President zou samenwerking met militairen overwegen Internationale onveiligheid Milieugesprek EEG slaagt Angola Café’s moeten in Dordrecht vroeger dicht Amin wil praten over verovering van Israel Twee jongeren gedood in Belfast OAS: Portugal ontbladert Tegen Jehova getuige één maand geëist U krijgt tot 61% bij de postspaarbank altijd safe a PjLgtd» Pw qM Ay Feest op komst in Uk Gravendienst vindt AANSLAG IN Moskou TEL AVTV fliBli MINISTER STUYT: „EEN GROTE VERRASSING” Half miljoen voor Oegandese Aziaten '^lll resten van Duitsers WOENSDAG 1 NOVEMBER 1972 3 Staatszender Reorganisatie (Van onze medewerker in Bonn) BONN Als een niet verwacht succes beschouwt minister Stuyt de eerste ministersconferentie van de landen der Europese gemeenschap over milieubescherming, die gisteren in Bonn is gehouden. De voor milieukwes ties verantwoordelijke bewindslieden uit de negen landen hebben onder meer gemeenschappelijk de opvatting uitgesproken dat regelmatige mi- nisterraadszittingen nodig zijn nu op de recente topconferentie in Parijs is besloten voor 31 juli 1973 een actieprogramma voor de strijd tegen de vervuiling op te stellen. MM J,. I Regering-Allende treedt af met geweldschantage worden PRESIDENT ALLENDE groep, ADVERTENTIE Op zoek F naar h°ge rente? kunnen bereikt. Hoe groot ook de algemene afkeuring Is van de terreurmethoden die het Pa lestijnse verzet in de wereld opwekt, toch blijkt dat deze methoden profijt afwerpen. Het succes van de vliegtuig kaping bij de Lufthansa, die de vrijla ting van de Münchense moordenaars tot gevolg had, vormt een onvoorstelbare aanmoediging voor de Palestijnse terro risten om op deze weg voort te gaan. Op 7 november toevallig ook de dag van de presi dentsverkiezingen in de Verenigde Staten, viert de Sovjet-Unie het feit dat 55 jaar geleden in de Sovjet-Unie de revolutie begon. Hier zijn arbeiders bezig op de straatlantaarns van Moskou de bekende borden met hamer en sikkel aan te brengen. De postspaarbank is altijd viak bij woning of werk, want op elk van de 2400 postkantoren kunt u terecht. Amin zei dat Israël door een geza menlijke aanval in korte tijd overwon nen zou kunnen worden. De Arabische landen zouden hun „nutteloze twisten” moeten stakenen solidair al hun wapens tegen Israël moeten aanwenden. KAMPALA (Reuter en UPI) Presi dent Idi amin heeft gisteren opgeroepen tot het houden van een speciale confe rentie van Afrikaanse en Arabische sta ten ,,om manieren tot verovering van Israël te bespreken.” Dit meldt radio- Oeganda. Deze overeenstemming noemde minis ter Stuyt „geweldig belangrijk” en voor hem ,een grote verrassing”. De bereidheid om in de Europese gemeenschap ook in deze kwestie als eenheid te gaan hande len was overigens door de Fransen maar mokkend ondersteund, terwijl ook Brit ten en Denen bedenkingen zouden heb ben geuit tegen samenwerking in het beperkte EEG-kader. Voor Nederland is het bijvoorbeeld te betreuren dat Zwit serland, een groot Rijnvervuiler, niet van de partij kan zijn. Minister Stuyt kondigde voorts aan dat Nederland binnenkort het probleem van de chemische afvalstoffen, inclnsief het transport daarvan en de opberging, in Brussel aanhangig zal maken. De bezwaren van de oppositie tegen Suarez betroffen diens bevel dat de 105 radiostations in het land gedurende de stakingen het nieuwsprogramma moes ten overnemen van de staatszender. TEL AVIV (UPI) Bij een ontplof fing in één van Israëls hoogste gebou wen in Tel Aviv zijn gisteren drie men sen gewond geraakt. Volgens de politie betrof het een bomaanslag. De gewonden liepen op straat toen zij door neervallend glas werden getroffen. DEN HAAG De Nederlandse rege ring zal uit ontwikkelingsgelden een bij drage van 500.000 gulden beschikbaar stellen aan de hoge commissaris voor de vluchtelingen van de Verenigde Naties voor hulp aan uit Oeganda uitgewezen Aziaten De Nederlandse regering heeft zich al eerder bereid getoond een aantal Aziatische gezinnen uit Oeganda op te nemen. Een beslissing hierover wordt op kort» termijn verwacht. De regering bestond uit vijf socialis ten, vier communisten, drie radicalen, een partijloze, een lid van de linkse christen-democraten en een