Vinkeveen wil doorstroming AS VA financieel in moeilijkheden Affaire rond diplomaat blijft nog mysterieus NS-Minitrips in eigen land waar maken via kort geding Dr. Van Wijck neemt beschuldiging Executie van Dames gaan voor bij NS Hoe? Vier jaar voor drugsmokkel twee negers in Rhodesië terug Kort geding van werven tegen staat BIJ POLITIEKE PARTIJEN OVER NVV-CRISIS HET WEER Rode Jeugd: geweld noodzakelijk in klassenstrijd ONTSTEMMING „We moeten wel, anders komt er niets van terecht" „Teveel bejaarden onnodig in inrichtingen Opfrissingscursus’ voor gehuwde onderwijzeressen Gezinnen Oeganda naar Nederland rai sowjet Russisch ac&öemisch staatsensemBle moisejew CROot eiqen symfonieoRkest 130 tansens en ö&nseRessen 1000 ooqveRBLinbenbe kostuums ZATERDAG 28 OKTOBER 1972 2 Nu geen kort geding AANTAL LEDEN STERK TERUGGELOPEN Feest v.a.f 97.- AMSTERDAM k Zelf do voorstelling in R’dam AHOY-Sportpaleis op 5 en 6 nov. Neem een pasfoto en bewijs van uw leeftijd mee. Bijvoorbeeld uwpaspoort. Dames jaarkaart 60+ f50.- Driemaandskaart 60+ f20.-. Het hele jaarde halve enkele-reisprijs. Folder aan *t loket. Dames 60+. Nieuw 1 Dinsdag 31 okt Vm zaterdag 4 nov. 20.15 uur. Voordelig uit met NS 2 dagen Amsterdam Zodra ze 60+ zijn hebben ze 65+-voordeel. voordelig uit met NS 3 dagen Zuid-Limburg Twente Drente Montferland Bergen (N.H.) Zeeland Friesland Brabant Giethoorn 5 dagen Terschelling Schiermonnikoog v.a. f 102- v.a. f 105- Situatie opnemen Ook PC v.a. f 45- gen.” ADVERTENTIE 46.-' vingsbureau missen. Ameland ADVERTENTIE VOORUITZICHTEN VOOR MAANDAG ADVERTENTIE i no (Van onze medewerker in Den Haag) DEN HAAG. De zaak van de Alge rijnse diplomaat, die maandag met twee koffers vol explosieven op Schiphol werd gearresteerd, blijft mysterieus. Ook minis- Anderzijds bestaan er zeker bij vrouwen die een flinke tijd geen les meer gegeven hebben inderdaad lacunes in de vakbe- heerstag. ozo nw 5 4 3 5 9 2 3 2 6 4 5 3 5 3 3 „Meteoor”. De Sovjet-Unie heeft de zes de onbemande weersatelliet gelanceerd in de „Meteoor”-reeks. v.a. f v.a. f CHARLES AERTS THEATERPRODUCTIES en BOB PETERS Jr. presenteren, na 10 jaar weer In Nederland, zeggenschap in de redactie krijgen. Ze kreeg die niet en verbrak het contract. ozo zo zo ozo zzo ozo zzo zzo zzo zzo zo no rmw zzo w no zzw z z w nw wzw ozo nno no w zzo ozo ozo zo n nno 17 17 18 17 19 16 17 19 15 20 12 19 20 12 15 17 14 6 16 11 17 10 17 18 15 23 22 13 16 10 17 20 17 9 16 14 19 24 26 04 0 0 0 0 0 0.1 0 0.4 0.1 1 0 0.6 1 6 0 04 0 0 04 0 12 1 0 4 0 0. 0 23 0.1 0.2 0.2 0 0 0 0 0 0 o acties het Toegangsprijzen (a.l.) 25,- f 20,- f 16,- f 12,- 8,- Kaartverkoop m.ï.v. woensdag 18 oktober aan de kassa van het RAI-gebouw (Wielingenstraat), dagelijks (ook zondag) van 10-16 uur na 11 uur telefoon 020-79 6441 VOORVERKOOP reeds vanaf 9 oktober bij onderstaande adressen: Amsterdam-centrum Nieuwe Muziekhandel, Leidsestraat 50 Vernu reizen Utrechtsestraat 48 Haarlem V.V.V. Kantoor, Stationsplein 2 Zaandam Fa. B. Schellingerhoudt, Zuiddijk 93 en tevens agentschappen Reisbureau De Magneet Tijdens de persconferentie in het NW-gebouw de heren Buys (lid Verbondsraad), De Boon (vice voor zitter NW) en Kok (vice voorzitter NW). Volledig verzorgd, dus incl. reis van ieder station, logies en maaltijden. Vertrek dagelijks. 55. - 56. - 59.- 61. - 62. - 64.- 71.