Advocaten Oude Nederlandse gebouwen contra paus in Djakarta worden opgeknapt Knelpunten TOENEMENDE SPAANS-FRANSE MILITAIRE SAMENWERKING Voorlopig geen treinen zonder conducteur STERRENHEMEL IN NOVEMBER Citroën wil scheiden van Fiat wri op wegen graan- ïïS.’.'Sï i sier] INVENTUM IVÏRHOEVEN GROOTSCHEEPSE PLANNEN VOOR BENEDENSTAD échte graan-genever X’ c Mogelijk einde „Atlantische strategie” Het verwondert ons! DONDERDAG NOVEMBER 2 1972 21 VIJF MILJOEN BASISPLAN a (Van onze medewerker in Barcelona) HALF WOORD N 5E 'A ES J zuiver F natuur- 1 produkt 7 SUBSIDIE (Van onze medewerker in Djakarta) DJAKARTA Het gemeentebestuur van de Indonesische hoofdstad Djakarta heeft grootscheepse plannen om historische zeventiende-eeuwse gebouwen die nog stammen uit de tijd van de Verenigde Oostindische Compagnie volledig te restaureren. De benedenstad, of Kota zoals hij nu heet, waar de huizen staan, zal worden omgetoverd in een centrum dat een grote trekpleister moet worden voor toeristen; onder hen treft men jaar lijks steeds meer Nederlanders. pov^ VEELZEGGEND MADRID De plaats die generaal Franco’s regime in de Westerse we reld inneemt, berust van oudsher meer op strategische feiten dan op politieke banden, en gezien de hou ding die zijn „erfgenamen van de macht” de laatste tijd aannemen, kan men daar voor de nabije toekomst niet eel verandering in verwachten. Dit is de reden waarom het huidige bezoek aan Madrid van topmilitairen uit Frankrijk en de Verenigde Staten, om de defensie-overeenkomsten van Spanje met beide landen te bespre ken, belangwekkend is. Jazeker. De Inventum citruspers perst &f. Laat geen druppel sap verloren gaan. Bij het persen niet en ook bij het schenken niet. Dankzij het opvangbakje met handige schenktuit. Ij Zoveel vruchtensap als u maar wilt voor f 49,50 y BAKKER’S^BEHANG f/ «SP» Ja, het verwondert ons altijd als wij niet hebben wat u J zoekt I Europa's grootste stalenboek J 700 dessins geplakt op J 750 m2. KlB POOL-^ '45 STER ADVERTENTIE (Van onze medewerker in Rome) ADVERTENTIE waar men De naam Jacatra komt oorspronkelijk U kunt er op rekenen. ADVERTENTIE ADVERTENTIE anno 1' op l militaire geschiedenis van Indonesië van het rijk van Madjapahit (1293-1520) tot heden. van Djajacarta. Dat betekent zoiets als „geweldige overwinning”. 2.21 6.01 Wie denkt dat onze manne- quin-sierlijke japonnen voor u niet zijn weggelegd, die vergist zich. Want ze wer den ontworpen met het oog i op u. Een succescollectie I met plezierige allure. I Endie voor u betaal- >Dbaar zijn. Wij selecteerden voor u alléén het mooiste. De belangrijkste belemmeringen op de Nederlandse wegen: ■M51Ï» “-CSV Grote. Houtstraat 26-30 Haarlem Kt DUBBELE GRAAN-GENEVER IS VOLGENS 03 KIPT UIT GESELECTEERDE GRANEN GESTOOKT» ■CttT DOOR ONS ALS HOOGSTE KWALITBT CE- WWOEERO KV OMHeenierlj «n Likeurstoktn) loh.« Verhoeven MSrav»l«nd Hilversum - Hoftwl Gouverneur Ali Sadikin van Djakarta rekent wel een beetje op een subsidie van de Nederlandse regering. Tenslotte is er zoiets als een Nederlands-Indonesisch cul tureel akkoord. Ook de Wereldbank is zeer geïnteres seerd. Dit speciaal met het oog op de buitenlandse deviezen, die deze toeristen attractie kan opbrengen en zeker ook vanwege de werkgelegenheid die gescha pen wordt. Ongever 10.000 arbeiders kunnen voor een periode van twee tot drie jaar hier werk vinden. Maar ook daarna komen er nog tal van arbeids plaatsen beschikbaar in de musea en de toeristenwinkeltjes en -stalletjes. ten worden, definitief een einde te maken aan de „Atlantische strategie” ten gunste van een „meer-coherente, regionale” sa menwerking met de Fransen. Er komen in de Kota verschillende oudheidkundige musea, eethuisjes en win keltjes in 