Meir Kahane Doorgaan met politieke gearresteerd ontspanning in Europa Vliegtuig stort neer; 27 doden Makarios wil niet aftreden ver boven norm Kattenplaag op Soesterberg Ulster niet los zien van Ierse republiek Justitie wil niet met CRM samenwerken Nieuw Esso album (3,45) Esso V erkeerslawaai in Rotterdam Baby kwam zeer onverwacht Deskundigen van EEG bespreken milieuproblemen met gratis kleurenfoto’s Grieks regime gaat corruptie te lijf Vals bomalarm Utunnel in NEDERLANDSE PROMINENTEN TOT DUITSE PARTIJEN Wet maakt Zambia Prof. Hoefnagels: Vijf rechters gekozen voor internationaal HET WEER GRIEKSE BETOGERS GEARRESTEERD één-partijstaat Essentie Brits „groenboek” hof in Den Haag DI DINSDAG OKTOBER 1971 2 Ongebreideld Referendum ’t Nieuwe album bevat al 66 kleurenfoto's. Er ontbreken nog 34 zelfklevende foto’s. Die zitten in 16 zakjes. U krijgt bij bijna alle Esso dealers steeds een zakje gratis bij 20 liter benzine of 2 liter Esso Mix.’t Album is dus snel vol! •'J (Van onze redacteur in Istanboel) (Van onze medewerker in Londen) 12 Londen 8 zw. water water zw ver. z 9 15 22 21 9 12 21 19 20 0 0 o o 2 0 0 o o o o o 0.1 pen in de richting van een gemeenschap pelijke Europese vredesregeling te doen. BONN (UPI en DPA) Milieudes kundigen van de EEG zijn gisteren voor twee dagen van beraad over milieube scherming bijeengekomen aan de boor den van het „riool” van West-Europa. De Rijn, bij Bonn. 13 12 14 12 13 13 13 14 12 19 18 9 IS 8 2 12 9 15 10 18 20 LEEUWARDEN. „Wilt u dat het kind thuis wordt geboren of in het ziekenhuis?” Dat vroeg dr. B. Pos- thuma aan het echtpaar Kroeze uit Leeuwarden. Dit had de geneesheer ontboden omdat de vrouw plotse ling niet goed was geworden. Tot verbazing van het paar deelde dr. Posthuma het mede dat de vrouw in verwachting was en op het punt stond te bevallen. na- een o 0.7 o o 78 o o o o 4 0 o 3 0 2 0 0 o uur. uur. 6 6 7 7 7 5 9 4 3 13 10 5 9 6 1 1 8 11 5 7 12 7 6 11 3 5 10 13 6 3 12 11 12 „Daarom roepen wij de partijen met alle nadruk op de Europese ontspan- ningspolitiek, in de verkiezingsstrijd en ook daarna, een hoge prioriteit te verle nen. Daarmee zou een belangrijke voor waarde zijn geschapen om de al ingesla gen weg voort te zetten”. Hoog Laag BARl'(AFP en Reuter). In Italië is gisteravond een Fokker Friendship van de binnenlandse luchtvaartmaatschappij „ATI” neergestort. Allo 27 inzittenden (22 passagiers en vijf bemanningsleden) zijn omgekomen. Het ongeluk gebeurde bij de kuststad Bari. in het zuidoosten van het land. Madrid Malaga Mallorca München Nice Oslo Parijs Rome Split Stockholm Wenen Casablanca Istanboel Tunis JERUZALEM (UPD. De leider vam de Joodse Defensieliga, rabbijn Meir Ka hane, is gisteren met tien medestanders in Jeruzalem gearresteerd. Zij wilden in strijd met een gerechtelijk verbod een tnezoeza (een heilig voorwerp dat door joden aan hun deurpost wordt bevestigd) aanbrengen bij de poort van Damascus in de oude stad. VOORUITZICHTEN VOOR DONDERDAG: Rustig en vrijwel overal droog weer met plaatselijk mist. Aantal uren zon: 1 tot 7: minimum tempe ratuur: omstreeks normaal; maximum tem peratuur: omstreeks normaal. Kans op een droge periode van ten minste 12 uur: 96 per cent; kans op een geheel droog etmaal: 80 percent. Normale temperaturen tot 6 november: mi nimum 6, maximum 11 graden. WEBRRAPPORTEN ATHENE (DPA). De Griekse politie heeft gisteren verscheidene studenten opgepakt die in Saloniki een betoging hielden voor democratie in Griekenland. De ongeveer driehonderd demonstran ten protesteerden tevens tegen het feit, dat zij niet tot een vergadering waren toegelaten, die de eerste verkiezingen Sinds 1967 voor studentenvertegenwoor digingen aan de universiteit van Salo niki moet voorbereiden. De verkiezingen zijn op 20 november vastgesteld. Duidelijk blijkt uit het „groenboek” ook het standpunt van de Britse rege ring, dat Noord-Ierland geen deel van de Ierse republiek kan worden