Jubilarissen Stuurgroep Randstad bij Hoogovens Oorzaak van tragisch ongeval in november kan aan het werk op Zeeweg blijft duister Haar modejournaal Sportieve mannenmode, een geurige Drakkar en een pittig Gem. Visafslag Den Helder nu uit losprobleem afzakkertje B S KLASSIEKE MEUBELEN BIJ XXL B K punt]! k ptr1 'I j DRIE MAANDEN GEEIST EN JAAR ONTZEGGING Verkiezingsstrijd op IJmond-MTS in Santpoort de panty voor de maten 46 48 50 V R TJ D A G 3 9 1972 NOVEMBER „BOUW EN GELDSTROMEN NODIG” Geen herinnering Onbegrijpelijk Medeleven Nieuw fietspad in Velsen-Noord (Van een onzer verslaggeefsters) HAARLEM „Dit is één van de meest tragische ongevallen die ik heb meegemaakt in deze zaal”, zegt de Haarlemse officier van Justitie, mr. Van der Valk Bouman tijdens de behandeling van een triest dode lijk ongeval op 26 juli op de Zee weg. Een botsing van twee wagens had een catastrofale afloop: de auto van een Haarlems gezin brandde volledig uit, de bestuurder raakte slechts licht gewond, maar zijn vrouw liep zeer ernstige brandwon den op en overleed later in het Rode Kruisziekenhuis in Beverwijk. Hun twintig maanden oude baby werd uit de wagen geslingerd en kwam onder de wagen die hen aanreed om het leven. De bestuurder van die wagen, nu verdachte in de recht zaal, liep alleen een hoofdwond op, twee inzittenden van zijn auto ble ven ongedeerd. liefhebbers van verfijnde stijlmeubelen vinden bij Oosten een uitgebreide kolïektie zitkamers, eetkamers, kasten, kleinmeubelen enz. AANDACHT VANDAAG, bes te vriendinnen, voor de heren der schepping! Laat ons daarom eens even gaan kijken, wat wij hem nu zoal kunnen laten aan trekken en voorts waar wij hem nog meer mee kunnen versieren. Buiten beschouwing laten we voorlopig dan maar al die andere zaken die des mans zijn, want daarmee zou dit verhaal de aan zet zijn tot de zoveelste trilogie, en daar hebben we nou echt geen tijd voor. Hoe wordt het nieuwe modebeeld van de man ons voor dit seizoen gepresenteerd? Wel, dat is sportief. Veel modebewus te jonge mannen hebben derhalve hun lange haar al laten kortwie ken, want schouderlang is uit en een opgeruimd, kort geknipt hoofd is in. Van boven naar be neden gezien zou dat dus het eer ste sportieve teken aan onze aan bidders moeten zijn. (Van onze correspondent) Uitspraak 16 november. ADVERTENTIE uit (Van onze correspondent) BE TER MAAT in brede AV.W^WA^WWAV.V/.W.’Z/.V.W.V.W.V.’A'.'.' Hij legde de nadruk op de schuldge voelens die zijn cliënt kent, niet zozeer in strafrechterlijke alswel in morele zin. Het begrip „grove schuld” wilde hij wel discutabel stellen. Hij had het gevoel dat de ernst van de gevolgen de mate van schuld, verdisconteerd in de strafmaat aan zouden geven. „Het gevolg is ge vaarlijk, dus was de gedraging dat ook” aldus de raadsman. Hij vroeg de rech ters om, als ze tot een straf zouden komen ervoor te zorgen dat die straf geen dissonant zou zijn. Hij dacht dat hier, waar de jongen al met die morele schuldgevoelens beladen is, toch een strafrechterlijke repressie niet meer zo nodig zou zijn. (in de gouden verpakking) Voor verjaardag of Sinterklaas een fraaie in leer gevatte whisky-set. plaatsen. „Er zal een contrast moeten blijven bestaan tussen stad en land. De steden moeten een optimaal woonmilieu bieden. Hun onderlinge verschillen en individuele geaardheid dienen de bevol