NKV-voorzitter Mertens: Tijdelijk werk? WIE EISEN VERWERPT en EEG SCHULDIG AAN CHAOS DE BEURS DEZE WEEK Bij Sigma Meer orders Coatings 40 voor industrie ontslagen Ontwikkeling van VIB gaat snel Staking in Winschoten ten einde Informatie over verpakte produkten laat vaak te wensen over Vragen over Zuid-Afrika itho luchtbevochtigers met Kema-Keur 116,-. o Wij laten u niet op een "droogje zitten. Texoro shirts HOOGOVENS IJMUIDEN OLIEAKKOORD ER DOOR KLACHT VAN CONSUMENTENORGANISATIE: Diamant duurder Wall Street Onderdeel Sijthoff- concern sluit KOERSPEIL SER VRAAG DOPERWTEN 9 ZATERDAG 28 OKTOBER 1972 (Van onze beursmedewerker) ITHO ft X\eer///^Soe^e|... jus altijd korrekt AMSTERDAM De beurs beleef de deze week de meeste emoties op dè obligatiemarkt, waar het feit van een ingetrokken staatslening moest worden verwerkt. Voor de beurs zelf Was het intrekken overigens geen grote verrassing, want het was al lang voor ieder duidelijk dat de lening op een grote mislukking zou uitlopen. Van het ogenblik van de aankondiging af was het met de ren te al misgegaan, want de staatsobli gaties bleven dalen waardoor de rente een flinke duw naar boven ont ving. De jongste staatslening, die eer der dit jaar met 7.2 percent nog een succes was geweest en tijdens de aan kondiging van de nu ingetrokken 6,75 percent lening nog zo rond 101,5 uercent noteerde, kwam deze week op 100 percent terecht, dezelfde prijs die ook voor de nieuweling met een rente van 6,75 percent werd ge vraagd. (Van onze Haagse redactie) MERTENS (NKV) ADVERTENTIE •d en eigenlijk zijn: Hoogovens kan mannelijk bedrijfspersoneel in tijdelijke dienst plaatsen voor een periode van enkele maanden. Goed salaris. Leeftijd: 18-50 jaar. Kom vrijblijvend over de mogelijkheden praten. Hoofdkantoor 2, afdeling Personeelsvoorziening, Velsen-Noord (met bus 75 van Stat’onsplein, Beverwijk). U bent welkom elke werkdag tussen 9 en 5 uur, ook voor telefonische inlichtingen (02510 - 94000).- Deze ontslagen zijn nodig door het ont staan van dubbelfuncties en dergelijke. Sigma Coatings zegt de maatregel te hebben besproken met de vakorganisaties en de ondernemingsraden. Het eigen publiek geeft thans kennelijk duidelijk de voorkeur aan een af wachten de houding en laat het veroorzaken van wilde koersstijgingen liever over aan bui tenlandse gegadigden. ij n n r tl •t n. n UITHOORN. Door de fusie van de verfprodueenten Pieter Schoen, Varossieau en Vettewinkel, waaruit Sigma Coatings BV is ontstaan, zijn op verschillende af delingen verdere reorganisaties nodig. De ze zullen leiden tot ontslag van ongeveer 40 personeelsleden, aldus Sigma Coatings. Vraag van de kant van de internationa le beleggers deed Elsevier 20 oplopen en het tapijtaandeel KVT van 480 percent op 500 percent terechtkomen. Palthe moest daarentegen door een nogal tegenvallend tussentijds bedrijfsbericht van 165 op 145 percent terug. Overigens was het weer opvallend dat goed bedrijfsnieuws nauwe lijks invloed had, een tendens die ook de vorige week al merkbaar was. Santa ré md Can Pacific Illinois Cent. Penns Centr South Pac. Allied Chem Am. Can. A.C.F. Ind. Am. Smelting Am. T. a. T. Am. Brands Anaconda 'leth. Steel Toeing ..'hrysler City Bank Cons. Edisot Dougl. Alrcr Dup de Nem East. Kodak Gen. Electr Gen. Motors Goodyear T. Am. Motors En tenslotte deze, die zeer actueel is: „U kent natuurlijk de geschiedenis van het Franse talkpoede rdat hexachlorofeen bevatte, en dat levensgevaarlijk bleek te zijn voor baby’s. Mijn vrouw had toeval lig een bus talkpoeder, die zij in Frank rijk