Hanoi vindt voorwaarden van Saigon onaanvaardbaar: De Chileense Kett^gbrieven uit Zweden Bank opgelicht met cheques Ontnloffing op Italiaanse tanker Gevangenen Stakingsgolf Ook Chileense in DDR in Israel vliegers staken vrijgelaten Russen boos weg van Peking receptie m Doden in India en Pakistan ELSEVIER 1 f „test case” .(■E Jr Demonstratie tegen BTW I- r Na Chinese kritiek EEKdlaD 1 Begrotingstekort van Den Haag verdubbeld Gpatiis B§W1 stickers bij Bambix ui n Vanafi/andnag ineen iwtknijqbnoA 0 3000i^eakooppunkn. 3K" - I -Heeft kenv afqe/tien? Oe nieuwe Wationote 'Boojme- C/V Ehenien^WeMtad Vefe^pagina^ erina, bouue- en woning inftyunalie voon 'tgeld: 85 cent. Kopen! J IK 3 DONDERDAG 1972 2 NOVEMBER Vertrouwen Hulpverlening Betrekkingen i - I v PJUTBICia «o. Mi C4 ADVERTENTIE (Van onze correspondent) 1 PARIJS (UPI, AP en AFP) De Vietnamese communisten hebben gis teren de vredesvoorwaarden van de Zuidvietnamese president Thieu van de hand gewezen. In afzonderlijke verklaringen beschuldigden de Noord- vietnamezen en de gedelegeerden van de Vietcong Thieu ervan dat hij de weg naar vrede afsluit door vast te houden aan zijn eis dat Noord-Vietnam zijn invasietroepen uit het zuiden moet terugtrekken en afzien van de eis dat in Saigon een coalitieregering van drie met deelneming van de Vietcong tot stand komt. Tijdelijk twee grappige stickers van Loeki als Sportheld in elk pak Bambix. De hele serie be staat uit twaalf vrolijke afbeel dingen. Het sparen gaat sneller dan u denkt. Daarom is het nu extra fijn om uw kinderenBambix te geven. Bambix - beter voor uw kind. Evenals in recente raadsvergaderingen liet de burgemeester zich kritisch uit over de plannen van de regering voor spreiding van rijksdiensten. Hij bena drukte dat de gemeente in het komende jaar al 6,7 miljoen gulden minder uit het gemeentefonds zal ontvangen, omdat nu al het inwonertal daalt. Deze leegloop is al meer dan tien jaar aan de gang. DEN HAAG. Voor het eerst in de geschiedenis van de gemeente Den Haag is het tekort op de begroting binnen een jaar verdubbeld. Het steeg van 22 mil joen tot maar liefst 48,5 miljoen gulden. Burgemeester Marijnen noemde de situ atie van de gemeente „in vele opzichten onzeker”. voor overheersing of een inval verschaf fen.” Premier Tsjoe En-Lai vam de Chinese volksrepubliek heeft gisteren in Peking verklaard dat hij „zeer hoopvol” is ge stemd over de vredeskansen in Zuid- Vietnam, maar dat hij zich zorgen maakt over het gemanouvreer van presi dent Thieu. kuststaten bedreigen en hun onafhanke lijkheid en soevereiniteit schenden”. In een commentaar dat ter gelegenheid van de Chinese nationale feestdag op 1 oktober werd gepubliceerd, werd voor het eerst gesteld dat het „sociaal imperi alisme” een groter gevaar is dan het traditionele imperialisme. „zonder de vragen die onbeantwoord zijn gebleven op bevredigende wijze geregeld te zien”. Ziegler zei dat het Witte Huis er nog steeds op rekent dat een nieuwe ont moeting plaats heeft tussen Kissinger, de speciale adviseur van president Nixon en de Noordvietnamese onderhandelingsde- legatie in Parijs. Kissinger heeft om zo’n ontmoeting gevraagd. De 176 vliegers legden het wedt neer uit protest tegen het ontslag van de boordwerktuigkundigen van de maat schappij, die drie weken geleden meede den aan de golf van stakingen die tegen de regering-Allende is ontketend. In de krachtmeting is enige ontspan ning ingetreden als gevolg van het poli tieke vacuüm dat door het heengaan van het gehele kabinet is ontstaan. In politieke kringen verwacht men dat president Allende een aantal militairen in de nieuwe regering zal opnemen en deze wat flexibeler zal zijn in haar behandeling van de staking door expedi teurs, zakenlieden, bankbedienden, tand artsen en