Perspectief voor honderden werkende jongeren Mannetjesmakerij van Paul v. Vliet Vergoeding dag loon VERENIGINGSNIEUWS Adressen van vormingscentra Meer visie door vorming organiseert applicatiecursus Werkgroep „School en Milieu” Voor goedkope olie ZWANENBURG Vermaak dat soms erg verveelt ZAAL Voor leerkrachten uit IJmond en Haarlem VERRUIMING VAN MOGELIJKHEDEN Rabbijn Soetendorp in De Opgang 8 NOVEMBER WOENSDAG 1972 1 9 Kringetje Basis Aanpassing Eisen Velsen-I Jmuiden Doorbreken Resultaten ij- Heemskerk Keuze Wijk aan Zee i Beverwijk i- 9 OLIEHANDEL (Van een onzer verslaggeefsters) IJMOND De uitbreiding van de gedeeltelijke leerplicht voor wer kende jongeren heeft dit jaar een grote toeloop veroorzaakt op de vor mingscentra. Alle vijftien- en zestienjarigen (in enkele gevallen ook zeventienjarigen), die geen volledig dagonderwijs meer volgden, moesten één dag per week naar een vormingscentrum, als zij niet deelnamen aan het leerlingstelsel of aan door de minister erkende cursussen. In heel Nederland zagen de vormingscentra zich vrij plotseling voor de taak ge steld al die werkende jongeren op te vangen en dat leverde nogal wat pro blemen op wat betreft de beschikbare ruimte en de stafbezetting. In de IJmond is dat proces vrij gunstig verlopen. Groepen „DE POORT VAN VELSEN” (Van een onzer verslaggevers) VELSEN Dat ook onze jongere cabaretmakers door hebben dat het publiek nu eenmaal echt onbezorgd uit wil zijn als het de zondagse kle ren heeft aangetrokken, bewijst zo iemand als Paul van Vliet. Hij hoedt zich er welbewust voor in zijn programma werkelijk te kwetsen; een schalkse opmerking waarvan niemand echt onrustig wordt vormt bij hem het zout in de pap. En het publiek, dat bij hem zo langzamer hand wel weet waar het aan toe is, voelt zich veilig en hoeft geen din gen te waarderen, die het eigenlijk helemaal niet zo leuk vindt. Negatief VORMINGSWERK IN DE IJMOND I (Van een onzer verslaggeefsters) i. s Geo (Van een onzer versJaggeefsters) ’’■“’•lei nieuwe situaties en proble- Want het vormingswerk is hier in een industrieel klimaat al meer dan twintig jaren aktief. De drie vormings centra in de IJmond beschikten al over veel ervaring, een uitstekende accommo datie, grote groepen vaste stafkrachten en nauwe relaties met de gemeenten en het bedrijsleven. Men werkte hier al jaren met honder den werkende jongeren, die op basis van vrijwilligheid of op grond van een per CAO verworven recht deelnamen aan de cursussen van de vormingscentra. Daar om was er hier minder sprake van een plotselinge toeloop. De snelle invoering van de partiële leerplicht heeft ook hier weerstanden gewekt, want vele bedrijven zitten met het probleem, dat zij maar vier in plaats van vijf dagen over hun jeugdige werk- nemers(sters) kunnen beschikken. Maar het Is een ontwikkeling die niet meer tegen te houden Is Daar zijn zij nu vaak nog niet aan toe, want zij wilden immers gaan wer ken en niet meer naar school. Daarin heeft het vormingswerk voor de werkende jongeren een belangrijke taak. Als een jongen of een meisje, nog zo jong dagelijks hetzelfde werk doet, is het kringetje waarin hij of zij werkt, praat, denkt en doet maar klein. Dat geldt niet alleen binnen het be drijfsleven, maar ook binnen het gehele patroon van de menselijke samenleving. De meeste ouderen kennen het vor mingswerk niet uit eigen ervaring. Dat Na een jaar vormingswerk