Conclusie uit rapport van honkbaljournalisten STRUCTUUR IN Pleidooi voor Tour de France ook in Leiden Handbalverbond WIJNEN BEGON IN KOPENHAGEN AAN EEN NIEUW BILJARTLEVEN overleden Clubs houden kampioenschap op de weg Weer vol punt voor Timmer Slim Sparta pikte Pool Sadek in Penningmeester KNGV i superklasse Rob Rensenbrink tekende weer bij Oosterhof stapt uit wielersport wil speelsters tegemoet komen „TOP” MOET VERANDEREN Rota speelt niet m Okker langs Taylor 11 1972 ZATERDAG NOVEMBER 4 1 Superteam Directie HAARLEM. De hoofdklasse honkbal maakt geen beste tijd door. Het aantal toeschouwers loopt terug en het spelpeil gaat er al een paar jaar niet op vooruit. Uitgaande van deze feiten, hebben zeventien Nederlandse honkbalspecialisten bij publiciteitsmedia zich gezet aan het schrijven van een rapport. Na bestudering van de problematiek kwamen ze tot een „aanbeveling”, anders gezegd: een „plan” dat tot verbetering zou kunnen leiden. Het rapport is gisteren aangeboden aan het bestuur van de honkbalbond. De strekking van het advies, wordt in dit artikel uiteengezet. g (Van onze honkbalmedewerker) (Van onze sportredactie) ze Tini Wijnen wil contact met Nederland toch behouden. HAARLEM Wil de Nederland se honkbalsport in de toekomst flo reren, dan zal de structuur in de „top” flink gewijzigd moeten wor den. Dat is de samenvattende con clusie van een studiegroep, bestaan de uit in honkbal gespecialiseerde sportjournalisten en medewerkers van deze tak van sport bij publici teitsmedia. Ze menen dat verande ringen in de competitiestructuur, zoals die al enige malen plaatsvon den, lapmiddelen zijn gebleken. Om tot behoud van het honkbal te ko men, achten zij het nodig dat er in de Nederlandse honkbalwereld in de eerste plaats een mentaliteitsveran dering komt. Het tot nu toe over heersende clubbelang zal plaats moeten maken voor een streven dat is gericht op het algemeen honkbal- belang. Hij is ook uit de kring van Sponsors gestapt, die de Groningse zesdaagse in stand willen houden. Oosterhof gaat wel door met steun te geven aan het lange-afstand-schaatsen. Hij heeft het plan, als de Elfstedentocht ook de komende winter niet kan worden georganiseerd een dergelijke wedstrijd in Noorwegen voor een groot aantal rijders op touw te zetten. (Van onze sportredactie) BRUSSEL De Nederlandse voetbal ler Rob Rensenbrink heeft gisteren zijn contract met Anderlecht met vijf jaar verlengd. De uit Oostzaan afkomstige prof is momenteel bezig aan zijn tweede seizoen bij de Belgische kampioensclub. Voor dien speelde hij achtereenvolgens bij ASV, DWS en FC Brugge. stimulans kan uitgaan van het samen stellen van regionale selectieteams. De uitverkorenen voor deze teams zouden normaal in hun vereniging moeten blij ven spelen, maar zij zouden een aantal keren in competitieverband de teams van de overige ontwikkelingsregio’s die nen te ontmoeten. Deze interregiocompe- titie zou bijvoorbeeld in toernooivorm kunnen worden gespeeld. Wat betreft de financiën met betrek king tot een superklasseteam menen de samenstellers van het rapport dat ernaar gestreefd dient te worden dat zo’n team volledig self-supporting zou moeten zijn. Nooit zou er een beroep moeten kunnen De heer Wevers, die 54 jaar werd, heeft de functie van penningmeester in het KNGV bekleed sinds 13 november 1965, toen hij de heer B. L. van Verre opvolgde. Door zijn ziekte heeft de heer Wevers het laatste half jaar minder werk voor het KNGV kunnen doen dan in de voorliggende periode. Naast het werk in het bestuur van het verbond was de heer Wevers ook aktief in het verenigingsleven. HILVERSUM. De heer M. Wevers, penningmeester van het Koninklijk Ne derlands Gymnastiek Verbond en direc teur van de Volkskredietbank voor het Gooi-Eemland en de Vechtstreek te Hil versum, is vrijdagmiddag overleden. Het hoofdbestuur en de sportcommis- sie van de KNWU vindt het een verheu gende ontwikkeling dat de organisatie aan wielerclubs kan worden gegeven. De vier clubs waren, met een bedrag van 53.750 gulden, bovendien de hoogste in schrijver. De toewijzing heeft plaatsge