king een aantrekkelijke en ruime woon- keus te bieden”, aldus de bewindsman. De stuurgroep, die voor het eerst 1 december zal vergaderen, bestaat uit mr. Roelse (voorzitter), de directeur Rijks- dienst IJsselmeerpolders, vertegenwoor digers van de gemeenten Alkmaar, Am sterdam, Haarlem, Hoorn, Purmerend en het gewest Gooiland en uit de voorzitter en beide vice-voorzitters van de Interde partementale Werkgroep Knelpunten. Het slopen van deze woning zal echter de verkeersveiligheid bevorderen. Verle den week werd namelijk door de dienst Openbare Werken op de plaats van de tijdens de zomer gesloopte woningen en onmiddellijk naast het oude trottoir een geheel nieuw voetpad aangelegd, dat echter nog niet tot de spoorwegovergang kon worden doorgetrokken. De laatste woning verhinderde deze voltooiing. Inmiddels is ook een begin gemaakt met de aanleg van een fietspad met een breedte van ruim twee meter. Dit komt juist op de plaats van het oude trottoir en geeft aansluiting op de oversteek voor rijwielen en bromfietsen van de spoorwegovergang. Tot dusver werden deze voertuigen, op weg van Beverwijk naar Velsen-Noord in de naar het noorden afslaande bocht angstig dicht door het autoverkeer benaderd. Door dit nieuwe fietspad wordt aldus niet alleen meer ruimte voor deze categorie gebo den, doch ook de voetgangers zullen zich hier veiliger kunnen bewegen. Wollen spencers en truien in uni- kwaliteiten, maar ook met gezellige dessins. De jonge man zal ze maar al te graag combineren met een aparte pantalon. De hierbij afgebeelde wol len pantalons kan men in de winkel herkennen aan het Wool-Youngster aanhanglabel met het Wolmerk. brandden, het afgebroken achterwiel van verdadhtes wagen was het voor of na het ongeval. Ook hij worstelt met de verbazing dat een goed rijder dit deed. „Mijn cliënt ontkent niet, hij erkent het ook niet” aldus mr. Van Wijk. VOELT MIJNHEER zich nu enigs zins vermoeid door alles wat wij dit keer op hem hebben laten afkomen, wel, dan mag hij van mij nu gerust, desnoods met een paar gelijk gestem de vrienden, een fijn afzakkertje gaan pakken. Waarom zouden wij hem dan niet eens van een goed glas whisky laten genieten? Het genot hiervan zal ongetwijfeld worden verhoogd als hij dat goudge le vocht uit een originele whisky-fles in de fraai genummerde whiskygla zen kan laten klokken. Zo bijzonder? Het ongeval gebeurde tegen midder nacht op de zuidelijke rijbaan van de Zeeweg, ter hoogte van De Bokkedoorns. De 2CV van het Haarlemse jonge gezin werd rechtsachter aangereden door de auto van een 23-jarige receptionist Uit Zwanenburg. Op de weg bleveh alleen stille getuigen van het ongeval: de uitge brande auto, een remspoor van 33,5 meter, een plas benzine. Wat was er gebeurd in die noodlottige nacht, hoe kwam het dat deze jongeman, die ge- wend is met auto’s om te gaan, en vooral met snelle auto’s, die testen rijdt met wagens, de autovakschool in Drie bergen heeft gevolgd, een cursus op de slipschool in Zandvoort volgde, zo plot seling dit ongeval veroorzaakte? Hij weet het niet. voriete flannel, dan houd ik het erop dat de man die niet zo piep meer is zich daarin het gelukkigst zal voelen, vooral omdat zijn figuur daarmee het aantrekkelijkst naar voren komt. En dan zeggen wij vrouwen op onze beurt: „Het uiterlijk wil ook wel wat!” Ook in de woorden van de