EASY sluit experimentele Kwart eeuw Lucasgilde fase af m instrumentaal kerkconcert Groot aantal problemen huisvestingssfeer Verdienstelijk vocaal TRIMFIETSPAD 1 KGIJ-nieuws blijft welkom Nachtvorst van invloed op bloemenprijzen DRIE MILLE SUBSIDIE AANGEV RAAGD Doelstelling 1 duidelijk geformuleerd Groenteveiling vervalt op dinsdag en donderdag bij „Wegwijs” Landelijke collecte Nierstichting Nederland RECEPTIE EN EXPOSITIE IN STADSKANTOOR Aantal leden koos ingezonden kopij SB Liberale sociëteit Bijzondere raadsvergadering Heemskerk Geslaagde avond in Assumburg-theater Dirigent stort in Concert BKGH Redactie beoordeelt in Prinsenhal afgelast voor beroepskant Mp Jl 4 IJMUIDER COURANT ZATERDAG 28 OKTOBER 1972 (Van een onzer verslaggeefsters) Doelstelling Larmoyant Bezield - Steun BEVERWIJK. Gedurende de zomermaanden is het wat rustig ge weest rondom het Eksperimenteel Advies Sentrum Ymond (EASY), maar naar men ons thans meedeelt, gaat het hulpverleningscentrum nu weer met verhoogde aktiviteit draaien. Easy beschouwt de experimentele periode als afgesloten. Er zal voorlopig tot 31 december geen betaalde mede werker aan Easy verbonden zijn, want daar is voorlopig geen geld voor. Op het ogenblik moeten de huur van het pand aan de Populierenlaan 41, de kosten van affiches, de vergaderkosten, de administratiekosten en gas en elektriciteit door de medewerkers zelf worden betaald. Er is een sub sidie van 3.000.- aangevraagd voor de periode van 1 augustus tot en met 31 december. Aan de gemeenten Beverwijk en Heemskerk is verzocht elk de helft beschikbaar te stellen. Hulp Herkomst 1 - -AM S3» BB Wkl (Van een onzer verslaggeefsters) van (Van een onzer verslaggevers) (Van een onzer verslaggeefsters) waren zong met de tenor Piet de P. ZWAANSWIJK (Van een medewerker) (Van een onzer verslaggeefsters) (Van een medewerker) Over de periode tot augustus is een verslag gemaakt, dat een aanwijzing geeft over de aard van de hulpverlening. Het verwerkte cijfermateriaal betreft de peri ode 1 januari tot en met 14 juli van dit jaar, dus tijdens de proeftijd. Negenenzestig maal werd om hulp ge vraagd. Éénderde van het aantal aanvra gen betrof problemen rond de huisvesting de feiten, dat uit het verslag naar voren komt. Naast de hulpverleningsgevallen kreeg Easy een twintigtal informatie-aanvragen te verwerken. In negentig percent van Er zijn in Nederland vele duizenden chronische nierpatiënten: mensen bij wie de nieren óf niet werken, óf weggenomen moesten worden. Hiervan sterven er jaar- Aan de orde komen onder andere het voorstel van het college van B. en W. in zake de winkelsluiting tijdens de St. Nico- laas-en kerstperiode, het voorstel tot be noeming van een wethouder en raadslid in het bestuur van de Stichting Recreatie Centrum „De Waterrakkers”, de stichting van een openbare school voor kleuter- en basisonderwijs in de wijk De Die, de uitbreiding van de Kerkbeekschool en het voorstel tot vaststelling vAn een voorbe- reidingsbesluit voor diverse bestemmings plannen. De bijzondere raadsvergadering is nood zakelijk. daar diverse agendapunten (zoals de winkelsluiting tijdens de St. Nicolaas- en kerstperiode) tijdgebonden zijn. BEVERWIJK. Tijdens een openbare algemene ledenvergadering van de Bever- wijkse afdeling van de V.V.D. op dinsdag avond 7 november in de benedenzaal van Bodega Bellevue aan de Breestraat komt onder meer een voorstel tot de oprichting van een Liberale Sociëteit aan de orde. Buiten een bestuursverkiezing, de