VU BETAALT GOEDE HOOP DAT INDUSTRIEBOND NVV ALSNOG MEEDOET COLLEGE- GELD TERUG Sovjet-Unie Dertig doden wil Finland Ambassadeur Israel uit Bonn ontboden Sociaal werkers voogdij overbelast Hoogleraarschap luchtvervuiling in Wageningen Verpleging van patiënten Davos gewaarborgd niet bij EEG bij treinramp amro-piersenfund' 1! it d 5 3 3 2 7 3 4 4 9 4 3 14 Betoging tegen Vertrouwd idee. Achter uw Amro-Pierson Fund staan deAmroBanken Pierson,Heldring&Pierson. ,verkeersmoorcT Brandt: Begrip voor woede in Jeruzalem Stichting wil betere bescherming van monumenten DERTIEN MOTIES OP CONGRES OVER KIND ERBESCHERMING KORT EN BONDIG HET WEER Schildpad houdt woningbouw op Bus met toeristen bij Athene verongelukt 2 19 7 2 WOENSDAG 1 NOVEMBER (Van onze parlementsredactie) Ontraden Fors ■I „Kritisch” „Blijven optreden” Het huisfonds van de Amsterdam-Rotterdam Bank en Pierson. Heldring&Pierson V erontwaardiging „Schandelijk” solide vermogensbeheer. Regeringspartijen vóór centraal akkoord ADVERTENTIE (Van onze Haagse redactie) wel w nw ver. o ver. z z 12 11 11 11 8 19 6 11 21 21 14 9 16 20 13.27 21.22 12 2 5 9 7 7 3 4 12 14 15 uur. uur. 0 0 0 0 2 0 0 9 0 0 0 1 0 0 0 0.2 0.1 0 0 6 0 0 0 2 0 De Westduitse bondskanselier, Willy Brandt, heeft gisteren op een kabinets vergadering verklaard dat zijn regering vastbesloten zal blijven optreden tegen terreuraanslagen op burgers en instellin gen. Hij betreurde dat het nemen van Internationale maatregelen tegen kapin gen en andere vormen van terreur nog so weinig vorderingen gemaakt heeft. 3 6 8 4 3 S 0 8 12 4 5 5 8 10 9 AMSTERDAM In Amsterdam is opgericht de „Stichting Nationale Con tactcommissie Monumentenbescher ming.” Deze stichting stelt zich ten doel de bevordering van de monumentenbe scherming in de ruimste zin van het woord en wil alles doen, wat daartoe bevorderlijk kan zijn. OSLO (Reuter) De Russische partij leider Breznjev heeft volgens een Noors blad Finland gewaarschuwd het associa tieverdrag met de EEG niet te tekenen. De Sovjet-Unie zou vrezen dat een derge lijke stap de vriendschap tussen de twee landen aantast. I® d»- 0.3 0.1 o o o 0.1 0.2 o 2 0 0.5 15 Lijken gevonden. Bij een boerderij in het Californische district Mendocino heeft de politie de lijken opgegraven van twee mannen en een vrouw. Mo gelijk zijn het slachtoffers van moord. In verband hiermee zijn arrestatiebe velen uitgevaardigd tegen verscheide ne leden van de motorbende „Heli’s Angles Wervelstormen: Tenminste 50 mensen en enkele duizenden stuks vee zijn om het leven gekomen toen de noordoos telijke kunststreek van Somalië begin deze week door eer^ reeks wervelstor men werd getroffen. DEN HAAG. Indien wordt overge gaan tot sluiting van de astmakliniek in Davos zullen de patiënten óf naar huis gaan óf overgeplaatst worden naar een Nederlands astmacentrum. Gelet op de bestaande overcapaciteit van deze centra zal opname naar mag worden verwacht zonder meer mogelijk zijn. Minister Stuyt (Volksgezondheid) heeft de Tweede Kamer in antwoord op vra gen van het Kamerlid mevr. Veder-Smit (WD), meegedeeld, dat voortzetting van de behandeling en verpleging gewaar borgd is. In het antwoord wordt er aan herin nerd, dat de voorgenomen sluiting van de kliniek in Davos is uitgesteld tot 1 april van het volgend jaar. Er is een werk groep gevormd, die zich bezint op de mogelijkheden tot exploitatie van een kleine Nederlandse inrichting in Davos. n no n windst. 