- 73- 78- v.a. f v.a. f v.a. f Alle informatie in de brochure „ToerenmetNS” op het station. ter-president Biesheuvel weigerde gistera vond na het wekelijkse kabinetsberaad er enige mededeling over te doen. Hij ont kende dat de belangrijkste reden voor het vrijlaten van de man gelegen was in zijn diplomatieke paspoort. Door de boycot miste de ASVA dit jaar de gelegenheid zich te scharen achter de rij tafels in het inschrijvingsbureau. In vroeger jaren leverde dat doorgaans het lidmaatschap op van haast elke student die zich kwam laten inschrijven. In de „vette” jaren was veel meer dan de helft van alle studenten aan de UVA lid van de ASVA. Van de 20.000 die er nu zijn, zijn er nog „slechts” een kleine 4000 lid. Snel zal het wat hoger liggende aantal van vorig jaar moeten worden bereikt, wil men de financiële problemen het hoofd kunnen bieden. De premier gaf toe, dat htf slechts bijzonder vage antwoorden gaf, maar be loofde dat op de inmiddels vanuit de Tweede Kamer gestelde vragen zo snel en zo nauwkeurig mogelijk geantwoord zou worden. Vrij zacht met later plaatseltjk regen. Aantal uren zon: 0 tot 4. Mln.temp.: 0 tot 4 graden boven normaal; max.temp.: 1 tot 5 graden boven normaal. Kans op een droge periode van tenminste 12 uur: 80 percent; kans op een geheel droog et maal: 40 percent. Normale temperaturen tot 1 november: mln. 7, max. 11 graden. WKKRKAPPORTBN UTRECHT. Als eerste gemeente in Nederland heeft Vinkeveen-Wa- verveen het kort geding aangegrepen als middel om haar doorstromings- beleid reële inhoud te geven. Er wonen volgens het gemeentebestuur teveel mensen met een „behoorlijk” inkomen in woningen met lage huren. Een van de Vinkeveners, die weigerde medewerking te verlenen aan de ge wenste doorstroming, werd gistermiddag in kort geding voor de Utrechtse rechtbankpresident prof. mr. V. J. A. van Dijk gedaagd. (Van onze medewerker in Stockholm) STOCKHOLM Twee Nederlanders zijn gisteren in hoger beroep door het ge rechtshof in Gotenburg tot vier jaar gevangenisstraf veroordeeld. Ze hadden in september 1970 een poging gedaan 30.000 capsules fenmetraline Zweden binnen te smokkelen. In eerste instantie waren ze door de rechtbank tot drie jaar veroordeeld. Na het uitzitten van hun straf worden ze voor het leven uitgewezen. De rechtbankpresident besliste dat hij onafhankelijk van zijn oordeel over het al of niet bevoegd zijn de situatie ter plaatse graag wil gaan opnemen ten einde na te gaan of inderdaad sprake is van een „soortgelijke passende woning.” Maandagmiddag gaat hij daarom naar Vinkeveen voor deze gerechtelijke schouw. Hij zal daarna een datum voor de uitspraak vaststellen. Aan de rand van het bestaan verkeert het studentenblad Propria Cures dat on der zijn redacteuren in vroeger jaren al vele (later) groten heeft geteld: Godfried Bomans. Slauerhof, Ter Braak. Ook PC moest dit jaar zijn tafel in het inschrij- SALISBURY (AFP) Twee negers die beschuldigd waren van moorji zijn giste ren in de gevangenis van de Rhodesische hoofdstad Salisbury opgehangen. Het aantal terechtgestelden in Rhodesië is hiermee in twee maanden tijd tot zes gestegen. In september heeft president Clifford Dupont ingestemd met 54 ter doodveroordelingen. (Van onze medewerker in Amsterdam) AMSTERDAM. Met haar inschrij- vingsboycot op de universiteit van Am sterdam heeft de Algemene Studentenver eniging Amsterdam (ASVA), danig in ei gen en ook ander vlees gesneden. Het ledental van de ASVA is zo ver terugge lopen dat financiële moeilijkheden drei gen. Dit kort geding is nu afgejast. Na over leg tussen de raadslieden van beide spe cialisten heeft dr. Van Wijck besloten tot de volgende uitspraak: „Ik verklaar dat ik mij in het openbaar onjuist over u (dr. Van der Schaar) heb uitgelaten door te zeggen, dat u experi menten hebt gedaan op patiënten met daaraan verbonden verhoogd risico. Ik trek deze beschuldiging in en betreur deze, indien hierdoor ten onrechte uw goede naam en eer zou zijn aangetast”. Dr. G. M. J. Veldkamp, die als bemid delaar in het conflict in het Eindhovense ziekenhuis een „godsvrede” in het belang van de hartpatiënten die op behandeling wachten heeft geadviseerd, verklaarde gisteren erg blij te zijn met de verklaring van dr. Van Wijck. „De situatie was zo’n beetje bevroren in afwachting van het kort geding. We kun nen nu weer verder