Hans Tietneyer verandert NOS-bestuur: praten van rol en gaat doceren niets beslissen Billetikkertj voor onze jeugdige, stoere knapen tal 1 Lief optreden van Sibirsk Haar modejournaal PeterVos en de man die gebakken aardappelen p0°tte- VERGADERING OPENBAAR AFSCHEID VAN DE PLANKEN b Laserprojekties in Sted. Museum Vondelprijs voor prof. H. Gerson 6 1 ZATERDAG 28 OKTOBER 1972 Repertoire Theorie Beladen DE GROTE verscheidenheid aan en Begrenzing CONTACTUELE EIGENSCHAPPEN de keus of dat kleertjes van xuiver wol, katoen of kunstvezel zullen gaan worden. In het modejournaal van vandaag een losse greep uit deze drie categorieën om het u, bij het bepalen van uw keus, enigszins gemakkelijker te maken. VERHOOG UW INKOMEN VERSTERK UW MACHT Boekhandel H. DE VRIES JACOBIJNESTRAAT 3 - GED. OUDE GRACHT 27 (Van onze correspondent) OOSTERBEEK „Waarheen? Waar vandaan?”. De eerste zin, die Hans Tiemeijer zegt in „Het woud” van de negentiende-eeuwse Russische schrijver Ostrovski. Het stuk, waarin Tiemeijer afscheid neemt van het to neel. Het gaat op 4 november in de Arnhemse Stadsschouwburg in pre mière. De laatste zin van de rol van Tiemeijer in „Het woud”: „Ik heb hier niets meer te zoeken. Zeg maar dat de heren te voet gaan”. Op de acteur zelf geprojecteerd zit het eer ste gedeelte van die laatste zin er naast. Bovendien zegt Hans Tie meijer: „Het is twijfelachtig of Os trovski die laatste zin zelf geschre ven heeft, maar het stond wel in de oorspronkelijke vertaling”. gezellige en kwalitatief goede kinderkleding garandeert dat onze robbedoezen de vochtige herfst- en gure wintertijd onbekommerd kunnen trotseren. Aan u evenwel Met 120 tekeningen illustreerde Peter Vos 97 onbekende sprookjes uit het Nederlands taalgebied, door Eelke de Jong en Hans Sleutelaar bijeengebracht in „Sprookjes van de Lage Landen”, ’n Majestueuze uitgave van DeiBezige Bij voor de ongehoorde prijs van 18,75. Na 5 december 29,50. „Sprookjes van de Lage Landen” kunt u nu al bewonderen en aanschaffen bij: - f 1 3 1. a op door verbetering van uw leidinggevende kwaliteiten COMMUNICATIE :md: i -» w -.z -A, i se er er il- „En het gebrek aan achtergrond, waar mee een repertoire wordt opgebouwd. Een repertoire kan alleen maar opgebouwd worden uit wat er aan spelersmateriaal aanwezig is. Je hebt die en die spelers en daar breng je die en die stukken mee. Als zoiets nu nog gebeurt is het een toevalse- lement. Het meest bewust gericht is nu de Haagse Comedie.” Hans Tiemeijer gaat de Bühne verlaten. In feite verandert hij echter alleen maai van rol. Hij gaat zijn ideeën en dan in de eerste plaats die over de maatschappij uitwerken en op schrift zetten. Hij gaat erover praten op scholen en zomaar met mensen. Vandaar: geen afscheid. Vlotte overgooier en stoer pak van geruwde katoen in heldere ruiten. Ontwerp Barbara Farber. mijn irge- wor- rschijnt n 12.000 aan ons jetaling ing per t, I. DALE CARNEGIE (stichter) end, nens Wet lid men ïem- ten rceel ente 2; rage <end e B. ok- tese- n 1, n e. e e-. et ’i- es n- n. tó’ Kl im ;en en de le- te ste ïm an ot- an en en lat ze rel de en e- in. at ar en tje De ste en en bij »ze s. SO Van tweed in twee kleuren is dU leuke meisjesjasje met insteekzak- ken voorzien van klepgarnering. Het jasje wordt hooggesloten met een twee-rij knoopsluiting. ■ItT. “lULUl Neem nu zo’n plan als waarmee AVRO- voorzitter M. J. Keyzer onlangs de kran ten haalde: de NOS moet efficiënter en minder kostbaar worden en daarom van waarvan ging. In feite werd er in 3,5 uur debatteren helemaal niets besloten. BIJ DEZE korte opsomming zal he u zeker niet zijn ontgaan, dat d( mogelijkheden in de sector kinderkle ling legio zijn. Voeg daarbij dan nog d< vrijwel