vonden onder de beperking dat van de officiële instanties en de KNWU mede werking en goedkeuring wordt verkre gen voor het uit te zetten parkour*. Door het niet uit deze klasse kunnen degraderen zullen werkelijke teams in alle rust verder kunnen werken aan de ontwikkeling van het spelpeil. Parallel aan deze superklasse wil men komen tot een klasse waarin de beste jeugdspelers uit diverse regio’s zullen uitkomen, met DEN HAAG. —De Koninklijke N«. derlamdsche Wieiren Unie heeft de orga nisatie van de kampioenschappen op de weg 1973 voor dames, amateurs en pro fessionals toegewezen aan de Limburgse wielerclubs De Ste (Geleen), 31eyerheide, Noord-Limburg (Siebengewald) en Berg- klimmers (Steyn). De studiegroep wil daarom afschaffing van de huidige hoofdklasse en vervan ging daarvan door wat ze noemt een „superklasse”, welke benaming zij overi gens irrelevant acht en die ze uitsluitend koos om iedere associatie met de huidige hoofdklasse te vermijden. In deze „su perklasse*’ zullen teams uitkomen die als vertegenwoordigers van een aantal regi o's dienen te worden beschouwd, Voor opgesteld wordt deze klasse tot een ge sloten gebied te verklaren, met andere woorden: promotie naar en degradatie uit die klasse moet niet mogelijk zijn. Wel wil men de mogelijkheid open laten om teams uit de regio’s waar nu nog geen ploeg van het superklasseniveau kan worden samengesteld tot die klasse toe te laten als daar het vereiste spelni- veau wel wordt benaderd. GRONINGEN. De Asser juwelier Klaas Oosterhof, die de afgelopen jaren een amateur wielersploeg sponsorde heeft besloten zich uit de wielrennerij terug te trekken. Oosterhof meent dat hij bij pogingen zijn ploeg te versterken op weinig aantrekkelijke handelwijzen is gestuit. De uitslagen van vrijdag zijn: Mevr. HaakMej. Van der Griendt 0-1, Mevr. TimmerMej. Van der Giessen 1-0, Mevr. HeemskerkMevr. Schol afgebro ken, Mej. BelleMej. Stegeman afgebro ken, Mevr. MulderMej. De Graaf 1-0. De stand is nu: 1. Mevr. Timmer 3 pnt., 2 en 3. Mevr. Van der Grient en Mevr. Mulder beiden 2*/s pnt., 4. Mevr. Haak 2; 5. Mevr. Heemskerk 1 pnt en 1 afgebr. partij, 6. Mevr. Schol */s pnt en 1 afg. partij, 8. Mej. Van der Giessen 1; 9 en 10. Mej. Belle en Mej. Stegeman 0 pnt. en 1 afg. partij. GOTHENBURG, Tom Okker heeft vrijdag de halve finales bereikt van het proftoernooi van Gothenburg. Hij ver sloeg de Brit Roger Taylor met 6-3 6-4. In de halve finales komt Okker uit tegen John Newcombe. Deze Australiër won met 6-3 7-6 van zijn landgenoot Alan Stone. De uitslagen van de twee overige kwartfinales zijn: Mark Cox (Gb) - Jeff Borowiak (VS) 7-6 6-2 Roy Emerson (Austr) - Haroon Rahim (Pak) 6-4 4-6 7-6. het in Denemarken heet, te verbin den, slaagde hij erin tijdens de moei lijke beginjaren financieel rond te komen. Later stelde hij de diverse ruimten voor training en kampioen schappen ter beschikking aan de Deense biljartbond, waaruit hij zich inmiddels heeft teruggetrokken. De bond heeft nu van Knutsens schep ping haar officiële huis gemaakt. „Tini doet het hier voortreffelijk", zegt de bedrijvige directeur, die be halve Wijnen ook de Deense libre- kampioen John Korte als „inspecteur" in dienst heeft. „Een van Wijnens taken is het verhogen van het niveau van onze libre-spelers en bandstoters. Internationaal presteren wij alleen wat in het driebanden." In principe zouden spelers uit deze regioselectieteams niet tot een bestaand superteam moeten kunnen toetreden, met dien verstande dat het bondsbestuur de bevoegdheid zou moeten krijgen om voor een sterk opvallend talent een uit zondering op deze regel te maken. De extra kosten die met het instellen van wat wordt genoemd de ontwikkelings- klasse gepaard gaan, zouden moeten worden bestreden met de gelden die in gevolge de tien procentsregeling door de gesponsorde clubs aan de bond worden afgedragen. De leiding van een superteam wordt toebedacht aan een directie, bestaand uit vijf personen, waarvan de directeur, de administrateur en de penningmeester af komstig kunnen zijn van clubs uit de betreffende regio en welk drietal zou