GERRIT MÜHREN Noorwegen, een achtergebleven voetballand Fadrhonc begrijpelijk Ook bij KNGV zijn weinig dames in bestuur opgenomen proop Doorlopend geld achter de hand Koersen Hilversum FC Utrecht testte Pool Daar voel ik wel voor. „Ik vind argumenten flDO 10 i i Algemene Bank Nederland icaaWa ■’«•nOBCJOO M.KtaHnn'nn 1 I1UIU Bayern versterkte zijn toppositie WOENSDAG NOVEMBER 23 1972 1 Vreemdeling Klap Knipoog o. I 3 D0I W .1 I «iat - I IW40U «Wggjj Mi® G. CURTIS: MISSIONARIS (Van onze sportredactie) Ajax in de Europa-cup en voor de JOHN DRIESKENS I 4 ADVERTENTIE flOOPpO .TeL Hestad haalt zijn schouders op voor Curtis’ beslommeringen. „Het heeft geen zin,” zegt de ex-Den Haagspeler die tegenwoordig in het Noorse Molde een sportzaak drijft. „Nederland is toch veel sterker. Sterker dan Belgie. Dat elftal Hestad beseft niet, dat het voor Fadr honc vandaag D-day is. Vanavond kan MÜNCHEN Bayern München heeft dinsdagavond zijn toppositie in de Bun desliga versterkt. De Beiers wonnen op eigen veld met 2-0 van MSV Duisburg, concurrent Stuttgart verloor een punt bij Rot Weiss Oberhausen. FC Köln deelde twee punten en twee doelpunten met Wuppertaler SV. Fortuna Düssel dorf, dank zij winst op Kaiserslautern, bezet de tweede plaats, op drie punten achterstand van Bayern. Eintracht Braunschweig was goed op weg zijn slechte positie op de ranglijst te verbeteren. Nadat Eintracht Frank fort in de eerste helft op een achter stand van 0-3 was gezet, staakte scheids rechter Hilker de strijd wegens mist. Bayern nam na 22 minuten een voor sprong door Müller, die van de straf schopstip raak schoot. De 35.000 toe schouwers zagen Roth onmiddellijk na de hervatting de voorsprong verdubbe len. Het sterk aanvallende Bayern kwam niet verder, waardoor Müller (nog) niet toekwam aan zijn derde competitietref fer van dit seizoen. In ongefrankeerde envelop opzenden aan: Algemene n - ’'■M«-rland, Antwoordnummer 3502, Amsterdam. 1 1 3 2 1 3 3 1 1 1 3 1 1 Graag ontvang ik van u nadere informatie en een aanvraagformulier voor een ABN Plan-Krediet HD3 Naam 1.2. '0 Geamuseerd spelen Harald Berg en de ex-prof Harry Hestad ’t spel van Georgie Curtis mee. Met een knipoog naar bekenden schoof de adviseur-voor-twee- dagen Harald Berg gistermiddag naast de bondscoach om in een stil hoekje nog eens de te spelen taktiek door te nemen. vinden in de 25 turnkringen van het Verbond, zou dat voor het bondsbestuur mogelijk zijn geweest. Vooral als men weet, dat er turnkringen zijn in het land met 20.000 en zelfs meer dan 30.000 leden. Verondersteld mag worden, dat uit al die duizenden toch zeker wel minstens tien kandidaten voor een func tie in het bondsbestuur geselecteerd hadden kunnen worden. Tien uit 75.000 kan toch moeilijk een overdreven wenr worden genoemd. UTRECHT FC Utrecht heeft dins dag in een vriendschappelijke wedstrijd tegen Wageningen een Poolse spitsspeler getest: Sadek. Reeds na 40 seconden scoorde de nieuweling verrassend hard. Van Veen bracht de stand op 2-0, waar na Hazelhekke de eindstand bepaalde op 2-1. wachten op het einde van de maand of op uw tantième hoeft niet meer. U kunt het overeengekomen bedrag van uw Plan-Krediet ineens of in gedeelten opnemen. U kunt het ook rustig laten staan tot u het nodig hebt. Zo hebt u altijd wat geld achter de hand, zonder steeds opnieuw een kontrakt te hoeven afsluiten. En het mooie is: u begint voor ABN Plan-Krediet pas rente (1% per maand) x te betalen als u geld opneemt. ABN Plan- Krediet geeft u een financiële reserve die i u geen cent kost! Naast hem zit woensdagavond Franti sek Fadrhonc in het Stadion Feyenoord. Fadrhonc was, evenals Curtis in Noor wegen, jaren geleden ook