niet meer weg te denken in spraak van uw lievelingen en ik ben ei van overtuigd, dat u niet met lege handen huiswaarts keert. BÉ TER MAAT. In het toneel kwamen er doorbrekingen van de begrenzing in de vorm van het piste- en arenatoneel. „Ik heb aan dat alles ook meegedaan. Maar uiteindelijk blijven we onze eigen begrenzing vasthou den, namelijk de voorstelling en de pre mière.” een toneelkunst toegaan die gezamenlijker beleefd wordt dan die van nu. Uiteindelijk zal het z’n oeropgave veel intenser ver vullen: een spel tussen mensen, voor men sen, door mensen teneinde deze mensen met elkander te bevrijden uit de nauwe cirkel van hun eigen „ik” en op te nemen tn ruimte en tijd; hè, want in wezen is tijd oneindig in de toneelwereld”. Tiemeijer noemt progressieve toneel groepen uit binnen- en buitenland op. „Ze brengen allemaal slechts facetten van de (Van onze correspondent) HILVERSUM. De journalisten, die zolang geijverd hebben voor openbaarma king van de vergaderingen van het NOS- bestuur, zullen na vrijdag wel niet meer zo enthousiast zijn: de allereerste verga dering die haar deuren niet meer voor pers en publiek gesloten hield, viel bar tegen. Tiemeijer wil zijn afscheid niet koppe len aan de uitdrukking: „Oud en der totale omwenteling. Al die groepen heb ben echter één ding gemeen: het zijn zuivere collectieven met een enorm brede democratische basis.” „En dan moet je op een gegeven mo ment voor jezelf de innerlijke moed heb ben om te zeggen: zou ik in zo’n collectief kunnen meedoen?” Voor Tiemeijer is het antwoord negatief, omdat hij de bekende acteur is en: „Omdat ik een typisch pro- dukt ben van een maatschappijvorm die gericht is op de prestatie, op de grens, op de handhaving van het „ik” en niet op het laten opgaan van het „ik” in een collec tief, waardoor een sterkere „ik” te voor schijn komt.” De acteur vindt dat hij in een collectief nooit een actief deel kan hebben. „Wat ik kan doen, is mijn ervaring meedelen als erom gevraagd wordt en aan de vrager overlaten wat hij met die ervaring wil doen; of hij het gebruiken wil of dat hij er z’n billen aan af wil vegen.” Dit toekomstbeeld is er de oorzaak van dat het normale toneelspelen voor Hans Tiemeijer weinig perspectieven meer te bieden heeft. Daarbij vindt hij „de bio- scoopmentaliteit” in het toneelbeleid on juist: Zoveel stukken per jaar en aan het eind van het jaar... ffsst.weg.” De acteur kan niet meer z’n ontwikkeling in zijn tijd in één rol gestalte geven. AMSTERDAM. In de aula van het Stedelijk Museum in Amsterdam wordt vrijdagavond 3 november een voorstelling gegeven door Ulrike en Dieter Trüdstedt onder de naam „Cultural noise en laser projekties”. Het spel bestaat uit een combinatie van elektronische klanken met laser-licht-pro- jecties, die een drie-dimensionaal beeld in de ruimte laten zien. Ulrike en Dieter Trüstedt begonnen hun experiment in 1969 gedurende workshops in het Mecha nische Theater in München. dagen zat”. Hij zegt: „Afscheid is een te beladen woord. Er is natuurlijk een mo ment van afscheid. Ik stel me zo voor dat er twee momenten van afscheid zijn: dat je daar staat tegenover het publiek, dat houdt op te bestaan en er is een afscheid van het totaal als ik na de laatste voor stelling van „Het woud” over het toneel loop en het decor en al die dingen zo zie. Ik weet dan dat ik dat niet meer beleef. Maar daar staan een heleboel andere dingen tegenover, die ik wel beleef.” Blijft wel de vraag, waarom weg van het toneel? „Dat is een vrij eenvoudige zaak. Ik ben aan de ene kant zo intensief bezig met een omwenteling, die zich in de maatschappij op het ogenblik aan het voltrekken is; waarin ook het toneel een hele nieuwe