kunnen worden aangevuld met een ver tegenwoordiger van de sponsor en een public relations-man. De technische lei ding zou in handen moeten komen van een manager, bijgestaan door enige coa ches. Bij de opzet is gepoogd te komen tot het samensteiien van de superklasse, waarbij als criteria zijn genomen het aantal toeleverende clubs in een bepaald gebied, de geografische spreiding, het momenteel aanwezige talent en de nu beschikbare accomodatie. UTRECHT. Het bestuur van het Nederlands Handbal Verbond (NHV) wil bezien of tegemoet kan worden gekomen aan de bezwaren die een vijftal top- speelsters hebben tegen het trainingsbe- leid van de bond. ARNHEM. Gisteravond zijn in Arnhem de partijen gespeeld voor de derde ronde van het toernooi om het dames-schaakkampioenschap van Neder land. Mevr. Timmer versloeg haar naas te concurrente Ada van der Giessen en heeft nu de leiding met drie punten. Het bondsbureau van de KNBB heeft intussen meegedeeld, dat Wij nen verzuimd heeft in te schrijven voor het 71-2 waarvoor hij op basis van zijn prestaties in het vorige kam pioenschap (tweede achter zijn neef Willy Steures) notabene is vrijgesteld van het spelen van voorwedstrijden. Bondsvoorzitter Schimmel: „Dat klopt. Maar onze reglementen bepalen nu eenmaal dat reiskostenvergoeding slechts vanaf Amsterdam wordt gege ven. En we kunnen moeilijk een precedent gaan scheppen. Ik zou het jammer vinden als Wijnen al heeft hij nu dan niet ingeschreven in de toekomst in de Nederlandse kampioenstoernooien zou ontbreken. Hij heeft juist in het afgelopen sei zoen bewezen nog altijd tot de sterk- sten te behoren." Ver van hier maakt Tini Wijnen daar aan de Oelandsgade in Kopen hagen niet de indruk daar zwaar aan dit alles te tillen. De tot voor kort nog in Oss woonachtige biljarter leidt de toevallige bezoeker uit Nederland met waarneembare voldoening rond door het waarlijk magnifieke biljart- paleis waar hij dagelijks is te vinden om les te geven aan allen die dat willen. De samenstellers van het rapport me nen dat er van een superklasse meer propaganda voor de honkbalsport zal uitgaan dan dat van de huidige hoofd klasse het geval is. Men voorziet daar door een grote toeneming van het aantal jeugdhonkballers, met name daar war deze sport nog in een betrekkelijke be ginfase verkeert. Wat betreft de over- gang van clubspelers naar het superteam meent men dat met uitzondering van het eerste jaar, waarin vooral de huidige topclubs zware offers zullen moeten brengen, het totaal aantal spelers dat per jaar vanuit de clubs naar het super team zal promoveren tot slechts enkelen beperkt zal blijven DEN HAAG. —De competitieleider van de sectie betaald voetbal heeft be sloten de wedstrijd Roda JCDe Vole- wij Okers, die voor zondag op het pro gramma stond, uit te stellen. Roda JC had om uitstel verzocht wegens het overlijden van trainer Jacques Coole, die donderdag na de training na een hart aanval stierf KOPENHAGEN. Toen Tini Wij nen begin 1963 in de Zuidspaanse stad Huelva de triomf van zijn Euro pees kampioenschap kader 74-2 vier de, hij was toen 32, moet hij zich afgevraagd hebben, of hij ooit deze top in het biljartspel zou hebben bereikt als dat voetbalknietje er niet geweest was. Het voetbalknietje dat voor Tini Wijnen op 17-jarige leeftijd een einde maakte aan zijn eerste grote liefde voor de sport op dat andere groene laken, voetbal. het doel de opleiding van het aanwezige jeugdige talent zo optimaal mogelijk te doen zijn.. Mevrouw Timmer, volledig gecon centreerd tijdens haar partij met Van der Giessen. AMSTERDAM. De Ronde van Frankrijk die in Scheveningen start zal ook door Leiden trekken. Na de proloog op 30 juni in Scheveningen, gaat de karavaan zondag 1 juli voor de eerste halve etappe van Scheveningen, via Wassenaar en Oegstgeest, naar Leiden waar vermoedelijk de eerste premie- sprint van de Tour zal worden gehou den. Over Voorschoten keert de kara vaan dan weer terug naar Scheveningen om door het Westland en de Benelux- tunnel de eerste etappe te beëindigen in Rotterdam. Het plan is om op 1 juli om streeks tien