Koningin satyrisch in beeld nieuwste boek door Van het Reve Affichewedstrijd over hulp aan Derde Wereld BOEK OVER ONDERGANG INDIANEN PRUIKEN NIEUWS „Lieve jongens” i Vietnampop met Supersister en Long Tall Ernie Soosagenda SANDY COAST IN DE PEN TOP DE POP POP DERTIEN „De Stoeterij” Cultureel programma op Hilversum 2-FM Jan Boon voltooide tv-filmserie over Centraal-Azië Raaks 22, Haarlem onder parkeergarage, tel. 310526 „De avonden” vijfentwintig jaar „Begraaf mijn hart bij de bocht van de rivier” „de Uilenboom” X 17 1972 NOVEMBER DONDERDAG 2 Zaterdag in Beverwijk BALMEY We lopen het in deze rubriek al een paar weken te roepen, maar voor het geval iemand het nog vergeten mocht zijn: zater dag 4 november aanstaande staat Beverwijk van half twaalf ’s mid dags tot twee uur ’s nachts in het teken van de „Pop voor Viet nam”. Daaruit mag blijken dat de baten van deze dag geheel ten goede komen aan het Medisch Comité Nederland-Vietnam, waai voor ook als de vrede snel ge tekend mocht worden zowel in Noord- als Zuid-Vietnam nog ontstellend veel hulp te bieden is. (Van onze redactie in Amsterdam) AMSTERDAM. „Vlak voor de opening raakte ik in paniek en wilde ik alle beeldjes over maken”, zegt Madeleen Brinkman over de expositie van haar kera- mieken beeldjes van koningin Juliana, in Galerie Siau in Amsterdam (tot 20 november). „Ik vind het leuk me op een bepaald thema te wer pen en dat dan uit te diepen, alles eruit te halen door er een hele serie van te maken. Zo heb ik deze 20 beeld jes van Hare Majesteit gemaaakt. Ze zijn inmiddels allemaal verkocht”. Voor ƒ750. f Mr- w N Supersister De beeldjes en hun maakster Madeleen Brinkman (Van onze Haagse redactie) (Van onze kunstredactie) in de :n zater- Hoofdweg 574, iedere 1, V (Van onze correspondent) ADVERTENTIE Onder redactie van Ferry Tromp Aan het einde van de vorige eeuw, toen de blanken een grote nieuwsgierig- Box Eighteen met linksboven Loek Braber, rechtsboven Ben de Reuver, linksonder Klaas Wolthuizen en rechtsonder Jan Nanne. !T. n- Id. r- kt T- ds •e- an op Fleetwood Mac, waren in augustus op tournee door Joegoslavië en hadden daar zoveel succes dat ze in december wéér mogen komen. ’s Middags treden in de Slof zater dag Supersister, Long Tall Ernie, de Bintangs en Box Eighteen op; ’s a- vonds is de beurt aan de anderen met van 10 tot 12 uur John the Revelator en daarna als uitsmijter de Hobo String Band. Uitgever J. Muntinga van Hollandia BV in Baarn, die het boek introduceer de, zei te menen dat het ons voor de vraag stelt hoe wij blanken de vroeger gemaakte fouten kunnen herstellen. Wat dat betreft, bleek uit een toelichting door dr. Philip A. Benson, attaché voor, culturele zaken bij de VS-ambassade in Den Haag, dat de ruim 400.000 Indianen in de reservaten van alle minderheden in de States op dit moment de groep vormen die het meest van alles versto ken is. Tachtig procent van de mannen is werkloos, de kindersterfte is dubbel zo hoog als bij de blanken en gemiddeld zijn ze niet langer dan zes jaar op school gegaan DEN HAAG.Het culturele radiopro gramma zal ’s avonds voorlopig nog slechts op het FM-kanaal van Hilversum 2 te horen zijn. De D’66-Kamerleden, de heren Terlouw en Wilbers en mejuf frouw Goudsmit, hadden minister Engels (CRM) gevraagd om het cultureel pro gramma wat makkelijker toegankelijk te maken. Madeleen Brinkman is 35 jaar. Ze heeft een opleiding voor tekenlerares gevolgd en houdt zich een deel van haar tijd bezig met les geven in algemene beeldende expressie. „Dat betekent sociaal contact vormen. Ik doe dat lesgeven erg graag”. „Ik heb al eerder wat expositietjes gehad, maar ik vind zelf door een geheel nieuwe manier van in planteren is men erin geslaagd pruikjes te maken van 70 gram. Dit biedt op nieuw mogelijkheden voor de moderne vrouw omdat hierdoor de bezwaren van de pruik zijn weggenomen. Deze veder lichte pruikjes die niet van haar