indien niet bij referendum deze wens wordt uitge sproken. „Tot de dokter het zei hadden we er geen idee van dat mijn vrouw in verwachting was”, aldus de 45-jari- ge heer Kroeze. Het echtpaar had zich er al mee verzoend dat het nooit kinderen zou kunnen krijgen. Maar zondagochtend om twintig minuten voor tien werd het paar verrijkt met een dochter van zes en een half pond. „Toen ik kennissen opbelde om te vertellen dat we een dochter had den wilden ze me niet geloven. Ben je dronken? zeiden ze,” aldus de heer Kroeze. Het toestel is twintig kilometer ten westen van Bari neergestort. Het maakte een vlucht van Napels via Bari naar Brindisi. De machtige Amerikaanse journalist Sulzberger, die tot voor kort be paald geen groot tegenstander was van het Griekse bewind, heeft na zijn laatste bezoek geschreven dat de corruptie nu, in tegenstelling tot vóór 1967, ongebreideld was, ook liet hij verder niet veel heel van het huidige Papadopoulos-regime: het onderwijs was „een bende” en de welvaart „een schijnwelvaart”. Nog meer indruk maakten concrete beschuldigingen van een andere in zijn soort nog „machtiger” Ameri kaanse journalist Anderson. Kahane, die heeft gezegd dat hij bij de verkiezingen van volgend jaar kandi daat zal zijn voor de Knesset (het parle ment), beschuldigde Arabieren ervan dat zij daar eerder mezoeza’s hadden verwij derd. Het was de tweede maal in een maand tijds dat Kahane werd aange houden. Op 1 oktober was hij opgepakt onder verdenking van pogingen wapens naar het buitenland te smokkelen. Hij kwam tegen een borgsom van ongeveer 30.000 gulden op vrije voeten en kreeg opdracht het land niet te verlaten. In het „groenboek’ zijn opvattingen over een oplossing van het probleem opgenomen; niet alleen van de Noordie- ren die wél naar Darlington kwamen, maar ook van de politieke leiders die weliswaar wegbleven, maar schriftelijk hun mening gaven. Dan zijn er de ideeën van 2500 Noordierse burgers, die door medewerking van minister White law naar hun mening werd gevraagd. (Van onze medewerker in Bonn) BONN Twintig vooraanstaan de Nederlanders hebben in een open brief aan de voorzitters van de vier partijen die in het Westduitse parlement zijn vertegenwoordigd, aangedrongen op voortzetting van de ontspanningspolitiek, ook na de Bondsdagverkiezingen van 19 no vember. De brief, gericht aan Bar- zel (CDU), Brandt (SPD), Scheel (FDP) en Strauss (CSU), luidt: De ondertekenaars van de brief, een initiatief van de Nederlandse afdeling van „Pax Christi” en het oecumenisch Visser ’t Hoofd Centrum in Rotterdam, zijn: Dr. A. H. van der Heuvel (Wereld raad van Kerken, KVP-voorzitter ir. D. de Zeeuw, prof. dr. J. M. M. de Valk, NEH, Rotterdam, dr. G. E. Langemeijer, procureur-generaal Hoge Raad., prof. dr. N. H. K. van der Graaf, hoogleraar TH-Delft, prof. dr. J. Sperna Weiland, Universiteit van Amsterdam, dr. A. Th. van Leeuwen, lector Nijmegen, oud-mi- nister-president dr. ir. W. Schermerhorn, R. Wijkstra, Ned. Herv. Kerk, prof. dr. A. Rasker, Leiden, prof. dr. J. Tinbergen, hoogleraar Ned. Economische Hoge school, prof. dr. H. Linneman, hoogle raar Vrije Universiteit, dr. F. Boerwin kel, oud-directeur Soc. Academie „De Horst”, prof. dr. J. de Graaf, hoogleraar Utrecht, prof. dr. H. Heering, hoogle raar Leiden, prof. dr. B. Delfgaauw, hoogleraar Groningen, prof. dr. H. W. J. Bosman, hoogleraar Tilburg en SER-lid, dr. H. A. M. Fiolet, secretaris Raad van Kerken Nederland, J. H. C. Molenaar, voorzitter Europese Beweging Nederland en oud-burgemeester dr. G. E. van Wal- sum van Rotterdam. LONDEN Het zijn vooral de nauwe banden tussen Noord-Ierland en de Ierse Republiek die nooit uit het oog mogen worden verloren wanneer men tot een oplossing voor de toekomst wil komen. Dit is de kern van een „groenboek” dat de Britse regering gisteren heeft uitgegeven over het Ierse vraagstuk. Het rapport is het resultaat van de zogenaamde „Dar- llngton-conferentie”, die