verdediger, mr. O. H. van Wijk, ligt een groot medeleven voor de vader besloten. Hij heeft echter tot taak hier voor de jonge cliënt te pleiten, en ook al wil hij niets goed pleiten, hij zet toch een aantal dingen achter elkaar die van invloed kunnen zijn op de strafmaat. „Men kan zich veel dingen voorstellen, maar weinig vaststellen” zegt hij. Hij noemt bewijspunten waarbij men twijfel kan hebben: de afstand van remspoor tot benzineplas, het feit dat men niet weet of de achterlichten van de eend NU KAN IK MIJ levendig voor stellen dat de wat oudere man, onder het motto: „Aan mijn lijf geen polo naise,” van dit soort modellen niet zo gecharmeerd is. Geen man overboord. Hij kan zich troosten met de weten schap, dat er nog voldoende panta lons worden gesneden zonder die bandplooien, maar wel met smallere pijpen. Want dat, geachte heren, kleedt toch het mooiste af. Stappen we even over naar de kostuums, vervaardigd van de meest fraaie materialen, waaronder het fa- en 23 no- op de IJ- en Beeklaan VELSEN-NOORD. Nadat geduren de de zomermaanden de oude panden tussen de Duinvlietstraat en de spoorweg overgang naar Beverwijk onder alo- pershanden zijn gevallen, zal vermoede lijk reeds volgende week het laatste huis aan de Wijkerstraatweg (nummer 319) eenzelfde lot moeten ondergaan. Deze woning, thans nog bewoond door een bejaard echtpaar, kan maandag 6 no vember worden ontruimd, doordat de familie D. van den Brink zich gaat vestigen in „Huis Ter Hagen” in Drie huis. Na het slopen van deze woning zal dus niets meer aan de historische entree van Velsen-Noord kunnen herinneren. Men blijft met het probleem zitten dat het onbegrijpelijk is voor iedereen, inclusief verdachte, dat hij met zijn toch meer dan gewone ervaring de manoeu vre maakte. Dit speelt ook door in het requisitoir van mr. Van der Valk Bou man. Hij begint met een woord vah deelneming voor de vader. Dan zet hij de feiten, stille getuigen die voor zich spreken, en verklaringen naast elkaar. Hij vraagt zidh af of die paar pilsjes in Zandvoort vóór de tocht misschien een reden zijn. Resumerend komt hij tot de conclusie dat de schuld van verdachte bewezen is. De strafmaat levert een probleem op. De officier ziet in dat verdachte al door de gevolgen een levenslange straf met zich draagt. Gezien het „sdhuld”karakter moet hij daar dan nog, misschien zoals hij zegt, ter bevrediging van het rechts gevoel ook van verdachte zelf, een straf rechterlijke straf bij opleggen. In ver band met het beroep van de jongeman wil hij niet een al te lange rijontzegging vragen. Zo komt hij tot drie maanden gevangenisstraf en een jaar ontzegging. Jazeker, fles en glazen zijn namelijk in lederen omhulsels gevat. Bij de speciaalzaken zijn ze als geschenkar tikelen te verkrijgen. Wellicht een ideetje voor verjaardagen of sinter klaas. IJMUIDEN/DEN HELDER. Bij de gemeentelijke visafslag zijn vanmiddag de nieuwe loMieigers officieel in gebruik genomen. Om tot een vlottere lossing van de kotters te kunnen komen, werden negen lossteigers haaks op de loskade geprojec teerd, waardoor een optimaal gebruik van de beschikbare kade wordt bereikt. Van de negen steigers zijn zeven voor de losdeuren en twee buiten de vishal, ech ter zodanig gesitueerd dat de laatste ook als lossteiger kunnen worden benut bij grote aanvoer. Aan elk van de 25 meter lange steigers