plaats heeft, een totaal eigen plaats die niets te maken heeft met deze vorm van toneel. En aan de andere kant is de huidige vorm van toneel om ver schillende redenen voor mij niet dermate boeiend dat ik daar die andere dingen, die ik kan gaan doen, voor opzij zou wil len zetten.” Wat gaat Hans Tiemeijer dan in de toekomst doen? „Ja, toneel en de tijd waarin het bestaat, dat heeft me altijd reuze geboeid; dat is er altijd geweest. En dan zie je zich nu merkwaardige dingen ontwikkelen. Je ziet een totale omwente ling, een loskomen van alle mogelijke bestaande vormen op elk gebied van de samenleving.” Het merkwaardige is volgens Tiemeijer dat die totale omwenteling zich afspeelt zonder een voorafgaande theorie. Er is geen Marx, er zijn geen encyclopedisten; Rousseau en het contrat social ontbreken. Wat is dan de stroom die achter de huidige omwenteling zit? „Je tast volko men in het duister, terwijl er geen terrein onberoerd blijft.” OMDAT WOL er nou eenmaal zo warm en behaaglijk uitziet, wordt nog al eens vergeten dat katoen, zeker voor kinderen, in de winter evenzeer een uitstekende bescherming biedt. Gewat teerde dubbelzijdige- en ruwe katoen of velours, moleskin, corduroy en sue- dine zijn ongetwijfeld voortreffelijke materialen en nog makkelijk wasbaar bovendien. Voor vele moeders een uit komst. Voorts zag ik voor u fijne pakken, zowel voor jongens als meis jes, vervaardigd van moleskin. De blousons met gewatteerde voering wa ren voorzien van een borgkraag en InDE HUIDIGE kindermode worden de leukste wollen stoffen in de vrolijk ste uni-kleuren verwerkt, doch u ziet er ook ruiten bij eh wel van zeer klein tot heel groot. De stoftypen die we k^ij de mode voor volwassenen aantreffeh, vinden we eveneens in de kinderkle ding terug, met name wollen Shetland, flannel, jersey eh verschillende geruw de en harige stoffen. AMSTERDAM. Om het Sovjet-Rus- sische ensemble Sibirsk naar waarde te kunnen beoordelen, is het nodig op de hoogte te zijn van de gebruiken bij het geven van namen in de Sovjet Unie. Het heet namelijk niet „staats-ensemble” en dat betekent, dat het geen beroepsgroep is. In het programma staat vermeld, dat dit ensemble in 1967 een gouden medaille ontving op het concours voor folkloristi sche ensembles te Moskou en dat is dan een concours voor amateurs. Dit wetend, kan men onbelemmerd genieten van deze Russische groep uit Novosibirsk. De voorstelling, donderdagavond in de vrijwel uitverkochte RAI in Amsterdam was uitstekend verzorgd. De kostuums zijn kleurig. Er wordt fraai gezongen. De dansen zijn perfect gerepeteerd en de begeleiding is bij de drie bajan-spelers (een Rusische accordeon) in goede han den. Er wordt veel met zakdoekjes' ge danst. Er zijn veel kirrende kreetjes van de dames erf geklap op de binnenkant van de laarzen door de mannen. Het vrouwenkoor zong ook een, voor mij onbekend Nederlands volksliedje „Holland is een heerlijk land, maken wij het nooit te schand”, waarvan de uit spraak nog eens te meer pleitte voor de goede verzorging, er was niets op aan te merken. Twee dingen zijn jammer, het uitge voerde programma had vrijwel niets te maken met de in het programmaboekje aangegeven volgorde en het geheel was wel wat erg aan de lieve kant. Sibirsk geeft 14 voorstellingen in ons land. De groep komt op 31 oktober in Hoorn, op 7 november in Zaandam en op 8 november in Amstelveen. CONRAD VAN DE WEETERING VORMING UITNODIGING: de Dale Carnegie Cursus heeft 60 jaar ervaring. Is door zijn werkwijze steeds actueel, 1 x per week van 19-23 uur. De eerste les is op dinsdag 31 oktober 19 uur in de aula van de Kennemer Scholen Gemeenschap, Adr. Stoopplein 7, Overveen. Geïnteresseerden Zijn deze