VIJFTIG JAAR GELEDEN: EEN ONDERKOMEN ■JI 15 Erbij ZATERDAG 28 OKTOBER 1 972 De mars Honing Victor Emmanuel De fascisten Mussolini en de koning Burgeroorlog :t n !1 e t. Na zijn eindexamen is mijn zoon naar Utrecht vertrokken, met het nog enigszins verwijder de doel om daaruit als meester in de rechten terug te keren. Hij heeft al meteen ondervonden dat tussen het station Utrecht en de meesterstitel een aanzienlijke hoeveelheid voetangels en klem men zijn aangebracht, waarvan de eerste zich demonstreerde toen hij zich monter zette aan het zoe ken van een kamer. Mussolini werd in 1883 in de Ro magna geboren als de zoon van een onderwijzeres en een temperament volle dorpssmid. Toen hij zeven was nam een jongen hem zijn speelgoed af, maar zijn vader zei tegen het huilende kind: „Heeft iemand je geslagen? Wie? Een jon gen die groter is dan jij? En je hebt hem laten ontsnappen? Leer toch je te verdedigen als een man in plaats van te grienen als een vrouw!” En hij gaf hem een flinke oorvijg. De jongen droogde zijn tranen, zocht een steen en sloeg daarmee de ander op zijn hoofd tot hij bloed zag. En zijn biograaf ver volgt: „Zelfs nu nog speelt als hij daarover spreekt een trotse kwaad aardige glimlach om zijn lippen en nog herkent hij het gevoel van woede om de belediging en de zoe te smaak van de wraak”. L De mars naar Rome I Dr. P. H. SCHRODER. d !T d I I I n 17 n e Mussolini nam niet deel aan de Mars naar Rome. Hij kwam met de nachttrein uit Milaan. Op de foto defileert hij aan het hoofd van zijn troepen voor de koning van Italië. rietijd, bij deze partij kon zowel de kleine man als de grootgrondbezitter zijn belangen beschermd weten. De fabrikanten steunden de partijkas en gaven hun arbeiders vrij om de fascis tische bijeenkomsten bij te wonen. Het werd zelfs gebruik dat zij de trein kaartjes betaalden waarmee de arbei- uiteen te zetten en voordat wij adem hadden kunnen scheppen zaten wij in snuisterige salon tussen divanoppen, kanariekooien en kunstbloemen achter een kop koffie. ders naar de nationale landdagen rei zen konden. Natuurlijk lieten de linkse groepe ringen zich evenmin onbetuigd. Het ging hard tegen hard en Italië dreigde in een burgeroorlog te gronde te gaan. t e d 17 n e !S !t ie e »t h Toen de colleges al geruime tijd an de gang waren, bracht hij nog steeds ieder vrij uur door met het indrukken van deurbellen, het bestij gen van nauwe trappen en het buk ken onder zolderbalken, dit alles zon der het resultaat dat hij zich in stoute dromen had voorgesteld, na melijk, het huren van een dak van bescheiden allure boven zijn studen tenhoofd. Toen het zover gekomen was dat hij overwoog niet meester in de rech ten te worden maar socioloog en bovendien nog katholiek ook, omdat perloze trappen, achterdochtige, barse dames met eindeloze lijsten in de hand waarop alles stond wat niet kon en niet mocht.Nee, dat is overdre ven. Er waren wel van die adressen bij, maar ook kregen wij gevallen te behandelen van geheel ander en vriendelijker aspect. De zesde deur was het mooist bruin geolied ei kenhout met een koperen klopper. Aangezien de klopper uit een leeuwe- kop bestond die slechts met een breekijzer te bewegen was, hadden de bewoners in de deurstijl ook nog een traditioneel drukbelletje aangebracht, waarvan wij ons beschroomd bedien den. Wij verwachtten een butler te zullen zien door de kier van de nauwelijks geopende duer, maar dat was mooi niet waar. De deur zwaaide wijd open en een blozende dame van middelbare leeftijd in een bloemrijke japon verscheen op de drempel. Haar gezicht was één gulle lach en ze sleurde ons naar binnen voordat wij een