Nederlands elftal liet Goethals zien hoe het moet Tor Fuglset: „Nederland 71.000 dollar voor Tom Okker Bijna vol stadion Ressel wordt Nederlander 1 slaagt „Sponsoring heeft elf Van Himsten” I»1 POTTERS 1INIA menthol Wat helpt jaren dij hoest? i f’ a I i i f Willy Brokamp verving Theo Pahlplatz Eenbcwh wM/v uwaqAmm ou&b heat ga/d PROFGROEP VAN SPRINGRUITERS M&é DONDERDAG 2 NOVEMBER 1972 HOGEWONING: (Van onze sportredactie) l Oefenstof Trage start Voorgevoelens kennismakirtg etc. NEDERLANDSCHE MIDDENSTANDSBANK ‘1 h- ■ht yp ‘;,w e (Van onze sportredactie) (Van onze sportredactie) géén uitwerking. Dieptepasses waren MARC SERNÈ ADVERTENTIE JOHN DRIESKENS De meest geplaagde man in de Feyenoord-kuip: keeper Per Hoftorsen van Noor wegen. De bal vloog negen maal langs hem. ADVERTENTIE (Van onze sportredactie) ROTTERDAM Ivar Petterson Is met achtentwintig inter landwedstrijden één van de veteranen van het Noorse natio nale voetbalelftal. Maar zelfs hij moest na afloop van die tweede helft van het eerste kwalificatieduel met Nederland toch wel erg ver in zijn geheugen teruggrijpen om zich een zelfde nachtmerrie voor de geest te roepen zoals die zich gisteravond aan hem en zijn weliswaar goedwillende maar kansloze kameraden voltrok. Het klonk echter bijna opgewekt toen Petterson zich nog een dergelijk debacle uit zijn voor Noorse begrippen toch wel imposante voetballoopbaan kon herinneren. Petterson: „In 1963 hebben wij ook een keer met 90 verloren. Van Polen. Die wedstrijd ben ik echter bijna alweer vergeten. Deze wedstrijd hier in Rotterdam zal ik mijn leven lang niet vergeten”. karakter. Doel: oprechte VRIENDSCHAP. Leeftijd onbelangrijk. Reacties worden discreet behandeld door uw eigen sigaren winkelier. Castilla, sigaar van zeer goeden huize (Velasques) is brandend van verlangen om kennis te maken met serieuze HEREN die tegen kleine vergoeding (32 cent) willen genieten van haar flink FC Den Haags Tor Fuglset daarover: „Ik kan er niet tegen als een trainer na afloop met een vrolijk gezicht de kleedkamer binnenkomt en roept: jullie hebben wel met 80 verloren, maar dat geeft niets want jullie hebben vanavond weer erg veel geleerd. Ik ben misschien te professioneel wat dat betreft. Ik was heel even kapot van die 90. Dat is toch een af slachting. Je bereidt je er wel op voor, je moet je tenslotte wel realiseren dat je tegenover de beste voetballers ter wereld staat, maar het komt toch hard aan. Tenslotte stond het in de rust pas 10.” Dat was dan weer een opmerking waar mister Curtis zich volledig mee kon verenigen. Hij realiseerde zich: „Dit Neder lands elftal was zowel collectief als individueel technisch Doelman Haftorsen, niet opgesteld tegen België, kon dat alleen maar beamen. Hij stelde: „Ik heb nu zo’n twaalf inter lands gespeeld maar dit was het beste elftal dat ik ooit tegenover mij heb gehad. Ik zie ook niet in wie dit elftal een halt moet toeroepen. België zeker niet. Maar zelfs in München verwacht ik veel van Nederland.” Een voorbarige conclusie? Maakt u zich niet ongerust, want voetbalexpert Curtis is daar eveneens van overtuigd. Hij vertelt weer: „Nederland schakelt ook knap over. In de tweede helft speelde het een stuk directer. Na rust kregen wij ook niet meer de gelegenheid om onze verdediging naar behoren te organiseren want iedere af geslagen aanval luidde steevast weer balbezit voor Nederland in. Zo snel speelde dat elftal. Zo goed sloten de linies ook aan.” In ieder geval kondigde George Curtis nog even aan dat hij het Nederlands Elftal op de voet zal gaan volgen in München. Als toeschouwer dan wel te verstaan. Wie weet vermeldt het programma Nederland-Engeland. Dan heeft Curtis helemaal een middagje om zijn vingers aan af te likken. Hoe staan onze kansen tegen Groot Brittannië eigenlijk Curtis: „Als Neder land tegen Groot Brittannië speelt: goed, zou ik zeggen. Als wij met Groot Grittannië spelen dan moeten wij een paar van die ’buitenlanders’ uit Wales en Schotland erbij