met krant en computer VERANTWOORDING I I Richtlijnen voor de deelnemers De computer 1 ■s 1. ik ben het er volkomen mee eens. 2. ik ben het er wel mee eens. 3. het laat me koud. 4. ik ben het er niet helemaal mee eens. 5. ik ben het er absoluut niet mee eens. Aan het einde van deze maand woensdag 29 november moet Nederland een nieuwe Tweede Kamer kiezen. Een onge bruikelijk tijdstip; doorgaans vinden verkiezingen in het voorjaar plaats. Zo als vorig maal: april 1971. Normaal zou de toen gekozen Kamer vier jaar, dus tot 1975, bijeengebleven zijn. Nu moet de volksvertegenwoordiging al na anderhalf jaar worden vernieuwd. Een breuk in de moeizaam gevormde regeringscoalitie heeft tot Kamerontbinding geleid. De politici kwamen er niet meer uit, en besloten het maar weer aan de kiezers over te laten. In de hoop dat de stemgerechtigde Nederlanders een Kamer te voorschijn toveren die wèl een duidelijke meerderheid oplevert voor een of ander kabinet. mIL.- KIES UW PARTIJ Rechts, links, of ergens tussenin? kent de programma’s Naam Adres Woonplaats i 05 KOLOM B KOLOM A t 4 5 1 4 1 2 3 2 3 5 1. Het geloof I* voor de politiek een goede wegwijzer. s 4 5 1 2 3 1 2 3 4 5 3. Bij abortus, die alleen door artsen mag worden toegepast. heeft 1 2 3 4 5 1 2 3 4 5 de vrouw zelf het laatste woord. 5 1 3 4 5 3 4 2 1 2 4 1 2 3 5 1 3 4 5 2 1 2 3 4 5 4 1 5 2 3 4 5 1 2 3 5 1 2 3 4 1 2 3 4 S 4 5 1 2 3 3 1 2 4 5 4 5 1 2 3 2 3 4 5 1 4 5 1 2 3 4 1 2 3 8 3 4 5 1 2 1 2 3 4 5 4 S 1 2 3 13. De regering moet lonen en prijzen in de hand houden, des- 3 4 5 1 2 4 5 1 2 3 noods met dwingende maatregelen. 3 4 1 2 5 1 2 3 4 5 4 1 2 3 5 1 2 3 4 5 1 3 4 5 2 2 1 3 4 5 1 3 4 5 1 2 2 3 4 5 18. Partijen die voor de verkiezingen niet tot een akkoord zgn ge- 4 1 3 5 1 2 2 3 4 5 4 1 2 3 5 1 2 3 4 6 1 2 3 4 1 5 2 3 4 5 Welke van de 20 kwesties wegen voor U het zwaarst? 5 JAAR JAAR i Wat Is Uw leeftijd? MAN* VROUW* VROUW* MAN* MMI I Erbij c 16. De verkoop van pornografie behoort geheel vrft te zijn. 17. Partijen die niet genoeg stemmen krijgen om minstens drie Wat Is Uw geslacht? doorhalen wat niet van toepassing Is) 1 landen waarmee Nederland historische banden heeft, zoals bij voorbeeld Indonesië. Betekenis van de cijfers in de vakjes, die moeten worden aange kruist: koningin, maar hij moet rechtstreeks worden gekozen door de burgers. zetels in de Tweede Kamer te bezetten, moeten uit het par lement worden geweerd. Inzenden vóór 13 nov. naar: Computercentrum C. van de Velden, postbus 2006, Arnhem. I Of die hoop in vervulling zal gaan is nog maar de vraag. Zal er zo kort na de vorige verkiezing veel veranderen? Zullen veel kiezers een andere stem uitbrengen dan in april vorig jaar? Niemand kan het voorspellen. In elk geval komen er ruim een miljoen nieuwe kiezers bij: de jongelui van 18, 19 en 20 jaar die voor het eerst mogen meepraten bij de samenstelling van ons parlement. Voor hen geldt geen enkele traditie; zij maken de keuze voor de eerste maal. komen, kunnen ne de verkiezingen niet met elkaar regeren. 19. De overheid moet voorkomen, dat bedrijven zich vestigen In de kunst, opera en dergelijke zelf betalen. 11. Ontwikkelingshulp moet bij voorkeur ten goede komen aan 9. Ouders moeten naar draagkracht bijdragen In de kosten van het onderwijs aan hun kinderen. 10. Burgers moeten de kostprijs van theater, concert, beeldende 4. Bedrijven mogen alleen sluiten of fuseren, wanneer de meer derheid van de werknemers daarmee instemt 5. De minister-president moet niet worden benoemd door de 14. Het openbaar vervoer moet gratis zijn. 15. Het tekort van de schatkist moet niet in de eerste plaats worden aangevuld door belastingverhoging, maar door bezuinigingen bij de overheid zelf. 2. Iedere burger behoort zalf bij te dragen In de kosten van dok ter en apotheker. 6. Nederland moet lid blijven van de NAVO, ook als Grieken land of Portugal daarvan deel blijven uitmaken. 7. De overheid moet bereid zijn terwille van schone lucht en schoon water de groei van de welvaart te beperken. 12. Gezien de ontspanning In de wereld kunnen de uitgaven voor de defensie omlaag. 