weten zs hun mondje best te roeren. Zij hebben ook de kans gehad onder leiding van een deskundige vormingslei- der(ster) hun eigen doen en )aten af te meten aan dat van de anderen in de groep. men die zich in hun eigen leven en in hun eigen omgeving voordoen. Wat de deelnemers ook kiezen, wat zij ook doen en waarover zij ook praten, het gaat in het vormingswerk noodt om de prestatie in concurrentie met de an deren. Uitgangspunt is dat het doel is bereikt a)s de deelnemer zo goed mogelijk doet wat op grond van zijn eigen capaciteiten De resultaten van het vormingswerk zijn ook niet direct meetbaar” en aan toonbaar. Want dat is nu juist essentieel. Het vor mingscentrum gaat uit van de deelne mer zelf. Van wat hij of zij kan of kent. Dat wil men aanvullen en invullen. WOENSDAG X NOVEMBER Progress-sociëteit, Const. HUijgens- straat. Geopend vanaf 20 u. Verenigde openbare biblotheek, Kerk- weg 45: volwassenen 19-21 u. Paul van Vliet levert een avond van vrolijk vermaak. Vermaak dat somstijds erg verveelt. Maar wanneer hij aan zijn typeringen toe is, kent hij nauwelijks zijn gelijke. De rest moet je dan maar op de koop toe nemen. En er wordt eerder gelachen dan je denkt. KO VAN LEEUWEN DONDERDAG 2 NOVEMBER Sportfondsenbad, Kuikensweg. pend van 912 en 13.3015.30 u. Sociëteit Alpha, Moensplein. Geopend vanaf 20 u. Easy, Populierenlaan. Geopend voor hulpverlening van 20 tot 23 u. Verenigde openbare bibliotheek, Hen drik Burgerstraat 70 en Amstelstraat 44: volwassenen 1921 u. WOENSDAG 1 NOVEMBER Verenigde openbare bibliotheek, De Zwaanstraat 4A. Geopend 1921 u. v N n r- Leeuweriklaan 35 IJmuiden Telefoon 1 54 04 Ieder mens, die geen verlengstuk van een machine meer wil zijn, of geen pionnetje op het schaakbord waarop an deren hun spelletjes spelen, zal er zelf iets aan moeten doen om mee te tellen zonder een nummer te zijn. Omdat zij allerlei dingen hebben ge daan en over tientallen onderwerpen hebben gepraat en nagedacht waar ze normaal in hun werk of thuis nooit aan toe komen, is hun eigen enge kringetje verruimd, hebben ze meer ontplooiings kansen gekregen en meer zelfvertrou wen. Ze zjjn kritischer geworden, maar ook minder kwetsbaar. Zij hebben een bredere kijk op allerlei gekregen en zijn beter opgewassen woraer,, Zij hebben eveneens de kans gehad en daar gaat het ook vooral om zichzelf te leren kennen; hun eigen mo gelijkheden in denken en doen. voor uw BRUILOFTEN, RECEPTIES, PARTIJEN en VERGADERINGEN. Het vormingswerk is er om de wer kende jongeren te helpen nieuwe ope- ningen, nieuwe wegen, nieuwe perspek- tieven te vinden; om ongeïnteresseerd heid en onverschilligheid te doorbreken; om nieuwe impulsen te geven voor een verdere persoontijke ontplooiing, die zich ook voortzet nadat de jongen of het meisje het vormingscentrum heeft ver laten. Hoe en in welk tempo die ontwikke lingen ook zullen verlopen, het perspek- tief is, dat op den duur alle werkende jongeren tot en met achttien jaar het recht krijgen op minstens één dag vor ming of scholing per week. In een vormingscentrum gaat het ook om een doorbreking van dat al te enge kringetje. In een kleine groep op een vormings centrum leert men elkaar goed kennen. De deelnemers in een groep corrigeren elkaar, stimuleren elkaar, dagen elkaar uit. leuke dingen voor de mensen”, waarin hij een boer zijn hofstee laat exploiteren voor de dagjesmensen uit de stad. Die