slepen. Dat is niets allemaal. Maar als Nederland tegen Engeland speelt krijgt het een zware dobber. Begrijp je aldus een grijnzende Curtis, die er naast de superklasse van Nederland tevens als rechtgeaarde Brit nog steeds van overtuigd is dat Engeland nog steeds de voetbalgolven regeert. De ode aan het adres van het Nederlands elftal werd er alleen nog maar op merkelijker door. Fadrhonc was de eerste, die erkende dat zijn team te weinig gebruik had gemaakt van de één-twee combinatie. Het enige wapen dat Oranje overbleef. Het spel werd immers „breed" gehouden. Dit middel om een dicht op een lijn acterende verdediging te passeren had in Maar het was juist die lawine van doelpunten na de her vatting die Curtis zowat zijn ogen uit de kassen deed vallen. De man die voor de wedstrijd geen origineler gemeenplaats kon bedenken dan „the ball is round”, had opeens ook zijn spraakvermogen weer hervonden. Hij deed een aantal uiterst opmerkelijke uitspraken, die vooral door enkele Belgische journalisten gretig werden genoteerd. Zoals: „Het is voor mij helemaal geen punt meer wie er uit onze poule naar München gaat. Ik ben ervan overtuigd dat Nederland België gemakkelijk zal verslaan. Zelfs in Antwerpen al.” En Tor Fuglset had de mooiste: „België heeft Van Himst Nederland heeft elf Van Himsten.” Het lijstje ziet er verder als volgt uit: 4 Cliff Drysdale (Z. Afr.) 60.000, 5 Marty Riessen (VS) 50.000, 7 Mark Cox (GB) 44.000, 8 Nikki Pilic (Joeg.) 36.000. De dollar is momenteel 3,20 waard. 1 (CONTACTADVERTENTIE) Dat was tenminste klare taal, die de Noorse bondscoach, de Engelsman George Curtis, erg aansprak. Curtis hoeft alleen maar aan Rotterdam 1 november '72 te refereren om zijn Noorse pupillen er nogmaals van te overtuigen hoe moo' voetbal ge speeld kan worden. Hoeveel de Noren ook nog te leren hebben. George Curtis is het type Jimmy Hagan, de Engelse oefenmeester van Benfica. Beiden hebben nooit Engelse top teams onder hun hoede gehad, maar verdienen op grond van het feit dat zij Engelsman zijn en daar op hun manier aardig aan de weg getimmerd hebben een goed belegde boterham in het buitenland. Toch zou George Curtis in één van de belang rijkste voetballanden ter wereld van dit moment, Nederland, moeilijk aan de slag kunnen komen. NB Dit kwam dan ook omdat de Noorse amateurs in de tweede helft het conditioneel niet meer op konden brengen om hun constant op zoek naar gaten zijnde tegenstanders te blijven volgen. Na zeventien corners waren zij zo murw dat zij nauwelijks de energie nog konden opbrengen om enkele meters naar voren te lopen om hun eigen strafschopgebied weer een beetje te ontruimen. Petterson: „De manier waarop Nederland ons onder druk hield was onvoorstelbaar. Tegen de Belgen konden wij er nog herhaaldelijk uitkomen. Hier niet. Ik denk ook wel dat Nederland België vrij gemakkelijk zal verslaan. Dit is verreweg het beste elftal uit onze groep.” ESSEN. De Australiër John New combe heeft dit jaar tot nu toe het meest verdiend in de profgroep Lamar Hunt. Newcombe incasseerde 85.000 dol lar. De Amerikaan Arthur Ashe staat op de tweede plaats met 84.000 dollar. Tom Okker bezet derde op de „loonlijst” met Tl.000 dollar. LONDEN. In de Engelse hoofdstad wordt hard gewerkt aan ’t vormen van een pro fessional groep van springruiters. De groep zal waarschijnlijk bestaan uit Har vey Smith (Gbr), Raimonde d’Inzeo (Ita), Alwin Schockemoehler (Wdl) en Nelson Pessoa (Bra). De vier ruiters zullen als ploeg door de organisatoren van wed strijden kunnen worden gecontracteerd. Het „springcircus” wordt op poten ge zet door John Marshall, een kapitaal krachtige Brit, die zijn zaken doet in de „showbusiness”. Marshall gaat er vanuit dat de vier rijders gezamenlijk per jaar anderhalf miljoen dollar (4.800.000 gul den) kunnen verdienen door hun naam en faam voor reclamedoeleinden te laten gebruiken. Willem van Hanegem in actie voor het Noorse doel. deze situatie onbruikbaar omdat de No ren nauwelijks „licht” tussen