artsen, die daarmee tegen de politiek van de marxistische president protesteren. De staking heeft geresulteerd in een tekort aan voedsel, brandstof en andere levensbehoeften. VEENENDAAL Een tot dusver on bekende man heeft gisteren de Amro- banken in Amerongen en in Rhenen voor 6000 opgelicht. De man bood tra vellercheques aan, die onlangs in Am sterdam zijn gestolen. BRINDISI (UPI en Reuter). In de Adriatische Zee, even uit de kust van de Italiaanse havenstad Brindisi, is gisteren de 12.460 ton metende Italiaanse tanker „San Nicola” in brand gevlogen en geëx plodeerd. Van de 34 bemanningsleden is er 1 om het leven gekomen, zijn er vijf gewond geraakt en worden er 2 vermist. De overige 26 zijn veilig uit zee opge pikt. Gastarbeiderspensions Het is niet uitgesloten dat binnenkort ook in Den Haag een aantal pensions voor gastar beiders zal worden gesloten op last van de overheid. De gemeente Den Haag is bezig met de oprichting van een instan tie die de huisvesting gaat controleren. Tegen het einde van dit jaar hoopt men een pakket verordeningen te hebben vastgelegd. Hierbij wordt speciale aan dacht besteed aan hygiëne en brandvei ligheid. WEST-BERLIJN (Reuter). Een eer ste groep van ongeveer vijftig gevange nen die onder een Oostduitse amnestie zijn vrijgelaten is gisteren in West- Berlijn aangekomen. Behalve de Russische ambassadeur lie pen ook de ambassadeurs, zaakgelastig den en militaire attache’s van de Oost- europese landen weg. De gewraakte zin, die Tsji Peng Fei uitsprak op een recep tie ter ere van een Algerijnse feestdag, luidde: „Om elkaar de hegemonie te betwisten sturen de supermachten oor logsschepen naar de Middellandse Zee ev nestigen zij daar een reeks militaire bases die direct de veiligheid van de DEN HELDER. Er zijn sinds enige tijd in ons land kettingbrieven afkomstig uit de :;dse stad Uppsala in omloop. Uit een onderzoek dat de politie van Den Helder naar de nieuwe soort ketting brieven, die worden verkocht als „aan delen van de „New Mathematical Invest ment System” heeft ingesteld is geble ken dat achter deze zaak een 31-jarige man uit Den Helder schuil gaat. Aldus de Helderse politie. Onlangs keerde ook de Russische on derhandelaar Leonid Ilytsjev terug in Peking voor voortzetting van de onder- handelingen over het grensconflict tus sen China en de Sovjet-Unie, die bespre kingen zijn drie jaar geleden begonnen, maar hebben tot dusver niet tot resul taat geleid. De Nederlandse regering zal met an dere landen in overleg treden om de hulpverlening aan Vietnam na het slui ten van het vredesakkoord op gang te brengen. Dat zal waarschijnlijk via de Verenigde Naties of de Mecang-commis- sie gebeuren. Premier Biesheuvel voelde er bij de politieke begrotingsdebatten in de Eerste Kamer echter niet voor om de Verenigde Staten, Rusland en China te vragen een soort Marshall-hulpverle- ningsplan voor Vietnam op te stellen. De suggestie voor een dergelijk initia tief kwam van de senatoren prof. Van Hulst (CHU) en De Jong (KVP). De Verenigde Staten blijven erop ver trouwen dat het vrede wordt in Viet nam, verklaarde gisteren de woordvoer der van het Witte Huis, Ronald Ziegler. Hij voegde er aan toe dat de Ameri kaanse regering blijft weigeren zich tot een vredesregeling te laten dwingen. Een overzichtsfoto van de taxi-beto- ging op Piccadilly Circus van gisteren. Behalve tegen invoering van de BTW in Engeland, volgend jaar, demonstreerden de chauffeurs ook tegen de oneerlijke concurrentie die hun zou worden aange daan door het steeds frequenter optre den van „snorders”, free-lance taxi chauffeurs. „Elk volk krijgt de regering die het verdient” is een zegswijze die merk waardig genoeg in veel gevallen zelfs opgaat voor volken die hun eigen rege ring niet kiezen. Voor Chili gaat het