslakken, waardoor één der meest gevreesde tropische ziekten nóg moeilijker te bestrijden zal zijn dan voorheen. Deze slakken zijn de „tussengastheren” van de bilharziaworm, die bij tenminste 200 mil joen mensen in geheel Afrika, het Midden oosten en in Midden- en Zuid-Amerika voorkomt en hen ernstig ziek maakt. recht, waar zij verder uitgroeit zogenoemde „cercariën. In zes weken tijds produceert elk zo’n miracidium in de slakkelever duizenden van deze microscopisch kleine cercariën. Deze parasieten verlaten de slak weer en zwemmen in het water rond, op zoek naar een nieuwe gastheer bij wie ze door de huid naar binnen dringen. Die gastheer kan de mens zijn, of een huisdier, of een wild zoogdier. Een minderheid van VVD en DS’70 maakt inderdaad weinig kans, eenvoudig omdat ze wat ai te klein is. Als ze 20 percent van de stemmen haalt, is het al veel. De progressieve minderheid (PvdA, D’66, PPR) kon wel eens de grootste worden. De vraag is of ze een kabinet kan vormen dat het een paar jaar uithoudt. De parlementaire meerderheid zal niet heel veel voelen voor een radicaal „Keer punt 1972”. Met andere woorden: alleen een beleid van een links kabinet-Den Uyl dat zeer dicht komt bij dat der confessionelen zal enig perspectief hebben. Voordeel daarvan zou zijn, dat bij -opnieuw- vervroegde Terwijl in het meer achter de Aswan- dam nog miljoenen slakken leven, heeft men het water van de Egyptische oase Fayum, zuidwestelijk van Cairo, na drie jaar van intensieve arbeid slakkenvrij ge maakt. De bevloeiingskanalen van het oa- segebied, die een lengte hebben van 39.000 km, bevloeien een oppervlakte van 1000 km2, waar 900.000 mensen wonen. Al deze kanalen zijn in de loop van dit jaar zes maal besproeid met het slakkendodend middel Bayluscid. In deze oase was de helft van de bevolking besmet. Hun behandeling had geen zin omdat zij toch steeds opnieuw geïnfecteerd raakten, maar dit is nu an ders geworden. Als er tenminste voor wordt gezorgd, dat het Nijlwater dat van de oase niet opnieuw besmet. Daartoe wil men een 300 km lange chemische barière In beginsel, we zeiden dat al, zijn de kansen van een minderheidskabinet in een politiek sterk verdeeld land als het onze niet ongunstig. Immers: regeringen komen hier in het algemeen slechts tot stand dankzij tijdelijke coalitie van minstens drie a vier partijen, die zich buiten het kabinet niet aan elkaar gebonden zullen voelen. Daarbij komt dat Nederland een sterke traditie heeft van zakelijkheid en loyali teit in de politiek. Het uiteenvallen van kabinetten heeft in Nederland minder te maken met obstructie door de oppositie dan met de kwaliteit van het cement waarmee de coalitie zelf is opgebouwd. De regentenmentaliteit die velen nu zo tegen staat, heeft in vroeger tijden een vrij grote loyaliteit mogelijk gemaakt ten op zichte van willekeurig welk kabinet. Ze ker is echter wel, dat die loyaliteit door gaans gevoed werd door de gematigdheid Van optreden door zo’n regering. Een tweede voorwMrde, naast relatief verkiezingen de progressieven niet meer vanuit de oppositie opereren. In Neder land een belangrijk pluspunt in de ver kiezingsstrijd. Nadeel zou zijn, dat vooral de partij-elite van de pvdA nogal moeite zou krijgen met haar radicale partijkader of het keihard zou moeten aanpakken. Zo gek is het verschijnsel, ook in Ne derland, dus niet. Dat betekent niet, dat in beginsel iedere politieke formatie naar Nederlandse tradities in staat is een enigs zins duurzaam minderheidskabinet te vor men. Drie kwesties doen zich daarbij voor: \\vijf en twintig 1.75 K X Door een geheel nieuwe manier van in planteren is men erin geslaagd pruikjes te maken van 70 gram. Dit biedt opnieuw mogelijkheden voor de moderne vrouw, omdat hierdoor de bezwaren van de pruik zijn weggenomen. Deze vederlichte pruik jes die niet van haar zijn te onderscheiden zijn verkrijgbaar in 19 kleuren bij gebrek aan kleur, voor voortbestaan van zo’n kabinet vormde zijn doorgaans „ex- tra-parlementaire” karakter. Nu weet vrijwel niemand precies, wat dat is en het wemelt van de staatsrechtelyke theorieën daarover. Men zou een kabinet mijns inziens „ex- tra-parlementair” kunnen noemen, als: Zij maaktpn er gave kopieën van en verkochten deze foto’s aan tijdschriften in binnen- en buitenland. Volgens de rijks- voorlichtingsdienst is het copy-right van prins Claus op deze foto’s door de han delwijze van een aantal fotografen ge schonden. De tentoonstelling zou tot 9 november in de Ridderzaal van het kasteel Hoens- broek gehouden worden. Onder scherp toezicht mogen de foto’s nog tot en met vrijdag bekeken worden. Prachtig koetshuis waar op klassieke wijze diners - recepties en feesten van uiteenlopende aard verzorgd worden. 