be noeming van afgevaardigden en het jaaro verzicht van de secretaris Vermeldt de agenda van deze bijeenkomst tevens een vooroverleg huishoudelijk reglement. BEVERWIJK Nu voor het overgrote deel de buiten troschrysanten zijn geruimd door de strenge nachtvorst van vorige week is men alleen nog op de kasbloemen aan gewezen. Er waren er deze week voldoen de. Vrij grote aanvoeren van anjers, rozen, fresia en kaschrysanten, maar alles was duur. lijks enkele honderden, wat niet nodig zou zijn als er meer geld beschikbaar was voor niertransplantatie, nlerdialyse en we tenschappelijk onderzoek. Bovendien zou aldus de Nierstichting met extra hulp een aantal chronische nierpatiënten een draaglijker leven kunnen leiden. Bij voorbeeld: een patiënt die nu om de drie dagen in het ziekenhuis aan het dialyse- apparaat moet liggen, zou zichzelf ook ’s avonds thuis aan zo’n apparaat kunnen aansluiten en overdag normaal zijn werk doen. Extra kosten: 20.000 per patiënt. Een belangrijke vooruitgang in de be handeling van de chronische nierpatiënt is volgens de Nierstichting de mogelijkheid van transplantatie van nieren van overle den mensen. Dank zij kostbare apparaten kan deze methode verbeterd en uitgebreid worden. Kosten per apparaat: t 80.000. Wie de straat- en huis-aan-huiscollecte van de vereniging tot steun aan de Nier stichting Nederland mocht mislopen, kan zijn bijdrage storten op postgiro 388000 of zich tegen betaling van minimaal 10 laten inschrijven als lid van de vereni ging, Vondelstraat 164 in Amsterdam. Tot slot zegt kapelaan Kouwenhoven In zijn reactie: „Overigens is het het goed recht van de KGÏJ te menen „Wegwijs” voortaan te moeten mijden. Van de kant van „Wegwijs” hoeft het echter niet.” Easy kan daarbij op de steun rekenen van zowel de BSCR als de Gemeenschaps raad Hëemskerk. Ook de Werkgroep Jeugdnota Beverwijk staat volledig achter Easy, blijkens de nota, waarin onder meer wordt aangedrongen op een voortzetting van de subsidiëring. Daarbij dient te wor den aangetekend, dat Easy zich niet speci aal op jongeren richt. BEVERWIJK Ten bate van het res tauratiefonds van de Grote Kerk werd gisteravond in deze kerk een vocaal en instrumentaal concert gegeven. Drie koren en drie solisten verleenden aan dit concert hun medewerking. Over belangstelling hadden zij waarlijk niet te klagen. deze gevallen heeft Easy op bevredigende wijze kunnen bemiddelen.. Slechts een maal werd het contact door een hulpvra ger verbroken. Haydn, dat zij Reuver. Paula Schram heeft een mooie stem met expressief timbre, dat 'in belangrijke mate reeds gelijkmatig van kleur klinkt. De kaschrysanten varieerden van 80 tot 190 cent per bos. Voor de jaarrond chry santen betaalde men van 140 tot 220 cent per bos. De geplozen chrysanten leverden 25 tot 60 cent per stuk op. Anjers stonden deze week hoog genoteerd; er werd van 28 tot 53 cent per stuk voor betaald. Voor de trosanjers liep de prijs op tot 310 cent per bos. Fresia lag iets lager in prijs dan vorige week. Men besteedde nu van 95 tot 285 cent per bos. Gerbera’s kwamen tot 65 cent per stuk. Bij de rozen trokken de In de experimentele periode is ook de doelstelling duidelijk geformuleerd. Deze luidt thans: „De vereniging stelt zich ten doel, eer ontmoetingsplaats te zijn voor hen, die Vorm en inhoud willen geven aan hun wil, te bouwen aan een maatschappij, die gedragen wordt door de gelijkwaardigheid van de mens, zodanig dat ieder gelijke kansen heeft en het recht