in zeker opzicht uitstekend op, want dit land of liever, dit volk is bezig een verworven onafhankelijkheid in economisch opzicht weer steen voor steen af te breken, waardoor het groot gevaar loopt opnieuw een speelbal van internationale economische machten te worden. President Allende van Chili is van marxistische komaf, wat weer iets an ders is dan van communistische. Vooral voor de Zuidamerikaanse verhoudingen liggen er altijd nog wijde kloven tussen het regelrechte politieke communisme en het linkse socialisme, omdat de laat ste stroming eigenlijk in veel arme en onder voogdij van grote buitenlandse bedrijven verkerende landen voorname lijk economisch-structureel georiënteerd is. Allende is dus geen Moskou-vriend, maar een progressief hervormer die ten strijde trekt tegen het pauperisme en de lage levensstandaard, tegen het woeke rende grootgrondbezit, tegen het uit het land verdwijnen van industriële winsten, tegen de buitenlandse overheersing in de exploitatie van de bodemschatten en in het algemeen vóór een eigen, zichzelf bedruipende economie. Allende is enkele jaren geleden op democratische wijze gekozen en regeert met een parlementaire vertegenwoordi ging, waarbij moet worden aangetekend dat Chili een hoog percentage analfabe ten heeft en dat alleen alfabeten stem recht hebben. De hoge kosten van on derwijshervorming en de moeilijke pro cedure van afschaffing van kinderarbeid hebben Allende tot dusver nog verhin derd de groep van kiesgerechtigde Chile- nen zodanig uit te breiden, dat een groot deel van de arbeidersbevolking mee kan stemmen. Er leven bovendien nog grote contingenten half-beschaafden in Chili, dat door zijn moeilijke verbindingen en uitgestrekte woeste gronden niet gemak kelijk te cultiveren is. Allende heeft drastische maatregelen getroffen om de economie des lands op te vijzelen en de vruchten van werk en cultuur voor een groter deel in de schoot der inheemsen te doen vallen. Hij heeft daarmee de woede opgewekt van conservatieve kringen van grootgrondbe zitters, internationale bedrijven en bui- RAAAAAAAAAAAAWVVVVVVVVVVVVVVVWVVVVVVVVVVVWVVVVVVVVWVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVV VVVVVVVVVVVVVVVVVVWWWVtAA/WVVVVIMAA/VVVVWVVVVVVVVWVVVVVVWAAZVVVVVVWWVVVVVVWVWVVWVVVVVVVVVV' De stijging van het tekort is ook toe le schrijven aan de sterke loon- en prijsstijging en aan een aanzienlijke toe neming van de netto-uitgaven op het gebied van woningverbetering, stadsver nieuwing, sport, recreatie en sociale voorzieningen. Al enkele uren nadat de amnestie van kracht werd reden Oostduitse bussen naar twee grensposten in de Berlijnse muur waar de dun geklede, berooide gevange nen langs de politie naar de andere kant van de muur wandelden. De Westberlijnse politie was verrast door de plotselinge toevloed van gevan genen die onder de verreikende amnestie waren vrijgelaten. Deze amnestie was op 6 oktober, de vooravond van de 23ste verjaardag van Oost-Duitsland, afgekon- digd. De vrijgelatenen van woensdag waren grotendeels mannen in de middelbare leeftijd die ongeveer eenderde van hun gevangenisstraf hadden uitgezeten. Velen van hen waren gestraft voor hulp aan mensen die naar het westen wilden vluchten. Twee waren gevangen gezet voor ernstige verkeersovertredingen. Later op de dag werd een bus vol vrijgelaten vrouwelijke gevangenen ver wacht. In Veen/endaal deed hij ook een po ging bij de Raiffeisenbank, maar daar mislukte zijn opzet. In Rhenen incas seerde hij op de gestolen cheues f 2000 en bij de Amrobank in Amerongen f 4.000. De inwoner van Den Helder, die thans in Zweden verblijft, was enkele jaren geleden de uitgever van een roulettespel via kettingbrieven. De in beslag geno men postwissels van 7,50 het bedrag van de eerste inzet voor het nieuwe