AMSTERDAM DOOR INTERNATIONALE BENDEN STEEDS CRIMINELER Tabak dreigt met sluiting grote parkeergarage LAATSTE MEESTERS JAPANSE PRENTKUNST i 1 I PI GEEN VRIJE JACHT ONGEHUWDE MOEDERS REMBRANDTGALERIJ WÉ k OS 2 ’TV* x*> I r /j Ik® ROT „Ik wou dat ik alle benen gebroken had voordat ik hieraan begon j l'U' DONDERDAG 2 NOVEMBER 1972 13 HEROÏNE o TE LAKS - l - KWAAD BLOED I J H - Ipoil BOMBRIEF HENDRIK TABAK, handelaar in automobielen en verguisd huisjes melker, zegt knarsetandend: „Ik wou dat ik alle benen gebroken had voordat ik hieraan was begonnen”. Zijn woede geldt de enorme strop, die parkeergarage Marnixstraat („luxueus tot en met, de mooiste van Neder land, meneer”) heet en de tegenwerking, die hij naar zijn mening bij deze affaire van de gemeente ondervindt. Sinds de geruisloze opening begin juli is er bijna geen kip gekomen in de duizend parkeerplaatsen tellende betonkolos op steenworp afstand van het Leidseplein. SCHIETERIJEN EEN BAR in Amsterdam. Het is er aardig druk, meest Italianen. Er gaat een schok door hun rijen als vier mannen binnenkomen. De schrik betreft niet zozeer de twee Amsterdamse rechercheurs als wel de commissaris en inspecteur van de Romeinse politie in hun gezel schap. In een paar minuten loopt de bar vrijwel leeg. „Hoop beken de gezichten”, zegt de Italiaanse commissaris. „Niet gering wat jul lie hier op bezoek hebben ge kregen”. I o - Mr ONDER REDACTIE VAN ROLF STALLING/ y I l-:é RANCE 1 a: Jii I* I ',1V Politiechef: We gaan een slechte tijd tegemoet f 4» De EEG open grenzen werkt er aan mee dat Amsterdam een pleister plaats is voor internationaal vertakte benden. De stad had graag voor de eer bedankt. Nieuw zijn nu ook de bom brieven. MET DE verliezen wil Hendrik Ta bak niet doorgaan. „Ik heb het gebouw *1 te koop aangeboden”. Tegen een Op het bureau van de hoofdinspec teur ligt een opengemaakt pakketje. Er zaten slechts vellen papier in, volge schreven met vermaningen, dat het einde van de wereld nabij was en dat de hele wereld een brok vuiligheid en laster was. „Dat ga je”, zegt hij, „steeds meer krijgen. Al dan niet opzettelijk zo verpakte poststukken, die je niet meer zomaar durft open te maken.” 't a Toorenaar: „Zo’n bombrief, daar ben je kansloos tegen. Zo goed als je eigen lijk ook kansloos bent tegen de Zwart» September-beweging. Wat kun je on dernemen tegen mensen die het niets kan schelen of ze zelf ook de pijp uitgaan? Toch zullen we manieren proberen te vinden om de samenleving ook tegen dergelijke mensen te be schermen. We gaan een slechte tijd tegemoet.” in de hand, want dit spul is duur: in Nederland 60 tot 100 gulden per gram en dan vaak nog van versneden kwali teit. Het is niet de strijd tegen de narcoticahandel alleen: verontrustend zijn bijverschijnselen als overvallen, diefstallen en afpersingen. Er zijn geruchten dat bepaalde orga nisaties van de hoofdstad een stapel- baar gebruik van wordt gemaakt. De politie profiteert trouwens ook van on derlinge broodnijd. Zitten twee hande laren met flinke partijen drugs dan betekent dat een dalende prijs op de verbruikersmarkt. Niet zelden verraadt de één de ander, waardoor de politie een grote partij in handen valt en de concurrent de prijzen weer alleen kan bepalen. De politie, die gebruikt wordt om de concurrentie uit te schakelen. „Tegen een bombrief ben je kansloos”. plaats voor heroïne aan het maken zijn. Er zijn ook verhalen dat ontsla gen CIA-agenten zich met de handel bezig houden en de Volksrepubliek China het gif politiek