Van Rappard en Dalida: stabiele waarde in wereld van Franse chanson Nederland krijgt Parodie op mini-bioscopen Hoge prijs voor curiosa auteurs Parochie in Geulle betwist Opera Stichting met „Aus einen Hedex veroorzaakt geen maagkladilen. Lunshof tegen zedenverval weelbwg museum eigendom schilderij genre 1930 f1 Is frisj is fruiten® razend lekker». Ttenhaus” ♦>1 q t) •)J iÉ J 1 GOED VOOR TIEN MILJOEN GRAMMOFOONPLATEN In Mickery Kruisafneming was 25 jaar zoek Meer zendtijd voor politieke partijen jaarlijkse aankopen Amsterdam nodigt kunstenaars uit voor Solti krijgt Edison voor uitvoering symfonie van Mahler 1972 NOVEMBER WOENSDAG 1 11 (Van onze RTV-redactie) Getrouwd met publiek Nanga-schilderijen in Hotel Okura Historische vondst in Rome HILVERSUM Dalida is blond, hyperslank, al 17 jaar een begrip in Frankrijk, heeft in haar lange car rière ruim 20 miljoen platen ver kocht, en ze is niet bang om haar leeftijd te noemen. „Ik ben 39, waarom zou ik dat verdoezelen? Het is idioot om als vedette je leeftijd geheim te houden”, zei ze dinsdag in Hilversum, waar ze een tv- opname maakte voor de Johnny en Rijk Show van 19 november. „Ik hou van de waarheid”, is haar stel ling en daarom wil ze ook best ont hullen, dat ze niet blond maar bru nette van origine is en dat ze pas de laatste acht jaar met honing- kleurige lokken door de showbusi ness stapt. draagt Hedex goed. Hedex wordt snel in het lichaam opgenomen. Bestrijdt hoofdpijn dus met bekwame spoed en effektief. Logisch dat Hedex groot en klein prima helpt. In een nieuwe tablet- vorm die makkelijk inneemt. Bij hoofdpijn slikt u Hedex. Voor eigen bestwil. Pijn is zo oud als de mens zelf. En omdat we ons hoofd overal bij nodig hebben is hoofdpijn de meest vervelende. Men ontwikkelde pijnstillers. De aktieve stoffen daarin blijken soms nare bij verschijnselen te hebben. En vooral op de maag. Sommige pijnstillers moeten daarom bruisen, andere moeten oplossen in het glas of voorzien worden van een coating, een beschermend laagje. Hedex tabletten hebben dit alles niet nodig. De aktieve pijnverdrijvende stof in Hedex laat de maag namelijk ongedeerd. Een nieuwe ontwik keling onder de pijnstillers. De lege maag ver- ^^^^/Nbdkennann Vlieg nu 7,5% voordeliger! v. u DALIDA ADVERTENTIE J. HEIJER ADVERTENTIE Hedex, een nieuw nin tegen hoofdpijn (AFP). Bij (Van onze kunstredactie) Georg Sterling Health Products - New York - London. Voor Nederland: Bergerac N.V. 4 Ook zaterdag en zondag geopend. kerkplein 16°/ bloemendaal tel (023)262162 -go, Ans Philippo, Pie- g, Peter van de Bilt, ico Boer, Bert Bijnen, AMSTERDAM. De opera „Aus ei- nem Totenhaus” van de Tsjechische componist Leos Janacek zal in de origi nele versie bij de Nederlandse Opera Stichting in de Nederlandse taal worden opgevoerd. De tekstbewerking is van Jo hannes den Hertog. De eerste voorstel ling is 10 november in het Circustheater in Scheveningen. Dalida werd in Egypte geboren, begon in Italië aan haar carrière, maar is nu, zoals ze nadrukkelijk zegt, een echte Fran?aise. Ze woont op Montmartre en wordt in Frankrijk als een fenomeen beschouwd. Een van de grootste naoor logse successen in de lichte muziek, die vele muzikale modes met gemak over leefde en een carrière van een verba zingwekkende stabiliteit maakt. Om dat te bewijzen moet men maar kijken naar de 40 keer, dat ze de eerste plaats innam van Franse, Italiaanse en Spaanse hitpa rades. In de 17 jaar, dat ze zingt, heeft De parochianen wachten nu met span ning af of de leiding van het museum zal reageren op deze actie. De heer café-bar ■rj w.pauw ze 300 Franse chansons op de plaat gezet, 150 Italiaanse liedjes en 120 songs in talen als Spaans, Duits, Japans en zelfs Vlaams. Met die enorme platenpro- duktie sleepte ze zo’n 100 onderscheidin gen in de wacht: ze is de enige Franse zangeres, die een platina plaat voor 10 miljoen verkochte zwarte