had gekocht. Gelukkig stond de sa menstelling erop: er zat hexachlorofeen in. Nu gebruikt zij die poeder natuurlijk niet meer. Maar gaat u nu eens een Nederlandse bus talkpoeder kopen, in zo’n geval. Daar staat helemaal niets op.” Ik dacht deze reacties wel voor zichzelf spraken. Er is niets mis met de belang stelling van de Nederlandse consument Ons land is doodgewoon een achtergeble ven gebied. DEN HAAG. De prijzen van briljan ten in Nederland zijn verhoogd, aldus een mededeling van de zijde van de organisa tie van juweliers. De kleine stenen zijn, naar gelang van de kwaliteit, met 2 tot 5 percent in prijs verhoogd. De grotere stenen zijn gemiddeld 11 percent duurder geworden. Bij de grotere stenen lopen de prijsverhogingen variërend naar gelang van kwaliteit en grootte, van 5 tot 19 percent. Gisteren 3789,4 36% 31% 5214 23 34’4 25% 36% 106',2 +814 681/., 48’4 83% 501,4 36 +4% 9 11% 15% 27% 43% 32 66% 35 De werknemers hebben het volste ver trouwen in de bemiddelaar de heer Her- wig, voorzitter van de Vereniging van Cartonnagefabrieken. De onderhandelin- gen met de directie van Zaadhof over de eisen, die de werknemers stelden, zal ongeveer 14 dagen tot 3 weken in beslag nemen. WINSCHOTEN. De stakende werk nemers van Zaadhof’s cartonnagefabrie ken in Winschoten <27 man) hebben gister avond besloten de staking, die 14 dagen heeft geduurd, te beëindigen. binet. „In plaats van zelf tijdens de alge mene beschouwingen in de kamer duide lijk een standpunt in te nemen over de hete hangijzers van het regeringsbeleid, gaven zij er de voorkeur aan zich uit electorale overwegingen te verbergen ach ter de veiliger geachte boodschap aan het kabinet: zorg dat u voldoende wisselgeld op zak hebt in het komende overleg met het bedrijfsleven. Op die manier zou bij mislukking van het overleg de regering de zondebok zijn en zij zelf buiten schot blijven. Voor die houding van de politici kan ik alles opbrengen, behalve respect, aldus de heer Mertens. instrumenten. En vaak krijgt u er zelf ook een „zwaar” hoofd van. Allemaal narigheid die niet nodig is. Er is immers de Itho luchtbevochtiger. Die brengt geruisloos vocht in de lucht via een uniek verdampings- systeem. Desgewenst is voor antomatische werking een hygrostaat leverbaar. Verkrijgbaar bij elektro- winkelier, verwarmingsinstallateur en warenhuis. (Van een medewerker) „Mijn zoon, die al tien jaar in Ca nada woont, staat op een streng sui kervrij en zetmeelarm dieet. Dit jaar was hij eindelijk weer eens in Hol land. Hij had het plan om hier te blijven en had al werk gevonden. Maar wij konden niets voor hem te eten vinden waarvan zeker was dat er geen suiker in zat. De winkeliers zei den bijvoorbeeld dat appelsap altijd ongezoet is, maar hij voelde zich er niet goed bij. Zijn gezondheid ging hier door de voeding dermate achter uit, dat hij maar is teruggegaan naar Canada. Daar zijn alle dingen ge ëtiketteerd met alles wat erin zit”. Slotkoersen Gisteren 30% 1514 28% 3',8 +1% 28 29% 52% 18 48% 41% 18 25% 22 31% 73% 25%, 34 168% 138% 63 75% 27 DEN HAAG. In september zijn de binnenlandse orders en de exportopdrach- ten voor de Nederlandse industrie toege nomen, zo blijkt uit de maandelijkse con- junctuurtest van het CBS. Bij de beoordeling van de voorraden gereed produkt trad, vergeleken met au gustus, een verschuiving op van het oor deel te groot naar het oordeel normaal. toegetakeld, viel nog verder terug en op de beurs begonnen geruchten over een spoedig ophanden zijnde discontoverho- ging de ronde te doen. De hypotheekbanken zagen