25 Leden van de Amsterdamse pressiegroep „Stop de Kindermoord” hebben gister avond het kruispunt Nicolaas Maas- straat-Van Baerlestraat in de hoofdstad enige tijd bezet gehouden. Men wilde op die manier protesteren tegen de ver keerssituatie op dit kruispunt, die vooral voor kinderen bijzonder gevaarlijk is. De betrokken studenten hadden aan vankelijk betaald, omdat zij vreesden anders van het onderwijs uitgesloten te worden. Toen na enige tijd bleek, dat andere studenten zonder te betalen toch colleges konden lopen, stapten zij op nieuw naar het inschrijfbureau, nu om hun geld terug te vragen. Een woordvoerder van de universiteit verklaarde gisteren, dat de VU daarop inderdaad tot restitutie is overgegaan. „Terecht dunkt me”, aldus deze func tionaris. „De studenten beriepen zich op mazen in de wet, die tot nu toe verhin deren dat tegen niet-betalers opgetreden wordt. Artikelen als die van mr. P. Nicolai in „Student” hebben duidelijk gemaakt waar die mazen zitten. En daar maken deze studenten gebruik van”. Volgens dezelfde woordvoerder hebben op dit moment aan de VU ruim 7200 studenten de 1000 gulden collegegeld plus 100 gulden inschrijfgeld betaald. Dat is ongeveer 70 percent van het aantal dat vorig jaar rond deze tijd ingeschreven stond. De overige 30 per cent boycot de nieuwe collegegeldwet. In de Tweede Kamer vonden ook Den Uyl (PvdA) en Van Mierlo (D’66) de overeengekomen loonstijging wel wat fors uitgevallen. De bijdrage aan de inflatiebestrijding blijft daardoor gering. Den Uyl vond, dat moeilijk van een sociaal contract kan worden gesproken. Zo’n contract is alleen af te sluiten met een progressieve regering, die bereid is de inkomensverschillen te verkleinen en de werknemers medezeggenschap te ge ven. Van Mierlo die sprak van een „slap aftreksel van wat een echt sociaal contract zou moeten zijn” vond dat de CAO-onderhandelingen zouden moe ten wachten totdat straks een progres sieve regering aan het bewind is. Ook in dit, op zijn eigen initiatief tot stand gekomen debat, weigerde Den Uyl te kiezen tussen Groenevelt van de In dustriebond NW en de afgetreden NW-voorzitter Ter Heide. Mét minister Boersma vindt hij het in het belang van het land als de eenheid snel wordt hersteld. Den Uyl nam Groenevelt in bescherming tegen de „jakhalzen en hy ena's” die het conflict proberen op te blazen tot een uitslaande brand. VOORUITZICHTEN VOOR VRIJDAG: Aanhoudend rustig weer en op vele plaatsen mist Aantal uren zon: 0 tot 5; minimum tempe ratuur: van ongeveer normaal tot 4 graden onder normaal; maximum temperatuur: van ongeveer normaal tot 4 graden onder normaal; kans op een droge periode van minstens 12 uur: 95 percene; kans op een geheel droog et maal: 90 percent. Normale temperaturen tot 8 november: mi nimum 6, maximum 11 graden. WEERRAPPORTEN De oppositie verweet de regering met haar concessies aan de vakbeweging het parlement buiten spel te hebben gezet. „Onze weggestemde moties zijn nu in concessies omgezet”, aldus Den Uyl. „Dat is een gevaarlijke uitholling van de democratie, waarvoor de regeringspartij en verantwoordelijk zijn”. FARNBOROUGH (UPI) Een oude schildpad. Joey genaamd, dreigt de bouw van woningen voor een be drag van 1,6 miljoen gulden in het Britse Farnborough tegen te hou den. Joey slaapt ergens onder de hopen afgevallen bladeren in een oude bongerd die voor woningbouw be stemd is. De bouwmaatschappij die het terrein gekocht heeft moest echter aan de voormalige eigena res, mevrouw Kathleen Beeching, beloven dat zij niet met de graaf machines aan het werk zouden gaan voordat haar lievelingsschild- pad is gevonden. Met uitzondering van CPN en DS'70 spraken alle partijen de hoop uit dat de Industriebond NW alsnog zal meedoen. Die hoop koesterde ook minister Boers ma (Sociale Zaken) die het beleid na mens de regering ven-dedigde. De minis ter toonde zich allerminst „katterig” zo als Den Uyl (PvdA) veronderstelde. Er zijn volgens hem juist belangrijke resul taten geboekt. Het kabinet heeft welis waar een forse prijs moeten betalen, maar graag ,4e uiterste wil” getoond wegens het belang van een gezamenlijke aan pak. Ook in de Eerste Kamer, waar dinsdag de algemene politieke beschouwingen werden gehouden, sprak KVP-fractielei- der P. de Jong, de vroegere premier, de hoop uit dat de moeilijkheden snel zul len worden opgelost. Ook hij vond de prijs die de regering heeft moeten beta len, wel erg hoog. liberaal. „De vorming van een kabinet- Den Uyl is voor Groenevelt kennelijk belangrijker dan de bestrijding