avond welkom en kunnen als gast vrij blijvend deelnemen. AloserU-Instituut, Driebergen. Inl.: D. M. Schoen, Santpoort, telefoon 23—377924. Rechtsbijstand. De mogelijkheden voor vreemdelingen in Nederland om rechts bijstand te krijgen en te procederen wor den verruimd. De ministerraad heeft hier- w hoclnd-pn nn voorstel van minister Van Een zuiver scheerwollen geruite Shetland werd verwerkt in dit korte jongensjasje (billetikkertje) Stoer pak van katoenen moleskin voor jongens en meisjes. De blou son met de schuin ingezette ritsen en borgkraag heeft een gewatteer de voering. Tiemeijerss’ vrouw, Tine de Vries, zeg:t „Maar dat gaat voor jou ook op!” Als haar man één van de gesjeesde acteurs (destijds door de grote Nicolai Rubakov zelf gespeeld) citeert: „Laatst speelde ik Belisarius. En toen zat in de zaal Ruba kov, de grote toneelspeler. Ik ga af naar de laatste scene (Tiemeijer vult aan: „Ook zo ondubbelzinnig”) en wie staat daar? Nicolai Rubakov! Hij slaat z’n hand op mijn schouder en zegt: „Nou ja, wij zullen allen sterven.” Voor Tiemeijer zelf is de zin: „Zeg maar dat de heren te voet verder gaan” het belangrijkste. „Dat betekent: naar het toneel van de armoede toe, wat het toneel van de toekomst zal zijn.” Tine de Vries: „Dus het is zo gek nog niet.” Het had wel te gek kunnen zijn. Voor Hans Tiemeijer is „Het woud” namelijk helemaal geen vaarwel. „Afscheid? Dit is geen afscheid. Dit hebben ze gemaakt tot een afscheid. Het is gewoon: ik hou met het ene op en ga met het andere begin nen.” En dat andere is? „Schrijven, op de achtergrond jonge mensen helpen, scholen lesgeven in maatschappijleer. Dat is dus een enorme hoeveelheid werk.” Waarom stoppen met het ene en begin nen met het andere? „Ten eerste omdat ik er doodgewoon zin in heb... Mag ik doen waar ik zin in heb? Ik bedoel, „afscheid”, dat bindt me zo vast aan jarenlang af scheid en herhalingen en trillende handen en moeilijke rollen en oude successen. Nou, daar is helemaal geen kwestie van. Ik speel gewoon een rol, die ik normaal ook gespeeld zou hebben. Die is helemaal niet uitgezocht om het afscheid. Dat stuk stond al op het repertoire. Het is een keuze van de leiding; waar ik wel hele maal achter sta. hoor. Het is gewoon m’n opgave om mijn best te doen er een goede rol van te maken.” De theorie van een jonge cultuurfilo soof („Hij is nog onbekend. Z’n boek zal binnenkort verschijnen”) spreekt Tiemeijer erg aan. Er is een periode geweest waarin de mens de vrijheid van de ruimte los begon te laten. In de tijd van het Oude Testament gaan de nomaden steden vor men. „Het hele Oude Testament is doortrok ken van een soort op niets berustende, intense haat tegen deze steden. Sodom en Gomorra, noem maar op. Net zo onbere deneerd is nu de omgekeerde haat van de burger ten opzichte van de langharige en ten opzichte van de Damslaper, die totale, onberedeneerde sidderende haat.” De steden zijn er toch gekcftnen en hiermee ook de begrenzingen. De begren zing van een land en van de wereld, die plat was. Door die begrenzing is er een enorme spanning ontstaan, waardoor de cultuur tot een grote hoogte is gekomen. Het hoogtepunt, waarmee zich tevens de eerste tekenen van de decadentie be gonnen af te tekenen ligt zo omstreeks 15001600. Sindsdien is er wat gaan ver anderen in het denken van de mensen. Erasmus, humanisme, Luther, Calvijn, breking in de kerk; de wereld bleek rond te zijn. De mensheid raakte hoe langer hoe meer de grenzen kwijt. Dit proces is de laatste tien jaar, vol gens de door Tiemeijer geciteerde cul tuurfilosoof, in een enorme stroomver snelling gekomen. De wereldoorlogen, de atoombom en de ruimtevaart zijn facto ren die vreemd genoeg allemaal