Klein kind VROUW grijpt, en eet t, alles! GEBOORTEBEPERKING IN EGYPTE STUIT OP GROTE PROBLEMEN drinkt, recht op 1 Vrouwelijkheden nn lil p 17 ZATERDAG 28 OKTOBER 1972 Erbij (Van een medewerkster) NEDERLANDSE Petroleum Televisie »n SMAAK Contraceptieven Kruipers Abortus Kindertal T (Van een bijzondere medewerker) n I EGYPTE is een groot land van 988.667 vierkante kilo meter, dat wil zeggen bijna twee keer zo groot als Spanje. Het be staat nagenoeg geheel uit woes tijn. Het wordt doorsneden door de rivier de Nijl die via een del ta uitmondt in de Middellandse Zee. De circa 32 miljoen Egypte- naren leven uitsluitend in deze delta en in de Nijlvallei, die hier en daar slechts enige kilometers breed is. Bij elkaar opgeteld be slaat het bewoonde gedeelte van Egypte een grondgebied iets groter dan Nederland (35.755. vierkante kilometer). Dit komt neer op een gemiddeld aantal van 888 inwoners per vierkante kilometer, tegen circa 350 in woners per vierkante kilometer in Nederland. EEN KLEUTER heeft een greep in de gootsteenkast ge daan omdat daar een fles staat die bedrieglijk veel op de limo- nadefles lijkt. De flacon (inhoud bleekwater) wordt hem nog net op tijd uit de grijpgrage vinger tjes gegrist. Een ander kind heeft kans gezien om via een stoel het medicijnkastje te be reiken en is bezig met het open breken van een doosje medi cijnen als moeder de slaapkamer binnenkomt. In beide gevallen snappen de kinderen niet goed wat er fout is, komen de ouders met de schrik vrij en is het zo veelste „vergiftigingsgeval van een klein kind” voorkomen. I 1 1 apothekers DE /WWWWWWWVW^A/WWWWWVWWWWW vwwwwwwwwwwwwwwwwwwwwwx s 5S K. t i i T e n grote sprongen vooruit is gegaan. Moeders van het platteland zoeken veel meer dan vroeger in de stad bijstand voor hun zieke kinderen, met het gevolg dat meer kinderen blijven leven. e p t y- d- n- ■t- k- ge n- un de ht P- 2R er n* try tot an ;n. ter li- üe en p- 5, e :t e n r n e a 'S .e k g. ie in de dit ■d; in zet de of, ■y- :ht an e, ia »n ur 1- et a, in ;n re f- jk se se te de jn ag tg DIE KLEINE dagelijkse ongeluk jes met kinderen in en om de woning zijn maar zelden voorpagi nanieuws. Dat worden ze pas als zo’n ongeluk een fatale afloop heeft. Over kinderen die zo’n voor val overleefden maar lange tijd met ernstige ziekteverschijnselen en veel pijn in het ziekenhuis moeten liggen omdat ze van iets gevaarlijks snoepten, hoort men ook maar zel den iets. Toch betreft zeker vier vijfde van alle vergiftigingsgevallen in dit land kleine kinderen beneden vijf jaar. HET ZIJN, naar leeftijdsontwik keling gerekend, de „kruipers” en de „klimmers” die de meeste risico’s lopen. Het kind dat nog net niet loopt maar wel pijlsnel in de wo ning rondkruipt, wordt vooral be dreigd door de inhoud van het be ruchte gootsteenkastje dat toch al meer dan de helft van alle vergifti gingen bij kinderen op zijn naam heeft. En het ligt eigenlijk zo voor de hand dat kinderen die de tech niek van het klimmen onder de knie hebben gekregen, deze vaardig heid allerwegen in de praktijk wil len brengen. Zij zijn de „klimmers” Met al die (vaak nuttige) zaken is niets aan de hand zolang ze niet in kinderhanden vallen. Mocht dat toch in dat beruchte „onbewaakte ogenblik” gebeuren en heeft een kind iets gevaarlijks gedronken of gegeten, dan is dit het advies: breng het kind met de meeste spoed naar een ziekenhuis of naar de dichtst bijzijnde arts of apotheek, laat het zo mogelijk tevoren een glas water drinken en neem vooral de verpak king van het produkt met de daarin VROUWEN DIE aan de pil gaan na twee of drie kinderen vormen een uitzondering. Vroeger kregen ze in snelle opeenvolging tien of meer kinderen, van wie er maar drie of vier in leven bleven. Tegenwoordig is er een tendens waar te nemen dat vrouwen wel zouden willen op houden met kinderen krijgen na vijf of zes. Deze kinderen blijven meestal allen in leven, deels omdat de voedselvoorraad op het platte land voor een gezond opgroeien van de kinderen minder karig is dan vóór de revolutie van 1952 en deels omdat de gezondheidscentra voor zowel hygiënische als medisch- preventieve