woord hadden kunnen uitbren gen. Met snaterende volzinnen belet te zij ons het doel van onze komst Uit de waterval van hartelijke woorden, vragende en zichzelf beant woordende uitroepen en met werve lende handgebaren begeleide verkla ringen begreep ik tenslotte, dat ze ons voor de heren van de verzekering met ongewone hoffelijkheid conduc- teursdiensten verrichten. Mussolini reisde het land door en verkondigde overal de oude leuze van Garibaldi: Rome of de dood! Op 24 oktober verklaarde hij te Napels zonder pardon de oorlog aan allen die tegen het fascisme en dus tegen de natie zijn, óf men geeft ons de regering óf wij nemen ze. Wij bezetten Rome en grij pen die ellendige politieke partijen bij de lendenen. raadsleden gevangen, staken de bu reaus van linkse bladen in brand en bevrijdden hun kameraden uit de ge vangenis. Noch tegen deze terreur noch tegen de acties der communisten trad de regering met kracht op. Zij bleef haar politiek van „laisser aller, laisser passer” getrouw. Maar de arbeiders en boeren stelden zich te weer met zeisen en hooivorken. Daartegenover voerden de fascisten de strijd met flessen won derolie die zij hun vijanden dwongen leeg te drinken. De socialisten ver moordden een jonge Milanees Aldo Sette en van zijn, begrafenis maakten de fascisten een geweldige demonstra tie. Op het kerkhof stelden zij zich op rondom het graf. Op een commando knielden zij neer, op een trompet signaal sprongen zij in de houding en brachten de Romeinse groet. Toen trad Mussolini naar voren en met donder- rende stem riep hij als bij een militair appèl: Kameraad Aldo Sette?” En zijn mannen antwoordden met een kreet: „Hier!” Dat waren van die demonstra ties die indruk maakten op de gemoe deren van duizenden eenvoudigen van geest en er hen toe brachten zich bij de beweging aan te sluiten. Hier was romantiek, hier herleefde Italië’s glo- De eerste boosdoener was een Franse graaf: Joseph Arthur Comte de Gobineau. Hij schreef omstreeks 1850 een verderfelijke beschouwing Over de ongel ij kheid der mensel ij ke rassen. De wetenschappelijke waarde van dit geschrift is nihil; zijn invloed is onvoorstelbaar groot geweest. De Gobineau meende dat het woord „ras" een blijvend en onveranderlijk verschijnsel aanduidt en dat het blanke ras verre superieur is aan alle andere. Hij is de man die het eerste het woord Ariër gebruikt in de door ons terecht zo gehate betekenis. Zijn E s s a i su r I' I n égalité d es R aces Hu m ai n es is in verscheidene talen vertaald en had in het Duits zoveel succes dat er verscheidene herdrukken van verschenen. Het boek behoorde tot de studiewerken die Nietzsche na aan het hart lagen en toen hij zijn WillezurMacht schreef, stond hij onder invloed van De Gobineau, evenals Houston Stewart Chamber- lain, de Engelsman die zich tijdens de eerste wereldoorlog tot Duitser liet naturaliseren en die de schrijver is van de Grundlagen des XIX Jahrhunderts Dat boek inspireerde Rosenberg weer tot zijn nazistische Mythos des XX Jahrhunderts. De volgenden in de rij zijn Adolf Hitler met Mein Kampf en Benito Mussolini hij had gehoord dat er in Nijmegen grotere kans bestond op het betrek ken van een betaalbaar onderkomen, begon ik te vrezen dat de toekomst van mijn zoon zou worden bepaald door nog enigszins menselijk gebleven hospita’s inplaats van door een maat schappelijk ideaal. En ik vond dat geen aanvaardbare ontwikkeling, aangezien ik het gevaar zag opdoe men hem op een kwade dag als politie-agent terug te krijgen omdat hij een net kamertje in de buurt van de politieschool in Driebergen had weten te bemachtigen. Ik besloot een paar dagen vakantie