zijn te onderscheiden zijn verkrijgbaar in 19 kleuren bij Verder kun je zaterdag voor het in alle opzichten luttele bedrag van 7.50 nog genieten van de Bintangs, de Haarlemse rockblues groep John the Revelator, Relesion, United Killdom. de VARA-drive-in-show en de groep Box Eighteen, één jaar oude vier- mansformatie uit IJmuiden en Bever wijk met Loek Braber (zang, dwars fluit, bongo en slaggitaar), Ben de Reuver (sologitaar, sax en zang), Klaas Wolthuizen (basgitaar en zang) en Jan Nanne (Drums). De heren zijn druk bezig met het op de plaat zetten van hun eigen nummer „Bizzy,” spe len verder Santana, Ten Years After, Jethro Tull, Focus, Jimi Hendrix en LEIDEN.In het Rijksmuseum voor Volkenkunde te Leiden is woensdag de Nederlandse uitgave aan de pers gepre senteerd van de Amerikaanse bestseller „Bury my heart at Wounded Knee”. Het boek, dat hier als titel meekreeg „Be graaf mijn hart bij de bocht van de rivier”, beschrijft hoe in de tweede helft van de vorige eeuw de Noordamerikaan- se Indianen werden gedood of uit hun gebieden verdreven door kolonisten en militairen, afkomstig uit Europa. De auteur, Dee Brown, laat deze on- dergangsgeschiedenis voor de eerste keer zien zoals de Indianen zelf haar hebben beleefd. Hij baseert zich daarbij op au thentieke Indiaanse verslagen van de historische gebeurtenissen Hij deed dat op een bijeenkomst bij uitgeverij De Bezige Bij ter gelegenheid van het feit dat 25 jaar geleden de eerste druk van zijn roman De Avonden bij deze uitgeverij verscheen. Van dit boek zijn tot nu toe exact 112-172 exem plaren bij De Bezige Bij weggegaan, waarvan 10 percent in gebonden vorm, aldus directeur Geert Lubberhuizen. Op deze middag werden tevens de eerste exemplaren van een jubileumuit gave van De Avonden gepresenteerd. Deze uitgave is in handen van Polak, bij wie Van het Reve sinds kort zijn werk heeft ondergebracht. Een exemplaar werd onder meer overhandigd aan pro fessor dr. H. A. Gomperts, die aanslui tend een korte analyse gaf van het werk van Van het Reve. AMSTERDAM. Volgend voorjaar zal bij uitgeverij Athenaeum-Polak Van Gennep in Amsterdam een nieuw boek van Gerard Kornelis van het Reve verschijnen met de titel „Lieve Jongens”. De auteur omschrijft het boek zelf als een liefdesroman. Hij heeft het manus cript half juni van dit jaar voltooid. In Lieve Jongens zal Van het Reve qua stijl en inhoud niet veel afwijken van wat hij tot nu toe heeft gemaakt. „Het is dus weer een boek over smeerlapperij van „die” jongen in de kerk” merkte Van het Reve gistermiddag gekscherend op. er een portret van haar in de kranten, van Max Koot. Door die twee gebeurtenissen kwam ik erop Hare Majesteit als thema te nemen voor een nieuwe serie”. „Hare Majesteit was net een aangeklede pop, met daarboven zo een menselijk gezicht. Dat wilde ik aanduiden. Ook had ik als reden m’n irritate over de stijve staatsieportretten, met dat slijmerige van de hofkunst. Ik heb het ook wel satyrisch be doeld”. „De koningin is ook maar een gewoon mens, die bijvoorbeeld het best eruit ziet als ze op haar dikst is. Dat is één van de redenen waarom de beeldjes zo zwaar van postuur zijn”. Een andere reden daarvoor is volgens Madeleen Brinkman een puur technische. „Het is erg moeilijk een fragiel figuurtje te maken in klei. Ik ben nog maar een amateur in keramiek. De beeldjes van de koningin vallen zelfs nogal slank uit, ver geleken bij wat ik eerst maakte”. „Ik ben blij dat deze serie nu achter de rug is (de opening vond ik vreselijk, ik ben nogal verlegen). Nu kan ik opnieuw gaan werken vanuit een leegte. Alsof ik nog nooit eerder iets gemaakt heb”. Madeleen Brinkman gaat nu weer op zoek naar een nieuw idee om een thema aan op te hangen en aan een nieuwe serie te kunnen beginnen. „Ik zou graag nog ter afsluiting van deze serie „Juliaantjes” een drie-dimensionaal tegelplateau met daarin ook keramiekblokken maken, drie a