België geschokt door kracht Nederlands elftal lang niet kansloos Paul van Egmond: „Als ik de top wilde zou ik voetbalbezeten moeten zijn Overath weer in Duitse selectie met Pool Sadek Banks hoopt weer te kunnen Timmer opnieuw spelen afgebroken duel Commissie speltechniek van KNLTB neemt haar ontslag Acht winnaars in sporttoto Kaiserslautern wil geld zien Winst voor Stöve Handicap maakt Eland Utrecht „rond” BS Snelle start kracht van Flamingo Six Telstar-speler voetbalt tegen Den Haag tweehonderdvijftigste wedstrijd 1 23 NOVEMBER V R IJ D A G i 1972 Duindigt Middenveld RODA JC-TRAINER PLOTSELING OVERLEDEN Horeca-bedrijf .IFsifeT ."R Goethals de enige optimist (Van onze paardesportmedewerker) Isi’s Paul van Egmond: Geen full prof. elk elk elk elk J KERKRADE. Donderdagmiddag Is de trainer van de eerste divisievereni- ging Roda JC Jacques Koole tijdens de training aaïi een hartaanval overleden. Jacques Koole was 34 jaar. Hij speelde enige jaren voor DOS en werd daarna trainer van de zaterdagvereniging WOG en hulptrainer bij PSV. In 1971 kwam hij in dienst bij Roda JC, dat in de tweede divisie speelde. Momenteel is Ro da JC koploper in de eerste divisie. Deze verandering ten goede is voor een niet gering deel het werk geweest van Jac ques Koole die in Limburg zeer geliefd was. landlenkampioenschap loodste door de Italianen uit te schakelen. aan nog een hoeveelheid techniek en klasse toe”. Heeft hij in België wel het speleramateriaal om dit Neder lands elftal de weg naar de eindron den te versperren? „Nederland heeft een ruimere keus aan spelersmateri- aal, dat weet iedereen, maar België speelde tenslotte in de eindronde van het Europese kampioenschap, waar voor dat zelfde Nederland werd uit geschakeld”. Met een vierregelige vierkoloms- kop onderstreept La demière Heure het belang van de wedstrijd in Rot terdam voor de Belgische voetballief hebbers. Dit blad herinnert eraan hoe België aan het verdedigende spel van de Noren zijn kleine 2-0-zege toe schreef, terwijl de Noorse ploeg tegen Nederland toch ook in een defensieve opstelling negen goals moest incasse ren. En dat dan voornamelijk door de oprukkende middenlinie en de offen sieve achterhoedespelers van Neder land. Met name de middenlinie wordt om zijn geweldige kracht geprezen. Jan Wagenaar Jr. kent de kracht van Eland uit de vele duels en zal dan ook met Flamingo Six niet wachten tot Van Dooyeweerd bij hem in de buurt komt. Indien het hem door een snelle start tijdig gelukt uit het gedrang in de voorhoede te komen dan zal Eland al zijn tot nu geleverde prestaties moeten overtreffen om deze grootste „geldver- diener” van het jaar te kunnen kloppen. Op voorstel van de Haagse vereniging Leimortias worden de hoofdklassen A en B samengevoegd in één hoofdklasse van twee afdelingen van gelijke sterkte. De strijd om het Nederlands kampioenschap zal worden beslist in afzonderlijke wed strijden tussen de nummers één en twee van de beide afdelingen. Nadat op 23 oktober de verenigingen uit de hoofd klasse A zich in principe met het nieu we systeem akkoord hadden verklaard, hebben thans ook de verenigingen in de hoofdklasse B zich hiermee in beginsel verenigd. Op korte termijn zullen tussen verenigingen uit de hoofdklasse A en B en de commissie competitie en toer nooien enkele details uit de nieuwe op zet worden besproken. De competitie in de hoogste klasse van de KNLTB zal in 1973 worden gewijzigd. Orrder Rab verhuisde Van Egmond echter naar