te nemen om met mijn toch altijd nog als jurist in de wieg gelegde stamhouder in Utrecht op strooptocht te gaan naar een huurkamer. Ik alar meerde al mijn relaties en alle in aanmerking komende instanties in Utrecht die ons behulpzaam konden zijn, waardoor iktenslotte in het bezit kwam van een lijstje met tien adressen, allé gelegen op een befiets- bare afstand van de universiteit. Want mijn zoon wilde het allemaal een beetje voordelig aanpakken, om niet als afgestudeerd jurist het fail lissement van zijn vader als eerste karweitje ter afwikkeling te krijgen. Tien adressen, verveloze deuren, lo- Bij de verkiezingen in 1921 kwam de fascistische partij op 33 zetels, het volgende jaar speelden de communis ten hun troefkaart uit en riepen op tot een algemene werkstaking. Op 20 juni van dat jaar hield de afgevaardigde Mussolini een rede in de Kamer, waar in hij zijn tegenstanders dreigde het parlement met geweld te zullen ont binden als de regering voortging het fascisme tegen te werken. Hij gelastte zijn mannen overal als stakingbrekers op te treden. Een zijner biografen schrijft: „Het fascisme ging de staking te lijf. Ingenieurs en toekomstige mi nisters kwamen op dp plaats van de stakers om de bedrijven en de midde len van vervoer voortgang te doen hebben. Men zag studenten urenlang fascistische arbeid volbrengen of trams door de oproerige stadsdelen leiden en Mussolini’s plannen waren gereed. Terwijl zijn tegenstanders er op reken den dat hij zou proberen in enkele grote steden de macht te veroveren, begon de aanval in een groot aantal kleine steden tegelijk. Dat had het voordeel dat een enkele mislukking hier en daar van weinig betekenis was en gemakkelijk kan worden goedge maakt door resultaten elders. Perugia, het geografische centrum van Italië werd uitgekozen als zetel van het fas cistische hoofdkwartier. Langs de westkust, langs de oostkust en midden door Italië zouden langs parallelle we gen de zwarthemden naar Rome op marcheren. Langs elk van die lijnen waren vertrouwensmannen opgesteld en op belangrijke knooppunten waren leidende functionarissen en gewapende soldaten gelegerd. Enige uren voor de vastgestelde tijd waren de zwarthemden in Cremona niet meer te houden. Zij bezetten bet postkantoor, de burge- meesterswoning en andere officiële gebouwen, daarbij het smartelijke ver lies lijdende van tien jonge mensenle vens. Toen dit in Milaan bekend werd, kwam onmiddellijk het commando: Zodra het schemert marcheren de troe pen naar Rome op, het koste wat het wil. De Mars naar Rome was begon nen. Benito die genoemd was naar Benito Juarez, de Mexicaanse revolutionair, werd onderwijzer. Dat vreedzame beroep in een dorpsschooltje bevre digde hem niet. Hij las Machiavelli, die in De Vorst schreef dat de meeste mensen ondankbaar, wispelturig, vals, laf en hebzuchtig zijn; hij las Georges Sorel, de apostel van De Gobineau, die in zijn Reflexions sur la Vio lence betoogde dat alleen door haat, bedrog en geweld de klassenstrijd ge wonnen kan worden en dat altijd al leen door geweld het nieuwe over het weerstrevende oude heeft gezegevierd. Zo ontwikkelde hij zich tot een strijd baar socialist, ontweek de dreigende vervolging in zijn vaderland, woonde een paar jaar in Zwitserland en was in de laatste jaren voor 1914 journalist in Milaan. Toen de eerste wereldoorlog uitbrak bleef Italië aanvankelijk neu traal, maar de geallieerden probeerden natuurlijk het land tot bondgenoot te krijgen. De socialisten verzetten zich daartegen met alle macht. Mussolini brak met zijn partij, richtte met Frans geld te Milaan het dagblad Popolo d’Ita- lia op en predikte daarin de oorlog. Inderdaad werd die in 1915 verklaard en de hoofdredacteur ging als vrijwilli ger naar het front. Na anderhalf jaar werd hij gewond en verliet de dienst. Pas in 1934 kwam hij tot de verbijs terende uitspraak: „De oorlog is voor de man wat het moederschap is voor de vrouw”. Op 29 oktober 1922 betrad Mussolini het Quirinaal.’ De koning bevestigde de opdracht, Mussolini toonde het lijst je ministers dat hij in de trein had opgesteld en kreeg de toezegging dat zijn regering reeds dezelfde avond zou worden beëdigd en haar werkzaamhe den kon beginnen. De reeds enige malen geciteerde bio graaf van de Duce vertelt dat deze nog dezelfde dag de chef der Italiaanse spoorwegen in zijn hotel ontbood en hem opdroeg binnen 24 uur 40.000 fascistische soldaten uit Rome naar hun woonplaatsen te transporteren. Excellentie, dat is onmogelijk. Daar heb ik drie dagen voor nodig, stamelde de man. Ónmogelijk is geen woord voor mij. Ik heb gezegd: 24 uur. Ik verzoek u mijn bevel stipt op te volgen. De zaak was dat Mussolini de koning had be loofd zijn legioenen onmiddellijk te zul len demobiliseren. Het enige wat ze mochten doen was: onder aanvoering van hun Duce defileren voor Zijne Majesteit. Daarna werden ze in zestig lange treinen gestopt en „afgevoerd.” Op 30 oktober was er geen fascistische soldaat uit de provincie meer in de hoofdstad te bekennen. Voor duizenden die uren en uren door de regen langs modderige wegen hadden gesjouwd in de illusie eindelijk de hoofdstad die velen nooit hadden aanschouwd, te zullen bezetten, was dat een bittere pil. Maar zij gehoorzaamden, wetend: de Duce heeft altijd gelijk. Zo eindigde de Marcia su Roma; zo begon het tijdperk van de fascistische dictatuur. De regering bleef in de waan verke ren dat zij de toestand meester was. Het garnizoen van Rome rukte uit om de toegangswegen naar de stad met barricaden en prikkeldraad onbegaan baar te maken, en toen uit Milaan de tijding kwam dat het stadsbestuur zich aan de zijde van Mussolini had gesteld en de politie het gebouw van de Popolo d’Italia tegen de arbeiders verdedigde, wilde de regering voor het gehele land de staat van beleg afkondigen. Maar de koning weigerde dit besluit te tekenen. De adjudant in algemene dienst van Victor Emmanuel belde op 27 oktober Mussolini op en vroeg hem naar Rome te komen. De regering was afgetreden en de kabinetsformateur Salandra was bereid vier door Mussolini aan te wijzen fascisten een ministersporte- feuille aan te bieden. Mussolini weiger de. Ik zal zelf een regering samenstel len, zei hij. Er bleef Salandra nu niets over dan de opdracht terug te geven en Victor Emmanuel kon niets anders doen dan de fascistenleider op te dra gen een regering te vormen. Met de nachttrein reisde de Duce naar Rome, terwijl zijn legioenen liepen te kleu men in de regen. de naden met stof waren opgevuld. Aan de lage, schuine zoldering hing een gloeilamp aan een snoer. Er was een muurkast, dat wel, en een wasta fel met een spiegel erboven. Maar toen ik midden in de kamer stond en rondkeek kreeg ik het gevoel dat ik bezig was mijn dierbaar kind uit te leveren aan gevangenisautoriteiten voor levenslange eenzame opsluiting. „Honderdvijftig gulden in de maand, eigen bed meebrengen, zelf voor ver schoning zorgen, geen bezoek na tien uur, geen damesbezoek, geen pick up, geen radio, vóór elf uur thuis, eigen kacheltje, geen kooktoestelletje van wege het brandgevaar, drie maanden vooruit betalen”. De dame roffelde deze geboden en verboden af alsof ze een gebed opzei. „Het lijkt me wel wat”, zei mijn zoon. „Het is beter dan niks”. De dame lachte schamper. Mijn vader hart