Koopavonden Openbare kbo-school in Dexter Gordon voor Sinterklaas in Progress tot half tien Haar modejournaal u Jaarlijks tekort van Waterakkers een ton gehad willen hebben „Wat had „De Die” i 1200 GRAM DOCUMENTENKOFFER Van f40.000 op f 100.000 D DINSDAG OKTOBER 3 1 1972 6 RADIO-OPNAMEN (Van een onzer verslaggeefsters) 1.200.000, om de verdere procedure Verloop WAT KUNNEN WE in deze herfst- en wintertijd zoal aan ac cessoires van leer, maar ook van Verantwoording De Nadere zichzelf spreekt. Bil Keuze leervervangende materialen in de speciaalzaken tegenkomen? Stichting Lederwarenmode heeft mij daar enig inzicht in verschaft omschrijving zal ongetwijfeld niet meer van node zijn, omdat de ni vellering van de versiering voor lijk dat de schoudertas nog steeds erg in is, al wordt ze iets hoger ge dragen dan tot nu toe het geval was. Aardige vondst bij de rund- lederen tassen zijn de veelvormige koperen inzetten. Een exemplaar in deze serie kreeg hierdoor al „Blote- HEEMSKERK Maandagmiddag is de openbare vergadering van de Heemskerkse gemeenteraad voortgezet, die donderdag tegen het midder nachtelijk uur werd verdaagd. Op de nog af te werken agenda stond onder meer nog het voorstel tot het verlenen van een krediet voor de stichting van een openbare kbo-school in de wijk „De Die”. Een kbo-school is een min of meer nieuw type school, waarin kleuter- en basisonderwijs zijn ge- integreerd, niet alleen omdat deze in één gebouw worden ondergebracht, maar ook omdat deze qua onderwijs beter op elkaar zijn af gestemd en de „overgang” dus vloeiender kan zijn. Maar het type school was niet direct de aanleiding voor een tamelijk uitvoerige bespreking in de raad, die ak koord moest gaan met het beschikbaar stellen van een krediet ten bedrage van de geraamde stichtingskosten: in werking te kunnen zetten. Concurrentie Schoolinstructie vlotjesweg de bijnaam billen-tas” toebedacht. en dat was waarlijk niet gering. Om te beginnen werd overduide- Scholenbouw in discussie (Van e«n onzer verslaggevers) 9 (Van een onzer verslaggeefsters) *VVVVRRn«VVVVWVVWVVVVVIA/VVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVV«A/VVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVUiAIVVVVVWVWVUUVVVVtlllVI Lichtgewicht documentenkoffer het BË TER MAAT ■“r/Wy.rirA*.11 Schooltas met dubbel voorvak in oranje met donkerblauw. HEEMSKERK. De jazzcyclus in de Progress-sociëteit aan de Const. Huij- gensstraat wordt in dit seizoen geopend met een optreden van Dexter Gordon. Dit kwartet, dat toch wel iets betekent in de Nederlandse jazzwereld, heeft al eens eerder een optreden in de Progress- soos verzorgd. De VPRO-radio vindt dit optreden zo belangrijk, dat er vanuit de sociëteit radio-opnamen worden gemaakt. Het concert wordt gegeven op vrijdag S november om 21 uur. De heer Husslage voorspelde, dat de rooms-katholieke school in „De Die” bij de start al overbezet zal zijn. Dit raads lid ging verder in op de positie van de DOOR DE UITERMATE geraffineer de bewerkingen wordt leervervangend materiaal, zoals polfin en lama, bijzon der moeilijk van „echt” te onderschei den. Misschien is dat alvast een schrale troost als de echte lederen fabrikanten over enige tijd nagenoeg onbetaalbaar worden. We zijn namelijk al hard op weg. De vraag naar leer voor kleding, schoeisel en accessoires wordt steeds groter, zodat er ook hier een zekere schaarste gaat optreden. Niet zo moei lijk is het daarom te begrijpen, dat de prijzen op de werldmarkt voor die felbegeerde huiden stevig gaan oplo pen. NIEUW IS HET bijzonder lichtge- wichtige documentenkoffertje. Nu even recht op de man of vrouw af: wie wil mij nu nog aanvechten, dat een exem plaar van royaal formaat en slechts 1200 gram wegende, niet te tillen zou zijn? Steeds