17e-eeuwse stijl. Het Djakarta van nu heeft weinig aantrekkelijks voor de buitenlandse bezoeker. De meeste toe risten reizen dan ook na één of twee dagen door naar de Boroboedoer-tempel In Midden-Java of het eiland Ball. De proef zou vanaf 21 november wor den genomen op het baanvak Gouda- Alphen aan de Rijn. Tegen de proef is fel geprotesteerd door de vakorganisaties van spoorwegpersoneel en ook door de personeelsraad van NS. De ondernemingsraad zal aan de na dere studie deelnemen, zo is nog van NS-zijde meegedeeld. De 17de- en 18de-eeuwse Amsterdamse gevelhuizen langs de „gracht” Kali Besar zullen eveneens in hun oude glorie her steld worden. Nieuwere gebouwen, veelal banken, krijgen nieuwe „oude” gevels. De activiteiten van de financiële en zakenwe reld, die zich van oudsher in de Kota af spelen, zullen niet te lijden krijgen van de restauratieplannen. Het is niet alles oud-Nederlands wat zal worden opgeknapt. Ook een 240 jaar oude moskee die binnen het te restaureren gebied valt, zal verbeterd worden en krijgt een museum van Indonesische isla mitische geschiedenis. Hetzelfde geldt voor een aantal 16e-eeuwse Chinese gebouwen in de wijk Glodok. Hier zal de geschiede nis worden getoond van de eerste Chine zen die in de 16e eeuw voet aan wal zetten in de buurt van het toenmalige Jacatra. Om bijgaande kaart te richten moet men ze boven het hoofd houden en het noor den (N) laten samenvallen met de noorde lijke horizon. De stand van de hemel is die op 15 november om 20 uur. Voor vroegere tijdstippen de kaart draaien in de rich- Ook in november kan Mercurius niet worden opgespoord. Zij staat nog steeds te dicht bij de zon. Venus daarentegen schittert met weergaloze helderheid aan de ochtendhemel en het zal geen moeite kosten haar te onderscheiden. Venus is de helderste „ster” aan het firmament en dat al leen al maakt het mogelijk haar zonder gevaar voor vergis sing te herkennen. Men moet dus kijken voor zonsopkomst, boven de oostelijke horizon. Mars is weer aan de morgenhemel waarneembaar. Minder spectaculair dan Venus en minder zeldzaam dan Mercurius is zij toch het opsporen waard. Zij staat aan de ochtend hemel boven de oostzuidoostelijke horizon. De „rode planeet” is thans nogal moeilijk waarneembaar. Op 4 november be vindt ze zich iets „boven” de ster Spica. Deze ster is iets hel derder dan Mars. Jupiter is 's avonds nog te zien in het sterrenbeeld Schut ter, in het zuidwesten. Deze planeet nadert langzamerhand de zon zodat haar zichtbaarheid meer en meer afneemt. Op het einde van deze maand gaat Jupiter twee uur na de zon onder. Satumus daarentegen is goed waar te nemen gedurende heel de nacht als een tamelijk helder hemellichaam in het sterrenbeeld Stier. Op 22 november om acht uur bevindt de maan zich in conjunctie (samenstand) met deze planeet. Efemeriden: Van 31 oktober tot 30 november korten de dagen met één uur en 22 minuten. Voor de dag neemt men de periode die begint bij de aanvang der schemering voor zonsopkomst en eindigt bij het einde der schemering na zons ondergang. Maan: Nieuwe Maan Eerste Kwartier Volle Maan Laatste Kwartier latere tijdstippen richting. De plaats De besprekingen die generaal Maurin en generaal Goodpaster, vergezeld van hun naaste medewerkers, met Spaanse militairen en kabinetsministers hielden over de ontwikkeling van de respectieve lijke samenwerkingsvormen, verliepen vol gens de officiële communiqués van giste ren natuurlijk in „volledige eensgezind heid en wederzijds begrip”. Het is echter wel interessant dat de enige details die uit de verder nietszeg gende communiqués naar voren springen, van geheel verschillende aard zijn. De Franse generaal en zijn medewerkers werden in Spanjes hoogste militaire