HAPPY NEWS ENDELEZERS SCHRUVENRELEZERSS^ ROKJES BLOUSES TRUITJES SPENCERS PANTALONS PONTIAC horloges, fijne horloges. Si l I Een eervolle vrede Omroepbijdrage Dierverloskundigen (2) Schimpscheuten Dierverloskundigen (1) Honkbal Dierverloskundigen (3) Vogelmarkt Volkstuinen Zo’n mooie Pontiac maakt u gelukkig, vele jaren lang. y R IJ D A G 3 NOVEMBER 1972 Aparte kollektle in Onze najaarskollektie is binnen, nu volop keuze in flannel - corduroy - gabardine fluweel - brushed denim etc. Pontiac tijd - juiste tijd. een C. J. LUTE, Egmond aan Zee relaas, 22. eens, 23. insekt, 24. apparaat. P. H. VAN SAAZE, Nieuw-Vennep. G.H.HESSLING SR., Haarlem. Telefoon 0 23 - 31 77 04 Zijlstraat 59 Lid Romantisch Tafelen. J. A. GELAUDIE, Haarlem A Ik heb dinsdag jl. een uitzending ge zien van de VARA over de volkstuinen in Amsterdam, Rust en Vrede, bij het station. Die mensen hebben de aanzeg ging gekregen dat ze in 1973 de tuinen ontruimd dienen te hebben. Dat lijkt nergens op. En maar praten over hel behoud van natuur en dergelijke. Nee, de Heilige Koe, het verkeer met zijn vieze gassen, heeft voorrang. Oude men sen die hun tuin met liefde en toewij ding verzorgen worden er gewoon afge schopt. Ja, de God van deze eeuw, de wetenschap, (de chemische industrie e.d.) daar buigen we de knieën voor. Naschrift De vogeltjesmarkt werd slechts even genoemd als onderdeel van een week endtrip. Wat daar fout aan is ontgaat ons. Van dierenkwelling is de schrijver van het artikel niets gebleken. Wellicht verwart de schrijvende lezer de inder daad verwerpelijke vogeljacht in België met de verkoop van parkieten, kanaries en andere volièrevogels. Redactie. TEL. 023-241266 SPECIALITEIT VAN DEZE WEEK: Hazerug BELLE-CHASSE verse cranberries - appeltjes puree Wijnadvies: 1967 Clos St. Jean Chassagne Mont-Rachet Verticaal: 1. gewicht, 2. nu, 3. groot bouwwerk, 4. witte mier, 5. mank 6. overlevering, 8. narrekap, 9. werelds, 10. draak, 11. uit muntend, 14. stof, 15. beroep, 16. brede overloop, 17. duistere zaak, 20. haringnet, 21. adreskaartje. Oplossingen, uitsluitend per briefkaart, dienen uiterlijk woensdag a.s. in ons bezit te zijn. J. L. BLOEMHARD, Haarlem. M. DELFOS-BAKKENHOVEN, Krommenie. PIERRE BLOEMEN patron Oplossing puzzel no. 43. Horizontaal: 1. Baron; 4. reu; 7. sepia; 10. ouderwets; 13. wild; 14. papa; 16. opa; 18. Dee; 20. Abe; 22. dol; 23. kwartet; 25. ras; 26. ran; 27. sec; 28. ds; 29. as; 30. one; 32. opm; 34. ka; 36. gedrang; 37. opelen; 38. al; 39. erg; 41. rui; 42. t.p.; 43. en; 45. las; 47. Ob; 48. die; 49. Elspeet; 50. val; 52. Ans; 53. K.P.M; 54. Eli; 55. trek; 59. neer; 62 aspiratie; 65. nooit; 66. kei; 67 klaar. Prijswinnaars puzzel no. 43 f 10.- R. Barnhoorn, Burgem. Ram- bonnetlaan 30, IJmuiden; ƒ7.50 Mej. N. de Jong, Platanenstraat 21, IJmuiden; 5.- M. Gerhardt, Lindenstraat 61, IJmuiden; 10.- A. Bot, Duinweg 15a, Santpoort Zuid; 7.50 J.C. Handgraaf, P.C.Boutensstraat 69, Haarlem; 5.- J. Vorderhake, Dickmanstraat 3, Haarlem. Meneer Beidschat, onnodig te zeggen dat u een groot honkballer bent, maar uw kijk op het algemeen belang voor deze mooie sport is ronduit bedroevend. U wilt 16 jeugdige honkballers in 2 jaar op gaan leiden tot hoofdklassespelers! Gezien de namen van deze door u „aan getrokken” spelers moet u dat niet al te zwaar vallen! Verscheidenen van hen hebben al enkele malen in het Neder lands Jeugdteam gespeeld en net als de anderen van uw selectie een grondige en deskundige opleiding, met alle kosten daaraan verbonden, bij hun eigen vere niging gehad. Zeer discriminerend vind ik uw uitlating over de „duppies” die deze jongens hebben leren honkballen met volgens u, slecht materiaal. Type rend vind ik het dat het toekomstige Hoofdklasse-team van uw vereniging ge formeerd moet worden door jeugdige spelers uit die „duppies”! Heeft uw vereniging zdf geen jeugd? Of is daar in het verleden weinig aan gedaan en gaat u nu