het middenveld. Hij vertelt: „Dat kwam omdat wij in die linie in het begin vaak kapot gingen met Telstar. Telstar is onder Rab ook anders gaan voetballen. Hij hamert op aansluiting van achteraf. De fout die wij dan nog wel eenstmaken is dat er dan te weinig gekeken wordt. Er gaat een links-back mee, er beginnen twee middenvelders te rennen. Toch wordt er nu veel meer diep gespeeld. Vroeger speelde Telstar meer schaakvoetbal zoals Rab dat altijd noemde. Als dat tegenwoordig nog wel eens voorkomt is dat toch een erfenis van enkele jaren geleden. Toen had je meer routiniers waardoor je ook anders voetbalde. Nu is het allemaal wat op- portuner. Dat komt natuurlijk ook om dat je met een vrij jeugdige selectie werkt. Hoewel je in spelers als een Van der Meeren, Van Essen en uiteraard ook Fred André toch genoeg mensen hebt die rust kunnen brengen in het elftal.” De vraag is echter relevant of Telstar zondag tegen Den Haag niet in zijn oude kwaal vervalt. Te gretig willen, waar door de betere tegenstanders uit de ere divisie als een FC Twente, PSV en ook een Den Haag toch op de valreep de winst pakken. Van Egmond: „Als gege ven met Den Haag heb je dat het een erg sterk team met een ijzeren verdedi ging is. Van die aanval weet ik niet zo bar veel, omdat ik voetballers als een Fuglset, Bres of Bregman nog nooit heb zien voetballen. Toch blijft het voor mij een open wedstrijd. Ik verwacht ook een wedstrijd met gelijke kansen.” zicht van belang te constateren dat de beroemde Johan Cruyff geenszins boven zijn teamgenoten uitstak. Zelfs in aanmerking nemend dat de Belgi sche ploeg zich in Deurne beter weet te verdedigen dan die van Noorwe gen, maakt ons niet minder ongerust over de toekomst van onze nationale ploeg in deze uitschakelingsronde voor het wereldkampioenschap”, al dus Le Soir. De voor de eerste maal op Duindigt uitgeschreven Grote Prijs van de Neder landse Amateurrijders Club is op papier al een geweldig succes. Of deze nieuwe koers met 7500.- aan prijzen en een gouden paard voor de winnende rijder zaterdagmiddag (13.00 uur) ook in de praktijk zal voldoen moet worden afge wacht omdat met zestien paarden in de strijd risico’s niet zijn uitgesloten. De met 20 en 40 meter gehandicapte paar den wacht een extra zware taak langs dit grote veld te kunnen komen. Een die dat door zijn sprintvermogen kan doen is de Amerikaanse schimmel Gallant Prince, die onder dezelfde voorwaarden al ecns eerder de andere favoriet Gudo van Bonnie klopte. (Van onze sportredactie) HAARLEM Het feit dat Tel- stars Paul van Egmond zondag in de wedstrijd tegen FC Den Haag zijn 250ste wedstrijd voor de Vel- sense formatie speelt is eigenlijk wel een beetje karakteristiek voor de 29-jarige middenvelder. Samen met Fred André is Van Egmond de enige van het Telstar 1972 die er tijdens de in 1963 uit een fusie tus sen Stormvogels en VSV geboren Velsense stichting ook al bij was. Van Egmond heeft er in die negen jaar eigenlijk ook nooit erg serieus over geprakkizeerd om van werk gever te veranderen. En dat terwijl de verleiding toch groot is geweest. „We voelden ons gepasseerd”, was het commentaar van mevr. Thung, „we hadden al vaker het gevoel gehad dat er zaken buiten ons om werden beslist en die afgelasting van de Koning Gustaaf- bekerwedstrijd tegen Engeland was een mooie aanleiding. Wij hoorden het pas toen het telegram al weg was. Het lijkt wel of je onder curatele staat en ner gens zeggenschap in hebt. Wat de