van de inflatie”. In de Eerste Kamer koos 'de antirevo lutionaire senator prof. De Gaay Fort man samen met de liberale senator Van Riel partij voor de afgetreden Ter Heide. „Groenevelt denkt dat hij nog in het begin vaïi de 20ste eeuw leeft”, aldus de AR-senator. Vond Andriessen de afgekondigde prijsmelding „een goede aanpak”, Den Uyl zag daarin geen enkele garantie voor een beheersing van de prijzen. Hij diende een motie in waarin een onmid dellijke bevriezing van de prijzen wordt geëist. Intussen heerst in Israel nog steeds grote verontwaardiging over de houding van Bonn. Voor de Westduitse ambassa de in Tel Aviv demonstreerden honder den mensen met leuzen tegen de „laf heid” van de Westduitse regering en opschriften als „Brandt, ga naar de Zwarte September, waar je thuishoort”. Een van de betogers overhandigde een protestbrief met 25000 handtekeningen aan een ambassadefunctionaris. In de knesset, het Israëlische parle ment, hebben afgevaardigden van de op positie er bij de Israëlische regering op aangedrongen het komende bezoek van bondskanselier Brandt aan Israel af te gelasten. deze stand van zaken toont de noodzaak aan van doeltreffende international» maatregelen”, aldus Brandt. De aanvallen van Wiegel (VVD) op Groenevelt noemde hij „schandelijk”. Den Uyl wees erop dat de Industriebond de eerste is geweest die bereid was van elke loonsverbetering af te zien als er werkelijk iets in de maatschappij zou veranderen en die de achterban zoveel mogelijk bij de besluitvorming betrekt. Dat weerhield Wiegel er niet van Groenevelt te betichten van ondemocra tisch handelen. „Zo helpt hij de maat schappij naar de bliksem”, aldus de ANKARA/LAUSANNE (DPA/Rtr/AFP) Bü een treinongeluk in de buurt van de Turkse stad Eskisehir ten westen van Ankara zijn gisteren zeker 30 mensen om gekomen. Er zouden ten mihste 40 ge wonden zijn. Het ongeluk gebeurde toen de reizigerstrein Konya-Istanbul bij Gokcekisik tegen een goederentrein bot ste, die olie vervoerde. De meeste slacht offers kwamen om in de brand die na de botsing ontstond. De gewonden zijn met een extra trein naar ziekenhuizen gebracht. Bij een spoorwegongeluk bij de Zwit serse plaats St. Triphon verloren giste ren vier mensen het leven toen de trein Sion-Genève op een rangerende goederen trein inreed. Er zijn zeker zestien gewon den. Ook hier brak brand uit in de laatste wagon van de goederentrein, waarop een tank met 80.000 liter olie stond. De Westduitse regering verwacht dat Libië de twee kapers van het Lufthansa- toestel „ter verantwoording roept”. Staatssecretaris van Buitenlandse Zaken Paul Frank heeft maandag de Libische ambassadeur in Bonn, Jalal Mohammed Daghely, erop gewezen dat dit in het belang van normale betrekkingen tussen de twee landen zou zijn. Maximum- en mlnUnum- tampamturaa Menen- en De Bilt Deelen Eelde Eindhoven Den Helder Rotterdam Twente Vlissingen Z.-Limburg Aberdeen Athene Barcelona Berlijn Bordeaux Brussel Frankfort Genève Helsinki Innsbrück T’ Lissabon Locarno Londen Luxemburg onbewolkt zw. bew. zzw nw windst. 21 zo n w o o nw Met alleen de stemmen van de „alterna tieve hulpverleningsorganisaties (Be langenvereniging Minderjarigen, So- sjale Joenit en Release-Den Haag) te gen, zijn deze uitspraken, vervat in een Memorandum, op een gisteren ge- Fosforbrand: Een fosforbrand op de containeropslagplaats van Unit Centre aan de Waalhaven in Rotterdam heeft de brandweer gisteren handen vol werk bezorgd. Gisteravond laat was men nog met de bestrijding van het vuur bezig. Volgens de politie zijn de gaswolken waarmee de brand gepaard gaat, niet zo giftig. De moeilijkheden met het fosfor be gonnen 's middags, toen bij werkzaam heden op het terrein een container met vaten fosfor werd omgestoten. Aldus prof. dr. ir. J. G. ten Houten bij zijn ambtsaanvaarding als buitengewoon hoogleraar in de kennis van de lucht verontreiniging aan de Landbouwhoge school in Wageningen. Nederlands en waarschijnlijk zelfs Europa’s enige