lid van de MAPU, de actiebeweging voor volkseen heid, een al eerder van de christen democraten afgesplitste groep. Over internationale veiligheid gespro ken: de NAVO bestaat toch nog steeds? Wat doen de NAVO-landen gezamenlijk aan deze nieuwe vorm van internationa le onveiligheid, die veel concreter is dan de „atoomoorlog”? In verband daarmee zou het wenselijk zijn wanneer Israel, dat door de weste lijke mogendheden toch als een waarde- object van internationale veiligheid wordt gezien, in bescherming zou worden genomen door de NAVO door middel van garanties. Het heeft er in het recente verleden op geleken dat de autoriteiten van be schaafde naties bereid waren één lijn te trekken, om zodoende de vliegtuigkapin gen „onvruchtbaar” te maken. De leider van Cuba, Fidel Castro, heeft indertijd een einde gemaakt aan de onophoudelij ke vliegtuigkapingen van eigen aanhan gers, door bestraffing in te voeren van de daders en teruggave van gekaapte vliegtuigen als regel te stellen. Als alle regeringen dit standpunt zouden inne men, zou een goede stap tot beveiliging van het internationale luchtverkeer zijn gezet het internationale luchtverkeer dat in snel tempo nu tot de laagste graad van veiligheid daalt. Enkele Ara bische staten bedrijven als handlangers van vliegtuigkapers een politiek die een directe aanslag vormt op het luchtver keer van andere landen. Daardoor ont staat internationaal een situatie van koude oorlog, waarvan de gevolgen bij zonder ernstig kunnen zijn. SANTIAGO (AFP) De regering van de marxistische president Sal vador Allende van Chili is gisteren afgetreden. Dit is officieel in Santiago bekendgemaakt. Eerder hadden twee ministers hun portefeuille ter be schikking gesteld, kennelijk om zich kandidaat te stellen voor een zetel in de Senaat bij de in maart te houden verkiezingen. Nadat maandagavond de bewindsman van Binnenlandse Zaken, Kalme Suarez, zijn aftreden had bekend gemaakt, volg de gisteren zijn collega van Onderwijs. Anibal Palma. MAASTRICHT De officier van Justitie bij de rechtbank in Maastricht heeft gisteren één maand gevangenis straf en veertien maanden rijkswerkin- richting geëist tegen een 20-jarige elek- tromonteur uit Sittard. De jongeman had dienst geweigerd, omdat hij Jehova- Getuige is en principiële bezwaren had tegen het gebruik van wapens. Deze bezwaren werden op grond van de wet gewetensbezwaren militaire dienst er kend, maai hij kreeg wel een uproep voor het vervullen van vervangende dienst bij de Rijksgebouwendienst in Den Haag Ook dit weigerde hij omdat de oproep was uitgegaan van het ministerie van Defensie. „Ik zag dit als een compromis met het militarisme en dit is strijdig met mijn geweten,” zei hij voor de recht bank. Uitspraak 14 november. Dit kabinet bestond in deze samenstel ling sinds 17 juni jl. toen Allende na een zekere toenadering tot de christen-de- mocratische oppositie zijn regering had georganiseerd. De belangrijkste wijziging was toen de vervanging van de Marxis tische minister van Economische Zaken Pedro Vuskuvic, een voorstander van een nationalisering van de economie op grote schaal, door de gematigde socialist Carlos Matus. President Allende voerde na het aftre den van het kabinet besprekingen met leiders van de coalitiepartijen over de vorming van een nieuwe regering. Zij wisselden o.m. van gedachten over een voorstel om tenminste twee militairen in het kabinet op te nemen. Dit voorste! was afkomstig van de MAPU, die op deze wijze hoopt de orde en rust in het land te herstellen. Zijn collega Palma werd verweten dat hij studentenleiders had laten oppakken die demonstraties tegen de regering had- deh geleid. Ook werden moties van afkeu ring voorbereid tegen de bewindsman van Economische Zaken Matus, omdat hij vrachtauto’s had laten vorderen, en tegen diens ambtgenoot van Landbouw. Jacques Chonchol, die volgens de oppo sitie ook de grondwet heeft geschonden. Sinds het begin van de staking bij het wegvervoer zijn vrijwel dagelijks tegen standers van de regering slaags geweest met de politie, die sinds het afkondigen van de noodtoestand door Allende ge steund wordt door militairen. ADDIS ABEBA (Reuter) De orga nisatie