begeleiding zorgen, die veel beter is georganiseerd dan in vroeger jaren. Daarbij komt dat de medische stand in de steden met HET BOEKJE van Annie Lauran rekent definitief af met het beeld van bejaarde grootouders die verhaaltjes vertellen en feestjes voor de kleinkin deren organiseren in hun gezellige ou de huis. Kinderen die ze naar hun uitspraak luidt in vertaling: „De zwaarste beproeving is veel kinde ren te hebben, wanneer men arm is”. Deze tekst werd gecalligra- feerd op kostbaar papier op grote schaal door employé’s van het mi nisterie van sociale zaken verspreid zowel in de steden als op het plat teland. Men kan deze tekst (zie illustratie) ook aantreffen in reus achtige neonletters in één van de hoofdstraten van Kaïro. De ortho doxe theologen hebben veel terrein verloren. Heden ten dage vindt men in alle wijken van de steden even als in haast ieder dorp een gezond heidscentrum waarin propaganda voor gezinsplanning wordt gemaakt. Hoe weaken deze centra? HET UITEINDELIJK resultaat is dat, waar vroeger het gemiddelde kindertal per gezin drie tot vier a bedroeg, tegenwoordig zes tot zeven kinderen worden grootgebracht. De gezinsplanning en de manier waar op deze wordt toegepast heeft, met andere woorden, een averechtse uit werking op het bevolkingsprobleem DE PROPAGANDA gericht op het niet in al te snelle opeenvolging krijgen van kinderen, bijvoorbeeld het propageren van een wachtperio- de van een vol jaar tussen twee zwangerschappen, mist vooralsnog zijn uitwerking. De, medisch gezien, wonderbaarlijke vruchtbaarheid van de Egyptische vrouw resulteert soms in zes kinderen in zes en een half jaar. Het bakersprookje dat een vrouw niet zwanger kan raken zolang zij nog zoogt wordt alom geloofd. „WIE PRAAT over hen? Af en toe een tv-uitzending, een reportage, een boekje. En dan keert men gauw terug tot de jongeren omdat die de toekomst zijn. De ouderdom, het verleden, moet zichzelf maar uitwissen, zich rustig houden, zichzelf vergeten, in stilte vergrijzen.” Weekblad Elle over de ve le duizenden bejaarden van Frankrijk, naar aanleiding van een klein bitter boekje dat Annie Lauran heeft ge schreven onder de titel L’Age Scanda- leux, vrij vertaald: de ergerlijke leef tijd (of ouderdom). In Frankrijk leven meer dan zes miljoen mensen die ou der zijn dan 65 jaar. Meer dan twee miljoen van hem moet het zien te redden met financiële middelen die ver beneden het bestaansminimum liggen. •■■‘fe mening over oude mensen vroeg, gaven schrikwekkende antwoorden zoals dit: „Volgens mij zijn bejaarde mensen volkomen nutteloos. Ik ontloop ze om dat ze akelig zijn om te zien en omdat ze vaak onaangenaam ruiken.” Uit ge sprekken met bejaarde vrouwen blijkt dat krappe bestaansmogelijkheden vaak niet eens het zwaarst wegen. Het drama ligt in het zich afgesloten voe len van de buitenwereld, het ontbreken van contacten, het opgesloten zitten in mooie gebouwen waar niets anders te doen valt dan toe te kijken hoe ande ren sterven, het gevoel te hebben dat de maatschappij de bejaarden met een aan racisme grenzende afwijzendheid voorbijloopt. DAT LAATSTE lukt echter lang niet altijd en daarom wordt in Ne derland verscheidene malen (waar schijnlijk een kleine 200 maal) per dag alarm geslagen door gezinnen waar een klein’kind in het beruchte „onbewaakte ogenblik” van een ge vaarlijk produkt heeft gegeten of gedronken. Dat is dan ook niet zo verwonderlijk als men weet dat er een lijst te maken is van een kleine 40 vergiften waarvan een groot aantal in vrijwel elke woning te vinden is. ABORTUS, een middel tot ge boortebeperking dat vroeger taboe was, zeker in de conservatief-theo- logische anti-propaganda, vindt een langzamerhand wijder verbreide er kenning. Morele bezwaren worden nauwelijks aangevoerd. Maar de ge ringe schaal waarop tot op heden abortus wordt toegepast verhindert een opmerkelijk resultaat. Medisch verantwoorde abortus is meestal veel te duur voor de vrouwen en het zijn bijna uitsluitend kwakzal- versmethoden die worden toegepast, zoals het van een mestvaalt sprin- gen, het zich overeten aan meluchia (een slijmerige spinazieschotel), tus senkomst