pronken met andermans veren? Het algemeen belang zoals u het stelt, zie ik niet, want het is toch zo dat deze jongens lid moeten worden van uw ver eniging? Dat u nu ervaring en kennis over wilt brengen op jeugdige spelers is toe te juichen, en dat zou elke vereni ging zelfs graag zien, maar niet op de wijze zoals u het nu wilt doen. Nooit gedacht aan de pitcherschool die opge richt is door mijn vereniging en die we, om alle schijn van eigenbelang te ver mijden, hebben overgedragen aan het rayonbestuur? Bij deze pitcherschool is een dankbare taak voor u weggelegd. Het honkbal in het algemeen dienen wil voor u zeggen, pitchers opleiden, dat is namelijk de zwakste schakel in de toch al niet zo sterke honkbalketting. Meneer Beidschat, iedereen kan en moet zelfs elkaar rn de haren vliegen, figuurlijk gesproken natuurlijk, om te zorgen dat onze mooie sport niet nog dieper in het moeras zal wegzinken. Maar daarnaast zijn al deze honkballiefhebbers toch vrienden in h et dagelijks bestaan en daarom ben ik treurig gestemd dat de ruiten bij uw voorzitter zijn ingegooid. Enige dagen terug publiceerde u een artikel over de vogelenmarkt in Ant werpen en tot mijn stomme verbazing werd dit voorgesteld als een toeristenat tractie, en dit moet u toch als een ernstige fout verweten worden. Immers, een journalist moet zijn plicht doen, en een asociaal middeleeuws gebruik als deze trieste en zielige vertoning radikaal afwijzen, als onmenselijk en onchriste lijk. Want deze dierenkwelling is volle dig in strijd met de geloofsleer, en dient door de pers in het algemeen veroor deeld te worden. H. WINKEL, Amsterdam Verticaal: 1. brood; 2. ooi; 3. nul: ergeren; 6. uw; 7. sta; 8. esp; 9. alles; 11. dd; 12. e.p.; 13. walm; 15. aard; 17. porselein; 18. das; 19. etc.; 21. basketbal; 23. kanarie; 24. toppunt; 29. aga; 30. ore; 31. eng; 32. oor; 33. Mei; 35. A.N.P; 40. dappere; 44. nest; 45. L.S.K.; 46. Sem: 47. over; 48. dalen; 51. liter; 56. R.A.I.; 57. Est; 58. k.p.; 59. n.t.; 60. eik; 61. eel; 63 ik; 64. ai. Wéllicht hebben de misdadige lucht aanvallen op Vietnam, waarbij de Viet- namezen veel vliegeniers gevangen na men en nemen, de Amerikaanse terro risten (deze term mag m.i. in dit geval ten rechte ook wel eens gebruikt wor den) weerhouden, een z.g. tactische atoombom op het noorden van het land te werpen; want, Amerikaans bloed is toch ontzaglijk veel kostbaarder dan Vietnamees bloed, en zij, die de misdadi ge napalmbombardementen hadden uit gevoerd, dienden toch bovenal te worden beschermd. Na al de geleden ellende, durft Nixon nog steeds over een „eervol le vrede” te spreken. Weet hij niet, dat deze oorlog, waarbij op één land slechts drie maal zoveel bommen zijn afgewor- pen dan in de gehele tweede wereldoor log, een zwarte en bloederige bladzijde zal blijven in de Amerikaanse (en ook in de wereld-) geschiedenis en als die schande kan worden verminderd, kan dat slechts gebeuren, door een getuigenis van oprecht berouw voor het oneindige leed, dat werd veroorzaakt. Zou Nixon niet een voorbeeld kunnen nemen aan de Westduitse president Brandt, die ge knield lag voor het gedenkteken in het concentratiekamp Dachau en diep be rouw toonde, voor het onuitsprekelijke leed, dat zijn volk andere volkeren had aangedaan? Dat Vietnamezen in Ameri kaanse ogen niet telden blijkt duidelijk uit de cijfers: miljoenen Vietnamese do den en slechts 50.000 Amerikanen gedood. De Vietnamisering is een spitsvondige uitvinding van een verdor ven geest, want een volk, dat eerst slechts worstelde met sociale problemen en nauwelijks was verdeeld, heeft uit sluitend door toedoen van Amerikaans kapitaal, een afgrijselijke broederoorlog gevoerd. In feite is het idee van voort gaande amerikanisering van de Vietna mese oorlog (niet vietnamisering, zoals de Amerikaanse vos het noemt) door het Pentagon ook nu nog niet opgegeven. Het is Amerikaans bloedgeld, dat de oorlog is