zijn menszijn te beleven en vorm te geven naar vrije keuze, door persoonlijk betrokken te zijn bij: het gratis geven van inlichtingen, raa< en hulp aan personen en/of groepen van personen die in moeilijkheden, hetzij van sociale of persoonlijke aard verkeren; het signaleren, beschrijven en bestri’ den van verschijnselen die strijdig zijn met de gelijkwaardigheid van de men en/of oorzaak of aanleiding zijn voor het steeds weer ontstaan van de in de hulp verlening ervaren moeilijkheden; het bevorderen en/of mede ondersteu nen van handelingen die beogen deze ver schijnselen te doen verdwijnen”. HEESKERK Door de langdurige debatten over de door Gedeputeerde Sta ten van Noord-Holland voorgestelde structuurschets voor de bestuurlijke inde ling in Noord-Holland, is de Heemskerkse gemeenteraad donderdagavond niet toege nomen aan de bespreking van een aantal agendapunten. Daarom heeft burgemees ter H Nielen de raad voor een bijzondere vergadering, die maandagmiddag om 15 uur in de raadzaal van het gemeentehuis plaatsvindt, bijeengeroepen. prijzen weer aan tot 95 cent per stuk. De babyroosjes varieerden van 12 tot 45 cent per stuk. Nog steeds komen er gladiolen aan de veiling, die het tot 295 cent per bos brachten. Tulpen varieerden var 47 tot 53 cent per stuk. Er is een behoorlijke vraag naar irissen, die van 400 tot 490 cent per bos noteerden. Nog altijd is er een ruim aanbod van Ne- rinen. die in prijs omhoog gingen nu de >’•1 erin en bevroren zijn. Er werd van 28 tot 75 cent per stuk voor betaald. De vraag naar potplanten was onver- 1 Vc'-ral de goede kwaliteit liep in prijs omhoog. Vrijdag betaalde men voor de anjers 28- 55, trosanjers 165-305, anemoon 70-85, chrysanten 80-190, jaarrond 140-220. per stuk 25-60, fresia 95-285, gerbera 48-63. gladiool 150-295, iris 400-490 lelie per tak 55-110, per këlk 12-21, nerine 28-75, crispa 20, roos 35-95, per tak 38-69, tulpen 47-50. BEVERWIJK. Uit een reactie van kapelaan C. B. Kouwenhoven, hoofdredac teur van het dekenale parochieblad „Weg wijs” op het bericht „Wegwijs en KGIJ mijden elkaar” in onze editie van donder dag 26 oktober blijkt, dat het standpunt van de Dekenale Pastorale Raad ten aan- zien van de plaatsing van KGIJ-nieuws gebleven is zoals het was. Het mannenkoor vertolkte deze muziek, waarvan nog genoemd moet worden „Hymne la nuit” van De Rillé, met be zielde klank en met overtuiging. Het derde koor was een dameskoor, met name het rooms-katholieke „Cantando”. De dirigent hiervan, Albert Louwe, zal dit ensemble beslist op hoger niveau kunnen brengen, wanneer hij gaat letten op de melodische formuleringen, het scanderen gaat onderdrukken en de zin der muziek doeltreffender gaat doorgronden. De goede stemmen, die het koor bevat, zullen hem daarbij van veel nut zijn. Van de solisten heeft de sopraan Paula Schram de kroon gespannen met goed doorvoelde voordrachten van liederen van franz Schubert en later nog met haar aan deel in een duet uit „Die Jahreszeiten” van Hieruit bleek onder meer, dat de ka- mernood in de IJmond groot is en dat de kamers vaak te duur zijn en voor velen onbetaalbaar. Daarom vraagt Easy kamers tegen een redglijSe .prijs. Bij de woningbouw wordt te weinig rekening gehouden met onvolledige gezin nen (alleenstaanden, gescheiden mannen of vrouwen met kinderen), is ook een van BEVERWIJK. Met ingang van de komende week komt in Beverwijk de groenteveiling te vervallen op de dinsda gen en donderdagen en heeft het dit jaar vrij lang