Ulster protestanten blij met referendum In plaats van hogere motorrijtuigenbelasting Man bijt man Amsterdam in actie tegen Instituut in Farao-mier Amersfoort bezet Hoge bloeddruk bij 10 percent van bevolking Overplaatsing voor Franse chef-spion „Algerijn na twijfels vrij” gelukkige vrouw in bont. II11 d b Hl Globefietser lincoln soedan moirée tat ,498r 598,- yemenzwart kort598,- bueno breitschwanziang....1595r nOrtS ftónten pastel lang.1995,— lange nertsmantel.4995r Premier Biesheuvel: Journalist Joseph in Flessengeld voor Waddenzee j Gevluchte Jehova’s worden teruggestuurd HET WEER Inperking reclame voor omroepbladen Joan Rochet te „brutaal” Suriname omgekomen DONDERDAG 2 NOVEMBER 1972 2 Benelux-verdrag Bonthuizen FritsvandeR Ven: Amsterdam,kalverstraat 174, tel 020-253020 ’s-Hertogenbosch,markt25,tel.04100-34643 Eindhoven oiazza4, tel.040-23460 Tochmaargoed dat erfrits van deRven is; meteenuit- gelezen kollektiebontmode, waarachter een ervaring staat van 50 jaar lange swakara jersianerbreitschwanz 2295,- <ort nertsjasje.1995,- '■Wil (Van onze medewerker in Londen) Oppositie: maak benzine duurder ADVERTENTIE De 51-jarige Rochet, die sinds 1967 (Van onze correspondent) WEERRAPPORTEN w o o z 2 9 mist 0 1 Maximum- en minimum temperaturen binnen- en buitenland De vereniging zal het bedrag bestem men voor de uitgave van een boekje over de Waddenzee en een geïllustreerd knipblad voor scholieren. De Spar hoopt binnen een jaar 50.000 aan de Vereni ging tot Behoud van de Waddenzee te kunnen overdragen. w w 13 13 13 12 14 13 14 13 12 14 13 20 21 8 IS 14 11 15 10 15 10 0 0 0 0 o o 9 0 AMSTERDAM In opdracht van het Amsterdamse gemeentebestuur zullen de bewoners van de halve Dapperbuurt van de hoofdstad binnenkort hun woningen voor vier uur moeten verlaten. Een en ander om ambtenaren van de sanitaire dienst in staat te stellen de Faraomieren te verdelgen, waardoor een aantal hui gen al geruime tijd wordt geteisterd. In de huidige verhouding is het dui delijk dat de uitslag van het refe rendum ten gunste van een verblij ven binnen het Verenigd Konink- ninkrijk wUlen blijven uitmaken, dan wel of se deel willen worden van de Ierse Republiek buiten het Verenigd Koninkrijk. temporisering van de wegenaanleg ak koord gegaan, maar de besnoeiingen die nu zijn aangebracht, zijn volgens Pors schadelijk voor de verkeersveiligheid en werkgelegenheid. De Kamer bleek in meerderheid van oordeel dat de taxi bij de verhoging van de wegenbelasting en de benzineaccijns meer moet worden ontzien. De Kamer bleek nogal moeite te heb ben met het voorgelegde Benelux-ver drag tot eenmaking van accijnzen. Voor al de daarin vervatte bevoegdheid voor het comité van ministers om de accijn zen zonder raadpleging van de parle menten met een derde te verhogen, zat veel sprekers dwars. Men bleek ook zeer ontstemd over het feit dat het verdrag niet eerst is voorgelegd aan de raadge vende interparlementaire Beneluxraad. Een motie-Pronk (PvdA), waarin deze ontstemming is verwoord, heeft de steun van de regeringsfracties en zal vandaag dan ook wel worden aangenomen. rijk zal uitvallen. Terwijl de ka tholieke minderheid volgens haar politieke leiders voor aansluiting bij de Ierse Republiek zou dienen te opteren, blijven heel wat katho lieke Ieren, ook al leven ze nóg zo in de verdrukking, het liefst onder Brits bestuur. Dit komt onder meer omdat de sociale voorzieningen en de economische mogelijkheden in Groot-Brittannië aanzienlijk beter zijn dan in Ierland. De 25-jarige Japanner Kojiro Hiraya- ma is doofstom, maar ondanks zijn han dicap heeft hij al veel van de wereld gezien. In twee jaar is hij op zijn fiets, bepakt en bezakt, drie werelddelen door getrokken en