Besteller P. Sterk Radiostation Sluiseiland verliet de PTT Wethouder Roessingh opende onder slopershanden dependance in Santpoort Dick Bartels Nieuwe methode ingevoerd door Velsense politie z L fc i WAGENWEG 146 HAARLEM Tel. 316529 £f- mum A' - jêENs***' JÉI? 5 NU OOK VORMINGSCENTRUM IN VELSEN-ZUID Algemene Hulpdienst nu ook voor Velsen Opvarenden van Cypriotisch schip in veiligheid Bijbelavond in PEN vanavond op radio A IJMUIDER COURANT 1972 DONDERDAG NOVEMBER 2 (Van een onzer verslaggevers) Leer-recht BONTMODEHUIS EERST EEN BRIEF ALVORENS TE VERBALISEREN v.a v.a BOTSING OP KRUISPUNT: v.a TWEE AUTO’S VERNIELD KEUZE UIT 500 BONTMANTELS DE BONTSPECIAALZAAK' Een bontmantel kunt u zowat overal kopen. Helaas is dan in de meeste gevallen het woord „bontmantel” net zo’n ruim begrip als „overal”. Koop daarom liever bij een gerenomeerde bontspeciaalzaak. Hier wordt u van deskundig advies voorzien en weet u zeker dat u kwaliteit en service ontvangt. Speciaal daarvoor geven wij garantie op onze artikelen. (Aan gesloten bij de Ned. Ver. van Bontwerkerijen) L. KIDSKIN 7/8 NERTS-BISAMBUIK 3/4 NERTS-KOPPEN black diamond L. NERTS-BISAMRUG 7/8 BISAMBUIK TEXAS L. PETIT-GRIS-rug L. PERSIANER m. NERTSKRAAG Grote kollektie SWAKARA PERSIANER in bruin, zwart, grijs en goulikash L. NERTSMANTELS uitgelaten in pastel en standaard Grote sortering NERTSHOEDEN 4950.- 150.- 595.- 595.- 995.- 1250.— 1250.- 1250.- 1895.- Drempels SANTPOORT Gebouw Cusa aan de Hoofdstraat 133 is sinds woensdagavond officieel een depen dance geworden van het Kennemer Vormingscentrum. Het is zoals de aankondiging aangaf „het huis, waar de partieel leerplichtigen van de gemeente Velsen hun recht op vorming komen halen”. Wethou der M. Roessingh heeft om half acht woensdagavond de symbolische drempels voor de deur op even symbolische wijze weggebroken, waarmee de doorgang tot het in terieur van dit vormingscentrum vrij kwam en de genodigden kon den binnentreden. Een symbolische handeling dus, op een even symbo lische dag: 1 november, de dag van de werkende jongeren. r I .zwi 7 TW: II t-- if...- - (Van een onzer verslaggevers) Slopers zyn momenteel bezig met de afbraak van het Scheveningen Radio- station (Van een onzer verslaggevers) (Van een onzer verslaggevers) Vandaar Als einddoel zag mevrouw Harmsen. dat er een tijd moet komen, waarin geen onderscheid meer bestaat tussen wer kende en andere jongeren. Zij sprak de wens uit, dat elke jongere de begeleiding en de hulp krijgt, welke hij nodig heeft onafhankelijk van gezin of financiën. mening niet genoeg om deze jongeren uit hun vaak discrimminerende positie te halen; opleidingen gericht op kennis en vaardigheid in een bepaalde richting zullen straks een grote rol moeten spe len. Men zal deze reportage vanavond om tien voor halfacht kunnen beluisteren in de rubriek „Kerk vandaag”. De o rganisatoren van de bijbelweek zijn zeer tevreden over het verloop tot dusver. Het bezoek van de pastores aan de bedrijven is ook zeer bevredigend verlopen. Zowel van de zijde van de werknemers als van de pastores bleek voldoening over dit nachtelijke bezoek. Hiermee was het officiële gedeelte ten einde en konden de aanwezigen het gebouw bezichtigen, voordat even later Open huis werd gehouden voor de om wonenden in de Hoofdstraat en directe omgeving. Uit naam van de staf sprak mejuf frouw T. Schijf. Inhakend op de symbo lische daad van de wethouder en de symbolische dag van de werkende jon geren moest het haar van het hart, dat er voor diezelfde jongeren toch nog diverse drempels te overwinnen blijken te zijn om de vormingscentra binnen te komen. Een van die drempels is door de regering weggenomen door het aanne men van de compensatieregeling door middel van