zich daarbij genoodzaakt de uitgifte van dë 7 percent- pandbrieven tegen 100 percent stop te zetten, daarbij nog eens op overtuigende wijze aantonend dat de kans op verdere rentedaling volledig verkeken is. Het Konsumenten Kontakt controleerde 14 merken doperwten in de soort „extra fijn”. Hierbij bleek onder meer het vol gende: Slechts drie merken zetten op de ver pakking hoe groot extra fijne erwten nu Een huisvrouw, die vier jaar in Canada heeft gewoond: „Ik vond daar de vermel ding van ingrediënten bijzonder waarde vol, vooral op kindervoedsel en op genees middelen. Teruggekomen in Nederland stond ik verbaasd en kwam tot de conclu sie dat het Nederlandse publiek ongeïnte resseerd moet zijn. Ik weet echter niet, tot wie ik mij moet wenden om zelf wel de samenstelling te weten te komen. Ik heb eenmaal geschreven naar Nouryfarma N.V. in Oss. Mijn brief was geadresseerd aan de directie. Ik heb echter nooit ant woord gekregen en vraag mij af wie er nu eigenlijk ongeïnteresseerd is.” „Ook de gebruiksaanwijzingen op medi cijnen zijn in Nederland slordig. Iets der gelijks kan ernstig gevaar opleveren Als voorbeeld noem ik het slaapmiddel Dor- mopan. Dit is eveneens in Duitsland ver krijgbaar. In Duitsland staat erop: „Al naar gelang dc slaapstoornis, een half tot één tablet met RUIM lauw water inne men, bij voorkeur met suikerwater” Nu de Nederlandse gebruiksaanwijzing: „Vol wassenen één tablet met een WEINIG vloeistof innemen”. Het verschil kan een maagaandoening betekenen. naar Nederland. Iedereen in pandek. Er is geen betrouwbaar voedsel voor hem te vinden. Zoiets is toch verschrikkelijk. Ik weet best dat er voor mensen met een suikervrij dieet wegen zijn om erach ter te komen wat zij wel en wat zij niet kunnen eten. De Vereniging van Suiker zieken bijvoorbeeld geeft dergelijke in lichtingen. Compleet met de merken erbij. Maar dat betekent dus dat de consument die er baat bij heeft de samenstelling van levensmiddelen te kennen, er speciaal op uit moet om die te weten te komen. Zo te zien is er weinig of niets. Niet voor de zieke, en ook niet voor de gezonde die toevallig alleen maar aan zijn lijn wil denken. „Het publiek heeft er geen be hoefte aan”, zeggen de fabrikanten daarmee is voor hen de kous af. Slotkoersen Eer gisteren 377% 36% 32% 52% 23% 35% 25% 37 107% 48% 68% 49% 84% 50% 37 44% 8% 12 15% 28 +3 34% 65% 34% de komen te vervallen, want van veel overtollig en voor de inflatie gevaarlijk geld bleek geen sprake te zijn. Het intrekken van de lening had op de obligatiemarkt natuur lijk een slechte invloed, ondanks dat er reeds terdege rekening mee werd gehou den. Het koerspeil, dat al zwaar was De onduidelijkheid werd nog vergroot door het feit dat in het ene geval het gewicht-met-vocht, en in het andere geval het uitgelekte gewicht als „nettogewicht" werd aangeduid. Het indexcijfer van de orderpositie, uit gedrukt in aantal maanden werk (basis januari 1972 100), daalde in september van 97 naar 96. Eind september 1971 be droeg dit cijfer 102. De gemiddelde dagproduktie is bij de in het onderzoek betrokken ondernemingen toegenomen. IBM Int. Harv. Int. Nickel Int. T. a. T. Kennecott Radio Corp. Republic St Royal Dutch Sears Roeb Shell OU Soc. Vacum Stand. Br Stand. Old N Studebaker Texaco Un. Aircraft Un. Corp. Un. Brands Un. Incorp Us. Steel westingh. Woolworth Ford KL.M. Eer gisteren 31% 15% 28’4 3% 42 28 29% 52% 18% 48% 42 17% 5% ’.2% 32% 74% 25% 34% 168% 138 63% 75% 27 e% Verwarming maakt de lucht droog. Kurkdroog. Sft-S Let maar eens op uw planten, uw meubelen, uw