een vreemde ling In Nederland. Hij vluchtte uit Tsje- cho Slowakije. Maar anders dan Curtis kwam Fadrhonc niet als een ontwikke lingshelper Hij maakte in plaats daar van aan de lijve de enorme stroomver snelling mee, waarin het Nederlandse voetbal geraakte sinds het semi-professi- onalisme werd ingevoerd. Anders ook dan Curtis gelooft Fadrhonc niet dat alleen Engeland echt voetbal speelt. De bondscoach gelooft In het Nederlandse voetbal, dat daarvan is hij overtuigd in 1974 te München een hoogtepunt zal beleven. Nederland de eerste stap zetten op de weg, die leidt naar verwezenlijking van Fadrhonc’ droom. Als eerste trainer het Nederlands elftal naar het wereldkampi oenschap voetbal brengen. Want zo ver is het nooit gekomen. In de tijd van „Wij gaan naar Rome” hebben we ook de Italiaanse hoofdstad niet gehaald. De tototips van Gerrit Mühren lui den: Go Ahead Eagles-Amsterdam PSV-Haarlem NEC-AZ Groningen-Sparta NAC-Excelsior Telstar-Den Haag FC Utrecht-FC Twente Heracles-Fortuna VI. Roda JC-De Volewijckers Volendam-Vitesse FSC-HVC SW-Eindhoven PEC-Helmond Sport vreten ze hier met huid en haar op. In Noorwegen mochten de Belgen van ge luk spreken, dat zij in de tweede helft een penalty kregen. Anders hadden zij nooit van ons gewonnen. De Nederlan ders zullen niet zo veel geduld met ons hebben. Nee, die waardebonnen (honderd vijfentwintig gulden bij winst) krijgen we morgen niet. Maar het is leuk weer eventjes in Nederland t e zijn” Hestad glimlacht om Fadrhonc’ uitlatingen van maandag ..Wij de Nederlanders verras sen? Nee dat kan toch niet. Waar maakt die man zich zorgen over.” De problemen waarmee Curtis en Fadrhonc worstelen liggen erg ver uit een. Terwijl de Engelsman in Noorwe gen zich nog bezighoudt met de de grondprincipes van het voetbal, poogt Fadrhonc niet eens meer te schaven aan de hoge-school-techniek van zijn ster ren. Fadrhonc zorgen gaan slechts uit naar mentale invloeden, nu zelfs de voor profs zo belangrijke financiële proble men uit de weg zijn geruimd. Tijdens de Olympische Spelen in München heeft de F.I.G. zijn vergade ring gehouden, waarbij ook een bestuurs verkiezing aan de orde is geweest. Daar is gepoogd een vrouw in het bestuur te verkiezen, maar het was een vergeefse poging. Men mag driemaal raden door welk land deze poging werd ondernomen. Wel nu, het was de afvaardiging van 't KNGV, die gepleit heeft voor een bestuursfunc tie in de internationale organisatie van bondssecretaresse Riek Fentsahm. Die Nederlandse afgevaardigde was de waar- Adres Woonplaats Ik heb——rekening bij de Algemene Bank Nederland, geen Adres nemend bondsvoorzitter van het KNGV de heer John Tielrooy, die vrij zeker op 11 november definitief in deze functie zal worden benoemd.Tot welke conclu sie hij is gekomen, na zijn vergeefse poging in München ,kan het best geci teerd worden uit zijn verslag van de F.I.G.-vergadering in het officieel orgaan „Het Tumblad”. Hij schrijft: „Onze kan didate, mej. H. E. Fentsahm, verkreeg niet het benodigde aantal stemmen om het eerste vrouwelijke bestuurslid van de F.I.G. te worden. Kennelijk is nog niet in alle deelnemende landen de emancipatie een feit.” Ook niet in het KNGV-bestuur, zou hij eraan hebben kunnen toevoegen... (Van onze «portredactie) ROTTERDAM - Nederland be hoort tot de rijke voetballanden en Noorwegen tot de arme. In Noor wegen vegeteert het amateurisme, terwijl in Nederland het professio nalisme successen vergaart. Hoewel Noorwegen er nog niet zo slecht aan toe is, dat er een FIFA-equivalent van de UNCTAD-conferentie nodig is om de Noorse problemen te be spreken, moest er wel een voetbal- missionaris als de Engelsman Cur tis worden gezonden