boer is een slimme rakker en verwijdert eerst alle gas- en electriciteitsleidingen, want het moet authentiek zijn. Om de gasten een plezier te doen komt die boer ’s ochtends in alle vroegte even met lege melkbussen rammelen om sfeer te scheppen. Het toppunt van genot voor de stadsmens is de bevruchting door de stier Othello, die zo potent moet zijn, dat hij zelfs oude koeien uit de sloot haalt. Het is de bedoeling dat in het voor jaar van 1973 de leerkrachten die aan de cursus deelnemen op hun scholen de besproken milieuproblematiek in lessen en projecten aan de orde stellen. Regel matig zullen er verder bijeenkomsten worden georganiseerd waarop deze leer krachten onderling ervaringen kunnen uitwisselen. Aan het eind van het cur susjaar 1972-1973 zal aan de deelnemers een verslag worden uitgereikt over de gehele applicatiecursus. De opgedane er varingen zullen uitgangspunt vormen voor de plannen in het cursusjaar 1973- 1974. Alle bijeenkomsten worden gehouden op de „Spaarnberg”. Wüstelaan 80. Sant poort, aanvang 20 uur. Zaterdag 16 de cember echter om 10 uur. Aan de cursus zijn geen kosten verbonden. Men kan zich opgeven bij V. X. Heesen, Querido- straat 37. Haarlem (telefoon 023-262079), H. van de Kwaak, Aardbeienvlak 12, IJmuiden (telefoon 02550-13389) en Q. W. Huyser, Mozartstraat 46. Heemskerk (telefoon 02510-35318). Binnen de kleine groep in eerr vor mingscentrum mag je best eens „blunde ren”, want je bent onder elkaar en het gebeurt je allemaal op z’n tijd. Binnen zo’rr groep krijgen de jongeren de kans zichzelf „uit te proberen” in een oefensituatie en ze ontdekken dan vaak dat zij veel meer weten en kunnen dan zij zelf dachten. WOENSDAG 1 OKTOBER Wijkerbaan, Pres. Kennedyplein. 20 u. lezing door de heer Kloosterhuis over de ambulancedienst voor NW-vrouwen. Grenspost, Soerstraat, 20 u. vergade ring Unie BHP. Sociëteit Alpha, Moensplein. Geopend vanaf 20 u. De basisgroep is een vaste groep van ongeveer vijftien deelnemers(sters) onder leiding van een vaste vormingswerker. In die groepen wordt over tientallen onderwerpen gesproken, bij voorbeeld naar aanleiding van wat er in de kran ten staat of wat via radio en televisie veel aandacht krijgt. Als er een gezamenlijke belangstelling blijkt te bestaan of groeit voor een bepaald onderwerp, kan men er dieper hij al dit doen komt men de proble men tegen waarover moet worden ge praat en nagedacht om een eigen visie te krijgen op het onderwerp; om dan te ervaren dat de eigen mening niet altijd overeen komt met die van de anderen in de groep en dan kan er worden gedis cussieerd, waarbij de jongens en meisjes als het ware worden gedwongen te ver tellen waarom ze het ergens niet mee eens zijn. Zij moeten hun mening onder woorden leren brengen, motieven zoeken voor die mening en die ook kunnen verdedigen. en talenten binnen zijn bereik ligt, on geacht of dat nu veel of weinig is. In zo’n basisgroep is men een halve dag bijeen. De andere halve dag kunnen de deelnemers(sters) kiezen uit een ver scheidenheid van aktiviteitenprogram- ma’s die het vormingscentrum aanbiedt. Onderwijs en vorming vullen elkaar aan, ongeacht het onderwijsniveau van de deelnemer(ster) en eigenlijk ook on geacht de leeftijd. De gedachte van de permanente vorming wint steeds meer veld. Het vormingswerk kan bij de werken de jongeren een belangrijke basis leggen waarop zij later zelf verder kunnen