in stelling vergast op een lezing onder de titel „De politiek-militaire positie van Spanje”. De vergadering van de Ameri kaanse militaire met hun Spaanse gast heren hield het bij de materialistische bespreking van aflevering van wapentuig. Het is veelzeggend dat men de laatste tijd in Madrid openlijk het blikveld van Washington naar Parijs verschuift, en er gaan al stemmen op die aanraden om in 1975, wanneer de militaire overeenkom sten met beide hoofdsteden verlengd moe- UTRECHT. De proef die de Neder landse Spoorwegen wilde gaan nemen met een conducteurloze trein, is uitge steld. Eerst wil de bedrijfsleiding, die daarover met een commissie uit de on dernemingsraad heeft gesproken, „een aantal interne en externe aspecten, met name ook in het psychologisch vlak, verder bestuderen, alvorens met de proef kan worden gestarv’, zo zegt NS. AMSTERDAM: Om de Haarlemmer dijk en de Haarlemmerstraat zoveel mo gelijk te ontlasten van vrachtauto’s van af en naar de havens worden binnenkort duidelijke borden, geplaatst, die verwij zen naar de route langs de havens en het IJ. De borden voor het verkeer uit de richting Haarlem komen bij de kruising Coentunnelweg, die voor het verkeer uit de richting ’t Gooi en Utrecht bij de kruising Sarphatistraat-Oostenburger- gracht-Czaar Peterstraat Via de Oosten- burgergracht en de Grote Kattenburger- straat wordt het verkeer daar verder verwezen naar de Piet Heinkade. Deze omleiding zal gelden tot de route Haar lemmerhouttuinen volgend voorjaar in gebruik kan worden genomen. Djakarta heeft in de loop van zijn geschiedenis allerlei namen gehad. Nog voor de Hollanders er in de 16de eeuw kwamen, lag op de plek van het huidige Djakarta-Kota het plaatsje Soenda Kela- pa. Het lag aan de baai waar de Tjiliwoeng in zee uitmondt en fungeerde als uitvoer- haven van het koninkrijk Padjadjarah, dat het tegenwoordige Bogor (in de’ kolo niale periode Buitenzorg geheten) als hoofdstad had. Geen wonder dat een recent hoofdarti kel in een van Spanje’s voornaamste dag bladen, na de verschillende argumenten te hebben opgesomd aldus besloot: „Kortom, de wegen van Frankrijk en Spanje leiden heel dikwijls in dezelfde richting. Het perspectief van het huidige militaire ak koord is dan ook van bijzonder belang, niet alleen voor onze strijdkrachten, maar ook voor onze buitenlandse politiek” Een goed (Amerikaans) verstaander zou aan een half woord genoeg moeten heb ben De stippellijn die door de Zwaan gaat, duidt de hartlijn van de Melkweg aan. De andere gestippelde lijn is de ekliptika (dierenriem of Zodiak). De zon, de maan en de belangrijkste planeten bevinden zich steeds in de nabijheid van deze lijn. daarbij dertig Mirage-vliegtuigen en 200 AMX-30-tanks, en de Spaanse wapenin dustrie ging een overeenkomst aan met de Franse over de produktie van dit en soortgelijk materieel. Ten slotte kwam het tot een nauwere samenwerking van de strijdkrachten, hetgeen onder meer in ge zamenlijke manoeuvres tot uitnig kwam. Dit alles sloeg in als een bom op het Amerikaanse ministerie van Defensie, tot dan toe het been stijf had gehouden in de onderhandelingen met Madrid over de verlenging van de Spaans- Amerikaanse defensie-overeenkomst van 1953, hetgeen nogal spanningen en zelfs een zekere anti-Amerikaanse stemming in Spanje had veroorzaakt. Twee maanden nadien werd ook die overeenkomst weer verlengd tot september 1975, en kreeg Spanje onder meer toezegging van Ameri kaanse steun voor de modernisering van zijn oorlogsvloot. Veel oud-Nederlandse gebouwen zijn ingestort of in zeer slechte staat. Het enige dat er een beetje uitspringt is het Kota-museum, een 17-eeuwse „Amster damse” gevelwoning aan het voormalige Stadhuysplein, waar