om de onont wikkelde Noren tenminste een vleugje voetbal-know kow bij te brengen. Noorwegen mag dan een klein obsta kel zijn voor Oranje, voor de Tsjechi sche vluchteling Fadrhonc, betekent de wedstrijd veel meer. Het duel is het begin. Voor Curtis heeft de interland Nederland-Noorwegen ongetwijfeld een geheel andere betekenis.. Hij kan er De conclusie zou kunnen zijn, dat het bondsbestuur het niet zo belangrijk vindt dat ook vrouwen een bestuursfunctie vervullen. Want het is toch al jarenlang zo geweest. Ook de bondsvergadering, met afgevaardigden uit het gehele land, heeft over deze scheve situatie rustig gras laten groeien en weinig pogingen ondernomen het vrouwelijk element in het bondsbestuur te versterken, en heeft zichzelf in slaap gewiegd met de - volkomen onjuiste - gedachte, dat men toch geen vrouwelijke kandidaten zou kunnen vinden. Dat alles is echter geen nationaal verschijnsel. Ook in de internationale turnbeweging kan deze tendens worden geconstateerd. Wan wat zien we in de Internationale Turnbond (de F.I.G.)? In dat bestuur zit geen enkele vrouw. On danks het grote aantal turnende dames in de gehele wereld, bestaat het bestuur van de F.I.G. uit louter mannen. I h HILVERSUM D« uitslagen van de drave rijen. die dinsdagavond te Hilversum werden gehouden, zijn: Trolllusprijs le aid. (afstand 2000 m met autostart) 1. Justisslma (E. Leeman) 2.55,5 1.27,8. 2. Kurlew, 3. Keizerin Myria. Toto w 8.40, pl. 2,— 2,60, 3,80, kopp 12. trio 2173,20. Trolllusprijs 2e afd. 2000 m autostart: 1. Jerstream (P Smit) 2.53,7 1.26,9; 2. Jeunesse Royal, 3. Joris Hagheweyde. Toto w 2,80, pl. 2,30 3,50, 4,10, kopp. 5,80 Incarvllleaprijs 2000 m autostart: 1. Janneke D (J. Oosting) 2.49,9 1.25,0. 2. Jules Bonni, 3. Kamiel. Toto w 6,70, pl. 1,90, 3,80, 1,30, kopp. 13,80, trio 938,70. Jeugdprljs 1540 m autostart: 1. Lenie Bloem- lust (H. J. Grift) 2.08,8 1.23.6. 2. Linda, 3. Lady Heleen V. Toto w 9.70, pl. 2.40, 2,60, 10.90, kopp. 5,10. Doronicumprljs 2000 m autostart: 1. Iram Hollandla (M. van Leeuwen) 2.49,7 1.24,9. 2. Jorri Buitenzorg; 3. Joanll. Toto w 3,60, pl. 2,50, 2,60, 4,20, kopp 9,30, trio 549,40. Dianthusprljs le afd 2040 m: 1. Ingrid Han nover (J. Wagenaar jr) 2.49,7 1.22,4. 2. Henriet te Signal; 3. Gratie Norton. Toto w 1,70, pl. 1,10, 1,30, 1,50, kopp. 4,10. Dicentraprljs 2000 m met autostart. 1. Hilda Z (B. Dapper jr) 1.21,8 2.43,6, 2. Just In Time, 3. Hide Away Toto winn 2,50, pl. 1,50, 1,80. 2.40, kopp. 5,40, trio 25,80. Dianthusprljs 2e afdeling 2040 m: 1. Verano du Pont (K. Woudstra) 1.22,5 2.49,9, 2. Fan Pom B, 3 Godfried van S. Toto winn 1,80, pl. 1,60 2,80, 1,80, kopp 4,30. Thymusprljs 2920 m: 1. Ixiaan (J. Hoejenbos) 1.26,9 4.14,5, 2. Impisch Hanover, 3. Kwik Hanover. Toto wlnn 13,20, pl. 3,40,2, 1,30, kopp 13.40, trio 268.50. Monsteraprijs 2000 m; met autostart: 1. Isard H (W Velis) 1.22,3 2.44,5, 2, Ivanovna Heather, 3. Hullabaloo Toto winn 13,10, pl. 7,70, 4,—, 14.30, kopp. 7,40. Totallsatoromzet: >64.455. Gisteravond trainde George Curtis (links) zijn mannen in het Stadion Feyenoord. geen naam mee maken. Zijn kans om te winnen is niet groot. Iets meer dan één procent. Maar mocht het wonder zich toch voltrekken dan nog zal Curtis, die voor zijn volgelingen defensief voetbal uit noodzaak predikt, er weinig eer mee in de schaal leggen. Er zal hem dan geen managerschap bij één van de grote Engelse clubs worden aangeboden. Nee, het eind van Curtis’ loopbaan is al bepaald. Het is een winkel van Sinkei, die de Noorse Bondscoach zich in Lon den aanschafte, dicht bij zijn favoriete pub. Als u een ABN Plan-Krediet afsluit, hebt u doorlopend geld achter de hand zonder dat het u een