hij is van plan nog twee jaar door te fietsen. Hirayama is met zijn wereldtour begonnen om te bewij zen dat het leven bok voor een doof stomme interessant kan zijn. Radio Zambia meldt nog, dat de mi nister bij zijn terugkomst na een bezoek van drie dagen aan Malawi heeft ver klaard, dat de gevluchte getuigen van Jehova geheel zonder reden naar Zam bia zijn gevlucht I 1 zw w zw no o Amsterdam De Bilt Deelen Eelde Eindhoven fl 3 4 6 3 9 6 5 8 4 3 13 12 6 9 3 4 1 0 9 11 1 6 4 9 11 14 2 12 3 3 9 7 4 GENÈVE (Reuter) „Van elke tien volwassenen heeft er één hoge bloed druk. Slechts een klein deel van de mensen die hiervoor behandeld zouden moeten worden, wordt ook werkelijk behandeld; van hen krijgt nog slechts een klein deel de juiste behandeling.” Dit staat in het jongste nummer van het maandblad van de Wereldgezondheidsor ganisatie (WHO) in Genève. De aanvoerders van de protestantse groepen in het Noorden hebben al hun grote voldoening uitgesproken over het komende referendum. Oud-premier Brian Faulkner ver- AMSTERDAM. De eerste opbrengst van door huisvrouwen bij de Spar te ruggebrachte statiegeldloze flessen en glazen potten, een bedrag van tiendui zend gulden, is ter beschikking gesteld van de Landelijke Vereniging tot behoud van de Waddenzee. AMERSFOORT. Twaalf van de 21 pupillen die verblijven in het W. A. Ortthuis van het Orthopedagogisch In* stituut Zandbergen te Amersfoort heb ben gistermiddag om 12 uur het huis bezet. Met deze daad willen zij kracht bijzetten aan hun eisen, die ondermeer eerherstel van het personeel inhouden en het weer als hoofd van het tehuis in dienst nemen van de heer J. van Neu ren. (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG De regeringspartijen KVP, ARP, CHU en VVD hebben gisteren in de Tweede Kamer een voorstel van de oppositie (PvdA, D’66 en PPR) om de benzineaccijns met nog eens twee cent te verhogen als on uitvoerbaar van de hand gewezen. Het voorstel, bedoeld om de voorge stelde verhoging van de Motorrijtuigenbelasting overbodig te maken, is niet geheel kansloos. De fractie van DS’70 zit namelijk op de wip en dreigt vandaag het amendement-Pronk (PvdA) te steunen, uit protest tegen de verhoging van de Motorrijtuigenbelasting. Wat DS'70 doet, hangt af van het antwoord dat de regering geeft. DS’70- woordvoerder Pors liet blijken dat zijn fractie in ieder geval grote moeite heeft met de voorgestelde vertioging van de Motorrijtuigenbelasting. Hij noemde die verhoging onaanvaardbaar, vooral nu niet de wegenaanleg, maar de algemene pot daarvan profiteert. Het wordt ge woon te gek, vond Pors. De weggebrui ker moet 380 miljoen gulden opbrengen om begrotingsgaten te stoppen, terwijl nog eens 150 miljoen wordt bezuinigd op wegenaanleg. DS’70 is bij de afsluiting van het regeerakkoord met een lichte De regering heeft al voorgesteld de benzine 3,5 cent duurder te maken, om niet achter te blijven bij België, dat de benzineaccijns onlangs plotseling heeft verhoogd. Veel verder wil de regering echter niet gaan, om de prijsverschillen met Duitsland niet zo groot te maken dat er een massale run op de pompen over de oostgrens ontstaat. Het prijsver schil met Duitsland, dat nu al anderhal ve cent bedraagt, loopt per 1 januari op tot ruim 6,5 cent. Het voorstel van de oppositie zou dat verschil met nog eens een cent of drie groter maken. hoofd van de contra-spionagedienst DST was, is deze week overgeplaatst naar de post van prefect van de Oostfranse pro vincie Meurthe-et-Moselle. Hij heeft met het ministerie van Buitenlandse Zaken overhoop gelegen sinds hij vorig jaar voor de televisie verklaarde dat de helft van de leden van de Oosteuropese diplo matieke vertegenwoordigingen in Parijs zich