2. Minderheidskabinetten zullen, meer dan gewone, te lijden hebben van het twee-kamerstelsel. Met grote moeite is een wet of begrotingshoofdstuk door de Tweede Kamer heen en vervolgens begint het lieve leven in de Eerste Kamer van voren af aan. De garantie dat de Eerste Kamer op dezelfde wijze een meerderheid zal opleveren als de Tweede, is bepaald niet gegeven, zeker niet als daar de oppo sitie groter is dan in de Tweede Kamer. Ook hier leveren wisselende meerderhe den weer meer risico op dan betrekkelijk stabiele. w y (Van onze medewerker in Heerlen) HOENSBROEK. Op last van de rijksvoorlichtingsdienst heeft de leiding van kasteel Hoensbroek de tentoonstelling van foto’s van prins Claus voortijdig moe ten sluiten. Een groot aantal fotografen heeft misbruik gemaakt van de expositie van nog nooit eerder gepubliceerde foto’s van het koninklijk gezin. Bij de mens ontstaan dan ontstekingen en zweren, met als complicaties gestuwde nieren en afvoerwegen, verkalking der blaaswand, poliepen en zelfs blaaskanker. Ook de lever wordt vergroot met alle gevolgen van dien en in de darm ontstaan ontstekingen, bloedingen en diarrhee, waarbij bloed en slijm worden geloosd. Er kan miltvergroting en een slokdarmaan- doenning uit vorotkomen; dit laatste ge paard aan uitzetting der slokdarmaderen, waardoor weer bloedingen kunnen optre den. Van de ernstige complicaties kunnen de nierstoornissen zelfs de dood veroorza ken. Er is tot nu toe maar n afdoende bescherming tegen bilharzia: zorg dat je er niet door wordt besmet. Een heel moeilijke opgave, omdat juist in alle lan den waar de bilharzia-parasieten zo veel vuldig voorkomen de hygiëne, en vooral De confessionele minderheid (KVP, ARP, CHU) zal in de verkiezingen eerder verliezen dan winnen. Dat geeft haar geen al te ruime „rechten” op regeringszetels. 1. Een minderheidskabinet heeft soms betere kansen dan een regering die steunt op een zeer kleine meerderheid, zoals bijvoorbeeld die van Willyt Brandt in de Bondsrepubliek. In het laatste geval be gint zo’n kabinet met een beleid dat geen concessies doet aan de oppositie en dat zijn eigen pretenties intact laat. De meer derheid is echter niet „veilig”: parle mentsleden mogen haast niet op vakantie en soms moeten sommigen, ziek als ze zijn, per brancard naar het parlement worden gebracht. Dat alles, omdat hun stem niet verloren mag gaan. Vooral be langrijke politieke nevenaktiviteiten lijden daar sterk onder. Een minderheidskabinet weet op voor hand dat zijn basis erg smal is en dat het terwille van zijn voortbestaan steun zal moeten zoeken bij niet deelnemende frac ties in het parlement ofwel voor het totaal van het kabinetsbeleid ofwel voor specifieke beleidsonderdelen. Zo komt het kabinet aan een min of meer stabiele dan wel variabele meerderheid. In het eerste geval moet een kabinet zijn pretenties zo bescheiden houden, dat het beleid ook voor een deel van de oppositie acceptabel is. In het andere geval kan het kabinet in beginsel zin eigen weg gaan, maar dan moet het per beleidspunt zijn bondgeno ten kiezen. Wisselende meerderheden moeten telkens opnieuw „gekocht” worden en de prijs wil wel eens hoog zijn. Per saldo een nogal onzekere bezigheid, die een groot gevoel voor politieke strategie vereist. Daar staat tegenover dat haar politieke centrumpositie haar een strategisch voor deel geeft, waarmee ze het in een kabinet een tijd lang kan uitzingen, tenzij de oppositie (vooral van de progressieven) zich systematisch negatief zou opstellen. Van de wormeieren, die in het slijm vlies van de darm of de blaas zitten, wordt een deel met de ontlasting of met de urine uitgescheiden. Komen