bouwen. is voor de vormingswerkers een pro bleem. „Wat leren ze daar nou?,” wordt er dan gevraagd en men denkt dan vanuit het bekende onderwijspatroon aan kennis vergaren, vaardigheden aan leren, lessen, cijfers en diploma’s. Vanuit het vormingswerk staat veel centraler de vraag aan elke deelnemer- (ster): „Wat doe je nou met alles wat je weet en kunt in je eigen stituatie, in deze maatschappij, in deze tijd en in relatie tot je eigen omgeving.” Daarbij wordt niet uitgegaan van wat de leerlingen wel kunnen maar van wat zij niet kunnen (slechte cijfers, zitten bhjven, geen diploma). Het vormingswerk kent geen „selectie- systeem”. Het geeft geen cijfers en di ploma’s. In dat perspektief zal het bedrijfsle ven zich min of meer geleidelijk moeten aanpassen en de vormingscentra zien daratoe mogelijkheden in de vorm van meer parttime-werk, inschakeling van meer werkende vrouwen, tweelingbanen en der gelijke. Die resultaten zal de deelnemer pas later ervaren, als hij in een situatie komt waarin er iets van hem wordt verwacht Wanneer hij een beslissing moet nemen, wanneer hij verantwoorde lijkheid moet gaan dragen in zijn gezin, in een vereniging of in zijn werk; wan neer hij merkt dat hij zijn vrije tijd zinvol weet te besteden. Die weerstanden zullen nog groter worden als de vijftienjarigen volgend jaar recht krijgen op twee dagen vor ming of scholing per week. IJMOND. Het vormingswerk is per definitie altijd „in beweging”, omdat het steeds weer opnieuw inhaakt op de ak- tualiteit; op wat de werkende jongeren van nu bezig houdt; waarmee zij nu worden geconfronteerd en waarvoor hun interesse nu kan worden gewekt. Daarom wordt er niet gewerkt met jaren van tevoren uitgestippelde pro- gamma’s en lessen. Werkende jongeren zijn in de eerste plaats „doe-mensen”. Daarom wordt in de programma’s van de vormingscentra de nadruk gelegd op het zelf doen, het bezig zijn. Vanuit dat doen probeert men te komen tot denken en praten over. Alle drie de vormingscentra in de IJmond werken op het ogenblik met basisgroepen en keuzegroepen. Zorgvuldig wakend voor „gewaagde onvolkomenheden” heeft Van Vliet ook zijn show „Noord-West” opgebouwd, waarmee hij voor de Velser kunstkring „Voor Allen” dinsdagavond in de stads schouwburg optrad. Het aanhoudelijk concessies doen be tekent voor een cabaretier dat hij een groot stuk braak laat liggen. Paul van Vliet ondervindt daarvan weinig hinder. Daarbij zet het vormingswerk zich niet af tegen het onderwijs. Integendeel. Hoe meer ontwikkeling hoe beter, zal iedere vormingswerker beamen. Maar de werkende jongeren hebben de weg van het onderwijs via dagscho len al afgesloten. Die keuze is al ge maakt, om welke reden ook. Het vor mingscentrum kan dan voor hen van grote betekenis zijn voor een verdere ontplooiing. op in gaan in de vorm van een rollen spel, een krant maken over dat onder werp, vraaggesprekken, een televisie-do- cumentaire (men beschikt over video apparatuur), fotografie, film, in de vorm van een toneeldialoog, als een stukje cabaret en dat alles kan weer leiden tot het maken van maquettes, miniaturen, affiches, pamfletten, stencils of tot het verwerken van de indrukken in allerlei vormen van vrije expressie. Er staan de vormingswerker een keur van moderne methodieken ter beschik king om de deelnemers intensief bij een bepaald object of onderwerp te betrek ken, de aandacht te richten