schijven bezit. Dit is de vierde maal, dat ze in Nederland is. Tweemaal trad ze op het Grand Gala du Disque op en éénmaal maakte ze een televisie-opname. Johnny en Rijk kent ze niet en ook de KRO is haar onbekend. AMSTERDAM. Dirigent Solti zal morgen uit handen van Sir Edward Lewis in Londen een Neder landse Edison sectie klassiek ontvangen. Sir Edward Lewis is president-directeur van Decca Record Company. De Edison-uitreiking heeft plaats ter gelegenheid van het feit dat Solti sedert 25 jaar opnamen maakt bij de Engelse platenmaatschappij. Solti ontvangt de Edison voor de Zevende symfonie van Mahler. In deze filmhuisjes, waarin plaats zal zijn voor 50 tot 60 bezoekers, zullen films worden getoond die de grote film verhuurders in Nederland laten liggen omdat ze daarmee geen groot publiek denken te trekken. Een stukje jaren ’20-’30 in „Bullshot Crummond”. Hoofdpersoon is een vroegere legerka- pitein met fascistoïde ideeën, die een heldhaftige strijd tracht te voeren tegen de op één na gevaarlijkste man van Europa, „uiteraard” een Duitser. Deze Otto von Brunno wil een oud geleerde diens formule ontfutselen voor de mas- saproduktie van kunstdiamanten, wat tot zijn genoegen de armoede en werkloos heid zal bevorderen. Held en s churk hebben vele vermommingen nodig om tenslotte met wederzijdse vrienden (alle maal één persoon) trawanten en verloof des het leven te laten. In het boek van Lunshof trekken de ridder en de schrijver ten strijde tegen het verval van de zedelijkheid in onze maatschappij, tegen het marxisme en tegen linkse politieke systemen, zoals dat van Hitler geweest zou zijn. Zij pleiten onder meer voor overheidscontrole op de publiciteitsmedia, voor sterke bewape ning tegen het communisme en voor een minder zachtzinnige politie. (Van onze correspondent) UTRECHT. Huub Bals, de organi sator van de Cinemanifestatie, gaat vol gend jaar een keten van filmhuisjes openen in verschillende steden van Ne derland. De opera zal worden geleid door de Tsjechische dirigent Bohumil Gregor. Alle rollen zullen in de regie van de Amerikaanse dramaturge Rhoda Levine, door Nederlanders worden bezet te we ten Nelly Mc ter van den Jan Blinkhu*, René Claassen, Simon van der Geest, Theo van Gemert, Tom Haenen, Willem Laakman, Chris Reumer, Nico Schaap, Simon van Trirum, Hubert Waber en Johan van der Zalm. Het pantomimetheater Carroussel zal een belangrijk aandeel hebben bij de opvoering. Medewerking verleent verder het Radio Filharmonisch Orkest en het Nederlands Operakoor. Behalve in Sche veningen zullen ook voorstellingen wor den gegeven in Amsterdam en Rotter dam. (Van onze Haagse redactie) DEN HAAG. Het Tweede-Kamerlld Schakel (ARP) heeft gisteren In Den Haag het boek „Aan de vooravond van een beslissing” van de columnist H. Lunshof ten doop gehouden; een werk dat geschreven is naar aanleiding van gesprekken met de vroegere burgemees ter van Gorkum, de ridder Van Rap pard. Thijssen zegt: als een schilderij bijna 25 jaar spoorloos is geweest, zal het mmu- seum het wel niet tot een proces laten komen nu wij het schilderij, dat de kerk toch in bruikleen had afgestaan, hebben teruggevonden. In afwachting van de gang van zaken heeft het bisdom Roer mond een bewaarder over het schilderij aangesteld. AMSTERDAM. Low Moan Spectacular is een wel grappig groepje uit Engeland, dat thans in het Mickerytheater aan de Rozengracht te zien is met „Bullshot Crummond", een mal parodietje in to neelvorm op een soort misdaadfilm uit de jaren 30. - - i t) t) i NEW YORK (Reuter). —Acht brieven van de Amerikaanse auteur Ernest He mingway zijn gisteren op een veiling in New York voor bijna 41 duizend gulden van de hand gedaan. Toch ging de topprijs op de schrijvers- veiling naar het einige manuscript van negen hoofdstukken van D. H. Lawren ce’s onvoltooide roman Mr. Noon. Het bracht ruim 57 duizend gulden op. In totaal werden de 