gezelliger en kleurrijken wor den de schooltassen. Lakmaterialen in felle tinten met geperforeerde biezen en fijne grote vakken in een donkere contrastkleur doen het, zo bungelend aan de schouder, maar wat goed. Op een vraag van de heer Husslage antwoorde de wethouder, dat de plannen voor een kleuterschool bij de basisschool „De Branding” bepaald niet in de ijskast zijn gestopt, maar dat deze ook niet de hoogste prioriteit hebben. De heer Boerée tekende nog aan, dat de integratie van kleuter- en basisonder wijs een nieuwe ontwikkeling inluidt. nente school moet worden, of dat men toch de voorkeur moet geven aan een semi-permanente. maar waard. EEN ZEER LUXIEUZE en uitgebrei de reisset werd vervaardigd van een nylon-tweedweefsel. Zo hecht is dit nieuwe materiaal, dat al zou men de lol eens willen hebben er met een scherp voorwerp in te prikken er be- De bezwaren tegen de bestaande kleu terschool aan de Simon van Haerlem- straat deelde de wethouder niet hele maal, omdat de leiding daarvan die be zwaren minder schijnt te ervaren dan de buitenstaanders. Het aantal kleuters stijgt en er zijn inmiddels veiligheids maatregelen getroffen bij de uitgang. steld en hoe de Nederlandse Sportfeder atie en het ministerie van CRM op subsidieaanvragen hadden gereageerd. Leer en leervervangend materiaal werden verwerkt in bovenstaande tassen. Links buideltas van polfin, midden een rundlederen schouder tas met koperen inzet en rechts een overslagtas van kunststof die als hand- en als schoudertas kan worden gebruikt. Bij een enquête hebben vele ouders iets anders ingevuld dan zij later bleken te kiezen en de enquête is daardoor onbetrouwbaar geworden. De lijn van kleuterschool naar basisschool blijkt wat de keuze tussen openbaar en bijzonder onderwijs betreft helemaal niet te kun nen worden doorgetrokken en dan is het moeilijk uitgangspunten te vinden voor het beleid op basis van prognoses. Hij wordt bijgestaan door Rein de Graaff op de piano, Henk Haverhoek op bas en Eric Ineke achter de drums. Wethouder Van Beek vond, dat de wens voor zo’n bejaardenzwemuurtje bij de betrokkenen zelf eerst moet gaan leven. Hij verklaarde zich roerend eens met de heer S. Husslage (PvdA), die vond, dat het stichtingsbestuur van „De Waterakkers” gezien het onvoldoende cijfermateriaal eerst maar eens een be groting op tafel moest leggen. „Aan de hand van die begroting”, aldus wethou der Van Beek, „kunnen we zien wat 750 schoolzwemleerlingen kosten, wat een openstelling van het bad op zondag kost, wat schoolzwemmen voor méér basis schoolleerlingen gaat kosten. Daarna kan de raad gefundeerd beslissen”. HOE DAN OOK, de koffers zijn uitermate mooi. In de set is zelfs een kostuumkoffer, waarin maar liefst vier herenkostuums kreukvrij kunnen wor den meegenomen. Een geraffineerd vouwsysteem staat daar borg voor. De sloten zijn zo veilig als van uw bank kluis. Het hiervoor bedachte cijfersys- teem vraagt wel veelvuldig repeteren en evenzo om een helder hoofd. Inmiddels zult u wel al hebben be grepen dat voor deze luxe een paar extra centjes op tafel moeten komen. eerlijk is eerlijk, het is WW1®®??? Wethouder Van Herpen antwoordde onder meer, dat deze school al lang geleden op het programma is gezet en dat daarna in het algemeen het leerlin genaantal is teruggelopen, maar volgens hem niet in een zó verontrustende mate, dat op dit moment moet worden betwij feld, of de nieuwe school bestaansrecht zal hebben. Het openbare onderwijs tel de in september van dit jaar in de eerste klassen van zes scholen 184 leerlingen en in de zesde klassen 193 leerlingen. Het verloop tussen de eerste en zesde klassen is dus in zes jaren tijd maar negen leerlingen, terwijl er in „De Die” heel veel nieuwe huizen tot stand ko men. De terugloop