van de daja (de kraam vrouw) en zo meer. Voorlichting over en waarschuwing tegen deze kwakzalversmethoden schieten vooralsnog tekort. Op zichzelf is abortus hét middel waarmee het leven van een vrouw gered kan worden, die buitenechtelijk zwanger is geraakt. De familie smoort de schande van zo’n situatie meestal in de kiem door de vrouw van het leven te beroven en het lijk te laten verdwijnen, zonder dat de overheid daar achterkomt. waarplaatsen waar geneesmiddelen, toiletartikelen, schoonheidsmiddel- jes worden bewaard. Het resultaat: meer dan een derde van alle vergif tigingen bij kinderen wordt door het consumeren van niet voor hen bestemde geneesmiddelen veroor zaakt. IN DE meeste huizen wordt het grootste deel van die bij consumptie gevaarlijke produkten in de keuken bewaard. Was- en afwasmiddelen, bleekwater en brandspiritus, petro leum en plantenmest, soda, schoen smeer en schuurmiddelen, vlekken water en scherpe schoonmaakmid delen voor sanitair en afvoerbuizen. In de woonkamer staan aansteker- benzine, genees- en vermagerings- midelen, flesjes inkt soms in de kast of buffet voor het grijpen. En in schuren, garages en hobbykamers kan het wemelen van de doe-het-zelf ingrediënten die buiten bereik van kinderhanden zouden moeten staan, afbijtwatertjes en onkruid- vernietigers, verf en verfverdunners. fotochemicaliën en terpentine. HET MIDDEL bij uitstek waar voor in de centra propaganda wordt gemaakt is de pil. Andere middelen zijn echter ook te krijgen. Con dooms worden ingevoerd uit Bulga rije, Tsjecho-Slowakije en Grieken land. Ze zijn alleen totaal onbe trouwbaar. De pil is echter het populairst. Helaas ontbreekt het de regering aan middelen de pil gratis te verstrekken. In apotheken kost een maandelijkse dosis 25 piaster, dat is ongeveer 1,80, maar door de grote eenvoud van het levensonder houd in Egypte beter te vergelijken met 10. In de centra wordt niet meer dan vijf piaster gevraagd, on geveer 36 cent, wat een waarde vertegenwoordigt van een complete maaltijd bestaande uit een sandwich van ongegist bruin brood met een hap in olijfolie gestoofde tuinbonen, hét basisvoedsel in Egypte. Maar voor veel gezinnen is vijf piaster per maand al te kostbaar. ZOALS BLIJKT uit het boven staande heeft de Egyptische rege ring nog geen methode gevonden om het kolossale bevolkingspro bleem adequaat te bestrijden. De langzaam groeiende openheid van de bevolking voor gezinsplanning zou een gunstig teken kunnen zijn. Helaas zijn de veel betere gezond heidszorg en het nog niet alom aanvaarde maximum kindertal van twee tot drie factoren die de rege ring belemmeren bij het oplossen van dit probleem, dat het econo misch toch al zo zwakke Egypte zo snel mogeïijk het hoofd dient te bieden. NIET ALLEEN in het beruchte „gootsteenkastje” in welks nabijheid hebben al eens, in samenwerking met het ministerie van sociale za ken en volksgezondheid, een lijst opgesteld van allerlei produkten die nooit in handen van kleine kinderen mogen komen. Dat is dan die lijst met bijna 40 verschillende dingen, vaak voor alledaags gebruik, die voor kleine kinderen potentiële ver- giftigers kunnen zijn. Ooit bij dit woord aan kosmetika gedacht’Wel. ze staan op de waarschuwingslijst, samen met geneesmiddelen, huis middeltjes en toiletartikelen die ge woonlijk in slaapkamer en bad- ruimte worden bewaard. DE MEESTE centra hebben een televisietoestel. De reclame voor ge zinsplanning, die weliswaar voor onze begrippen zeer openhartig is, is over het algemeen niet juist gericht. Reclame voor het feit dat een vrouw met slechts enkele kinderen haar figuur niet verliest wordt al leen blij aanvaard door de wat beter gesitueerde vrouwen en terzij de geschoven, voor zover bekend, door de boerinnen van het platte land. De televisie in de centra en in wijdere zin de aanleg van elektrisch licht in de agrarische gebieden missen hun uitwerking niet, voorzo ver deze althans als zodanig beoogd waren. De vrouwen zitten hele avonden te kijken en te praten en dit heeft een merkbare teruggang van het geboortegetal te zien gege ven. EEN NOG actieve vrouw van 69 zegt: „ik wou dat ze