relikwieën uit de ko loniale periode liggen uitgestald en waar ook de veroveraar van Jacatra, Jan Pie terszoon Coen, ligt begraven. Het in 1710 ^erbouwde stadhuis van het voormalige Batavia (de naam die de Ne derlanders aan Jacatra gaven) is al sinds de Tweede Wereldoorlog in gebruik als kazerne. Na de restauratie zal het als museum worden ingericht en de naam krijgen Museum van Jaya-Katra en Bata via. Er zullen speciale kamers komen voor belangrijke historische personen. Eén kamer wordt in zijn geheel gewijd aan de ADVERTENTIE cAfperser Voor het basisplan dat uitsluitend voorziet in het herstel van de Nederlandse gebouwen heeft men de kosten ge raamd op één miljoen Amerikaanse dol lars. Een groter plan, inclusief de eerder genoemde Chinese huizen en de herbouw van een 18e-eeuws scheepsdok op het in de baai van Djakarta liggende eiland Onrust, annex scheepvaartmuseum, zal naar schatting 2,5 miljoen dollar kosten. De financiën zijn nog steeds niet "helemaal rond, maar er zijn al wel verschillende toezeggingen gedaan, onder meer van een aantal Nederlandse bedrijven met vesti gingen in Indonesië Islamietische troepen gaven Soenda Ke- lapa die naam, nadat ze er een veldslag tegen Portugese zeevaarders hadden ge wonnen. De mannen onder aanvoering van Jan Pieterszoon Coen, afstammende van de Batavieren, noemden het later Batavia. Sinds Indonesië’s onafhankelijk heid (1945) heet de intussen tot vijf mil joen zielen uitgegroeide hoofdstad Djakar ta. Deze naam wordt in verband met de invoering van de nieuwe zogeheten Malin- do-spelling nu als Jakarta geschreven. Gen. Cronjéstraat 135, tele- foon 023-255432, Herensingel 5 Hoek Amsterdamstraat, tele- foon 023-322377 J Er is altijd wel parkeerruimte in een straal van 100 m. ROME. Nadat paus Paulus dinsdag bepaalde dat de advocaten van het hoger gerechtshof van de kerk een aanmerke lijk lager honorarium moeten eisen voor het behandelen van echtscheidingszaken, kwam gisteren een felle reactie van de rechtsgeleerden. Zij verklaarden in een schrijven aan de paus dat zij een derge lijke verlaging in hun inkomsten niet zouden accepteren en kondigden een sta king aan Tot nu toe bedroeg hun reke ning vooi het voeren van een pleidooi tussen de 8.000 en 10.000 gulden. De paus besliste dat bij een eerste pleidooi de kosten vooi de cliënt niet hoger meer mogen zijn dan tussen de 750 en 1500 gulden. Door deze verklaring van de paus zijn de tarieven openbaar geworden De ad vocaten zijn nu minder makkelijk in staat hun cliënten extra sommen af te persen o 1 het overgrote deel van hun honoraria onder de tafel te laten uitbe talen. De 50 advocaten toonden zich vooral verontwaardigd omdat dit besluit is uitgevaardigd zonder voorafgaand overleg. Zij eisen dat de paus de nieuwe voorschriften intrekt. Het betreft hier een groep van Rome’s meest vooraanstaande advocaten die vrijwel allen tot de oude Romeinse ge slachten behoren en traditioneel grote macht en aanzien genieten. Omdat de paus al eerder aaiidrong op een snellere afwikkeling van echtscheidingsprocedu res binnei, de Katholieke Kerk, ver moedt mer> in Rome dat het Vaticaan door deze nieuwe besluiten een poging doet om de nog prille Italiaanse echt- scheidingswet weer te laten afschaffen en zo de greep van de kerk op de staat te behouden. AMSTERDAM-HOEVELAKEN: Op het gehele trajekt worden werkzaamhe den uitgevoerd om de weg uit te bou wen tot een volwaardige autosnelweg. Op verscheidene plaatsen op dit traject moet het verkeer rekening houden met rijkstrookverlegging, waarbij snelheids beperkingen en inhaalverboden zijn in gesteld. De beperking is ook in het weekend van kracht. Het zal niet verbazingwekkend zijn als generaal Franco’s ondergeschikten, die