uur te starten voor de rit over negentig kilometer. Na een opont houd van plus minus een uur in Rotter dam volgt het tweede gedeelte van de eerste etappe naar Sint Niklaas in België. Volgens het voorlopige etappeschema brengt de tweede etappe de karavaan naar Frankrijk met een aankomst in Roubaix. Zo kwam men tot een aantal van acht teams, althans om mee te starten. Op vallend daarbij is, dat aan de superklas se een internationaal tintje gegeven wil worden door ook een team uit België in deze klasse te laten uitkomen. Hierover zijn contacten met enige Belgische offi cials opgenomen. Naast dit Belgische team, waarvan de zetel eventueel in Antwerpen zal zijn, ziet men een team in Amsterdam, Eindhoven, Haarlem, Den Haag, Bussum en twee in Rotterdam. Naast het formeren van de zogenaam de superklasse en de regionale jeugd- teams hebben de samenstelers van het rapport zich ook bezig gehouden met de vraag hoe de ontwikkeling van honkbal te stimuleren in de regio's waar deze sport nu nog op een laag pitje staat. Zij zijn tot de conclusie gekomen dat deze Nagegaan is waar deze regioteams zouden moeten worden geformeerd. Men kwam tot de volgende conclusie: een team, samengesteld uit spelers van de negen clubs in Limburg in Nijmegen en omgeving, een team uit het district Noord (tien clubs), een team uit het rayon Noord-Holland (13 clubs), 1 team uit het rayon Oost (9 clubs) en een team uit West-Brabant en Zeeland (9 clubs). (Van onze sportredactie) ROTTERDAM. Door bemiddeling van Janusz Kowalik (die thuis op ver haal komt na langdurig verblijf in het ziekenhuis) heeft Sparta een contract kunnen afsluiten met de in Nederland proafspelende Poolse ex-international Jerzy Sadek. Deze heeft in principe een 2*/i jarig eontraet bij de Kasteelploe» getekend. Dat het om een voorlopige zaak gaat, ligt aen Sadek. Hij moet zelf nog zorgen voor de benodigde documenten. Nadat Sadek zijn voorkeur had uitgesproken voor Feyenoord, en Utrecht zich intern had beraden over de Poolse spits, maak te Sparta dankbaar gebruik van deze afwachtende houding. Het legde contact met de Pool, nadat deze voor de derde maal zonder resultaat naar de Domstad was afgereisd. In een wedstrijd met de FC Utrecht onderscheidde hij zich door het maken van een fraai doelpunt en met Feye noord speelde hij een halve wedstrijd tegen de UEFA-jeugd en scoorde even eens. Nochtans wilde men niet zonder meer het jawoord geven voor een halve competitie en een daaraan verbonden verlenging. Sparta-trainer-coach Leo Steegman zei: „Twee honden vechten om een been” en besloot snel. Een versterking van de voorhoede bleek na het vertrek van Kristenseh naar Feyenoord en de klachten over bloed in de urine van Kowalik geen luxe Dit is het gevolg van een openhartig gesprek dat bondsvoorzitter Ab Schim mel en enige leden van de technische commissie hebben gehad met de speel ster Carry Piller, Yvonne Smit, Myrna Kalshoven (allen van Niloc), Maja van Kapel (Hellas) en Gret Balstra (Zee burg), die hadden bedankt voor het Ne derlands dames zaalhandbalteam. De problemen rond de training werdén be sproken. Daarbij werd begrip voor we derzijdse standpunten gevonden. De bezwaren van de speelsters zullen in de betrokken bondscommissie op hun merites worden beoordeeld. Indien mo gelijk zullen wijzigingen in het beleid worden aangebracht. Het bestuur laat de vijf meisjes geheel vrij in hun beslissing in de toekomst al dan niet voor de nationale ploeg in aanmerking te willen komen. Laatstgenoemde spelsoort was overigens nooit het sterkste wapen van kaderspecialist Wijnen. In Ko penhagen heeft hij tussen zijn andere bezigheden tijd gevonden om zich daar wat meer op toe te leggen. De resultaten bleven niet uit. Nadat hij officieus het nationale record in het Deense kegelbiljarten ruim verbeterde, bracht Tini Wijnen bij het driebanden al menigmaal een moyenne van ruim 1 op tafel. „Waar uit je maar ziet hoe belangrijk het voor ’n biljarter als Wijnen is, wan neer hij een* regelmatig leven leidt, werken en trainen kan combineren, kortom weer plezier in het bestaan heeft", bevestigt