hun ach terste linie en doelman Haftorsen lieten komen. De één-twee combinatie restte als enige mogelijkheid om het compacte Noorse verdedigingsblok te ontwrichten. Fadrhonc: „Bij een massale opeenho ping van spelers moet de ba’ in de combinatie door de lucht gaan. Bij spel langs de grond loop je de kans, dat er bij zo’n massa spelers altijd een been tussen gestoken wordt. Dat lukte bij ons in de eerste helft maar één keer en dat was bij het doelpunt van Johan Nees- kens. Normaal hadden we met drie of zelfs met vier nul moeten voor staan. Eén-nul was voor mij echter geen pro bleem, omdat ik wist, dat de Noren dit tempo na rust toch niet zouden kunnen volhouden.” Wat de Belgen hadden moeten doen, werd Goethals in de tweede helft door het Nederlands elftal gedemonstreerd, toen het Noorse elftal, dat door George Curtis op degelijk Britse wijze da verde- digingstaktieken was bij gebracht, uiteen viel in elf wanhopig tekortschietende mensjes. superieur. Je zag situaties dat als er een duel aangegaan werd mijn voetballers al bij voorbaat kansloos waren. Alle Neder landers beheersen de facetten van het moderne voetbal van a tot z. Tegen België heb ik in Oslo nog lang op een wonder gehoopt Tegen Nederland geen minuut. In dit soort wed strijden gebeuren geen wonderen. Dit Nederlands elftal is ook veel beweeglijker dan het elftal van de Belgen. Het telt ook grote individualisten. De manier waarop vooral die linksbuiten Keizer een bal aanneemt en de bewegingen die hij maakt zijn onvoorstelbaar. Je kunt hem gewóón niet aan de lijn houden. Het voorbereidende werk van Van Hanegem en Cruyff bij dat doelpunt van die invaller (Brokamp, red.) was zeld zaam knap. Zo kan ik nog wel even doorgaan. Dit was superklasse.” ROTTERDAM Over ongeveer twee weken zal Feyenoorder Peter Ressel Ne derlander zijn. Tot nu toe heeft de Rotterdamse rechtsbuiten, die zich in de belangstelling van bondscoach Frantisek Fadrhonc mag verheugen, nog de IMtse nationaliteit Uitgerekend Brokamp stelde de teer hartige bondscoach voor een probleem. Op rechts speelde één van de „vraagte kens” in zijn formatie (Theo Pahlplatz) een belabberde eerste helft. Toen Theo in het begin van de tweede helft met een paar lelijke fouten startte, was ver vanging bijna onvermijdelijk. Maar een dergelijke harde ingreep is volkomen in strijd met het karakter van „vader Fadrhonc”. Zeker toen het stadion (51.500 toeschouwers) begon te roepen om Brokamp, was het helemaal niet zeker dat Pahlplatz vroegtijdig het veld zou moeten verlaten. In zulke gevallen pleegt Fadrhonc achter zijn voetballer te blijven staan Maar de bondscoach verving Pahlplatz toch. Fadrhonc: „Dat is helemaal niet zo vreemd. Ik had met de trainer van Brokamp, Knobel, afgesproken, dat Wil ly de kans zou krijgen wanneer wij ruim voorstonden. Brokamp wist dat ook.” Hier dient een vraagteken te wor den geplaatst, omdat Willy Brokamp zelfs na de wedstrijd nog verbaasd scheen over de handelwijze van Fadr honc. Vóór het duel had de MW-spits in Zeist bovendien nog eens verteld eigenlijk helemaal niet zo gebrand te zijn op de rol van invaller. In rond Limburgs zei hij: „Met kouwe poten te moeten invallen is niet zo lekker. Je breekt dan eerder je benen dan dat je iets goed doet in het veld bondscoach uit het Feyenoord-Stadion even veelbetekenend als de Neder landse monsterzege op Noorwegen. Raymond Goethals had een aantal goe de redenen om vijf minuten voor het einde van de interland Nederland Noorwegen te vertrekken. De journalisten natuurlijk, die hem ongetwijfeld na het duel hadden lastiggevallen met vele voor hem op dat moment moei lijk te beantwoorden vragen. De tactiek ook. Na vijfentachtig minuten had hij alle „ins” en „outs” van de Nederlandse strategie wel doorgrond. Maar vooral zijn geschonden prestige noodzaakte hem tot een overhaaste aftocht. (Van onze sportredactie) ROTTERDAM Voorzitter betaald voetbal mr. Hogewoning was ronduit opgetogen over de zege van het Ne derlands