praten”, aldus dr. Veldkamp, die nog steeds nauw be trokken is bij deze hele kwestie. Hij heeft regelmatig contact met het bestuur van het ziekenhuis en met het ministerie van Volksgezondheid .over de toestand. UTRÉCHT. „Voordat een bejaarde blijvend in een verpleeginrichting of psy chiatrische inrichting kan worden opgeno men, is een uitgebreid lichamelijk en gees telijk onderzoek noodzakelijk”, aldus de zenuwarts G. van Hellemondt gisteren tij dens het congres „Gestoorde Ouderdom” in de Jaarbeurs in Utrecht. De heer Van Hellemondt zei van deze noodzaak overtuigd te zijn, aangezien uit een onderzoek is gebleken dat 30 percent van de bejaarden in psychiatrische instel lingen daarin niet hadden hoeven worden opgenomen. EINDHOVEN De voorzitter van het medisch stafbestuur van het Eindhovense Binnenziekenhuis dr. J. van Wijck, heeft de begin deze week aan het adres van hartchirurg dr. P. J. van der Schaar geuite beschuldigingen gistermiddag ingetrok ken. Dr. Van der Schaar had in overleg met zijn advocaat besloten in kort geding van dr. Van Wijck te eisen dat deze die beschuldigingen zou intrekken. UTRECHT „Evenals de Baader Meinhoffgroep in Duitsland vinden ook wij als Rode Jeugd dat geweld een noodzake lijk onderdeel is geworden in de klassen strijd, een geoorloofd middel om het kapitalistisch systeem te ontregelen”. Dit verklaarde Henk Wubben, een van de leiders van de „Rode Jeugd” gister avond op een discussieavond in de Raads- kelder in Utrecht. „Wij weten niet of het Revolutionair Volksverzet Nederland ver antwoordelijk is voor de recente bomac- ties en wij zijn daar ook niet voor verant woordelijk. Maar dergelijke acties hebben onze sympathie wel en het Revolutionair Volksverzet Nederland heeft onze steun”, aldus Wubben. ning, eveneens in de woningwetbouwsec- tor. „In redelijkheid kan niet van de ge meente worden gevergd, dat de heer Van Kleef nog langer op de Patrijzenlaan blijft wonen,” aldus mr. Stael. Spoed achtte hij geboden, omdat de gereserveer de woning niet te lang kan blijven leeg staan in een gemeente met zoveel wo ningzoekenden. Mr. S. J. Blaisse betoogde namens de met huisontruiming bedreigde Vinkevener, dat prof. Van Dijk zich onbevoegd zal moeten verklaren, omdat in dit soort zaken alleen de kantonrechter een uit spraak kan doen. Van spoedeisendheid is bovendien geen sprake. Mr. Blaisse voegde daaraan toe, dat zijn cliënt in 1968 reeds vrijwillig is „doorge stroomd” naar de Patrijzenlaan. Hij ver liet toen een goedkopere woning. De ge meente heeft toen niet te kennen gegeven dat de bewoning van het huis op de Patrijzenlaan slechts van tijdelijke aard zou zijn. De heer Van Kleef maakte de nieuwe woning bewoonbaar door er o.m. centrale verwarming in aan te leggen, waarmee hij 8000 kwijt was. „Een redelijk hahdelende overheid kan thans geen ontruiming vorderen,” aldus mr. Blaisse, die vergat een beroep op huurbescherming te doen, maar de recht- bank-president stelde hem in de gelegen heid dit verzuim te herstellen. Verder voerde mr. Blaisse zijn cliënt geen óbject voor meentelijke actie mag zijn (de Overigens kreeg de douane op Schiphol van de premier een compliment in ver band met haar activiteiten, die leidden tot de ontdekking van de koffers met wapens en springstof. DEN HAAG De ministerraad heeft in zijn vergadering van gisteren de financiële consequenties geregeld voor de opneming in Nederland van vijftig Oegandese gezin nen. Aldus heeft premier Biesheuvel mee gedeeld. PC kwam twee jaar geleden ook al in moeilijkheden, toen de ASVA het collec tieve abonnement voor haar leden opzeg de. Tot dan was ieder ASVA-Iid automa tisch op PC geabonneerd. De ASVA wilde De ASVA’s tegenspeler, de Organisatie voor de Belangenbehartiging van de Am sterdamse Studenten (OBAS) heeft ook een tik van de ipschrijvingsboycot gekre gen. Zij zit