begonnen en de oorlog onder de schijnheilige naam „vietnamisering” wil voortzetten. De vroegere koloniale politiek van „verdelen en heersen” is hier op grootscheepse wijze toegepast. Ik ben ervan overtuigd, dat de toeneming van de Amerikaanse binnenlandse mis dadigheid grotendeels het gevolg is van de Amerikaanse machteloosheid ten op zichte van Vietnam. Zou het Ameri kaanse volk zijn vertrouwen in zijn presidenten niet verliezen, wanneer steeds weer blijkt, dat zij in de praktijk een andere politiek voeren dan zij in de verkiezingsstrijd voorgeven? Wat staat de wereld te wachten als Nixon domweg wordt herkozen? Hoe zal het Chili ver gaan waar de democraat president Al lende door toedoen van Amerikaans ka pitaal een moeilijke tijd doormaakt. Zal de Amerikaanse god Kennecott opnieuw mensenoffers van Chili eisen? A. GROENEVELD, Haarlem Enerzijds is de dierverloskundige tegeno ver de boer verplicht alles te doen om het kalf te redden, anderzijds staat hij voor het morele probleem of hij een dierenleven zonder noodzaak mag offe ren. De weg van de minste weerstand zou zijn het kalf stiekem via een injec tie te doden en daarna in stukken te verwijderen; hij blijft dan ongrijpbaar voor de justitie. Iemand met de mense lijke instelling van Jan Zoeteman kan zoiets niet doen zonder in gewetenscon flict te komen. Als gevolg hiervan wordt hij bij herhaling voor de rechtbank gesleept door ambtenaren van het Land bouwschap. Het wordt tijd dat aan deze dwaze en onwaardige toestand een einde wordt gemaakt. Niemand wil de veel verdergaande bevoegdheden van onze universitaii opgeleide dierenartsen op enige wijze aantasten, doch op het ge bied van de dierverloskunde dienen ook wettelijke mogelijkheden te worden ge schapen voor de bonafide praktijkmen sen met hun kunde en ervaring. Dit vandalisme wordt door de hele Haarlemse honkbalwereld afgekeurd en mijn vaste overtuiging is, dat dit niet gebeurd is door honkballers! Wij probe ren honkballers op te leiden, geen gang sters! Enne.... mocht u weer eens een plannetje hebben voor ’t belang van honkbal in het algemeen, neem dan contact op met de verschillende besturen van de honkbalverenigingen. Zij zien u daarvoor graag komen en zullep zeker hun medewerking geven. De meeste radio- en TV-bezitters be grijpen niet, waarom de omroepbijdrage drastisch omhoog moet, vooral omdat die voor één uur uitzending al aanzien lijk hoger is dan in de ons omringende landen, n.l. zes maal zo veel als in Engeland en maal die in Duitsland. In het rijke Amerika bestaat geen om roepbijdrage. Mijn zoon in San José (California) kan kosteloos een keuze uit 12 zenders doen. Het geeft elk welden kend mens te denken, dat de NOS zich verzet tegen een efficiëncy-onderzoek en dat minister Engels de urgentie van doorlichting afwijst, omdat het onder zoek veei tijd en geld kost. Achter dit zwakke argument kunnen best schrikba rende feiten schuilen .Men krijgt de indruk, dat het NOS-bestuur gefaald heeft, vooral omdat het zich verzet te gen het noodzakelijke efficiëncyonder- zoek. Het durft zelfs een verhoging van de bijdrage te vragen. Proberen met 100 procent, dus van f 75 naar f 150 om het tekort extra te accentueren; dan zal de bijdrage hopelijk tot f 110 dus „slechts” 50 procent verhoogd worden. Dat is nu hogere politiek, want de Kamerleden hebben het niet door. Wij moeten zelf een actie beginnen. De niet-verslaafde kijkers moeten hun toestellen voorlopig laten verzegelen en binnen een paar we ken zal de NOS haar koers moeten ver anderen. Met stijgende verbazing hebben wij uw artikelen gelezen over de dierverlos kundigen die al zo veel jaren vechten voor het behoud van hun beroep. Het verschil in rang en stand manifesteert zich in het verschil tussen rijk en arm, maar in toenemende mate zien wij ook dat verschil tussen mensen met meer of minder diploma’s. Wat jammer dat de meer met verstand begaafde mensen zich