professor in de luchtver ontreiniging, noemde „de bevolkingsex plosie, de verstedelijking en de snel expanderende industriële en technische ontwikelingen” als de voornaamste oorzaken van de verontreiniging van de atmosfeer. „De triomfen van de medi sche, chemische, technische en landbouw- kundig-biologische wetenschappen, die ons een hoge levensstandaard en een goede gezondheid bezorgden, brachten als onverwacht nevenverschijnsel een toenemende vervuiling van ons milieu met zich mee”, aldus prof. Ten Houten verder in zijn rede. DEN HAAG De fracties van de vier regeringspartijen in de Tweede Kamer (KVP, ARP, CHU en VVD) hebben zich gisteren onvoorwaardelijk geschaard achter het centraal akkoord, dat de regering met het bedrijfs leven heeft bereikt. KVP-fractieleider Andriessen, die ook sprak namens ARP en CHU, vond wel dat het akkoord „duur is gekocht”, maar aan vaardde de daaruit voortvloeiende extra belastingverzwaringen. Ook Wie gel (VVD) gaf de voorkeur aan een vrijwillig akkoord boven verdere in flatie en arbeidsonrust, al balanceert dat akkoord volgens hem ook „op de grens van het toelaatbare”. AMSTERDAM. In de afgelopen weken heeft het inschrijvingsbureau van de Vrije Universiteit in Amsterdam aan ongeveer 450 studenten het college- en inschrijfgeld (1100 gulden) terugbetaald. De oprichters van de stichting zijn: De bond „Heemschut,” de Koninklijke Ne derlandse Oudheidkundige Bond, de ver eniging „Hendrick de Keyser”, de stich ting „Menno van Coehoorn,” de vereni ging „De Hollandsche Molen,” de Neder landse Kastelenstichting, de NV Amster damse Maatschappij tot Stadsherstel en de „Koninklijke Nederlandsche Toeris tenbond ANWB.” houden studieconferentie over „Hulp en recht” (De hulpverlening en de jeugdrechter in de toekomst) piet gro te meerderheid aangenomen. Het con gres, georganiseerd door de sectie Kin- derrechtspraak van de Nederlandse Vereniging voor Rechtspraak en de sectie Gezinsvoogdij van de Nationale Federatie voor Kinderbescherming en onder leiding van de Amsterdamse advocaat mr. M. G. Rood, werd ge houden ter gelegenheid van het 50- jarige bestaan van het instituut van de kinderrechter en de ondertoezicht stelling als maatregelen van kinderbe scherming. In totaal werden aan het eind van de bijeenkomst in hét Haagse Congres- bouw dertien moties ingediend. Bij de behandeling van de moties werd duidelijk dat de opvattingen van de vertegenwoordigers van de officiële, justitiële kinderbescherming en die van de vrijwillige, „alternatieve” hulpver- Het in Oslo verschijnende „Dagbladet” zegt dat Breznjev president Kekkonen tijdens diens recente bezoek aan de Sov jet-Unie heeft laten weten dat toegeno men handelsbetrekkingen gewoonlijk ook resulteren in nauwere politieke samen werking. „Wij zijn hiervoor bevreesd omdat het doel van de EEG is de vriendschapsbanden van Finland met de Sovjet-Unie los te maken.” Betrouwbare bronnen citerend zegt het blad dat de Russische partijleider een beroep deed op Kekkonen de onderteke ning van het associatieverdrag met de EEG uit te stellen. Ondanks de belofte van de Finse president dat hij persoon lijk garant staat voor de voortduring van de vriendschappelijke betrekkingen met Moskou als Finland het verdrag ondertekent kan de Russische leider niet overtuigd worden, aldus het blad. DEN HAAG De maatschappelijk werkers in de (gezins)voogdij zijn in ernstige mate overbelast. Zo lang het aantal pupillen per maatschappelijk werker niet teruggebracht is tot 22 a 28 is de justitiële maatregel van de ondertoezichtstelling ongeloofwaardig en ondoelmatig. Het uitspreken van de ondertoezichtstelling door de kinder rechter heeft alleen dan zin, als de betrokken minderjarige in redelijke mate op tijd en aandacht van de gezinsvoogd kan rekenen. Anders is de maatregel „een hol gebaar”, wat een ernstige aantijging van de rechtstoe- passing betekent. Wat de kaping van zondag betreft, kon hij de Israëlische reactie begrijpen, maar West-Duitsland kon niet