met tegen de 2000 leden ook nog onder het aantal van vorig jaar. De OBAS werd indertijd opgericht als tegen hanger van de ASVA. DEN HAAG. De onderwijzersbonden stappen binnenkort naar de minister om voor te stellen een „opfrissingscursus” te organiseren voor gehuwde onderwijzeres sen. die na enige tijd uit hun vak geweest te zijn, daarin weer terug willen keren. De cursus zou een verplichtend karakter moeten krjjgen. Volgens de ANOF, de Algemene Neder landse Onderwijzersfederatie, hebben de betrokken vrouwen een speciale opvang nodig, omdat zij vaak een zekere drem pelvrees moeten overwinnen voor ze de school weer durven binnenstappen. Ze zijn soms bang dat ze intussen achtergeraakt zijn op hun vakgebied of dat de school jeugd minder handelbaar is geworden. De ANOF heeft de Indruk dat deze drem pelvrees in het algemeen niet erg gegrond is. Dat van de gebeurtenis pas mededeling was gedaan nadat de Algerijn weer buiten Europa verkeerde, was met opzet gebeurd, aldus de heer Biesheuvel. Op een desbe treffende vraag antwoordde hij nog dat dit ook verband had gehouden met mogeliike represailles, maar dat dit niet de belang rijkste overweging was geweest. aan, dat een ge- gemeente beschouwt deze zaak als een proefproces, want er komen nog 70 andere huurders voor doorstroming in aanmerking), dat het aangeboden huis niet soortgelijk en passend is en dat de richtlijnen van de minister uitsluitend gelden voor woningen die gebouwd zijn voor 1966. De woning aan de Patrijzenlaan dateert van 1968. Bovendien zijn de richtlijnen niet be doeld om de privaatrechtelijke verhouding tussen gemeente en huurder aan te tasten. Mr. Blaisse concludeerde tot niet-ontvan- kelijkverklaring. regen iw, bew. zw. bew. zw. bew. zw. bew. geh. bew regen half bew. regen regen mist onbewolkt zw. bew. zw. bew. regenbui geh. bew. regen onbew. wzw licht bew. wnw Kopenhagen geh. bew. half bew. regen windst. regen geh. bew. licht bew. onbew. motregen licht bew. regen zw. bew regen zw. bew geh. bew. geh. bew. licht bew. licht bew. zw. bew. onbew. windst. half bew. Het was de heer M. A. C. van Kleef, administrateur bij de gemeente Rotter dam, die weigert zijn woning aan de Patrijzenlaan 30 in Vinkeveen (huurprijs 170,40) te ruilen voor een door de ge meente aangeboden soortgelijke woning in een nieuwe wijk (huurprijs 275). „We moeten wel zo handelen, want anders komt er van het doorstromingsbe- leid van Vinkeveen niets terecht,” aldus de raadsman van de gemeente, mr. J. E. Stael. Vinkeveen heeft 8000 inwoners, maar tevens 350 woningzoekenden. Vooral in de lagere huurklassen is de woning nood erg groot. Vinkeveen beroept rich op een circulai re van de minister van Volkshuisvesting van 1969, waarin vrijwillige doorstroming met vergoeding van de verhuiskosten (tot maximaal f 1500) wordt aanbevolen. Ais iemand minder dan één achtste van zijn inkomen aan huur moet besteden, zou zelfs volgens een bepaling in de huurwet van een dwangmiddel gebruik moeten worden gemaakt. Volgens mr. Stael verdient de heer Van Kleef vele malen meer dan achtmaal de huurprijs en de 100 gulden meer huur kan hü dus best betalen. Bovendien is sprake van een soortgelijke, passende wo- Het in Tel Aviv verschijnende dagblad Yediot Aharonot schreef gisteren vanuit Amsterdam dat minister Van Agt van Justitie persoonlijk opdracht gaf tot het vrijlaten van de diplomaat. De correspondenten van het blad in Amsterdam lieten welingelichte kringen verklaren, dat de minister zo optrad om sabotage tegen Nederlandse lijnvliegtuigen te voorkomen en omdat er niet genoeg bewijsmateriaal voorhanden was om de man voor de rechter te brengen. „Strikt genomen”, aldus de premier, „kon hij geen aanspraak maken op on schendbaarheid. Beslissend was dan ook dat de man na langdurig verhoor niet ernstig verdacht kon worden van een hier te