kunnen twee kotters ge lijktijdig lossen. De deuren zijn aange past, zodat vanaf de lossteigers recht streeks de hal kan worden ingereden. Mede door het feit dat nu alle grote kotters de vis aanvoeren in kisten van de afslag, is een goed systeem ontwik keld, waarmee het losprobleem, waar mee Den Helder jaren heeft gekampt, op de uiterst haalbare wijze is opgelost. Directeur Mulder van de visafslag heeft echter nog enkele wensen, zoals: wat meer ligkade met het oog ojp de vele aanwezige vaartuigen tijdens het week-end. Voorts mag in de toekomst een stijging van de aanvoer worden verwacht, welke uitbreiding van de vis hal en dus ook nog enkele lossteigers noodzakelijk zou maken. Reeds nu ko men vaartuigen, die indertijd wegens het lange wachten zijn uitgeweken naar an dere havens, terug naar Den Helder en het lijkt erop dat nog meer verloren zonen naar huis komen. De nieuwe lossteigers werden ontwor pen door de firma Van Hattum en Blankenburg in Beverwijk. Ze bestaan uit een geheel geprefabriceerd betonnen skelet op holle palen die, geheid in de havenbodem, het geheel dragen. MET DIT SPIRITUELE drankje wil ik dan dit mannelijke modejour naal van vandaag besluiten, want ik toast graag op de gezondheid van al onze lieve, brave, ondeugende en stoe re mannen. Om ze niettemin helder en onbevangen in de ogen te kunnen blijven zien heb ik mijn glas maar met natuurzuivere jus d’orange ge vuld. Proost!. Hij zit stil op de verdachtenbank, bewust van een schuld die hij niet kan omschrijven. Vanaf het moment dat hij op de Zeeweg reed tot na het ongeval, herinnert hij zich niets meer. Heeft hij hard gereden? Het moet wel, gezien de sporen, maar ook dat weet hij niet meer. Getuigen zagen hem in Zandvoort rij den, en vonden dat hij hard reed, en een andere getuige die hij passeerde op de Zeeweg verklaarde tegenover de politie dat ze al dacht dat er vroeg of laat brokken zouden vallen. De president, mr. Reeling Brouwer doet suggesties om een oorzaak van het ongeval te vinden. Hij vraagt wat ver dachte een normale snelheid voor de Zeeweg vindt. Zeventig zegt hij. Geeft toe dat hij er wel eens 120 reed, maar niet die avond naar zijn weten. „Het is als een film die verkeerd werd opgeno men” zegt hij. „Overbelicht”. Een piol- tieman komt als getuige, somt de feiten van het gebeurde op. Er kan geen aan leiding gevonden worden waarom de jongeman naar rechts ging. Misschien een schim op de weg? Een mede-inzittende herinnert zich dat hij juist op het moment van het ongeluk naar voren keek. De wagen maakte toen een „rare beweging” zegt hij. Hij schat de snelheid op 80, 90 kilometer. „Niet opvallend hard” zegt hij. De jonge vader vah het uiteengescheurde gezinnetje is de derde getuige. Vertelt dat hij onge veer 65 reed, zijn eend kon nauwelijks harder. Hij had groot licht op, en bleef rechts rijden waar hij een enkele keer werd ingehaald. Toen hij in zijn spiegel de flits van de achteropkomende wagen zag was het al te laat. DEZE NIEUW geïntroduceerde „bootslijn” omvat vijf produkten. Al lereerst twee after shaves, een vloei bare op basis van 60 percent alcohol en een balsem met slechts 22 percent De minister erkende in zijn installa- tietoespraak dat het werk van de stuur groep zeer zwaar zal zijn. Het welslagen va nde opdracht is van enorm belang, aldus de minister: „In deze jaren wordt of