voor zitter van onze commissie, de heer Tien- stra betreft, die is lid van het bondsbe- stuur en stond, naar wij aannemen achter de beslissing om niet tegen Enge land te spelen. We hebben hem dan ooi gewoon per brief ingelicht. Daar koml nog bij dat de heer Tienstra door zijn werk veel in het buitenland is, wat de samenwerking en het contact ook niet bevordert. Maar verder is het wel een goede voorzitter.” ABERAVON. Betty Stöve heeft de halve finales bereikt van het toernooi om de dewarbeke- te Aberavon. In de kwart-eindstrijd behoefde zij slechts twee games af te staan aan de Zuidafri- kaanse speelster Brenda Krik, 6-1, 6-1. In het professionaltoernooi te Gothen burg drong Jeff Borowiak door tot de kwartfinales na winst op Cliff Richey. Hij zegt, na het zien van de wed strijd NederlandNoorwegen: „West- Duitsland, de Europese kampioen, is misschien nog iets beter dan dit Ne derlandse elftal, maar Nederland is in elk geval zéér sterk”. Negen Neder landse goals tegen een opponent die België niet meer dan twee doelpunten toestond. Goethals: „Men weet dat Nederland in beginsel veel meer stootkracht kan opbrengen dan de Belgen en dat het dus ook meer doelpunten moet maken. Onze tac tiek is erop gericht tegen Nederland één of meer punten in de komende wedstrijd te veroveren, want in feite zijn de ontmoetingen met Ijsland en Noorwegen maar bijzaak”. zakelijke belangen en mijn voetbalbe- langen altijd goed kunnen combineren bij Telstar. Dus vandaar.” Toch maakte de van RCH afkomstige Van Egmond als linkervleugelverdediger de meeste furore. Van Egmond: „Op die manier ben ik ook in Jong Oranje terecht gekomen. Bakker raakte bij Tel star geblesseerd waardoor Van Essen en ik opeens bij Telstar back werden gezet. Door die plaats werd ik ook in het militaire elftal gekozen. En nadat ik tegen Portugal een geweldige wedstrijd had gespeeld tegen Simoes van Benfica hevelde Kessler, die het duel had bijge woond, mij naar Jong Oranje over.” Die belangstelling van Kessler voor het militaire elftal in die tijd was niet zo verwonderlijk. Van Egmond zelf ver deelt zijn diensttijd in twee voetbalperi oden waarin hij met heel wat gevestigde reputaties heeft samengespeeld. Bij een nadere analyse van die eerste periode vallen namen als Van Dijk, Suurbier, Houwaart, Libregts, Geestman, Graau- mans en Drost. Daarna zat Van Egmond in één elftal met Jan Mulder, Jansen, Hulshoff, Veenstra, Rijnders, Mühren, Van der Kuylen en Klijnjan. Wellicht komt het ook hierdoor dat de buitenwacht tegen Paul van Egmond nog teveel opkijkt als een erg goede voetballer die in zijn sport toch nooit die top bereikt heeft die hij qua capaci teiten wel had kunnen halen. Hijzelf is daar echter erg nuchter over. Van Eg mond legt uit: „Feyenoord was mis schien leuk geweest om meegemaakt te hebben. Het was tenslotte voor het sei zoen dat het een Europa-cup en later ook nog een wereldbeker pakte. Ik ben er echter niet kapot van dat het toen niet is doorgegaan, want om met mijn capaciteiten de top te bereiken zou je bezeten moeten zijn van voetbal. En er staan zoveel andere zaken tegenover die je dan zou moeten laten. Voetbal is tenslotte niet zaligmakend. Ik ben er gens ook geen full-prof. Ik werk er gewoon bij.” HAARLEM. Nadat in de afgelopen weken voornamelijk de jongere klasse- paarden volop aan hun trekken zijn gekomen is het zondagmiddag (13.30 uur) het oude en beproefde elite-corps dat op Hilversum elkaar in de Revanche der Grote