tegeljk komen en aan die stroomversnellingen meewerken. hadden schuin ingezette ritsen als slui ting, evenals in de zakken. Ook Barbara Farber deed een flinke duit in het katoenen zakje. Zij ont wierp van helder geruit en geruwd katoen pakken en overgooiers te com bineren met polohemden. DRALON IS één van de syntheti sche textielvezels die onder andere voor gebreide kinderkleding veel wordt gebruikt. Het Duitse Bayer-concern werkt hiermee op uitgebreide schaal. Zo is het voor mij niet zo verwonder lijk dat de van dralon gefabriceerde jurkjes met ingebreide felle strepen onze kleine vrouwtjes over het alge meen erg aanspreken, terwijl onze mannelijke bloem der natie bijzonder trots kan zijn op gestreepte of ander szins gedessineerde truien. DE KREET „Zo gewassen, zo droog” zal alle moeders als muziek in de oren klinken, want met al dat „grotere ge- groei” zullen de kleerkasten meestal niet boordevol hangen. Een snelle rei niging, waarbij het kleurecht en krimpvrij niet minder van belang is, is voor een ieder dan wel even meegeno men in dé krappe tijd die de meesten van ons is toegemeten. Ook de Franse couturier Jacques Es- terel ontwierp leuke en kleurige kin derkleding die in dralon werd uitge voerd. structuur veranderen. De heer Keyzer had zijn plan nu in een voorstel verpakt en aan het NOS-bestuur voorgelegd. Helaas zat er één vitaal zwak punt in: in het voorstel stond niet omschreven hoeveel minder kostbaar het plan was om de NOS in drie stukken (faciliteitenfabriek, pro- grammamaatschappij en bestuurslichaam) te hakken in vergelijking met wat nu werd uitgegeven. De heer Keyzer kon er desgevraagd ook geen antwoord op geven en dus bleef er als enig succes over het instellen van de zoveelste omroepwerkgroep, die nu het vraagstuk van de organisatiestructuur van de NOS „inventariseert en de probleem stelling formuleert”. In de volgende vergadering komt de raad van beheer met de namen van de werkgroep op de proppen. Een al even weinigzeggend, maar des ondanks veelbesproken agendapunt was het overleg plegen met het ANP (en eventueel de NDP) over de nieuwsgaring en nieuwsverwerking in de radio. Er werd lang gepraat of men over het meest belangrijke punt in dit probleem (het redigeren van radionieuws door een pers bureau) nu wél of niet met de dagblad pers moest praten. Uiteindelijk werd het hele agendapunt maar weer naar de volgende vergadering verdaagd en een interessant voorstel van cultureel lid J. J. Dumont om de journa listen via de NVJ mee te laten praten, werd op een zijspoor gezet, bevreesd als de dagelijkse leiding van de NOS leek te zijn dat deze uitspraak de door de onder nemingsraad straks te regelen inspraak en medezeggenschap (ook van de ómroep- journalisten) zou frustreren. MUNSTER (DPA). De Nederlandse, 65-jarige kunsthistoricus professor H. Gerson uit Groningen heeft vrijdag in ünster uit handen van de rector-magni- ficus van de plaatselijke universiteit, pro fessor Werner Knopp, de Joost van den Vondelprijs voor 1972 ontvangen. Zo zijn er gezellige en bijzonder „aantrekkelijke” meisjesjassen van tweed en wollen melton, al of niet met capuchon, maar tevens jasjes met vrij forse ruiten in fijne herfsttinten, zoals roestbruin, oker en geel. Korte jasjes, ik zou ze graag willen omschrijven als billetikkertjes, in leu ke geruite Shetland zag ik voor onze jeugdige stoere knapen. Jacks van de wolligste stoffen, voorzien van veel zakken, ritsen en drukknopen, zag ik in allerlei lengten en uitvoeringen. Veel nieuws of zelfs maar amuse mentswaarde zat er niet in. Het NOS- bestuur bleek een praatcollege te zijn, weinig besluitvaardigheid uit- van Agt van Justitie. jr

IJmuider Courant | 1972 | | pagina 7