bloedde. Het is trouwens mijn enige hart. We hebben het hok maar genomen Misschien komt er binnenkort iets beters vrij. Maar ik weet nu, waarom studenten altijd de indruk maken dat zij niemand vertrouwen en op nie- mands mededogen hopen. Zij worden opgeleid door hospita’s. R. AGTERAN aanzag, die haar de polis op het leven van haar onlangs overleden echtge noot kwamen uitbetalen. Deze heren hadden haar telefonisch hun komst aangekondigd en haar vergissing was daardoor heel begrijpelijk, maar niet minder pijnlijk. Toen ik haar duidelijk had ge maakt dat het om het huren van een bescheiden optrekje ging ergens bo venin haar luisterrijk kasteel, en dan nog wel voor een student, werd zij plotseling heel zwijgzaam en ongezel lig. Zij zette haar toch al niet onaan zienlijke boezem in de stand „geef acht” en bracht de koffiepot in vei ligheid, waarna zij ons met een stroef „kommumaae” uitnodigde zes trappen te beklimmen. Zij opende een deur en wenkte ons binnen te treden, ter wijl zij vorsend op de overloop bleef toekijken. „Gestoffeerd en gemeubileerd”, zei ze uitdagend en dat was niet zonder reden, want het dompige vertrekje bevatte één verouderde stoel met verkleurde pluchebekleding en een bruin geschilderd keukentafeltje, ter wijl zich voor het kleine zolderraam iets bevond dat een stuk visnet met zeer kleine mazen leek. De vloer was van in een ver verle den eens gebeitste planken, waarvan In de rommelige meimaanden na de wapenstilstand riep Mussolini met een groepje oud-militairen een anti-marxis- tisce strijdorganisatie in het leven. Zijn mannen droegen zwarte hemden, hun insigne was de fasces. Het woord betekent: bijlbundels, dat wil zeggen: de bundels berkentakken met een bijl in het midden die in de Romeinse tijd werden gedragen door de gerechtsdie naars. Ze waren dus oorspronkelijk het werktuig waarmee gegeseld of de doodstraf voltrokken werd en zo wer den ze het symbool van de overheids macht. De volgelingen van Mussolini zagen in de fasces het symbool der nationale saamhorigheid en noemden zich fascisten. Zij brachten de Romeinse groet met de gestrekte arm en wierpen zich op tot verdedigers van law and order. Italië voelde zich bedrogen door Engeland en Frankrijk die samen de Duitse koloniën inpikten en hun bond genoot afscheepten met de helft van Zuid-Tirol en Istrië, maar Fiume aan Joego-Slavië gaven. De uitputting van het land was verschrikkelijk, de lire kelderde, in ’t industriële noorden won het bolsjewisme veld en de onderbe taalde arbeiders bezetten in hun wan hoop de fabrieken. Toen predikte Mus solini „de heilige oorlog tegen het com munisme”. Men kan stellen dat zonder het Bolsjewisme het Fascisme nooit zou zijn ontstaan. Het is er een onecht kind van, dat zijn vader niet erkent en door die vader niet erkend wordt. Het fundamentele onderscheid tussen beide is dat het Bolsjewisme eerst een pro gram was en toen een beweging werd, terwijl het fascisme eerst een emotio nele beweging was en pas na de ver overing van de staatsmacht een pro gram begon te worden. Alsdus formu leert Jan Romein het verschil in zijn Machten van deze Tijd. Het fascisme vond een natuurlijke voedingsbodem in het klassieke land der anarchie zoals het Duitse natio- naal-socialisme ontkiemde in München, de stad die kort te voren een Radenrepubliek was geweest. Mus solini wapende zijn mannen met knup pels en weldra beheerste de Fascio di combattimente de straat. In vrachtau to’s reden de zwarthemden door het land. Onder de leuze dat zij het Bol sjewisme bestreden, overvielen zij ge meentehuizen, namen socialistische f 1 1 -4—-ggvggHE

IJmuider Courant | 1972 | | pagina 15