muziek- Lening Een syndicaat van Nederlandse banken gaat de Wereldbank een lening verstrekken van 200 mln. De lening zal te beginnen in 1980 in zes ongeveer gelijke termijpen worden afgflost. Het syndicaat bestaat uit de Algemene Bank Nederland, de Amsterdam-Rotterdam Bank en Bank Mees en Hope. De aandelensector van de beurs had deze week een heel wat minder emotio neel verloop. De internationals lieten zich, evenals trouwens de Newyorkse effecten beurs, in hun koersverloop be.palen door de kans op een wapenstilstand in Indo- China. Het al-of-niet-karakter van het hieromtrent binnenkomende nieuws ver oorzaakte een vaste dan wel flauwe stem ming op de beurs en het koerspeil voor onze internationals week eind deze week per saldo dan ook maar nauwelijks van dat van een week geleden af. Bij zeven merken stond er helemaal geen inhoud op de blikken aangegeven, vijf merken hadden het totale gewicht (dus met vocht) erop staan, twee van die laatste plus nog een derde had het .uitge lekte gewicht” erop staan en op eentje stond alleen maar een Engels gewicht: De uitkering over 1971 bedroeg per volledig delende vastgoedfractie 3.552. Het rendement liet zich bij de toen gel dende fractieprijs van 53.000 op 6.7 per cent berekenen. Met betrekking tot het verwachte rendement over 1972 moet worden opgemerkt, dat het niet uitgeslo ten moet worden geacht dat dit iets lager zal liggen dan dat over 1971. Dit is een van de. reacties die ik kreeg op de Klantenrubriek van onlangs, waarin ik signaleerde hoe je in de vakantie kunt ervaren dat er in het buitenland op ver pakte levensmiddelen vaak veel meer in lichtingen voor de consument staat dan bij ons. „Het publiek heeft er geen be hoefte aan”, zeiden fabrikanten mij toen. De reactie van een moeder van een emigrant uit Canada liegt er anders niet om. Zoon met zwakke gezondheid komt Een consumentenorganisatie, het Kon sumenten Kontakt, constateerde dat on langs nog eens bij enkele prijsvergelijkin gen die het in zijn blad Koopkracht publiceerde. De koppen boven die prijs vergelijkingen zeggen al het een en ander: „Doperwten: wat is nu eigenlijk nettoge- wicht” en: „De wilde wereld van de champignon - inpakkers”. De heer Mertens zei te erkennen dat „wij met ons eisenpakket niet alles oog sten wat wij ,in de nota Arbeidsvoorwaar denbeleid 1973 van mei hebben uiteenge zet. Hij vertrouwde er echter op dat - gelet op de vergaande consequenties van verwerping van het pakket- alle betrok kenen het gezonde verstand zullen laten zegevieren.” Handhaving van de voorwaarden van de nieuwe lening werd daardoor zinloos en de regering besloot dan ook wijselijk het gehele leningsvoorstel terug te nemen. Trouwens achter het uitgangspunt mocht langzamerhand wel een vraagteken wor den geplaatst. De lening was nog een uitvloeisel van de indruk die de monetaire autoriteiten van de situatie op de geld- en kapitaalmarkten hadden en die voorname lijk bestond uit de overtuiging met zeer ruime geldhoeveelheden te maken te heb ben. BEIROET (AP). Op de conferentie van de landen aangesloten bij de OPEC, die in Rijaad, de hoofdstad van Saoedi- Arabië wordt gehouden, is goedgekeurd, dat vier olielanden aan de Perzische Golf in zee mogen gaan met westerse oliemaat schappijen waarin zij een aandeel zullen verwerven, dat na 11 jaar zal zijn gegroeid tot 51 percent. Die landen zijn Koeweit, Saoedi-Arabië, Aboe Dabi en Qattar. Het vijfde land, dat voor deze regeling in aanmerking had kunnen komen, Irak, zag er tenslotte vanaf wegens het gevolg dat het akkoord zou kunnen hebben