elftal. „Een prachtige start", noemde hij de 9-0 overwinning. Ho gewoning zou Hogewoning niet zijn als hij gisteravond niet had gewezen op tijn gelijk. „Ik heb het voorspeld, de prijzen maken weinig uit. De KNVB zou te duur zijn is ons maan dag nog verweten. Nu ziet u het. Het publiek heeft ons niet in de steek gelaten. Ruim eenenvijftigduizend toeschouwers vind ik een succes." ROTTERDAM. Gisteravond werd nog niet de naam van de eerste sponsor van het Nederlands elftal bekendge maakt. Wel zei de nieuwe voorzitter Betaald Voetbal mr. Hogewoning: „Ik kan U meedelen dat de sponsoring gaat slagen.” Goethals had zowel na de wedstrijden tegen de IJslanders als na het duel tegen de Noren niet veel meer kunnen doen dan zich beroepen op de sterk verdedigende taktiek van de beide teams. „Zelfs nadat zij op een achterstand werden gezet, kwamen zij er nog niet uit. Wat moet je dan?” ROTTERDAM Eigenlijk was het vroege vertrek van de Belgische België immers had in Noorwegen te gen dezelfde amateurs genoegen moeten nemen met een veel schralere zege. Twee-nul werd het slechts. En nog be weren de Noren, dat het nooit zó ver had hoeven te komen als zij niet een penalty hadden veroorzaakt. Met de nog zwakkere IJslandse ama teurs had België in eigen huis ook al veel moeite. Twee maal vier-nul. Een score waarvan de Belgische bladen schande spraken. postuur en ronduit vorstelijk Hij vatte daarmee de woorden van de adjunct-directeur van de Haarlemse drukkerij-uitgeverij Boom-Ruygrok, Hans van Heest samen, die nauwkeurig had uitgelegd waaroih hij geen namen kon noemen. „Er zijn enige bedrijven, die de principiële bereidheid uitgespro ken hebben om tot zaken te komen. Dat betekent dat we op zeer korte termijn een inventarisatie moeten houdei van de individuele spelerscontracten. Die over eenkomsten mogen niet in strijd zijn met de collectieve contracten, die wor den gesloten. Het is een procedure die gbruime tijd in beslag zal nemen omdat het een :aak is tussen advocaten.” Fadrhonc had echter niet voor niets in het Sportcentrum te Zeist op één-twee combinaties getraind. In de tweede helft bleek de waarde van Fadrhonc’s oefen stof. Daar kwam bij, dat in de rust werd afgesproken de Noren wat meer onder druk te zetten. Invaller voor de uitgere kend zijn dertiende wedstrijd spelende Theo Pahlplatz. Willy Brokamp: „Het is logisch dat je tegen amateurs wat meer moet pressen. Zij hebben meestal niet voldoende techniek om in zo’n situatie de bal vast te houden. In de tweede helft leden de Noren dan ook veel meer bal- Nederland startte traag. Na vijfen- dan fn de eerste helfr. veertig minuten voetballen was het doel van de uitstekende keeper Haftorsen slechts één maal getroffen. Dat was in de dertigste minuut na een zeer fraaie één-twee combinatie tussen De Jong en Neeskens. Neeskens scoorde. Met een hard schot van Feyenoorder Theo de Jong en een te listig balletje van Piet Keizer vormde deze goal de schrale oogst van de eerste helft. Een eerste helft, die zeker na de formidabele twee de helft stof genoeg opleverde voor uit voerige analyses. Brokamps sombere voorgevoelens kwamen niet uit. Hoewel nauwelijks rechtsbuiten spelend voldeed de Limbur ger veel beter dan Pahlplatz. En terecht speelde Brokamp dan ook na de interland de rol van de vedette. Vol bravour antwoordde hij op de vraag hoe het was te spelen met sterren als Cruyff, Keizer en Van Hanegem: „Pre cies als voetballen met Jo Bonfrère en Bennie Redel in Maastricht. Die jongens kunnen ook best een bal schoppen.” Om er in een vlaag van eerlijkheid op te laten volgen: „Hoewel, ballen als Van Hanegem vanavond voor mij neerlegde, krijg ik zelfs in Limburg niet De doelpunten werden gemaakt door: Neeskens (1-0), Neeskens (2-0), Cruyff (3-0), Neeskens (4-0), De Jong <5-0), Bro- kamp (6-0), Keizer (7-0 uit een penalty), Cruyff (8-0) en Brokamp (9-0). Kortom een aardig oefenwedstrijdje voor het duel met België over twee weken. f --

IJmuider Courant | 1972 | | pagina 23