kansspel waren volgens de politie geadresseerd aan gefingeerde personen in Uppsala, achter wie de Heidenaar zich bleek te verbergen. In een vraaggesprek met de NBC- televisie legde Thuy er de nadruk op dat de vrede in Vietnam afhing van de ondertekening van 'de ontwerpovereen komst, die tot stand is gekomen in onderhandelingen tussen de speciale ad viseur van president Nixon. Henry Kis singer, en de Noordvietnamezen. Thieu’s bewering dat de hele Zuidviet- narnese bevolking achter hem staat, werd weersproken door een centrale fi guur in de Zuidvietnamese oppositie: generaal Duong Van Minh, het voorma lige staatshoofd. Van Minh zei: „De geschiedenis leert dat wanneer iemand het alleenrecht op het leiderschap voor zich opeist of de onderdrukking van anderen bepleit, interne oorlog en ver deeldheid doorgaans het gevolg zijn en vreemde mogendheden het voorwendsel Tsjoe zei dat China in verband met de wapenstilstandsvoorstellen in contact heeft gestaan met zowel de Verenigde Staten als Noord-Vietnam. Hij verklaar de de Amerikanen „tot op zekere hoog te” verantwoordelijk te achten voor de tegenwerking van president Thieu. PEKING (Reuter). De Russische ambassadeur en Oosteuropese diploma ten in Peking lijn gisteren kwaad weg gelopen van een receptie in de Chinese hoofdstad toen de Chinese minister van Buitenlandse Zaken Tsji Peng-Fei ter loops sprak over het optreden van de „supermogendheden” (de Sovjet-Unie en de Verenigde Staten) in de Middellandse Zee. Diplomaten waren nogal verrast over het Incident. f „rv De Noordvietnamese onderhandelaar Thuy heeft gisteren verklaard, dat Hanoi graag vriendschappelijke betrekkingen wil met de Verenigde Staten, nadat „de oorlog is afgelopen”. De „San Nicola” had dinsdagavond ruwe olie gelost in Brindisi en had gistermorgen weer zee gekozen. Toen de tanker Ongeveer anderhalve mijl uit de kust was, ontstond door nog onbekende oorzaak brand aan boord. Kort nadat de bemanning het schip had verlaten deden zich verscheidene explosies voor. Oogge tuigen van het ongeluk waren de be manningen van twee slepers die de tan ker uit de haven hadden gebracht. Aan het reddingswerk nemen Italiaanse oor logsschepen en helikopters deel. tenlandse investeerders. De middenstand van Chili, die in enkele grote steden is gehuisvest en daar sterk in de meerder heid is, ziet de opkomst van het proleta riaat tot een wat betere levensstandaard ook met lede ogen. Vandaar dat de hervormingspolitiek van Allende voor namelijk door bankbeambten, vervoers- ondememers en winkeliers wordt ge dwarsboomd. In buitenlandse communis tische kranten kan men lezen dat in Chili buitenlandse provocateurs met grof geld bezig zijn de burgers aan te sporen tot stakingen en tegenstand, maar het is toch wel duidelijk geworden dat een betrekkelijk kleine doch invloedrijke groep welgestelde inheemsen de wanorde en de stakingen organiseren en steunen, omdat zij persoonlijk meer, profijt trek ken van de oude toestand van verpaupe ring der massa. Dat hun profijt voorna melijk komt uit de beurzen van grote ondernemingen en buitenlandse concerns interesseert hen minder dan dat Allende een soort inkomensnivellering nastreeft die hun situatie minder gunstig dreigt te beïnvloeden. Allende en zijn ministers zijn nu af getreden, omdat hij de gelegenheid wil hebben een nieuwe regering te vormen waarin wellicht het leger sterker verte genwoordigd zal zijn. In „normale” Zuidamerikaanse omstandigheden zou het leger de macht al eerder in handen hebben genomen, maar Allende heeft kans gezien deze ondemocratische gang van zaken te voorkomen. Hij probeert nu met de hulp van militairen in zijn nieuwe regering de greep op de orde te herkrijgen, maar het is zeer waarschijn lijk dat daarna het risico van een burger oorlog