vier meter hoog, van de koningin. Maar daarvoor zou ik een opdracht moeten krijgen. Omdat ik me er helemaal vrij voor zou moeten maken”. Krakers van dit popgebeuren in de Slof op het Raamveld 2 zijn onge twijfeld Supersister en Long Tall Er nie and the Shakers, die evenals min stens zes andere groepen geheel be langeloos optreden. Super Sister maakte dit jaar vooral naam door de LP „Pudding en Gisteren.” zijnde bal letmuziek voor een nieuwe vorm van ballet, gebracht door het Nederlands Danstheater. Ongetwijfeld een aan duiding voor de kwaliteit van deze Haagse groep. Over de rampetamp- rock-and-roll-act van Long Tall Er nie en zijn wilde kuifmakkers hoef ik weinig meer te vertellen. Tot slot zegt minister Engels dat er voor 1 oktober in het geheel geen afzon derlijk „cultureel” programma bestond. Het is een stap vooruit, dat er nu een begin mee gemaakt is. Van het Reve las tot besluit een gedeelte uit het zevende hoofdstuk van de roman „Lieve Jongens”. „Al mijn boeken”, zo lichtte hij toe, „gaan over één thema, één moraal. Dat is de verlos sing van wat men abusievelijk de wer kelijkheid noemt.” Hij wees daarbij op de aspecten van het „tragische levensgevoel dat bij Van het Reve samenvalt met veel ironie.” De tragiek, aldus Gomperts, is bij Van het Reve van een dergelijke aard dat hij niet meer tragisch is. „Een ernst die niet meer ernstig is.” dat ik tot nog toe weinig lijn in m’n werk had. Sinds de laatste vijf jaar begin ik de vormen te vinden waarin ik me kan uit drukken, waarmee ik verder kan gaan”. Een tijd geleden hoorde en zag Madeleen Gerard Kornelis van het Reve op de televisie, waar hij een stuk uit zijn nieuwe boek „De taal der liefde” voorlas, over zijn zogenaamde bezoek aan koningin Juliana. „Een paar dagen daarvoor was de koningin jarig. Toen stond 1. Sugar me Lynsey de Paul; 2. Ich hab’ die Liebe gesehn Vicky Lean dros; 3. I. put a spell on you Creedence Clearwater Revival; 4. I think I love you Partridge Family; 5. Mexico Les Humphries Singers; 6. You’re a lady Peter Skellern; 7. Mouldy old dough Lnt. Pigeon; 8. Wigwam Bam Sweet; 9. Eine neue Liebe ist wie ein neues Leben Jürgen Marcus; 10. Vero nica 538 Vader Abraham en de goede zonen, Jacques Herb en de Makkers; 11. Back stabbers O’jays; 12. I’il never drink again Alexander Curly; 13. Überall auf der Welt Freddy Breek. Het heeft een tijdlang danig gerommeld in de Sandy Coast componist Hans Vermeulen was vast besloten de groep te verlaten maar het onverwachte succes van hun single „Summertrain” heeft de harten (of de portemonnees? weer bijeen gebracht. Sandy Coast, met Hans Vermeulen, Jan Vermeulen, Onno Brevoort en Ron Westerbeek (hij schreef „Summertrain”) treedt weer overal in het land op; vanavond dicht bij huis in de IJmuidense PEN-centrale. heid aan de dag legden voor de overge bleven Indianen, hielden bovendien avontuurlijke verslaggevers regelmatig vraaggesprekken met Indiaanse krijgers en stamhoofden zodat ook kranten en tijdschriften uit die periode veel infor matie bieden over wat de Indianen zelf dachten van hun eigen nadagen. HJC, Sanderzaal, oude Elisabeth Gasthuis, vrijdag: Herman Dijkstra’s Friends of Jazz, winnaars van het Loosdrecht Jazz Concours 1972. Crazy Inn, Kokstraat 13, zaterdag, soos. PENcentrale, Kanaalstraat 257, IJ muiden, zaterdag: Sandy Coast; zon dagmiddag: de groep „Socrates drank the conium”. Donkey Shot, A. Verherentstraat 1, Heemskerk, zaterdag gesloten in ver band met popfestival Vietnam in Be verwijk. Leha, Nutsgebouw, Hillegom, zater dag: „July” en de lightshow „United Vision”. De Krocht, Grote Krocht, Zand- voort, vrijdag: „Space 7”, winnaar van de talentenjacht op de Amster damse Dam. Royal Flush, wijkcentrum Berna- dottelaan, zaterdag: discodansen met discotheek Lion. Youth for Christ, Turfsteeg 2a, za terdag: de film „Wegwijzers lucht”. Deining, Ripperdastraat 13a, dag: „Freeway”. Arnoldushoeve, Hoofddorp, zaterdag: Poolse popgroep „Break Out”. Disco Dubois, Berlagelaan 45, zon dagmiddag: disco. Voom Voom, Spaarnwouderstraat 61, vrijdag, zaterdag en zondag: bar- dancing-disco. Can-Can, Stoofsteeg avond: bar-dancing-disco. Riverside, Spaarne 91, woensdag, vrijdag en zaterdag: soos. Soos de Huif, Gen. de la Reijstraat 4, dinsdag en donderdag: soos. De bewindsman zegt geen bevoegdheid te hebben in te grijpen. Het besluit tot zenderstylering is een overeenkomst, dat de NOS en de omroeporganisaties op be paalde uren en in hun zendtijd op be paalde zenders programma’s van één soort zullen uitzenden. Engels zegt dat volgens een onderzoek van de NOS drie kwart van de luisteraars in Nederland FM-uitzendingen kan ontvangen. Aan de beslissing van de NOS en de omroeporganisaties om de culturele uit zendingen ’s avonds alleen via FM uit te zenden ligt naar het oordeel van de bewindsman de overweging ten grond slag dat enerzijds de FM bij uitstek geschikt is voor transport van serieuze muziekprogramma’s, anderzijds dat er reden was het lichte programma ook in de avonduren over een AM-Zender (middengolf) uit te zenden DEN HAAG. De Nationale Com missie Ontwikkelingsstrategie 1970-1980 heeft dinsdag onder voorzitterschap van prins Claus besloten nieuwe voorlich tingsprojecten over ontwikkelingsamen werking ten bedrage van in totaal 343.025 te financieren, zulks ionder voorbehoud van goedkeuring door de mi nister van Ontwikkelingssamenwerking. Twaalf academies voor beeldende kunsten in Nederland worden door de commissie uitgenodigd wedstrijden te houden om te komen tot de beste affi che met ontwikkelingssamenwerking als onderwerp. De commissie wil daarvoor drie geldprijzen per academie uitloven. In een tweede fase zal een onafhankelij ke jury uit een anonieme tentoonstelling van alle ontwerpen een selectie kiezen, die voor hoofdprijzen in aanmerking komt. Het beste ontwerp zal in de maand mei 1973 op de perrons van de Nederlandse Spoorwegen te zien zijn. De kosten van dit project bedragen f 28.859. De commissie aanvaardde het geza menlijk plan van „Het Verenigd Neder lands Filminstituut” te Hilversum en het Koninklijk instituut voor de tropen te Amsterdam tot aanschaf en beheer van een twintigtal buitenlandse films over ontwikkelingssamenwerking, waarmee 98.000 is gemoeid. De Nederlandse Onderwijs Televisie zal door een bijdrage van f 45.025 van de commissie in het schooljaar 1973-1974 vier televisieprogramma’s aan de VN- ontwikkelingsstrategie voor de jaren ’70 kunnen wijden. Deze uitzendingen zijn bedoeld voor middenklassen van het voortgezet onderwijs, die tevens van be geleidend lesmateriaal zullen worden voorzien. SCHIPHOL. Woensdag is op Schip hol aangekomen de Nederlandse cineast Jan Boon na een reis van een maand door de Himalaja, waar hij zijn laatste film „De hoogste bergen ter wereld” voltooide Voor zijn filmserie „Centraal- Azië en zijn mensen” legde Jan Boon de afgelopen jaren in totaal een afstand van 4000 kilometer te voet af en pas seerde hij twintig bergpassen tussen de 4000 en 5500 meter. Bij zijn filmwerk werd hij geassis teerd dooi de bekende klimmer in de Mount Everest, Sherpa Tenzing. Op hun tochten moesten de bergklimmers hevige stormen en koude doorstaan, aldus Boon bij zijn terugkeer. In de hoofdstad van Nepal werd de Nederlandse cineast door leden van de koninklijke familie ont vangen en gelukgewenst met de voltooi ing van zijn filmserie. Jan Boon zal zijn serie ndg d >r aan verschillende TV-stations aanbidden. Canada, Zwitserland, Duitsland en Bel gië zouden volgens hem belangstelling hebben voor de serie. Auberge van ouds Santpoort Gezellig Frans getint eethuis waar specialité’s uit de Provence in open keuken worden bereid. Prachtig koetshuis waar op klas sieke wijze diners - recepties en feesten van uiteènlopende aard verzorgd worden. w L1 f - ‘W; jM

IJmuider Courant | 1972 | | pagina 17