en geboeid te houden. Daarin verschilt het vormingswerk wezenlijk van het onderwijs, waarbij aan algemene, gemiddelde normen moet worden voldaan, wil men „mee” kunnen naar de volgende klas of een diploma verwerven. PLEIN 1945-4 IJMUIDEN Telefoon 1 65 51 - 02550 „Wat leert men daar nou?”, blijven de ouders vragen. En het blijft moeilijk daar een antwoord op te geven. Omdat de programma’s van alle vor mingscentra verschillen en omdat elk vormingscentrum elk jaar weer met een ander programma werkt. Omdat elke deelnemer(ster) gedeeltelijk ook nog zijn of haar eigen programma mee kan be palen. DONDERDAG 2 NOVEMBER Vrijburcht, Vrijburglaan. Viering 40 jarig jubileum van Ned. Vereniging van Huisvrouwen. Progress-sociëteit, Const. Huijgens- straat. Geopend vanaf 20 u. „Voor de invoering van de vijfdaagse werkweek vond men die compensaties ook. Ook daartegen opperde het be drijfsleven destijds grote bezwaren. Nu vindt iedereen het een normale zaak. En zo zal het ook gaan met de partiële leerplicht,” aldus de woordvoerders van het vormingswerk in de IJmond, die voorts stellen, dat er wel een stuk mentaliteitsverandering voor nodig is ook bij de werkende jongeren zelf. De werkende jongeren zullen het nor maal en ook noodzakelijk moeten gaan vinden, zo lang mogelijk de gelegenheid voor vorming en scholing te benutten. (Van een onzer verslaggevers) IJMOND-HAARLEM. De begin 1972 opgerichte werkgroep School en Milieu, bestaande uit leerkrachten uit de IJmond en Haarelm, gaat een applicatie cursus organiseren over de milieuproble matiek. Het doel van de groep richt zich op het betrekken van de onderwijswe reld bij de problemen rond de milieu vervuiling. De leden willen dit bewerk stelligen door het organiseren van bij voorbeeld congressen, milieu-informatie- dagen en applicatiecursussen. z De werkgroep werd opgericht nadat eind vorig jaar in IJmuiden het zeer succesvolle congres „School en Milieu” was gehouden. Hieraan werd deelgeno men door tientallen schoolleerlingen en leerkrachten uit de IJmond en Haarlem. Tot het organiseren van het congres werd besloten nadat op verschillende scholen milieudagen waren gehouden .Deze nu te houden applicatiecursus is niet het eerste officiële initiatief van de nieuwe werkgroep. In het voorjaar van 1972 werd medewerking verleend bij het organiseren van milieudagen op een tiental Haarlemse scholen en op de on- derwijsdag in Velsen werd door de werkgroep informatie verstrekt. Zijn uitgebreid talent stelt hem in staat zijn avond met gemak te vullen. Tot die vulling behoren dan een groot aantal liedjes, waarvan de tekst vaak veel beter is dan zij over komt. „Noord-West” moet door ''fan Vliet geheel alleen gevuld worden, al wordt hij daarbij wel voortreffelijk ter zijde gestaan door zijn muzikaal kwartet on der leiding van componist-pianist Rob van Kreeveld. Samen met de andere muzikanten Joop Scholten (gitaar), Hans Beths (slagwerk) en Dick van der Capel- len (bas) zorgde hij voor een gaaf brok begeleiding en een fijne jazz-improvisa- tie na afloop. Maar met het volmaken van zo’n hele avond wordt van een cabaretier veel gevergd. Misschien moet het hem daar om niet zo erg kwalijk worden genomen dat hij toch ruim een uur nodig had om pas tot een werkelijke prestatie te ko men: de schepping van zijn Van Rap- pard Reservaat, bestemd voor uitster vende Nederlanders. De fraaiste reeds aanwezige