nog groter zal worden. In dat geval is de rol van Allende, de linkse idealist, uitgespeeld en zullen de econo mische machten in binnen- en buiten land opnieuw de kans krijgen Chili in de economische tang te nemen. De nati onalisaties zullen dan ongedaan worden gemaakt, de grote kopermaatschappijen zullen hun invloed aanwenden om een conservatiever regering aan het bewind te helpen en de Chileense massa zal in haar opgang naar betere omstandigheden en educatie worden gestuit. Dan krijgt Chili weer het regime dat het. althans wat de bovenlaag des volks betreft, prefereert en is de Zuidamerikaanse „test case” van economische bewustwor ding uitgelopen op een grandioze mis lukking. De woordvoerder van de Noordvietna mese delegatie, Thanh Le, zei dat uit Thieu’s rede op de nationale feestdag van Zuid-Vietnam bleek dat de presi dent „koppig gekant blijft tegen vervul ling van de dierbaarste wens van het gehele Zuidvietnamese volk: dat er vre de komt.” Waarnemers concluderen uit het weg lopen van ambassadeur Vasseli Tolsti kov, die onlangs in Peking terugkeerde na voor overleg in Moskou te zijn ge weest, dat de betrekkingen tussen China en de Sovjet-Unie zijn verslechterd. TEL AVIV (AFP). Israel wordt thans geteisterd door een golf van sta kingen, die het dagelijks leven dreigt te verstoren. Gisteren zijn meer dan drie duizend artsen die in dienst zijn van het ziekenfonds van de vakcentrale Histra- droeth in staking gegaan uit protest tegen de benoeming van een niet-arts tot hoofd van de organisatie. Alleen spoedgevallen worden behandeld. De douane-beambten op het vliegveld Lod zijn al enkele dagen in staking. Als gevolg daarvan ligt de toevoer van grondstoffen naar verscheidene indu strieën vrijwel stil, wat tot tijdelijke sluiting van een aantal fabrieken kan leiden. De Israëlische huisvrouwen heb ben te maken met een slagers-staking. De slagers houden hun winkels geslo ten omdat ze de belastingen te hoog vinden. Om dezelfde reden hebben acht bioscopen in Jeruzalem tijdelijk hun deuren gesloten. Tenslotte staken de ar beiders van een grote textielfabriek Gui- bor in het noorden van Israel voor loonsverhoging. SANTIAGO (Upi). De piloten bij de Chileense nationale luchtvaartmaat schappij Lan zijn gisteren in staking gegaan. Alle vluchten van de Lan zijn hierdoor afgelast. „Thieu herhaalt zijn onbeschaamde ei sen dat eerst een einde moet worden gemaakt aan de Noordvietnamese inval”, verklaarde Ly Van Sau, woordvoerder van de Vietcong. Hij betitelde Thieu als „een opgewonden zetbaas” en drong er bij de Veremigde StaXen op aan hem aan de kant te schuiven. NIEUW DELHI. Bjj onlusten om een taalconflict in de Indiase staat As sam zijn gisteren zeker vier mensen omgekomen. In de plaatselijke hoofdstad Sjillong werd op grote schaal brand gesticht en geplunderd. Er deden zich ook veel steekpartijen voor. Het leger is tussenbeide gekomen en voor verschei dene wijken is een uitgaansverbod afge- kondigd. Het conflict is vorige maand al uitge broken nadat steeds meer stemmen wa ren opgegaan om het Assamitisch tot enige officiële taal van de staat te verklaren. De Bengaals-sprekende bevol kingsgroep verzet zich daartegen en is het doelwit van aanvallen geworden. Honderden mensen vluchtten naar het naburige West-Bengalen, duizenden zijn door de brandstichtingen dakloos gewor den. Ook in het buurland Pakistan kwam gisteren het leger in actie. Dat gebeurde nadat in de havenstad Karatsji bij een botsing tussen politie en arbeiders een burger was gedood en tien politieman nen waren gewond. Al ruim twee weken staken daar ongeveer 80.000 arbeiders uit solidariteit met stakend personeel van •en machinefabriek. „SCHUIF THIEU OPZIJ” w-.- V. f' W A‘‘r W O I4 y. >4Bom8 f- jb

IJmuider Courant | 1972 | | pagina 3