cent kost. U mag zelf weten hoe en wanneer u het Plan-Krediet wilt besteden. U kunt er een kleuren TV, een caravan of dat leuke vis-bootje voor kopen. U kunt het gebruiken voor die onverwachte garage- of tandartsrekening, voor het opknappen van uw huis, voor een vakantie. U kunt profiteren van die voordelige aanbieding, want Gistermiddag arriveerden de Noren in Rotterdam. Op Zestienhoven. Zij lo geren in het hotel Atlanta, waar zij *s middags verlegen lachend de publici teitsgolf over zich heen lieten gaan. In Rotterdam kwam George Curtis tot het besef, dat het niet meespelen van zijn beste man Harald Berg (FC Den Haag- ADO) onherroepel(jk is. George Curtis incasseerde de klap als een Engelse Gentleman. Evenals een an dere Engelse gezondene Jimmy Hagan van Benfica laat Curtis niets van zijn emoties blijken. Hij gebruikt hef voet- baljargon om een rookgordijn te leggen voor al te opdringerige journalisten. „De bal is rond.” werd al in Noorwegen door de voorposten van het versla ggeversleger uit zijn mond opgetekend. Gistermiddag nam hij een oude truc te baat om zijn verwarring, ontstaan door de blessure van Berg, te verbergen. „Ik geef geen opstelling. Vijf minuten voor de wed strijd kunt u de namen van mijn spelers krijgen. HAARLEM Zijn dames niet ge schikt om bestuursfuncties te vervullen in de sport? Men zou het bijna zeggen wanneer men de verschillende bestuurs colleges in onze sportbonden bekijkt. Zelfs in het overkoepelend orgaan van de Nederlands sport, de Nederlandse Sport Federatie is het vrouwelijk element maar schaars vertegenwoordigd. Mej. Riek Fentsahm, de secretaresse van het Koninklijk Nederlands Gymnastiek Ver bond, troont in dat bestuur als enig vrouwelijk lid, maar in het bestuur van het KNGV zelf is het al niet beter, ondanks het feit, dat deze op één na grootste sportbond van ons land voor driekwart uit dames en meisjes bestaat. Om het overzicht wat gemakkelijker te maken geven wij de cijfers van dit ogenblik afgerond weer. Het KNGV telt 900 verenigingen met in totaal 280.000 leden. Van dit respectabele aantal zijn niet minder dan 205.000 dames en meis jes en slechts rond 75.000 jongens en heren. Als we de aantallen meisjes - die het grootst zijn in getal - even buiten beschouwing laten, kan nog altijd een keus voor bestuursfuncties worden ge maakt uit 75.000 damesleden. En wat was de praktijk? Het bestuur van het KNGV telde twee dames van de negen bestuursleden, terwijl het aantal herenleden nog geen 20.000 bedraagt. Een verhouding, die bij het bekijken van de ledentallen - 75000 dames - toch wel wat scheef is. Maar in het nieuwe be stuur. dat op 11 november wordt geko zen, zal vermoedelijk het aantal dames worden gehalveerd en beperkt tot één vrouwelijk bestuurslid. Want mevrouw Van der Schoor - Schouwink uit En schede stel zich niet meer beschikbaar, zodat als enige vrouw in het bestuur mej. Riek Fentsahm overblijft die wel herkiesbaar is. Als men logischerwijze veronderstelt, dat voor m evrouw Van der Schoor een ander vrouwelijk lid kandidaat wordt gesteld, is men er vlka naast. Want in de twee vacatures in het bondsbestuur worden twee heren kandi daat gesteld, zodat mej. Fentsahm als enige vrouw in het bestuur blijft. En dat in een sportbond die voor driekwart uit dames en meisjes bestaat. Zouden er bij die 75.000 damesleden van het KNGV geen geschikte vrouwe lijke kandidaten zijn? Is er bij al die duizenden niemand geschikt of bereid een bestuursfunctie te aanvaarden? Het lijkt zeer twijfelachtig. Eerder schijnt het, dat men niet serieus - of beter gezegd - niet serieus genoeg heeft nage gaan welke dames in aanmerking zou den komen voor een bestuursfunctie. Even