de minister voor Noord-Ierland eind september had uitgeschreven. Belangrijke sleutelfiguren in het geschil hadden het echter laten afweten op de conferentie, met name de katholieke volksvertegenwoordigers. De Britse regering verwerpt eveneens de mogelijkheid dat Noord-Ierland een Integrerend deel van Groot Brittannië zal worden, zoals dat bijvoorbeeld met Schotland het geval is. Zolang de bevol king zich niet voor eenwording met de Ierse Republiek heeft uitgesproken, zal men gezamenlijk en met grote snelheid, moeten zoeken naar een nieuwe rege ringsvorm voor en door de Noordieren zelf, aldus het „groenboek”. Hierover worden door de woordvoer ders van de verschillende groeperingen uiteenlopende voorstellen gedaan. Ze gaan hoofdzakelijk over de vraag op HILVERSUM. Prof. dr. G. P. Hoef nagels, hoogleraar in de criminologie, kinderrecht en kinderbescherming in Rotterdam betwijfelt de bereidheid van het ministerie van Justitie om op het gebied van de kinderbescherming samen te werken met het ministerie van CRM. LOESAKA (Reuter). Ln LoesaJca is gisteren het wetsontwerp gepubliceerd dat van Zambia een één-partajenstaat moet maken. Prof. Hoefnagels, die dit gisteravond in het NOS-radioprogramma „Vijftig jaar kinderrechter” zei, baseerde deze veronderstelling op de correspondentie tussen de staatssecretarissen Vonhoff en Grosheide, waarvan hij inzage heeft ge had. „Uit die correspondentie heb ik de indruk gekregen, dat staatssecretaris Grosheide, dat wil zeggen het ministerie van Justitie, zich een beetje opstelt als de koele, doch hooghartige rijke vrouw, die het maatschappelijk werk de bons geeft”, aldus prof. Hoefnagels. Mr. dr. J. E. Doek, medewerker van het stafbureau van juridische zaken van de directie kinderbescherming van het ministerie van Justitie, zei in hetzelfde radioprogramma, sterk voor integratie te zijn tussen jeugdbeschermingsinstantie» en gezondheidszorg. welke manier de nieuwe volksvertegen woordigers voor een Noordiers parle ment gekozen moeten worden en welke omvang dit parlement zal moeten heb ben. In het „groenboek” geeft de Britse regering echter ook als haar mening, dat iedere oplossing voor het Noorden moet uitgaan van de bijzondere relaties die het gebied met de Ierse Republiek heeft. In dit verband bestaan er ook bij de Ierse regering verantwoordelijkheden, aldus de Britse regering in het gisteren uitgegeven document. Daarom moet ie dere oplossing die in de komende tijd wordt gevonden ook zoveel mogelijk ac ceptabel zijn voor de regering in Dublin. NICOSIA (DPA). De Cypriotische president aartsbisschop Makarios heeft gisteren de eis van drie metropolieten van de orthodoxe kerk van Cyprus afge wezen om zich voor een vandaag te hou den bijzondere synode over zjjn aftreden als staatshoofd te beraden. De drie me tropolieten zijn van mening dat de func ties van staatshoofd en hoofd van de orthodoxe kerk van Cyprus onverenig baar zijn. Deze toonde in de Washington Post met foto-kopieën aan hoe twee kopstukken van het regime, oud- minister van industrie Kypraios en directeur van de Nationale Ont wikkelingsbank voor de Industrie Totomis die minister van Open bare Orde was vlak na de coup grote sommen geld hebben opge streken van een Amerikaans indus trieel om voor hem bepaalde din gen te „arrangeren”. wordt momenteel geteisterd door plaag van verwilderde katten. In de bossen rondom het vliegveld huizen vele tientallen katten. Vele dieren wagen zich ook op de startbanen van het vliegveld en aangezien men vreest, dat de katten zich op een gegeven moment in de motoren van de straaljagers kunnen gaan nestelen, zijn politie en luchtmacht begonnen met het afschieten van de dieren. ROTTERDAM. Het verkeerslawaai ln Rotterdam overschrijdt op vele plaat sen de toelaatbare norm. Uit metingen, die door de afdeling hinderwet-milieu- tcezicht van de Dienst Bouw- en Wo ningtoezicht tussen april 1971 en februa ri 1972 zijn