Prijzen tegemoet treedt. Voor de landskampioen Eland (Jan van Dooye weerd) wordt dit de vuurproef, omdat hij als enige een handicap heeft van 25 meter. Theoretisch is hij hierdoor tegen paarden als Flamingo Six, Gunnar Dear en Florissant kansloos, doch de wijze waarop Eland in de Superstayersprijs op Duindigt alle tegenstand sloopte maakt hem toch tot één der grote kanshebbers. STOKE. Gordon Banks, de doelman van Stoke City die bij een auto-ongeluk ernstig is gewond aan zijn rechteroog heeft tegenover Engelse verslaggevers verklaard, dat hij hoopt nog vele jaren te kunnen voetballén. Het was de eerste maal sinds het ongeluk dat Banks ver slaggevers aan zijn bed te woord stond. Banks, die 34 jaar oud is, weet nog steeds niet of hij het licht in zijn oog zal moeten missen. Het oog is beschadigd door glassplinters. Deskundigen hebben verklaard dat er vijftig procent kans is dat hij weer zal kunnen zien. Raymond Goethals vindt, dat Ajax en het Nederlands elftal van onge veer gelijke kracht zijn: „De belang rijkste persoonlijkheden uit het Ajax-elftal spelen ook in de nationa le ploeg en Van Hahegem voegt daar- KAISERSLAUTERN. FC Kaisers lautern heeft voor zijn wedstrijd tegen Bayern MünOhen, op 18 november, af stand gedaan van zijn recht op eigen terrein te spelen. Het is in de tienjarige geschiedenis van de Bundesliga nog niet gebeurd dat een club vrijwillig op een ander veld ging spelen. In plaats van het eigen veld op de Betzenberg (capaciteit 30.000 toeschouwers) speelt Kaiserslau tern in het Südweststadion van Ludwig- hafen (60.000), waar men rekent op 40.000 belangstellenden. Voorts een drietal uitstekend bezette rennen. In de Troost-prijs kan de grote Haagse renstal Geran nog iets goed ma ken van het grotendeels voor haar mis lukte seizoen. Hiervoor moeten dan zor gen Panta Rei, Ferrero en Solange. In de eerste afdeling van de Fokkerij-prijs heeft deze stal voorts nog een redelijke outsiderskans. Van Egmond is mede-eigenaar van een goed florerend horeca-bedrijf in Haar lem. Ook dat vormde één van de redenen dat hij altijd bij Telstar is gebleven en dat hij de Europa-cupsuccessen van Feyenoord vanuit een luie fauteuil ach ter zijn televisietoestel volgde. Van Eg mond: „Je komt ook niet zo gemakkelijk weg. Iedere club heeft zeelal een vol doende aantal middenvelders. En als men op een gegeven moment bedragen van meer dan een ton uit gaat trekken dan zoekt men het meestal, een spits bijvoorbeeld, in een andere richting. Bo vendien betaalt Telstar naar de moge lijkheden die het heeft. Tk heb mijn (Van onze sportredactie) BRUSSEL. Het geweld waarmee het Nederlands elftal woensdagavond z(jn Noorse tegenstanders in Rotter dam onderuit heeft gehaald, trilt ook in België heftig na. Met het grootste pessimisme zien de zuiderburen de wedstrijd tegen Nederland tegemoet, die op 19 november in het Antwerpse Bosuil-stadion in feite over de kwali ficatie voor de eind rondte van het wereldkampioenschap 1974 beslist. Eén man bljjft echter onverwoest baar optimistisch: de Belgische bondscoach Raymond Goethals, die als Waal voor zijn in grote meerder heid Vlaams sprekende nationale ploeg nog wel mogelijkheden ziet. Op langere termijn dlan, want, zo zegt Goethals: „De tweede wedstrijd tegen Nederland wordt pas over een jaar gespeeld «n in dat jaar kan er zowel in Nederland als in België nog veel gebeuren”. Het is deze zelfde Goet hals die de Belgische nationale ploeg dit jaar tegen ieders verwachting