het aangezicht van het buitengebied onherstelbaar beschadigd en de leefbaar heid fataal aangetast of er wordt een situatie bereikt waarop deze generatie trots en de volgende generaties dankbaar mogen zijn”. De voorzitter van de stuurgroep, mr. J. Roelse (Gedeputeerde voor de ruimte lijke ordening in Noord-Holland) be klemtoonde in zijn antwoord dat er niet alleen bouwstromen nodig zijn, maar ook geldstromen. Deze moeten van het rijk komen. Hij wees erop dat Purmer end, Hoorn en Alkmaar in zo’n finan ciële positie verkeren dat zij steeds weer een beroep moeten doen op extra mid delen uit het gemeentefonds. De heer Roelse stelde dat de taak van de stuurgroep veel verder gaat dan slechts de bouw van woningen en het kanaliseren van de overloop. „Het bete kent ook het aantrekken van werkgele genheid en de aanleg van weg- en railverbindingen met de opvanggebieden inclusief de bouw van tunnels onder het Noordzeekanaal”. Van belang achtte hij ook het creëren van onderwijsinstel lingen, sociale en culturele, instanties, winkelapparatuur en gezondheidszorg. Minister Udink waarschuwde in ver band met de overloop voor een versnip pering in te vele en te kleine woon- (Van een onzer verslaggevers) SANTPOORT. Op 16 vember aanstaande zullen mond-MTS aan de Roos twee verkiezingsbijeenkomsten georgani seerd worden voor de leerlingen. De meeste van hen zijn stemgerechtigd. Acht politieke partijen hebben toegezegd vertegenwoordigers af te vaardigen. Voor de K.V.P. zullen aanwezig zijn fractievoorzitter Mr. M. H. J. J. Andries- sen en het Beverwijkse Kamerlid A. J. Hermes. De P.v.d.A. vaardigt de Haar lemmer drs. J. J. Voogd af en het Kamerlid P. van Stoffelen. Namens de A.R. spreekt de Velsense wethouder en Kamerlid H. A. de Boer. De C.H.U., DS ’70 en de P.S.P. hebben kandidaat- Kamerleden afgevaardigd. Van de V.V.D. en S.G.P. is nog niet bekend wie als vertegenwoordigers zijn aangewezen. VOORTS DE KLEDING. Alle mo gelijke fraaie uni-kwaliteiten en vro lijk gedessineerde wollen truien en spencers liggen voor hem in de vak ken klaar. Ze zijn er in ruiten, met strepen en wat er voor het overige nog allemaal in het mooie breiwerk te verzinnen was. We zakken verder af. Bij al dat gezellige bovenwerk kunnen weer al lerlei voortreffelijke pantalons wor den gekozen. Wollen donegals in rus tige grondtonen met bonte noppen, wollen tweeds in visgraat dessins en nog vele andere prachtige wollen stoffen werden hiervoor gebruikt. Geïnspireerd op de mode van de jaren dertig zijn er modellen met bandplooien en steekzakken in de zijnaad. De pijpen zijn wijder en vallen van de heup af recht naar beneden, soms eindigend omslagen. alcohol die verzachtend werkt voor de droge en gevoelige huid. Voorts een eau de toilette met een onvoor stelbare hoeveelheid aan ingrediënten, die de geur modern en aantrekkelijk maken. Om met onze vriend Guy te spreken: Een eau de toilette, die in dringend, levendig en krachtig is, maar eveneens rijk en elegant over komt. Laat ik ervan zeggen dat het een frisse, stoere geur is, die zeker ook door de vrouwen zal worden gewaardeerd. Een deodorant en een scheerschuim vervolmaken deze he renlijn. DEN HAAG. Minister Udink van Volkshuisvesting en Ruimtelijke Orde ning heeft gistermiddag de Stuurgroep Noordelijk deel Randstad geïnstalleerd. De raak van de stuurgroep is een