exemplaren daarin vond ik de laatste celibataire priester op de pas- toorsrots en de kruidenier die in zijn kooi een klein achterdeurtje heeft waar door hij na sluitingstijd toch zijn cliën ten nog kan helpen. Vrijwel vlak daarna zien we de sergeant-majoor Keel, de tweede mannetjesmakerij, doch deze vormde een aansluiting op een vrijwel identiek nummer uit zijn vorige program ma „Opus 4”. Overigens is Paul van Vliet op zijn best in die mannetjesmakerij. Dat be wees ook zijn boerenbedrog „Dat zijn (Van een onzer verslaggevers) BEVERWIJK Rabijn Soetendorp sr. komt woensdagavond naar de Opgang in de Florastraat, waar hij zal spreken over de godsdienstige opvoeding van de jeugd in de Joodse traditie. De bijeen komst begint om acht uur. IJMOND. De vormingscentra in de IJmond zijn gevestigd o p de volgende adressen Kennemer Vormingscentrum, Wijker- meerweg 1, Velsen-Noord en Cusa-ge- bouw, Hoofdstraat 133, Santpoort; „Alfons Ariëns”, Heirweg 2, Velsen- Noord en Stumphiusstraat 41 A, Bever wijk; „Mater Amabilis”, Sëhouwenaersstraat 2, Beverwijk an A. i Heemskerk. (Van een onzer verslaggeefsters) IJMOND De Tweede Kamer heeft het wetsontwerp gesteund, dat voor ziet in een compensatieregeling voor werkende jongeren die gedeeltelijk leer plichtig zijn. Dit wetsvoorstel maakt een vergoeding mogelijk voor de werken de jongeren die één dag per week naar een vormingscentrum gaan, deelnemen aan het leerlingenstelsel of aan een door de minister erkende cursus en voor die dag geen loon krijgen uitbetaald, terwijl ze ook niet onder de kinder bijslagwet vallen. In dat geval krijgen hun ouders een vergoeding die kan op lopen van f 12,66 tot f 23,88 per dag. De wettelijke regeling heeft terugwer kende kracht tot 1 juli 1972. In de IJmond bezoeken ruim zeshonderd partieel leerplichtigen de vormingscentra, die in totaal twaalfhonderd werkende jon geren als cursist hebben ingeschreven. Wat doen zij daar nu op die vormingscentra? De drie vormingscentra in de IJmond het Kennemer Vormingscentrum, Alfons Ariëns en Mater Amabilis met in totaal zes vestigingen in Velsen-Noord, Beverwijk, Heemskerk en Santpoort hebben gezamenlijk geprobeerd op die veel gestelde vraag een antwoord te geven, tijdens een dinsdagmiddag belegde persconferentie. Dat antwoord is moeilijk, omdat de ouderen het vormingswerk niet uit eigen ervaring kennen. Zij kennen zelf alleen onderwijs. In een samenvatting van hetgeen dinsdagmiddag over dat vormingswerk werd verteld, willen wij op deze pagina eveneens een poging doen om duide lijker te maken wat het doel is van het vormingswerk en met welke methoden er wordt gewerkt. De applicatiecursus zal bestaan uit verschillende fases. Het eerste gedeelte wordt gevormd door een aantal lezingen over verschillende facetten van de mi lieuproblematiek. Op vrijdag 3 novenjber aanstaande wordt gestart met een „in troductie”, waarbij de kritische filmers uit Breda en de toneelgroep Sater uit Amsterdam de deelnemers in contact brengen met de milieuproblematiek via audio-visuele hulpmiddelen en spel. „Uitweg uit de milieuproblematiek” is de titel van een causerie die vrijdag 10 november gehouden zal worden door de publicist-ecoloog E. J. Bartels. De heer C. Hoek uit IJmuiden spreekt een week later (vrijdag 17 november) over het „Rapport van de Club van Rome”, ter wijl de informatiebijeenkomsten afgeslo ten worden met een lezing van de