verricht is gebleken dat het verkeerslawaai overdag het industrlela- waai overstemt. De resultaten van het onderzoek zijn in een rapport samengevat, dat tevens een kaart bevat waarop het Rotterdamse lawaai zichtbaar is gemaakt. In het rapport wordt het verkeer be palend genoemd voor de geluidshinder in het Rotterdamse woongebied. Tijdens de metingen is nauwelijks een ontoe laatbare overschrijding van de normen geconstateerd voor wat het industriela- waai betreft. Om een aanvaardbare situatie te krij gen heeft Bouw- en Woningtoezicht en kele aanbevelingen gedaan. De grens waarde voor toelaatbare geluidssterkte van motorvoertuigen en bromfietsen moet zo spoedig mogelijk worden ver laagd. De politie zal een intensieve con trole moeten uitoefenen. Bij aankoop van nieuwe autobussen, die volgens het rapport een grote bron van lawaai vor men, zullen strenge eisen ten aanzien van de geluidsproduktie moeten worden gesteld. Klinkerbestrating zal moeten wijken voor asfalt of beton als zich veel ver keer hierover beweegt. Op- en afritten moeten zo flauw mogelijk worden o m het extra lawaai bij het optrekken van zwaar vrachtverkeer te verminderen. Op doorgaande wegen, die een woongebied doorsnijden zal een snelheidsbeperking moeten worden opgelegd. Het wetsontwerp, dat naar verwach ting eind oktober aan de nationale ver gadering wordt voorgelegd, is een amen dering van de grondwet, die de regerings partij van president Kenneth Kaoenda, de verenigde nationale onafhankelijk- heidspartij, erkent als Zambia’s enige politieke beweging. De nieuwe wet verbiedt het de Zambi- anen niet alleen zelf nieuwe politieke partijen op te richten; zij zullen ook in woord noch geschrift van sympathie in die richting mogen laten blijken. Na inwerkingtreding van de wet zul len de leden van de oppositie in het Zambiaanse parlement tot eind 1973 mo gen blijven zitten. Zou het parlement eerder worden ontbonden, dan verliezen ze hun zetel reeds dan. Gisteren was de IJtunnel in Amsterdam wegens bomalarm voor het verkeer enige uren gesloten. Een nauwkeurig onderzoek wees uit dat er in de tunnel geen projectiel was geplaatst. De politie had zoals wij gisteren al meldden een anoniem telefoontje gekregen, waarin werd meegedeeld dat om zestien mi nuten over twaalf in de tunnel een bom zou ontploffen. Óp de foto: Politiebe waking bij de Utunnel. Makarios heeft hun geantwoord dat hij niet zal aftreden en tegen het bijeen roepen van een .bijzondere synode is, zo is uit goedingelichte kringen vernomen. Verwacht wordt dat de drie metropolie ten zich de komende dagen over nieuwe acties tegen Makarios zullen beraden. ongekende vormen aangenomen, waartoe dictator Papadopoulos met de snelle verheffingen van zijn twee broers het „goede” voorbeeld heeft gegeven. En onder het parle mentaire regime hoefde men echt niet te proberen, belangrijke pu blieke werken te laten verrichten zonder voorafgaande inschrijving, iets wat nu aan de orde van de dag is. De meeste katten blijken bovendien een op myxomatose gelijkende ziekte on der de leden te hebben. In verband met de vrees voor besmettingsgevaar zijn de afgeschoten dieren voor onderzoek naar de veeartsenijkundige dienst van de rijksuniversiteit van Utrecht gebracht voor onderzoek. De plaag is vermoedelijk ontstaan dat Amerikaans keukenpersoneel toen nog betrekkelijk klein aantal waar schijnlijk uit auto’s gezette dieren is gaan voeren. NEW YORK (DPA>. De algemene vergadering en de Veiligheidsraad van de VN hebben gisteren vijf rechters gekozen voor het internationale ge rechtshof in Den Haag: Isaac Forster (Senegal), André Gros (Frankrijk), José Maria Ruda (Argentinië), Nagendra Singh (India) en Sir Humphrey Waldock (Groot Britannië). Hun ambtstermijn van negen jaar gaat op 6 februari 1973 in. SOEST. Het vliegveld Soesterberg en met name het Amerikaanse gedeelte een Maadnamt- «n mtauvnucn- ««■npwaturan binnen- m buaenland Amsterdam De Bilt Deelen Belde Eindhoven Den Helder Rotterdam Twente Vlissingen Z.