gebruikt om de jeugd in de rest van de wereld geeste lijk en lichamelijk te ondermijnen. Te gen zulk internationaal geweld is het voor de Amsterdamse politie moeilijk vechten. Wel heeft ze tipgevers waar dank- Het gebeurt op een moment dat de recherche bezig is met de voorbereidin gen om een bende Italiaanse en Griek se bankrovers op te rollen. „We gaan een slechte tijd tegemoet”. Voorspelling van hoofdinspecteur Gerard Toorenaar van de afdeling bijzondere zaken van de centrale recherche. In Amsterdam is merkbaar dat de internationale mis daad er zijn sporen trekt en het is nog maar de vraag of de politie een pas send tegengif kan vinden. De voorproeven heeft men al gehad. De zwaarste op het Valeriusplein: een hevig vuurgevecht tussen bankrovers en politie. De kogels floten door de straten en het was een toeval dat er niet meer dan enkele gewonden vielen. Toorenaar: „Keiharde criminelen wa ren het. Zo kennen we ze niet in Nederland. Een van de Italianen wond er later geen doekjes om toen hij zei dat hij één van onze mensen zonder aarzeling zou hebben neergeknald als zijn machinepistool niet had geweigerd.” ONLANGS werden in Amsterdam twee jonge bankrovers tot zes jaar lagere prijs? „Je gaat handelen, maar ze schrikken allemaal”. De directeur van twaalf hoofdstedelijke zaken („het is goed dat niet iedereen verstandig is, want anders is er geen stuiver meer te verdienen”) draait er om heen als hem wordt gevraagd of hij vindt, dat de gemeente hem in de wielen rijdt. Heb ben B. en W. soms geweigerd het gebouw te openen? Hij geeft dat pas in derde instantie toe. „Ze vonden het welletjes, omdat wethouder Ham destijds al de eerste paal had geslagen.” Ingewijden in stad huiszaken weten te vertellen, dat voor al wethouder Han Lammers van Stads ontwikkeling niet zo erg te spreken is over woningmanipulaties van huisbaas Tabak in het verleden. Tabak hierover: „Toen de krakers van vijf panden aan de Nieuwezijds Voorburgwal moesten voorkomen, heeft dat kwaad bloed ge zet, ja”. celstraf veroordeeld. Vier keer hadden zij een bank overvallen en nooit lieten ze daarbij iemand in het ongewisse. Het eerste wat ze deden, was schieten. Zo ook bij een bankcliënt, die een asbak gooide om het criminele gezel schap af te schrikken. Hij was waar schijnlijk lijk geweest als hij niet zo’n dikgevulde portefeuille in zijn jas had gehad. 3» ft warboel van kleinere zaken zouden vastraken. Er is een criminele inlich tingendienst maar de resultaten zijn betrekkelijk. Toorenaar: „Je wordt overwoekerd door kleine zaken en een papierwinkel. Een rechercheur aan een districtsbureau komt aan nauwelijks meer toe dan het typen van aangiften Hij mag al blij zijn dat voor kleine zaakjes een mini-proces-verbaal vol doende is. Zo gaat dat in het hele korps. Je doet het één en er zijn geen mensen om tegelijkertijd het ander te kunnen doen. Waarbij je niet mag vergeten dat een gestolen bromfiets voor de bestolene een groter misdrijf is dan wat dan ook. Dat zou ook voor mij gelden.” De resultaten zijn er naar. Aan de districtsbureaus wordt niet meer dan dertig, veertig percent van de misdrij ven opgelost. „Dat zal niemand verba zen als je weet, dat er nog steeds duizend fietsendiefstallen per maand zijn. Los die allemaal maar eens op. Daar heb je de tijd niet eens voor.” Stichting Leefklimaat heet een nieuwe organisatie, die betere huisvestings- mogelijkheden wil scheppen voor ongehuwde moeders. Het eerste project is het uit veertien kamers bestaande pand P. C. Hooftstraat 