op het geschil met de IPC (Iraq Petroleum Company) wier in stallaties in Irak op 1 juni werden ge naast. „Het één kan niet los worden gezien van het ander. Het zou toch ook volstrek te onzin zijn van de vakbondsleden mati ging te vragen, terwijl zij niets mogen opmerken over de contra-prestatie in de overheidssfeer. Dat ons dit recht door nogal wat politici is betwist hebben wij als pijnlijk en volkomen onjuist ervaren.” Een deel van de Tweede Kamer werd door de heer Mertens voorts verweten dat zij, hoewel het hardst roepend dat zij degenen zijn, die dienen uit te maken wat er met de overheidsuitgaven en de belas tingen dient te gebeuren, hun verantwoor delijkheid hebben afgewenteld op het ka- Het Kamerlid wil weten of de EEG- landen en met name Nederland in deze zaak al een standpunt hebben be paald. De heer Voogd vraagt bovendien of de Nederlandse regering rekening zal houden met de opinies van bijvoorbeeld de Verenigde Staten en de Wereldraad van Kerken, „die bepaald niet duiden op de wenselijkheid van versterking van de economische banden met Zuid-Afrika”, aldus de heer Voogd UTRECHT. De ontwikkeling van Vastgoedbeleggingsfonds voor Institutione le Beleggers VIB heeft zich gedurende het lopende boekjaar in versneld tempo voortgezet. Per 30 september 1972 was voor ruim 118 mln. aan vastgoedfracties geplaatst, verdeeld over 142 deelnemende fondsen en instellingen. Sinds 1 januari 1972 nam het aantal deelnemers met 17 en het bedrag aan geplaatste* vastgoed fracties met ruim 26 mln toe (groei voor geheel 1971: 18 deelnemers en f 22.5 mln), aldus een tussentijds bericht. SCHOONHOVEN. Op grond van steeds teruglopende bedrijfsresultaten zal de handelsdrukkerij van de firma Van Nooten te Schoonhoven (onderdeel Sijthoff- eoncern) per 1 januari worden opgeheven. Dit vloeit voort uit het wegvallen van een aantal vitale rotatiedrukorders, als mede de teruglopende conjunctuur in de boekdruksector. Met 20 personeelsleden zal overleg worden gepleegd om te trach ten zo enigszins mogelijk elders werk te vinden. De animo bleef zeer beperkt, hetgeen gold voor de lokale markt. Daarbij kwam de vorige week zo fors op de voorgrond tredende rage voor de onroerend-goedaan- delen tot stilstand. Hellingman, kort gele den nog geen 400 percent, bereikte de overkant van de 1000 percent, maar kwam daar tot rust. Wereldhaven steeg nog door tot 170 gulden, maar maakte rechtsomkeert en de BOZ vond eindelijk tegen de 700 percent voldoende aanbod om de kopers te bevredigen. Daarna zakte het fonds tot even 600 percent terug. Een nogal wilde speculatie dus, die in hoofdzaak wordt toegeschreven aan de zucht van de kant van Engelse beleg- gingsgroepen Nederlandse onroerende goe deren in bezit te krijgen. Verder was de aandelenmarkt nogal verdeeld, maar vast voor aandelen die om de een of andere, vaak niet duidelijke reden hardnekkig werden weggekocht. Dat was het geval met de steenfabriek Udenhout, die maar liefst 40 punten steeg en voorts voor de Amsterdamse Droogdok, Inventum en de Centra-leverancier Schuitema, waarom ook werd gevochten. Als het overleg, dat vandaag zou wor den voortgezet, nu breekt dan ontstaat volgens de heer Mertens een zeer ernstige crisis in de Nederlandse sociale verhou dingen. Wie dat wenst, om welke motie ven dan ook, is daardoor tegelijkertijd verantwoordelijk voor de sociale en econo mische chaos die daarvan onvermijdelijk het gevolg zal zijn. Met alle nadelen van dien, ook voor de positie van de werkne mers in dit land, zei de NKV-voorzitter, die vervolgde met: De inflatie