deze pro- dukten in wateren terecht, dan verlaat de larve, die zich intussen heeft ontwikkeld, als „miracidium” de eischaal. Vindt deze parasiet binnen 48 uur een waterslak, dan boort zij zich in deze tussengastheer 7- il J| 3. Blangrijk is ook dat regering en parlement geen geïsoleerd geheel zijn. Beide hebben te maken met een omvang rijk net van belangrijke organisaties en pressiegroepen op allerlei gebied. Als voorbeeld daarvan noem ik het georgani seerde bedrijfsleven. Daar zitten twee problemen aan vast: een zwakke regering zal, met name in Nederland, de grootste moeite hebben om zulke machtige pressiegroepen in bedwang te houden. Bovendien heeft het georgani seerde maatschappelijk leven, dat vaak op zeer lange termijn zijn beleid moet plan nen, weinig op met minderheidskabinet ten, die per definitie nogal instabiel zijn. Hier schuilt trouwens een belangrijke faktor die minderheidskabinetten minder raadzaam maakt dan vroeger. De rol der maatschappelijke organisaties (en hun zelfstandig optreden) is eerst na 1945 tot volle wasdom gekomen. Dat maakt een broep op de politieke traditie door een mlnderheidscoalitie een stuk moeilijker. Alle drie factoren tesamen neigen tot dezelfde conclusie, namelijk dat voorzich tigheid, veel overleg en een zeer gematigd beleid bittere noodzaak zijn. Radicale her vormingen zullen gemakkelijk alle oppo-, sitionele groepen op één hoop drijven en dat is het ergste wat zo’n kabinet kan overkomen. r Geen der belangrijkste programma punten der politieke partijen tot hoofdza ken van regeringsbeleid worden gemaakt; De ministers worden buiten formeel overleg om met eigen partijen; eventueel zelfs zonder dat hun politieke achtergrond een belangrijke rol speelt. drive-in tuincentrum Zandvoortselaan192-Tel.(023) 241950-241951 Heemstede - Aerdenhout K Geopend van maandag t/m vrijdag van 8.30-12.30 uur en 13.00-18.00 uur.Zaterdag van 8.00 uur-17.00 uur. Extra-parlementaire kabinetten zijn na tuurlijk het meest geschikt op het mo ment dat de partijen elkaar allemaal haten (zoals in 1926, toen zelfs de confes sionelen met elkaar op voet van oorlog leefden) en zolang als ministers gezag genieten door het enkele feit dat ze mi nister zijn. Ze hebben, meen ik, hun tijd gehad. Welke van de bestaande minderhe den (die dat na 29 november ook nog wel zullen zijn) heeft de meeste kans op een enigszins duurzaam bestaan? -JB6ELE GRAANGENEVER IS VOLGENS 0.1 .„.l1! UIT GESELECTEERDE GRANEN GESTOOKT» I «OOI DOOR ONS ALS HOOGSTE KWALITEIT CS «AWOEERO m OrtSeerterlj «n UkauntDk.fi loh.» Vsrhosvss ►GnwUnd - Hil.er.um - HoS»4 Geen vaste (meerderheids)coalitie wordt beoogd van parlementaire fracties; Auberge van ouds „de Uilenboom” de watervoorziening nog zo veel te wen sen laten. De ingewikkelde levenskringloop der parasiet staat of valt met de tussengast heer: de slak waarmee in deze landen vrij wel alle wateren zijn besmet. Het advies geen water te gebruiken, tenzij men abso luut zeker is dat het vrij is van bilharzia, blijkt daar ontuitvoerbaar. Het enige logische antwoord op dit ontzagwekkende probleem zou bestaan uit het op grote schaal vaccineren tegen deze besmetting. Dit vaccin bevindt zich echter nog in een proefstadium, waarbij apen en muizen worden gebruikt. De onderzoekers aan het National Institute for Medical Research in Londen hebben ontdekt, dat de cercariën, die de huid binnendringen, zich beschermen tegen antistoffen, die de gastheer afgeeft. De onderzoekers infecteerden muizen met bilharzia en spoten de van deze muizen afkomstige wormen bij apen in. Daaop verwisselden de wormen „van jas je” en bleven leven. Maar als men de apen tevoren had ingeënt met muizenanti- geen (afweerstoffen), werden de van mui zen afkomstige wormen onmiddellijk ge dood. Volgens dr. Smithers hoofd van bovengenoemd instituut, is het nu zaak om de wormen te belagen nadat ze de huid van de mens zijn binnengedrongen maar voordat ze zich onvatbaar hebben gemaakt voor de afweerstoffen. Het zal echter nog lange tijd vergen om deze methode zodanig uit te werken, dat ze op grote schaal kan worden toegepast voor het vaccineren tegen bilharzia. -N w IV

IJmuider Courant | 1972 | | pagina 9