van Afrikaanse Staten (OAS) heeft gisteren Portugal beschuldigd van chemische oorlogvoering tegen door guerrillastrijders beheerste gebieden in Oost- en Noord-Angola. Volgens een verklaring van het hoofd kwartier van de OAS te Addis Abeba heeft het Portugese leger sinds 1970 plantenverdelgende middelen gebruikt. Deze middelen veroorzaken ook aandoe ningen bij mensen en dieren, aldus de verklaring Het secretariaat-generaal van de OAS doet een beroep op de i nternationale gemeenschap en meer in het bijzonder op de Westerse mogendheden en vrien den van Portugal er bij Lissabon op aan te dringen een einde te maken aan zijn „onmenselijke praktijken”. De reacties van de Nederlandse mi nister beklemtonen de geringe verwach tingen die Den Haag van deze door de Westduitse regering georganiseerde con ferentie heeft gehad. Naast algemeenhe den, zoals de overeenstemming dat be langrijke aspecten van milieupolitiek niet langei geïsoleerd door de landen mogen worden behandeld, vermeldt het slotcommuniqué een reeks bescheiden opmerkingen en aanbevelingen. In het door de oppositie beheerste parlement dreigde een motie van wan trouwen tegen deze twee ministers te worden aangenomen, omdat zij de grondwet zouden hebben geschonden tij dens de al drie weken durende staking van wegvervoerders, die gesteund wordt door winkeliers, artsen, monteurs en an deren. Twee andere ministers hing ook een dergelijke motie boven het hoofd. Naar de minister van Financiën, Or lando Millas, gisteren meedeelde is het kabinet en bloc afgetreden om het staatshoofo volledige vrijheid van han delen te geven bij de vorming van een nieuwe regering. Dit zou de Israëliërs wellicht ook kun nen weerhouden van hun gewelddadige reacties, zoasl bombardementen op gebied van Arabische naburen, die alleen maar bijdragen tot verscherping van de vijan dige situatie in het Midden-Oosten. Is rael staat te zeer alleen en is te kwets baar om lijdelijk af te wachten tot het Palestijnse verzet zijn chantagepolitiek heeft geperfectioneerd. Maar met het bombarderen van dorpen roept het nieuw geweld op, nieuwe haat, nieuwe represailles. Aan dat alles kan een machtige organisatie als de NAVO, ook door haar politieke invloed op de Sovjet- Unie, misschien een eind maken. Zij is er tenslotte voor de veiligheid van de westelijke wereld, een veiligheid die op dit ogenblik ver te zoeken is. Een veilig heid ook die door aankopen van wapen tuig voor miljarden geen centimeter wordt vergroot. Als rechtsstaten hun beproefde institu ties van rechtsorde en politiële veiligheid ondergeschikt maken aan hun angst voor terrorisme, zoals Nederland dat nu al één keer gedaan heeft, dan moet men niet vragen hoe het met het binnenland se prestige van die instituties op den duur zal aflopen. Want ook binnenland se terroristen kunnen op het idee komen hun doeleinden te gaan nastreven door het inboezemen van angst. Op betrekke lijk kleine schaal is dat in Nederland ook al gebeurd. Als in toekomstige situ aties van dreigementen door politieke extremisten de Nederlandse overheid door dezelfde voorbarige angst bezield zal blijken als in het geval met de wapenvondst op Schiphol, ziet het er voor onze rechtsorde niet rooskleurig uit. De ministers stelden een aantal initia tieven voor Er zou een gemeenschappe lijke methode tot stand kunnen komen voor het vaststellen en controleren van verontreinigende stoffen. In dit verband zijn bijvoorbeeld gemeenschappelijke ge- zondheidsnormen gewenst. Onderzocht zou kunnen worden of het nuttig is een gemeenschappelijk informatiesysteem voor de kennis over milieubescherming te ontwerpen. Tot nog toe zijn in dit gedeelte van de Overdiepse Polder een schiereiland waar in januari 1945 hevig is gevochten de resten van 18 Duitse soldaten gevonden. De conferentie was het erover eens dat de activiteiten op gemeenschapsni veau zich moeten concentreren op de taken die „op dit niveau het grootst mogelijke effect beloven; hiertoe be hoort een zorgvuldige keuze van de prioriteiten Van Nederlandse kant is een gemeenschappelijke houding ten aanzien van de „grensoverschrijdende vervuiling” met klem bepleit. En niet alleen die geslaagde vliegtuig