vol gehouden om alle dagen te veilen. Piet de Reuver koos voor zijn optreden als solist drie liederen van Richard Strauss. Hij beschikt over goede stem- middelen, die zeker verdienen verder ge vormd te worden teneinde de onrust der onwillekeurige dynamische wisselingen te neutraliseren en de contrasten tussen vokalen en toon, die ook de timbre-ver- schillen veroorzaken en zelfs bij emotio nele voordracht aan de zang een lar moyant karakter geven, op te heffen. Verdienstelijk, maar wat neutraal fluit spel hoorde men van Henk van Doom, die de Sonate in a kleine terts van Handel ter vertolking had gekozen. Op dit concert, dat ik tot de pauze kon bijwonen, heeft de pianiste Wia Ariens Kappersde Rook zich bijzonder onder- Easy heeft zich inmiddels aangesloten bij het Landelijk Beraad van alternatieve hulpverleningsinstanties. Er is een affiche gemaakt, die in verschillende openbare gelegenheden wordt opgehangen. In het pand aan de Populierenlaan 41 kan men voor allerlei problemen terecht: elke maandagavnd en elke donderdag avond van acht tot elf uur: elke woensdagmiddag en elke vrijdag middag van twee tot vijf uur; elke zaterdagmorgen van tien tot twee uur. Op deze tijden is Easy ook telefonisch bereikbaar onder nümmer 02510-26560. Mensen van alle leeftijden, die met moeilijkheden en problemen kampen, wil men graag ontvangen en te woord staan, om samen naar oplossingen te zoeken. Het aantal medewerkers(sters) van Easy is groter geworden, maar kan nog steeds worden uitgebreid. De dienst Openbare Werken is bijna gereed gekomen met de verlegging van het fietspad in zuidelijke richting aan de Velserweg. Tegenover het statige „Scheybeeck” zullen de vrou welijke en mannelijke pedalisten een trapje extra moeten geven om de licht stijgende helling te nemen. Om de op- stelstrook op de Velserweg naar de Schulpweg wat langer te maken werd het fietspad wat verlegd door het via het verhoogde gazon en tussen de bomen door naar de spoorwegover gang te voeren. Er is geen boom ge rooid, dus wat dat betreft kan ieder een weer tevreden zijn. Voortreffelijk aangekondigd door een „omroepster” betrad als eerste ensemble het christelijk gemengd zangkoor „Canta bile” het in de kerk gebouwde podium. Onder leiding van zijn dirigent Piet van Zalinge vertolkte het koor met gevoelige, verzorgde klank, die vaak zelfs uitmuntte door homogeniteit, een verstild koorlied van H. Slings, destijds een bekend koor dirigent in de IJmond. Een op muziek van Hëndel aangepast Agnus Dei kreeg een uitvoering van ongeveer gelijk gehalte. Het bleek echter, dat men op zijn hoede zal moeten blijven voor al te „open” loon vorming. Ook met Schuberts „Sanctus”, uit diens „Deutsche Messe”, voelde het koor zich in zijn element. Later op de avond, nog vóór de pauze, zong „Cantabile” met een van onuitblusbaar optimisme getuigende voor dracht het bekende „Lentelied” uit Haydns oratorium „Die Jahreszeiten”. Het mannenkoor „Zanglust” bracht on der leiding van zijn dirigent Piet de Reu ver drie koorwerken ten gehore, die tot de schoolvoorbeelden van de negentiende- eeuwse liederentafelstijl gerekend kunnen worden. In deze stijl bleek yooral Flipses „Zondagmorgen”, gezongen met klokken- klankimitaties en een verdienstelijke ba- riton-solo, uit te munten. Hetzelfde kon gezegd worden van het „Sanctus” van Theodoor Verhey, kerk-romantiek in op tima forma. BEVERWIJK. Door ziekte van di rigent Jaap Spigt gaat het concert, dat het Beverwijks Katholiek Gemengd