de kinderbijslag. Uitvoerig ging zij in op de diverse moeilijkheden waarmee men in dit ge bouw nog te kampen heeft. Moeilijkhe den alle gelegen op het terrein van de accommodatie en de te geringe opper vlakte waarop gewerkt moet worden. Zij verklaarde begrip te kunnen op brengen voor de kleine zelfstandigen, die hun personeel een dag moeten missen en toch volop loon moeten uitbetalen, niet temin was zij van oordeel, dat overleg met de werkgevers stellig tot een oplos sing zal leiden. Na even te zijn ingegaan op enige onderdelen van het programma van het vormingswerk wees zij erop, dat het vormingswerk niet gezien mag wor den als „DE” oplossing van het pro bleem, waarmee de werkende jongeren te kampen hebben. Het is naar haar op het Sluiseiland. Dit centrum waar eens verbindingen tot stand kwamen met schepen over de gehele wereld is in november 1951 in gebruik genomen en heeft twintig jaar dienst gedaan. Het gebouw werd verlaten in de maand maart van het vorig jaar, toen Scheveningen Radio verhuisde naar het nieuwe P.T.T.-gebouw aan het Marktplein in IJmuiden. Al eerder dit jaar sloopte het eigen personeel van dit radiostation de ontvangapparatuur die op het Sluiseiland was opgesteld. De afbraak van het gebouw zal waarschijnlijk nog deze maand beëindigd kunnen worden. Op de bovenste foto de afbraak in volle gang, beneden het zendstation zoals het twintig jaar dienst heeft gedaan. IJMUIDEN. In de kantine van het postkantoor heeft de PTT woensdagmid dag afscheid genomen van besteller P. Sterk, die de pensioengerechtigde leeftijd heeft bereikt en na negen dienstjaren van zijn „totale vrijheid” gaat genieten zoals de waarnemend-directeur de heer J. Kuurman dit uitdrukte. De staf van het Kennemer Vormings centrum is uiteraard verheugd met dit nieuwe bezit, doch nog allerminst vol daan bezien vanuit het gezichtspunt der accommodatie. Iets wat wethouder Roes singh dan ook ten volle onderschreef en waarbij hij de belofte aflegde met kracht te zullen werken om te komen tot een andere en betere accommodatie in de gemeente. Een toezegging welke in de gedachten van de staf terdege werd genoteerd. Wethouder Roessingh zei niettemin de opening van deze dependance om meer dere redenen toe te juichen. Allereerst omdat in Velsen, ten zuiden van het Noordzeekanaal, het vormingswerk wel ten achter was gebleven tot nu toe. Daarnaast zag hij erin de totstandko ming van een stuk rechtvaardigheid, dat jongeren nu hier in staat worden gèsteld hun vorming, scholing en ontwikkeling op te doen. Het woord „vorming” noem de de heer Roessingh in onze tijd een onmisbaar begrip. Vorming is nodig voor de mens, terwijl de maatschappij be hoefte heeft aan gevormde mensen. Vor ming achtte hij een onmisbare schakel in de samenleving, waarbij hij wees op het belangrijke punt, dat de mens hier zijn eigen model kan vinden. De nieuwe vorm van dit soort onder wijs achtte de wethouder eveneens van belang voor al het onderwijs, ook al door de vele elementen welke hier aan wezig zijn en inspirerend op het overige onderwijs werken. Indien de ontwikkeling verder gaat zal zeker gezocht moeten worden naar een betere en meer centrale plaats voor een andere, grotere dependance. VELSEN. De Velser politie heeft een nieuwe methode ontworpen om ou ders van kinderen, die vernielingen of baldadigheden hebben bedreven, daarvan in kennis te stellen zonder dat direct verbaliserend behoeft te worden opge treden. IJMUIDEN. In de PEN in IJmui den was gisteren een verheugende be langstelling voor de bijbelweek-avond, die Youth for Christ daar gisteravond in samenwerking met pater Lefeber uit Beverwijk en het Westland Combo ver zorgde. Dat de avond veel te laat begon deed hieraan weinig afbreuk. Overigens