zou men moeten vertalen als een „verminderde groei”. Overigens zal het volgens wethouder Van Herpen nog geruime tijd duren voordat met de bouw kan worden be gonnen, omdat de procedure nu pas in werking kan worden gezet. Men zou in een later stadium nog opnieuw kunnen overwegen of het inderdaad een perma- Die aanleiding vormde voor de heer S. Husslage (PvdA) het feit dat plaatselijk en waarschijnlijk landelijk het leerlin genaantal terugloopt. Volgens dit raads lid zou dat een goede aanzet kunnen zijn tot het verlagen van de leerlingen- schaal, maar men zou er zich ook op moeten bezinnen, of men nu in deze wijk nog een nieuwe, permanente school moet gaan bouwen. De heer Husslage hield een algemene beschouwing, waar uit niet duidelijk naar voren kwam wat nu zijn visie is, of wat hij nu al of niet wilde. Hij betoogde onder meer, dat er in Heemskerk meer scholen met een onderbezetting zijn gestart, die zich later gunstig ontwikkelden. Maar hij noemde ook het voorbeeld van de prot. christe lijke school in „De Die”, die aanvanke lijk alleen een basisschool zou zijn, maar waarin nu ook een kleuterschool is ondergebracht. ZONDER VER VAN huis te moeten kunnen we ons dit seizoen een beeldige tas van Louis Feraud aanschaffen. Leuke lakleren modellen, gevoerd met leer in een contrastkleur, waren er van deze Franse couturier te bewonderen. De enveloppe-modellen met dunne schouterriem vond ik, evenals de wat hogere tassen, bijzonder verfijnd. Behalve zwart en verschillende nu ances bruin treffen we voor dit seizoen eveneens grijs, bordeaurood, donker groen en donkerblauw aan. Soepel nappaleer wordt over het algemeen in de grotere modellen verwerkt, zoals buideltassen en andere zakachtigen. Glanzend kalfsleer zien we bij de klas sieke modellen als mooi voorbeeld. Schieten. De leden van de schiet vereniging „De Vrijheid” in Heemskerk waren tijdens de wekelijkse oefenwed strijden bijzonder op dreef. Topman was deze week H. E. Wouda met 99 punten. Overige uitslagen: D. A. van Blanken, J. Castricum en K. van Dijk met 98 pun ten; Jb. Castricum en F. Kok 97: J. Groeneve'd, A. W. Schoehuis 96; Q. Rij ke, J. J. Twaalfhoven 95. slist geen gat zal ontstaan. Laat dit nou echter bij een goed gevulde koffer maar uit uw hoofd, want de meeste spulletjes die u erin vervoerd zullen echt wel minder echt zijn. De luchtga ten daarin zult u zonder meer kunnen missen als kiespijn. Volgens de heer Husslage let een groot deel van de ouders meer op de afstand naar de school en op de kwali teit van het onderwijs, dan op het le vensbeschouwelijke karakter. Daarbij zou een rol kunnen spelen, dat de school die zich het eerst in een wijk vestigt de meeste leerlingen aantrekt en in die zin zou men de scholen in een concurrentie positie kunnen plaatsen. KOFFERS WORDEN ook steeds lichter, hetgeen met de hand over hand toenemende vliegvakanties niet zo ver wonderlijk meer is. Voor hen die al maar verder trekken en ook langer het goede vaderland de rug toe keren zijn ner nu koffersets om van te watertan den. Van waxi, een nieuwe kunststof op canvasbasis worden de koffers in allerlei formaten vervaardigd. U vindt dit materiaal eveneens terug in reistas sen en beautycases. Modekleuren hierin zijn blauw, groen en grijs, doch het meest blijven de verschillende tinten bruin in trek. Wethouder A. F. M. van Herpen maakte van de beschouwingen gebruik om nog even een stokpaardje te berij den, namelijk dat de ouders er zich meer bewust van moeten zijn, dat men als men kiest voor een bepaalde kleuter school (openbaar of bijzonder), men dan in feite ook kiest voor een bepaalde basisschool, omdat het gemeentelijke be leid zich mede baseert op het aantal kleuters dat de verschillende kleuter scholen bezoekt. KVP-er J. S. Duijn