443 catalogusstuk ken verhandeld. Er was ook werk van Th. S. Eliot, Dylan Thomas en William Faulkner. Een eerste uitgave van The intelligent women’s guide to socialism and capital ism van G B. Shaw, bracht 1445 gulden op en een eerste gesigneerde uitgave van Lady Chatterley’s lover van Lawrence 765 gulden. HEDEX® Verkrijgbaar bij apotheker en drogist. AMSTERDAM. Van 10 tot 30 no vember worden in Hotel Okura in Am sterdam voor het eerst in ons land „Nanga-schilderijen” tentoongseteld. De Nanga of Zuidelijke school vond zijn oorsprong in de 15e eeuw in China en ontwikkelde zich in het bijzonder in het Japan van de 18e en 19e eeuw. De in het hotel te tonen werken werden gemaakt door leden van de Nippon-Nanga-In, die wel de meest actieve en autoritaire Nan- ga-groep in Japan wordt genoemd. Niet alleen parodiërt de groep het genre, en geeft aldus een spotprent op de Britse mentaliteit tussen beide we reldoorlogen, maar tracht bovendien de draak te steken met de acteertrant in die dagen. Het is amusant en er zitten een paar goede vondsten in - een ach tervolging in auto’s, onder andere - maar de parodie is niet zo volmaakt afgewerkt als de vorige produktie „El Coca Cola Grande”, die ruim een jaar terug in Mickery te zien was. Toen bleef tot in het kleinste detail duidelijk dat er derde rangs artisten werden geparodi eerd. Bij „Bullshot Crummond” vraag ik me af of het inderdaad de opzet is amateurtoneelspelers te imiteren. Als dat zo is slaagt niet iedereen daar even goed in. AMSTERDAM. Zoals jaarlijks ge bruikelijk is, wil de gemeente Amster dam eind december het gemeentelijk kunstbezit met een aantal aankopen uit breiden. Amsterdam nodigt daartoe kun stenaars uit de hoofdstad en omliggende gemeenten uit ten hoogste drie kunst werken in te zenden. Onder de omlig gende gemeenten verstaat het gemeente bestuur de volgende plaatsen, te weten Zaandam, Oostzaan, Westzaan, Lands meer, Broek in Waterland, Haarlemmer- liede en Spaarnwoude (Halfweg), Haar lemmermeer, Amstelveen, Ouder-Amstel, Diemen en Aalsmeer. De kunstwerken kunnen worden inge zonden van 6 tot en met 12 december naar museum Fodor aan de Keizers gracht. De week daarop volgt de beoor deling, waarna gedurende de maanden januari en’ februari alsmede begin maart de ingezonden werken in Fodor zullen worden geëxposeerd. MAASTRICHT In het dorp Geulle bij Maastricht is een conflict ontstaan rond een verloren en herontdekt schil derij. Het stelt een kruisafneming voor en dateert uit de 16e of 17e eeuw. Het schilderij, dat e en grote gevoelswaarde heeft voor de parochianen van de Marti- nuskerk wordt toegeschreven aan leer lingen van Rubens. Toen de heemkundige vereniging in Geulle, dezer dagen 25 jaar zou bestaan, wilde men een tentoonstelling inrichten. De secretaris J. Thijssen, herinnerde zich, dat het schilderij in 1948 in de kerk was geëxposeerd. Uit een publikatie uit 1916 bleek dat het schilderij in 1916 door het kerkbe stuur van Geulle in bruikleen was afge staan aan het Bonnefanten Museum te Maastricht. Daar wist men aanvankelijk niets van het schilderij af. De vroegere directeur van het museum kon echter vertellen dat het schilderij „indertijd” was uitgeleend aan het klooster te Wit- tum. Van daaruit is het toen voor de heemkundige expositie op 28 en 29 okto ber naar Geulle gebracht. Maandag 30 oktober zou het schilderij terug moeten zijn, zo bedong het Bonnefanten Mu seum. Ja, proef die heerlijke smaak van Riedel Sinas, Cassis, Cerise, Citroen of welke smaak ook. En..ga extra voordelig op vakantie via het Riedel/Neckermann vakantieplan. U krijgt 7,5% korting op alle Neckermann reizen binnen Europa en Noord-Afrika. Verdere informatie vindt u op het rugetiket van alle Riedel flessen. Het eerste filmhuisje wordt 13 januari geopend in Utrecht, in het nieuwe cultu rele centrum 't Hoogt. Plannen in geva- riëerde staat van voorbereiding zijn er