me maar een kleine kans gaven om er eens uit te gaan, iets te doen.” Een andere bejaar de vrouw vertelt hoe ze een keer naar Lourdes is geweest: „Ik heb gevraagd of ik daar kon blijven, wat kon wer ken, kamers schoonhouden, zonder be taling natuurlijk. Maar ze wilden me niet hebben.” WIE MET Ari Onassis uit eten gaat moet over een verfijnde smaakzin be schikken, want Ari houdt van culinaire „toppers.” Dit beweert het Duitse weekblad Frau im Spiegel, altijd over borrelend van babbeltjes over het da gelijks leven van societyfiguren, film sterren en andere beroemheden. Maar, zo heeft het blad ontdekt, mevrouw Onassis deelt de geraffineerde culinaire smaak van haar echtgenoot niet. Voor haar geen specialiteiten-van-het-land, tenzij het om de Amerikaanse keuken gaat. De scheepsmagnaat zou zelfs on langs in het openbaar hebben uitgeroe pen: „Jackie heeft een smaak als een Amerikaanse cowboy. Ze eet alleen maar steaks en mais.” Het zou natuur lijk ook heel best kunnen dat die eetgewoonte iets te maken heeft met de super-slanke lijn die mevrouw On assis al sinds jaar en dag weet te handhaven. HET BOVENSTAANDE in aan merking genomen spreekt het van zelf dat de Egyptische regering het vraagstuk van de geboortebeperking eens onder de ogen moest zien. De eerste regering die dat heeft gedaan was de revolutionaire regering van wijlen president Nasser. Aan het eind van 1955 werden de eerste centra voor de propaganda van ge- boorte-controle opgericht op het Egyptische platteland. De term „ge boortebeperking” stuitte op zoveel verzet, dat deze spoedig in onbruik raakte. Vanuit deze centra werden pamfletten uitgedeeld en in streken waar nog veel analfabetisme voor kwam werd gebruik gemaakt van luidsprekerauto’s. HET SUCCES was in het begin minimaal. De Egyptische massa had altijd in de overtuiging geleefd dat de Islam onbeperkte procreatie voorstond. De regering vond haar project ook gedwarsboomd door de predi kers van de dorpsmoskeeën, de zo genoemde imams, die, daarin ge sterkt door het bolwerk van de orthodoxe Islam, de Azhar-hoge- school, onverdroten de zegeningen van kinderrijkdom bleven prediken. Hoewel de revolutionaire regering zich altijd had opgesteld als een regering die nooit zou handelen in strijd met de geboden van de Islam, zag zij zich nu genoodzaakt de godsdienstgeleerden de mond te snoeren. De regering voorzag zich van de diensten van enige vooruit strevende theologen, die zij recru- teerde uit de gelederen van de Az har. Dezen begonnen een theologi sche polemiek met hun conservatie ve collega’s, een polemiek waarbij beide partijen zich bedienden van passages uit de Koran en uitspraken van de profeet Mohammed om hun respectieve standpunten kracht bij te zetten. IN HET KADER van deze pole miek kreeg één speciale uitspraak toegeschreven aan Mohammed een wel bijzondere waarde voor de pro paganda van geboortecontrole. Deze VEEL VROUWEN hebben moei lijkheden met de regelmaat waar mee de pil moet worden ingenomen. Het komt zeer dikwijls voor dat kinderen, vanaf acht jaar en soms nog wel jonger, hun moeders eraan helpen herinneren de pil iedere dag in te nemen. Dit is niet omdat die kinderen zich zozeer bewust zijn van de sociale consequenties van het gebruik van de pil, maar het kan eerder vergeleken 'worden met het helpen herinneren aan een huis houdelijke plicht zoals: heb je niet vergeten de kippen te voeren? „De zwaarste beproeving is, veel kinderen te hebben, wanneer men arm is”. zich nog altijd het gros van vergif tigingen bij kinderen afspeelt, maar ook in de woonruimte, in slaap- en badkamers, op zolders en in hobby kamers. in schuren en garages. Want was- en afwasmiddelen, verf en soda. schoonheidsmiddelen, schoensmeer en aspirientjes (om maar een bonte greep te doen) ho ren, met nog enkele tientallen an dere produkten. thuis onder het hoofd „nooit in handen van kinde ren”. En wie een flink arsenaal aan moderne reinigings-, bestrijdings- en geneesmiddelen onder dak heeft, herbergt daarmee al genoeg vergif ten om, bij wijze van spreken, een hele kleuterschool doodziek te ma ken. I WK j

IJmuider Courant | 1972 | | pagina 17