25, waar reeds twaalf ongehuwde ouders van 16 tot 24 jaar met kinderen van nul tot drie jaar onder dak hebben gekregen. Aan dit experiment wordt medewerking verleend door Jeugd Advies Centrum, Medische Raad 70, Pro Juventute en andere bureaus en tehuizen voor ongehuwde ouders. De stichting werkt zonder subsidie, maar kon van start door de steun van een belegger, die zijn naam liever niet in de krant wil hebben. De laatste meesters van de Japanse prentkunst zijn vanaf morgen tot 7 januari te bewonderen in het Rijksmuseum, waar ruim honderd kleurige houtsneden tentoongesteld zijn. Het zijn werken van de kunstenaars Hokusai, Hiroshige, Kunisada en Kuniyoshi, waarvan vooral de serie „Gezichten op de berg Fuji” van de eerste grote vermaardheid heeft. De expositie is een vervolg op „Vtamaro en zijn tijdgenoten”, de in 1967 eveneens door het Prentenkabinet samengestelde tentoonstelling. DE WINKELPASSAGE aan het Rembrandtsplein, waarin onroerend goed en voetbalsupporter Maup Caransa enkele jaren geleden behalve veel geld ook een brok hoofdstedelyke trots stak, is voorlopig op een flop uitgedraaid. De Rembrandtgalerij floreert alleen nog by de entree, maar in de passage naar de Amstel zijn de winkeltjes nagenoeg allemaal verdwenen. Lege etalages gapen de voorbijganger aan en alleen de kalkletters op de ramen vertellen, dat hier ooit tegen een aanzienlijke korting poppen en windmolens zijn verkocht. Hoe komt het dat het publiek is weggebleven? Kenners beweren dat het te maken heeft met het feit, dat de penoze meer greep op het leven op het plein heeft ge kregen. De regelmatige aanwezigheid van drughandelaars en schandknaapjes (bekentenis van een politiecommissaris bjj zijn afscheid) zou 't publiek afschrik ken. Is dat zo? Een medewerker van Caransa: „De één zegt het, maar een ander spreekt het tegen”. Zeker is dat de financier nu andere plannen voor de nauwe passage heeft, maar zolang de onderhandelingen lopen wil men over het ka rakter daarvan niets zeggen. ER BESTAAT bij buitenlandse, met name Engelse beleggers grote belangstel ling voor Amsterdam, maar het is van betekenis dat zij weten, dat de hoofdstad geen vrij jachtgebied is. Deze boodschap heeft wethouder Han Lammers van Stadsontwikkeling de Amsterdamse architectenclub meegegeven. De neiging van ontwikkelaars om in een zwak woongebied als de binnenstad aankopen te doen, zal worden ontmoedigd. Willen zij evenwel de openvallende gaten met nieuwe woningen opvullen, dan kunnen zij op het ja van de gemeente rekenen. Het toekomstige structuurplan moet de stad beschermen tegen onverhoedse po gingen van handelaars in onroerend goed om eigengereide ontwikkelingen te forceren en hoe beter de architecten dit weten, hoe beter de stad de beleids doelstellingen kan uitvoeren. Han Lammers is het met de architecten eens dat de negentiende-eeuwse wijken als woongebied slecht zijn, maar aan de andere kant is de herhuisvesting een te groot struikelblok om de slopers maar hun gang te laten gaan. Lammers verwacht van de buitenlandse investeerders meer samenspel met de overheid, maar waarom zo vraagt hij zich af zijn zij zo conservatief in de keuze van hun terreinen? IN DE SECTOR van inspecteur El- bersen' doet zich een beangstigende ontwikkeling voor. In snel tempo is de heroïne, een zwaar verslavend opium derivaat, in opmars. „Dodelijk spul. Het zijn wrakken als je de gebruikers hier krijgt. Magere skeletten, patiënten, die niet meer op een stoel kunnen blijven zitten. Ze vallen er zo af