goed als men dames voor belang rijke technische functies heeft kunnen «.sport5 C-AKu 6 loprfowi wereldbeker toch wel zo veel inter nationale ervaring opgedaan dat wij als middenvelder ook verdedigend wel ons mannetje staan. Ik geloof namelijk niet dat ik op dit moment verdedigend minder sterk zou zijn dan De Jong. Deze opstelling verbaast mij echter niet. Ik had nog voordat bekend werd wie zou spelen voor mezelf al een opstelling samengesteld. Die klopte precies met die van de bondscoach. Ik had mezelf ook geen plaats toegedacht”. Toch is het ook voor Mühren een uiterst bevredigende zaak om tot de selectie te behoren. Naast het feit dat de wereldkampioenschappen voetbal zelfs voor Ajacieden „iets nieuws" betekent vormen de aangepaste fi nanciën natuurlijk een niet te onder schatten stimulans. Mühren: „Daarbij wordt wel te veel nadruk gelegd op die krankzinnig grote bedragen -die wij zouden verdienen als wij ons voor München plaatsen. De Belgen krijgen namelijk net zoveel als wij. Zij krijgen in eerste instantie wel minder geld in handen (vijfentwintig tot dertig duizend gulden, red.) maar zij houden evenveel over. Omdat de profvoetballer in België minder be lasting betaalt dan in Nederland krijgt de Belgische international voor München „schoon” evenveel als de Nederlandse international voor München”. George Curtis is geen gedrevene. Hij Is eerder een verdrevene. Door een te veel aan roepingen kwam George in Engeland moeilijk aan de slag. Aan het echte grote werk kwam de tweeenvijf- tigjarige trainer in zijn vaderland nooit toe. Slechts de restjes bij het kleine Brighton en bij het al even miserabele Huil City schoten voor hem over. Hij liet zich daarom voor veel geld verleiden In Noorwegen te werken; bij in zijn ogen voetbal-analphabeten. ZEIST. Het is nog maar een jaar geleden dat Ajacied Gerrit Mühren in de pretentieloze interland tegen de Luxemburgse amateurs in Eindhoven (9-0) als middenvelder een uiterst gave partij demonstreerde. Mühren stond op de plaats van de gepasseerde Willem van Hanegem. De „Kromme” was door bondscoach Fadrhonc (die helemaal redeneerde in de trant van: „de wens van de clubs is voor mij een bevel”) aan de kant gehouden, omdat Van Hanegem in een diepgaand conflict met trainer Ernst Happel verzeild was geraakt en de Oostenrijkse oefenmeester wilde dat Fadrhonc deed wat ook hij in de competitie had gedaan: namelijk Wil lem gewoon niet opstellen. Vanavond is Van Hanegem echter wel beschikbaar en dat impliceert onmiddellijk dat Mühren aan de kant blijft. Fadrhonc: „Mühren is de oude linksbuiten van Volendam. Ie dereen weet hoe hij voetbalt. Zijn grootste kracht bestaat uit het force ren van gaten op de linkerflank. En aangezien ik in Keizer-Cruyff-Van Hanegem toch al een driehoek heb die sterk links georiënteerd is zou het accent met Mühren erbij te veel op die linkerflank komen te liggen. Gerrit is gewoon de vervanger als er iets met Willem mocht gebeu ren. Hij begrijpt dat ook wel. Hij is een geweldig mens waar goed mee te praten valt. Mührens kwaliteiten vormen verder geen punt. Hij is een volwaardig selectielid”: Mühren zelf daarover: „Ik vind dat argument van Fadrhonc ook wel re delijk. Toch ben ik teveel voetballer om niet graag te willen spelen vana vond. Maar ik kan accepteren dat je deel uitmaakt van een selectie van zeventien spelers en dat er maar elf kunnen voetballen”. Toch spreekt één argument van de bondscoach hem niet erg aan. Op rechts heeft Fadrhonc De Jong verko zen boven Arie Haan omdat de Feyen- oorder verdedigend sterker zou zijn. Mühren: „Wat voor mij geldt, geldt ook wel voor Arie. Wij hebben met

IJmuider Courant | 1972 | | pagina 23