met spionage bezighoudt. Het minis terie van Buitenlandse Zaken heeft steeds geprobeerd de beschuldigingen van Rochet, die de woede van het corps diplomatique in Parijs opwekte, wat onder de tafel te schuiven. Kort daarop, toen Frankrijk net moei lijke olie-onderhandelingen voerde met Algerije liet Rochet de privé-secretaris van het hoofd van de afdeling economi sche zaken van het ministerie van Bui tenlandse Zaken arresteren omdat hij voor Algerije zou spioneren. De secreta ris zit nog steeds gevangen. Later con stateerde de dienst dat twee functiona rissen van Buitenlandse Zaken contacten onderhielden met buitenlandse inlichtin gendiensten. klaarde dat de mensen die „hun huis niet konden verlaten zonder er niet zeker van te zijn ef ze er ook weer levend in zouden terug keren” nu eindelijk hun stem kon den laten horen. Van katholieke zijde waren de poli tieke leiders echter aanzienlijk minder opgetogen in hun reacties. Rotterdam Twente Vlïsslngen Z.-Limburg Aberdeen Athene Barcelona Berlijn Bordeaux Frankfort Genève Helsinki Innsbrück Kopenhagen Lissabon Locarno Londen Luxemburg Madrid Malaga Mallorca München Nice Oslo Parijs Rome Stockholm De KVP’er Van Amelsfoort stelde bij amendement voor, dat taxi's, nét als bussen vrij te stellen van dieseltoeslag. Drees (DS’70) stelde voor de taxihouders recht op restitutie van omzet- en ver bruiksbelasting te geven. De liberaal Portheine wilde ook andere landbouw voertuigen dan trekkers vrijstellen van Motorrijtuigenbelasting. De regering ant woordt vandaag. Een van de indringers poogde hem de mond te snoeren, hetgeen hem slecht bekwam omdat de fruithan delaar er zijn tanden in zette. Op het hulpgeroep kwam een buur vrouw van een hoger gelegen etage naar beneden snellen, waarop beide indringers het hazepad kozen. Onlangs trad Rochet weer op de voor grond toen hij de vroegere Russische meester-spion Leopold Trepper van col laboratie met de nazi’s tijdens te tweede wereldoorlog beschuldigde. Trepper, die nu in Polen woont, diende een aanklacht tegen Rochet in wegens laster. Tijdens de behandeling van de zaak waarin nog vonnis moet worden gewezen, herhaalde Rochet zjjn beschuldigingen. Behalve deze beroeringen heeft de Franse geheime dienst toch al een jaar van schandalen achter de rug. De bui tenlandse inlichtingendienst SDECE is beschuldigd van steun aan smokkel op grote schaal van verdovende middelen om geheime operaties te kunnen finan cieren. VOORUITZICHTEN VOOR ZATERDAGl Aanhoudend bestendig. Aantal uren zon: 1 tot 8; minimum tempe ratuur: van ongeveer normaal tot 3 graden boven normaal: maximum temperatuur: om streeks normaal; kans op een droge periode van ten minste 12 uur: 95 percent; kans op •en geheel droog etmaal: 90 percent. Normale temperaturen tot 6 november: mi nimum 6, maximum 11 graden. Om de Faraomier te kunnen bestrij den, zullen de wanden en kasten bespo ten worden met een waterige oplossing van het verdelgingsmiddel Diazinon. De bewoners wordt aangeraden alle levens middelenkasten leeg te maken en de etenswaren buiten de keuken op te ber gen. Bijvoorbeeld, zo suggereert het Bu reau Voorlichting van de gemeente in een rondschrijven aan de geplaagde Dapperbuurtbewoners, op een tafel mid den in de woonkamer, bedekt met een bij voorkeur plastic laken. DEN HAAG. Minister Engels van ORM heeft de omroeporganisaties ver zocht de hand te houden aan het gentle men’s agreement tussen de omroepen niet meer dan vijf minuten per kwartaal en niet meer dan vijf uitzendingen per maand te besteden aan reclame voor hun programmabladen via radio en tv. Hij antwoordt dit op vragen van de V.V.D.