vroeg zich af, wat Se verantwoording van de gemeente raadsleden binnen het stichtingsbestuur inhoudt. Hij vreesde, dat de participa tie van de raad in „De Waterakkers” een vrijbrief voor komende tekorten bete kende. Mevrouw J. H. Vervelde-Wage- naar (VVD) was benieuwd of al instruc teurs voor het overdekte bad waren aangetrokkén, en wat de financiële con sequenties daarvan waren. Wethouder Van Beek wees de raad erop, dat de tekorten slechts geraamd waren. „Er is nog geen begroting inge diend, de tekorten staan niet vast. De Nederlandse Sportfederatie en het mi nisterie van CRM staan niet afwijzend ten opzichte van onze plannen, maar hebben geen geld voor subsidiëring. De tarieven voor gebruikers van het bad zijn ook nog niet vastgesteld. Vandaar dat ik erg blij ben met participatie van de gemeente binnen het bestuur. Dan hebben we meteen medezeggenschap in het tarievenstelsel. De vermindering van het aantal lagere schoolleerlingen, dat van het instructie- bad in de toekomst gebruik mag maken, was volgens wethouder Van Beek te wijten aan met financiële consequenties samenhangende personeelsproblematiek. „Vakleerkrachten bijvoorbeeld gym nastiekleraren van de basisscholen geven geen zwemles. Voor het school zwemmen moet je dus instructeurs aan trekken, fulltimers, naast een aantal part-time toezichtshouders.” Luxueuze set reiskoffers vborzien van cijfersloten. De koffers zijn vervaardigd van nylon-tweed weefsel. kleuterscholen. Er zou meer ruimte moeten komen voor het openbare kleu teronderwijs, maar, zoals, gezegd erg duidelijk kwamen zijn wensen en sugges ties niet over en de wethouder van onderwijs, de heer A. F. M. van Herpen kon er later dan ook moeilijk concreet op antwoorden De heer De Groot wilde toch hoe wel hij de financiële problemen rond het aantrekken van voldoende instruc teurs volkomen begreep mogelijk met medewerking van de onderwijskrachten komen tot het geven van schoolzwem- lessen aan alle tweeduizend in het eerste raadsvoorstel door B. en W. gememo reerde lagere schoolleerlingen. „Dit bad is primair bestemd voor schoolinstructie, zo is het door de raad aanvaard. Je moet ook denken aan het profijtbeginsel: zwemles voor meer kinderen is waar schijnlijk duurder, maar ze steken er wel iets van op”. Tevens wilde de PvdA- fractievoorzitter weten, of er ook een mogelijkheid voor een bejaardenzwem- groep bestond, tegen eventueel geredu ceerd tarief van het overdekte bad ge bruik te maken. Mevrouw J. H. Vervelde-Wagenaai (VVD) ging graag accoord met de voor gestelde stichting van de openbare school in „De Die”, die naar haar vaste overtuiging zijn bestaansrecht zal bewij zen. Zij attendeerde op de openbare kleuterschool aan de Simon van Haer- lemstraat, die niet in zo’n gunstige hoek zit en die „uit het jasje” groeit. De heer H. J. Boerée (KVP) beaamde, dat het leerlingenaantal bij het openbaar onderwijs harder terugloopt dan bij het bijzondere onderwijs, maar hij wilde dat niet direct in verband brengen met prin cipiële achtergronden. Men zou moeten onderzoeken waar de oorzaken liggen en dan zouden factoren als afstand én eer ste vestiging een rol kunnen spelen. Hij vroeg zich wel af, of men door zou moeten gaan met de bouw van perma nente scholen. De raad verleende ook nog een krediet van 95.000 voor de uitbreiding van de rooms-katholieke Kerkbeekschool met een speelleerlokaal. Mevrouw J. H. Ver velde (VVD) vond het een erg hoog bedrag voor één lokaal. Wethouder Van Herpen was het met haar eens, maar de Dienst van Openbare Werken had alle cijfers nog eens opnieuw bekeken met als conclusie dat de begroting reëel is. HEEMSKERK Wethouder A. F. M. van Herpen (KVP) en het PvdA-raadslid C. van Hejjst zullen namens de gemeente Heemskerk zitting nemen in het