8. Kinderbijslag behoort pas te worden gegeven vanaf het derde kind. via de beeldbuis onze huiskamer bin nenkomt. Het gaat, het hóórt althans te gaan om hetgeen de partijen in de politiek trachten te bereiken. De par tijprogramma’s spelen daarbij een be langrijke rol. Maar die De computer, die voor onze le zers kan uitrekenen welke partij ieders opvattingen het dichtst be nadert, staat in een modern kan toorgebouw te Arnhem, waar het computercentrum C. van de Vel den sinds 1968 gevestigd is. Dit centrum is een onderdeel van een grotere organisatie (Bureau C. van de Velden), die zich bezig houdt met administratieve dienstverle ning aan het midden- en kleinbe drijf. Tot de vele opdrachten, die het bureau de afgelopen jaren uit voerde, behoorde ook de inschake ling van de computer voor het zoeken van een huwelijkspartner. Dit bracht de heer Van de Velden op het idee de kiezer te helpen bij het opsporen van zijn politieke vrienden. In samenwerking met onze krant is dit denkbeeld nader uitgewerkt, waarbij het wel dege lijk uitvoerbaar bleek. De computer is in staat de op vattingen van de kiezer over een aantal onderwerpen te toetsen aan de standpunten van de vijftien in de Tweede Kamer vertegenwoor digde partijen, en uit die vergelij king te concluderen welke partij het eigen standpunt het dichtst benadert. doorsnee Nederlander niet. Hij heeft geen tijd of geen zin ze te lezen. En dat is geen wonder. Want die program ma’s hangen ook vaak van compromis sen aan elkaar, en moeten bovendien zo veel problemen behandelen, dat het lezen ervan een allesbehalve boeiend tijdverdrijf is. Om van het bestuderen maar te zwijgen. Wie brengt het op datgeen eruit te halen waarom het nu in wezen gaat? Dat lukt geen mens. Maar we be schikken tegenwoordig wel over tech nieken, die schijnbaar onontwarbare puzzels kunnen oplossen. De computer kan antwoord geven op vragen, waar we zelf niet meer uitkomen. Het com putercentrum van de Velden heeft het nu mogelijk gemaakt u te helpen uit te vinden welke partij op grond van haar programma het dichtst bij u staat. Hoe dat allemaal gaat wordt op deze pagina nader uiteengezet. Onze politieke medewerker» heb ben twintig stellingen geformeerd over een aantal kwesties, die mid den in de belangstelling staan en die bepalend kunnen zijn voor de keuze, die 29 november a.s. moet worden gedaan. Hoe zij dat gedaan hebben, leest u in hun „verant woording”. Over elke stelling kan men op vijf nanieren zijn mening geven. Voor de betekenis van de cijfers zie het kader linksboven in het formulier. Om een zo goed mogelijk antwoord van de computer te krijgen kan men ook nog aangeven welke van de twin tig problemen voor de inzender het zwaarst wegen. Men kan onderaan drie nummers van stellingen vermelden in volgorde van belangrijkheid. Vindt men b.v. de in stelling 18 aangeroerde kwestie het belangrijkste, vervolgens stelling 5 en in de derde plaats stelling 8, dan vult men die drie getallen in de aangegeven vakjes in. Tenslotte wordt men verzocht leef tijd en geslacht te vermelden. Het aldus ingevulde formulier (rechterhelft dus) dient men uit te knippen en in een gesloten envelop (als brief te fran keren met 35 ct) op te sturen vóór 13 november naar: Computercentrum C. van de Velden B.V., postbus 2006, Ar- hem. Naam en adres van de afzender dienen in de rechterbovenhoek van het formulier duidelijk en volledig te wor den vermeld, omdat dit strookje zal worden gebruikt voor de verzending van het antwoord naar da inzender. De stellingen willen dus niet zeggen dat onze politieke medewerkers het daarmee eens zijn. Met opzet hebben zij formules gekozen, die soms nogal „extreem” of „radicaal” klinken. Dat vergemakkelijkt het antwoord. Als in stelling 16 b.v. staat dat de verkoop van pornografie „geheel vrij” moet zijn, betekent dat niet dat wij dat vinden, maar dat er politieke partijen zijn die dat vinden. Aangezien man en vrouw natuurlijk een eigen mening hebben over de pro blemen van deze tijd, bevat het invul- formulier twee series kolommen. Op elk formulier kunnen dus twee perso nen deelnemen. Om een beeld te krijgen van wensen en meningen der politieke partijen, heeft een commissie van politieke deskundigen een lijst sa mengesteld van de belangrijkste actuele zaken in de Nederlandse politiek. Hoewel de keuze op zich zelf willekeurig was, kwam de