Koor in samenwerking met het Noord- hoilands Philharmonisch Orkest vana vond in de Heemskerkse Dr. Prinsen hal zou geven, niet door. Uitgevoerd zou onder andere de „Carmina Bura- na” van Carl Orff worden. De toe gangskaartjes voor dit concert waren vrijwel uitverkocht. BKGK-dirigent Spigt is gistermorgen tijdens repetities in het Haarlemse Concertgebouw ingestort. Wanneer het concert nu zal plaatsvinden, is nog niet vastgesteld. Het ziet ernaar uit, dat dirigent Jaap Spigt zjjn werkzaamhe den binnen het koor op medisch advies voorlopig zal moeten laten rusten. De vereniging werd opgericht door wij len de heer A. Nordholt, die op zeer enthousiaste wijze gedurende vele jaren de functie van voorzitter bekleedde. Hij werd daarbij geassisteerd door de heren A. F. Blok en W. ,T. Langendij k als respectievelijk eerste en tweede secretaris. Behalve de normale werkzaamheden, welke deze drie heren voor de vereniging verrichtten, organiseerden zij daarnaast ook de jaarlijkse exposities. Bovendien verzetten zij bergen werk bij de mede werking van het gilde aan de historische optocht bij het grootse evenement „Bever wijk 650 jaar stad”. Onder leiding van de ontwerper, wijlen de heer Herman Moer kerk, werd onder meer meegewerkt aan het beschilderen vap vaandels, wapenbor den. praalwagens en paardendekken. Ook de in het seizoen 1950-1951 georga niseerde tentoonstelling van alle Noord- Hollandse amateursohildersverenigingen was een hoogtepunt. De wekelijkse schil- der-middagbijeenkomsten, die al 25 jaar plaatshebben onder leiding van kunst schilder Cor Heeck uit Bakkum, mogen evenmin onvermeld blijven. Cor Heeck, een ras-Amsterdammer, houdt nog steeds met luim en scherts de scheiden met muzikale begeleidingen. Piet de Reuver, Albert Louwe aan de piano en Piet van Zalinge aan het orgel hebben op hun beurt hun begeleidende taak naar behoren vervuld. De Nierstichting, die zich ten doel stelt nierpatiënten op alle mogelijke manieren te helpen en die tevens het noodzakelijke wetenschappelijke onderzoek naar nier ziekten steunt, beschikte vorig jaar over 500.000, een bedrag dat door subsidies, donaties, contributies en collectes kon worden bijeengebracht. Volgens de Nier stichting is dit bedrag niet voldoende: ef zou zeker twee miljoen gulden nodig zijn om alle geplande werkzaamheden te kun nen uitvoeren. Er staan nogal wat huizen leeg, terwijl de woningnood onrustbarend groot is. Vooral jongere mensen moeten lang wachten op een woning. Dit heeft volgens Easy drie duidelijke gevolgen: men vertrekt naar elders; O men gaat „kraken”; men blijft gescheiden wonen en die situatie veroorzaakt veel psychische problemen. Meerdere jonge en aanstaande echtpa ren hebben zich tot Easy gewend voor informaties over het kraken van woon ruimte. Ook om juridisch advies zit men nogal eens verlegen. Met name blijkt men moei lijkheden te hebben met onwillige en lastige verzekeringsmaatschappijen, ter wijl ook vele problemen verband hielden met de sociale verzekering. Andere belangrijke terreinen waarop meerdere malen hulp is verleend zijn militaire dienst, dienstweigering, ouder- kind-relatie, drugs en alcoholisme, abortus en geloofszaken. De vereniging Nierstichting tot Het gebouw aan de Populierlaan waarin EASY is gevestigd. (Van een onzer verslaggevers) HEEMSKERK. Een tot de laatste plaats bezette ridderzaal van slot „Assum- burg” heeft vrijdagavond veel plezier be leefd aan het optreden van het duo Elly Nieman en Rikekrt Zuiderveld. Voor