deden de bezoekers, althans in het begin, maar zeer aarzelend mee, hetgeen het voor de aanwezige radioreporter van de NCRV moeilijk maakte sprekende opna men te maken. IJMUIDEN Het Cypriotische schip Kyramaruko heeft vanmorgen een May Day uitgezonden vanuit zijn positie 55.33 noord en 7.31 oost. De bemanning ging het schip verlaten. Twee vissersvaartui gen bevonden zich bij het schip in nood en later kwam een Scandinavische heli kopter te hulp. Scheveningen Radio meldde omstreeks negen uur, dat bericht was ontvangen dat alle opvarenden in veiligheid waren gebracht, waarna het noodverkeer werd opgeheven. bekend te maken. De Vormingscentra hebben daar de financiële middelen niet voor. Naar haar oordeel dient elke 15- jarige zijn recht te weten en moet hij er gebruik van maken, zonder dat er door het bedrijfsleven wordt geknutseld aan inhouden van lonen of vakantiegeld. Zij wekte de werkende jongeren op te to nen, dat zij er zijn. Op symbolische wijze heeft wethouder M. Roessingh woensdagavond de depen dance van het Kennemer Vormingscen trum in gebouw Cusa aan de Hoofd straat geopend. Hij deed dit door het afbreken van een even symbolische drempel voor de toegangsdeur. VELSEN Op het kruispunt Am sterdamse weg-oostelijke afvoerweg rijksweg 9 ontstond vannacht omstreeks half een een aanrijding tussen twee personenauto’s. Een 38-jarige inwoner van Barneveld, die op de afslag naar de Amsterdamseweg reed, zou geen voor rang verleend hebben aan een wagen op weg naar Amsterdam. Door de zware klap schoof deze laatste auto tegen de ANWB-wegwijzer, die geheel werd ver nield. Ook de twee wagens waren na de botsing goed voor de sloop. Beide chauffeurs kwamen met de schrik vrij. Een passagier van de Barne- veldse automobilist is met onbekend let sel naar het Zeeweg-ziekenhuis ver voerd. Deze chauffeur is een bloedproef afgenomen, waarvan de uitslag nog niet bekend is. De wethouder achtte de term „leer plicht” niet zo gelukkig gekozen. Liever zou hij willen spreken over leer-recht. Veel jongeren beschouwen het reeds als een recht, doch daarnaast is het moeilijk de jongeren voldoende motivatie te ge ven. Soms zo sprak de heer Roessingh ben ik wel eens bang voor de ont wikkeling van het onderwijs, dat steeds meer bezig is de mensen knapper te maken, zonder dat zij zich er gelukkiger bij voelen. Hij sprak echter als zijn mening uit, dat dit hier bij het vor mingscentrum niet het geval is. Een ernstig woord richtte hij over de hoofden van de aanwezigen heen tot het bedrijfsleven, waarvan hij hoopte, dat dit niet al te afwijzend tegenover het vormingswerk staan zal. Mevrouw Harmsen, voorzitster van het bestuur herinnerde er aan, dat Vel sen al 20 jaar binnen haar gemeente Velsen-N. vormingswerk kent. Zij betreurde het, dat de wet op de partiële leerplicht nauwelijks bekendheid geniet. De regering moet bereid zijn hiervoor veel geld beschikbaar te stellen, vooral om het aan de burgerij uit te dragen en In zijn toespraak heeft de heer Kuur man erop gewezen, dat de heer Sterk de laatste maanden een „gedwongen” vrij heid genoot als gevolg van zijn gezond heid. De heer Sterk kan niet bogen op een groot aantal dienstjaren, want to<t voor negen jaar was hij een zelfstandige manufacturier, die door de omstandighe den gedwongen zijn zaak moest sluiten. Hij volgde het voorbeeld op van zijn zoon en werd besteller bij de PTT. De heer Kuurman sprak de wens uit, dat de heer Sterk daar nimmer spijt van heeft gehad. Naast brieven van de directeur van het postdistrict Haarlem en het postbedrijf Haarlem had hij bloemen voor mevrouw Sterk omdat een man zijn werk alleen maar goed kan doen, als hij thuis goed wordt opgevangen alsmede een schemerlamp voor de ver trekkende