geroepen voelen om hun praktisch goed geschoolde medemensen het leven zuur te maken door hen de les te lezen. Wanneer mensen het dan met hun goede verstand toch niet kunnen winnen van de praktijkmensen, dan vinden ze wel weer bepaalde ambtenaren, in dit geval van de Algemene Inspectie Dienst, die hen daar bij willen helpen. Men wil de inflatie bestrijden, maar op deze manier kost het instand houden van een ambte narenapparaat duizenden guldens om op een zinloze manier actieve medeburgers te tiranniseren. Hoe is het mogelijk dat het O.M. en de rechtelijke macht aan deze onzinnige praktijken meewerken. Want wat is er nu toch eigenlijk voor misdadigs gebeurt in de onderhavige ge vallen? Zijn er door overheidsinstanties en O.M. nu toch waarachtig geen betere dingen te doen, of moet men werkelijk zo hoog nodig de heren dierenartsen in bescherming nemen. Wij menen dat het onjuist is van de overheid om de topsalarissen van de dierenartsen op deze manier veilig te stellen. Laten zij zichzelf waar maken in de praktijk, dan kunnen we daar alle maal waardering voor opbrengen. Wan neer de heer Zoeteman zegt dat hij niet meer vrijwillig voor de rechter zal ver schijnen en dat hij tegen iedere uit spraak op ziet als tegen een berg, dan betekent dat dus dat deze man murw gemaakt wordt. Wij vinden dit een bij zonder bedenkelijke zaak. Wij zouden willen zeggen: dierverloskundigen, vecht door, ongetwijfeld zullen nog vele dui zenden mensen achter u staan. Het zal echter als pink niet gemakkelijk zijn om het van een hand te winnen. B. VAN GENNEP J. JANSSEN T. KAMPERMAN Mevr. KAMPERMAN-SMIT G. SMIT Mevr. BAKER-FEELEUS, HAARLEM Goed, dat weten we dus. Nederland was te gehoorzaam bij bezetting. Geluk kig voor L. de Jong, dat hij deze hou ding al in de meidagen van 1940 voor zag, wist dat deze houding van zijn landgenoten voor hem niet te verdra gen zou zijn, derhalve in ruil voor de auto die hem en zijn gezin naar IJmui den vervoerde op 14 mei 1940 plaats op een boot wist te krijgen een en ander in plaats van landgenoten die toch maar gehoorzaam zouden zijn en geen beter lot verdienden dan gedeporteerd te wor den en zo een veilig heenkomen kon zoeken. In „Onderdrukking en Verzet deel IV” wordt L. de Jong gequalificeerd als „Engelandvaarder” en dan ook nog een van de eersten. Waren er in de meidagen van 1940 al Engelandvaarders? Als zodanig worden toch niet de Joden beschouwd, die in de meidagen vlucht ten voor de hun wachtende terreur. Dat ze trachtten te vluchten, ze hadden groot gelijk, maar de „Engelandvaar ders” gingen vanuit een andere motive ring en pas later! Voor geschiedschrij ving is afstand in de tijd een dringend vereiste. L. de Jong heeft alleen de afstand in de ruimte benut om zelf vanuit een betrekkelijk veilige verblijf plaats, desnoods onder een tafel, de ge beurtenissen aan te zien en de nu nog levende gehele oorlogsgeneratie van ge hoorzaamheid aan de bezetter te be schuldigen. Hij is dan nog wel zo wel willend om te reveleren, dat later toch wel iets van verzet ging leven. Ik zie met spanning uit naar de schimpscheu ten, die ons nog in de volgende delen te wachten staan over de fouten, die door de verzetslieden in het begin gemaakt werden en die voor een groot deel onvermijdelijk gemaakt moesten wor den, gezien de onervarenheid van de Nederlander met deze materie en de grote moeilijkheden die de organisatie van het verzet in een dichtbevolkt land als Nederland meebrengt fouten die door de heer De Jong, gezien vanuit zijn veilige „hoekje” in Londen, wel weer schouderophalend zullen worden „afge kraakt”. Het artikel in uw blad over de dier verloskundigen, die al zeven jaar ver geefs strijden voor erkenning van hun beroep, geeft op zichzelf een goed over zicht van dit probleem, maar verdient nog wel enige aanvulling. Wanneer een dierverloskundige zoals Jan Zoeteman, aan wiens capaciteiten ook in veterinaire kringen niet