anders handelen. De regering van Beieren en de Westduitse regering konden niet op hun verantwoording nemen dat passagiers en bemanning van het vliegtuig zouden worden gedood. Andere regeringen zouden in dergelij ke omstandigheden niet anders gehan deld hebben. Het onbevredigende van Minister Nelissem, die zijn collega Langman van Economische Zaken ver ving, ontraadde de Kamer aanvaarding van de motie- Het prijsverloop is dit jaar beperkt gebleven tot 7,5 percent, een ontwikkeling waarin de minister een „zekere stabilisering” onderkende. Nelis- sen vroeg de Kamer het akkoord met de werkgevers niet te doorkruisen, maar Den Uyl deed een beroep op het parle ment de motie te aanvaarden en zo nog iets aan de bestrijding van de inflatie te doen. (Van onze onderwijsmedewerker) WAGENINGEN. „Het is waar schijnlijk dat de mens en met hem andere levende organismen zich op de duur niet zullen kunnen handhaven in het verontreinigde milieu, tenzij we er voor zorgen dat de bijprodukten van onze activiteiten onschadelijk worden en dat de afvalprodukten worden verza meld en omgezet in nieuwe produktie- elem enten”. De Amsterdamse kinderrechter mr. S. Slagter wil de maatregel van de on dertoezichtstelling wel handhaven, maar alleen als zij zeer selectief en beperkt wordt toegepast en zo snel mogelijk weer ongedaan wordt ge maakt. Voorts kwam op het congres de positie van de Raad voor de Kinderbescher ming in het geding. Een meerderheid sprak zich dinsdag uit voor het sterk beperken van het aantal bevoegdhe den van de Raad. Een minderheid meende dat de Raad een centrale rol zal moeten blijven spelen. Men boog zich ook over vragen als: in hoeverre kan men niet-professionele hulpverleners inzetten, kan het kin- derbeschermingskind zelf meebeslissen over zijn lot en kan het zelf om juridische bijstand verzoeken. mist mist mist mist mist windst. 11 mist z 11 mist z 11 mist windst. 11 11 12 12 20 18 8 20 12 13 11 7 15 9 17 onbewolkt zzo licht bew. zzw regen zzw regen n half bew. nno mist w zw. bew. ono zw. bew. mist mist lening op concrete punten ernstig blij ven botsen. Een „alternatieve” motie, waarin werd uitgesproken dat kinde ren in een noodsituatie het recht moe ten hebben om uit het ouderlijk huis weg te lopen, werd van de tafel geveegd. Hetzelfde overkwam de eveneens in een motie neergelegde opvatting dat er een wetgeving moet komen, die de vernietiging van de kinderbeschermingsrapporten bij meerderjarigheid regelt. Ten slotte haalde ook een uitspraak van de „kri tische jeugdbeschermers” dat het con gres heeft nagelaten te praten over de fundamenten van het kinderrecht, op geen stukken na de eindstreep. JERUZALEM (DPA). Israel zal zijn ambassadeur In Bonn, Eliashiv Ben-Ho - rin, terugroepen voor overleg. Volgens diplomatieke kringen in Jeruzalem zal de afwezigheid van Ben-Horln niet lang duren. De ambassadeur is gisteren ont vangen door minister van Buitenlandse Zaken Scheel voor een gesprek over de kaping en de vrijlating van de drie Palestijnse commando’s. o zo w regen wnw mist ver. kopenhagen geh. bew. wnw t regenbui nw onbewolkt windst. 15 mist windst. 14 12 15 23 ATHENE (Reuter) En bus met Amerikaanse toeristen is gisteren in hevige stortregens verongelukt tussen Athene en Korinthië. Zes Amerikaanse vrouwen en de gids kwamen om het leven. Vijf mensen zijn ernstig gewond en 25 inzittenden liepen lichte verwon dingen op. De „kritische” kinderbeschermers zijn voorstander van een totale opheffing van de ondertoezichtstelling (dateert uit 1922). Zij vinden dat In gevallen van ernstige kindermishandeling al leen medische maatregelen op hun plaats zijn. onbewolkt zw. bew. onbewolkt licht bew. mist zw. bew, mist onbewolkt geh. bew. windst. 11 mist nno mist mist La- p.ilmas geh. bew. onbewolkt - .PONDERDAG 2 NOVEMBER 11.02 uur en 9.09 uur en Madrid Malaga Mallorca München Nice Oslo Parijs Rome Split Stockholm Wen“n Zürich Istanb0^ Tel" Av Hoog w<»ter Laag wanil

IJmuider Courant | 1972 | | pagina 2