-tweede kamerleden Keja en mej. Kappeyne van de Copello. De zendtijd die aan deze reclame wordt besteed is niet constant en neemt Volgens het artikel van de Zuidslaviër Thomas Strasser is hoge bloeddruk zo wel in geïndustrialiseerde als in ontwik kelingslanden een „wijdverbreide epide mie”. Directe en indirecte gevolgen van hoge bloeddruk zoals beroertes, hartaan vallen, nieraandoèningen en netvlies bloedingen zouden vaak voorkomen kun nen worden door het innemen van de juiste, betrekkelijk onschuldige medi cijnen die nu in de handel zijn”, aldus Strasser. Hij beveelt een drieledige actie aan om het probleem te bestrijden: voorlich ting van het publiek, van de artsen en betere zorg voor mensen met hoge bloeddruk. uniek in nederiand twee jaar schriftelijke garantie o^eike slijtage Overigens kondigde Biesheuvel wel „dringend noodzakelijke wetsvernieu- wingen” aan. Hij wees op de scherpere maatregelen in de wet tegen luchtpirate rij (beperking van geldigheid wapenver gunning en hogere strafbedreiging op luchthavens ën aan boord van vliegtui gen). Deze zijn al in de memorie van antwoord op het wetsontwerp aan de Tweede Kamer aangekondigd. „Ook op andere punten zal verscher ping van de wetgeving overwogen moe ten worden”, zei Biesheuvel. De huidige Vuurwapenwet zal in de uitvoerings- voorschriften kunnen worden verbeterd. Bovendien zal precisering van de voorschriften de doorvoer op luchtha- vens ten goede komen. Het interdeparte mentale overleg zal nu zo spoedig moge lijk worden afgesloten. Het plan van CHU-fractieleider prof, dr. Van Hulst om de Verenigde Staten, China en de Sovjet-Unle te vragen om de oorlogskosten voor Vietnam nu te gaan gebruiken voor een wederopbouw- plan (een soort multinationaal Marshall plan) stuitte bij Biesheuvel op proble men. Hij geloofde niet dat het op de weg van de Nederlandse regering ligt om voorstellen te doen, ook al zou Nederland zelf graag bereid zijn een aandeel te leveren in de wederopbouw van Vietnam. De premier wees erop dat in het door Hanoi gepubliceerde akkoord de VS al hebben toegezegd te zullen bijdragen in herstel van Indo-China. De oppositie vindt het juister, niet het bezit van de auto verder te belas ten, maar het gebruik daarvan. Dat impliceert dat van een verhoging van de Motorrijtuigenbelasting wordt afgezien en de benzineaccijns wordt verhoogd. Dat heeft een dubbel effect: de volle wegen worden wat ontlast en de gewone man, die een auto voor zijn plezier heeft, wordt wat minder zwaar getrof fen. Ook in de drie confessionele rege ringspartijen onderkent men dit voor verhogen, bleef achterwege vanwege de om de benzineaccijns met één cent te verhogen, bleef achter wege vanwege de dreigende problemen aan de oostgrens. PARIJS. (Reuter) Het hoofd van de Franse contra-spionagedienst, Jean Rochet, is overgeplaatst naar een plaat selijke bestuursfunctie. Volgens waarne mers gaat het waarschijnlijk om het laatste bedrijf van een al lang slepende vete tussen het Franse ministerie van Buitenlandse Zaken en Rochet, die be kend staat als iemand die geen blad voor de mond neemt. De KVP’er Van Amelsfoort hield de Kamer voor dat in 1971 al 75 miljoen liter Duitse benzine in Nederlandse tan ken ging. Verdere verhoging van de benzineprijs zou derhalve niet alleen ten koste gaan van de pompstationhouders in de grensstreek, maar ook de staat nog eens 40 miljoen aan inkomsten schelen, die dan weer ergens anders vandaan zouden moeten komen. AMSTERDAM Zich hevig verzet tend tegen twee onbekend gebleven daders, die hem aanvielen, heeft een 50-jarige Amsterdamse fruithande laar gisteravond in de gang van zijn woning één van zijn tegen standers zo hard als hij kon in de hand gebeten. Met enkele duizenden guldens op zak keerde de fruithandelaar kort na half zes terug