wordt getwijfeld, door een boer geroepen wordt bij een koe, die op normale wijze niet kan kalven, komt hij voor een ernstig gewetensconflict te staan. Hij is n.l. wel bevoegd om het kalf in stukken te hakken en zo het moederdier te redden ten koste van het jonge leven, maar mag officieel niet de keizersnede (sectio) verrichten, waarmee hij zowel het kalf als het moederdier kan redden. Jan Zoeteman heeft reeds herhaaldelijk bewezen deze ingreep feil loos te kunnen verrichten op een wijze, welke geen enkele dierenarts kan verbe teren. Toch wordt deze man regelmatig voor het gerecht gesleept om te boeten voor het redden van een jong dierenle ven. Een beslissing tot het verrichten van de keizersnede moet meestal binnen enkele minuten na de aankomst van de dierverloskundige worden genomen; an ders is de zaak verloren. Na 3 minuten krijgt het moederdier de eerste injectie; het is toch volkomen duidelijk dat de tijd ontbreekt om in een dergelijk geval nog een dierenarts te laten komen. Als plattelander weet ik wel iets van het verlossen van dieren af en wanneer je dan leest dat een expert op dit gebied wordt veroordeeld, omdat hij geen le vend kalf op de wereld brengt, terwijl dit niet zou gebeuren wanneer hij het kalfje dood maakt en in stukken en brokken te voorschijn haalt, dan rijzen je de haren ten berge. Waar blijft zo’n man wanneer hij dat in deze tijd nog zou doen? Bovendien is de verouderde methode veel moeilijker en ingewikkel der en iedere veehouder geeft dus de voorkeur aan de modernere manier van verlossen. Nu blijkt dus dat de dieren artsen, die toch voorheen weinig be langstelling voor de verlossingen hadden omdat dit zware arbeid is, plotseling belangstelling hiervoor krijgen, nu het zo veel gemakkelijker gaat. Nu is dat niet zo erg, maar het is wel volkomen onjuist dat ze de experts laten vervolgen en hun de moderne verlosmethode gaan betwisten. Het is natuurlijk voor een academisch geschoold iemand niet zo moeilijk om een rechtbank van zijn gelijk te overtuigen, maar dit lijkt mis bruik van hun betere maatschappelijke positie. Mensen met een dergelijke ver antwoording behoren zich waardiger te gedragen. In de praktijk blijkt echter maar al te vaak dat theoretisch goed onderlegde mensen menen dat ze het ook alleen weten. Wanneer een theore tisch minder ontwikkelde mens een bij zonder goed practicus blijkt te zijn dan wordt dat door hen toch moeilijk geac cepteerd, want het wijkt nu eenmaal af van hun ideeën. Beschikken ze dan bovendien ook nog over de mogelijkhe den om deze mensen hun wil op te dringen dan zullen ze dat niet laten, al moet het, zoals in de omstreden geval len, desnoods via de rechterlijke macht. Ik wil hier fel tegen protesteren en ben de mening toegedaan dat dierverloskun digen, die reeds sedert mensenheuge nis hun beroep uitoefenen, ook nu nog bestaanrecht hebben onafhankelijk van dierenartsen. Laastgenoemden zullen echter moeten accepteren dat deze men sen er nu eenmaal zijn en ze zullen moeten leren begrijpen dat deze mensen het gewoon goed doen. Bij de veehou ders en in het algemeen bij iedereen geldt allen maar het eindresultaat. Niet één veehouder laat zijn koeien van tweeduizend gulden en meer door een ondeskundig iemand verlossen. Daarvoor staat toch wel te veel op het spel. '9? 18.' Puzzel no. 44: De romantische Pontiac. Voor de moderne vrouw. Bracelethorloge met‘antieke’ wijzerplaat Zilver 295,-. De alle-leef- tijden Pontiac. Voor oma en haar tiener- kleindochter. Chroom 83,-. De gedistingeerde Pontiac. Zeer fraai gouden horloge. Een sieraad voor een slanke vrouwenpols 640,- Een aparte Pontiac. Zeer modern model. Duidelijke wijzerplaat. Chroom of doublé 105,-. Horizontaal: 1. projectiel, 3. schreeuw, 5. slepende ziekte, 7. zenuwachtig, 8. lichte schijn, 10. plotselinge bezetenheid, 12. oogglas, 13. deel v.h. jaar, 14. pl. in Utrecht, 16.

IJmuider Courant | 1972 | | pagina 11