stichtings bestuur van het Recreatiecentrum „De Waterakkers”. Dit heeft de Heemskerkse ge meenteraad gistermiddag in de bijzondere raadsvergadering besloten. Het stichtingsbestuur van „De Water akkers” hrfd de gemeente om participa tie verzocht, daar men het allereerst niet verantwoord achtte het eind van dit jaar te openen overdekte instructiebad onder de nu bestaande bestuursvorm te exploi teren („De Waterakkers” beschikt mo menteel alleen over een open zwemin richting), en men voorts de gemeente Heemskerk gezien de komende niet on belangrijke financiële medewerking door middel van een vertegenwoordiging in het bestuur zeggenschap wilde geven in de bestuurs- en beheersbesluiten. De gemeente Heemskerk, die de Stich ting Recreatiecentrum „De Waterakkers” een jaarlijkse bijdrage ter grootte van het exploitatietekort voor de overdekte zweminrichting heeft toegezegd, schat dit tekort aan de hand van ervaringscij- 1 fers met enigszins vergelijkbare baden I thans op ruim 100.000 In juni 1971 I werd dit tekort nog op ongeveer 40.000 1 geraamd. I PvdA-fractievoorzitter M. J. de Groot vroeg KVP wethouder mr. drs. H. G. f yan Beek, waaraan dit verschil van 60 000 te wijten was. Voorts wees hij erop, dat in het gemeenteblad van juni Tl werd gesproken over schoolzwemles- ■en voor 1500 tot 2000 Heemskerkse basis-school bezoekers, terwijl nu door B. en W. wordt gesteld, dat zo’n 750 leerlingen uit de vijfde klassen van het basisonderwijs van het overdekte in structiebad gebruik mogen maken. De heer De Groot informeerde, of er al I tarieven voor schoolzwemmen, vereni gingen en particulieren waren vastge- (Van een onzer verslaggeefsters) HEEMSKERK. Op grond van een ontheffing, die de raad maandagmiddag verleende, mogen de winkels in Heems kerk op 28, 29 en 30 november en op 1 en 4 december tot ’s avonds half tien geopend zijn. Landelijk mag dat op basis van de Winkelsluitingswet zonder meer tot negen uur, maar dat half uur extra vergde een ontheffing. De openstelling tot half tien is uniform in de gehele IJmond en Castricum. De heer C. van Heij st (PvdA) was er vorig jaar al niet van over^iigd geweest, dat de winkeliers de afgesproken pauze tussen zes en zeven uur zouden houden om het personeel gelegenheid te geven om te eten. Bij een controle was hem gebleken, dat „men” er zich niet aan had gehouden. Hij noemde geen „man en paard” en dat werpt allerlei vragen op, die onbeantwoord bleven. Er kunnen winkeliers zijn geweest, die de pauze op een andere tijd hebben gehouden. In de „wandelgangen” kon men later verne men, dat zijn opmerking hoofdzakelijk betrekking had op een grootwinkelbe drijf. De heer J. C. Verhoeven (eenmans- fraktie), die ook sprak namens de KVP- ers J. S. Druijn en de afwezige B. J. Hollebrand, was tegen het voorstel om ontheffing te verlenen voor dat extra half uur. Mevrouw J. H. Vervelde (VVD) vroeg zie haf of de winkeliers zelf vijf koop avonden te veel zouden vinden en of zij dit aantal eigenlijk niet liever wilden beperken tot drie. Zij was overigens niet tegen het voorstel, want die beperking zou eventueel een zaak van de winke liers zelf moeten zijn en bovendien regio naal moeten worden geregeld. Wethouder H. J. M. Roozen (KVP) vond het geen zaak om er, zoals in het verleden meermalen is gebeurd, uitvoe rig over te discussiëren, omdat deze zaak waarschijnlijk binnen afzienbare tijd landelijk uniform wordt geregeld. Hij vond het nu van belang regionaal één lijn te trekken. Het voorstel werd tenslotte goedge keurd met de stemmen van de heren Verhoeven en Duijn tegen. Burgemeester Nielen wilde wel een beroep op het winkelende publiek doen om bij voorkeur op de koopavonden geen boodschappen te doen tussen zes en zeven uur.

IJmuider Courant | 1972 | | pagina 6