bevol- kingsoverloop te bewerkstelligen uit de dichtbevolkte steden in de noordelijke vleugel van de Randstad, zoals Haarlem, Amsterdam, het Gooi en Zuid-Kenne- merland, naar het gebied boven de Randstad, met name Alkmaar, Purmer end, Hoorn, Lelystad, de nog te bouwew gemeente Almere en Huizer Ooster- meent. Deze taak zou in 1980 moeten zijn volbracht. Er zullen 60.000 wonin gen moeten worden gebouwd. IJMUIDEN. Bij Hoogovens zal deze maand de heer J. van ’t Hof uit Bever wijk, werkzaam bij de centrale dienst, veertig jaar in dienst van het bedrijf zijn. Voorts zullen 45 personeelsleden hun 25-jarig jubileum vieren. Het zijn de volgende heren: P.Couzy, technisch bureau materiaal- beh. en magazijnen; A.C.Meeuwenoord, Mekog-Produktie, beiden uit Haarlem. M. Laan, blokwalserij 3; W.Molema, nieuwbouw werktuigk.afdeling beiden uit Santpoort. C. van Leeuwen, bedrijfsdienst; A. H. der Meer, postzaken; N.J.Molenaar, rail- vervoer; C.A.Spil, nieuwbouw werktuig- afdeling; P.Spruitenburg, Mekog-techn. dienst; W.Verhage, warmbandwalserij 2; J.Welp, research- en bedrijfslab.; allen uit Heemskerk. H. C.Broek, kwaliteitsafdeling; F.Haan, opslagen MSF-OSF-DSF; K.Klok, rail- vervoer; R.Stoker, werktuigk.dienst koudwalserijen; H.A.J.Wullings, finan ciële adm., allen uit Velsen-Noord. I. Butter, lektrotechnische dienst; A.D. Duits, kwaliteitsafdeling; H. Van der Heide, walserij west; W.J. Hylarides, werktuig.dienst warmwalserijen; J. S.Ketting, werktuigk.dienst warmband walserij 1; Ch.E.Klaasen, koudbandwal- serij 2; H.Luiken, kwaliteitsafdeling; R.T.Mook, walserij west; Th.Rosenhart, bedrijfsdienst; A.L.Tervoort, walserij west; N. van der Veer, werktuigk.dienst koudwalserijen; allen iut Beverwijk. J. A.Dirks, martinstaalfabriek; H.G.Hil- bers, oxystaalfabriek 2; A.M.Schellevis, werktuigk.dienst kaliberwalserijen; al len uit Wijk aan Zee. Th.Eeltink, bouwkundige buitendienst; K. Wijker, martinstaalfabriek, beiden uit Egmond aan Zee. B.P. de Bie, kwaliteitsafdeling; M. van Dijk, railvervoer; J.Haagsman, martin staalfabriek; C.Hiemerda, walserij west; P.H.Lacroix, hoogovens; D. van der Lin de, kwaliteitsafdeling; R.Mulder, Mekog- produktie; C.H.Raspoort, koudbandwal- serij 1, allen uit IJmuiden. P.Verdonk, blokvormengieterij, Limmen. N. J.Jongerius, vertirmerijen uit Akers loot. D. Bos, Mekog-technische dienst; G.Paap, ovenbouwkundige dienst, beiden uit Alkmaar. J.Duinmaijer, martinstaalfabriek, uit Uitgeest. HOE „VERSIEREN” wij onze ge liefde nog meer en met het beant woorden van deze vraag komt het geurige lijf aan bod. De Franse coutu rier Guy Laroche, die niet alleen in geuren en kleuren voor ons vrouwen regelmatig in de weer is, heeft nu ook een nieuwe herenlijn gecreëerd. Deze creatie kreeg de naam Drakkar toebedeeld, die overigens helemaal past bij die pittige mannelijke geur. Waar werd die naam Drakkar nou weer opgevist? Ik zal u uit de droom helpen. Het is namelijk het Scandina vische woord voor een boot die, In een ver verleden, de Noormannen gebruikten op hun beruchte stroop tochten. Onze moderne luxueuze en gepolijste cruises vallen daarbij vol komen in het niet. Het drakkar- geurtje is waarschijnlijk bedoeld om de man van 1972 nog even te laten ruiken aan dat eertijds zo ruige le ven. interieurverzorging b.v. barteljorisstraat 13-17, haarlem/

IJmuider Courant | 1972 | | pagina 9