ook voor Amsterdam (Haarlemmerdijk), Rotterdam, Eindhoven en Groningen. Voor andere steden wordt nog naar mogelijkheden gezocht. In oktober hoopt Bals al zover te zijn, dat hij in zijn filmhuisjes een Hongaarse filmweek kan organiseren. Ook een Mexicaanse filmweek staat op het pro gramma. HILVERSUM. In verband met ver kiezingen zullen die partijen, die in alle kiesdistricten onder eenzelfde naam een lijst hebben ingediend, zendtijd krijgen. Iedere partij of groepering krijft twee radio- en twee televisie-uitzendingen van elk tien minuten, namelijk een radio- uitzending van Hilversum I van 19.20 tot 19.30 uur en een op Hilversum II van 18.19 tot 18.29 uur, alsmede televi- sie-uitzending via Nederland 1 van 18.40 tot '18.50 uur en via Nederland 2 steeds vóór het late journaal. Er zijn geen uitzendingen op zondag en in de week waarin de verkiezingen plaats vinden. De uitzendingen beginnen donderdag 9 november en eindigen za terdag 25 november. Er komen zestien partijep en groeperingen voor deze uit zendingen in aanmerking; evenals voor heen echter zal de Staatkundig Gerefor meerde Partij van deze zendtijd geen gebruik maken. Zingt ze commercieel? „Ik zing alleen dat, waarvan ik hou. Iets, wat ik zelf als kitsch beschouw, zing ik niet”. Wie van haar collega’s bewondert ze? „Ferré, Brei, Polnareff”. Maakt ze nog films? „Al lang niet meer, ik ben nu alleen nog maar zangeres. In de films, die ik vroeger maakte, had ik alleen maar te acteren. Zingen was er nauwelijks bij”. Wat doet ze, als ze niet zingt? „Veel lezen en naar muziek luisteren: klassiek en Franse pop”. Krijgt ze veel brieven? „Meer dan ik zelf lezen en beantwoor den kan. Gelukkig zorgen mijn man en mijn secretaris daarvoor”. Ze heeft nu pas weer een paar platen gemaakt: een singletje met de muziek uit de film „De Peetvader” en een LP, gewijd aan een optreden in 1971 in de Parijse Olympia. Plannen voor nieuwe opnamen? „Ja, een plaatje, waarop ik een duo vorm met de Franse filmacteur Alain Delon. Nee, hij zingt niet, hij praat en ik zing. Dat is voor het eerst dat we samenwerken. Ik denk, dat het plaatje in januari in Frankrijk en een maand later in Nederland te koop zal zijn”. ROME (AFP). Bij graafwerk zaamheden in Rome voor de metroaan- leg zijn op tweehonderd meter van het centraal station een jonge Bacchus en twee zuilen opgegraven. Het Bacchusbeeld is gemaakt in de trant van Praxiteles en is waarschijnlijk een Romeinse kopie van een origineel Grieks werk uit de tweede eeuw voor onze jaartelling. De twee zuilen, in grijs marmer, heeft men niet kunnen dateren. Een meet 4,5 meter, de andere is afgebróken. 1 'el 'wssW Volgens Schakel is Van Rappard de vijfde persoon in een rij die wordt gevormd door achtereenvolgens Bilder- dijk, Multatuli, Busken Huet en Domela Nieuwenhuis. „Het is een reden tot dankbaarheid dat een uitgeverij de moed heeft gehad Van Rappards strijd tegen de geest van de tijd uit te geven”, verklaarde Schakel. Waarom zingt ze? „Waarom schrijven journalisten artikelen? Zingen is een vorm van expressie. Ik beschouw het publiek als mijn echtgenoot, de liedjes als mijn kinderen en mijn beroep als mijn meester”. Met een veewagen hebben mensen van de vereniging het schilderij dat 3.70 hoog en 2.60 breed is, bij het klooster afgehaald. Ondertussen heeft pastoor H. E. Hart mann var. de Martinus-parochie te Geulle het museum geschreven dat het schilderij indertijd in bruikleen afge staan naar zijn parochie terug moest komen. Toen de heemkundigen van Geulle maandag op weg waren het schilderij naar het klooster terug te brengen, zijn zij niet ver gekomen, want een deurwaarder heeft er beslag op gelegd. Dit met toestemming van de president van de rechtbank te Maas tricht. Het kunstwerk belandde weer in de kerk, waar de haken waaraan het schilderij indertijd heeft gehangen, nog in de muur zaten.

IJmuider Courant | 1972 | | pagina 11