in naar de laatste vier van het Europese UTRECHT. De FC Utrecht is „rond” met de Poolse spitsspeler Jirzy Sadek. De Pool die in de afgelopen week zowel bij de FC Utrecht als bij Feye noord is getest, heeft overeenstemming bereikt met de club uit de domstad. Nog deze week keert de 28-jarige Sadek naar Polen terug om de nodige formaliteiten te vervullen. Er blijft echter nog een „maar”, namelijk krijgt Sadek toestem ming van de Poolse regering om in Nederland te spelen. DEN HAAG. De commissie spel techniek van de Koninklijke Nederland se Lawn Tennis Bond heeft met onmid- delUjke ingang haar ontslag genomen, met uitzondering van de voorzitter, ir. Th. J. Tienstra. Het ontslag is door het bestuur aanvaard. De commissie bestond uit mevr. Nel van der Storm, mevr. Thung, Hans van Dalsum en Geert Key- zer. De secretaris van de commissie, drs A. C. Lijsen, had enkele weken geleden al bedankt om dezelfde reden als nu door de overige leden wordt aangevoerd de controverse tussen het bondsbestuur en een zestal spelers: Hordijk, Thung, Fleury, Hajer, Laudin en Hemmes. Op de voorjaarsvergadering van de KNLTB zal een nieuwe commissie moeten wor den benoemd. De tips: 1. Atllla-prijs: 1. Kora Princess, 2. Jelle van Willy; 3. Kiry van Ursem. Outs: Jimmy Scotch. 2. Alarik-prljs1. Kembely O; 2. Kim Nardlnclant; 3. King Fez. Outs: Keizerin. 3. Darlus-prljs: 1. Jan Hollandia; 2. Komtes- se D.; 3. Kenau. Outs: Idylle O. 4. Oteron-prijs le afd.: 1. Hideaway; 2. Jona Buitenzorg; 3. Honey Six. Outs: Hannie Jud son W. 5. Kreon-prijs: 1. Henriette Signal; 2. Gonda Scotch; 3. Indra Shadow. Outs: Hand! Buiten zorg. 6. Kon. Jaarbeurs-prijs: 1. Flamingo Six; 2. Eland; 3. Florissant. Outs: Gunnar Dear. 7. Juno-prljs le afd.: 1. Judy Buitenzorg; 2. Hessidor; 3. Ino Victoria. Outs: Igaan. 8. Mldas-prijs: 1. Jolly Jumper; 2. Ideal Dear; 3. Ilona Carbonari. Outs: Hippocreen. 9. Juno-prijs 2e afd.: 1. Imca Six; 2. Karin van Hovi; 3. Juweeltje Carlos. Outs: Jashin. 10. Oteron-prijs 2e afd.: 1. Josje W.; 2. John Areta; 3. Farah Belwin. Outs: Herman- ce. Het Brusselse dagblad Le Soir roemt het Nederlandse spel: „Zo ge varieerd, zo solide, zo vol van inspi ratie. Men veronderstelde dat dit Ne derlands elftal van grote klasse zou zijn. Daarvan heeft men dan woens dagavond de bevestiging gekregen en na deze demonstratie te hebben aan schouwd hebben wij alle reden om de wedstrijd tegen onze nationale ploeg met vrees tegemoet te zien. Niet al leen is de individuele kwaliteit van de Nederlandse spelers indrukwek kend, maar ook de waarde van de ploeg als geheel. Heit is in dit op- FRANKFURT. Helmut Schön heeft zijn selectie van 18 spelers, waaruit het Duitse elftal gekozen wordt dat op 15 november in Düsseldorf zal aantreden tegen Zwitserland bekendgemaakt. Sinds lange tijd zijn daarin teruggekeerd Wolfgang Overath van 1 FC Köln en Berti Vogts van Borussia Mönchenglad- bach. Twee nieuwelingen, doelman Franke (Eintracht Braunschweig) en rechtsbuiten Rainer (Fortuna Dussel dorf) zijn aan de ploeg, die in juni in Brussel het Europees kampioenschap voor landenploegen won, toegevoegd. De tips: 1. Apollo-prijs: 1. Kamiel; 2. John Spencer; 3. Junior Hanover. Outs: Karei Volann. 2. Erso-prljs le afd.: 1. Ixlaan; 2. Iris Volo; 3. Ida Roodnoot Outs: Johannes Trix. 3. Ares-prijs: 1. Jorri Buitenzorg; 2. Karme Buitenzorg; 3. Johnny Again. Outs: Jaapjan Z. 4. Eolus-prljs le afd.: 1. Isnathan; 2. Intrepi- de; 3. Hilma. Outs: Justiana Hanover. 