glimlachtend Knut Knutsen. Bovendien om toezicht te houden op alle* wat zich afspeelt rond de in totaal 25 tafels. „Er komen dacht ik, hier elke dag wel zo'n 2500 mensen van wie 's avond» 200 tot 300. Vooral het kegel biljarten is in Denemarken erg popu lair, maar door de prestaties op Euro pees niveau van de beide Soerensens en van Peter Thoegersen wordt de belangstelling voor het carambole- biljarten hier toch langzamerhand ook wel groter. Bijzonder veel plezier beleef ik aan de jeugd”, aldus Tin Wijnen. „Elke woensdagmiddag ko men hier zo’n 60 tot 70 jongens (en ook een paar meisjes) die gratis mo gen oefenen op de kleine tafels die we hier hebben staan. Ze zijn wel lid van de bond natuurlijk, maar hoeven in het Oelandshus niets te betalen.” Kan Tint Wijnen zich verstaan baar maken bij al zijn oudere en jongere leerlingen? Uk begin de taal nu aardig te leren. 90 procent van wat er gezegd wordt kan ik begrijpen en, pak weg, de helft kan ik in het Deens beant woorden. En Knutsen helpt me enorm. Hij laat me de dingen in het Deens zeggen en vertelt me dan in het Duits, wat ik goed spreek, of het correct is.” Knut Knutsen is een jaar of tien geleden met de biljartsalon aan de Oelandsgade begonnen. Hij was toen nog secretaris-generaal van de Deense biljartbond, nadat hij als actief speler in zijn geboorteland en ver daarbuiten &sn grote naam had opgebouwd. Door tevens een bar en een restaurant aan zijn salon, zoals Vlak na de oorlog ging het nog niet allemaal zo vlot met het laten verwij deren van een meniscus en zo. Van daar dat Tini Wijnen zich daarna met grote overgave op de>biljarterij stort te, waarin hij in korte tijd tot de internationale top doordrong. Voet balliefhebber is Wijnen niettemin al tijd gebleven, zodat hij die woens dagavond, nauwelijks opgemerkt door de honderden supporters van FC Twente, op de tribune van het Kopenhaagse Idraetsparken zat. Voor het eerst sedert hij meteen na het kampioenschap van Nederland 47-2 in Eibergen, begin mei naar de Deense hoofdstad vertrok, had Tini Wijnen weer contact met Nederland, zij het niet in de intieme sfeer van een toemooizaal, maar in een lawaai erig voetbalstadion. Wijnen vertrok na dit fonkelende ka- dergebeuren in de Gelderse Achter hoek waar hij achter de onverslaan bare Hans Vultink ‘n fraaie 2e posi tie bezette. Het was een waardig afscheid voor de intussen bijna 42- jarige Wijnen, die in Kopenhagen een nieuw „leven” begon als instructeur bij een der grootste biljartsalons van Europa, het Oelandshus, al betekende het allerminst een afscheid voorgoed. Want Tini Wijnen is wel degelijk van plan in de toekomst op Neder landse titeltoernooien te blijven ver schijnen, waartoe zijn huidige werk gever, de veelvoudige nationale oud- kampioen van Denemarken, Knut Knutsen, inmiddels al van harte zijn toestemming heeft gegeven. Toch lijkt juist deze week de basis gelegd voor een nieuw meningsverschil tus sen de grillige mens Wijnen en de leiding van de Koninklijke Neder landse Biljartbond. Wijnen in Kopenhagen: „Ik wil in december erg graag meedoen aan het kampioenschap van Nederland 71-2 en ook volgend jaar aan het 47-2 in Neede. Voor dat eerste toernooi schijn ik voorwedstrijden te moeten spelen en als ik dan, behalve voor het kampioenschap zelf, ook daarvoor nog eens naar Nederland moet komen vliegen wordt dat wel een erg kost bare zaak, omdat er geen reiskosten vergoeding wordt gegeven.” worden gedaan op de financiën van de toeleverende clubs. Gesteld wordt dat wanneer een superteam winst zou ma ken, er moet worden nagegaan in hoe verre clubs die spelers aan het superteam hebben afgestaan in die winst zou den kunnen delen. Om de financiën van de clubs niet aan te tasten, zou een superteam ook niet als vereniging in de voetbaltoto kunnen participeren. Ten aanzien van de spelers van het superteam menen de rapporteurs dat deze geen betaling mogen ontvangen. Wel kunnen zijn hun reiskosten vergoed moeten krijgen, terwijl in voorkomende gevallen een loonderving moet kunnen worden verstrekt.

IJmuider Courant | 1972 | | pagina 11