-Limbur_ Aberdeen Athene Barcelona Berlijn Bordeaux Frankfort Helsinki tansbrück „Nu de Westduitse kiezer er over be slist wie de leiding van het politieke leven in de Bondsrepubliek gedurende de komende jaren wordt toevertrouwd, zouden wij de partijen willen vragen aan de verhouding van West-Duitsland tot de Oosteuropese landen bijzondere aandacht te schenken. Want deze ver houding bepaalt in hoge mate de toe komst van alle Westeuropese landen en daarmee ook die van het Nederlandse volk. „Met vreugde hebben wij gezien hoe de betrekkingen tussen de Westeuropese volken zich na de oorlog geleidelijk normaliseerden. De toenadering tussen de Bondsrepubliek en de Oosteuropese volken een voorwaarde zowel voor het stabiliseren van goede betrekkingen bin nen Europa als voor de vrede in de wereld kwam lang niet tot stand. Moge het sluiten van de Oost-verdragen een teken van die lang gewenste verzoe ning vormen”. „Hoe zeer wij het ratificeren van de Oost-verdragen en het sluiten van de Berlijn-overeenkomst ook begroeten, toch verliezen wij niet uit het oog dat met deze verdragen allerminst alle pro blemen zijn opgelost. Het gaat veeleer om een bescheiden begin. Het gaat er nu om, nuchter en moedig, volgende stap- De conferentie wordt vandaag geopend door de Westduitse minister van Binnen landse Zaken Hans-Dietrich Genscher. Gisteren beperkte men zich tot voorbe reidend overleg onder leiding' van de Westduitse staatssecretaris Günter Kart- kopf. In Bonn wordt niet uitgesloten geacht dat op de conferentie wordt besloten tot opstelling van een Europees milieube- heerverdrag. Voor Nederland wordt aan de confe rentie deelgenomen door minister Stuyt. Altiero Spinelli vertegenwoordigt de EEG-oommissie in Brussel. De kandidaten worden volgens een absolute meerderheid zowel in de assem blee als in de Veiligheidsraad gekozen. Van het internationale gerechtshof ma ken vijftien rechters deel uit, die zich herkiesbaar kunnen stellen. Forster en Gros maakten van die mogelijkheid ge bruik. ISTANBOEL. Voor het eerst sinds de staatsgreep van 1967 zijn dezer dagen de bevoegdheden van de mi- litiare tribunalen in Griekenland uitgebreid. Zij zullen zich voortaan in het hele land (dus niet alleen in de steden waar de staat van beleg heerst) bezig houden met gevallen van corruptie en „vriendjespoli tiek” uit winstbejag. Het kwaad zou zo zijn toegenomen, dat de gewone rechter niet meer langer in staat wordt geacht dit te bestrij den. Het was één van de troeven van de junta-propaganda, dat ze de cor ruptie, die onder het parlementaire systeem welig tierde, had uitgeban nen. Ook zakenlieden uit het Wes ten kon men dit nogal eens horen beweren, waarbij zij vaak het tem po en hét gemak, waarmee zij door de nieuwe autoriteiten werden ge holpen, verwarden met het fatsoen. Hoe het zij: het was natuurlijk zonneklaar dat in een gesloten sy steem, waar geen controle meer mogelijk is, de corruptie al gauw weliger zou gaan tieren dan ooit tevoren, zeker waar een nieu we kaste de snel gepromoveerde junta-getrouwe officieren zich nog materieel „waar moest maken”. Het is al lang weer zo, dat men voor belangrijke dienstverlening op de "ministeries aangewezen is op vor men van „bemiddeling”, waarvoor aanzienlijke bedragen moeten wor den neergeteld. Familiebegunstiging heeft zelfs voor Griekse begrippen ao o ozo OZO O ZO ozo ozo zo ozo zw o mist lino zo zzo o zzo w z o zo z nw ao onbewolkt nnw w o o zw. bew. licht bew. zw. bew. mist geh. bew. zw. bew. half bew. zw. bew. zw. bew. irg geh. bew. zw. bew. regen mist zw. bew. half bew. mist mist Kopenhagen geh. bew. geh. bew. Luxemburg geh. bew. zw. bew. half bew licht bew. windst. 20 geh. bew. mist half bew. onbewolkt onbewolkt ono geh. bew. half bew. bew. mist ono licht bew. wzw WOENSDAG 1 NOVEMBER O.Oil uur en 12.36 8 08 uur en 20.24 0 o

IJmuider Courant | 1972 | | pagina 2