heer C. Egas over „Milieu en politiek” op 24 november. Alle sprekers zullen korte inleidingen houden, die bedoeld zijn als aanzet tot discussie. Het tweede gedeelte van de applicatie cursus zal bestaan uit excursies en ver slaggeving. In werkgroepen worden be zoeken gebracht aan bedrijven als Hoog ovens, Van Gelder, de verbrandingsoven Alkmaar, de vuilstortplaats Beverwijk, de rioolwaterzuivering Haarlem en de VAM in Drente. Op vrijdag 8 december worden de verschillende bezoeken geza menlijk besproken. Zaterdag 16 december is gereserveerd voor een studiedag, tijdens welke de doelstelling van het onderwijs met be trekking tot het milieu besproken zal worden en men concrete plannen zal opstellen voor activiteiten na de kerst vakantie. Bij de opbouw van die programma’s staan centraal: taalvaardigheid, 11- chaamsvaardigheid, handvaardigheid en geaardheid, maar zij moeten wel steeds wisselen van keuze om eenzijdigheid te voorkomen. In de toekomst zullen er evenwel aan elke werknemer steeds hogere eisen worden gesteld. Niet althans niet uitsluitend in de zin van meer pro- duktie, maar vooral wat betreft meer inzicht, meer inspraak, meer „inbreng,” meer eigen initiatief, kortom meer per soonlijke ontplooiing en betrokkenheid in denken en doen. Dat gebeurt in de maatschappij, in het gewone leven ook allemaal, want overal komt ieder mens weer in een bepaalde groep terecht. Maar dan is het direct „ernst”. Daar ge'dt niet de „veiligheid” van de kleine groep. Daar zijn velen geneigd al te gauw in hun schulp te kruipen als zij zich niet helemaal zeker voelen. Zij laten zich gemakkelijk op sleeptouw nemen of geven uitdrukking aan die onzekerheid in de vorm van een stuk onverschilligheid (in extreme vorm ,,’k Weet er niks van en ’t kan me niet schelen ook”) en negativiteit. Daarom komen naar de vormingscen tra ook de 17-, 18-, 19- en zelfs 20- jarigen op vrijwillige basis of op grond van een per CAO verworven recht. Van deze laatste groep hebben velen eerst hun mavo-, havo-, lts- of andere diplo ma’s gehaald. Voor hen is het vormings- serk van even groot belang als voor degenen die na de lagere school nauwe lijks enige verdere opleiding hebben ge noten. Omdat het in het vormingswerk om andere waarden gaat dan alleen kennis en kunde. WOENSDAG 1 NOVEMBER Openbare bibliotheek, Centrale Biblio theek, Piein 1945, IJmuiden, 19-21.30 u.; Centrale jeugd- en tienerbibliotheek, Willemsbeekweg, IJmuiden-Oost, 19-21 u. Sporthal Zeewijk,, Planetenweg, muiden-West, 19-23 u BC Velsen. De Ring, boksen en conditietraining in gymzaal Ossendorpschool, Wijk aan Zee- erweg, IJmuiden, van 19.30 u. tot 21.30 u. Vrouwenbond NVV, afd. IJmuiden, 20 u. in gebouw Velserduin, Velserduin- plein, IJmuiden, film en lezing Vrienden Hartstichting. DONDERDAG 2 NOVEMBER Velserbad, Briniostraat, IJmuiden, ge mengd zwemmen: 6.30-8 u„ 12.15-13.15 u„ 16.45-18 u. Openbare Bibliotheek Ve'sen, Centrale Bibliotheek, Plein 1945, IJmuiden, 10-12.30 u. en 14.30-17.30 u.; centrale jeugd- en tienerbibliotheek, Willems beekweg 96, IJmuiden-Oost, 15.30-17.30 u.; uitleenpost „Breezicht”, Keizer Wil- helmstraat, oud-IJmuiden-West, 19-21.30 u. NIVON, in gebouw Velserduin, Velser- duinplein, IJmuiden, 20 u. lezing door prof. dr. Lagerveld over „Het weer en de voorspellingen”. Sporthal Zeewijk, Planetenweg, IJmui- den-West, 19-23 u. BC Velsen.

IJmuider Courant | 1972 | | pagina 9