5. Eos-prijs: 1. Hazleton B.; 2. Geatonka; 3. Ina van Hovi. Outs: Florentine. 6. Eolus-prljs 2e afd.: 1 Isi’s Juweel; 2 Izmir; 3. Ixkit. Outs: Ivonne Hanover. 7. Ate-prijs: 1. Indiana Hanover; 2. Hedy O. 3. Jack Buitenzorg. Outs: Jacob D. 8. Eros-prijs 2e afd 1. Junior Volomon; 2. Kaptein Sister B.; 3. Ineke R. Outs: Igaan. 9. Amor-prijs: 1. Hurry Up; 2. Giovanni; 3. Ivan Hollandia. Outs: Godfried van S. 10. Aeglr-prijs: 1. Keizerin Myria; 2. Koly B; 3. Kameroen. Outs: Kuno v.d. Lente. ARNHEM. De uitslagen van de partijen uit de tweede ronde van het Nederland scshaakkampioenschap voor dames, dat in Arnhem wordt gespeeld, zijn: mevr. Schol—-mevr. Mulder Vz-Vz, mej. De Graaf—mej. Belle 1-0, mej. Stegeman—mevr. Timmer 0-1, mej. Van der Giessenmevr. Haak 0-1, mevr. Van der Griendtmevr. Heemskerk Afgebroken partijen eerste ronde: mevr. Haakméj. Stegeman 1-0, mevr. Timmermej. De Graaf opnieuw afge broken. De stand na twee ronden is: 1. mevr. Haak (Dordrecht) 2 pnt., 2 .mevr. Van der Griendt (Deventer) en mevr. Mulder (Amstelveen) 1,5. 4. mevr. Timmer (Be verwijk) en mej. De Graaf (Abbenes) 1 pnt en 1 afgeb. partij. Vier jaar geleden informeerde Feye noord, dat in hem was geïnteresseerd als links back, voor de eerste keer. Eén seizoen later was het zakelijke Rotter damse duo Brox-Kerkum zelfs bereid om een transferbedrag te betalen dat boven de drie ton lag. Telstar wilde hem echter niet laten vertrekken. De interes se van Feyenoord viel namelijk samen met de trainerswisseling De Visser-Rab bij Telstar en het bestuur had besloten om rond routiniers als Van Essen, Bond, de later naar Zwitserland vertrokken Bert Theunissen en uiteraard Van Eg mond een nieuw elftal te formeren. Dit kwartet moest behouden blijven. DEN HAAG De cijfers van sport toto no. 13 van het afgelopen weekeinde zijn: aantal deelnemers 620.657, bruto in leg 1.394.330, prijzenbedrag 589.801,59, le, 2e en 3e prijs en premie 147.450,40. Eerste prijs acht winnaars, die bruto 18.431,30 ontvangen. Tweede prijs 223 winnaars, die 661,20 per kolom ontvangen. Derde prijs 2.491 winnaars, die 59.10 per kolom ontvangen. De premie wordt na het verstrijken van de reclametermijn woensdag 22 no vember bij loting toegewezen aan een van de eerste prijswinnaars. De tips: 1. Gallant Way-prijs: 1. Keizerin Myria; 2. Koly B.; 3. Jenny’s Oliver. Outs: Josephientje. 2. Mac Kinley-prijs: 1. Januska D. 2. Jounstjerre; 3. Khan du Coq d’Or. Outs: Kephalus P. 4. Flamingo Slx-prljs: 1. Kitty G. 2. Judy; 3. Grettl Thelma Outs: Idool Buitenzorg. 5. Grote Prijs van de NAC: 1. Gallant Prince; 2. Gudo van Bonni; 3. Joke. Outs: Ireland. 7. Carlos Plutoprijs: 1. Jako S.; 2. Juweel: 3. Ivonne Hanover. Outs: Joyce. 9. Faith Hollandia-prijs: 1. Kurdy Mars; 1. Jheronimus; 3. Koningsarend B. Outs: Kolar- dachs. 10. Fernadel-prijs: 1. Jacky Spencer; 1. Hurry Up; 3. Her Areta. Outs: Edel Six. Na vijf achtereenvolgende overwin ningen van Geatonka (J. Huiberts) komt deze merrie dinsdagavond (18.00 uur) nu toch aan de rand van een nederlaag te staan. In het hoofdnummer ontmoet zij niet alleen Ina van Hovi, maar ook Hazleton B die zijn inzinking weer ge heel te boven is. Beide paarden ontvan gen met nog negen andere een voorgift van twintig meter en dit doemt Geaton ka al het bochtenwerk buitenom te doen. Zij ziet haar handicap dan nog eens met vele meters verlengd en dit feit kon haar in de eindstrijd wel eens opbreken.

IJmuider Courant | 1972 | | pagina 23