het Assumburg-theater van de sectie cultuur van de Gemeenschapsraad Heemskerk. Het duo bracht een boeiend en leuk programma van oude en nieuwe chansons. Dit gevoegd bij de intieme sfeer met kaarslicht en het serveren van wijn en kaas maakte van het geheel een geslaagd evenement. Tijdens de pauze konden de bezoekers de leerbewerkers Bouten en Schinning in actie zien. In ons bericht werd gemeld, dat het tussen „Wegwijs” en de Kritische Ge meente IJmond niet erg „boterde” en dat de redactie van het dekenale parochieblad als gevolg van een protest van pastoor L. Pas besloten had geen berichten meer van de KGIJ te plaatsen. Op haar beurt zou de KGIJ voortaan „Wegwijs” mijden en geen berichten meer over activiteiten in en informaties over de KGIJ aan het dekenale blad verstrekken. Deze gegevens werden ons verstrekt door een KGIJ- woordvoerder. „Dit bericht”, aldus het commentaar van kapelaan Kouwenhoven „moet als onjuist worden gekwalificeerd. Het stand punt van de Dekenale Pastorale Raad om KGIJ-nieuws voortaan niet meer te plaat sen in de rij van de parochies, maar wel zo nu en dan op pagina 1 of 4, is door het protest van pastoor Pas niet gewijzigd.” „Alle kopij”, zo gaat de verklaring ver der „bedoeld voor pagina 1 of 4, langs welke weg deze ook bij de redactie bin nenkomt, is echter ter beoordeling van de redactie. Dit geldt dus ook voor KGIJ- nieuws. De redactie kan dus een binnen gekomen bericht eventueel inkorten of uitstellen of in het geheel niet plaatsen.” BEVERWIJK steun aan de houdt van 30 schilderende wankelmoedigen op de been en weet hen steeds te bezielen tot nieuwe pogingen. Zijn wonderlijke vergelijkingen van schilderkunstige problemen met die van de kook- en naaikunst zijn bij de leden wel bekend en slaan meer aan dan welke theoretische beschouwingen ook Zeer bemoedigend en praktisch raadge vend was en is Cor Heeck voor de jongeren, die het doornige pad van de beroepskant toch willen volgen. De tentoonstelling, welke tijdens de re ceptie door burgemeester J. G. S. Bruins- ma officieel wordt geopend, kan door het publiek worden bezocht van maandag 6 tot en met vrijdag 10 november van 8.30 tot 12.30, van 13.30 tot 17.30 en van 19.30 tot 22 uur met uitzondering van vrijdaga vond 10 november. Op deze jubileumtentoonstelling wordt een overzicht gegeven van werken van leden en oud-leden, van wie een aantal de beroepskant heeft gekozen. Als hommage aan Cor Heeck is er ook een keuze uit zijn werk, waaronder de portretten van mevrouw en burgemeester Bruinsma, geëxposeerd. (Van een onzer verslaggevers) BEVERWIJK. Bij gelegenheid van het 25-jarig bestaan van de amateurschil- dersvereniging „St. Lucasgilde” wordt op zaterdagmiddag 4 november om drie uur in het Stadskantoor aan het Pres. Kennedyplein een receptie gehouden. Tevens zal burgemeester J. G. S. Bruinsma een tentoonstellng van werken van leden, oud-leden en de artistiek leider Cor Heeck officieel openen. Van de hulpvragers kwam tweederde uit Beverwijk, éénzesde uit Heemskerk en voorts uit alle andere plaatsen in de wijde omgeving. Bovendien twee uit Duitsland, één uit Frankrijk en één uit Portugal. Er blijken ongeveer evenveel oudere als jongere hulpvragers geweest te zijn. Tweederde van de hulpvragers mannen. tot Nederland oktober tot en met 4 november haar jaarlijkse landelijke inza meling, die bestaat uit een huis-aan-huis- collecte en op 4 november een straatcollecte. Tl 'Maffe*:ii v-r.

IJmuider Courant | 1972 | | pagina 4