lande gepleegd misdrijf. Op basis van het Rechtboek van Strafvordering kan iemand alleen op ernstige verdenking vastgehouden worden”. Bij het eerste kort geding, evenals nu behandeld door de vice-president van de rechtbank in Den Haag, eisten de werven in augustus stopzetting van de bouw van de Waalbrug bij Tiel, omdat rijkswater- De leiders van de drie progressieve partijen, PvdA, D ’66 en PPR, waren zeer karig in hun commentaar. Duidelijk was echter wel, dat zij bijzonder ongelukkig zijn met deze ontwikkeling. D ’66-lijsttrekker Van Mierlo: „Ik ben sprakeloos. Ik had me voorbereid op een totaal andere ontwikkeling.” Hij wilde echter niet verder op de kansen van het sociaal contract ingaan. De enige politieke leider die tevreden is met de huidige ontwikkeling is de communist Bakker. WD-lelder Hans Wiegel reageerde bij zonder verontwaardigd op de gebeurtenis sen. Volgens Wiegel zijn mensen als Groe- nevelt bezig de maatschappij naar de bliksem te helpen. De besturen van het Nederlands Katho liek Vakverbond en het Christelijk Natio naal Vakverbond hebben „met verontrus ting” kennis genomen van het geschil, zo blijkt uit een verklaring. NKV en CNV hebben bijzonder veel waardering voor de uitstekende wijze, waarop de heer Ter Heide in de afgelopen jaren en in het bijzonder in de afgelopen maanden de besprekingen over de soci'aal- economiscjie ontwikkeling heeft geleid en in de meest gewenste richting heeft trachten te stuwen. Deze eenheid van optreden heeft het bestuur van de Industriebond NW nu doorbroken”, aldus de verklaring. Het daardoor ontstane conflict is bijzonder schadelijk voor het werk van de vakbe weging. Een steunfonds voor het gedecimeerde blad en de hulp van een uitgever redden PC, maar nu dreigt het blad „postuum slachtoffer van De Brauw” (tegen wiehs maatregelen de boycot was gericht) te worden. ASVA, PC en enkele andere organisa ties die van de boycot te lijden hebben gehad, gaan samen volgende week vrijdag een feest houden waarop geprobeerd zal worden nieuwe leden en abonnees te wer ven. Vooraf zal een speciale krant ver schijnen waarin zowel PC als het blad van de ASVA, Poorter, zal zijn opgeno men. Helpt het Propria Cures niet genoeg, dan zal het blad om subsidie naar het ministerie van CRM moeten stappen. Den Haag/Scheveningen DEN HAAG Drie scheepswerven in het oosten van het land hebben opnieuw een kort geding aangespannen tegen de staat en tegen de Stichting Waalbrug Tiel. staat zonder de werven te horen de brug met een voor de schepen van de werven te geringe doorvaarthoogte had laten bouwen. De werven en de staat kwamen in au gustus echter tot een voorlopig akkoord, waarbij de staat garandeerde dat de sche pen van de werven de brug zouden kunnen passeren en dat er zonodig gebaggerd zou worden. In het nieuwe kort geding vroegen de werven gisteren om een deskundigen onderzoek naar de vraag of de doorvaart hoogte van de Waalbruggen bij Tiel en Ewijk voldoende is om een veilige vaart met de op de werven in aanbouw zijnde schepen te garanderen. (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG „De ontwikkelingen binnen het NW zijn bijzonder triest. Jammer is dat een deskundig en integer man als Ter Heide zich genoodzaakt heeft gezien zijn voorzitterschap neer te leg- Dit zegt de waarnemend fractie voorzitter van de KVP lm de Tweede Kamer, de heer A. C. M. Weijters, in een verklaring over de gebeurtenissen in het NW. Wlmm- en mtetanum- «mnpmtumn binnen- «m buitenhuid Amsterdam De Büt Deelen Eelde Eindhoven Den Helder Rotterdam Twente Vlissingen Z.-Limburg Aberdeen Athene Barcelona Berlijn Bordeaux Frankfort Genève Helsinki Innsbruck Lissabon Locarno I.onden Luxemburg Madrid Malaga Mallorca München Nice Oslo Parijs Rome Split Stockholm Wenen Istanboel Las Palmas Tel Aviv Tunis •i;.

IJmuider Courant | 1972 | | pagina 2