besteller, waarbij gevoegd werd de afscheidskalender met inscrip tie. De heer K. v.d. Pijl sprak uit naam van de personeelsvereniging „Actief” een kort woord, hoopte, dat de heer Sterk lid zal blijven en gaf hem en zijn familie de beste wensen mee. Dat deed ook de heer A. v.d. Bosch, die uit naam van het personeel en de personeelsvere niging een spiegel en bloemen aanbood. De heer J. Stam, sprekende namens het jubileumfonds liet zijn beste wensen vergezeld gaan van een fraaie zilveren kandelaar. Hierna bleef men nog geruime tijd gezellig bijeen. Zodra is vastgesteld, dat een of meer dere kinderen iets dergelijks hebben ge daan, worden de namen genoteerd en krijgen de ouders een brief van de volgende inhoud: Zowel de gemeente als vele particulie ren stellen alles in het werk om onze woonplaats een goed aanzien te geven. Ieder jaar weer wordt veel inspanning besteed, veel geld uitgegeven voor de aanleg van plantsoenen, groenstroken, parken en tuinen, het aanbrengen van een goede straatverlichting, duidelijke verkeersborden, enz. Al deze voor en door de gemeenschap getroffen voorzie ningen zijn gericht op een goede en verzorgde woonomgeving. Het is te betreuren, dat een groot deel van de inspanning en van het geld dat eigenlijk ten goede zou komen aan ver nieuwing of uitbreiding van allerlei nutti ge voorzieningen voor een ander doel aangewend moeten worden, namelijk voor het herstel van aangerichte schade. Schade soms zeer aanzienlijk aan particuliere en gemeentelijke eigendom men en voorzieningen, die het gevolg is van onnadenkendheid bij het spelen en een enkele maal zelfs van opzettelijke baldadigheid door op straat spelende kinderen en jongeren. De ouders van de kinderen kunnen aansprakelijk worden gesteld voor de aangerichte schade. Het komt echter meermalen voor dat gepleegde baldadig heden of kleine vernielingen niet in geld zijn uit te drukken, maar toch strijdig zijn met het belang van onze woonge meenschap. Hoe dan ook, de politie is genoodzaakt tegen elke vorm van balda digheid op te treden. Veelal gaat dat in de vorm van een waarschuwing, doch de ervaring heeft geleerd, dat een waar schuwing van de politie soms weinig of geen resultaat heeft als het kind niet ook thuis op het verkeerde van zijn handelwijze wordt gewezen, deze schriftelijke mededeling. Uw kind kreeg van de politie een waarschuwing, omdat.en hier wordt dan een omschrijving gegeven van de begane overtreding. De brief besluit vervolgens als volgt: Ongetwijfeld kunt u er in zeer belangrij ke mate toe bijdragen te voorkomen dat het gedrag van uw kind aanleiding geeft tot klachten en te bevorderen dat ver nielingen en hinder voor anderen ach terwege blijven. Voor de aandacht, die u ongetwijfeld aan deze aangelegenheid zult besteden, zijn wij u zeer erkentelijk. VELSEN. In Nederland zijn thans ruim honderdvijfendertig Algemene Hulpdiensten werkzaam, met de bedoe ling kleine hand- en spandiensten te verrichten voor hen, die plotseling om hulp zijn verlegen en daardoor niet bij een bepaalde instantie terecht kunnen. Menzou deze vorm van dienstverlening kunnen beschouwen als een „sociale E.H.B.O.”, waarvan inmiddels ook in Velsen een afdeling is opgericht. Met name de stichting „Algemene Hulp dienst”, met als motto „Voor iedereen door iedereen”. Deze dienst is van maandag 6 novem ber af telefonisch te bereiken onder 02550-18888 en wel van maandag tot en met vrijdag van 9 tot 11 uur. Ook vrijwilligers, die overigens van harte welkom zijn, kunnen zich bij hetzelfde nummer aanmelden. En voor eventuele financiële steun luidt het gironummer 651220. tn.v. „Algemene Hulpdienst”, Velsen, Tollenslaan 3. Driehuis. ■Z 111111111 if 'Z jt *1 «I

IJmuider Courant | 1972 | | pagina 5