hem ook politiek denken te overleven, de hoop hebben opgegeven dat Washington hun een vaste en gerespecteerde plaats in de westerse wereld kan bezorgen. De pogingen van het Witte Huis, praktisch uitsluitend onder Eesenhower en Nixon, om Spanje in de NAVO te krijgen, leden steeds weer schipbreuk op de vastbesloten weigerng van de Noordeuropese lidstaten, zoals verleden jaar weer bleek. President Pompidou daarentegen gooide in zijn laatste persconferentie zijn volle gewicht achter Spanje’s „spoedige toetre den” tot de EEG. En men mag niet vergeten dat het eerste staatsbezoek van politeke betekenis, dat prins Juan Carlos als toekomstig koning van Spanje aflegde, zich in Parijs af speelde. Frankrijk en Spanje maken geen van beide deel uit van de militaire structuur van de NAVO, maar verlenen beide een praktische mede werking. DIEMEN-SCHIPHOL: In verband met herstelwerkzaamheden aan de hooggele gen noodbrug over de Amstel in de Provinciale Weg Diemen-Schiphol te Ouderkerk, wordt deze brug ’s nachts gedurende enkele uren voor het verkeer in beide richtingen afgesloten. Er moet dan gebruik worden gemaakt van de ter plaatse lager gelegen brug, welke ge woonlijk voor het plaatselijk verkeer is bestemd. Deze afsluiting vindt gedurende de peri ode 19 oktober t.m. 21 november 1972, 3 nachten per week plaats en wel van 20.00 uur tot 06.00 uur. De weekeinden zijn hiervan uitgesloten. Er wordt in het algemeen geen file verwacht, maar vertraging kan optreden bij een hoog verkeersaanbod dan wel bij een eventueel ongeval. DEN HAAG-GOUDA: Het verkeer richting Gouda moet er rekening mee houden dat tussen Nootdorp en Zoeter- meer reconstructiewerkzaamheden aan de gang zijn, waarbij overdag veelal een algemeen inhaalverbod en een snelheids beperking tot 70 kilometer per uur zijn ingesteld. Tijdens de avondspits zijn twee rijstroken beschikbaar. (Van onze medewerker in Parijs) PARIJS. De directie van de Franse Citroënfabrieken, waarvan Fiat vier jaar geleden meer dan 25 percent van het kapitaal verwierf, heeft te kennen gege ven de banden met de machtige Itali aanse auto-industrie weer te willen ver breken. Een ander kwart van de Citroën- aandelen bevond zich toen al in han den van de Franse bandenkoning Miche lin, die ook de daadwerkeltfke directie voert. Sedert de samenwerking met Fiat heeft Citroën zijn produktie verdubbeld en zijn export bijna verdrievoudigd.Voor het eerst sedert vele jare zal de balans (over 1972) dan ook een winstpost verto nen. Om die stijgende lijn echter voort te kunnen zetten, zal het stamkapitaal van Citroën volgend jaar opnieuw moe ten worden verhoogd. De Fiat-directeur, Giovanni Agnelli, die ruim 90.000 arbei ders in dienst heeft, is wel bereid nog maals bij te springen, maar hij wenst dat de verloving met Citroën in dat geval in een formeel huwelijk zal worden omgezet. MichelinCitroën daarentegen voelt weinig of niets voor een totale fusie. 6 november om op 14 november om op 20 november om 00.11 op 27 november om 18.45 ting van de wijzers van het uurwerk, voor in tegenovergestelde van de maan is voor enkele tijdstippen aangegeven. Ook' de po sitie van Saturnus (S) is aangeduid. De getallen duiden de dag van de maand aan. Het feit dat generaal Francois Maurin, chef van de opperste staf van de Franse strijdkrachten, juist op hetzelfde moment in de Spaanse hoofdstad verblijft als ge neraal Andrew Goodpaster, opperbevel hebber van alle Amerikaanse strijdkrach ten in Europa, is zuiver toeval, maar daarom niet minder symbolisch. Spanje ondertekende op 22 juni 1970 na een verrassend bliksembezoek van minis ter Michiel Debré een vijfjarig militair akkoord met Frankrijk. Madrid kocht 1' 13

IJmuider Courant | 1972 | | pagina 21