commissie eensgezind op een to taal van twintig voor dit projekt geschikt te maken kwesties. Die twintig vraagstukken wer den samengevat in korte en voor iedereen begrijpelijke stellingen, waarvan men redelijk snel kan zeggen of men het er mee eens is of niet. Daarbij werd bewust ge kozen voor formuleringen die be halve duidelijk ook wat radicaal klinken, zodat het standpunt van de lezer (en van de politieke par tij) gemakkelijk is vast te stellen. Bovendien zagen de deskundigen die de stellingen formuleerden er nauwlettend op toe, dat het geheel van de stellingen geen schijn van adhesie zou kunnen wekken met een bepaalde politieke groepering. Telkens werd gekozen voor nu eens een conservatieve uitspraak, dan weer een radicale of zelfs extreem-linkse stellingname. Daardoor kan de kiezer, die aan het projekt meedoet, zijn eigen opvattingen centraal blijven stel len, zonder het gevoel te krijgen alsmaar ofwel ja, ofwel nee te moeten zeggen. Alle hier weergegeven stellingen komen wel ergens in een partij programma voor, ook al hebben we nu en dan de stadhuistaal van die programma’s vereenvoudigd. Nadat de stellingen waren ge formuleerd, zijn ze geconfronteerd met de programma’s der politieke partijen. Terwille van de zorgvul digheid vond niet alleen vergelij king plaats met de huidige verkie zingsprogramma’s, maar ook met Maar niet alleen voor die jongeren zal het moeilijk zijn te kiezen tussen het twintigtal partijen dat kandidaten heeft ingediend. Ditzelfde geldt ook voor de meeste oudere kiezers. Diege nen, voor wie het geen vraag is wat te doen met het rode potlood, vormen een minderheid. En die minderheid - de z.g. harde kern der partijen - wordt steeds kleiner. Kiezen uit traditie is er steeds minder bij. Hoe bepaalt de doorsnee kiezer zijn stem? Hij weet altijd wel een paar partijen op te noemen, waar hij beslist niet op zal stemmen. Maar dan blijven er altijd nog de nodige over. En dan komt het vaak aan op de persoonlijk heid van de partijleiders. Een sympa thiek stemgeluid, een goede „image” op de tv kunnen de doorslag geven. Met een bewuste politieke keuze, die men van een volwassen Nederlander verwachten mag, heeft dit alles weinig te maken. Want waar gaat het per slot van rekening om? Niet om de prettig klinkenle stem van een lijstaanvoerder of om de manier waarop de politicus Niemand behoeft zich daar na tuurlijk iets van aan te trekken. Maar het is toch wel aardig te weten waar men op grond van de partijprogramma’s het meest „thuis” zou zijn. Randstad, wanneer ze daar niet noodzaketijk thuis horen. 20. In gebieden, waar geen woningnood meer heerst, dient de hoogte van de huishuur te worden vastgesteld In overleg tas sen huurder en verhuurder. meer gedetailleerde lange termijn en beginselprogramma’s. In een enkel geval werd ook gekeken naar het stemgedrag van de frac ties der partijen in de Tweede Kamer gedurende de laatste jaren. Om helemaal zeker te wezen, zijn de stellingen tenslotte, op ba sis van vertrouwelijkheid, doorge nomen met functionarissen van de partijen zelf. Zowel de aangeroerde onder werpen als de antwoorden der partijen, waarmee de computer in Arnhem is geprogrammeerd zijn dus representatief voor de stand puntbepaling van de politieke par tijen in ons land. Van een aantal partijen liggen de programma’s nogal dicht bij elkaar. Geprobeerd is dit te onder vangen door stellingen in te bou wen, waarover ook onderling ver wante partijen verschillend den ken. Daarnaast is de computer zo geïnstrueerd, dat hij weliswaar een duidelijke voorkeur opgeeft, maar daarnaast ook twee andere namen van partijen noemt, die het standpunt van de inzender redelijk benaderen. Het korte tijdsbestek, dat voor opzet en voorbereiding van dit projekt ter beschikking stond, maakte het onmogelijk om meer partijen in de enquête op te ne men, dan nu in de Tweede Kamer zijn vertegenwoordigd. Pas opge richte partijen komen er dus niet ift voor. De commissie van voorbereiding bestond uit twee deskundigen van het computer-centrum Van de Velden in Arnhem, drie politieke journalisten en de politiek-weten- schappelijk» medewerker van de bladen aangesloten bij de Ge meenschappelijke Persdienst JGPD).

IJmuider Courant | 1972 | | pagina 13