en hun aantal stijgt de laatste tijd.” De politie zoekt de meeste leveran ciers van het dodelijke spul onder de Chinezen in de binnenstad. Er zou ook sprake van zijn dat een Maffia-familie, de Bread for Heads, in ons land is geweest om tegen dumpprijzen heroïne te introduceren. Het werkt de misdaad HET IS een beetje raadselachtige zaak met de ronde parkeertoren aan de Singelgracht. In de eerste plaats is hij als een dief in de nacht in gebruik genomen om tenslotte niet gebruikt te worden, in de tweede plaats laat het op promotion berekende stadsbestuur het helemaal afweten en in de derde plaats roept de Federatie van de City van Amsterdam vorige maand luid keels dat het nu eindelijk eens tijd wordt, dat de hoofdstad grote parkeer garages gaat bouwen. Het produkt van Tabak heeft iets weg van een ongewenst kind. Wel een kostbaar kind, want de garage kostte 6,4 miljoen. Eind september heeft de nv Europarking (lees Tabak) in een brief aan B. en W. haar nood geklaagd en voorts gedreigd de garage te sluiten. Op deze brief, waarin ook vergunning voor een was- en doorsmeerinrichting wordt gevraagd alsmede een parkeer verbod voor de Nassaukade en omge ving („daar kunnen 2.000 automobilis ten vrij parkeren”), is (nog) geen ant woord gekomen. Tabak: „Ze zijn bij de gemeente te laks, meneer. Ze durven niet, omdat ze bang zijn stemmen te verliezen. Een tijdje geleden had ik hier een paar Duitsers, die het idioot vonden dat zoiets kon. Het is hetzelfde als met het Vondelpark. In Rotterdam ligt dat an ders. Daar zeggen ze: waar kan ik u mee van dienst zijn”. J .«mum**" Om precies te zijn: in de laatste vier maanden had de garage een „bezetting” van slechts twee percent, wat dagelijks op een verlies van 2.000 gulden neer komt. Dat is deze, vooral in geld den kende Amsterdammer te gortig gewor den en hij dreigt nu de parkeergarage te sluiten. De 72-jarige Hendrik Tabak praat niet graag met journalisten, want ze hebben wel eens minder lollige stukjes over hem geschreven en zo verschijnt hij pas ruim een uur na de afgespro ken tijd in het rommelige kantoortje achter de Tabak showroom aan d e Spuistraat. Het aanbieden van veront schuldigingen hoort kennelijk niet bij zijn stijl en hij volstaat dan ook met de wantrouwende vraag of we ons kunnen legitimeren. Toorenaar: „Wanneer hadden we vroeger een bankoverval? Zelden, maar tegenwoordig zijn ze aan de orde van de dag. En wanneer had je schieterijen tegen de politie? Dat kwam haast niet voor. Bij steeds meer aanhoudingen stuiten we tegenwoordig op verzet en steeds vaker vinden we wapens op arrestanten.” Amsterdam wil daar iets aan doen en er is nu een speciale overvallenbri- gade in de maak. Op die manier moet worden voorkomen dat rovers een te grote voorsprong op het recherche- apparaat nemen als zij hun slag heb ben geslagen. DE'LEIDING ervan komt in handen van hoofdinspecteur Hans Hock, die met zijn ploeg voor de helingbestrij ding al veel successen heeft geboekt. Het aflopen van opkopers dat vari eert van marktlieden tot sjieke anti quairs mag dan weinig spectaculair zijn, het heeft al bijzonder veel gesto len spullen teruggebracht, vaak met dief en diefjesmaat erbij. Ook een moord (op een apothekersbediende) kon worden opgelost, omdat bij een opkoper een fototoestel en andere za ken van het slachtoffer werden terug gevonden. Toch zou deze aanpak veel meer kunnen opleveren, als de speciale bri gades meer tijd hadden en niet in een 3Ö Ha» ■■■■-• v'-'

IJmuider Courant | 1972 | | pagina 13