naar zijn woning aan het Cornelis Troostplein. To»n hij de voordeur had geopend, dron gen onverhoeds twee mannen zich met hem naar binnen. In de gang ontstond een vechtpartij, waarbij de op de grond geworpen hande laar, luid om Hulp roepend, zich hevig verzette tegen de poging van de indringers hem van zijn porte feuille te beroven. LONDEN. De Britse regering heeft de tekst van het referendum be kendgemaakt dat begin volgend jaar in Noord-Ierland zal worden gehouden. De vragen die de Noord- leren zullen worden gesteld lulden, of ze deel van het Verenigd Ko- regen licht bew regen mist onbewolkt nnw half bew. wzw mist ono mist windst. 16 licht bew. wnw windst. 8 o o o o o 0.1 o o (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Minister-president Biesheuvel heeft in de Eerste Kamer gezegd dat de Algerijn die met bommen en wapens en een diplomatiek paspoort op Schiphol werd aangehouden, weer vrjj is gelaten omdat „ook na langdurig verhoor zoveel twijfels van feitelijke en juridische aard waren gerezen dat «traf- rechtelijke vervolging op losse schroeven kwam te staan”. De heer Van Neuren werd begin au gustus ontslagen na een beleidsconflict met de directie van Zandbergen. Het ontslag is later omgezet in betaald ver lof. De bezetting van het tehuis verliep zonder geweld. De staf die overigens achter de heer Van Neuren staat werd zonder problemen verwijderd. De bezetters (in leeftijd variërend van 12 tot 19 jaar) vinden dat hun actie gewet tigd is. „De leefsituatie in het Ortthuis is onmogelijk geworden sinds de heer Van Neuren er niet meer werkt”, stellen zij. „Het is ons huis, wij moeten er leven en wij willen dus zorgen dat het leefklimaat beter wordt”. De bezetters zeggen de directie niet toe te laten in het pand. Zij willen een brief sturen waarin zij hun eisen zullen formuleren. „Pas na inwilliging daar van,” zeggen zij, „zullen zij de bezetting opgeven”. Eén van de eisen is duidelijk heid omtrent het ontslag van de heer Van Neuren. LOESAKA (Reuter), Zambia zal onmiddellijk maatregelen treffen voor de repatriëring naar Malawi van onge veer tienduizend getuigen van Jehova, die in de afgelopen weken naar Zambia zijn gevlucht. Dit heeft de Zambiaanse minister van Binnenlandse Zaken, Lewis Tsjangoefoe, gisteren meegedeeld. zw. bew wzw geh. bew. mist mist mist wzw Den Helder onbewolkt geh. bew. wzw mist wnw geh. bew. mist licht bew. wzw zw. bew. nno regen nno zw. bew. wnw mist o mist ono mist sneeuw mist wnw zw. bew. wnw zw. bew. windst. onbewolkt nno mist zw mist windst. 11 windst. 12 windst. 20 windst. 18 13 19 9 15 PARAMARIBO Bij een*verkeers ongeluk in Paramaribo is dinsdagmid dag de 59-jarige journalist Werner Jo seph om het leven gekomen. De heer Joseph was medewerker van de NOS, het AVRO-Radiojoumaal, het Vrije Volk en de Nieuwe Linie. Werner Joseph, die vroeger hoofdre dacteur van het weekblad „Libelle” was, kwam in 1950 op verzoek van de toen malige minister van onderwijs Lou Lichtveld (Albert Helman) naar Surina me, voor het opzetten van de afdeling voorlichting i nformatie en propaganda van het ministerie van Onderwijs. O at zzo no 9 15 9 Hoog Laag uur. uur. uur. uur. programma’s ingaan aldus de bewinds man. Ook buiten deze periode wordt gemiddeld echter meer reclame uitge zonden dan de overeenkomst toelaat. De zendtijd via de televisie, die aan deze reclame wordt besteed, varieert per om roeporganisatie van nul tot twee minu ten per week. Zürich Istanboel Tel Aviv Tunis VRIJDAG 3 NOVEMBER Zon op 7.38 uur onder 17.08 Maan op 4.58 uur onder 15.39 mist nnw 11 mist windst. 18 licht bew. zzo 20 mist no 21 VRIJDAG 3 NOVEMBER water 1.49 uur en 14.09 water 9.55 uur en 22.07

IJmuider Courant | 1972 | | pagina 2