zal dan namelijk een ongekende omvang aanne men, onbeheersbaar worden en op wat langere termijn diep insnijdende effecten teweeg brengen in de sfeer van de werk gelegenheid en de collectieve voorzienin gen. De heer Mertens verwees naar een uitspraak van de Sociaal Economische Raad, waarin wordt gezegd dat er een direct verband bestaat tussen de ontwik keling op het gebied van lonen en prijzen en het overheidsbeleid. Die uitspraak is, aldus de NKV-voorzitter, mede gedaan door autoriteiten uit de, SER als dr. Zijl- stra. prof. Van den Beid en drs De Pous. DEN HAAG. Is het waar dat een Zuidafrikaanse missie bij de EEG een versterking heeft bepleit van de banden tussen dat land en de Europese Gemeen schap, bijvoorbeeld via uitbreiding van het economisch verkeer? Dit vraagt de Tweede-Kamerlid Voogd (P.v.d.A.) aan de ministers van Buitenlandse Zaken en Eco nomische Zaken. Tokyo Capital Holdings. In het derde kwartaal van dit jaar’ is de netto ver mogenswaarde per aandeel van Tokyo Capital Holdings met 11,6 percent ge stegen 34,31 dollar. Over de eerste 9 maanden van 1972 bedroeg de stijging 47,7 percent (gecorrigeerd voor het divi dend), aldus het kwartaalbericht. Daarom werd kort geleden vanuit de Centrale Bank een geheel nieuw geldbin- dingssysteem voor het bankwezen inge steld en het officiële disconto sterk ver laagd. Toen het ministerie dan ook met het nu ter ziele gegane leningsvoorstel van 6,75 percent ten tonele verscheen, werd daarbij uitdrukkelijk opgemerkt dat het gevraagde geld niet bedoeld was om een of ander begrotingsgat te dempen, maar uitsluitend om los zwevende gelden te binden en uit de geldomloop te halen. Ondertussen begon echter de geldmarkt een geheel ander beeld te vertonen en sloeg de weg in naar toenemende krapte, iets wat in geen maanden meer was voorgekomen. De zeer ruime geMhoeveel- heden, die ongedekt boven de geldmarkt zweefden, bleken gebruikt te worden voor het betalen van de verschuldigde vennoot schapsbelasting en de BTW, dat altijd in de herfstmaanden plaats heeft en waarbij enkele miljarden guldens gemoeid zijn. Kortom: ook de motivering van nieuwe leningsnoodzaak was De omzet in Wall Street was 16.470.000 aandelen. Dow Jones- cjjfers: Industrie 946.42 4.14) Sporen 218.55 -0.58), Nutsbe drijven 116.40 (+0.54) A vond verkeer van giste: l (met tussen haakjes de slo koers van gistermiddag) AKZO 68.00 68.00), Hoog ovens (74.80)., Kon. Olie 119.80 (120.00), Philips 53.10 (53.30), Unilever 140.00 (140.30), KLM 116 00 (114 00). LUNTEREN De voorzitter van het NKV, de heer P. J. J. Mertens, heeft gisteren op een bijeenkomst van de Katholieke Grafische Bond te Lunteren gezegd dat de partij die het eisenpakket van de vakbeweging, voorgelegd in de Stichting van de Arbeid, verwerpt, onder de huidige om standigheden de enig mogelijke weg naar een enigszins geordende sociaal- economische situatie blokkeert. Als partijen noemde de heer Mertens in een adem of de overheid, óf een centrale organisatie van werkgevers of werk nemers öf een bepaalde vakvereniging. Hij noemde het eisenpakket van de vakcentrales een minimum waarvan ei genlijk niets kan worden afgeknabbeld, niets door de werkgevers en niets door de regering. Er Is, aldus de heer Mertens, bij dat pakket vooral gelet op de belangen van de werknemers voor wat betreft de Vooruitgang in het reële inkomen, de arbeidsduur, de werkgelegenheid, de soci ale verzekeringen, de sociale woningbouw, het onderwijs en de positie van de vak bonden in de ondernemingen. G''

IJmuider Courant | 1972 | | pagina 9