kaping. De bange houding van Neder landse autoriteiten eerder vorige week ten aanzien van een Arabisch koerier die met moordtuig op Schiphol arriveer de, was eveneens een capitulatie voor het geweld, dat mógelijk een gevolg zou zijn geweest als de man in arrest was gesteld of als de politie in staat was geweest zijn spoor in Amsterdam te volgen. Angst voor mogelijke gevolgen de slechtste raadgever wanneer het erop aankomt paal en perk te stellen aan het banditisme dat met chantage middelen werkt. Chantage is een van de meest gewetenloze, gevaarlijkste vormen van terreur omdat de misdadigers in zo’n geval met onschuldige levens spelen en hun wil opleggen door speculatie op de morele nood van degenen die de beslissing hebben te nemen. Toegeven aan chantage versterkt onmiddellijk de lust van de misdadigers om het middel van afpersing te gebruiken. Als men toegeeft uit angst voor de gevolgen, roept men die gevolgen in versterkte mate over zich af. Het gaat eigenlijk niet in de eerste plaats om de vraag of men al of niet sympathiseert met het streven van de Palestijnse terroristen, maar om de veel ernstiger kwestie of men van de wereld een jungle wil maken, waarin de mis daad triomfeert. Het is onzin om te pleiten voor een „harde lijn” zonder daarbij duidelijk te stellen dat in zo’n geval onschuldige levens op het spel komen te staan. Men moet zich echter realiseren dat door toegeeflijkheid steeds méér levens op het spel worden gezet, en niét minder. Iede re geslaagde chantage vermenigvuldigt het aantal slachtoffers. En wanneer men ziet dat Nederlandse autoriteiten justitie en politie de handen binden uit vrees dat er chantage zal volgen, dan kan men stellen dat zo’n voorbeeld onnodig direct meewerkt aan een bevordering van de junglementaliteit en gezagsondermij ning. Een van hen moet ongeveer 21 jaar zijn geweest en kon direct worden geï- dentifioterd. De andere twee zijn vol gens dé leider van de gravendienst, ser geant-majoor A. van Meeuwen, moeilijk te identificeren. DORDRECHT Burgemeester J. J. van der Lee heeft besloten tot nader order alle nachtvergunningen voor hore cabedrijven in Dordrecht in te trekken en het algemeen sluitingsuur te handha ven op één uur 's nachts. Hij heeft dit besluit genomen na overleg met de raadscommissie voor openbare orde in verband met de ongeregeldheden in de binnenstad de laatste maanden, zoals vechtpartijen, vernielingen, overlast voor bev oners en zelfs berovingen. Ook het bonnenstelsel, dat het moge lijk maakte tegen inlevering van een bon (honderd bonnen per jaar) een ho recabedrijf tot drie uur 's nachts geo pend te houden, wordt tot nader order afgeschaft. De maatregel geldt eveneens voor ca fetaria’s en broodjeswinkels. Bij overtre ding zullen ook de zogenaamde gunst- vergunningen worden ingetrokken, zoals voor muziek, het exploiteren van speel automaten en dergelijke. SPRANG-CAPELLE De graven dienst van het ministerie van Defensie heeft de afgelopen dagen in een kelder van een in de winter van 1944-1945 verwoest huis op de dijk zuidelijk van het Capelse Veer in Sprang-Capelle de stoffelijke resten blootgelegd van drie in de Tweede Wereldoorlog gesneuvelde Duitse soldaten. de avond elders in BELFAST (Reuter en UPI) Bij een bomontploffing in een café in een ka tholieke wijk van Belfast is gisteravond een meisje van zes jaar om het leven gekomen. Tien personen werden gewond, onder wie verscheidene kinderen die voor het café dansten rond een vuur dat bij de nadering van Allerheiligen was aangestoken. Het gedode meisje bevond zich ook buiten het café toen de bom er explodeerde Eerder op de avond was bij een schietpartij elders in de Noordierse hoofdstad al een 18-jarige jongen omge komen. Volgens de politie waren bij de schietpartij geen militairen of agenten betrokken. Maar Britse militairen meld den dat ze iemand hadden neergeschoten die op het punt stond een bom te gooien naar een wachtpost bij een ziekenhuis. Iedere groep, Iedere bende die het organiseren verstaat en voldoende ver takkingen heeft kan zich van de terreur gaan bedienen om winst te behalen. Politieke of niet-politieke doeleinden 9r-

IJmuider Courant | 1972 | | pagina 3